iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://sk.wikipedia.org/wiki/Alan_Rickman
Alan Rickman – Wikipédia Preskočiť na obsah

Alan Rickman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alan Rickman
Celé menoAlan Sidney Patrick Rickman
Narodenie 21. február 1946
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie14. január 2016 (69 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieanglický herec, režisér
Roky pôsobenia1978 – 2015
ManželkaRima Hortonová
BAFTA Awards
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
1991Robin Hood: Kráľ zbojníkov
Cena Emmy
Herec v hlavnej úlohe – miniséria alebo film
1996Rasputin
Zlatý glóbus
Najlepší herec – miniséria, alebo TV film
1996Rasputin
Ostatné ocenenia
Gold Hugo AwardNajlepší film
1996Zimný hosť
Variety Club AwardsNajlepší herec
2002Privates Lives

Alan Sidney Patrick Rickman (* 21. február 1946, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 14. január 2016 tamže)[1] bol anglický divadelný a filmový herec a režisér. Preslávil sa hlavne úlohou profesora Severusa Snapea vo filmoch o Harry Potterovi.

Detstvo a mladosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v londýnskej štvrti Hammersmith. Jeho rodičia, Bernard Rickman a Margaret Doreen Rose patrili k robotníckej triede. Starší brat David (1944) je grafický dizajnér, mladší brat Michael (1947) tenisový tréner, najmladšia je sestra Sheila (1949).

Keď mal Alan osem rokov, umrel mu otec na rakovinu. Matka sa vydala po druhýkrát, po troch rokoch sa rozviedla. "Mala len jednu životnú lásku." povedal Rickman neskôr.

Rickman chodil na základnú školu Derwentwater v Actone, ktorá vo výučbe aplikovala Montessori metódu. Vynikal v kaligrafii a akvareloch a na základnej škole vyhral štipendium na Latymerovu vyššiu školu (Latymer Upper School) v Londýne. V tom čase vystupoval v niekoľkých školných inscenáciách, kde si už získal pozornosť učiteľov ako talentovaný herec.

Po ukončení štúdia na Latymerovej škole navštevoval Chelsea College of Art and Design a potom The Royal College of Art. Toto vzdelanie mu umožnilo pracovať ako grafikovi v novinách The Notting Hill Herald, čo považoval za stabilnejšie povolanie ako herectvo.
Po absolvovaní škôl a ukončení vzdelávania si Rickman a niekoľko jeho priateľov spoločne otvorili grafické štúdio Graphiti. Po troch rokoch úspešného obchodu sa však Alan Rickman rozhodol, že ak si nevyskúša profesionálne herectvo teraz, tak nikdy.

Napísal list The Royal Academy of Dramatic Art (RADA), v ktorom žiadal o konkurz a získal miesto v RADA, kde študoval v rokoch 1972 do 1974. Počas štúdia Shakespearových diel sa živil ako aranžér Nigela Hawthorna a Ralpha Richardsona. Pred opustením školy vyhral niekoľko cien, ako napríklad the Emile Littler Prize, the Forbes Robertson Prize a the Bancroft Gold Medal.

Alan pred premiérou posledného dielu Harry Potter v Londýne, 7. júl 2011

Po ukončení štúdií v RADA hral v rôznych anglických repertoároch a experimentálnych divadelných skupinách, napr. súbore Birmingham Repertory Theatre Company. Po krátkom pôsobení v londýnskom divadle National Theatre sa stal členom Royal Shakespeare Company (1985 – 1987), kde v inscenácii hry režírovanej Christopherom Hamptonom podľa Laclosovho románu Nebezpečné známosti zaujal rolou záletného vikomta de Valmont. V rovnakej roli sa objavil aj na Broadwayi, kde bol za svoj výkon nominovaný na cenu Tony 1987.

K jeho prvej veľkej roli v televízii, a to roli zloducha, ho priviedol práve spomínaný de Valmont z divadelného predstavenia Nebezpečných známostí, kde si ho všimol producent Joel Silver, a ponúkol mu rolu v pripravovanom filme Smrtonosná pasca (Die Hard). Bol to skutočný úspech, pretože divákom sa jeho Hans Gruber páčil a Rickman sa ako herec vyrovnal hlavnému hrdinovi, hviezde, ktorou bol Bruce Willis.

Rickman sa vrátil domov, a opäť hral v divadle, ktoré nazýva svojou "prvou láskou". Napriek tomu si našiel čas na ďalšie filmy, vďaka čomu sa zrodili ďalšie postavy ako Šerif z Nottinghamu, Eamon de Valera, Alexander Dane, plukovník Brandon, anjel Metatron a Severus Snape.

V roku 1995 sa Rickman umiestnil na 34. mieste v ankete "100 najpríťažlivejších hviezd vo filmovej histórii" magazínu Empire a v októbri 1997 bol na 59. mieste v ankete toho istého magazínu "100 najlepších filmových hviezd všetkých čias."

Vo filme Mesmer (1994) stvárnil rolu Franza Antona Mesmera. Tento film pre neho znamenal veľa. V snahe odviesť na ňom čo najlepšiu prácu urobil spoločne s režisérom Rogerom Spottiswoodom niekoľko zmien v scenári. To sa však hlavným investorom nepáčilo natoľko, že odmietli film financovať. Spor skončil na súde a napriek tomu, že peniaze nakoniec zabezpečili a film sa natočil, nedostal sa do kín, ale len na videokazety, čo Rickmana veľmi sklamalo.

V roku 1997 sa Rickman predstavil ako filmový režisér. Za svoj režisérsky debut, citovo ladenú snímku Zimný hosť, v ktorom si zahrala Emma Thompsonová so svojou skutočnou matkou Phylidou Lawovou, získal hneď niekoľko cien a nominácií.

Rickman sa objavil aj v dvoch hudobných projektoch. Zahral si vo videoklipe k piesni "In Demand" hudobnej skupiny Texas a v skladbe "The Bell" z albumu "Tubular Bells II" populárneho Mikea Oldfielda, kde ho počujeme ako konferenciera predstavujúceho jednotlivé hudobné nástroje.

Rickman tiež získal ocenenia za dve biografické diela natočené pre HBO. Vyhral Zlatý glóbus a Emmy za svoj výkon vo filme Rasputin: Dark Servant of Destiny (1996), a bol nominovaný na Emmy za rolu Dr. Alfreda Blalocka (2004) v Niečo čo stvoril Boh (Something the Lord Made).

V októbri a novembri 2010 hral Rickman titulnú rolu v Ibsenovej hre John Gabriel Borkman v the Abbey Theatre v Dubline. V tom istom roku stvárnil postavu neúspešného spisovateľa v dráme podľa Christophera Reida The Song of lunch – Obedňajšia pieseň. Film vznikol v produkcii BBC a partnerkou mu bola Emma Thompson. Snímka vznikla k Národnému dňu poézie 7. októbra.

V roku 2012 si zahral spolu s Colinom Firthom a Cameron Diaz v remake filmu Gambit.

V roku 2013 dokončil snímku CBGB o založení slávneho punk-rockového klubu na Manhattane v New Yorku, kde stvárnil zakladateľa klubu Hillyho Kristala.

Okrem toho sa objavil na Broadwayi v predstavení "Seminár". Premiéra sa konala 27. októbra 2011 v The Golden Theatre. Predstavenie pojednáva o seminári pre začínajúcich spisovateľov, ktorý vedie úspešná literárna osobnosť, stvárnená práve Rickmanom. Jeho poslucháči vytvoria drobné klany, začínajú žabomyšie vojny, niektorí študenti použijú ako účinnú zbraň sex, vášne a napätie sa stupňujú.

V roku 2013 ešte natočil krátku snímku "Dust". Film bol uvedený na niekoľkých festivaloch.

Osobný život

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1965 stretol Rimu Hortonovú, učiteľku ekonómie a političku, s ktorou žil v západnom Londýne. Bol bezdetný. V roku 2015 Rickman priznal, že on a Rima sa zosobášili v New York City v roku 2012.

V novembri 2020 bolo oznámené, že denníky, ktoré písal 25 rokov, budú vydané na jeseň 2022. Denníky majú 27 častí, ale budú vydané ako jedna kniha vydavateľstvom Canongate. Richman chcel, aby boli denníky vydané.[2]

Wikisprávy
Wikisprávy
Wikisprávy majú o tejto udalosti článok:

V auguste 2015 prekonal menšiu mŕtvicu, pričom mu bola diagnostikovaná rakovina pankreasu. Informáciu o svojej smrteľnej chorobe držal v tajnosti, zveril ju iba najdôvernejším priateľom.

14. januára 2016 zomrel v nemocnici v Londýne, obklopený najbližšími priateľmi a rodinou.

Jeho smrť bola šokom pre mnohých, keďže chorobu úspešne tajil. Napríklad Ralph Fiennes, ktorý s ním hral v sérii Harry Potter „nedokázal uveriť tomu, že tu už nie je“. Do veku sedemdesiat rokov mu chýbal len necelý mesiac.

Alan na Festivale
Rok Názov Filmu Postava
1978 Rómeo a Júlia Tybalt
1988 Smrtonosná pasca (Die Hard) Hans Gruber
1989 Januárový muž (January man) maliar Ed
1991 Šatníková zem (Closet Land) Vyšetrovateľ
1991 Skutočne, šialene, hlboko (Truly, Madly, Deeply) Jamie
1991 Kráľ zbojníkov: Robin Hood Šerif z Nottinghamu
1991 Zavri oči (Close my Eyes) Sinclair Bryant
1992 Bob Roberts Lukáš HArt III.
1994 Mesmer Franz Anton Mesmer
1995 Neobvyklé dobrodružstvo (An Awfully Big Adventure) P.L. O'Hara
1995 Rozum a cit (Sense and Sensibility) plukovník Christopher Brandon
1996 Rasputin: Dark Servant of Destiny Grigorij Rasputin
1996 Michael Collins Eamon de Valera
1997 Zimný hosť (The Winter Guest) Muž na ulici, réžia
1998 Judášov bozk (Judas Kiss) detektív David Friedman
1999 Temný prístav (Dark Harbor) David
1999 Galaxy Quest Alexander Dane ako Dr. Lazarus
1999 Dogma Metatron
2000 Zachráncovia mora (Help! I'm a Fish!) Joe – hlas
2001 The Search For John Gissing John Gissing
2001 Harry Potter a Kameň mudrcov profesor Severus Snape
2001 Dohola (Blow dry) Holič Phil Allen
2002 Harry Potter a Tajomná komnata profesor Severus Snape
2003 Láska nebeská (Love Actually) Harry
2004 Niečo, čo stvoril Boh (Something the Lord Made) Dr.Alfred Blalock
2004 Harry Potter a Väzeň z Azkabanu profesor Severus Snape
2005 Snehová torta (Snow Cake) Alex Hughes
2005 Harry Potter a Ohnivá čaša profesor Severus Snape
2005 Stopárov sprievodca galaxiou hlas Marvina
2006 Parfum: Príbeh vraha (Perfume: The Story of a Murderer) Antoine Richis
2007 Nobel syn Eli Michaelson
2007 Harry Potter a Fénixov rád profesor Severus Snape
2007 Čertovský holič z Fleet Street Sudca Turpin
2008 Víno roka (Bottle shock) Steven Spurrier
2009 Harry Potter a Polovičný princ profesor Severus Snape
2010 Alica v krajine zázrakov (Alice in Wonderland) húsenica
2010 Harry Potter a Dary smrti 1. časť profesor Severus Snape
2010 The Song of lunch neúspešný spisovateľ/On
2011 Harry Potter a Dary smrti 2. časť profesor Severus Snape
2011 Chlapec v bubline rozprávač
2012 Gambit (film) Lord Shahbandar
2013 CBGB Hilly Kristal
2013 A Promise (Sľub) Karl Hoffmeister
2013 Dust (Prach) Todd
2014 A Little Chaos (Malý chaos) Kráľ Ľudovít XIV.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Zomrel herec Alan Rickman [online]. sme.sk, 2016-01-14, [cit. 2016-01-14]. Dostupné online.
  2. CAIN, Sian. Alan Rickman's 27 volumes of diaries to be published as one book. The Guardian (Londýn: Guardian News and Media Limited), 2020-11-21. Dostupné online [cit. 2020-11-21]. ISSN 0261-3077.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Alan Rickman

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alan Rickman na anglickej Wikipédii.