Režie:
Michael Caton-JonesScénář:
Robert GetchellKamera:
David WatkinHudba:
Carter BurwellHrají:
Robert De Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Jonah Blechman, Eliza Dushku, Chris Cooper, Carla Gugino, Tobey Maguire, Michael Bacall, Deanna Milligan (více)VOD (1)
Obsahy(2)
Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)
(více)Videa (1)
Recenze (270)
Tento film jsem viděl již podruhé. Od prvního zhlédnutí uběhlo přibližně jeden a půl roku a přesto jsem na tento film nezapomněl, přesto jsem stále viděl před očima některé scény z tohoto filmu, což, jak už jsem se v nějakém jiném komentáři zmínil, je pro mne zárukou té nejlepší kvality, když ani 18 měsíců od prvního zhlédnutí na film nezapomenu a mám ho v hlavě. Robert De Niro si v tomto autobiografickém filmu podle skutečných událostí zahrál dost velkého záporáka, kterému divák na začátku filmu fandí, aby ze spratka v podání DiCapria udělal poslušného hocha, který bude respektovat svou matku, ale už přibližně od poloviny filmu divák začíná fandit DiCapriovi a De Nirovi přeje jen to nejhorší. Tenhle film je ejdinečnou příležitostí vidět De Nira provozujícího domácí násilí a zároveň vidět DiCapria v jedné z jeho nejlepších a nezapomenutelných rolí. Pro mě osobně je tohle jeden z nejlepších hereckých výkonů DiCapria, skoro se dá říci, že hned po filmu "Co žere Gilberta Grapea?" je tohle jeho nejlepší role. A o čem se musím zmínit, to je vedlejší postava jménem Artur, neboli ten "přihrátý" mladík s tím roztomilým pejskem. Ten je prostě super a herecký představitel byl pro něj vybrán opravdu velmi dobře, tady musím pochválit výborný casting. Je to pro mne rozhodně nezapomenutelná postava. Ale abych to už neprodlužoval. Film je naprosto excelentní a jeden z těch nezapomenutelných. Původně jsem udělil čtyři hvězdičky, ale po opětovném zhlédnutí a po výše popsaném vysvětlení je jasné, že film ode mne nemůže dostat nic jiného než maximální hodnocení. ()
Výborný film o maskách, které nosíme, a o běsech, které se za nimi skrývají. Drama o složitosti dospívání, kterému nic neusnadní efekt umělé iluze harmonické rodiny a tyran, který ji postupně rozbijí a rozbije. Herecký koncert Leonarda DiCapria - hrál lépe, než jak hraje v dospělosti. A Robert De Niro je jako tradičně skvělý... ()
Ten příběh je ve skutečnosti poměrně banální. Rozvedená matka hledá nového partnera a narazí na zakomplexovaného burana, který jí a hlavně jejímu synovi udělá ze života peklo. Ale když se zahraje tak, jak to tady svedli Robert De Niro a Leonardo DiCaprio, tak se z banálního příběhu stane silné a dech beroucí drama. ()
Naprosto famózní! Celou dobu jsem cítila tu bezmoc, kterou si musel Toby v podání Leonarda DiCapria projít. Měla jsem sto chutí tomu násilníkovi, který si říká "otec", jednu vrazit! Skvělý přesun emocí. PS: nikdy bych si nepomyslela, že tohle malé šikovné dítko bude jedno dne milovat celý svět.. včetně mě!! ()
Výborné zfilmování autobiografického románu Tobiase Wolffa, kterého perfektně ztvárnil Leonardo DiCaprio ve své první velké roli a kterou se proslavil. Robert De Niro perfektně zahrál roli primitivního násilníka a alkoholika a svou roli si vyloženě užíval (Ten snad ani neumí zahrát špatně). Na filmu mi, ale chybělo trochu více prostoru pro vedlejší postavy z nichž za připomenutí určitě stojí Tobey Maguire. Závěrečná bitka neměla chybu, ale ten konec mohl být vykreslen trochu lépe.....Nicméně se jedná o velmi kvalitní film, kterému kromě těchto pár věcí nemám co vytknout. ()
Galerie (77)
Zajímavosti (19)
- Kvůli originálnímu názvu tohoto filmu byl ve snímku časopis "Boy's life" uveden pod názvem "Boy's magazine". (bfa)
- Když Robert De Niro četl knižní předlohu k filmu, zapsal si o své postavě, Dwightu Hansenovi, do tlustého zápisníku na dvě stovky postřehů, včetně nejmenších detailů. (ČSFD)
- Ve scéně po vítězství Carol (Ellen Barkin) ve střelecké soutěži je možné zaznamenat, že Pearl (Eliza Dushku) nemá nasazené brýle. Hned v dalším záběru je však má. (bfa)
Reklama