iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maggi
Maggi – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Maggi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maggi – międzynarodowa marka przypraw, zup, sosów, makaronów oraz innych dodatków spożywczych[1]. W Polsce często używana jako synonim przyprawy Maggi w płynie, będącej jednym z produktów należących do marki Maggi. Maggi jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Nestlé[2].

Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela wytwórni i pomysłodawcy wyrobu – Juliusa Maggi, który w Szwajcarii w 1886 roku wprowadził na rynek Maggi-Würze („Przyprawę Maggi”) oraz pierwsze zupy w proszku. Rok później przyprawa została zarejestrowana w Niemczech[3]. Aktualnie skład zawiera wodę, sól, glutaminian monosodowy (E621), 5'-rybonukleotydy disodowe (E635) (nadające charakterystyczny smak umami), ocet, wyciąg z lubczyku, glukozę, ekstrakt drożdży oraz aromat.

Przyprawa Maggi

[edytuj | edytuj kod]

Przyprawa w płynie, zbliżona w swoim smaku, konsystencji i ogólnym wyglądzie do sosu sojowego, wykorzystywana jako dodatek aromatyzujący do zup, mięs, sosów itp. Kanciasty kształt butelki i kolory etykiety (czerwono-żółte) zostały opracowane przez Juliusa Maggi. Podstawą oryginalnych szwajcarskich przypraw był wyciąg z ziela lubczyku ogrodowego[4]. Obecnie składnikami przyprawy są: sól, glutaminian sodu, ocet, glukoza, ekstrakt drożdżowy, aromat[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Strona główna marki Maggi. [dostęp 2014-11-04]. (ang.).
  2. Maciej Malinowski: O maggi ‘przyprawie w płynie’. [w:] Obcy język polski [on-line]. 2008-09-17. [dostęp 2017-12-09].
  3. a b Maggi-Würze. [w:] Welt am Sonntag [on-line]. 2005-01-16. [dostęp 2017-12-09]. (niem.).
  4. Marian Rejewski: Rośliny przyprawowe i używki roślinne. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1992. ISBN 83-09-01484.