iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://sk.m.wikipedia.org/wiki/Pandur_II
Pandur II – Wikipédia
Pandur II
Český Pandur II vo verzii KBV-PZLOK (priezkumný s rádiolokátorom).

Český Pandur II vo verzii KBV-PZLOK (priezkumný s rádiolokátorom).

Základná charakteristika
Posádka 2 + 12 (variant bez veže)
Dĺžka 7,5 m
Šírka 2,67 m
Výška 2,08 m
Hmotnosť do 22 t (v závislosti od variantu)
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie
Hlavná zbraň kanón Mk44 Bushmaster II kalibru 30 mm
Sekundárne zbrane 7,62 mm guľomet FN MAG
PTRS Spike-LR
Pohon a pohyb
Pohon Cummins ISLe série HPCR
335 kW (455 koní)
Odpruženie
Max. rýchlosť 105 km/h
Pomer výkon/hmotnosť
Dojazd 700 km
Priechodnosť zákop – 2,2 m
stena – 0,6 m

Pandur II je univerzálna kolesová platforma obrnených vozidiel s pancierovanou korbou a pohonom všetkých 6 alebo 8 kolies. Vyrába sa v rôznych prevedeniach, ako napríklad bojové vozidlo pechoty, obrnený transportér, prieskumné vozidlo atď. Vozidlo je možné prepravovať štandardnými transportnými lietadlami NATO kategórie C-130, A400, C-5, C-390.

Vznik a vývoj

upraviť

V 80. rokoch 20. storočia vyvinula rakúska spoločnosť Steyr-Daimler-Puch obrnený transportér Pandur, ktorý bol následne zavedený nielen v rakúskej armáde, ale obstaralo ho aj Belgicko, Kuvajt alebo Slovinsko. V roku 2003 bola spoločnosť Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeu predaná americkej korporácii General Dynamics a stala sa súčasťou jej európskej divízie pod názvom General Dynamics European Land Systems - Steyr (GDELS-Steyr). Komerčný úspech Panduru viedol k ďalšiemu vylepšovanie vozidla, čo vyústilo do vzniku obrneného transportéru Pandur II, ktorý bol spočiatku ponúkaný v konfiguráciách 6x6 a 8x8.

V roku 2005 sa stal Pandur II víťazom portugalského tendra na nákup obrnených vozidiel 8x8 a v roku 2006 zvíťazil aj českom tendri. Pôvodne bolo Portugalskom objednaných 264 vozidiel a Česko požadovalo 234 strojov. V oboch prípadoch však sprevádzalo toto obstarávanie veľké množstvo škandálov, ktoré sa týkali tak korupčných konaní, ako aj technických problémov. V dôsledku toho v skutočnosti Portugalsko odobralo len 188 Pandurov a Česko 107 vozidiel. V roku 2016 si 34 obrnených vozidiel Pandur II objednala aj rakúska armáda.

V roku 2015 zastavila spoločnosť General Dynamics všetky snahy o propagáciu Panduru II a predal plné práva na výrobu tohto vozidla českej spoločnosti Excalibur Army. Montážna linka Panduru II vznikla v špeciálne vytvorenom závode Tatra Defence Vehicle v Kopřivnici. V roku 2015 uzavrela Excalibur Army zmluvu s Indonéziou na na obstaranie nezverejného počtu vozidiel Pandur II v celkovej hodnote 39 miliónov dolárov. Začiatkom roka 2017 podpísala Tatra Defence Vehicle zmluvu s Ministerstvom obrany Českej republiky na dodávku dalších 20 kusov Pandur II v rôznych verziách.

Konštrukcia

upraviť

Pandur II je dlhý 7,5 m, široký 2,67 m a na výšku meria 2,08 m.[1] Vyznačuje modulárnou konštrukciou so zváranou samonosnou korbou o voliteľnej úrovni balistickej i protimínovej odolnosti podľa normy STANAG 4569. Disponuje tiež systémami ochrany pred účinkami chemických, biologických a jadrových zbraní.[2]

Vozidlo je poháňané dieselovým motorom Cummins ISLe série HPCR s výkonom 335 kW. Motor je spojený s plne automatickou 6-stupňovou prevodovkou ZF 6HP 602C. Spolu s 2-stupňovou prevodovkou (preraďovateľnou za pohybu) to dáva Panduru II celkom 12 prevodových stupňov. Vozidlo dokáže dosiahnuť na ceste maximálnu rýchlosť 105 km/h. Dokáže prekonávať rôzne terénne prekážky (napr. zákop do šírky 2,2 m alebo zvyslú prekážku do výšky 60 cm). Viez dolať aj vodné prekážky, pričom pláva rýchlosťou 10 km/h.

Pandur II môže byť vybavený vežou RCWS-30, ktorá je bezosádková a diaľkovo ovládaná. RCWS-30 umožňuje viesť paľbu na mnoho cieľov, od pešiakov po tanky a vrtuľníky vo vise, a to pomocou tridsaťmilimetrového kanónu Mk44 Bushmaster II. Účinný dostrel kanónu sa pohybuje podľa druhu cieľa medzi dvoma až troma kilometrami. Ďalej stroj disponuje guľometom M240 kalibru 7,62 mm s dostrelom podľa druhu cieľa od 500 do 1 500 metrov. Nechýba mu ani odpaľovacie zariadenie protitankových riadených striel Spike-LR, ktoré je možné účinne využiť na diaľku od 200 do 4 000 metrov. Prídavné zariadenie veže pozostáva z dvojosého LOF stabilizátoru, systému denného videnia s farebnou CCD kamerou, nočného videnia s chladeným termálnym zobrazovačom, laserového zameriavača a automatického cieľového navádzania.

Varianty v AČR

upraviť
  • KBVP – kolesové bojové vozidlo pechoty
  • KBV-VR – kolesové bojové vozidlo veliteľa roty
  • KBV-PzLOK – kolesové bojové vozidlo prieskumné s lokátorom
  • KBV-Pz – kolesové bojové vozidlo prieskumné bez lokátora
  • KOT-Ž – kolesový obrnený transportér ženijný
  • KOT-Zdr – kolesový obrnený transportér zdravotnícky
  • KBVP-M1 RVS – kolesové bojové vozidlo pechoty s prídavným mrežovým pancierovaním
  • KOV-VŠ – kolesové obrnené vozidlo veliteľsko-štábne
  • KOV-S – kolesové obrnené vozidlo spojovacie[3]

Používatelia

upraviť

Súčasní používatelia

upraviť

Referencie

upraviť
  1. Army Guide [online]. army-guide.com, [cit. 2024-09-07]. Dostupné online.
  2. PANDUR II 8x8/EVO [online]. tatradv.cz, 2024-04-04, [cit. 2024-09-07]. Dostupné online.
  3. WebContentManagementSystem: Macron Software | WebToDate, www.webtodate.cz. Kolový obrněný transportér Pandur II 8x8 [online]. acr.army.cz, [cit. 2024-09-07]. Dostupné online.