Réžia:
Ang LeeScenár:
Emma ThompsonKamera:
Michael CoulterHudba:
Patrick DoyleHrajú:
Emma Thompson, Alan Rickman, Kate Winslet, Hugh Grant, James Fleet, Harriet Walter, Gemma Jones, Elizabeth Spriggs, Robert Hardy, Greg Wise, Imelda Staunton (viac)Obsahy(1)
Pani Dashwoodová sa po manželovej smrti musí so svojimi tromi dcérami vysťahovať z rodinného sídla a nový domov nájde u vzdialeného príbuzného. O dcéry na vydaj čoskoro prejavia záujem nápadníci - Elinor sa zapáči bohatému Edwardovi Ferrasovi, o Marianne sa zasa zaujíma plukovník Brandon. V skutočnosti je však Ferras tajne zasnúbený s inou a Mariane tiež pred uzavretým nápadníkom uprednostňuje iného ctiteľa. (STV)
(viac)Videá (2)
Recenzie (413)
Filmové adaptace knih Jane Austenové budou nudné snad i kdyby je točil James Cameron podle scénáře Kevina Smithe a s Jasonem Stathamem v hlavní roli. Jinak řečeno - Rozum a cit je zatím první film Anga Lee, který mě zklamal a nebavil. Ale myslím, že pan režisér (stejně jako výstavní herecká sestava, výprava, hudba atd.) je v tom nevinně, jak už jsem v podstatě naznačil první větou svého komentáře. Možná jsem buran, ale mě prostě tyhle honosné telenovely z Anglie 19. století (ačkoli jsou snad vždy od áčkových tvůrců a formálně jim nelze nic vytknout) nedokážou skutečně oslovit a chytit za srdce. Bohužel. Alibistických 60 % od člověka, kterému tento snímek zcela jistě nebyl směřován... ()
Klasická Austenovská romantika v excelentním britském podání. Skvělý scénář, který vyšel z pera Emmy Thompson a prvotřídní obsazení britské herecké špičky. Mladinká Kate Winslet, okouzlující Alan Rickman coby galantní, šarmantní a poctivý plukovník Brandon a malá rolička Hugh Laurieho coby sarkastického Mr. Palmera. Jakoby se v této roli již ozývalo vzdálené volání jeho geniálního Dr. House. Fenomenální je rovněž několika sekundové setkání Hugha a Alana, stojících vedle sebe ve scéně s plačícím dítětem. Legends come together:) No, a scéna, kde Alan přichází do místnosti, kde Kate Winslet hraje na klavír a pasáž, kde jí předčítá z knihy... ach jo:) Ten jeho charakter je dokonalý. A i kdyby takový muž nikde neexistoval, tak existuje alespoň v podání pana Rickmana:) ()
Především, ta atmosféra a morálka 19. stol. je tu zobrazena naprosto skvěle. Jenže, dokoukat tuhle od reality chirurgicky dokonale amputovanou snobárnu, vyžadovalo u mě značnou dávku filmového sebezapření. Upřímně, i Lynch je pro mě srozumitelnější než tahle vážně míněná telenovela. To, že jsem se musel partnerky v polovině filmu ptát, kolik že je vlastně těch sester a kdo s gentlemanů se které dvoří dokazuje, že můj cit a rozum tohle dílo minulo velkým obloukem. Nebo abych se vyjádřil v intencích filmu, rozum by tenhle výborně natočený výpravný film hodnotil jinak, ale mé city jsou tentokrát důrazně proti. "Pýcha a předsudek" je mi bližší. ()
Tento film bol pre mňa jedna veľká nuda. mal som veľakrát nutkanie, aby som ho nedopozeral .... V prvom rade znova opakujem, že mám miernu antipatiu ku kostýmovým filmom , zobrazujúcim XIX. storočie. No v tejto dialógovej "divadelnej hre" ma neupútalo nič, akurát to, že casting bol výborný. Emma Thompson ako utiahnutá stará panna, Alan Rickman so svojou bolestínskou vizážou, Hugh Grant ako nesmelý a nevyrovnaný lámač sŕdc a uplakaná a láskou sklamaná Kate Winslet ... K tomu množstvo prázdnych dialógov, ukričaných vidieckých paničiek a nafúkaných veľkomestských buržujov .... ()
Ang Lee nalákal ty nejskvělejší herce, dal tomu krásné vizuální ztvárnění a natočil po všech stránkách dobrý film. Jenže tomu zapomněl dát koule. V místech, kde Keira bojuje se svými předsudky, sedí sterilní a plochá (vyber podle libosti) Emma Thompson/Kate Winslet vyčkávajíc na další sterilní a ploché slzičky. Tudíž, můj rozum mi říká NE a můj cit ještě větší NE. 5/10 ()
Galéria (72)
Zaujímavosti (75)
- Režisér Ang Lee pred najatím do filmu Jane Austen vôbec nepoznal. Rozpovedal sa o tom: "Myslel som si, že sa zbláznili: vyrastal som na Taiwane, čo viem o Anglicku 19. storočia? Asi v polovici scenára začalo dávať zmysel, prečo si vybrali práve mňa. Vo svojich filmoch sa snažím miešať sociálnu satiru a rodinnú drámu. Uvedomil som si, že som sa celý čas snažil urobiť Jane Austenovú bez toho, aby som ju poznal. Jane Austenová bola môj osud. Musel som len prekonať kultúrnu bariéru." (Arsenal83)
- Thompsonovej scenár oproti predlohe zámerne zveličil bohatstvo rodiny Dashwoodovcov, aby boli ich neskoršie scény chudoby pre moderné publikum výraznejšie. Zmenila tiež črty mužských vodcov, aby boli príťažlivejšie pre súčasných divákov. (Arsenal83)
- Hugh Grant označil scenár za lepší ako knihu: "Vždy som bol k samotnej Jane Austen "filištínsky" a myslím si, že Emmin scenár je oveľa lepší ako kniha a oveľa zábavnejší." (Arsenal83)
Reklama