iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gieleta
Gieleta – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Gieleta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gieleta, lokalnie również geleta (Żywiecczyzna, Gorce, Beskid Sądecki) lub gelata (Śląsk Cieszyński) – drewniane naczynie szałaśne do dojenia owiec i kóz, używane też w razie potrzeby na wodę i inne płyny lub do przechowywania czegoś, np. bryndzy[1]. Funkcjonuje w kręgu pasterskiej kultury karpackiej.

Gielety są produktem bednarskim. Wykonywane są z klepek, zwykle z drewna jaworowego, ściągniętych opaskami z korzeni sosny, z litym, wstawianym dnem. Mają cylindryczny, czasem nieco zowalizowany kształt. Są niskie, dołem szersze, górą nieco węższe. Wewnątrz naczynia, przy górnym brzegu, wstawiony jest w linii średnicy drążek-poprzeczka jako uchwyt do noszenia[1]. Po jednej stronie drążka gieleta ma brzeg obniżony o kilka centymetrów, co ułatwia podstawianie naczynia pod wymiona zwierzęcia i jego dojenie.

Geleta jest drewnianym wiaderkiem, o charakterystycznym kształcie (…), używanym przy dojeniu owiec – podał Ludomir Sawicki w sprawozdaniu z prowadzonych w 1912 r. badań nad szałaśnictwem na Wołoszczyźnie Morawskiej[2]. W kolejnym roku 1913 podał z podobnych badań na Śląsku Cieszyńskim: Do zbierania mleka z udoju służą gelety, których zwykle jest po kilka w każdym szałasie[3] (tyle, ilu jest dojących pasterzy). Pół wieku później Wanda Herniczek-Morozowa zanotowała w Piwnicznej: ...do gelety dojili, tys taki cebrzyk był, z jedny strony wysy, śrotkem kołek i za tyn kołek się nosi[1].

Nazwa prawdopodobnie pochodzi od rumuńskiego găleátă (wiadro, gieleta), choć nie wykluczony wpływ niemiecki (górnoniemieckie gellete)[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Wanda Herniczek-Morozowa, Terminologia polskiego pasterstwa górskiego. Część I, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1975 (Prace Instytutu Języka Polskiego nr 4), s. 66-67.
  2. Ludomir Sawicki. Szałaśnictwo na Wołoszczyźnie Morawskiej (Wędrówki pasterskie w Karpatach II). „Materyały antropologiczno-archeologiczne i etnograficzne, wyd. Akademia Umiejętności”. T. XIV, Dz. III, Kraków 1919. s. 103. 
  3. Ludomir Sawicki. Szałaśnictwo na Śląsku Cieszyńskim (Wędrówki pasterskie w Karpatach III). „Materyały antropologiczno-archeologiczne i etnograficzne, wyd. Akademia Umiejętności”. T. XIV, Dz. III, Kraków 1919. s. 159. 
  4. Wanda Herniczek-Morozowa, Terminologia polskiego pasterstwa górskiego. Część II-III, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1976 (Prace Instytutu Języka Polskiego nr 13), s. 104.