Poczdam
Poczdam | |
Herb | |
Mapa | |
Informacje | |
Państwo | Niemcy |
Region | Brandenburgia |
Powierzchnia | 187,27 km² |
Ludność | 167 700 |
Nr kierunkowy | 03334 |
Kod pocztowy | 14467, 14482, 14469, 14471, 14473, 14476, 14478, 14480 |
Strona internetowa |
Poczdam – miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Hawelą. Stolica i największe miasto kraju związkowego Brandenburgia, wchodzące w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg. Miasto liczy około 180 000 (2019). Jest powszechnie znany ze swoich zamków i krajobrazu jako obiekt światowego dziedzictwa. Poczdam ma ponad 1000 lat. Wiele zabytkowych budynków jest odbudowywanych po II wojnie światowej i okresie NRD (Niemiec Wschodnich).
Charakterystyka
[edytuj]Położony około 30 km na południowy zachód od stolicy Poczdam był wykorzystywany jako rezydencja królów pruskich, gdy chcieli uciec od wielkomiejskich kłopotów (i potencjalnych podżegaczy) w Berlinie, i w pewnym sensie nadal ma podobną funkcję, ponieważ wielu zamożnych berlińczyków albo się tu przeprowadziło, albo kupiło tu drugą rezydencję od czasu zjednoczenia w 1990 roku. Poczdam jest także stolicą Brandenburgii, po próbie zjednoczenia Berlina i Brandenburgii na początku lat 90. jeden Bundesland zawiódł.
W ostatnich dniach II wojny światowej, po kapitulacji nazistów, od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 odbyła się tutaj konferencja poczdamska, na której brytyjski premier Clement Attlee, amerykański prezydent Harry Truman i sowiecki przywódca Józef Stalin spotkali się, aby omówić sprawy administracyjne. okupowanych Niemiec. Poczdam został wybrany ze względu na bliskość Berlina, ale wciąż oferujący stosunkowo niezniszczony reprezentacyjny budynek, który mógłby gościć najważniejszych światowych liderów na konferencji.
Do zjednoczenia Poczdam był odizolowany od dawnego Berlina Zachodniego. Ostatnią stacją kolejową przed byłą NRD było Wannsee. Wiele z widocznych dzisiaj budynków zostało zrekonstruowanych po bombardowaniach II wojny światowej i po niedbałej opiece rządu NRD. Po tym, jak Wielki Elektor ogłosił, że „Cała wyspa musi stać się rajem”, miasto zostało zbudowane według planów pięciu architektów: Petera Josepha Lenné, Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa, Carla Phillippa Christiana von Gontarda, Karla Friedricha Schinkla i Friedricha Ludwiga Persiusa oraz pod kierunkiem króla Fryderyka Wielkiego i cesarza Wilhelma II.
Większość atrakcji miasta to obiekty światowego dziedzictwa UNESCO: Park Sanssouci i posiadłość Koronna Bornstedt, Nowy Ogród (w tym Pfingstberg i rosyjska kolonia Alxandrowka), Park Babelsberg i Park Sacrow.
Na przedmieściach Babelsberg znajduje się Media City Babelsberg (Medienstadt Babelsberg), obszar łączący ludzi kina i mediów. Znajduje się tam studio filmowe Babelsberg, Uniwersytet Filmowy Konrada Wolfa w Babelsbergu i inne szkoły, stacje radiowe i telewizyjne, muzeum i archiwum, park rozrywki i wiele innych. Babelsberg był jednym z pierwszych dużych kompleksów studyjnych na świecie, a produkowane tu filmy cieszyły się doskonałą reputacją, dopóki era nazistowska i II wojna światowa nie zniszczyły znacznej części dorobku i potencjału kulturalnego Niemiec. Dziś obszar Berlina rywalizuje z regionem Kolonii o pierwsze miejsce w niemieckim krajobrazie medialnym.
Dojazd
[edytuj]Samolotem
[edytuj]Z 1 międzynarodowego lotniska Berlin Brandenburg (IATA: BER) podmiejska linia kolejowa RB22 kursuje co godzinę do Potsdam Hbf (48 min, 3,60 € - listopad 2020), a także zatrzymuje się w Potsdam Charlottenhof. Jeśli wybierasz się do Babelsberg, powinieneś przesiąść się na S-Bahn S7 w Potsdam Hbf.
Koleją
[edytuj]Poczdam ma w sumie dziewięć stacji kolejowych, więc generalnie można podróżować pociągiem. Jednak od 2005 roku Poczdam został w dużej mierze wyłączony z ruchu dalekobieżnego. Obecnie tylko IC 2431/2432 między Emden i Cottbus (z przystankami pośrednimi w Hanowerze i Bremie) zatrzymuje się raz dziennie na 2 Potsdam Hauptbahnhof. Ponadto do Poczdamu można dojechać w nocy około godziny 0:45 pociągiem ICE948 z Berlina do Kolonii. Dlatego podróżowanie pociągami dalekobieżnymi prawie koniecznie wymaga przesiadki na Dworcu Głównym w Berlinie.
Poczdam jest często połączony z okolicą, zwłaszcza z Berlinem, za pośrednictwem regionalnych połączeń kolejowych, które zatrzymują się w sumie na sześciu poczdamskich stacjach kolejowych. Z pewnością najważniejszą linią, często używaną przez osoby dojeżdżające do pracy, jest Regionalexpress 1 (RE1), która łączy Poczdam z Brandenburg an der Havel i Magdeburgiem lub z Berlinem i Frankfurtem nad Odrą. Dzięki czterem przystankom w obszarze miasta (Griebnitzsee, Hauptbahnhof, 3 Charlottenhof i Park Sanssouci), linia nadaje się również do transportu wewnątrzmiejskiego. RE1 kursuje co godzinę w dni powszednie od około 5:00 do 22:00. Ważne dla przyjazdu są również regionalne linie kolejowe RB21 i RB22, które również łączą Poczdam z Berlinem (z przystankiem w Griebnitzsee) oraz z lotniskiem Brandenburg bez przesiadek. Regional Express 7 (RE7), który łączy południe Poczdamu (stacje kolejowe Rehbrücke i 4 Medienstadt Babelsberg), jadący z Dessau do Berlina, jest w najlepszym razie odpowiedni dla przyjazdów ze środkowych Niemiec. Regionalne linie kolejowe RB20 i RB23, które również zatrzymują się na terenie miasta, łączą Poczdam z pobliskim Michendorf lub Oranienburgiem i są szczególnie interesujące dla osób dojeżdżających do pracy lub wycieczek po okolicy. Stacje Pirschheide, Golm i Marquardt obsługują również przystanki, które można wykorzystać do podróży w centrum miasta.
Berlińska linia S-Bahn S7 stanowi niezbędny szkielet połączenia z Berlinem. Prowadzi ona z Poczdamu trasą wschód-zachód przez Berlin do Ahrensfelde. Ze względu na niemal nieprzerwane 10-minutowe odstępy, jest to często najszybsze połączenie między Poczdamem a Berlinem, pomimo nieco dłuższego czasu podróży niż równoległe pociągi regionalne. W obrębie miasta trasa S7 zatrzymuje się w Griebnitzsee, w Babelsbergu i kończy się na dworcu głównym w Poczdamie. S7 kursuje między Poczdamem a Berlinem od około 3:00 do 1:00 w dni powszednie i prawie nieprzerwanie w weekendy, z około godzinną przerwą o 3:00.
Berlin-Wannsee, gdzie krzyżuje się kilka S-Bahn i regionalnych linii kolejowych, jest również ważną stacją przesiadkową dla transportu regionalnego podczas podróży do iz Poczdamu. Ogólnie rzecz biorąc, na podróż z centrum Berlina do Poczdamu wymagany jest bilet Berlin ABC od VBB, który obecnie kosztuje 3,80 € (stan na 6 kwietnia 2021). W przypadku podróży należy ogólnie zauważyć, że pociągi mogą być bardzo zatłoczone w normalnych godzinach ruchu podmiejskiego. Dotyczy to w szczególności RE1, ale także S7 i RB21.
Samochodem
[edytuj]Poczdam otoczony jest autostradami A 10 i A 115 z połączeniami z A 9 lub A 2. Do orientacji można również użyć znaków Berlin.
Przez lub do Poczdamu prowadzą następujące drogi federalne:
- B 1 Berlin-Wannsee - Poczdam - Brandenburg an der Havel
- B 2 Berlin-Spandau – Poczdam – Lutherstadt Wittenberg
- B 273 Oranienburg - Nauen - Poczdam
Ze względu na duży ruch podmiejski, czasami uciążliwą trasę i częste place budowy, w dni powszednie w godzinach szczytu na terenie miasta mogą powstawać znaczne korki. Zwłaszcza na głównych drogach dojazdowych, tj. B1 (na zachód przez Werder (Havel) do A10 lub na wschód przez Wannsee do A115), B2 (na południe przez Michendorf do A10 lub na północ przez Groß Glienicke do Berlina-Spandau), B273 (północny zachód przez Marquardt do A10) i L40 (południowy-wschód przez Babelsberg do A115) należy spodziewać się czasu oczekiwania i spowolnienia ruchu.
Statkiem
[edytuj]Podróż do Poczdamu statkiem jest z reguły możliwa przez Hawelę. Nie ma jednak regularnych połączeń między Berlinem (Szprewą) a Poczdamem (Hawelą). Jednak w ciepłych miesiącach regularnie kursują do centrum Poczdamu parowce wycieczkowe z berlińskiego Wannsee i Spandau.
Jeśli przypłyniesz własną łodzią, znajdziesz kilka płatnych koi z noclegiem. Marina am Tiefen See znajduje się bezpośrednio przy Schiffbauergasse, a Potsdamer Seesportclub e.V. oferuje miejsca dla gości po przeciwnej stronie Haweli w Parku Babelsberg. Nieco dalej Haweli, przystań Neustädter Havelbucht i poczdamska przystań znajdują się blisko centrum miasta, naprzeciw półwyspu Hermannswerder. Wreszcie, centrum łodzi w Krampnitzsee, w pobliżu północnych przedmieść Neu Fahrland, oferuje miejsca do cumowania na obrzeżach miasta.
Jednodniowi goście, którzy przyjeżdżają drogą wodną własnym pojazdem, znajdą publiczne miejsca do cumowania łodzi sportowych bardzo centralnie położone na Altefahrt lub w pobliżu mostu Glienicke na modnych przedmieściach Berlina. Można z nich korzystać bezpłatnie w godzinach od 6:00 do 22:00.
Komunikacja
[edytuj]Pieszo
[edytuj]Poczdam jest ogólnie dość przyjazny dla pieszych, praktycznie wszystkie części miasta można bezpiecznie dotrzeć i zwiedzać na piechotę. W Poczdamie i wokół niego znajduje się wiele (miejskich) szlaków turystycznych. Ponadto w Poczdamie krzyżują się europejskie dalekobieżne szlaki turystyczne E10 i E11.
Przede wszystkim warto zwiedzić historyczne centrum miasta wokół Brandenburger Strasse i Dzielnicę Holenderską. Wiele sklepów zachęca do spacerów, a wokół Brandenburger Straße można odkryć jedno lub dwa rozległe podwórka.
Hawela i liczne jeziora oferują miejsce na długie spacery po okolicy. Możesz iść z Długiego Mostu (punkt startowy przy Białej Flocie) wzdłuż Haweli prawie nieprzerwanie wzdłuż wody do dworca kolejowego Pirschheide. Polecamy również półwysep Hermannswerder, który zaprasza na spokojne zwiedzanie (najlepiej dopłynąć promem z Kievitt).
Niestety Griebnitzsee jest negatywnym wyjątkiem. Ponieważ kilkunastu rezydentów willowych od lat uparcie sprzeciwiało się publicznemu dostępowi do swojej własności, którą po zjednoczeniu nabyli po śmiesznych cenach, dostęp do jeziora można uzyskać tylko z dzielnicy willowej Babelsberg.
Transportem publicznym
[edytuj]Poczdam jest dobrze obsługiwany przez autobusy i pociągi, ale łatwo się zgubić w taryfowej dżungli. Ogólnie Berlin, Poczdam i część Brandenburgii są częścią VBB, związku transportowego Berlin-Brandenburgia. Z większością biletów możesz bez wahania przesiąść się na inny środek transportu. W tym celu utworzono różne strefy z różnymi cenami. Należy jednak zauważyć, że Berlin i Poczdam mają swój własny, choć nakładający się, trzystrefowy model taryf.
Potsdamer Verkehrsbetriebe (ViP) dzieli swój obszar taryfowy na strefy A, B i C. Centrum Poczdamu znajduje się w strefie A, podmiejskie dzielnice miasta w strefie B, a okolice Brandenburgii (ale nie Berlina!) w strefie C Ceny biletów to 2,30 € za bilet jednorazowy do Poczdam AB, 3 € za Poczdamskie ABC, 4,70 € za bilet dzienny do ABC, 6,30 € za bilet dzienny do Poczdam AB i 11,50 € za bilet dzienny dla małych grup. : (kwiecień 2022).
W przypadku podróży do i z Berlina obowiązuje berlińska klasyfikacja stref BVG, przy czym berlińska firma transportowa (BVG) również dzieli się na A, B i C. Obszar w obrębie pierścienia Berlin S-Bahn to strefa taryfowa A, reszta miasta Berlin to strefa taryfowa B, a okolice Brandenburgii (w tym Poczdam!) to strefa taryfowa C. Taryfy dla pojedynczego biletu Berlin BC to 3,50 €, Berlin ABC 3,80 €, za bilet całodobowy Berlin BC 9,20 €, Berlin ABC 10,00 €, za bilet w małej grupie Berlin BC 26,00 €, Berlin ABC 26,50 € (stan na 6 kwietnia 2021).
W Poczdamie bilety można kupić bezpośrednio w automatach w autobusach i tramwajach, które niestety nie pomagają w wyborze odpowiedniej karty. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się o szczegółach i dokładnych cenach, jest udanie się na główny dworzec kolejowy w Poczdamie, odwiedzenie strony internetowej VBB lub operatora transportu publicznego w Poczdamie Verkehrsbetrieb Potsdam. Podróżując autobusem na terenie Brandenburgii możesz zapłacić bezpośrednio u kierowcy. Bilety na S-Bahn lub pociągi regionalne do Berlina należy kupić na stacji w automatach lub kasach, nie można ich (!) kupić w pociągu.
Więcej rozkładów jazdy na www.regiobus-pm.de
Samochodem
[edytuj]Na stronie www.mobil-potsdam.de znajdziesz aktualne informacje o ruchu drogowym, takie jak kamery internetowe i place budowy. Korki są normą, szczególnie podczas ruchu w godzinach szczytu, ze względu na wysoki odsetek osób dojeżdżających do pracy, dlatego najlepiej byłoby całkowicie unikać samochodów do poruszania się po mieście.
W mieście i jego okolicach utworzono sześć parkingów Park&Ride, na których można łatwo przesiąść się z samochodu na transport publiczny. Znajdują się one:
- na stacji kolejowej Pirschheide, na zachodzie na B1 do Werder (Havel)
- na stacji Rehbrücke, na południu na przystanku RE7
- na Johannes-Kepler-Platz, na zaludnionym przedmieściu Am Stern na południowym wschodzie
- na stacji kolejowej Griebnitzsee, na linii S-Bahn na wschodzie
- w parku i pałacu Babelsberg w Babelsberg
- w Buga-Park/Volkspark, na północy na B2 w kierunku Spandau
Deklarowanym celem koncepcji rozwoju ruchu miejskiego jest odsunięcie zmotoryzowanego transportu prywatnego. W związku z tym zarządzanie miejscami parkingowymi było stopniowo rozszerzane, dzięki czemu wolnych miejsc parkingowych praktycznie już nie ma, przynajmniej w centrum miasta. Miejsca parkingowe są zarządzane w trzech strefach, z 2,00 euro za godzinę w strefie 1 (centrum wokół Brandenburger Strasse), 1,50 euro w strefie 2 (dzielnice blisko centrum) i 1,00 euro za godzinę w strefie 3 (obrzeża śródmieścia). W strefach 1 i 2 prawie wszędzie możliwe jest tzw. parkowanie przez telefon komórkowy, czyli uiszczenie opłaty parkingowej SMS-em.
Jeśli jednak naprawdę chcesz wjechać do miasta własnym pojazdem, dostępnych jest w sumie 13 wielopoziomowych parkingów z około 2500 miejscami postojowymi. W pobliżu centrum i zabytków znajdują się parkingi wielopoziomowe przy dworcu głównym, parking podziemny przy Wilhelm-Galerie, parking wielopoziomowy Karstadt na terenie administracji miasta oraz parking podziemny przy Luisenplatz. W zależności od parkingu i lokalizacji opłaty wahają się od 1,50 € do 4,00 € za godzinę.
Statkiem
[edytuj]W Poczdamie jest tylko jedna miejska linia promowa (F1), z której można korzystać z regularnymi biletami komunikacji miejskiej. Biegnie między półwyspem Hermannswerder a Kievitt na przedmieściach Brandenburgii i może być używane tylko przez pieszych i rowerzystów.
Poczdamska taksówka wodna oferuje również regularne połączenia promowe dla pieszych i rowerzystów. Taksówka wodna kursuje na Haweli między Park Sacrow na północy a Strandbad Templin na południu. Steruje na 13 pomostach, w większości w pobliżu dużych hoteli i atrakcji turystycznych, i jest wyceniany bardziej na jednodniowych wycieczkowiczów niż na Poczdamczyków. Taryfy są klasyfikowane w zależności od liczby przejeżdżanych stacji lub stref taryfowych (4 lub 5 stacji razem tworzą strefę) i zaczynają się od 4,00 euro za jedną stację lub 7, 10 lub 13 euro za przejazd przez jedną, dwie lub trzy strefy. Pierwszy przejazd rozpoczyna się o godzinie 9:45, ostatni przejazd kończy się o godzinie 18:00 (01.05.2019).
Ponadto 5 Weiße Flotte Potsdam GmbH oferuje wycieczki statkiem z przewodnikiem łącznie ośmioma własnymi statkami, od flagowego Sanssouci z 334 miejscami po parowiec Gustav z 55 miejscami. Centralne molo Weisse Flotte znajduje się obok Hotelu Mercure na Długim Moście. Różne wycieczki odbywają się w trójkącie kanałów Wannsee, Werder (Havel) i Sacrow-Paretzer, z Poczdamem w centrum. W 6 Strandbad/Forsthaus Templin znajduje się kolejna przystań.
Wreszcie istnieje wiele ofert czarterowych na wycieczki po wodzie. Od statku typu sedan MS Marple, przez łodzie mieszkalne, żaglowe i motorowe różnej wielkości, które można wynająć na godziny lub na dzień, po wypożyczalnie stand-up paddling i rowerów wodnych na Wyspie Przyjaźni.
Rowerem
[edytuj]Od 2000 roku miasto realizuje ambitną koncepcję ruchu rowerowego (ostatnia aktualizacja w 2017), która jest obecnie widoczna na wielu dobrze rozwiniętych ścieżkach rowerowych. Jednak nie można jeszcze mówić o pełnej sieci, więc bardzo dobrze rozwinięte ścieżki przeplatają się z dość wyboistymi pasami. Jednak jak na niemieckie standardy Poczdam oferuje całkiem dobre warunki do jazdy na rowerze.
Negatywnym wyjątkiem jest historyczne centrum miasta (rozbudowa barokowego miasta i dzielnica holenderska). Bardzo trudno jest tu poruszać się rowerem. Niestety bardzo rygorystyczny poczdamski urząd ochrony zabytków zabrania tam stosowania nowoczesnych nawierzchni drogowych. Na zabytkowym bruku regularnie zdarzają się wypadki, zwłaszcza gdy pada deszcz. Uwaga!
Nawet w parkach światowego dziedzictwa jazda na rowerze jest możliwa tylko w ograniczonym zakresie. Ze względu na ochronę zabytków jazda na rowerze jest ograniczona do określonych tras. Przeprawa jest możliwa (w godzinach otwarcia parków), ale zwiedzanie zabytków jest ograniczone. Z drugiej strony wycieczki rowerowe nie stanowią problemu na miejskich terenach zielonych i wzdłuż brzegów Haweli.
Sieć ścieżek rowerowych w okolicznych gminach może jeszcze zostać ogólnie poszerzona. Administracja stolicy landu Poczdam naciska na utworzenie tzw. połączeń rowerowych, ale ich budowa często kończy się niepowodzeniem ze względu na politykę transportową okolicznych gmin, nastawioną na zmotoryzowany transport prywatny. Jeśli jednak i tak chcesz spokojnie pojeździć rowerem po okolicy, wystarczą istniejące ścieżki leśne i rowerowe.
Nextbike, ogólnoeuropejski dostawca rowerów, ma swoje przedstawicielstwo w Poczdamie, gdzie rowery można wypożyczać na godziny lub na dzień. Rowery są solidnej jakości, wystarczające do ruchu miejskiego, ale tylko warunkowo polecane na dłuższe wycieczki rowerowe. W całym mieście znajduje się 30 wypożyczalni, z których większość znajduje się w centrum miasta, w Babelsbergu i na uczelniach. Czynsz wynosi 1 € za 30 minut lub 9 € za cały dzień. Rejestracja jest obowiązkowa do korzystania, wypożyczenie odbywa się za pośrednictwem aplikacji na smartfona lub telefonicznie. Uwaga: nextbike jest również reprezentowany w Berlinie, ale za zwrot roweru poczdamskiego w Berlinie i odwrotnie obowiązują wysokie opłaty dodatkowe!
Istnieje również cała gama wypożyczalni rowerów klasycznych. Oferowane tam rowery są dobrej jakości i nadają się również na dłuższe wycieczki. Ceny zaczynają się od około 10 euro za dzień i dochodzą do około 65 euro za cały tydzień. Kilka dużych wypożyczalni można znaleźć bezpośrednio przy głównym dworcu kolejowym.
Warto zobaczyć
[edytuj]Do wybitnych zabytków Poczdamu należą niewątpliwie pałace, ogrody i budynki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto miasto oferuje wiele innych zabytków historycznych, instytucji kulturalnych i naturalnych krajobrazów, które warto odwiedzić. Aby uzyskać lepszy przegląd, zabytki i obiekty są posortowane według dzielnic według Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Światowe dziedzictwo UNESCO
[edytuj]- 1 Park Sanssouci, Park Sanssouci, Zur Historischen Mühle, ☎ +49 331 9496-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Park Sanssouci jest jednym z najpiękniejszych ogrodów w Niemczech i jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Z powierzchnią 290 hektarów i długością ścieżki 70 km, jest to największy park w Poczdamie i Marchi Brandenburskiej. Tereny Sanssouci, pierwotnie w stylu francuskim, później powiększone przez Lenné o park angielski (Charlottenhof), mają piękne perspektywy i zawierają wiele marmurowych posągów. Przed tarasem zamkowym znajduje się duży basen, z którego fontanna wznosi się na wysokość 30 m. W samym parku znajduje się wiele innych zabytków, które również są częścią Światowego Dziedzictwa. Otwarte: od wschodu do zachodu słońca. Cena: wstęp wolny, możliwa darowizna.
- 2 Pałac Sanssouci, Schloss Sanssouci, Maulbeerallee,, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Pałac Sanssouci został zbudowany w latach 1745-1747 przez G.W. zbudowany przez Knobelsdorffa. Stoi na płaskowyżu tzw. Tarasu Sanssouci, 20-metrowego wzgórza z pięknym widokiem. Główny budynek o długości 97 m i głębokości 15 m ma tylko jedną kondygnację i ma niewielkie łuki z wnęką na skrzydłach, pośrodku frontu zwróconego w stronę ogrodu płaski, zaokrąglony występ z kopułą wspartą na kolosalnych kariatydach, a z drugiej strony, zwrócona w stronę wzgórza ruin, kolumnada składająca się z 88 kolumn korynckich tworzących półkole. Wycieczki z przewodnikiem i wizyty z audioprzewodnikami oferowane są w kilku językach. Otwarte: wt-niedz 10-17 (listopad-grudzień 2017), wt-niedz 10-16:30 (sty-marzec 2018), wt-niedz 10-17:30 (kwi-październik 2018). Cena: normalna: 12 euro, ulgowa: 8 euro, Sanssouci+ (wszystkie zamki w jeden dzień) normalna: 19 euro, ulgowa: 14 euro, bilet jednodniowy (ważny na wszystkie zamki): 3 euro. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
- 3 Nowy Pałac, Neues Palais, Am Neuen Palais (Najkrótszy spacer od dworca kolejowego Sanssouci), ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Wspaniały Nowy Pałac znajduje się na zachodnim krańcu parku Sanssouci, wybudowany w latach 1763-69 za czasów Fryderyka Wielkiego zaraz po zakończeniu wojny siedmioletniej. Jest triumfalnym wyrazem ostatecznego przywiązania Śląska (perły habsburskiej korony) do Prus. Cesarz Fryderyk (III.) urodził się w Nowym Pałacu i zmarł tam po zaledwie 99 dniach regencji z powodu raka krtani w 1888 ("rok trzech cesarzy") i dlatego Nowy Pałac został krótko nazwany "Friedrichskron". 31 lipca 1914 roku jego syn, cesarz Wilhelm II, podpisał w Nowym Pałacu deklarację stanu wojennego Cesarstwa Niemieckiego - de facto początek I wojny światowej dla Niemiec! Jak wiele miejsc w Poczdamie, Nowy Pałac również „oddycha” niemiecką historią. Otwarte: śro-pon. 10.00-17.00 (listopad-grudzień 2017), śr.-pon. 10.00-16.30 (sty-mar. 2018), śr.-pon. 10.00-17.30 (kwiecień-październik 2018). Cena: normalna: 8 euro, ulgowa: 6 euro, Sanssouci+ (wszystkie zamki w jeden dzień) normalna: 19 euro, ulgowa: 14 euro, bilet jednodniowy (ważny na wszystkie zamki): 3 euro. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
- 4 [spsg.de/schloesser-gaerten/objekt/schloss-charlottenhof/ Pałac Charlottenhof], Schloss Charlottenhof, Geschwister-Scholl-Straße 34a (Najbliższy dojazd przez dworzec kolejowy lub przystanek tramwajowy Charlottenhof), ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Pałac Charlottenhof znajduje się na południowy zachód od Sanssouci. Była to letnia rezydencja następcy tronu Fryderyka Wilhelma (1795-1861), który od 1840 roku był królem Prus Fryderyk Wilhelm IV. Otwarte: wt.-niedz. 10-17:30 (maj-październik 2018). Cena: normalna: 6 euro, ulgowa: 5 euro, Sanssouci+ (wszystkie zamki w jeden dzień) normalna: 19 euro, ulgowa: 14 euro, bilet jednodniowy (ważny na wszystkie zamki): 3 euro. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
- 5 Nowa Oranżeria, Orangerieschloss, An der Orangerie 3-5,, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Pałac oranżeria o długości 298 m to budynek ukończony w 1856, którego centralny korpus tworzy bogato artykułowane atrium z przedsionkiem, na którego dachu wznoszą się dwie wieżowe nadbudówki. W bardzo bogato zdobionej sali tej głównej części znajduje się Galeria Rafaela, czyli zbiór starannych kopii 45 najsłynniejszych obrazów mistrza. Długie budynki boczne, ozdobione 16 marmurowymi posągami w niszach, zostały zaprojektowane, aby zimować dużą kolekcję drzew pomarańczowych, które latem zdobią tarasy przed zamkiem. Marmurowy posąg Fryderyka Wilhelma IV (autorstwa Bläser, 1873) stoi przed kolumnowym dziedzińcem Oranżerii. Otwarte: sob-niedz 10-17:30 (kwi 2018), wt-niedz 10-17:30 (marzec-październik 2018). Cena: normalna: 6 euro, ulgowa: 5 euro, Sanssouci+ (wszystkie zamki w jeden dzień) normalna: 19 euro, ulgowa: 14 euro, bilet jednodniowy (ważny na wszystkie zamki): 3 euro. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
- 6 Pawilon Chiński, Chinesisches Haus im Park Sanssouci, Am Grünen Gitter, ☎ +49 331 9694-200,, e-mail: info@spsg.de. Chiński Dom, znany również jako Chińska Herbaciarnia, to pawilon ogrodowy w parku Sanssouci w Poczdamie. Fryderyk Wielki kazał wznieść budynek około siedmiuset metrów na południowy zachód od letniego pałacu Sanssouci, aby ozdobić swój ozdobny i kuchenny ogród. Planowanie zlecono mistrzowi budowlanemu Johannowi Gottfriedowi Büringowi, który w latach 1755-1764 stworzył pawilon w stylu współczesnej chinoiserie na podstawie królewskich szkiców, będący mieszanką ozdobnych elementów stylistycznych rokoka i fragmentów wschodnioazjatyckich wzorów. Otwarte: wt.-niedz. 10-17:30 (maj-październik 2018). Cena: normalna: 4 €, ulgowa: 3 €, Sanssouci+ (wszystkie zamki w jeden dzień) normalna: 19 €, ulgowa: 14 €, bilet jednodniowy (ważny na wszystkie zamki): 3 €. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
- 7 Zabytkowy młyn Sanssouci, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107e-mail: info@spsg.de. Na zachód od zamku znajduje się znany z anegdot wiatrak 9, który spłonął podczas walk w 1945 roku, ale został odbudowany w 1989 roku (ukończenie + ponowne otwarcie na 1000-lecie Poczdamu w 1993 roku). Otwarte: sob-niedz 10-16 (sty-marzec 2018), pn-nie 10-18 (kwie-październik 2018). Cena: normalna: 4 €, uczniowie/studenci/praktykanci: 3 €, dzieci 6-14 lat 2 €. €, dzieci 0-5 lat wstęp wolny, Sanssouci+ (wszystkie zamki w jeden dzień) normalny: 19 €, ulgowy: 14 €, bilet dzienny (ważny na wszystkie zamki): 3 €. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
Inne zabytki w Parku Sanssouci
[edytuj]- 8 Świątynia Przyjaźni z figurą margrabiny Bayreuth, siostry Fryderyka Wielkiego
- 9 Mauzoleum Cesarza Fryderyka z grobowcami władców pruskich
- 10 Grota Neptuna z muszlą
- 11 Nowy Ogród, Neuer Garten, Am Neuen Garten,, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Nowy Ogród zajmuje powierzchnię 102,5 ha i jest trzecim co do wielkości zabytkiem ogrodowym w Poczdamie. Prawie całkowicie otacza Heiligen See i graniczy z Jungfernsee. Od 1787 Fryderyk Wilhelm II urządził w tym miejscu nowy ogród, który miał kontrastować z barokowym parkiem Sanssouci. W Nowym Ogrodzie znajduje się wiele innych zabytków, które również należą do Światowego Dziedzictwa, przede wszystkim Pałac Cecilienhof. W przeciwieństwie do Sanssouci, Nowy Ogród jest wykorzystywany przez Poczdamczyków do lokalnej rekreacji. Oprócz kilku oficjalnych i nieoficjalnych trawników do opalania, istnieje również (nagie) kąpielisko, które jest bardzo popularne wśród mieszkańców Poczdamu – ku irytacji konserwatorów – i które do tej pory skutecznie opierało się wszelkim próbom jego zakazu. Otwarte: od 8 rano do zmierzchu przez cały rok. Cena: wstęp wolny, możliwa darowizna.
- 12 Cecilienhof, Schloss Cecilienhof, Im Neuen Garten 11,, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Drugim najsłynniejszym pałacem po Sanssouci jest pałac Cecilienhof, w którym w 1945 roku odbyła się konferencja poczdamska. Wydarzeniu poświęcono pomnik. Można również odwiedzić apartamenty ostatnich książąt koronnych niemieckich i pruskich, dla których pałac wybudowano w latach 1914-1917. Zamek utrzymany jest w angielskim stylu wiejskim. Otwarte: wt-niedz 10-17 (listopad-grudzień 2017), wt-niedz 10-16:30 (sty-marzec 2018), wt-niedz 10-17:30 (kwi-październik 2018). Cena: Miejsce konferencji w Poczdamie normalny: 8 euro, ulgowy: 6 euro, prywatne pokoje pary książęcej normalny: 6 euro, ulgowy 5 euro, bilet łączony Cecilienhof & Marble Palace normalny: 10 euro, ulgowy: 7 ,- euro , Sanssouci+ (wszystkie zamki w jeden dzień) normalny: 19,- €, ulgowy: 14,- €, bilet dzienny (ważny na wszystkie zamki): 3,- €. Akceptowane metody płatności: Master, Visa
- 13 Pałac Marmurowy, Marmorpalais, Im Neuen Garten 10,, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,, e-mail: info@spsg.de. Marmurowy Pałac zbudowany przez Fryderyka Wilhelma II w latach 1787-1793 znajduje się blisko brzegu Stolicy Apostolskiej. Architekci Carl von Gontard, a od 1790 r. budowniczy Bramy Brandenburskiej w Berlinie Carl Gotthard Langhans stworzyli pałac w stylu wczesnego klasycyzmu. Otwarte: sob-niedz 10-16 (sty-marzec 2018), sob-niedz 10-17:30 (kwiecień), wt-niedz 10-17:30 (maj-październik 2018). Cena: normalny: 6 €, ulgowy: 5 €, bilet łączony Cecilienhof i Pałac Marmurowy normalny: 10 €, ulgowy: 7 €, Sanssouci+ (wszystkie pałace w jeden dzień) normalny: 19 €, ulgowy: 14 €, bilet jednodniowy (dotyczy wszystkich zamków): 3 €. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
Inne zabytki w Nowym Ogrodzie
[edytuj]- 14 Biblioteka Gotycka którą król Fryderyk Wilhelm II wykorzystywał jako swoją osobistą bibliotekę i po południowej stronie Heiliger See. Do budynku nie można wejść, ale przez fronty okien widać piwnicę.
- 15 Grota muszlowa Została również zamówiona przez Fryderyka Wilhelma II i służyła jako miejsce na herbatki. Obecnie utrzymaniem i utrzymaniem obiektu zajmuje się Towarzystwo Promocji Groty Muszli w Nowym Ogrodzie.
- 16 Lodownia Fryderyka Wilhelma II. Znajduje się na północy, wzdłuż linii wzroku Marmurowego Pałacu i służyło do przechowywania świeżego jedzenia. Zimą lód pobierano z pobliskiego Heiligensee i składowano na najniższej kondygnacji piwnicy, która sięgała około pięciu metrów w ziemię. Dziś można go zwiedzać tylko z zewnątrz. Wycieczka do tej nietypowej atrakcji jest nadal warta zachodu.
Zamek Belweder na Pfingstberg
[edytuj]- 17 Pfingstberg z Belwederem. Bez problemu dotrzesz do niego pieszo z Nowego Ogrodu lub z Aleksandrówki. W czasach NRD Pfingstberg był obszarem zastrzeżonym, a członkowie Armii Czerwonej mieszkali w sąsiedniej dzielnicy mieszkalnej nad brzegiem Jungfernsee. Dla wielu Poczdamczyków o długiej tradycji dostępność Pfingstbergu jest nadal symbolem nowo zdobytych wolności.
- 18 Villa Henckel ogrodzona dla publiczności. Dopiero po długich negocjacjach z administracją miejską udało się znaleźć kompromis, który przewidywał przynajmniej częściową dostępność parku należącego do willi.
- 19 Belweder na Pfingstberg, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107,e-mail: info@spsg.de. Belweder na Pfingstbergu to pałac widokowy ukończony w latach 1862/63. Inicjatorem był Fryderyk Wilhelm IV, który przywiózł ze sobą idee architektoniczne z podróży do Rzymu w 1828 roku. Jednak dopiero po śmierci Fryderyka Wilhelma jego brat Wilhelm I mógł ukończyć budowlę w mniejszej skali. Przed II wojną światową Belvedere było popularnym celem podróży. Jednak ze względu na bliskość granicy zamek został zamknięty w latach 50. XX wieku i popadł w ruinę. Dopiero na przełomie lat 90. rozpoczęto starania o zachowanie obiektu. Remont budynku zakończono w 2005 roku. Z wież Belwederu roztacza się piękny panoramiczny widok z wysokości 103 m. W pogodny dzień sylwetkę miasta widać nad Grunewaldem. W miesiącach letnich na romantycznym tle Belwederu odbywają się różne imprezy kulturalne. Otwarte: sob-niedz 10-16 (listopad 2017), sob-niedz 10-16 (mar 2018), codziennie 10-18 (kwi-październik 2018). Cena: normalna: 4,50 €, ulgowa: 3,50 €, dzieci 6-16 lat: 2 €, dzieci 0-5 lat: wstęp wolny, bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci do 17 lat): 12, - €, łączony bilet Pałac Cecilienhof normalny: 10 €, ulgowy: 7 €, bilet łączony Muzeum Alexandrówka normalny: 6 €, ulgowy 5 €, posiadacze biletu łączonego Sanssouci+ otrzymują ulgową cenę. Akceptowane metody płatności: Master, Visa.
Rosyjska kolonia Aleksandrowka
[edytuj]- 20 Rosyjska kolonia Aleksandrowka składa się z kilku drewnianych domów z otaczającymi go ogrodami folwarcznymi, które zostały wybudowane w stylu rosyjskim w latach 1826 i 1827 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Kompleks został zbudowany na pamiątkę zmarłego rosyjskiego cara Aleksandra I i służył jako dom rosyjskich śpiewaków 1. Pułku Gwardii Pruskiej. Rozległe ogrody wiejskie z sadami wokół każdego domu zostały zaprojektowane przez Petera Josepha Lenné i służyły zarówno zaopatrywaniu osadników, jak i promowaniu nowej polityki rolnej. W 1999 roku UNESCO włączyło Aleksandrowkę do światowego dziedzictwa, która obecnie jest własnością administracji miasta. Większość z 13 domów kolonialnych jest dziś zwykle zamieszkana. Pod numerem 2 znajduje się Muzeum Aleksandrowka.
- 21 Rosyjska herbaciarnia
- 22 Kościół Pamięci Aleksandra Newskiego Podstawą budowy kościoła był szablon z nieistniejącego już kościoła Desjatin w Kijowie. Do Aleksandrówki można bardzo dobrze dojechać tramwajem linii 92 lub 96, przystanek Puschkinallee.
- 23 Muzeum Alexandrowka, Museum Alexandrowka, Russische Kolonie 2 (mniej więcej w połowie drogi przez skrzyżowanie północno-zachodnie przez kolonię), ☎ +49 331 8170203, e-mail: info@alexandrowka.de. Muzeum Alexandrowka zostało otwarte w 2005 roku i mieści się w jednym z historycznych domów osadniczych. Budynek z 1826 roku został pięknie odrestaurowany w 2001 roku. Muzeum prezentuje stałą ekspozycję historii kolonii rosyjskiej w sześciu salach. Oprócz eksponatów historycznych można obejrzeć dwa 30-minutowe filmy. W ogrodzie odrestaurowanym według historycznego wzoru znajduje się mała kawiarnia na 40 miejsc. Cena: normalna: 3,50 €, ulgowa: 3 €, dzieci do lat 14 wraz z rodzicami mają wstęp wolny; Grupy proszone są o wcześniejszą rejestrację.
Zabytki w Babelsbergu
[edytuj]- 24 Park Sacrow to najmniejszy i nieco zaczarowany park światowego dziedzictwa w Poczdamie. Jego położenie na północnym brzegu Jungfernsee utrudnia dotarcie drogą lądową z Poczdamu, dlatego przyciąga zdecydowanie najmniej odwiedzających. Ta niezwykle atrakcyjna lokalizacja była również powodem, dla którego król Fryderyk Wilhelm IV nabył Sacrow w 1840 roku zaraz po wstąpieniu na tron. Zlecił ogrodnikowi Peterowi Josephowi Lenné zaprojektowanie terenu. Park jest czynny przez cały rok od 8 rano do zmierzchu. Najłatwiejszym (i najpiękniejszym) sposobem dotarcia do niego jest poczdamska taksówka wodna.
- 25 Kościół Zbawiciela na cyplu wystającym w Jungfernsee w stylu włoskim z wolnostojącą dzwonnicą (dzwonnica).
- 26 Pałac Sacrow, Krampnitzer Straße 33,, ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107, e-mail: info@spsg.de. Pałac w Sacrow został zbudowany w 1773 przez szwedzkiego generała porucznika Johanna Ludwiga von Hordta i włączony do powstałego później Ogrodu Królewskiego w Sacrow. Budynek, zbudowany ściśle w stylu barokowym, posiada szklarnię na południowym szczycie jako cechę szczególną. Majątek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, m.in. poeta Friedrich de la Motte Fouqué spędził tu kilka lat swojej młodości i zainspirował się do napisania swojej Undine. Felix Mendelssohn Bartholdy prawdopodobnie skomponował tu partie swojego kwartetu smyczkowego a-moll. Po wybudowaniu kościoła Zbawiciela na zamku powstała także oficjalna rezydencja proboszcza. Otwarte: otwarte tylko na wystawy specjalne.
- 27 Pałacyk myśliwski Stern, Jagdhausstraße 32 (Tramwaj 96 do H Gaussstraße, stamtąd 5 minut spacerem), ☎ +49 331 9694-200,, fax: +49 331 9694-107, e-mail: info@spsg.de. Pałacyk myśliwski Stern został zbudowany w latach 1730-1732 za czasów Fryderyka Wilhelma I w stylu prostej holenderskiej kamienicy. Chociaż był to jedyny pałac wybudowany przez króla-żołnierza w Poczdamie, służył jako wzór do późniejszej budowy Dzielnicy Holenderskiej. Budynek jest prawie całkowicie zachowany w oryginalnym stanie, łącznie z boazerią i wyposażeniem wnętrz. Na terenie zamku znajdują się inne budynki gospodarcze, takie jak dom kasztelański czy stajnie. Budynek, który był przeznaczony wyłącznie na pobyty myśliwskie, znajdował się w centrum rozległego obszaru, który został opracowany dla polowań par force od 1726 r. dzięki zainstalowaniu systemu naw w kształcie gwiazdy. Dziś stoi na skraju najbardziej zaludnionej części miasta, Am Stern, zdominowanej przez prefabrykowaną architekturę NRD.A115 biegnie zaledwie kilka metrów za miejscem światowego dziedzictwa. Otwarte: Otwarte tylko na specjalne wydarzenia.
Stary Poczdam
[edytuj]Północne centrum (Stare Miasto)
[edytuj]Dzielnica znana dziś jako północne śródmieście odpowiada historycznemu Poczdamowi. Na południowym wschodzie obejmuje obszar między Zatoką Neustadt a mostem Humboldta wzdłuż Haweli, a od północnego zachodu graniczy z grubsza Kurfürstenstrasse, Hegelallee i Schopenhauerstrasse. Najstarsza część, zamieszkana już w średniowieczu, znajduje się na Haweli, naprzeciw Wyspy Przyjaźni, odcinek na północ od Charlottenstraße powstał później jako planowana rozbudowa barokowego miasta. Park Światowego Dziedzictwa Sanssouci znajduje się bezpośrednio na zachodzie, a Nowy Ogród na północy. Północne centrum miasta jest nieuchronnie przecinane przez wielu turystów, ale samo w sobie oferuje całą gamę zabytków, muzeów i atrakcyjną dzielnicę handlową. Gorąco polecamy zwiedzanie historycznego centrum miasta na piechotę. Z jednej strony dojazd samochodem nie jest ani łatwy, ani sensowny ze względu na ukierunkowany ruch uliczny i docelowy brak miejsc parkingowych, ale też na rowerze po historycznym bruku, który został wielokrotnie ułożony, nie będziecie się dobrze bawić.
Wyspa Przyjaźni
[edytuj]Każdy, kto przekroczy Długi Most z głównego dworca kolejowego, znajduje się mniej więcej w połowie drogi do wejścia na Wyspę Przyjaźni, która jest całkowicie zajęta przez pięknie zaprojektowany park. W średniowieczu (wówczas jeszcze pod nazwą Communication) służył do zabezpieczenia przeprawy przez rzekę i był wyposażony w wieże obronne. Od XIX wieku staje się coraz bardziej celem wycieczek, a od 1937 do 1940 roku Karl Foerster założył tam ogród dydaktyczny. Poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej, ogrody zostały rozbudowane w latach pięćdziesiątych, a następnie ponownie w latach siedemdziesiątych. Ostatnia modernizacja miała miejsce w 2001 roku podczas Federalnej Wystawy Ogrodniczej. Park jest z grubsza podzielony na trzy części: bezpośrednio przy Długim Moście znajduje się trawnik do opalania, z którego korzystają głównie młodzi ludzie. Za nim i otoczony własnym ogrodzeniem znajduje się ogród botaniczny, w którym znajduje się również dom artystyczny i kawiarnia na wyspie. W północnej części wyspy znajduje się duży plac zabaw z wodnym placem zabaw, który został całkowicie odnowiony w 2018 roku, wypożyczalnia rowerów wodnych oraz punkt widokowy z widokiem na most Humboldta i Tiefer See. Jedyny inny dostęp jest bezpośrednio na plac zabaw, most na wyspie prowadzący do starego miasta. Oprócz zaangażowanego wyspiarskiego ogrodnika Thoralfa Götscha, stowarzyszenie „Freunde der Hoffnungsinsel e.V.” z miłością do pielęgnacji i konserwacji. Szczególnie latem na wyspie zawsze odbywają się festiwale i programy kulturalne. Na wyspie znajduje się wiele rzeźb i dzieł sztuki, autorstwa artystów z NRD oraz z okresu po 1990 roku.
- 28 Wyspa Przyjaźni, Lange Brücke Otwarte: od poniedziałku do niedzieli, od 7:00 do zmierzchu. Cena: bezpłatnie (wstęp na festiwale może kosztować).
- 29 Pawilon Wystawowy Wyspa Przyjaźni, Freundschaftsinsel (w ogrodzie botanicznym na Wyspie Przyjaźni), ☎ +49331279753980., fax: +49 331 9694-107. Otwarte: kwiecień-wrzesień środa-niedziela 13:00-18:00; październik-marzec środa-niedziela 13:00-17:00. Cena: gratis
Stary Rynek
[edytuj]- 30 Stary Rynek to pierwotne centrum miasta. Również tam bombardowanie z 1945 doprowadziło do rozległego zniszczenia historycznej przestrzeni miejskiej. Pałac miejski Hohenzollernów, który pierwotnie stał w tym miejscu, a także większość otaczających go zespołów budynków, zostały poważnie uszkodzone. W czasach NRD odrestaurowano jedynie Nikolaikirche, stary ratusz i związany z nim Knobelsdorffhaus oraz obelisk stojący na środku rynku. Wszystkie inne pozostałości budynków na placu zostały rozebrane. W latach 70-tych budynki dydaktyczne (później wykorzystywane przez Wyższą Szkołę Zawodową w Poczdamie) i budynki mieszkalne („Staudenhof”) zostały zbudowane w stylu prefabrykatów. Kamień węgielny pod nową lokalizację Teatru Hansa Otto został położony w 1989 roku, ale budynek nigdy nie został ukończony. Został rozebrany już w 1991 roku, w wyniku czego plac stopniowo przywrócono do projektu sprzed II wojny światowej. Przede wszystkim w miejscu dawnego pałacu miejskiego powstał nowy brandenburski parlament krajowy z historyczną fasadą. Dla wielu samych Poczdamczyków Alter Markt jest mało używanym w życiu codziennym placem, o dość niskiej jakości pobytu, otoczonym zabytkami. Obecnie odwiedzany jest głównie przez turystów, Poczdamczycy przechodzą przez raczej pusty plac, zwłaszcza na trasie między dworcem głównym a centrum handlowym. Wraz z wyburzeniem starego budynku politechniki na Alter Markt w 2018 roku i planowaną do 2022 roku budową dzielnicy mieszkaniowo-handlowej z częściowo zrekonstruowanymi fasadami, może się to zmienić.
- 31 Kościół św. Mikołaja na starym rynku. W 1837 rozpoczęto prace nad kościołem pod kierunkiem mistrza budowlanego Friedricha Ludwiga Persiusa. Według pierwotnych planów Schinkla kopuła żaluzjowa została postawiona dopiero w 1843 roku. Inauguracja kościoła w jego ostatecznej architekturze, która ukształtowała krajobraz miasta, miała miejsce 24 marca 1850 roku. Nawet wymiary budynku pokazują, że Nikolaikirche jest niezwykłym zabytkiem architektonicznym ze strukturalnego punktu widzenia. Całkowita wysokość do krzyża wynosi 77 m. Główny gzyms podkonstrukcji kwadratowej ma wysokość 27 m. Tambur, otoczony 28 kolumnami, ma wysokość 22,5 m. Sama kopuła ma średnicę 24 m i wysokość 13 m oraz latarnię z krzyżem o wysokości 14,5 m. Można wspiąć się na pierścień kopuły. Za 5 € (2019) możesz wkręcić się w wąskie spiralne schody i podziwiać piękny widok na miasto. W chłodne dni nie należy zapominać o kurtce i czapce, często wieje.
Po południowej stronie placu, na kawałku ziemi z widokiem na Hawelę, w latach 2014-2016 przebudowano Palais Barberini, mieszczańską willę z klasycystyczną fasadą. Zniszczony w czasie II wojny światowej przez długi czas był ugorem, a jego odbudowa przez długi czas budziła kontrowersje. To jest teraz w odrestaurowanym pałacu
- 32 Muzeum Barberini, Alter Markt (Humboldtstr. 5–6) mieści się, w którym prezentowane są specjalne wystawy, obecnie „nowoczesna klasyka” i sztuka z czasów NRD z kolekcji przedsiębiorcy oprogramowania Hasso Plattnera. Funkcja: dostępny dla wózków inwalidzkich. Otwarte: od środy do poniedziałku od 10:00 do 19:00, od czwartku do 21:00, wt zamknięte. Cena: 16€, ulgowy 10€.
- 33 Poczdamskie Muzeum Filmowe jest najstarszym muzeum filmowym w Niemczech i mieści się w zabytkowych królewskich stajniach dawnego pałacu miejskiego. Ze swoją stałą wystawą „Babelsberg – oblicza miasta filmowego” oferuje wgląd w historię legendarnych wytwórni filmowych Babelsberg. Ponad 700 oryginalnych rekwizytów filmowych z Ufy, DEFA i dzisiejszych studiów można odkryć na nowo. Oprócz tego odbywają się atrakcyjne wystawy specjalne i familijne dotyczące szerokiego świata filmu, kina z atrakcjami międzynarodowej sztuki filmowej i kina niemego, przy akompaniamencie organów kinowych Welte. W zbiorach wytwórni filmowych Babelsberg znajduje się ponad milion zdjęć, techniki filmowej, kostiumów i posiadłości znanych gwiazd. Skarby te można zwiedzać po rejestracji. Godziny otwarcia: Muzeum: codziennie 10.00-18.00, kino: pn-czw, niedz 18.00, 20.00, pt, sob 18.00, 20.00, 22.00, kino dziecięce: śr, sob, niedz 16.00, od stycznia 2010 (muzeum) / luty 2010 (kino), nieczynne w poniedziałki, wstęp: muzeum: 3,50 do 6,00 € / ulgowy: 2,50 do 4,00 €, plus 1 € ze zwiedzaniem z przewodnikiem, bilet rodzinny: 10 do 12 €, kino: 5 € / 4 € ulgowy, Pon - dzień kina: 3 €, kino dziecięce: 2,50 €
Extavium jest również w odległości spaceru od Alter Markt. Tam dzieci mogą same wypróbować wiele fizycznych eksperymentów (dawniej Exploratorium) Extavium. Am Kanal 57, 14467 Poczdam, tel. 0331 60127959 Godziny otwarcia: wtorek-piątek 8.30-18:00, sob.+niedz. 4, 80 € / bilet rodzinny dla 2 osób dorosłych i maks. 3 dzieci 20 €
Ekspansja Barokowa miasta
[edytuj]- 34 Brama Brandenburska, Luisenplatz zbudowana w 1770 roku po wojnie siedmioletniej. Stąd Brandenburger Straße ciągnie się na wschód do kościoła Piotra i Pawła, w sąsiedztwie bramy znajdziemy liczne typowe staromiejskie kamienice, znajdują się kawiarnie i restauracje, tu również znajdziecie biuro informacji turystycznej. Pod Luisenplatz znajduje się podziemny parking, a wycieczki autobusowe po mieście rozpoczynają się po północnej stronie placu.
Dzielnica Holenderska i Bassinplatz
[edytuj]- 35 Dzielnica Holenderska która został zbudowany w XVIII wieku pod kierunkiem holenderskiego mistrza budowlanego Johanna Boumanna, aby przyciągnąć holenderskich rzemieślników do Poczdamu. Jest uważana za największy sąsiadujący zespół budynków i zabytek kultury w stylu holenderskim poza Holandią w Europie.
Mercure i Lustgarten
[edytuj]Każdy, kto przekroczy Długi Most, wychodząc z dworca głównego, idzie prosto w kierunku 17-piętrowego wieżowca z czasów NRD, dzisiejszego hotelu Mercure. Dawniej osławiony Interhotel z legendarną kawiarnią i niepowtarzalnym widokiem z najwyższego piętra, międzynarodowa sieć hotelowa działa do dziś. Kawiarnia znajduje się teraz znacznie mniej spektakularnie w holu, ale od kilku lat rozważano utworzenie restauracji na najwyższym piętrze, tym razem jako nowoczesnego baru na dachu. Tuż obok hotelu znajduje się przystań dla Białej Floty oraz ogród rekreacyjny z Basenem Neptuna, który został częściowo odrestaurowany. Pomiędzy Lustgarten a Breite Strasse znajduje się teren targowy, na którym odbywają się targi i podobne imprezy.
- 36 Lustgarten, Breite Straße darmowy
- 37 Fontanna Neptuna, Breite Straße darmowy
Plantage, Kościół Garnizonowy i Centrum Danych
[edytuj]Podążając z dworca kolejowego trasą Breite Straße nad Lange Brücke, dotrzesz do miejsca na skrzyżowaniu Yorckstraße, które prawdopodobnie nie przypomina żadnego innego miejsca dla często bardzo gorących debat na temat rozwoju urbanistycznego i zajmowania się historycznym dziedzictwem miasto, od czasów imperialnych do NRD, stoi. W czasach cesarskich park Plantage, koszary kawalerii Langer Stall i monumentalny kościół wojskowy kościoła garnizonowego wzdłuż historycznego kanału miejskiego tworzyły zespół, który jest przykładem (samo)wizerunku Prus Cesarskich. W czasie II wojny światowej obszar został mocno dotknięty bombardowaniem 14 kwietnia 1945. Ze stodoły pozostał tylko krótki front zabudowy w kierunku Breite Straße, zabytkowy kanał miejski został w 1945 roku zasypany wojennymi gruzami. Kościół garnizonowy, również poważnie uszkodzony, początkowo stał, dopóki rząd NRD nie nakazał go wysadzić i zburzyć w 1968 roku. Już w 1971 roku, oprócz mniejszej i nowo zaprojektowanej plantacji, na miejscu powstał nowoczesny jak na owe czasy budynek z NRD, centrum komputerowe z przylegającą do niego halą komputerową i parkingiem. Krótko po zjednoczeniu wybuchły debaty na temat radzenia sobie z tym obszarem, które trwają do dziś i są bardzo gorące. W nieco skróconej formie znajduje się fundacja rekonstrukcyjna wzorowana na modelu drezdeńskiej Frauenkirche, która chciałaby odtworzyć kościół garnizonowy i jego otoczenie w stanie epoki cesarskiej. Naprzeciwko znajduje się kolorowa koalicja, która jest równie niewygodna z rekonstrukcją imperialnych symboli władzy, jak z surowym traktowaniem dziedzictwa architektonicznego NRD i urbanistyki, która przyniosła Poczdamowi najwyższe czynsze w całych Niemczech Wschodnich. Spór prowadzony jest w bardzo osobisty sposób, a polityka i administracja są w dużej mierze przytłoczone konfliktem. Wieża kościoła garnizonowego jest obecnie przebudowywana, a centrum danych, które zostało przekształcone w centrum sztuki i kreatywności, ma nadal istnieć do 2023 roku.
- Plantage, Dortustraße Plantacja jest parkiem w historycznym miejscu, obecnie niezbyt atrakcyjnym. Glockenspiel z kościoła garnizonowego, która co godzinę gra melodię „Chwała Panu”, a co pół godziny piosenkę „Üb immer Treu und Redlichkeiy”. W sezonie 2019/20 plantacja ma zostać powiększona i przeprojektowana poprzez wyburzenie sąsiedniej hali komputerowej i parkingu.
- 38 Kościół Garnizonowy, Breite Straße 7, ☎ +49 331 20 11 830. Obecnie trwa rekonstrukcja wieży kościoła garnizonowego. Tuż obok placu budowy znajduje się kaplica Krzyża Gwoździa z małym centrum informacyjnym Fundacji Kościoła Garnizonowego dla projektu odbudowy. Od czasu do czasu odbywają się tam nabożeństwa i imprezy promujące odbudowę. Przeciwnicy przywrócenia działalności prowadzą blog (https://ohnegarnisonkirche.wordpress.com/), na którym publikują swoje argumenty i daty wydarzeń przeciwko projektowi. Otwarte: wtorek-niedziela 11:00-17:00. Cena: gratis.
- 39 Langer Stall, Breite Straße Ze spalonej Długiej Stajni pozostał jedynie portal z 1781 r., który został odrestaurowany w latach 1983/84. Na pozostałym terenie dawnej Długiej Stajni ma powstać w najbliższych latach zabudowa mieszkaniowa.
- Mozaika w Centrum Danych, Dortustraße 46 Mozaika „Człowiek podbija kosmos” stworzona przez Fritza Eisela rozciąga się wzdłuż fasady do Breite Straße i Dortustraße. Pokazuje osiągnięcia nowoczesnych technologii z początku lat 70., takich jak kosmonauta czy wczesne komputery, i jest przykładem publicznej sztuki NRD w budynkach, którą warto zobaczyć. Nawet jeśli nie ma wątpliwości, że zostanie zachowana w przypadku rozbiórki, nadal jest całkowicie otwarte, czy i gdzie mozaika będzie prezentowana w przyszłości.
Nauener Vorstadt
[edytuj]Nauener Vorstadt znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie Nowego Ogrodu, w połowie drogi do Pfingstberg
- 40 Miejsce pamięci i spotkań w byłym więzieniu KGB w Halberdam Budynek został zajęty przez sowieckich okupantów w sierpniu 1945 r. i przekształcony w więzienie kontrwywiadu. Dziś ma na celu wskazanie opresyjnej rzeczywistości obecnych reżimów przemocy. Godziny otwarcia: maj - październik, sobota i niedziela 11:00 - 17:00 Wstęp wolny.
Groß Glieniecker See
[edytuj]W północno-wschodniej części centrum Poczdamu, na granicy z dzielnicą Kladow w berlińskiej dzielnicy Spandau, znajdują się Groß Glieniecker See o długości prawie 2 km i Sacrower See o długości 2,8 km.
Północne Groß Glienicker See jest prawie całkowicie przebudowane. Od strony zachodniej ciągnie się ciągła droga nadrzeczna na dawnym ścieżce patrolowej wojsk granicznych NRD. Na północnym-wschodzie i południowym-wschodzie znajdują się dwa kąpieliska, poza tym wschodni brzeg jest niedostępny. Po zakończeniu wojny strona wschodnia została oddzielona od Groß Glienicke i od tego czasu osada „Wochenend West” należy do Spandau.
Most Glienicke i Zamek Glienicke (Berlin)
[edytuj]- 41 Most Glienicke łączy Poczdam w Brandenburgii z miastem-landem Berlin. W czasach NRD most Glienicker nie był normalnym przejściem granicznym. Wymieniano się tutaj szpiegami i agentami zimnej wojny. Ze względu na swoje oddalenie, przejście graniczne na moście było wykorzystywane do spektakularnych wymian między międzynarodowymi agentami ze Wschodu i Zachodu przez trzy dni w latach 1962, 1985 i 1986.
- 42 Muzeum Willa Schöningen Willa została przekształcona w muzeum przez prywatne ręce (Matthias Döpfner, dyrektor generalny Axel Springer AG i wspólnik) i zainaugurowana w 20. rocznicę upadku muru w 2009 roku. Godziny otwarcia: czwartek i piątek 11:00-18:00, sobota i niedziela 10:00-18:00 Wstęp: 9 €, ulgowy 7 €, dzieci poniżej 18 lat bezpłatnie.
- 43 Zamek Glienicke Był to letni pałac księcia Karola Pruskiego. Godziny otwarcia kwiecień - październik: wt - niedz 10.00 - 18.00, listopad - marzec tylko z przewodnikiem sob. + niedz. 10.00 - 17.00 Wstęp: 5 €, ulgowy: 4 €.
Domek myśliwski z parkiem myśliwskim położony jest na południe od Jeziora Glienickego. Południowo-wschodnia graniczna dzielnica Klein Glienicke z kolei należy do Poczdamu.
Wieża Einsteina i Telegrafenberg
[edytuj]Telegrafenberg to 94-metrowe wzniesienie na południowy zachód od Poczdamu, które należy do łuku moreny końcowej Saarmund.
- 44 Park Naukowy im. Alberta Einsteina
- 45 Wieża Einsteina to obserwatorium zbudowane w latach 1919-1922 w "Parku Naukowym Alberta Einsteina" na Telegrafenberg w Poczdamie, budynku architekta Ericha Mendelsohna, który był rewolucyjny na czas jego budowy. Został nazwany na cześć laureata Nagrody Nobla z 1921 roku w dziedzinie fizyki. Tutaj słuszność teorii względności Einsteina powinna zostać potwierdzona eksperymentalnie. Budynek jest zabytkiem historycznym. Wieża stoi na terenie Instytutu Astrofizycznego w Poczdamie. Zwiedzanie z przewodnikiem z wykładami odbywa się wyłącznie po zarejestrowaniu się w stowarzyszeniu Urania Poczdam i jest ograniczone do kilku osób na wycieczkę.
- 46 Duży Refraktor (znany z telewizyjnego intro programu naukowego ZDF z Haraldem Leschem) jest też na Telegrafenbergu. Refraktor poczdamski, zainaugurowany w 1899 r., jest czwartym co do wielkości teleskopem soczewkowym na świecie i jest ważnym świadectwem precyzyjnej mechanicznej produkcji optycznej we wczesnych badaniach astrofizycznych na przełomie XIX i XX wieku.
Biosfera Poczdam i Buga Park
[edytuj]Tropenhaus 1 Biosphere Potsdam pokazuje ponad 20 000 roślin z 350 różnych gatunków. W hali są też ptaki i motyle latające na wolności. Georg-Hermann-Allee 89, 14469 Poczdam. Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek: 9:00 - 18:00 (ostatnie wejście 16:30); Sobota, niedziela i święta: 10-19 (ostatnie wejście 17:30). Wstęp: Normalna cena: 11,50 EUR Zniżka: 9,80 EUR Dzieci (5-13 lat): 7,80 EUR, niemowlęta (3-4 lata): 4,50 EUR, bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 3 dzieci): 33,50 EUR;
Volkspark Potsdam (zwany także Buga Park), również na północy Poczdamu, został powiększony do 65 hektarów w ramach Federalnej Wystawy Ogrodniczej w 2001 roku i powiększony o wiele atrakcji ogrodniczych. Na terenie obiektu znajduje się plac zabaw do wspinaczki oraz pole do gry w golfa. 2 Wejście główne Georg-Hermann-Allee 101, 14469 Poczdam. Godziny otwarcia: codziennie od 5:00 do 23:00 Godziny otwarcia mogą się różnić w przypadku wydarzeń specjalnych. Wstęp: Opłata za Buga Park / stawka letnia od 1 marca do 30 listopada: 1 € / ulgowa: 50 centów. Taryfa zimowa od 1 grudnia do 28 lutego ogólnie: 50 centów.
Aktywności
[edytuj]- Jazda rowerem. Wybierz się na wycieczkę rowerową po mieście.
- Wspinaj się na Babelsberg
- Odwiedź dzielnicę holenderską, kolonię rosyjską i Weberviertel w Babelsbergu ("dzielnica tkaczy", zbudowana dla rzemieślników z Czech) - trzy architektoniczne osobliwości zamówione przez królów pruskich, aby przyciągnąć zagranicznych rzemieślników do Poczdamu.
- 1 Nikolskoe. Na północ od miasta, w lesie z widokiem na rzekę, znajduje się zabytkowy rosyjski kościół i loża o nazwie Nikolskoe. Obecnie popularna kawiarnia jest dobrym miejscem na przystanek w drodze na pobliską Pawią Wyspę.
- 2 Jezioro Griebnitz i Neubabelsberg. Spacer po malowniczym południowym brzegu jeziora Griebnitz i ulicami Neubabelsberg – typowego niemieckiego „Villenkolonie” Belle Epoque. Wielu żydowskich mieszkańców wielkich domów zostało wysiedlonych przez nazistów, którzy następnie przeprowadzili się sami.
- 3 Filmpark Babelsberg, Großbeerenstrasse 200, ☏ +49 331 7212750. Park rozrywki filmowej. Warty odwiedzenia, pierwszy niemiecki film ekspresjonistyczny na świecie powstał w tych studiach. W sąsiednich studiach znajduje się Gute Zeiten Schlechte Zeiten, słynna niemiecka opera mydlana. Bilety jednodniowe: 21 euro dorośli, 17 euro studenci, 14 euro dzieci (4-16).
- 4 Studio Babelsberg, August-Bebel-Strasse 26-53. Studia filmowe Babelsberg - niemiecka Cinecitta. Centrum niemieckiego ekspresjonizmu celuloidowego, Marlene Dietrich, Fritz Lang i wielu innych pracowało tu w latach 20. XX wieku. Quentin Tarantino nakręcił swój film Bękarty wojny z 2009 roku na miejscu. Wycieczki studyjne są oferowane (tylko w języku niemieckim) na życzenie z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem (☏ +49 331 7212132) i kosztują 25 € za osobę (minimum 2 osoby).
- Niemiecka Orkiestra Filmowa Babelsberg. Mająca siedzibę w Studio Babelsberg orkiestra koncertuje publicznie (nie tylko w Poczdamie).
- 5 Potsdam Royals (futbol amerykański), Am Luftschiffhafen 2. Potsdam Royals zostały założone w 2005 roku i awansowały do najwyższej klasy sezonu niemieckiej ligi piłkarskiej w 2018 roku. Jesienią rozgrywają 14 meczów w sezonie.
Sporty wodne
[edytuj]Poczdam jest ze wszystkich stron otoczony wodą. Oprócz Haweli, Nuthe, Kanał Sacrow-Paretzer i cała seria jezior (m.in. Griebnitzsee, Fahrländer See, Wannsee) charakteryzują krajobraz i styl życia w Poczdamie. W związku z tym miasto oferuje liczne atrakcje, zwłaszcza latem, na wodzie iw wodzie.
Wyspa Przyjaźni
[edytuj]Chociaż Wyspa Przyjaźni nie oferuje kąpieliska, ma ładny wodny plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnie rowerów wodnych i kajaków na Alten Fahrt.
- 6 Wypożyczalnia rowerów wodnych Wyspa Przyjaźni (wypożyczalnia łodzi Moisl), Lange Brücke, 14473 Poczdam (nad brzegiem Alten Fahrt, na wschód od Inselbrücke). Telefon komórkowy: +491520-1688883, e-mail: info@bootsvermietung-moisl.de. Otwarte: pon.-niedz. 10:00 - 20:00 (tylko w szczycie sezonu przy ładnej pogodzie). Cena: od 10 €/godzinę
Praca
[edytuj]Nauka
[edytuj]Poczdam ma trzy uniwersytety: Uniwersytet w Poczdamie, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Poczdamie oraz Uniwersytet Filmu i Telewizji „Konrad Wolf” (w skrócie HFF).
Instytut Technologii Oprogramowania Hasso Plattner znajduje się w pobliżu jeziora Griebnitzsee w Poczdamie-Babelsbergu.
Poczdam ma szkołę biznesu na Pfingstberg od 2010 roku.
Zakupy
[edytuj]Deptak Poczdam oferuje przyjemne kawiarnie i modne butiki w historycznym centrum miasta. 1 Dom towarowy Karstadt ma wartą zobaczenia kopułę witrażową. Brandenburger Strasse 49-52, 14467 Poczdam.
- 2 Targ tygodniowy, Am Bassin 6, 14467 Poczdam. Specjalności takie jak oliwki, ser feta itp., świeże owoce i warzywa są dostępne codziennie. Sery i inne produkty mleczne dostępne pon., śr., czw., pt., przekąski pon., wt., pt., sob. oraz świeże ryby pon., wt., sob. Otwarte: pon. - pt. 07:00 - 16:00, sob 7:00 - 13:00 00 (od kwietnia do października) - 12:00 (od listopada do marca)
- 3 Stern-Center Potsdam, Nuthestraße, 14480 Poczdam. Tel.: +49 331 649520. Największe i najnowocześniejsze centrum handlowe w mieście. Otwarte: pon. - czw. 10.00 - 20.00, piątek - 21.00, sobota 9.00 - 21.00; prawdziwy samoobsługowy dom towarowy czwartek - sobota do 22:00
- 4 Fischerhof, Grosse Fischerstr. 12, 14467 Poczdam. Tel.: +49 331 291848. Rybak codziennie rano łowi ryby na Haweli. Ryby świeże lub wędzone można kupić od południa. Otwarte: wt. - czw. 12:00 - 16:00, pt. 11:00 - 17:00, sob. 10:00 - 13:00 Ostatnia modyfikacja: maj 2021 edytuj info
- 5 Q-Regio-h.o.f.laden Potsdam-Zentrum, Gutenbergstraße 83, 14467 Poczdam. Telefon: +4933164751091. Lokalne produkty, owoce, warzywa, lada ze świeżą żywnością, dziczyzna, pomysły na prezenty i przekąski. Otwarte: poniedziałek - piątek 09:00 - 18:30, sobota 08:00 - 15:00.
Gastronomia
[edytuj]Oszczędnie
[edytuj]- 1 SoupWorld Am Stern, Patrizierweg 92 Zupy, gulasze, curry, częściowo wegetariańskie lub wegańskie. Zupy bezglutenowe bez dodatków z całego świata przygotowywane z sezonowych, lokalnych produktów. Otwarte: pn – czw 11:30 – 13:30 Cena: 0,5 litra zupy od 5 € z pieczywem.
- 3 Belmundo kauf- und essbar, Jägerstraße 40, ☎ +49 331 23184822.. Kumpir to gotowane ziemniaki, które są krojone wzdłużnie i tłuczone z masłem i serem. Dostępne są z różnymi nadzieniami i sosami, można je również polać. Są odpowiednie dla wegetarian i wegan. Otwarte: pon.-pt. 10.00-19.00, sobota 10.30-17.00. Cena: Kumpir 5,50 € - 7,70 €.
Umiarkowanie
[edytuj]- 4 Alexandrowka Haus1 Russisches Restaurant und Teestube, Russische Kolonie 1, ☎ +49 331 200 6478.. Kuchnia rosyjska, również oparta na przepisach z czasów carskich, sok żurawinowy, sok brzozowy, piwo rosyjskie i ukraińskie, różne rodzaje wina mołdawskiego, gruzińskiego i krymskiego. Otwarte: od wt. do nd. od 11:30 w okresie styczeń-luty do 18:00, marzec-kwiecień do 20:00, maj-październik. do 22:00, listopad-grudzień do 21:00 Cena: dania główne 10,50 € - 14 €.
- 5 GARAGE DU PONT, Berliner Straße 88, ☎ +49 331 87093272. Zabytkowa stacja benzynowa przy moście Glienicker z kuchnią francuską i muzeum zabytkowych samochodów, na życzenie zwiedzanie z przewodnikiem. Otwarte: wt.-niedz. 12.00 - 20.00. Cena: dania główne 11,50 € - 27 €
- 6 Gaststätte zur historischen Mühle Sanssouci, Zur Historischen Mühle 2, ☎ +49 331 281 493. Torty i ciasta, piękny ogródek piwny, idealny punkt końcowy na wizytę w parku Sanssouci. Goście mogą parkować na P1, przy oddaniu biletu parkingowego, pierwsza godzina jest bezpłatna, a druga i trzecia godzina skrócona o połowę. Otwarte: codziennie 8.00-23.00 Cena: Dania główne 14 - 25 €.
- 7 Die Tenne, Am Rehweg 22, ☎ +49 33208 22491. Rustykalny zajazd z domową kuchnią. Otwarte: codziennie od 11:30 do 22:00 Cena: dania główne 10 - 16 euro.
- 8 Zum Sacrower See, Weinmeisterweg 1, ☎ +49 331 503855.. Specjalnością są dania z dziczyzny, regularne dania rycerskie, ogródek piwny. Otwarte: 12.00-22.00, zamknięte w poniedziałki od listopada do marca. Cena: dania główne 10 - 16 euro.
- 9 Anna Amalia, An der Pirschheide 41, ☎ +49 331 967 93 616. Restauracja na kempingu z tarasem serwująca sezonową, regionalną kuchnię. Otwarte: pon. - pt. 17.00 - 22.00, sob., niedz., święta 12.00 - 22.00 Cena: dania główne od 11 €
Ekskluzywnie
[edytuj]Browary
[edytuj]Potsdamer to mieszany napój piwny, który składa się po połowie z lemoniady pomarańczowej lub czerwonego Fassbrause i Pilsenera.
Stangenbier jest specjalnością regionu Poczdam od około 200 lat. Zasypiając w latach 70. Potsdamer Stangenbier jest dziś ponownie warzony, m.in. B. firmy Braumanufaktur jako złotożółte, niefiltrowane organiczne piwo pełne. Piwo serwowane jest w specjalnych wysokich szklankach (pręcie).
- Potsdamer Stange
- Warzelnia w Forsthaus Templin
- 1 Browar w barze wycieczkowym Forsthaus Templin, Templiner Str. 102, 14473 Poczdam. Telefon: +49 33209 217979. Piwa niefiltrowane oparte na rzemieślniczej tradycji piwowarskiej. Domowa kuchnia, dania wegetariańskie. Otwarte: pt.-nd. 11:00-22:00 Cena: Dania główne od 9,50 €
- 2 Browar Meierei w Nowym Ogrodzie, Am New Garden 10, 14469 Poczdam. Tel: +49 331 7043211. Piwa warzone są, a dania kuchni lokalnej serwowane są w budynku z XVIII wieku z ogródkiem piwnym tuż przy Jungfernsee. Otwarte: od kwietnia do października wt.-pt. 12:00 - 22:00, sob.+niedz. 11:00 - 22:00; od listopada do marca wt. - sob. 12:00 - 22:00, niedz. 12:00 - 20:00. Cena: Dania 6–13 €
- 3 Krongut Bornstedt, Ribbeckstrasse 7, 14469 Poczdam. Tel.: +49 331 550 65 -48. Browar w historycznym zespole z 200 miejscami wewnątrz i 150 na tarasie. Warzone są jasne i ciemne „Bornstedter Büffel”. Kuchnia z regionalnymi i sezonowymi specjałami. Otwarte: Zima: śro - niedz 11:00 - 22:00, ciepłe posiłki 12:00 - 21:00 Cena: dania główne od 13 €.
Kawiarnie
[edytuj]- 11 Buena Vida Coffee Club, Am Bassin 7, ☎ +49 331 87093393. Palarnia kawy i kawiarnia z miejscami do siedzenia na zewnątrz. Otwarte: poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00, sobota 9:00 - 18:00, niedziela w święta 10:00 - 18:00.
- 12 Inselcafe auf der Freundschaftsinsel (Brzeg do starego podjazdu, w ogrodzie botanicznym), ☎ +493316264844-0, fax: +49(0)3316264844-10e-mail: info@fine-functional.de. Otwarte: kwiecień-październik 10.00-20.00, listopad-marzec 11.00-17.00.
Życie nocne
[edytuj]Nocne życie Poczdamu jest nieco przytłoczone przez pobliski Berlin. Jest spokojny. Niemniej jednak jest kilka dobrych klubów i pubów. Dla osób w średnim wieku wieczorami z pewnością interesująca jest holenderska dzielnica wokół Mittelstrasse. Możesz dobrze tańczyć w Lindenpark lub w Waschhaus.
- 7 Kasyno Potsdam, Schloßstrasse 14, 14467 Poczdam. Stolica stanu Poczdam prowadzi kasyno z klasyczną 37-polową ruletką, blackjackiem, pokerem Texas Hold'em i automatami do gry. Kurtki są obowiązkowe dla mężczyzn. Otwarte: Automaty: codziennie od 11:00 do 3:00, Klasyczna gra: codziennie od 17:30 do 3:00. Cena: Wstęp 5 €
- 8 Centrum Sztuki i Twórczości (centrum komputerowe), Dortustrasse 46, 14467 Poczdam. Telefon: +49 331 58 25 498, e-mail: post@rz-potsdam.de. Dom artystyczny i kreatywny istnieje jako tymczasowe wykorzystanie w centrum danych planowanym do rozbiórki. W ostatnich latach wielu artystów, muzyków i aktywistów znalazło tam tanie miejsca. Regularnie odbywa się duża liczba wystaw, pokazów filmowych, koncertów i wieczorów dyskusyjnych – warto zapoznać się z programem! Otwarte: zmiana. Cena: zmiana.
Festiwale, imprezy
[edytuj]- Jarmarki bożonarodzeniowe w Adwencie
- Noc Pałacu Poczdamskiego (Potsdamer Schlössernacht). w sierpniu. Dwudniowa impreza z koncertami, tańcami, teatrem, wykładami z literatury i fajerwerkami. Dorośli 39 €, ulgowe 29,25 € (ważne tylko przez jeden dzień)
Noclegi
[edytuj]Oszczędnie
[edytuj]- 1 Pomieszczenie montażowe/zakwaterowanie tymczasowe, Heidereiterweg 59 (Waldstadt). Telefon: +49 331 878680, faks: (0)331 8712662, e-mail: smihan@tnp-online.de.
- 2 'Pensjonat Urban (dzielnica holenderska). Tel.: +49 331 5854484. Cena: Ceny: SR od 30 €.
- 3 Schronisko młodzieżowe „Siebenschlafer” Poczdam, Lotte-Pulewka-Strasse 43 (Zentrum-Ost (w pobliżu dworca kolejowego)). Tel.: +49 331 741125, Faks: (0331) 748 16 28. Cena: Ceny: od 17 €.
- 4 Haus Katharina, Katharinastraße 23 (Stern (osiedle mieszkaniowe na skraju)). Tel.: +49 331 712993. Cena: Ceny: SR od 20 €.
Umiarkowanie
[edytuj]Ekskluzywnie
[edytuj]- 5 Dorint Sanssouci Berlin/Poczdam, Jägerallee 20, 14469 Poczdam. Tel.: +49 (0)331 2740, faks: +49 (0)331 2741000, e-mail: info.berlin-potsdam@dorint.com facebook. Hotel oferuje 292 pokoje i apartamenty oraz duży basen. Wielokrotnie nagradzany hotel kongresowy. Funkcja: ★★★★S. Cena: od 42 € za osobę
- 6 Mercure Hotel, Long Bridge, 14467 Poczdam (bezpośrednio przy Lustgarten). Tel.: +49 (0)331 272-2, faks: +49 (0)331 272-233, e-mail: info@mercure-hotel-potsdam.de wikipediacommonswikidata. Cechy: ★★★★, darmowe Wi-Fi, parking, bar, restauracja.
Kontakt
[edytuj]Bezpieczeństwo
[edytuj]Informacje turystyczne
[edytuj]- 9 Potsdam Tourismus Service, Brandenburger Straße 3 (brak adresu pocztowego; adres pocztowy: Am Neuen Markt 1, 14467 Poczdam). Telefon: +49 (0)331 275580, faks: +49 (0)331-2755829, e-mail: tourismus-service@potsdam.de. Otwarte: od kwietnia do października: pon.-pt. 9.30-18.m., sob., nd., święta 9.30-16.00; od listopada do marca: pon.-pt. 10:00-18:00, sob., niedz., święta 9.30-14.00
- Informacja turystyczna na dworcu głównym: czynne pon.-pt. 9.30-20.00, sob. 9.00-20.00, niedz., święta 9.00-16.00
Gdzie dalej
[edytuj]- Do Berlina ze wszystkimi jego atrakcjami można szybko dojechać z Poczdamu koleją miejską i pociągiem regionalnym, rowerem, samochodem i autobusem. Ale okolice Poczdamu są również atrakcyjne.
- Caputh z Einsteinhaus i zamkiem Caputh graniczy bezpośrednio z Poczdamem i można do niego dojechać rowerem lub autobusem.
- Paretz - Zamek i Ogród Zamkowy są łatwo dostępne; letnia rezydencja Fryderyka Wilhelma III. i jego żona Luise są ponownie otwarte dla publiczności od 2001 roku.
- Brandenburg an der Havel z w dużej mierze odrestaurowanym zabytkowym centrum miasta i bardzo spokojnym biegiem Haweli przez miasto jest bardzo łatwo dostępne na jednodniową wycieczkę pociągiem regionalnym w około 30 minut.
- Można wybrać się na jednodniowe wycieczki do Havelland (np. na wyspę i do miasta owocowego Werder (Havel) lub do klasztoru cystersów w Lehnin) lub do Fläming z jego zamkami. Do obu regionów można dojechać samochodem w niecałą godzinę.
Sąsiednie gminy to Stahnsdorf, Bergholz-Rehbrücke, Michendorf, Caputh, Werder (Havel), Ketzin, Wustermark, Dallgow-Döberitz i Berlin.
|
Ten artykuł jest przewodnikiem. Posiada już wiele dobrych, wysokiej jakości informacji, w tym, hotele, restauracje oraz atrakcje. Artykuł zawiera także informacje o przylocie i wyjeździe. Pomóż nam uczynić go medalistą! |