iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotoness
Fotoness – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Fotoness

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fotoness
Rok założenia

1986

Rok rozwiązania

1988

Pochodzenie

Warszawa
 Polska

Gatunek

rock
punkrock

Wydawnictwo

Wifon
Polskie Nagrania

Powiązania

Tilt
Oddział Zamknięty

Skład
Tomasz Lipiński
Marcin Ciempiel
Jarosław Szlagowski
Krzysztof Zawadka

Fotoness – polski zespół rockowy.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał pod koniec 1986 w Warszawie, założony przez wokalistę i gitarzystę Tomasza Lipińskiego (znanego z zespołów Tilt i Brygada Kryzys), basistę Marcina Ciempiela (znanego z występów w zespole Oddział Zamknięty) oraz perkusistę Jarosława Szlagowskiego (znanego z występów w zespołach Oddział Zamknięty i Lady Pank). Debiut grupy miał miejsce na początku 1987 w warszawskim klubie „Riviera–Remont”. Później muzycy wzięli udział m.in. w festiwalu w Jarocinie[1] oraz festiwalu „Poza Kontrolą”.

W tym okresie zespół nagrał swój jedyny album When I Die z gościnnym udziałem gitarzysty Jana Borysewicza, który ukazał się w następnym roku. Na początku 1988 do Fotoness dołączył kolejny były członek Oddziału Zamkniętego Krzysztof Zawadka. Niewiele później Tomasz Lipiński reaktywował Tilt, czym położył kres działalności Fotoness[1].

Po rozpadzie Fotoness Ciempiel rozpoczął współpracę z Apteką, natomiast Szlagowski powrócił do Lady Pank. Dyskografię zespołu uzupełnia piosenka „Foto” umieszczona w 1988 na albumie kompilacyjnym różnych wykonawców Radio nieprzemakalnych[1].

Zespół reaktywował się tylko raz w 1990 podczas koncertu w warszawskim klubie „Remont” z okazji dziesięciolecia Tiltu[1].

Muzycy

[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne

[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje różnych wykonawców

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Leszek Gnoiński, Encyklopedia polskiego rocka, Jan Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 412-413, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.