Režie:
Don SiegelKamera:
Michael C. ButlerHudba:
Lalo SchifrinHrají:
Charles Bronson, Lee Remick, Donald Pleasence, Tyne Daly, Alan Badel, Patrick Magee, Sheree North, Frank Marth, Jacqueline Scott, George Petrie, John Mitchum (více)Obsahy(1)
Uprchlý agent KGB Nikolaj Dalchimsky (Donald Pleasence) před svým zmizením ukradl seznam spících agentů, kteří byli během padesátých let posláni do Spojených států. Agentům, kteří byli součástí operace s krycím jménem TELEFON, byl nejprve vymyt mozek a pod určitou formou hypnózy dostal každý z nich instrukce týkající se klíčových vojenských základen. Aktivováni měli být pouze v případě války jistým veršem z básně Roberta Frosta. Dalchimsky seznamu využije a začne spící agenty budit. Když několik zdánlivě obyčejných lidí zničí vojenská zařízení po celém území USA, je po jeho stopě sověty vyslán Major Grigorij Borzov (Charles Bronson), který má za úkol Dalchimského zlikvidovat a zabránit krizi, jež by mohla vést až ke třetí světové válce. (3DD!3)
(více)Videa (1)
Recenze (40)
Dalo by se říct, že pro takhle silně béčkový scénář (hodil by se spíše do 80. let) s naivní zápletkou (Sověty hovořící mezi sebou plynně anglicky bych jim i odpustil) je té skvělé atmosféry a výtečných herců až škoda. Na druhou stranu právě TA atmosféra a TI herci z toho dělají docela slušný thriller. 60%. P.S.: Zajímavé je, že Lee Remick je tentokrát více za drsňačku, než Charles Bronson :-). ()
Pomerne neznámy film so zaujímavou, i keď veľmi nepravdepodobnou zápletkou. Politické čachre machre sú podané v takzvanom komerčnom štýle, čo je ale skôr pochvala, pretože vieme, čo sa deje a komu o čo ide, namiesto toho, aby sme mali dojem, že si budeme musieť film pozrieť trikrát, kým nám dajú všetky intrigy zmysel. Nesmie chýbať ani milostná linka, ale tá sa rozbehne pomaly až so záverečnými titulkami. Nejde tak o dielo dosahujúceho kvalít podobne koncipovaného Mandžuského kandidáta, avšak svoj účel Telefón plní. 70% ()
Další děsivá špionážní blbost s připrclým mexikáncem Charlesem B. Tentokrát mě potěšil tím, že jako ruský major KGB nemá manželku. Kdyby chudinka v Petersburgu žila, byla by tutti tuhá jako v Přání smrti 1-n. Zprvu jsem myslel, že se jedná o vkusnou parodii. Zazvoní telefon, někdo odříká citát a oběť nabyde výrazu jak já po pečeném jehněti a 3 litrech veltlínu. Pak něco v Americe bouchne. Hovno. Don Siegel to vážně myslel vážně jako špionážní thriler. Možná desetiletý divák by tím byl i zaujat. Já jen nad touto kravinou kroutil hlavou i prsty u nohou. ()
Konečně zábavnej thriler. Odpadlý agent KGB se seznamem spících agentů se objevuje v USA, obyčejní lidi po aktivaci podnikají sebevražedné útoky na vojenská zařízení a KGB vysílá mlčenlivého zabijáka, aby ho našel a zlikvidoval, než rozpoutá třetí světovou válku. Skvostný začátek nasadí parádní tempo, které samozřejmě nevydrží. Objevuje se zvědavá agentka, laškování a humor, což podkopává napětí. Pleasance je sice typicky ruská držka, ale je spíše v pozadí a Bronson... mno snaží se, ale jako agent KGB fakt nevypadá. Je to spíše klasická bronsonovka než nějaký geniální špionážní film. Nicméně útoky jsou mrazivé, finále napínavé, chytře vymyšlené (jak zabít někoho v místnosti se dvěma policajty?) a happy end potěšil. A tyhle náměty plné špionů a spících agentů z dob studené války mám rád, skvěle jsem se bavil, takže si nadhodnotím na 4*. ()
Don Siegel natočil několik legendárních filmů. Pak taky zaznamenal několik nadprůměrných, a i když jsem z jeho tvorby viděl jenom pár kusů, pochybuju, že natočil něco míň zapamatováníhodného než Telefon. Jediné, co tento snímek pozvedá nad průměr, je totiž obsazení. Jenom proto se na tohohle reprezentanta dlouhé řady špiónskothrillerových fantasmagorií - tentokrát o hypnoticky naprogramovaných (sebe)vražedných spáčích v týlu nepřítele - dá dívat, i když herci odvádějí svůj standard. Plakát nelže, skutečně tu toho spousta vybuchuje, ale je to přece jenom už pětatřicet let starý film, a vizuálními hody už zkrátka neoslní. I v rámci žánru vzniklo nemálo zajímavějších filmů, takže dávám 60%. ()
Galerie (31)
Zajímavosti (18)
- Interiér hotela je rovnaký ako vo filme Veľká úzkosť (1977). (m.a.t.o.)
- Vo filme si malé úlohy zahralo množstvo fínskych hercov. (m.a.t.o.)
- Cameo si zahrala fínska herečka Ansa Ikonen, ktorá stvárnila matku Nicholaia Dalchimskeho. Zároveň to bola jej posledná úloha. (m.a.t.o.)
Reklama