Середостіння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Середостіння
Середостіння. Кут грудини: межа верхнього та нижнього середостінь.
Анатомія середостіння
Деталі
Ідентифікатори
Латинаmediastinum
Анатомія Греяsubject #239
MeSHD008482
TA98A07.1.02.101
TA23333
FMA9826
Анатомічна термінологія

Середості́ння (лат. mediastinum) — простір між лівим і правим плевральними мішками. Спереду воно обмежене грудниною (sternum), ззаду грудним відділом хребта (pars thoracica columnae vertebralis), знизу — діафрагмою (diaphragma), верхня межа утворена апертурою грудної клітки (apertura thoracis superior).

Назва

[ред. | ред. код]

Латинський термін mediastinum пов'язаний з прикметником medius («середній»); на його форму справив вплив іменник mediastinus («прислужник, асистент»)[1]. Українська назва походить від співзвучного з оригіналом церк.-слов. средостѣніє («середня стіна»).

Анатомія

[ред. | ред. код]

Середостіння умовно ділять на верхнє і нижнє. Межа проходить: спереду у місці переходу рукоятки грудини у тіло; ззаду на рівні міжхребцевого хряща між 4 і 5 грудними хребцями.

У верхньому середостінні розташована вилочкова залоза, права і ліва плечеголові вени, верхня частина верхньої порожнистої вени, дуга аорти і її гілки, частина трахеї, верхня частина стравоходу, нерви.

Нижнє середостіння ділиться на переднє, заднє і середнє. У передньому (між тілом грудини і передньою стінкою перикарду) розташовані внутрішні грудні артерії, вени і білягрудинні лімфатичні судини. В середньому розташоване серце із своїми судинами. Заднє (між хребтом і задньою стінкою перикарду) містить грудну частину аорти, непарну і напівнепарну вени, нерви, стравохід, лімфатичні вузли.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. mediastinum на www.yourdictionary.com

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Неттер Ф. (2004). Атлас анатомії людини. Львів: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7.
  • Human Anatomy & Physiology (вид. 7th). Benjamin Cummings. 2006. ISBN 978-0805359091.