iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Intensywna_terapia
Intensywna terapia – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Intensywna terapia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Intensywna terapia – dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia z powodu potencjalnie odwracalnej niewydolności jednego lub wielu narządów albo układów[1].

Za stan zagrożenia życia uznaje się sytuację, gdy z powodu choroby lub innej przyczyny dochodzi do ustania lub zagrożenia podstawowych czynności życiowych, takich jak oddychanie, krążenie, czynności OUN.[potrzebny przypis] Intensywna terapia polega na zastąpieniu zagrożonych czynności organizmu metodami leczniczymi, stosowanymi przede wszystkim na oddziale intensywnej terapii. Polega również na diagnozowaniu przyczyn powodujących chorobę wymagającą leczenia na oddziale intensywnej terapii. W Polsce i większości krajów europejskich intensywną terapią zajmują się lekarze anestezjolodzy. W USA na ogół Oddziały Intensywnej Opieki Medycznej (Intensive Care Units) prowadzone są przez lekarzy pulmonologów[wymaga weryfikacji?], niekiedy zamiennie nazywanymi "intensywistami" ("intensivist").

W Polsce intensywna terapia wchodzi w zakres specjalizacji lekarskiej anestezjologii i intensywnej terapii, która jest specjalizacją priorytetową[2] trwającą 6 lat[3] i wzajemnie uznawaną w krajach Unii Europejskiej[4]. Jest to również odrębna specjalizacja (intensywna terapia) trwająca 2 lata, w której mogą kształcić się lekarze, którzy posiadają specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w co najmniej jednej z niektórych innych dziedzin medycyny[a][1]. Konsultantem krajowym intensywnej terapii od 23 stycznia 2022 roku jest dr hab. n. med. Tomasz Marek Mroczek, a anestezjologii i intensywnej terapii od czerwca 2024 roku prof. dr hab. Katarzyna Kotfis[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Program specjalizacji w dziedzinie INTENSYWNEJ TERAPII dla lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii dziecięcej, chirurgii klatki piersiowej, chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, chorób płuc, chorób płuc dzieci, chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, kardiochirurgii, kardiologii, kardiologii dziecięcej, nefrologii, nefrologii dziecięcej, neonatologii, neurochirurgii, neurologii, neurologii dziecięcej, pediatrii oraz toksykologii klinicznej. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2023. [dostęp 2024-09-27].
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny (Dz.U. z 2022 r. poz. 2814)
  3. Program specjalizacji w dziedzinie ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2023. [dostęp 2024-09-27].
  4. Dyrektywa rady 93/16/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. mająca na celu ułatwienie swobodnego przepływu lekarzy i wzajemnego uznawania ich dyplomów, świadectw i innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji
  5. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2024-09-29].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]