Recenze (580)
Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)
Je to vrcholný hollywoodský odpočinkový film, má svý chvíle, je dobrodružný a vtipný. Ale nelze ho brát moc vážně a kriticky, protože má logický a morální díry jako řešeto. Už jen ta úvodní epizoda se zlatým Coronadovým křížem, který Indiana Jones minimálně 2x v průběhu mnoha let sprostě ukradne, "protože patří do muzea", a když ho tam konečně odnese, tak si nárokuje honorář (WTF?). Nebo když je Indy napaden ušlechtilými "ochránci svatého grálu" v Benátkách - nejdřív ho chtějí zákeřně / úkladně upálit, pak po něm otevřeně střílí za jasného dne, nakonec se se zbývajícím ochráncem trochu poperou na lodi, ale pak mu stačí jen Indyho slovo, že grál fakt jako nehledá, a najednou jsou si kvit, jsou přátelé a vše je zapomenuto.
Král Šumavy (1959)
Řemeslně perfektně natočený film o hrdinných hraničářích, veselé tlupě správných chlapíků, kteří obětavě stráží lidově demokratické zřízení, před nekonečným proudem bavorských agentů a pašeráků, kteří jsou perfektně vyzbrojeni automatickými zbraněmi a dokonce granáty a vždy střílí první, dokonce i na pejsky, zatímco hraničáři vždy čestně volají "stůj", střílí varovně do vzduchu a na člověka pouze v nejzazším případě. Směrem ven pak jdou pouze ti morálně nejzkaženější, např. takoví, co přejeli a zabili mladého chlapce a/nebo k útěku nutí bezbranné ženy za pultem, i když na ty ženy se trochu naléhat musí, protože to tak dělá i náš hlavní hrdina - přece když žena řekne ne, tak myslí ano. Jiné historické údaje říkají něco jiného a já si říkám, že se snad přestanu úplně dívat na filmy, protože jsou velice silné nástroje propagandy.
Jak básníkům chutná život (1987)
Pořád stále laskavé a hravé, i když vyzrálejší než předchozí dva díly. Děj ale zas trochu až násilně krouží k happy endu jako hovno v toaletní míse. Postava Píšťalky mi přijde jak neuvěřitelné scifi - naprostá kočka 10/10 a přitom skromná a nevadí ji, že Štěpánek je taková držka a švorc. Na konci je vidět, že to tak mělo končit a další díly z roků 1993, 2004 a 2016 jsou výzvratky.
Jak básníci přicházejí o iluze (1984)
Oproti předchozímu dílu, kde se jen nacvičuje ochotnické divadlo, mi tento přijde mnohem lepší, protože protagonista zdolává skutečnou výzvu, kterým je prvák na medicíně. Myslím, že film docela pěkně zobrazuje grind studenta této školy, čímž asi mnoho lidí v průběhu věků inspiroval k podobné cestě, i když tu cestu zobrazuje možná až příliš romanticky a místy až sexuálně morálně poklesle - nesedí mi postava Vendulky utěšovatelky. Já teda tak divokým pohlavním životem na vysoké škole nežil - možná je to tím, že jsem chodil na ČVUT? Jinak je to veselý, svobodný a milý film a i ta romantická linka Štěpánek/Borůvka je celkem hezká, přímočará a naštěstí není cringe.
Angelika, markýza andělů (1964)
Angelika je vlastně naprosto pasivní postava, unášená osudem. Rozhodnutí za ní dělají ostatní (většinou muži), a když pak udělá nějaké ona, tak to skoro zákonitě vede k obecnému neštěstí a krveprolití. Hned na začátku je v podstatě komplicem násilné vraždy, která proběhne během její svatby, kde je její nastávají, Peyrac, pouze v zastoupení, a která se už dále vůbec neřeší. Pak se dlouho nechává dobývat od Peyraca, který je bohatší než král, má mnoho přátel a zkušeností, směje se formální církevní autoritě, touží po něm všechny ženy má i cit pro krásu. To vše Angelice nestačí dokud i neporazí nejlepšího šermíře - najednou pro něj zvlhne, skočí na to a pak spokojeně říkají: "láska je slepá" xD. Peyrac potom říká další blbosti, třeba: "Milovat znamená chtít. A co člověk chce, to dostane." V polovině filmu pak Angelika udělá další svoje rozhodnutí: ukloní se před králem v šatech s hlubokým výstřihem a celý to jde do kopru. Ale asi ani kdyby to byla neudělala, tak by scénáristé našli jiný způsob, jak jí dát záminku prožít mnohá, v dalších dílech i romantická dobrodružství, ve kterých může sebevražedně a nesmyslně ohrozit všechny, kteří se jí snaží pomoct, a nenést téměř žádnou zodpovědnost a nic se nenaučit. A takové příběhy mají některé ženy rády, říká se jim chick crack.
Europa: The Last Battle (2017)
To, že mainstream je plný polopravd, neospravedlňuje šíření jiných polopravd. Nevěřím tomu, že ti panáčkové s velkými nosy a veselými kloboučky, jsou zas takoví chudáčkové - jsou až podezřele často v pozicích moci - v čele velkých mediálních obrů a bank, a někteří stáli za zhoubnými ideologiemi, které mají na světě desítky milionů obětí. Ale taky nevěřím, že "tatíček Hitler to myslel dobře, všichni mu to chtěli zhatit a kdyby vyhrál, tak by tu bylo skvěle". Dokument mi přijde dost zaujatý a zavádějící - například jak politiku nacionálního socialismu vymezuje proti marxistickému socialismu - že prý je tak akorát kolektivistický, ne moc málo a ne příliš. Ale zároveň označuje i kapitalismus za židovskou zkorumpovanou ideologii - POZNÁMKA: v roce 2024 nežijeme v kapitalismu, nýbrž v korporátním fašismu - což je z principu podobné tomu, co chtěl Hitler. Ze začátku se dokument tváří jako vědecké zkoumání historie / alternativní interpretace / uvedení událostí na pravou míru, ale už ve 3. dílu divákovi tluče do hlavy, jak byl Hitler hodný, milý, čestný a prostě boží, téměř druhý Ježíš - k tomu se pouští záběry Hitlera s pejsky a miminky a hraje dojemná hudba - prostě tlačí na city takovým způsobem, že mi to nebylo příjemné a nechci se dívat dál. Velice připomíná Adolf Hitler: The Greatest Story Never Told (2013) což je mnohem stručnější dokument, ale je také plný citátů - takové čtení ve formě videa.
Shrek (2001)
Zhruba první třetina je docela vtipná, svěží, příběh má spád a je tam hodně akce. Během druhé se to začíná lámat a třetí už je skoro čistá romantická telenovela, kde zápletka je založená na chatrně zkonstruovaném nedorozumění / na chybné domněnce - jako kdyby byli protagonisté retardovaní a scénáristé chtěli zdržovat. Je to trapné / cringefest. Z příběhu silně cítím jakousi levicovou body acceptance propagandu a vůbec pokřivenou morálku co se týče vztahů: Shrek vyjednává s tyranem a nechává se jím využívat, i když všechny přepere, a osel má zas divný vztah s drakyní, nejdřív jí lichotí - pouze aby ho nezabila, drakyně ho proti jeho vůli muchluje, osel utíká, pak ji znovu potkává, využívá ji ke svým cílům a nakonec se mají rádi - wtf. Dost mě překvapilo, že pohádka z mého dětství je tak zvrhlá a vlastně ani není pohádkou. Má několik dobrých momentů a obsazení hlasů je top.
Život Briana (1979)
Bláznivý, chvilkami kolísavý, ale veskrze geniální a dost nadčasový film.
V jeho očích (2014)
Tenhle film jsem viděl jen kvůli tomu, že na něj chtěla jít do kina moje tehdejší holka a s ní jsem chodil kamkoliv. Leč holky nás opouštějí, ale na scénu ze sprchy se jen tak nezapomene. Býval jsem si to mohl odpustit.
Světla ramp (1952)
Velice dlouhé, sentimentální a nostalgické. Příběh je tak narafinovaný / načančaný, aby se zalíbil egu starších ješitných mužů (mladá dívka se do něj bezhlavě zamiluje). Moralizování je naivní - konkrétně představa, že jeden druhému promluví do srdíčka a postaví ho na nohy, místo aby člověk sílu našel sám v sobě. Hudba je nic moc. Trochu toho baletu jsem strpěl, ale víc bych nedal. Krátký hold němé grotesce kousek před koncem je fajn, ale jinak to vtipné bylo bohužel jen velice málo.