iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://sk.wikipedia.org/wiki/Richard_Müller_(spevák)
Richard Müller (spevák) – Wikipédia Preskočiť na obsah

Richard Müller (spevák)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Richard Müller
Richard Müller v júli 2023, na koncerte na amfiteátri v Šuranoch
Richard Müller v júli 2023, na koncerte na amfiteátri v Šuranoch
Základné informácie
Narodenie 6. september 1961 (63 rokov)
Hlohovec, Česko-Slovensko
Pôsobenie spevák, hudobník, textár, herec, fotograf, spisovateľ, moderátor
Žáner pop, rock, new wave
Typ hlasu barytón
Deti Filip Müller
Ema-Lujza Müllerová
Markus Müller
Súvisiace
články
Banket
Webstránka muller.sk

Richard Müller (* 6. september 1961, Hlohovec) je slovenský spevák, hudobník, skladateľ. V jeho tvorbe sa prejavil vplyv viacerých hudobných žánrov. V začiatkoch, ešte so skupinou Banket, nahral niekoľko skladieb, ktoré je možné zaradiť do synthpopového hudobného žánru, či do new wave, no výrazne inklinoval aj k šansónu, k štýlom v pôvodnej slovenskej populárnej hudbe, či k rôznym rockovým hudobným žánrom.

Hudobná kariéra

[upraviť | upraviť zdroj]

Richard Müller sa narodil 6. septembra 1961 v Hlohovci. Je synom hereckej dvojice Vlada a Elišky Müllerovcov. V roku 1986 absolvoval štúdium filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.[1][2] Počas štúdia sa venoval publicistickej činnosti v hudobných časopisoch Populár a Gramorevue. Prvú nahrávku, skladbu „Rádio“, naspieval so skupinou Burčiak Pavla Daněka.[3]

Skupina Banket

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Banket (hudobná skupina)

V roku 1984 založil vlastnú elektropopovú hudobnú skupinu Banket. Prvé verejné vystúpenie Richard Müller absolvoval v roku 1984 na Bratislavskej lýre s piesňou „Nespoznaný“. V roku 1989 so skupinou Banket získal bronzovú Bratislavskú lýru za pieseň „Aj ty!“ (hudba: Richard Müller/ text: Kamil Peteraj).

Scénická tvorba a muzikál Baal

[upraviť | upraviť zdroj]

Richard Müller je spoluautorom scénickej hudby k filmu Kúpeľňový hráč (1988) a k divadelnej inscenácii Baal (1989), ktorá bola skomponovaná k muzikálu inšpirovanému hrou od Bertolta Brechta. Premiéra tejto hry sa konala dňa 7. apríla 1989 v martinskom Divadle SNP. Súbor Divadla SNP v Martine s ňou potom s úspechom hosťoval na mnohých svetových scénach. Hudobný album so skladbami z tohto projektu vyšiel v roku 1990.

Sólová kariéra

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1990 Richard Müller oficiálne začal svoju sólovú dráhu. Po hudobnej stránke sa v začiatkoch tejto sólovej kariéry jeho hlavným spolupracovníkom stal Henrich Leško. S ním nahral Richard svoje prvé dva sólové albumy Neuč vtáka lietať (1992) a 33 (1994). Neskôr, v roku 2005, Henrich Leško produkoval Müllerov album 44. m Popri týchto sólových projektoch začal od polovice 90. rokov Richard Müller súbežne spoluprácu s hudobníkom a skladateľom, Jaroslavom Filipom. Z ich spolupráce vznikli albumy 33 (1994), LSD (1996), Nočná optika (1998), či Koniec sveta z roku 1999. Skladby Jara Filipa sa stali súčasťou repertoáru koncertov, či oficiálnych kompilácií, ktoré vydával Richard Müller aj v neskorších rokoch po úmrtí Jaroslava Filipa v júli 2000. V roku 1999 vyšiel Richardovi Müllerovi jeho prvý koncertný album nazvaný Müllenium Live.

Najvýraznejším projektom k návratu k Jarovi Filipovi bol retrospektívny album coververzií pôvodných vydaných hudobných nahrávok, ktorý v roku 2008 vyšiel pod názvom Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Müller a Lasica spievajú Filipa.

V polovici 90. rokov 20. storočia Richard Müller spolu s hudobníkmi Andrejom Šebanom, Oskarom Rózsom a Emilom Frátrikom, na audiokazetu nahrali svoje improvizácie, ktoré sa rozhodli vydať ako príležitostné hudobné zoskupenie a projekt, nazvaný skratkou PPF, respektíve Po piči front.[4] Celý tento projekt (PPF) vznikol v období, kedy sa trojica hudobníkov Šeban, Rózsa a Müller intenzívne podieľala a stretávala pri realizácii albumov, ktoré vznikali z hudobných materiálov zo spolupráce dvojice autorov: Müller/ Filip, na ktorých bol Oskar Rózsa producentom. Posledným projektom v sérii albumov produkovaných Oskarom Rózsom bol v tom období album … a hosté, na ktorom spolu s mnohými ďalšími účinkoval aj Ivan Tásler. Ivan Tásler na tomto albume naspieval s Richardom Müllerom duet v piesni „Srdce jako kníže Rohan“. Po roku 2000 vzniklo takto niekoľko spoločných hudobných nápadov, ktoré boli výsledkom novej spolupráce dvojice Müller/ Tásler. Tásler produkoval Müllerovi album ’01 (2001) a Richard Müller účinkoval na albume IMT Smile (2003), neskôr, v roku 2011, bol Ivan Tásler producentom Müllerovho albumu Ešte.

V roku 2003 Richard Müller v USA v newyorskom štúdiu Monster Island nahral album, ktorý v nasledujúcom roku vyšiel pod názvom Monogamný vzťah. Bol to jeho prvý projekt, ktorého exkluzívnym autorom bol on sám. Hudobníci, ktorí album spolu s Müllerom produkovali, nepochádzali zo Slovenska, ale pôsobili v Spojených štátoch. Album obsahoval gitarovú hudbu, prvýkrát bez využitia klávesových nástrojov.[5] K spolupráci s americkými hudobníkmi sa Richard Müller vrátil aj pri nahrávaní albumu V.V., či počas koncertného turné, z ktorého vznikol aj album známy pod názvom 44: Koncert.

Šansónová tvorba

[upraviť | upraviť zdroj]

Richard Müller mal už na svojich prvých albumoch nahraných so skupinou Banket niekoľko nahrávok, ktoré mali kompozične blízko k šansónovému hudobnému žánru, či boli skôr skladbami s ambíciou prezentovať hudobnú výpoveď v podobnom štýle. Príkladom boli piesne ako „Niet čím ťa klamať“ (album Bioelektrovízia), „Čo s tým?“ (album Druhá doba?!), „Slúžiť ti chcem“ (album Vpred?), no reálne sa prvýkrát s týmto žánrom dostal do kontaktu potom, ako ho v Prahe po nahrávaní pre reláciu Televízny klub mladých v Československej televízii oslovil Petr Hapka spolu s Michalom Horáčkom, ktorí ho prizvali ho na spoluprácu pri výrobe albumu V penziónu Svět. Na tomto práve vznikajúcom albume účinkovala Hana Hegerová, Hana Zagorová, Josef Kemr, Libuše Márová, Petr Hapka a Michael Kocáb. Pôvodne mal Richard Müller naň naspievať skladbu „Štěstí je krásná věc“, no nakoniec mu ponúkli aj skladbu „Rozeznávám“ a, spolu s Hanou Zagorovou, naspieval duet v skladbe „Milostný dopis Haně Z“. Projekt, ktorý vyšiel v roku 1988, bol úspešný. Po ňom vzniklo niekoľko ďalších podobných albumov, či viacero skladieb, na ktorých Richard Müller s Michalom Horáčkom spolupracoval. Bola to obojstranná spolupráca: Richard Müller naspieval piesne „Pod plynárnou“ a „Kurt Vonnegut“ na album Citová investice..? (1997), no medzi ucelené spoločné projekty Michala Horáčka a Richarda Müllera patria albumy … a hosté (2000), či projekt Sociální síť z roku 2015, ktorého autorom hudby a producentom je český hudobník Michal Pavlíček, ktorý je známy napríklad ako člen kapiel Pražský výběr, či Stromboli. [6]

Iné aktivity a osobný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Richard Müller moderoval viaceré rozhlasové relácie, či televízne talkshow ako Müllerád (TV Luna), Promülle (STV) a OK Pop (ČT). Ako herec hosťoval v seriáli Panelák (TV Joj) a účinkoval v dabingu pre film Princezná a žaba. Zahral si aj menšiu rolu speváka v snímke Rivers of Babylon, ktorá bola v roku 1998 nakrútená podľa motívu rovnomennej knihy Petra Pišťanka.

Okrem hudby sa Richard Müller zaujíma aj o fotografovanie. Je autorom, či spoluautorom grafických návrhov niekoľkých obalov svojich vlastných albumov. V roku 1996 vydal knihu so zbierkou fotografií s názvom Amerika, Americký denník[5] a o štrnásť rokov neskôr ďalšiu, ktorá je nazvaná Enter.[7]

V roku 2000 sa Richard Müller verejne priznal k užívaniu drôg, ktoré, podľa vlastných slov, bral už šesť rokov.[8] Neskôr vyhlásil, že trpí depresiami a ukončil hudobnú kariéru.[9][10][8] K hudbe sa po niekoľkých mesiacoch napokon znovu vrátil.[11]

Richard Müller je synom herca Vladislava Müllera a herečky Elišky Müllerovej. Jeho bývalou manželkou je televízna hlásateľka a moderátorka Soňa Müllerová. S ňou má dve deti: syna Filipa a dcéru Emu-Lujzu. So súčasnou partnerkou Vandou Wolfovou má syna Markusa.

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]

So skupinou Banket

[upraviť | upraviť zdroj]
Štúdiové albumy
Pôvodné
Exportné
Výberové albumy
EP

(*) Súčasť boxetu Všetko (2011) Richarda Müllera

SP
  • „Nespoznaný (1984)*
  • „Prečo vy ľudia XX. storočia máte vždy zachmúrené obočia?“/„Štrbina lásky v grafikone nesmelého muža“ (1985)
  • „Basketbal alebo ja“ (1985)*
  • „Namyslená“/„Espresso Tón“ (1986)
  • „Niet čím ťa klamať“ (1986)*
  • „Aj ty!“/„Trik“ (1989)

(*) Druhá strana singla patrí inému interpretovi

So skupinou Po piči front

[upraviť | upraviť zdroj]
Štúdiové albumy

Sólové albumy

[upraviť | upraviť zdroj]
Štúdiové albumy
Koncertné albumy
Výberové albumy

(*) Boxet pozostávajúci z 25 CD Müllerovej tvorby vrátane skupiny Banket

Albumy coververzií
EP
SP
  • „Štěstí je krásná věc“/„Rozeznávám“ (1988)
  • „Nebude to ľahké“/„Posledná láska“/„Milenky Krista“ (1992)
  • „Nahý“/„Nahý“ ((Extended Mix) (2000) – so skupinou B3

Bibliografia

[upraviť | upraviť zdroj]

2013 - Krištáľové krídlo v kategórii Rock Pop Jazz spoločne so skupinou Fragile

Aurel:

  • 1992 – audionahrávka (Neuč vtáka lietať)
  • 1996 – text (Cigaretka na 2 ťahy)
  • 1998 – spevák, skladba (Nočná optika), album (Nočná optika), producent (Nočná optika)
  • 1999 – audionahrávka (Koniec sveta)
  • 2000 – spevák, obal (Richard Müller a hosté)
  • 2001 – spevák, album (’01), skladba (Nahý II), videoklip (Nahý II), audionahrávka (’01)
  • 2002 – spevák, obal (Retro)
  • 2005 – najpredávanejší album speváka (44)
  • 2005 – videoklip (Sníh)

Cena SOZA:

  • 1998: skladba populárnej hudby (Nočná optika)

Grand Prix Rádio:

  • 2001 – najobľúbenejší spevák
  • 2002 – najobľúbenejší spevák, celkový víťaz
  • 2003 – najobľúbenejší spevák
  • 2004 – najobľúbenejší spevák

Slávik:

  • 1998 – 2. miesto
  • 1999 – 2. miesto
  • 2000 – 3. miesto
  • 2001 – 3. miesto
  • 2002 – 4. miesto
  • 2003 – 1. miesto
  • 2004 – 3. miesto
  • 2005 – 2. miesto
  • 2009 – 3. miesto
  • 2010 – 1. miesto
  • 2011 – 1. miesto
  • 2012 – 3. miesto

Deska roku (Česko):

  • 2005 – 2. miesto v kategórii Najpredávanejší album speváka

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. HnOnline.sk: Richard Müller vydáva knihu fotografií Enter[nefunkčný odkaz]
  2. Osobnosti.sk: Profil Richarda Müllera
  3. FaceBook.com: Profil Richarda Müllera
  4. PPF - Po Piči Front [online]. [Cit. 2022-07-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. a b A.S, Petit Press. Americký Müller [online]. www.sme.sk, [cit. 2022-07-04]. Dostupné online.
  6. BÁLIK, Peter. Richard Müller: Nie som slovenský Gott, za dlhé obdobie som nenapísal ani čiarku [online]. .týždeň - iný pohľad na spoločnosť, 2019-09-29, [cit. 2022-07-03]. Dostupné online.
  7. Richard Müller [online]. Martinus, [cit. 2022-07-04]. Dostupné online.
  8. a b A.S, Petit Press. Richard Müller zdôrazňuje, že nikdy nikomu na svete neodporúčal, aby skúšal tvrdé drogy [online]. korzar.sme.sk, [cit. 2022-07-04]. Dostupné online.
  9. REFRESHER. Tvoriť mu pomáhala marihuana, spieval nahý na pódiu, trpí maniodepresiou. Legendárny spevák Richard Müller oslavuje narodeniny [online]. refresher.sk, [cit. 2022-07-04]. Dostupné online.
  10. Müller: Svět je agresivnější. Nevím, jestli je nebezpečnější covid, nebo internet | Aktuálně.cz [online]. Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje, 2020-10-13, [cit. 2022-07-04]. Dostupné online. (po česky)
  11. Richard Müller končí, ale návrat nevylučuje [online]. Pravda.sk, 2006-12-05, [cit. 2022-07-04]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]