iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_i_Marta
Mariusz i Marta – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Mariusz i Marta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święci
Mariusz, Marta, Audyfaks
i Abachum
męczennicy
ilustracja
Miejsce urodzenia

Persja

Data i miejsce śmierci

ok. 270-305
Rzym

Czczeni przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

19 stycznia

Mariusz i Marta oraz synowie: Audyfaks i Abachum (Abakuk) – małżonkowie z synami, męczennicy chrześcijańscy z Persji (zm. ok. 270-305) i święci Kościoła katolickiego.

Życie

[edytuj | edytuj kod]

O ich życiu niewiele wiadomo. Ich Passio powstało w V lub VI wieku i podaje informacje legendarne. Bardziej świadczy o nich kult.

Mariusz urodził się w zamożnej rodzinie w Persji. Po nawróceniu na chrześcijańską wiarę rozdał swój dobytek wśród ubogich i udał się z rodziną do Rzymu do grobów apostołów aby uczcić ich relikwie. Był to okres prześladowań chrześcijan, w czasach panowania Klaudiusza II (268-270) lub Dioklecjana (284–305). Rodzina starała się pomagać współwyznawcom. Zajęła się również, wraz z księdzem Janem który do nich dołączył, pochówkiem 260 męczenników na Via Salaria. Ich działania ściągnęły na Mariusza i jego rodzinę uwagę władz. Wkrótce wszyscy zostali pojmani i zamęczeni za odmowę wyrzeczenia się wiary. Mariusza i jego synów ścięto przy Via Cornelia, a Martę utopiono w studni lub stawie w Ninfa (dzis. Santa Ninfa), niedaleko Rzymu.

Ich ciała odnalazła w późniejszym okresie pobożna przełożona pielęgniarek Felicyta i pochowała je 20 stycznia w swoim gospodarstwie rolnym w Buxus (dzis. Boccea w obszarze Rzymu). Powstał tam kościół, który w średniowieczu stał się miejscem pielgrzymek.

W IX wieku wybudowano w Rzymie kościół pw. św. Mariusza, lecz do dziś zachowały się tylko szczątki budowli.

Relikwie rodziny odkryto w roku 1590 i przechowywano je głównie w Rzymie w kościołach pw. św. Adriana, św. Karola, św. Jana Kalybity (Calybite) i św. Praksedy[1].

Éginhard (Einhard), zięć i biograf Karola Wielkiego, otrzymał część relikwii które zawiózł do opactwa w Seligenstadt, którego był założycielem. Część relikwii przechowywano w Soissons, ale zostały one zbezczeszczone i zniszczone przez kalwinów.

Wspomnienie liturgiczne świętej rodziny (lub każdego z osobna) obchodzono w różnych terminach (15, 16, 19, 20 stycznia itd.), obecnie 19 stycznia.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Butler’s Lives of the Saints – Saints Maris, Martha, Audifax, and Abachum. CatholicSaints.Info. [dostęp 2015-12-20]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]