iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ilanka_(rzeka)
Ilanka (rzeka) – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Ilanka (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilanka
Ilustracja
Ilanka w dolnym biegu w Rybocicach
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. lubuskie

Rzeka
Długość 57,91 km
Powierzchnia zlewni

437,4 km²

Źródło
Miejsce Jezioro Trawno na południe od Torzymia
Wysokość

89

Współrzędne

52°17′56″N 15°05′34″E/52,298889 15,092778

Ujście
Recypient Odra
Miejsce

na zachód od Świecka

Wysokość

19,8 m n.p.m.[1]

Współrzędne

52°18′17″N 14°35′13″E/52,304722 14,586944

Mapa
Mapa rzeki
Mapa rzeki i jej dopływów
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”

Ilanka (niem. Eilang[potrzebny przypis]) – rzeka, prawy dopływ Odry[2] o długości 57,91[3] km i powierzchni zlewiska 437,4 km².

Przebieg i dorzecze

[edytuj | edytuj kod]

Rzeka płynie w województwie lubuskim. Wypływa z jeziora Trawno, położonego na południe od Torzymia[4]. Płynie przez Pojezierze Lubuskie, mniej więcej równolegle do sąsiedniej Pliszki. Przepływa przez Torzym, Rzepin, Starościn, Nowy Młyn, Maczków, Rybocice i Świecko. Uchodzi do Odry w jej 578,7 km, na zachód od Świecka.

Dzięki zjawisku bifurkacji część wody z Ilanki płynie poprzez dorzecze rzeki Postomia do Warty. Nieco powyżej Rzepina rzeka wpływa do szerokiej doliny i dalej płynie przez tereny częściowo zabagnione. W dolnym biegu, w rejonie Rybocic wpływa w Dolinę Środkowej Odry. Jej lewobrzeżnym dopływem jest Rzepia, a prawobrzeżnym Cierniczka.

Przyroda

[edytuj | edytuj kod]

Na dużym odcinku biegu rzeki, nad jej brzegiem zachowały się naturalne łęgi olszowe, a na skrzydłach doliny olsy. Nad brzegiem roślinność szuwarowa. W dolnym biegu między Maczkowem a Rybocicami można spotkać żółwia błotnego, a przy brzegach na korzeniach olchy lub na zanurzonym drewnie nierzadkie są zielone kolonie nadecznika (przedstawiciel gąbek).[potrzebny przypis]

Turystyka i wędkarstwo

[edytuj | edytuj kod]

Ilanka w swoim środkowym i dolnym biegu od Młyna Rojek (między Bielicami a Wystokiem) jest spławna, ale jest bardzo uciążliwym szlakiem kajakowym (bardzo duża liczba przenosek).[potrzebny przypis] Dla wędkarzy rzeka staje się atrakcyjna począwszy od jeziora Pniów. Bytują tam m.in. okonie. Od młyna Rojek Ilanka przekształca się w rzekę pstrągową. Pstrągi potokowe dorastają tu do długości 45 cm[5].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]