iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://sk.wikipedia.org/wiki/Charles_Augustin_de_Coulomb
Charles Augustin de Coulomb – Wikipédia Preskočiť na obsah

Charles Augustin de Coulomb

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Charles Augustin de Coulomb
francúzsky fyzik a inžinier
Hippolyte Lecomte, Zámok Versailles
Hippolyte Lecomte, Zámok Versailles
Narodenie14. jún 1736
Angoulême, Francúzsko
Úmrtie23. august 1806 (70 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Charles Augustin de Coulomb

Charles Augustin de Coulomb (* 14. jún 1736, Angoulême – † 23. august 1806, Paríž) bol francúzsky fyzik a inžinier. Bol jedným z najdôležitejších fyzikov 18. storočia. Je po ňom pomenovaná jednotka elektrického náboja - C (coulomb).

Najprv bol dôstojník-inžinier, neskôr pracoval v rôznych štátnych úradoch, od roku 1781 člen francúzskej Académie des sciences.

Spočiatku sa zaoberal náukou o pevnosti a mechanikou, najmä stavebnou statikou (napr. 1776: Mémoire sur la statique des voûtes – Pojednanie o statike klenieb), potom teóriou jednoduchých strojov (napr. 1781: Théorie des machines simples – Teória jednoduchých strojov) a trením (dokázal tzv. Coulombov zákon trenia), potom torziou (napr. 1787: Recherches théoriques et expérimentales sur la force de torsion et sur l'élasticité des fils du métal – Teoretické a experimentálne výskumy o torznej sile a o elasticite kovových drôtov).

Roku 1785 objavil – pomocou torznej váhy skonštruovanej vďaka jeho výskumu torzie – tzv. Coulombove zákony o dvoch bodových elektrických nábojoch, ktoré sú základnými zákonmi elektrostatiky a majú rovnakú podobu ako Newtonov gravitačný zákon. V nasledujúcich štyroch rokoch vydal tieto zákony spolu s inými objavmi vo svojom základnom diele „Sur l'électricité et le magnétisme“ (O elektrine a magnetizme) obsahujúcom 7 pojednaní.

Ďalej zdôvodnil teóriu elektrickej polarizácie, dokázal, že sa elektrické náboje kumulujú len na povrchu kovových vodičov, a v oblasti Zemského magnetizmu (1788-92: Mémoirs sur l'électricité et le magnétisme – Pojednania o elektrine a magnetizme) zaviedol pojem magnetický moment.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]