iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://www.csfd.sk/uzivatel/318680-madsbender/recenzie/
Madsbender | Recenzie | ČSFD.sk

Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Akčný
  • Animovaný
  • Krimi
  • Komédia

Recenzie (2 096)

plagát

Song to Song (2017) 

Rozhodne stráviteľnejšie než Knight of Cups, mj. vďaka ucelenejšiemu príbehu a zasadeniu do prostredia hudobného priemyslu. Stále však ide o podobne povrchnú, vyprázdnenú meditáciu, postrádajúcu opojnú spiritualitu a emocionálnu komplexnosť Malickových starších filmov. Niečo ako dizajnérske produkty z pásovej výroby, u ktorých sa niekto pokúša o napodobnenie exponátov z MOMA. Dúfam, že sú A Hidden Life a nadchádzajúce The Way of the Wind znakom konca tejto kapitoly režisérovej tvorby.

plagát

Men (2022) 

Garland v Men naplno manifestuje a úročí skúsenosti s témami, ktorým sa čiastočne venoval vo svojich predchádzajúcich filmoch. Na jednu stranu mu žáner opätovne slúži ako prostý rámec pre rozvíjanie motívov dynamiky medzi pohlaviami a sily, ktorú na seba vzájomne uplatňujú (Ex Machina), alebo vyrovnávania sa s traumatizujúcim zavŕšením vzťahu (Annihilation). Na stranu druhú kombinácia prvkov folk (nevdojak som si spomenul na výjavy zo Zeleného Rytiera Garlandovho kolegu z A24, Davida Loweryho) a body hororu (pripomínajúce mi viac než Cronenberga japonské horory) dáva snímke značnú interpretačnú otvorenosť. Zďaleka teda nejde len o excelentného Rory Kinneara ako stelesnenie všadeprítomnej toxickej maskulinity, prenasledujúce traumatizovanú hrdinku. Vďaka tomu sú Men relevantným a pozoruhodným príspevkom ako v kontexte žánru, tak svojských ženských drám v post #MeToo ére. Len je miestami cítiť, že Garlandove zručnosti plne nedosahujú jeho umeleckých ambícií a predobrazov. Každopádne je jeho fetovanie púpavy dostatočne zábavné.

plagát

Čas (2021) 

Pod rúškom zdanlivo jednoduchej žánrovej historky, ktorej synopsa by sa nestratila v seriáloch typu The Twilight Zone a Outer Limits, sa skrýva prekvapivo komplexná rozprava o čase, jeho plynutí a pôsobení na nás. Napätím, emocionálne i psychologicky veľmi intenzívny divácky zážitok agresívne sa vyhýbajúci žánrovým škatuľkám. Maximálne nekonvenčný Shyamalan v radikálnej polohe, ktorá zákonite naštve mnohých divákov. Pre mňa osobne však možno i najlepší. Dokonca si trúfam tvrdiť, že (už len tým, ako je natočený) z Old bude časom absolútny kult pre filmových vedcov a študentov. Bojujem s nutkaním okamžite zaradiť do osobnej TOPky.

plagát

Fateful Findings (2014) 

Neil Breen sa vo svojom majstrovskom diele prejavuje ako najtalentovanejší nasledovník Davida Lyncha. Jedine on dokáže tak dokonale skĺbiť žánre, motívy a inšpirácie v pôsobivom, nadčasovom postmodernom majstrštyku, ovplyvnenom surrealizmom, mysticizmom a psychoterapiou. Jeden z filmov, ktoré musíte vidieť pred smrťou.

plagát

Na nože: Glass Onion (2022) 

Disrupt the system. Rian Johnson to opäť dokázal. Tentoraz nie tak pôsobivo, ale o to zábavnejšie a ešte subverzívnejšie. Diabol sa skrýva v detailoch, ďalšie zhliadnutia sú nutnosťou.

plagát

Andor - Jedna cesta von (2022) (epizóda) 

Andor sa rozhodne nevymyká všetkým stereotypom a schémam tvorby z univerza SW, ani nie je zďaleka prvým pokusom o výrazné vybočenie zo zabehnutých koľají. Stále sa však jedná o zjav, ktorý len ťažko zrovnávať s drtivou väčšinou toho, čo si pod názvom Star Wars diváci predstavujú, ako i celkovou produkciou Disney. A to je jedine dobre. Andor totiž neobhajuje len svoje vlastné nesporné kvality, ale je i potenciálnym predskokanom množstva budúcich adaptácií omnoho rôznorodejších príbehov z univerza (s trochou šťastia inšpirovaných aj niektorými skvelými príspevkami z Expanded Universe). Zostáva len dúfať, že mu kolísavá sledovanosť nepodrazí nohy.

plagát

Tokyo Vampire Hotel (2017) 

Saló alebo 120 dní Drakuly. Samozrejme, v exploatačnom háve béčkového razenia, ktoré bohato čerpá z tradície uletených live action manga adaptácií. Nie je to tak rytmicky vyrovnané a tematicky pútavé/kondenzované, ani to nemá natoľko nosné postavy ako iné Sonove filmy podľa podobného mustra. Kvôli dynamickému záverečnému aktu, v ktorom sa bohato citujú západné (prevažné americké) snímky a predsa len dochádza na Sonove typické hlbšie témy, a kvôli brilantnej finálnej montáži, ktorá dáva príbehu fantastickú významovú bodku, ale predsa len hodnotím na plný počet.

plagát

Mank (2020) 

Nie, nie je to žiadna "veľká retronádhera", žiadna vyumelkovaná nápodoba a "fetiš" z dôb niekdajších. Mank je presným opakom prívlastkov, ktoré mu tu mnohí dávajú. Je filmom komplexným, náročným, značne deziluzívnym a v neposlednom rade až šokujúco aktuálnym. Tak, ako (pre mnohých pochopiteľne značne nedivácku, čo je aj dôvodom hodnotenia) ústrednú tému zasadzuje do omnoho širšieho spoločenského a politického kontextu, aj formálne postupy a motívy ktoré preberá ako zo samotného Občana Kanea, tak obecnejšie klasického Hollywoodu len neprejíma, ale používa ich veľmi inventívne a často kontrastne vo vzťahu k svojim predobrazom. To všetko je súčasťou sofistikovaného kritického obrazu systému a priemyslu, v ktorom sa Mankiewiczova pokrútená figúra pohybuje. Je paradoxné, že jeden z najpozoruhodnejších filmov o filme poslednej doby v skutočnosti pojednáva o niečom úplne inom. A práve ostrým strhnutím ružových okuliarov sa vymedzuje voči skutočnému (klamlivému) fetišu, akým je The Artist. Ale vlastne ani neviem, prečo sa tu rozpisujem, keď už všetko perfektne a do detailu napísal Bluntman. Každopádne film, ktorý si ako divák znovu asi tak skoro nepustím, a zároveň vynikajúci Fincher, opakovania ktorého sa z analytického hľadiska už teraz neviem dočkať. P.S.: Príde mi tiež príznačné, že samotný Mank vznikol mimo "továrne na sny", a zároveň s mierou kreatívnej slobody nie nepodobnou voľnej ruke, ktorú kedysi dostal Welles. Produkčné pozadie tak vlastne brilantne dopĺňa celkový kontext a výpoveď snímky.

plagát

Orly (2010) 

Prílety a odlety. Angela Schanelec opäť nenútene, subtílne nahliada do mikroskopických životných momentov ľudí a párov, tentokrát náhodne sa stretávajúchich a míňajúcich v priestoroch parížškeho letiska. Z hmýrenia anonymnej masy vyvstávajúcich niekoľko tvárí a ich útržkovité dialógy, fragmenty príbehov brilantne kĺzajúcich medzi banálnosťou a silnými emóciami. Skvelé, nevtieravé a reálne, no nedotklo sa ma to tak, ako Marseille alebo Mein langsames Leben. Znovu potešila Maren Eggert, zatiaľ čo použitie nediegetickej hudby, hoci osviežujúce, mi prišlo rušivé.