Tuomas Holopainen
Tuomas Holopainen | |
---|---|
Základné informácie | |
Rodné meno | Tuomas Lauri Johannes Holopainen |
Narodenie | 25. december 1976 (47 rokov) Kitee, Fínsko |
Pôsobenie | hudobník, skladateľ, textár, producent |
Žáner | symfonický metal, power metal, gothický metal |
Hrá na nástrojoch | keyboard, syntetizér, klavír, vokály, saxofón, klarinet, gitara, basgitara, bicie, perkusie |
Roky pôsob. | 1992 - súčasnosť |
Vydavateľstvá | Spinefarm, Nuclear Blast, Roadrunner, Century Media, Drakkar Entertaiment |
Súvisiace články |
Nightwish, For My Pain..., Timo Rautiainen, Indica, Darkwoods My Betrohed, Tony Kakko, Johanna Kurkela |
Webstránka | archive.org |
Tuomas Lauri Johannes Holopainen (* 25. december 1976, Kitee, Fínsko) je fínsky hudobný skladateľ, textár, multi-inštrumentálny hudobník (ale hlavne keyboardista) a producent, najväčšmi známy ako zakladateľ, líder, keyboardista, skladateľ a textár symphonic metalovej kapely Nightwish. Tuomas taktiež študoval jazz a klasické štýly, ale preferuje vplyvy harmonickej filmovej hudby.
Hral taktiež v kapelách Nattvindens Gråt a Darkwoods My Betrothed a je členom gothic metalovej superkapely For My Pain... a sprievodnej kapely sólového umelca Tima Rautiainena.
Tuomas napísal veľa piesní, ktoré boli neskôr použité ako soundtrack k filmu, ale prvou piesňou ktorú písal priamo pre film bola skladba While Your Lips Are Still Red pre fínsky film Lieksa! z roku 2007, na ktorej spolupracoval s basgitaristom a mužským vokalistom Nightwish Marcom Hietalom. Je taktiež spoluautorom hudby pre vlastný film Nightwish Imaginaerum, ktorý vyšiel v novembri 2012.
V roku 2014 Tuomas vydal svoj prvý sólový album s názvom Music Inspired by the Life and Times of Scrooge.
Skorý a osobný život
[upraviť | upraviť zdroj]Narodil sa ako najmladší syn podnikateľa Penttiho Holopainena a učiteľky angličtiny a klavíra na základnej škole Kirsti Nortie-Holopainen. Má staršiu sestru menom Susanna, ktorá pracuje ako chirurgická urologička a staršieho brata Petriho, ktorý pracuje ako asistent patológa. Jeho hudobné nadanie a zručnosť v textovom vyjadrovaní sa prejavili už skorom školskom veku. Keď mal sedem rokov, jeho mama ho prihlásila na hodiny klavíra. Neskôr študoval klarinet, saxofón, klavír a hudobnú teóriu po dobu 12 rokov na hudobnej škole. Avšak na klarinet a na saxofón nehral od polovice deväťdesiatych rokov. Tuomas sa chcel pôvodne stať biológom a nemal žiaden záujem o metalovú hudbu až do doby, keď ho na výmennom pobyte v USA vzal jeho kamarát na koncert Metallicy a Guns N' Roses, a on si tento štýl hudby zamiloval.
Tuomas je veľkým fanúšikom Disneyho, J.R.R. Tolkiena a Dragonlance. V roku 2006 sa vyjadril že "nie je nábožensky založený, ale s otvorenou mysľou, mysliaci individuálne". Taktiež povedal, že sa nedomnieva že " by náboženstvo bolo zlé, ale jeho ľudská interpretácia".
28.októbra 2015 sa Tuomas oženil s fínskou popovou speváčkou Johannou Kurkelou. S Johannou tvorili pár od roku 2009, a zasnúbili sa v roku 2014.
Hudobná kariéra
[upraviť | upraviť zdroj]Prvé kapely, formácia Nigtwish a prvé nahrávky
[upraviť | upraviť zdroj]Tuomas sa pripojil k svojim prvým kapelám v roku 1993. Hrával v rôznych kapelách, zahŕňajúc nahrávanie keyboardov pre tri albumy blackmetalovej kapely Darkwoods My Betrothed, a hranie s kapelami Dismal Silence, Nattvindens Gråt a Sethian. Neskôr bol odvedený do fínskej armády, kde hral na klarinet vo vojenskej kapele.
V júli 1996 začal devätnásťročný Tuomas premýšľať o založení vlastnej kapely, kde by písal hudbu a hral na keyboard. Pri kempovom ohni sa mu v hlave zrodil nápad Nightwish. Spýtal sa svojho kamaráta Erna "Emppu" Vuorinena (hlavná gitara) a spolužiačky Tarji Turunen (vokály), či by sa chceli pripojiť k jeho novému akustickému projektu, a obaja súhlasili. Neskôr sa k nim pripojil bubeník Jukka Nevalainen. Po tom, čo Tuomas počul Tarjin silný hlas, a taktiež kvôli metalovým vplyvom Emppua a Jukku sa Tuomas po nahratí prvého dema rozhodol urobiť z Nigtwish metalovú kapelu.
V roku 1997 vyšiel prvý album Nightwish s názvom Angels Fall First, nasledovaný albumom Oceanborn v roku 1998. V roku 1999 Tuomas a ostatní členovia fínskych metalových kapiel ako Embraze, Eternal Tears of Sorrow, Charon a Reflexion založili gothic metalovú superkapelu For My Pain.... Avšak všetci členovia kapely boli vyťažení svojimi vlastnými kapelami, a preto bol projekt pozastavený na dobu neurčitú.
V roku 2000 bol vydaný tretí album Nightwish Wishmaster. Album získal veľký komerčný úspech, ale sám Tuomas o ňom hovorí že je to najmenej osobný album aký kedy zložil. V roku 2001 bol obnovený nápad For My Pain... a členovia začali plánovať debut.
Svetová sláva
[upraviť | upraviť zdroj]Na štvrtom albume Nightwish Century Child vydanom v roku 2002 začal Tuomas spolupracovať so symfonickými orchestrami z Fínska a Veľkej Británie, čo znamenalo zmenu v hudbe kapely a v štýle Tuomasovho komponovania, a taktiež umožnilo väčšiu slobodu v použití ďalších nástrojov. Orchestrálne elementy boli neskôr použité na každom ďalšom albume Nigtwish.
V roku 2003 For My Pain... vydali svoj debut s názvom Fallen. Album bol hodnotený naozaj dobre, ale skupina postupne stratila fanúšikov kvôli tomu že dlho nebol vydaný žiaden nový album. V roku 2004 For My Pain vydali Killing Romance, fínsky singel s tromi dosiaľ nevydanými piesňami: "Killing Romance", "Joutsenlaulu" a "Too Sad to Live".
V roku 2004 Nightwish vydali svoj piaty štúdiový album Once, ktorým prerazili v USA. Single "Nemo" a "Wish I Had An Angel" boli hrané na MTV. Nightwish odštartovali svoje najrozsiahlejšie turné do tej doby, Once World Tour, počas ktorého navštívili veľa krajín - ako napríklad Japonsko - po prvý raz. Po poslednom koncerte v Hartwall Arene v Helsinkách (záznam z koncertu bol vydaný na DVD End of an Era z roku 2006) kapela odovzdala speváčke Tarji Turunen otvorený list, v ktorom jej oznámili že Nightwish budú ďalej pokračovať bez nej.
Súčasná kariéra
[upraviť | upraviť zdroj]V roku 2006 si Tuomas prešiel temným obdobím, sprevádzaným úzkosťou a depresiou, ktoré sa stávali horšími kvôli bulvárnym klebetám o jeho osobe a Nightwish. Táto skúsenosť ho neskôr inšpirovala pri písaní albumu Dark Passion Play, šiesteho albumu Nightwish.
Potom, čo heavymetalový spevák Timo Rautiainen rozpustil Trio Niskalakaus, sa rozhodol vydať svoj prvý sólový album s názvom Sarvivuori, na ktorom sa podieľalo viacero hudobníkov z rôznych iných kapiel, vrátane Tuomasa ako keyboardistu. Tuomas taktiež napísal jednu pieseň na album. Začiatkom nasledujúceho roku For My Pain... oznámili, že čoskoro začnú nahrávať svoj druhý album, ale na jeseň toho istého roku bolo oznámené že nahrávanie albumu sa pozastavuje na dobu neurčitú.
V apríli 2007 Tuomas spolupracoval s členom Nightwish Marcom Hietalom pri písaní soundtracku pre fínsky film Lieksa!. Spomínaná pieseň, While Your Lips Are Still Red, je prvou piesňou ktorú Tuomas napísal špecificky pre film, aj napriek tomu že množstvo piesní Nightwish ( "Wish I Had An Angel", "Nemo", "Amaranth") boli neskôr použité ako filmový soundtrack. Tuomas sa vyjadril, že písanie soundtrackov je niečo čo by chcel robiť v budúcnosti. Na "While Your Lips Are Still Red" hrá Tuomas na klavíri, Marco Hietala zastáva pozíciu vokalistu a hrá na akustickej basovej gitare a Jukka Nevalainen hrá na bicie.
V roku 2007 Tuomas hral na keyboardy s fínskou punkovou kapelou Kylähullut na ich EP Lisää persettä rättipäille. Neskôr sa vrátil nahrať keyboardy pre ich nasledujúci album Peräaukko sivistyksessä. Na oboch nahrávkach môžeme počuť Tuomasa spievať spolu s chórom.
V máji 2007 bola odhalená identita novej speváčky Nightwish. Stala sa ňou Švédka Anette Olzon. Na konci augusta toho istého roku bol vydaný album Dark Passion Play, prvý album Nightwish na ktorom Anette spieva. 8. mája 2008 bolo oznámené, že sa Tuomas stane producentom nasledujúceho albumu fínskej pop-rockovej kapely Indica s názvom Valoissa. Album bol vydaný na konci roku 2008. V tom istom roku Tuomas taktiež pomohol fínskemu trance umelcovi Orkideovi pri vytváraní jeho tretieho albumu Metaverse, na ktorom sa nachádza aj Orkideom zremixovaná verzia piesne Bye Bye Beautiful od Nightwish.
Siedmy štúdiový album Nigtwish, Imagenaerum, bol vydaný 30. novembra 2011 vo Fínsku a 10. januára 2012 v Severnej Amerike.
V roku 2013 sa Tuomas podieľal na skladaní piesne Why So Lonely ? od Kari Rueslatten. V tom istom roku bolo oznámené, že novou speváčkou Nigtwish sa stáva Holanďanka Floor Jansen, ktorá nahradila Anette už v polovici Imagenaerum World Tour ako hosťujúca speváčka po tom čo Anette vyhodili. V roku 2015 bol vydaný ôsmy štúdiový album Nigtwish Endless Forms Most Beautiful, ktorý je zároveň prvý album na ktorom Floor spieva.
Sólový projekt
[upraviť | upraviť zdroj]V roku 2012 Tuomas prvýkrát oficiálne oznámil že chystá vlastný sólový projekt. Tuomas taktiež oznámil na jeho webstránke, The Escapist, že po ukončení Imagenaerum World Tour v období februára - apríla 2013 plánuje svoj čas venovať kompletne iba skladaniu piesní pre jeho sólový projekt. V roku 2014 bol vydaný jeho prvý sólový album Music Inspired by the Life and Times of Scrooge založený na komiksovej knižnej sérii "The Life and Times of Scrooge McDuck" od Dona Rosu. Na nahrávke sa okrem iného podieľal aj člen Nightwish Troy Donockley a Londýnski sezónni hudobníci, ktorý spolupracovali s Tuomasom aj na predchádzajúcich nahrávkach Nightwish.
Hudba
[upraviť | upraviť zdroj]Komponovanie
[upraviť | upraviť zdroj]Tuomas je zdrojom inšpirácie pre množstvo ostatných kapiel, najmä pre kapely hrajúce symphonic, gothic a power metal. Simone Simons, speváčka kapely Epica, povedala, že začala spievať vďaka Nightwish. Ex-speváčka Visions of Atlantis, Nicole Bogner, sa vyjadrila, že Nightwish skvelo inšpirovali kapelu, najmä na ich prvom albume.
Sander Gommans z After Forever povedal že Nightwish "pre nás boli hlavnou inšpiráciou pri vytváraní nových piesní." Spevák fínskej powermetalovej kapely Sonata Arctica Tony Kakko, ktorý s Nightwish spolupracoval aj na duete "Beauty and the Beast" sa viackrát vyjadril akou veľkou inšpiráciou preňho Nightwish je.
Spev
[upraviť | upraviť zdroj]V skorých dňoch Nightwish bol Tuomas mužským vokalistom kapely a nahral všetky mužské vokály na albume Angels Fall First. Neskôr, na nasledujúcich nahrávkach Tuomas už nespieval a až do príchodu basgitaristu a mužského vokalistu Marca Hietalu si kapela pozývala rôznych sezónnych mužských vokalistov, takže Tuomas sa mohol sústrediť len na jeho keyboardy. No napriek tomu Tuomas spieval pieseň Beauty and the Beast naživo, keď kapela práve nemala žiadneho dostupného mužského vokalistu, podieľal sa na vokáloch ku piesni The Carpenter z albumu Angels Fall First a skandoval na piesňach Moondance z albumu Oceanborn a Master Passion Greed z albumu Dark Passion Play. Tieto piesne však nikdy neboli hrané naživo (s výnimkou The Carpenter, ktorú kapela zahrala v Tavastia Club v Helsinkách v roku 1998). Tuomas taktiež nahral šepkanie v pozadí na piesni While Your Lips Are Still Red, avšak nerobí to naživo.
Na svojom profile na Nightwish.com Tuomas ako svoj najčudnejší zážitok na pódiu opisuje "spievanie pred 20 000 ľuďmi" a ako jeho najhoršiu nočnú moru "musieť spievať znova".
Koncertné vybavenie
[upraviť | upraviť zdroj]Tuomas preferuje Korg syntetizátory a pracovné stanice ako jeho vybavenie v štúdiu a naživo. Vo svojich začiatkoch najskôr používal M1, ktorý si požičal zo školy. Neskôr si kúpil Korg N364 za peniaze ktoré si požičal od svojho otca a používal ho až do konca Once Upon a Tour. Potom do svojho vybavenia pridal Korg Trinity, ktorý čoskoro nahradil Tritonom. V roku 2004 bol pridaný vtedy nový Korg Karma. V roku 2007, na Dark Passion Play Tour, bol N364 nahradený dvomi Korg TR kvôli tomu aby bola údržba a oprava ľahšia. Tuomas používa K&M Spider stojany. Tuomas si dáva veľmi záležať aj na vizuálnej stránke jeho koncertného vybavenia. Na pár posledných koncertov Once Tour mal všetky svoje keyboardy natreté nabielo, a na Dark Passion Play Tour prešiel na fialovú. Navyše má na svojom keyboarde pripevnenú figúrku Nožnicovorukého Edwarda a Jacka Sparrowa. Počas niektorých koncertov na konci Imaginaerum Tour má ako podperu svojich keyboardov veľkú loď nazvanú Ocean Soul. V štúdiu používa Korg Oasys.
Vybavenie
[upraviť | upraviť zdroj]- Korg N364 - (vrátený na Imagenaerum Tour) hudobná pracovná stanica
- Korg Triton - (vo výslužbe) hudobná pracovná stanica
- Korg KARMA - (Imaginaerum Tour) hudobná pracovná stanica
- Korg OASYS - (len štúdiovo) hudobná pracovná stanica
- Korg TRINITY - (vo výslužbe) hudobná pracovná stanica
- Korg TR (2x) - (Dark Passion Play Tour) hudobná pracovná stanica
- Korg Kronos - (Imaginaerum & Endless Forms Most Beautiful Tour) hudobná pracovná stanica
Diskografia
[upraviť | upraviť zdroj]S Nightwish
[upraviť | upraviť zdroj]- Angels Fall First (1997)
- Oceanborn (1998)
- Wishmaster (2000)
- Over the Hills and Far Away EP (2001)
- Century Child (2002)
- Once (2004)
- Dark Passion Play (2007)
- Imaginaerum (2012)
- Endless Forms Most Beautiful (2015)
Sólo
[upraviť | upraviť zdroj]S Darkwoods My Betrohed
[upraviť | upraviť zdroj]- Heirs of the Northstar (1995)
- Autumn Roars Thunder (1996)
- Wich Hunts (1998)
S Nattvindens Gråt
[upraviť | upraviť zdroj]- Där Svanar Flyger (1995)
- A Bard's Tale (1995)
- Chaos Without Theory" (1997)
Ostatné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Chronicles of Hethenesse- Book 1 the Shadow Descends (1999), Furthest Shore
- Fallen (2003), For My Pain...
- Sarvivuori (2006), Timo Rautainen
Ako hosťujúci hudobník
[upraviť | upraviť zdroj]- Chamelion (1995), Plamen Dimov (saxofón)
- Helvetistä itään (2003), Kotiteollisuus
- Into the Silence (2003), Sethian
- Sufferion - Hamartia of Prudence (2003), Silentium
- Kylmä tila (2004), Timo Rautainen & Trio Niskalaukaus
- Lisää persettä rättipäille (2007), Kylähullut
- Peräaukko sivistyksessä (2007), Kylähullut
- Why So Lonely ? (2014), Kari Rueslåtten
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tuomas Holopainen na anglickej Wikipédii.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tuomas Holopainen