iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pro.rp.pl/
pro.rp.pl – źródło wiedzy dla profesjonalistów - rp.pl
Komentarz dnia

Zarządzanie majątkiem gminnym. Stosowanie ustawy o gospodarce nieruchomościami

Analizy

Zmiany w firmowej składce zdrowotnej – kto zyska, kto straci?

W 2025 r. zmniejszy się minimalna składka zdrowotna dla najmniej zarabiających przedsiębiorców na skali i liniowym PIT. W 2026 r. stracą ryczałtowcy z dużymi przychodami. Tak wynika z projektów, którymi zajmuje się Sejm.

Kto może zwołać posiedzenie rady nadzorczej?

Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.

Odbiorca dywidendy nie musi być jej rzeczywistym właścicielem

Jeżeli podmiot hiszpański, który otrzymuje dywidendę, jak również hiszpańska spółka holdingowa, której finalnie podmiot ten przekazuje tę dywidendę, są opodatkowane na terytorium UE, to spełnione są warunki zwolnienia z podatku u źródła.

Za co odpowiada skarbnik jednostki samorządu terytorialnego?

W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.

Wakacje od ZUS

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW, specjalizuje się w prawie podatkowym oraz administracyjnym, m.in. od wielu lat zajmuje się analizą oraz bieżącym relacjonowaniem orzecznictwa administracyjnego, głównie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Strona autora

Tygodnik Dobra Firma i dodatki

Podatki, Księgowość i Rachunkowość

Nie ma VAT od wykupu pojazdu z leasingu na cele prywatne

W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Panel ekonomistów

UE na drodze do marginalizacji. Wyzwaniem spójność krajów Wspólnoty

Teza : Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą

Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą

Opinie ekspertów (21)

Michał Brzeziński

Doktor hab. nauk ekonomicznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Michał Brzeziński

Odp: Zgadzam się

Raport jest generalnie trafny, choć można wejść w spór w pewnych kwestiach. Na przykład jak wskazuje Olivier Blanchard, UE jest w tyle za USA głównie w dziedzinie produktywności w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (m.in. sztuczna inteligencja), gdzie nadrobienie dystansu wydaje się mało możliwe. Gdyby jednak udało się stworzyć instytucje, które efektywnie absorbują innowacje w tej dziedzinie z USA, to wzrost gospodarczy w całej gospodarce UE mógłby zbliżyć się do tego obserwowanego w USA. Pełna realizacja zaleceń raportu, jak każdego innego, jest niemożliwa. Zapewne zrealizowane zostaną tylko te, dla których uda się zebrać odpowiednią większość polityczną. Raport dotyczy pobudzania wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, gdzie dominującą rolę wciąż odgrywają gospodarki Europy Zachodniej, w których mechanizmy długookresowego wzrostu (innowacyjność, badania i rozwój) są inne niż w gospodarkach naszego regionu (absorbcja innowacji z Zachodu, kapitał ludzki wysokiej jakości, który umożliwia wykorzystanie importowanych technologii, ale niekoniecznie tworzenie nowych technologii). Z tego powodu brak konsultacji z ekspertami z Europy Środkowej ma małe znaczenie dla treści zawartych w raporcie. Z drugiej strony stworzyło to pewne niepotrzebne napięcia polityczne i wizerunkowe. 

Andrzej Cieślik

Profesor ekonomii, pracownik Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. dr hab. Andrzej Cieślik

Odp: Nie zgadzam się

Raport sprawia wrażenie, jakby powstał pod dyktando pewnych zorganizowanych grup interesu, które chciałyby zapewnić finansowanie swoich działań ze źródeł unijnych. W tym świetle nie jest zaskakujące, że raport ten nie zawiera odniesień i nie reprezentuje interesów krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Z powyższych względów to, co zostało zapisane w tym raporcie, nie spotka się ze zrozumieniem wielu krajów, których interesy nie są w nim reprezentowane. W związku z powyższym nie będzie możliwa realizacja w praktyce zapisanych w nim rekomendacji w obecnej postaci.

Łukasz Goczek

Profesor ekonomii na WNE UW

Dr hab. Łukasz Goczek, profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW

Odp: Zgadzam się

Plan Draghiego jest momentami niesamowicie trafny i zawiera szereg bolesnych prawd dla całej Wspólnoty. Jednocześnie postulat, żeby zlikwidować politykę regionalną, która w Europie Środkowej i Wschodniej przyniosła wręcz nieprawdopodobny sukces gospodarczy, mógł powstać wyłącznie bez udziału ekonomistów z Europy Środkowej, Wschodniej, Bałkanów, gdzie najlepsze skutki tej polityki są widoczne w sposób zupełnie namacalny nawet dla laika. Plan Draghiego wprowadza silniejszą centralizację decyzji finansowych w UE, ograniczając suwerenność krajów członkowskich w zakresie prowadzenia polityki fiskalnej. Zwiększenie wspólnych mechanizmów zadłużenia oznacza większe kompetencje Komisji Europejskiej, co niektóre państwa mogą postrzegać jako osłabienie swojej niezależności budżetowej. Wydaje się też, że choć sam w sobie postulat zwiększenia inwestycji, zwłaszcza w kluczowym obszarze przejścia od innowacji do ich komercjalizacji na masową skalę, jest zupełnie słuszny, to opór może się okazać bardzo duży. Beneficjentów status quo jest zwyczajnie zbyt dużo, a sytuacja nie na tyle krytyczna, żeby uległa radykalnej zmianie.

Panel ekonomistów

UE na drodze do marginalizacji. Wyzwaniem spójność krajów Wspólnoty

Teza : Rekomendacja z raportu Maria Draghiego, dotycząca emisji wspólnego długu (na wzór obligacji NextGenerationEU) w celu finansowania wspólnych projektów strategicznych UE, zostanie wdrożona

Rekomendacja z raportu Maria Draghiego, dotycząca emisji wspólnego długu (na wzór obligacji NextGenerationEU) w celu finansowania wspólnych projektów strategicznych UE, zostanie wdrożona

Opinie ekspertów (21)

Łukasz Goczek

Profesor ekonomii na WNE UW

Dr hab. Łukasz Goczek, profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW

Odp: Zdecydowanie się zgadzam

Stało się to, co krytycy Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności przewidywali, to znaczy, wspólna obligacja z jednorazowego instrumentu przerodzi się w stały element. Osobiście uważam, że to wiekopomna chwila. To pierwszy raz w historii, gdy Unia Europejska na tak dużą skalę emituje wspólne obligacje, co stanowi ważny krok w kierunku większej integracji finansowej i solidarności między państwami członkowskimi. Natomiast krytycy mają również całkiem dobre argumenty. Niektóre państwa, szczególnie te o bardziej konserwatywnej polityce fiskalnej (np. Holandia, Austria, Szwecja), wyrażały obawy dotyczące wspólnego zadłużenia. Argumentowano, że emisja obligacji oznacza, iż kraje bardziej zadłużone mogą skorzystać na lepszych warunkach finansowania, co zwiększy odpowiedzialność innych członków UE za te długi. Przeciwnicy uważają także, że tworzenie wspólnego zadłużenia prowadzi do pokusy nadużycia (ang. moral hazard) – kraje o mniej odpowiedzialnej polityce budżetowej mogą liczyć na wsparcie innych, co osłabia bodźce do prowadzenia zrównoważonej polityki fiskalnej. Ich argumenty na pewno mocno wybrzmią, ale przeważy jednak sensowność ogólnych instrumentów oraz konieczność dalszej integracji.

Michał Rubaszek

Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

dr hab. Michał Rubaszek, prof. SGH

Odp: Nie zgadzam się

Rozważania na temat unii fiskalnej trwają od wielu lat. Przykładowo temat został szeroko omówiony w raporcie NBP sprzed dekady (z 2014 r.) „Ekonomiczne wyzwania integracji Polski ze strefą euro”. Od dziesięciu lat za wiele w tym temacie się nie zmieniło i wątpię, aby raport Draghiego stanowił w tym zakresie przełom. Ogólni„e jest wiele ekonomicznych argumentów za emisją wspólnego długu, ale poparcie polityczne dla tego pomysłu jest raczej znikome.

Michał Zator

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na wydziale finansów Uniwersytetu Notre Dame w USA

Dr Michał Zator, adiunkt na wydziale finansów Uniwersytetu Notre Dame w USA

Odp: Zgadzam się

Wspólne emisje są możliwe i nie są złym pomysłem, jeśli miałyby finansować pewne konkretne ponadnarodowe inwestycje infrastrukturalne. Niezbyt wierzę, że mogą one z sukcesem finansować szerzej pojęty program poprawy konkurencyjności.

Więcej

UE chce równości w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jak zlikwidować lukę płacową

Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów