Režie:
John M. StahlKamera:
Arthur C. MillerHudba:
Alfred NewmanHrají:
Gregory Peck, Thomas Mitchell, Vincent Price, Roddy McDowall, Edmund Gwenn, Rose Stradner, Cedric Hardwicke, Peggy Ann Garner, James Gleason, Anne Revere (více)Obsahy(1)
Film podle stejnojmenného románu A. J. Cronina je kronikou ušlechtilého skotského muže Francise Chisholma (Gregory Peck). Jako dítě osiří, když jeho rodiče tragicky zemřou v důsledku protikatolické nenávisti v protestantském prostředí. Je vychován u svých příbuzných a mezi ním a dívkou Norou vznikne hluboký citový vztah. Po její nenadálé smrti se stane knězem. Jako misionář je vyslán do Číny, kde přes mnohé útrapy a překážky zakládá katolickou farnost. (Mariin)
(více)Recenze (12)
Asi nejsem vnitřně naladěná na takovou křesťanskou agitku. Nepříjemně působí arogance a nadřazenost katolické církve, zvláště v zemi, která má bohatou historii i své vlastní náboženství. Epizoda se zraněným chlapcem, kterého místní lékaři nejsou schopni vyléčit, je k smíchu... Přesto má film své naivní kouzlo a Gregory Peck ve své první filmové roli působí velice přesvědčivě a sympaticky. ()
Cronin + Mankiewicz + Stahl + Peck = dobře sladěné kvarteto. Tady v komentářích jsem četl zajímavou poznámku týkající se nadbytečnosti dějů před Francisovým (v českém dabingu poněkud nepříjemným překladem) odjezdem na misii do Číny. Myslím si, že je to případná poznámka. V knize slouží tato část k upřešnění vzniku a rozvíjení jeho poměru k náboženství, ve filmu je to pojednáno příliš chvatně a spojení s dalšími událostmi je jen chatrné. I přestože události v samotné Číně jsou pojednány schématicky, film jako celek je vzácným příkladem romantického pojetí dějin křesťanské misijní činnosti. ()
Vydarená adaptácia ešte vydarenejšieho Croninovho románu Kľúče od kráľovstva. Aj keď je to po technickej stránke dieťa svojej doby, hodnoty, ktoré prezentuje sú nadčasové a stále! Nestotožňujem sa úplne so scenárom, ale celkový dojem mi to nepokazilo. Gregory Peck podal naozaj veľmi dobrý herecký výkon. Mám rada filmy o misionároch, stále ma fascinuje tá sila: všetko nechať a ísť.... ()
Film vyvolává silné emoce, a to nejen u těch, kteří jsou pevní ve své křesťanské víře. Otec Francis Chisholm možná vedl poněkud obskurní život v soukromí, ale jeho víra ho pevně podržela v každé životní situaci, kdy bylo třeba, aby byl příkladem pro druhé. Řada církevních autorit v historii v tomto ohledu zaostala, ne však otec Chisholm na své misii v Číně. Neochybně si tím získal nárok na své klíče od Království nebeského… Výtečná herecká kreace G. Pecka, který za tuto svoji druhou filmovou roli dostal první -neproměněnou- nominaci na Oscara za herecký výkon ( není bez zajímavosti, že prohlál s Bing Crosbym za jinou filmovou roli kněze ve filmu Bells of St.Mary) ()
Tenhle film se musel Vatikánu líbit! Otec Francis je nádherně lidská (to myslím téměř neironicky) postava obyčejného kněze, který se chová prostě a přesto obdivuhodně. A to právě tím, jak lpí na svých zásadách a jak jsou ty zásady ušlechtilé. Taková hlavní postava by mohla z filmu snadno udělat podbízivý doják, ale tomu zabránilo několik věcí. Předně charismatický Gregory Peck v hlavní roli. Pak také okolnosti, ve kterých páter Francis žije, a které jsou všechno jiné než idylické. Kombinace ušlechtilé neústupnosti a hrozivého způsobu, jakým historie přetrhává a ničí životy, dělají z filmu, i přes jeho délku, pořád zajímavou podívanou, která není hloupá ani příliš naivní. K tomu můžete přidat prostředí exotické Číny a různorodost protivníků, se kterými se musí kněz vypořádat. Odpustila bych si ale zbytečný prolog s nešťastnou láskou, kterého nebylo vůbec zapotřebí, a šla bych s otcem Francisem rovnou do Číny. ()
Galerie (7)
Photo © Twentieth Century Fox
Reklama