iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://sr.m.wikipedia.org/wiki/Џон_Хенкок
Џон Хенкок — Википедија

Џон Хенкок (енгл. John Hancock; Брејнтри, 23. јануар 1737Бостон, Масачусетс, 8. октобар 1793) је био трговац, државник и познати патриота током Америчке револуције. Служио је као председник Другог Континенталног конгреса и као први и трећи гувернер Комонвелта Масачусетс. Остао је упамћен по великом и китњастом потпису на Декларацији независности Сједињених Држава, чак толико да је израз „Џон Хенкок“ у Сједињеним Државама постао синоним за потпис.

Џон Хенкок
Портрет Џона Синглтона Коплија, око 1770-72
Датум рођења(1737-01-23)23. јануар 1737.
Место рођењаБрејнтри, МасачусетсПровинција Масачусетски залив
Датум смрти8. октобар 1793.(1793-10-08) (56 год.)
Место смртиБостон, МасачусетсСједињене Државе
Потпис

Пре Америчке револуције, Хенкок је био један од најбогатијих људи у тринаест колонија, наследивши профитабилан трговачки бизнис од свог ујака. Хенкок је започео политичку каријеру у Бостону под менторством Самјуела Адамса, утицајног локалног политичара, мада су се њих двојица касније удаљили један од другог. Како су тензије између колониста и Велике Британије почеле да расту током 1760-их, Хенкок је користио своје богатство да подржи колонијалне циљеве. Постао је врло популаран у Масачусетсу, поготово након што су британске власти заплениле његов слуп Либерти 1768, и оптужиле га за кријумчарење. Ове оптужбе су касније одбачене, али се у историјским текстовима Хенкок ипак понекад описује као кријумчар, иако је тачност тих навода упитна.

Хенкок је био један од вођа из Бостона за време кризе која је довела до Америчког рата за независност 1775. Служио је више од две године као делегат у Континенталном конгресу у Филаделфији, и као председавајући Конгреса је био први који је потписао Декларацију независности. Хенкок се вратио у Масачусетс где је изабран за гувернера Комонвелта, што је дужност на којој је служио током већег дела остатка живота. Искористио је свој утицај да осигура да Масачусетс ратификује Устав Сједињених Држава 1788.

Референце

уреди

Библиографија

уреди

Даља литература

уреди
  • Baxter, William T. The House of Hancock: Business in Boston, 1724–1775. 1945. Reprint, New York: Russell & Russell, 1965. Бави се углавном Хенкоковом пословном каријером.
  • Brandes, Paul D. (1996). John Hancock’s Life and Speeches: A Personalized Vision of the American Revolution, 1763–1793. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. ISBN 978-0-8108-3076-9.  Садржи пун текст многих његових говора.
  • Brown, Abram E. John Hancock, His Book. Boston, 1898. Углавном исечци из Хенкокових писама.
  • Sears, Lorenzo. John Hancock, The Picturesque Patriot. 1912. Прва пуна биографија Хенкока.
  • Wolkins, George G. "The Seizure of John Hancock's Sloop Liberty". Proceedings of the Massachusetts Historical Society 55 (1923), 239–84. Репринти примарних докумената.

Спољашње везе

уреди