iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Moominia_willii
Moominia willii – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Moominia willii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moominia willii
Gerlach(inne języki), 2003
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

ślimaki

Podgromada

Caenogastropoda(inne języki)

Rząd

Littorinimorpha(inne języki)

Rodzina

Pomatiopsidae(inne języki)

Rodzaj

Moominia

Gatunek

Moominia willii

Moominia williigatunek lądowego ślimaka z rzędu Littorinimorpha(inne języki) i rodziny Pomatiopsidae(inne języki), jedyny z monotypowego rodzaju Moominia.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy po raz pierwszy zostały opisane w 2003 roku przez Justina Gerlacha(inne języki)[1][2] na łamach pisma „Phelsuma”(inne języki). Jako lokalizację typową wskazano Gratte Fesse na wyspie Silhouette w archipelagu Seszeli. Nazwa rodzajowa pochodzi od muminków – fikcyjnych stworzeń z twórczości Tove Jansson[2]. Epitet gatunkowy nadano na cześć Johanny Willi, która odłowiła materiał typowy[2].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Ślimak o ubarwieniu szarym z białymi łatami gruczołowymi za oczami i po lewej stronie za tylną granicą płaszcza oraz z czarną przepaską za krawędzią płaszcza. Oczy są siedzące, zaś czułki długie. Tarka ma jedną parę zębów bocznych z dziesięcioma grzebieniastymi guzkami, dwie pary zębów krawędziowych z pięcioma guzkami i pojedynczy ząb środkowy z trzema guzkami i czterema ząbkami nasadowymi. Zmarszczka ponad nogą jest bardzo dobrze wykształcona. Prącie jest wydłużone, w części końcowej rozszerzone i opatrzone brodawkami o wyraźnie wyniesionych gruczołach[2].

Muszla ma od 2,5 do 4,6 mm średnicy i od 1,6 do 3,5 mm wysokości; jest ciemnorogowa, prześwitująca, stożkowatego kształtu, złożona z od trzech do pięciu skrętów. Szczyt muszli jest stępiony. Protokoncha(inne języki) ma półtora gładkiego skrętu. Wzdłuż kila i wokół wrzeciona biegnie wyniesione żebro. Linie wzrostu oddzielają po dwa delikatne, regularne żeberka promieniste. Wrzeciono jest u postawy kątowo zagięte. Dołek osiowy otwarty. Prześwitujące wieczko ma rogowe zabarwienie[2].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Mięczak lądowy, endemiczny dla Seszeli, znany tylko z wyspy Silhouette. Bytuje na drzewach z gatunku Martellidendron hornei(inne języki); nie znaleziono go na rosnących w podobnym siedlisku drzewach Pandanus sechellarum(inne języki)[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Moominia willii Gerlach, 2003, [w:] MolluscaBase [online] [dostęp 2024-09-04] (ang.).
  2. a b c d e f Justin Gerlach. New terrestrial Gastropoda (Mollusca) from the Seychelles. „Phelsuma”. 11, s. 39–51, 2003.