iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://sh.wikipedia.org/wiki/Star_Trek_Beyond
Star Trek Beyond – Wikipedija/Википедија Prijeđi na sadržaj

Star Trek Beyond

Izvor: Wikipedija
Star Trek Beyond
RežijaJustin Lin
Producent
Scenario
PredložakStar Trek; autor:
Gene Roddenberry
Uloge
MuzikaMichael Giacchino
FotografijaStephen F. Windon
Montaža
  • Kelly Matsumoto
  • Dylan Highsmith
  • Greg D'Auria
  • Steven Sprung
Studio
DistribucijaParamount Pictures
Datum(i) premijere
7. 7. 2016 (2016-07-07) (Sydney)
Trajanje122 min.[2]
Zemlja Sjedinjene Države
Jezikengleski
Budžet185 mil. $[3]
Bruto prihod343,5 mil. $[3]
Kronologija
Prethodi: Sl(ij)edi:
Star Trek Into Darkness (2012) Star Trek: Discovery (2017 -)

Star Trek Beyond (sh. Zvjezdane staze s onu stranu), u Srbiji prikazan pod naslovom Zvezdane staze: Bez granica je američki science fiction film snimljen 2016. godine u režiji Justina Lina. Predstavlja nastavak filma Star Trek Into Darkness, odnosno treći dio tzv. reboot serije filmova o Zvjezdanim stazama. Radnja prikazuje kako posada USS Enterprise na čelu sa kapetanom Kirkom odlazi u spasilačku misiju na planetu Altamid, a za koju se ispostavi da je klopka iza koje stoji tajanstveni Krall. U film su uložena velika sredstva, te je imao veliki publicitet, ali je premijera bila u sjeni tragične smrti glumca Antona Yelchina koji je u ovom, kao i prethodna dva filma, tumačio lik brodskog oficira Čehova. Iako su kritike uglavnom bile pozitivne, u komercijalnom smislu je predstavljao podbačaj. Trenutno predstavlja posljednji film u historiji franšize.

Radnja

[uredi | uredi kod]

Posada najmodernijeg svemirskog broda ikad sagrađenog – USS Enterprise pristaje nakon tri od pet godina petogodišnje misije na novu, supermodernu svemirsku postaju Yorktown, negdje daleko u svemiru. Kapetan Kirk je pomalo umoran od putovanja svemirom, jer uloga mirotvorca na planetu inteligentnih guštera kaninoida (stvorenja s kožom odnosno oklopom guštera, a građom i ponašanjem više pasa nego guštera) nije nešto posebno zanimljivo, nego liči na smirivanje gomile paranoične djece koja grizu, a imaju oštre, pseće zube. Podnio je molbu da preuzme upravljanje svemirskom postajom Yorktown u rangu viceadmirala, te je istovremeno predložio za novog kapetana svojeg prijatelja, Vulkanca Spocka.

Prije odlučivanja o molbi, kapetan Kirk dobiva zadatak ispitati što se događa u nedalekoj zvjezdanoj maglici. Na početku filma prikazuje se također odnos raznih neimenovanih članova posade, te posebno lijepe Uhure i Spocka, simboliziran u poklonjenoj ogrlici koju Uhura želi vratiti, a Spock to ne prihvaća, jer to nije u skladu s vulkanskim običajima. Enterprise prolazi kroz polje asteroida neoštećen i prilazi Altamidu, planetu klase M (sličan Zemlji), kad ga napada nezaustavljiv val izvanzemaljaca koji komadaju Enterprise, ostavljajući posadu nasukanu na planetu gdje se sukobljavaju s novim nemilosrdnim neprijateljima.

Do kraja filma gine velik broj članova posade Enterprisa, u opasnost dolazi cijela svemirska postaja Yorktown, Uhura iskazuje što osjeća za Spocka i on za nju ne riječima, nego djelima – oboje riskiraju svoje živote kako bi spasili jedno drugo. Kako Spock nije John Wayne, film ne završava zagrljajem i poljupcem, nego Uhura pogledava Spocka zaljubljeno igrajući se s ogrlicom. Naravno, Kirk zaključuje da bi mu bilo dosadno biti administrator svemirske postaje, pa se naslućuju nove avanture novog Enterprisea uz odjavnu špicu "to boldly go where no one has gone before".

Glavni likovi

[uredi | uredi kod]

Kritike

[uredi | uredi kod]

Hrvatske kritike nisu previše zvjezdane, u Slobodnoj Dalmaciji film je dobio 3 i pol zvjezdice uz rečenice poput: "Zapravo, Lin je samo priveo "logičnom" kraju ono što se s pomlađenim Zvjezdanim stazama željelo postići – ljetni blockbusterski serijal, konkurentan akcijskim/superjunacima i sličnim bučnim hitovima." te "Enterprise, i potom Franklin, Lin tretira kao nabrijani automobil u Brzima i žestokima – kamera je stacionirana na letjelici dok polijeće u svemir, diveći se njezinoj putanji i ratovanju s Krallovim rojnim brodovima. Linova vizija svemira je uključila potisnike mašte, vizualno je kreativna, ponekad i ekstraordinarna, svakako više od Abramsove u zadnjim Star Warsima."[4] – čime se želi reći da je film vizualno impresivan i sigurno interesantan publici koja uživa u filmovima tipa Superman protiv Batmana.

Kritika Davorina Horaka je bila oštrija, naslov joj je "Zvjezdane staze: S one strane (nema ničega)".[5]

Strane kritike su od nešto do puno bolje, na stranicama Rotten Tomatoes film je skupio 83 % pozitivnih kritika, s ocjenom 6,9 od 10,[6] Metacritic je filmu dao ocjenu 68 od 100.[7]

Izvori

[uredi | uredi kod]
  1. „‘Star Trek Beyond’ Gets More Chinese Investment With Huahua Media Now Aboard”. Deadline.com. 
  2. Star Trek Beyond [2D (12A)”]. British Board of Film Classification. July 13, 2016. Pristupljeno 13. VII 2016. 
  3. 3,0 3,1 „Star Trek Beyond (2016)”. Box Office Mojo. Pristupljeno 17. XI 2016. 
  4. www.slobodnadalmacija.hr, Marko Njegić, "ZVJEZDANE STAZE: S ONE STRANE 'Brzi i žestoki' u svemiru", objavljeno 26. srpnja 2016., pristupljeno 12. kolovoza 2016.
  5. inverzija.net, Davorin Horak, "Zvjezdane staze: S one strane (nema ničega)", objavljeno 3. kolovoza 2016., pristupljeno 12. kolovoza 2016.
  6. www.rottentomatoes.com, pristupljeno 12. kolovoza 2016.
  7. www.metacritic.com, pristupljeno 12. kolovoza 2016.

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]