Dyskusja wikipedysty:Piotr967
- UWAGA!
Mam wyłączone otrzymywanie klikanych tzw. podziękowań, proszę więc mi ich nie przysyłać. Czemu? Dlatego, że po wprowadzaniu pokazywania w jednym pasku powiadomień wielu funkcji ukazuje się na nim tyle różnej maści powiadomień, przy tym prawie niewidocznych i niepodpisanych, że przy włączonych lajkach nie mógłbym kontrolować, czy nie ma nowych wpisów w mej dyskusji. Poza tym to kiedyś miała być encyklopedia, nie portal społecznościowy.
- Archiwa
1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23
Chciałem edytować Wikipedię. Spróbowałem przeczytać Zasady edytowania Wikipedii... doszedłem do połowy i...
...:)
Odp. [1]
[edytuj kod]Cześć. Nie wiem ;-), w źródle na pewno był powiat. Nie znalazłam hasła o miejscowości, więc ten powiat głównie ze względu na lepszą jej lokalizację. Z SGKP można wywnioskować, że po polsku dalej używano określenia "powiat". Może zmienić na "dawny powiat"? Bo z hasła w ruWiki wynika, że po II rozbiorze w ogóle został zlikwidowany. Pozdrawiam i dzięki za zauważenie. Gytha (dyskusja) 08:42, 29 paź 2023 (CET)
Re:Tak sobie (ale i nie tylko)
[edytuj kod]Nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego konkursu. Od lat poza Batutą inne mnie nie interesują, świadomie je ignoruje.
Jeszcze odniosę się do twojego wpisu w Poczekalni, a konkretnie do jednego wątku. Na E-wietor wiele biografii to kopiuj-wklej z Toruńskiego Słownika Biograficznego (TSB). Nie wiem czy twórcy E-wietor otrzymali oficjalną zgodę na wykorzystanie tekstów czy są to plagiaty. Zapewne otrzymali zgodę, nie mniej dziwnie wygląda, gdy tekst opublikowany w 2019 roku ma dwóch autorów, z czego drugi zmarł pięć lat przed publikacją w encyklopedii (np. Tadeusz Zakrzewski i artykuł o Kurpisz-Stefanowej). Nie ma tam nic o tym, że oryginalny tekst pochodzi z TSB i pierwotnie został opublikowany w 2014 roku. TSB robi za bibliografię, a przeciętny czytelnik może zostać wprowadzony w błąd. Na stopce strony Copyright © 2023. All Rights Reserved. Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Z drugiej strony portal współtworzył Krzysztof Mikulski, Prezes Towarzystwa Miłośników Torunia (wydającego TSB). Nie sądzę, by jako przewodniczący zespołu redakcyjnego dopuścił do plagiatu. Zakładam, że wydał zgodę na skopiowanie biografii. Nie wiem co z innymi artykułami - czy są faktycznie autorskie i czy przeszły przez jakąś kontrolę. Nie zaprzeczam, że autorem tekstu o festiwalu była Teresa Nemere, ale ciekawi mnie, czy ona faktycznie opublikowała ten artykuł na portalu, czy też tekst pochodzi z innego źródła, a w encyklopedii wisi kopia. Cała encyklopedia dziwnie funkcjonuje i podchodzę do niej nieufnie. Runab (dyskusja) 22:09, 31 paź 2023 (CET)
- Podczas poprawiania wiadomości ucięło mi jedno zdanie: Nie wiem jak z pozostałymi artykułami w serwisie. Tak, portal to nie tylko biografie z TSB. Ech, kolejny wpis skierowany do ciebie i kolejny raz niechcący palnąłem coś głupiego. Runab (dyskusja) 22:22, 31 paź 2023 (CET)
re:Katastrofa górnicza w Karagandzie
[edytuj kod]Witaj! Nie znam kazachskiego. Posiłkowałem się translatorem. Wiem, że niektóre fakty są zaskakujące, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w kopalniach ArcelorMittal były rażąco niskie standardy bezpieczeństwa oraz liczne wypadki tym spowodowane. Nie ukrywam, że źródło ognia też mnie zaskoczyło. Żadne źródło nie podaje też o mechanizmie zapalenia się pieca. Ponieważ mówimy o Kazachstanie, należy liczyć się z częściową cenzurą. Czy portal Azattyq jest wiarygodny? Zaryzykuję stwierdzeniem, że tak, gdyż jest to lokalny portal, który mógł pozyskać najwięcej informacji na miejscu wypadku. Z tego powodu powoływały się na niego zachodnie portale. Chętnie zamieściłbym polskojęzyczne źródła, ale nasi dziennikarze stracili zainteresowanie tematem już na etapie akcji ratowniczej, która obecnie jest zakończona. W sumie te angielskojęzyczne też nie dają żadnych aktualizacji od dwóch dni. Jeśli znajdę lepsze źródło lub pojawi się jeszcze ważna informacja w temacie, z pewnością uzupełnię hasło. Pzdr. Kobrabones (dyskusja) 13:01, 3 lis 2023 (CET)
- Wstawiłem źródło informujące o głębokości. Jeśli jest tak jak piszesz to słusznie, że usunąłeś info o piecu. Ja niestety nie władam rosyjskim i nie wiedziałem o znaczeniu tegoż słowa. Pzdr. Kobrabones (dyskusja) 02:21, 4 lis 2023 (CET)
Odp: Prośba o konsultację
[edytuj kod]Cześć. Nie jestem, uchowaj Boże pacjentów, jak się ma dwie lewe ręce, ale myślę, że tak, dalej w tekście stoi intentional dental ablation – the culturally mediated, intentional removal of healthy teeth during the life of an individual , a więc chodzi o celowe usunięcie zęba. Pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 11:55, 6 lis 2023 (CET)
Odp:Jaki jest sens
[edytuj kod]Nie przeglądałem strony użytkownika przed wpisaniem się. Nie zauważyłem ani blokady ani poprzednich uwag. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:55, 10 lis 2023 (CET) --Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:55, 10 lis 2023 (CET)
Czy wiesz – Grzybiany (osada obronna)
[edytuj kod]Dziękujemy i prosimy o więcej, Jackowal piszże 17:51, 11 lis 2023 (CET)
Odp:Grzybiany (osada obronna)
[edytuj kod]Cześć. W tym przypadku to, że masz zamiar uzupełniać, a nawet rozbudować hasło, jest argumentem właśnie za zatrzymaniem w propozycjach do czywiesza, niż za wycofaniem. Rozumiem Twoje rozterki, ale moim zdaniem za bardzo się przejmujesz na zapas. Hasło jest ciekawe i dobre, a na pewno, jak zapewniasz, będzie jeszcze lepsze, więc w czym problem? Bo gdybym nawet wycofał (co pewnie by się spotkało ze zdziwieniem "czywieszowców") to nie ma gwarancji, że jutro, pojutrze ktoś inny by nie zgłosił. I tak czeka je wyróżnienie, więc pogódź się z moją decyzją i rób swoje :) Tydzień czy więcej, kiedy coś dopiszesz to będzie, nawet jak by było tak jak jest, to już jest dobrze. Zaś ekspozycja nie będzie wcześniej jak za około miesiąc, tak na moje oko, bo kolejka jest spora. Pozdrawiam. Jackowal piszże 01:07, 12 lis 2023 (CET)
Filipnydyskusja 19:53, 12 lis 2023 (CET)
Podziękowanie - Ohalo II
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 06:38, 15 lis 2023 (CET)
Odp:Kidney Island
[edytuj kod]Widziałem, że są jeszcze 2 maleństwa nieopisane na żadnej Wiki, wszędzie zaś w interwiki KI jest w formie bez nawiasowej, uznaję więc jako formę dominującą jak i one. Andrzei111 (dyskusja) 14:22, 18 lis 2023 (CET)
Sinozauropteryks
[edytuj kod]Spróbuj ponownie przejrzeć artykuł Sinozauropteryksa Maweksa (dyskusja) 15:04, 1 gru 2023 (CET)
Re: malarzBOT
[edytuj kod]Akurat uważam, że poprawa takiego wywołania szablonu służącego jako szablon przy tworzeniu artykułów jest wskazana. Bot nie przewidywał jednak błędnego (niedokończonego) wywołania {{commons}} / {{commonscat}}. Teraz już jest na to uodporniony, i tę funkcję (ściągania commonsów do infoboksu) wyłączyłem w brudnopisach u wszystkich. ~malarz pl PISZ 00:57, 2 gru 2023 (CET)
Podziękowanie - Grzybiany (osada obronna)
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:36, 3 gru 2023 (CET)
Ziemianie
[edytuj kod]Witaj. Zalinkowałeś tu https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Grigorij_Soroka&oldid=prev&diff=72002339 do strony Ziemianie ale to wioska i folwark o tej nazwie. Drobny błąd, bo to do czego chciałeś linkować powinno brzmień ziemiaństwo. To tak na przyszłość. Pozdrawiam Pierre L'iserois (dyskusja) 21:06, 3 gru 2023 (CET)
AW149
[edytuj kod]Witaj, fakt, raczej unikam wstawiania przypisów w infoboksie, jest bibliografia. Tym niemniej, mogę tak zrobić. Pozdrawiam Tokyotown8 (dyskusja) 23:17, 7 gru 2023 (CET)
- Tak [2]? Pozdrawiam-- Tokyotown8 (dyskusja) 00:14, 8 gru 2023 (CET)
Odp:Prośba
[edytuj kod]Piotrze jak coś walnąłem blokadę na zakres na dwa tygodnie. Także powinien być spokój z dręczeniem Ciebie. Spokojnej pracy ;). --SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 03:08, 10 gru 2023 (CET)
Cerkiew Trójcy Życiodajnej (bez św.). Tu używałam tego wezwania :) Farary (dyskusja) 18:03, 13 gru 2023 (CET)
Meteor czelabiński
[edytuj kod]„Obiekt, którego przelot obserwowano jako meteor czelabiński”
Zmiana, której przebieg obserwowano jako edycję – jest po prostu edycją. To samo dotyczy 'bolidu'. Obserwować możesz jako pracownik lub wysłannik. Nie dość że to zdanie brzydkie, to jeszcze bez sensu. Kompletnie bez sensu: świadkowie nie wiedzieli co obserwują. Ew. 'Obiekt, którego badano jako meteor, okazał się czymś innym' (np UFO).
Nie znam się na protokołach wiki, ale posługuję się logiką. Moja poprawka jest zwięzła i encyklopedyczna – bez epatowania tzw. stylem i zamierzam ją przywrócić.
Przykro mi że muszę to wyjaśniać. konk (dyskusja) 11:51, 17 gru 2023 (CET)
Żemczugowa
[edytuj kod]O, widzę, że i pan się za muzykę zabrał. Miło, zawsze nas więcej. Ja właśnie wrzuciłem biogram ważnego i utytułowanego niemieckiego muzykologa.
Spokojnych świąt Narodzenia Pańskiego. Hoa binh (dyskusja) 10:31, 25 gru 2023 (CET)
Lista honorowych
[edytuj kod]Dzięki za cenne uwagi. Co się dało – poprawiłem. Co doi pisowni rady miejskiej, jest tak: rada miejska (małymi) to nazwa pospolita, może dotyczyć Łodzi, Wrocławia, Częstochowy. Natomiast Rada Miejska Wrocławia jest nazwą własną i musi być pisana wielkimi literami. Ujednoliciłem, by nie było bałaganu (raz istotnie napisałem źle). Co do fotografii – jeszcze pomyślę, niestety nie mamy w commons zdjęcia sali im. Jana Paderewskiego. Może ktoś kiedyś pójdzie i pstryknie fotkę... Ilustrację ściągnąłem, pomyślę, kogo tam wstawić. Dużo wyborów było czysto politycznych, chciałbym kogoś neutralnego. Co do pośmiertności Jahna – mój błąd, źle odczytałem datę śmierci, mój błąd. Pozdrawiam. kićor =^^= 22:43, 27 gru 2023 (CET)
Prośba
[edytuj kod]Dzięki za rzeczowe recenzje. Jeszcze pap prośbę, zerknij na to. Ciężko się pisze o osobie, o której w zasadzie nic nie wiadomo. Tak poza tym, sądzę, że każda nagroda też się musi wypromować, więc Dalaj Lama był jak znalazł. Papież akurat na nikim nie robił większego wrażenia – Polak, ten sam krąg kulturowy, ogromne zasługi dla kraju (choć akurat wolał Tatry niż Karkonosze :) ), to samo Wałęsa. To musiał być jakiś szok, no i się udał... Pozdrawiam kićor =^^= 22:06, 28 gru 2023 (CET)
Re: Kursy Handlowe Żeńskie J. Siemiradzkiej
[edytuj kod]Hej, tak na szybko niestety bez sukcesów w sprawie tych adresów. Podstawowa współczesna książka na ten temat to obszerna pozycja Lecha Królikowskiego, Szkolnictwo dawnej Warszawy (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Warszawa 2008). Szkoła Siemiradzkiej jest w niej kilka razy wzmiankowana (niestety, w odróżnieniu od wielu szkół, bez wskazania żadnego adresu), najczęściej jednak z przypisami do tej pozycji z 1966 roku. Może tam? Może masz lub możesz mieć dostęp do tej książki? Boston9 (dyskusja) 22:23, 7 sty 2024 (CET)
PUA
[edytuj kod]Hmm... Posady w Orlenie nie chcę :) Tak naprawdę to chodziło mi tylko o usuwanie stron i wygodę edytowania. Wiesz, że ostatnio czekałem 4 godziny aż ktoś mi łaskawie usunie stronę pod przenosiny? Zwykle załatwiam to przez Wojtka lub Kacpra, pech chciał, że obydwaj byli niedostępni. Jeśli ktoś myślał, że będę się angażował w robotę admińską, siedział na PdA i rozstrzygał spory, mógłby się sporo rozczarować. To robota dla młodych, ja już nie mam sił by się droczyć. Owszem, w obronie własnych artykułów – i tylko ich – występuję ostro (może za ostro) , a reszta mi po prostu wisi i nie zamierzam za nie ginąć. Poza tym astma + covid od kwietnia zrobiły coś takiego z moimi oskrzelami, że po prostu się duszę i nie pragnę niczego oprócz świętego spokoju i edytowania bądź pisania czego innego. Na razie po prostu mam dość Wikipedii itp, na pewno będę kończył kalendarium wrocławskie po 1989, bo już wygląda fajnie a może jeszcze fajniej. No ale musiałbym pojechać do Wrocławia ii posiedzieć kilka dni w bibliotece nad czasopismami, bo z netu wycisnąłem już prawie wszystko, łącznie z datą oddania pierwszego McDonaldsa (był w PDT, tam gdzie kiedyś czardasz, nawet raz tam jadłem jak odwiedzałem Mamę). Brakuje mi nagród Wrocławia i trochę architektury. Ale to tak na marginesie. Dobra, jak masz jakieś pytania to pytaj. Pzdr kicior99 =^^= 20:16, 9 sty 2024 (CET)
Od czego jest Admin... :-)
[edytuj kod]Taki komentarz ode mnie po tym, jak przeczytałem twój najnowszy wpis w dyskusji Kiciora: Admin , jeśli nie chce, nie musi zajmować się sporami. Każdy z nich ma swoją działkę (np. ja mam technikalia i sprzątanie stron w EK-u oraz użeranie się z wandalami) i w niej sobie funkcjonuje. Owszem , są tacy, którzy zajmują się sporami czy innymi kontrowersyjnymi sprawami , jednakże taka grupa Adminów nie jest jakoś specjalnie liczna :-P. Od rozwiązywania sporów są chociażby mediatorzy. Tak samo od zajmowania się poczekalnią - tutaj Adminów można policzyć na palcach obu rąk, którzy obsługują zgłoszenia w niej. Admin nie musi się zajmować absolutnie wszystkim, może sobie wybrać wybrane poletka, w których czuje się pewnie i działać tam ;-). Pamiętam, że ktoś kiedyś na wybrany zakres zajęć Admina nazwał małą administracją, co prawdopodobnie odnosiło się do usuwania stron zgłoszonych do EK-a czy banowania wandali. XaxeLoled ⸤ AmA ⸣
22:17, 9 sty 2024 (CET)
Pruszak
[edytuj kod]No i super. Ja opisałem dwie osoby wspomniane w haśle (Pruszak i Kamiński), a ty stowarzyszenie wspomniane w hasłach o nich :) Takie kooperacje lubię! Hoa binh (dyskusja) 16:37, 11 sty 2024 (CET)
Rzucisz okiem? Jako wrocławianin pewnie zauważysz, jeśli coś jest nie tak. Z góry dzięki kicior99 =^^= 19:56, 11 sty 2024 (CET)
- Wiesz że ja też się zdziwiłem, że to budynek? A co do polska.org – bardzo na nich uważam i dodaję tylko wtedy, kiedy już niczego nie mogę znaleźć. I prawdę mówiąc, jeszcze się na nich nie przejechałem. Poszukam jeszcze gdzie indziej. kicior99 =^^= 10:13, 14 sty 2024 (CET) PS Tam chodziło tylko o nazwę Scheitniger Stern, nic, grubszego, dodałem jeszcze jedno źródło, wiarygodną stronę "Miejsca we Wrocławiu". Pzdr. kicior99 =^^= 10:27, 14 sty 2024 (CET)
Kursy Handlowe Żeńskie J. Siemiradzkiej
[edytuj kod]Dorwałem "Dzieje Śródmieścia", ale rozdział o edukacji jest wyjątkowo ogólnikowy (w "Dziejach Ochoty" była historia co ciekawszych szkół). Może coś będzie w "Encyklopedii Warszawy", ale to bym musiał zajść do czytelni (pewnie w tym tygodniu, bo mam książki do zwrotu w wypożyczalni). Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 15:41, 15 sty 2024 (CET)
Tajwan/Rep.Chińska
[edytuj kod]Jeszcze dużo sprzątania zostało. W miarę czasu... Felis domestica (dyskusja) 11:58, 16 sty 2024 (CET)
Dobrych treści się NIE usuwa nawet jeśli powstały wskutek omijania bana. Przecież NIE będziemy wywalać wszystkich dzieł od user:Michał Rosa spisanych na stronie "Wikipedysta:Michał_Rosa/Stworzone_przeze_mnie" a powstałych wskutek omijania długiego bana! 83.30.175.226 (dyskusja) 16:02, 18 sty 2024 (CET)
- Usuwa się, usuwa. Istota blokady w main polega na tym, że autor nie może dodać żadnych treści. Nie może oznacza dokładnie to co oznacza: nie może. Jeśli jakoś obejdzie techniczne zapory to sytuacja w dalszym ciągu pozostaje ta sama: taka treść nie ma prawa pozostać w wiki. Przypadek Michała był z wielu powodów trudny, również w egzekwowaniu, ale i tam kasowano mu treści zidentyfikowane. --Piotr967 podyskutujmy 16:53, 18 sty 2024 (CET)
- Wikipedysta:Michał Rosa/Stworzone przeze mnie zawiera 90% treści NIEusuniętych mimo omijania bana. Zatem korzyść dla Wikipedii ZAWSZE przeważa nad biurokracją. 83.30.176.74 (dyskusja) 16:58, 18 sty 2024 (CET)
- możesz oczywiście traktować to jako biurokrację, ale ja uważam, że jest to przestrzeganie zasad, nawet szerszych niż tylko wikipediowe i tyle. I tak postępuję z usuwaniem. Jak to w głośnej kampanii głoszą: nie znaczy nie. --Piotr967 podyskutujmy 17:08, 18 sty 2024 (CET)
- Wikipedia:Ignoruj wszystkie zasady = Jeżeli zasady Wikipedii nie pozwalają na podniesienie jej jakości, można je zignorować. 83.30.176.137 (dyskusja) 09:09, 19 sty 2024 (CET)
Gazeta Świąteczna
[edytuj kod]O, super. Już sobie przypomniałem sprawę - autor robił 100% NPA, polegające na kopiuj+wklej całych akapitów książek. A potem było klasyczne Łapać złodzieja - zaczął się skarżyć na cenzurę i spamował moje artykułu szablonami NPA :) Na szczęście zniknął po całej aferze. A hasło dobrze, że jest, bo gdzieś mi się zawsze ta Gazeta Świąteczna przewijała w lekturze o epoce. Hoa binh (dyskusja) 08:56, 20 sty 2024 (CET)
- Zainspirowany twoimi poczynaniami napisał od nowa tegoż samego autora Ludwik Straszewicz (publicysta), bo w encyklopedii PWN jest, więc szkoda, by nie było i u nas. Hoa binh (dyskusja) 12:49, 20 sty 2024 (CET)
Czy wiesz – Gazeta Świąteczna
[edytuj kod]Dziękujemy i prosimy o więcej, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 13:30, 20 sty 2024 (CET)
Ciekawostka
[edytuj kod]Stworzyłem coś takiego: Wikipedysta:Runab/PWN. Jest to lista nowych artykułów na pl-wiki, które od lat miały swoje odpowiedniki w Internetowej Encyklopedii PWN. Jak już wielokrotnie pisałem aż do znudzenia, sporo pracy przed nami. Na razie wyłapałem dziewięć artykułów, których po prostu potrzebowaliśmy, do tego doszedł jeden artykuł mojego autorstwa. Ciekawe, jaki wynik będzie do 31 grudnia. Na pewno wartość będzie niedoszacowana, bo nie będę miał po prostu siły i czasu, by sprawdzać Specjalna:Nowe_strony. Link podrzucam, bo jesteś autorem czterech artykułów wymienionych na liście, za które w tym miejscu dziękuję. Runab (dyskusja) 16:06, 21 sty 2024 (CET)
- Chyba nie mamy pełnej takiej listy. Sławek Borewicz zrobił coś takiego: Wikipedysta:Sławek Borewicz/PWN. Jest tam wykaz braków, oparty na jednym tomie spośród 30 Encyklopedii Powszechnej PWN z 2009 roku. 523 hasła. No to można plus minus oszacować, że brakuje ok. 15 tys. haseł. Runab (dyskusja) 17:24, 21 sty 2024 (CET)
Odp. Pytanie w/s nazwy mongolskiej
[edytuj kod]Chyba nie za bardzo potrafię pomóc. Nazwy geograficzne z obszaru Mongolii powinniśmy mieć zapisane w polskiej transkrypcji (oczywiście, o ile nie ma ustalonego egzonimu) – w wykazach KSNG ten zapis Chorog jest właśnie podany, jako zapis w transkrypcji. Problem w tym, że zapis ten nie wynika z zasad transkrypcji opisanych przez KSNG: [3]. Z drugiej strony, patrząc na inne nazwy widać, że takie przestawienie liter w transkrypcji względem zapisu oryginalnego i transliteracji jest częstsze – wskazywałoby to, że KSNG systemowo oddaje w transkrypcji metatezę (chyba występującą w języku mongolskim?) – pytanie tylko, dlaczego słowem o tym nie wspomniano w zasadach latynizacji. Może tu bardziej kompetentnym byłby @ Bogomolov.PL. Aotearoa dyskusja 17:57, 21 sty 2024 (CET)
- Przeczytałem wytyczne p. Rogali. Co mogę na to powiedzieć? Może się mylę, ale jakby dziwne jest stwierdzenie o tym, że niby "Do cech dystynktywnych chałchaskiej gramatyki należą: bogata wokalizacja (34 fonemy spółgłoskowe i 22 samogłoskowe), dwa typy harmonii samogłoskowej (palatalna i atrakcja wargowa)". Moim zdaniem wokalizacja oraz harmonia samogłoskowa należą nie do gramatyki, lecz do fonetyki. Bardzo często wokalizacja (wymowa) rożni się, ale gramatyka jest ta sama.
- Jeżeli mówimy o wokalizacji. Mongolska litera Ү (wbrew Rogali) wymawiana jest dokładnie jak polskie (lub rosyjskie) "U" (p. Rogala twierdzi, że ta litera wymawiana ma być "pomiędzy niemieckim ü a u"), natomiast mongolska litera "У" w życiu wymawiana jest praktycznie prawie jak "O" (p. Rogala pisze, że ma być wymawiana jak "U"), litera mongolska "Х" wymawiana jest bardzo często jak "kh" co i nadaje językowi mongolskiemu taki ochrypły dźwięk.
- Szerzej ujmując, o czym sprawiedliwie pisze p. Rogala, fonetyka mongolska jest znacznie a to bardzo znacznie bogatsza od alfabetu mongolskiego. W opinii p. Rogali to niby jest wada alfabetu mongolskiego (łącznie, pisze p. Rogala, w języku mongolskim "34 fonemy spółgłoskowe i 22 samogłoskowe"). Natomiast autorzy alfabetu uważali, że i nie powinien być transkrypcją (bo byłoby około 60 liter), lecz powinien pozwalać oddawać na piśmie słowa mongolskie tak, by natywny Mongoł potrafił w sposób jednolity zapisać oraz przeczytać każde słowo, przy tym w czasie odczytania dodać całość niuansów wymowy, które były pomijane na piśmie. Bo alfabet miał służyć przekazaniu tego minimum wymowy, co da możliwość zrozumieć co to za słowo, a nie dokładnej wymowy. Zatem osoba, która nie zna mongolskiego, nie potrafi poprawnie odczytać mongolskie słowa, to mogą zrobić tylko Mongołowie.
- Co do latynizacji oficjalnej - została ona opracowana z moim udziałem wiele-wiele lat temu w Wikipedii angielskiej, a potem sformalizowana jako standardowa przez odpowiednie instytucje władzy mongolskiej. Pamiętam, że to ja wmówiłem przekazanie mongolskiej litery "Ь" jako "I" oraz mongolskiej litery "Х" jako "KH". Ot taki kolejny przykład wpływu Wikipedii na świat zewnętrzny.
- No i (to drobnostki) p. Rogala podaje nazwę "Алтайн нуруу", którą tłumaczy jako "pasmo Ałtaju Gobijskiego". Owszem, w języku mongolskim jest takie pojecie "Алтайн нуруу", ale stosowane jest nie w stosunku samego Ałtaju Gobijskiego, lecz całości Ałtaju, która to całość zawiera w sobie i Ałtaj rosyjski, i Ałtaj chiński, i pasmo górskie Ałtaj Mongolski oraz pasmo Ałtaj Gobijski.
- Takoż przy analizie nazw mongolskich trzeba uważać na to, że nazwy gór, rzek, jezior oraz źródeł wody (studnia, źródło) nagminnie podawany jest rodzaj (гол dla rzek etc), a zatem uważamy takie słowo za cześć mongolskiej nazwy własnej. Też p. Rogala zwraca uwagę na przyrostek -гийн, -ийн, - ин, -ыйн, -ын, -н w nazwach własnych. Ten przyrostek (w rożnych formach zależnie od poprzedzającej litery) oznacza, że z rzeczownika powstaje przymiotnik. Tak imię prezydenta mongolskiego Uchnaagijn Chürelsüch oznacza, że imię jego ojca Uchnaa, a zatem jego syn jest Uchnaagijn. Tak samo jest z toponimami - Алтайн oznacza "Ałtajski/a/e" (przymiotnik słowa Ałtaj). Ale to nie wpływa na sposób przekazania nazw własnych. Bogomolov.PL (dyskusja) 00:59, 22 sty 2024 (CET)
Odp:Pytanie w/s nazwy mongolskiej
[edytuj kod]Dobry wieczór. W przytoczonym zeszycie KSNG zastosowano transkrypcję z uwzględnieniem i dostosowaniem zapisu do szeregu cech fonetycznych mongolskiego, m.in. redukcji, choć w żadnych regułach o tym nie wspomniano. Stąd właśnie Хорго oddano jako Chorog a nie Chorgo i faktycznie, jakby porównać to z wymową, to ten pierwszy zapis jest jej rzeczywiście dużo bliższy. KSNG opublikowała też jakiś czas temu oddzielny dokument dotyczący zasad transkrypcji mongolskiego, w którym także nie ma nic o dostosowywaniu zapisu do wymowy, a stoi tam nawet "Powyższe różnice w wymowie i zapisie wyrazów mongolskich nie mają wpływu na zasady ich latynizacji". Ergo - Chorgo. Pozdrawiam, Khan Tengri (dyskusja) 18:08, 21 sty 2024 (CET)
- Zgadza się. Khan Tengri (dyskusja) 19:24, 21 sty 2024 (CET)
Nazwy mongolskie
[edytuj kod]Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby podawanie transliteracji literami polskimi zamiast transkrypcji, bo próby transkrybowania są żałosne, ponieważ fonetyka mongolska bardzo odbiega od fonetyki polskiej i (ogólnie) europejskiej. Takoż zalecane transkrybowanie jest nietrywialne, bo zachodzi potrzeba usług specjalisty z mongolskiego, który zna aktualną wymowę, a takich w Wikipedii brak. Zatem jesteśmy ograniczeni do listy, którą sporządził p. Rogala i która była opublikowana w wydaniach KSNG. No i transkrybowanie terminów mongolskich dla parku narodowego, rezerwatu - to nie do pomyślenia. Bogomolov.PL (dyskusja) 11:31, 23 sty 2024 (CET)
- jak napisał p. Rogala tu (str.94): bajglijn cogcolbort gadzar (trb.) park narodowy, a dosłownie газар - miejsce, terytorium, przestrzeń (цайны газар - miejsce (газар) herbaty (цайны), gdzie цай to herbata a -ны to sufiks który tworzy ze słowa przymiotnik; цайны газар to najbardziej tani i pospolity zakład gastronomiczny). Байгаль - natura, przyroda, żywioł (stąd nazwa jeziora Bajkał) байгалийн - przymiotnik słowa байгаль. Цогцолборт - kompleksowy, złożony. Razem "Naturalny kompleksowy teren" co jest tłumaczone na wszystkie języki jako "park narodowy". Są darchan caadzat gadzar (trb.) - ścisły rezerwat przyrody (ros. "заповедник"), co czytamy u p. Rogali. Bogomolov.PL (dyskusja) 20:02, 23 sty 2024 (CET)
Artykuły
[edytuj kod]Cześć! Proszę Pana o zajrzenie na te strony jak będzie miał czas i możliwość. Dziękuję!
Максим Огородник (dyskusja) 09:16, 24 sty 2024 (CET)
Odp: pytanie
[edytuj kod]Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2024:01:12:Silva Iaponicarum. Pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 20:37, 24 sty 2024 (CET)
- Mnie w międzynarodowych zwykle nie przyjmują. Pierwszy w kilkunastu pismach odrzucili, poszło za 20 pkt, wysłałem tam drugi artykuł i się zrobiło 140. Mpn (dyskusja) 21:04, 24 sty 2024 (CET)
Odp:Ukraińska nazwa
[edytuj kod]Czołem! Hoa zawołał, to się mogę wypowiedzieć. Gdyby brać pod uwagę polską nazwę miejscowości to od niej poprawny przymiotnik brzmi pleśniski - zatem mogłoby się to zwać pleśniskim kompleksem archeologicznym (pewnie nawet dużą literą?). Można ewentualnie zastosować zwykłą transkrypcję z ukraińskiego - Plisneśkyj archeołohicznyj kompłeks, ale to bardzo nieżyciowe rozwiązanie ;) W jakieś hybrydy polsko-ukraińskie typu Plisneśkyj (albo z adaptacją końcówki - Plisneski) kompleks archeologiczny bym się raczej nie bawił. W ukraińskich źródłach kompleks bywa określany też po prostu jako Пліснеськ, czyli w transkrypcji Plisneśk, a po polsku Pleśnisk i z tego co widzę to forma ta jako nazwa grodu jest gdzieniegdzie w polskich źródłach spotykana. Jest jeszcze opcja opisowa, czyli coś w stylu kompleks archeologiczny w Pleśnisku. Która propozycja najlepsza, to nie wiem, ale jak bym miał decydować, to zastanawiałbym się tylko nad tymi w 100% polskimi wariantami. Pozdrawiam, Khan Tengri (dyskusja) 21:02, 25 sty 2024 (CET)
- W uwagach szczegółowych do transkrypcji wyrazów ukraińskich stoi "ь oddajemy przez ´ – znak zmiękczenia (nie apostrof ’), np. князь – kniaź, будьте – bud´te, грудь – hrud´" i jak widać зь -> ź, identycznie jest w przypadku нь -> ń, сь -> ś oraz ць -> ć, chociaż dla tych liter nie podano przykładów. Można to dodatkowo potwierdzić zaglądając chociażby do PWN-owskiej encyklopedii, gdzie też podają transkrypcję i wziąć np. taki Iwano-Frankiwśk. W przypadku transkrypcji ukraińskiego polecam zajrzeć do opracowania KSNG, bo przedstawiono tam dokładnie te same zasady, ale lepiej opisane. Khan Tengri (dyskusja) 21:43, 25 sty 2024 (CET)
Re: pytanie
[edytuj kod]Szczerze, to nie pamiętam abym ten infoboks wypełniał automatycznie. Te parametry na przykładzie były w poprzednim wywołaniu, tylko miały inne nazwy. ~malarz pl PISZ 23:14, 26 sty 2024 (CET)
- Spoko. ~malarz pl PISZ 08:59, 27 sty 2024 (CET)
Ad:Park Narodowy Chorgo-Terchijn Cagaan nuur
[edytuj kod]Kłaniam się ponownie i dziękuję za Twój wkład ;) Pozwoliłem sobie wnieść parę poprawek i natrafiłem w drugim akapicie hasła o parku narodowym na coś takiego "(Khuduu patrz[4])" - nie bardzo rozumiem cel tego fragmentu i czy w ogóle jest on konieczny w tym miejscu, czy to jakieś niedopatrzenie? Khan Tengri (dyskusja) 00:15, 28 sty 2024 (CET)
- Uznałem, że musiała tam zajść pomyłka z przestawieniem cyfr, bo zrobiłem pomiar linijką w Mapach Google i od środka krateru do placu Suche Batora wyszło 525 km w linii prostej, więc ta wartość 520 km wydała mi się w miarę wiarygodna :) Pozdrawiam, Khan Tengri (dyskusja) 12:46, 28 sty 2024 (CET)
Czy wiesz – Terchijn Cagaan nuur
[edytuj kod]Dziękujemy i prosimy o więcej, Gabriel3 (dyskusja) 11:43, 28 sty 2024 (CET)
Szpajza
[edytuj kod]W sumie to ja podsunąłem ten temat EwceC i uczestnikom Piątku z Wikipedią w Katowicach. Masz rację, artykuł był beznadziejny, ale temat od zawsze encyklopedyczny. Może w przeciwieństwie do mnie nie masz rodziny na Śląsku :) Nie ma wesela czy stypy bez szpajzy no i klusek śląskich. Natomiast ja naprawdę mam już dość próśb integrowania wszystkiego z wszystkim. uważam to za bardzo złą drogę rozwoju Wikipedii. Jako człowiek, który spędził większość życia w mediach wiem, że im dłuższy tekst, tym mniejsze prawdopodobieństwo jego czytania i zrozumienia. I właśnie w tę stronę powinniśmy iść, zamiast całkowania tematu, komasowania wszystkiego co możliwe, rozdrobnić na dające się szybko czytać mniejsze artykuły. A ponieważ już nie muszę się dobrze zachowywać, bo zastanie adminem mi już nie grozi, będę sobie bezwzględnie pozwalał na pisanie tego co myślę. Najwyżej dostanę bloka. Nie jestem zupą pomidorową, nie wszyscy muszą mnie lubić, jak to ktoś powiedział :) pzdr. kicior99 =^^= 13:46, 28 sty 2024 (CET)
Witryna
[edytuj kod]O ile wiem to jest nielegalnie dygitalizowana książka (nabyłem w Ulan-Bator egzemplarz drukowany) Юрий Кручкин Монголия. Географическая энциклопедия. Улан-Батор 2009.
Dlaczego uważam że jest to kopia nielegalna? Bo ta witryna nie powołuje się na tą książkę. A ta książka to jest jedyne źródło tego rodzaju. A więc nie warto powoływać się na tę witrynę, natomiast lepiej wskazywać jako źródło pierwowzór autorstwa Kruczkina. Bogomolov.PL (dyskusja) 15:49, 29 sty 2024 (CET)
- Суман гол: sprawdziłem w książce drukowanej. Tam tak i jest - 6,6 мил.кв. км.
Uważam, że tego objętości kompendium powstało jako wynik pracy anonimowych "murzynów" pod kuracją osoby, wskazanej na okładce. Dlaczego tak uważam? Bo czytam całość notatki o tej rzece. Widoczne są oznaki tego, że tekst został skomponowany przez nie Rosjanina. Czytamy: "Река берет начало с озера" - poprawna forma będzie nie "bierze początek z jeziora" lecz "wypływa z jeziora" , a gdyby nawet ktoś zechciałby napisać "bierze początek" to napisałby nie "с озера", lecz "из озера" (gramatycznie "s" znaczy z powierzchni czegoś, co nie posiada objętości, natomiast "iz" znaczy z czegoś co ma objętość, a zatem "iz" domu, lecz "s" drogi; w przypadku jeziora zastosowanie "s" koniecznie potrzebuje słowa "powierzchni" - "s" powierzchni jeziora). Czytamy dalej: "Средний затрат воды" - to jest bardzo nierosyjskie, Rosjanin tak napisać jest nie w stanie, bo ani Polak, ani Rosjanin nie jest w stanie pomylić rodzaj gramatyczny słowa żeński na męski (kategoria rodzaju istnieje w językach indoeuropejskich, ale jej brak w językach tureckich i mongolskich). Tym bardziej że słowo "затраты" w języku rosyjskim wcale nie posiada liczby pojedynczej, a zatem pomylono i liczbę. No i skrót słowa "milion" w języku rosyjskim to nie "мил." lecz "млн". No i taka drobnostka, że w szkole uczą stawić spacje pomiędzy liczbą a "km" lub "mln". Bogomolov.PL (dyskusja) 09:34, 31 sty 2024 (CET) No i sprawdziłem (digitalizowałem) w Google Earth - basen rzeki to 10 tys. km. kw. Ale to jest nagminny problem źródeł sprzed Google Earth - pomiary na mapach drukowanych często były bardzo nieprecyzyjne. Bogomolov.PL (dyskusja) 09:59, 31 sty 2024 (CET)
Odp: Kilimandżaro (wzgórze)
[edytuj kod]Nie, tam nic nie ma na temat bunkra. Pozdrawiam Joee (dyskusja) 07:01, 2 lut 2024 (CET)
Odp.
[edytuj kod]Łaskawie tej trolling mastiego przepraszam, jak masti stwierdził, to ja jestem trollem całkowicie zignoruję. On niech się bawi, jak uważa. Hoa binh (dyskusja) 08:44, 2 lut 2024 (CET)
Re: czemu
[edytuj kod]Przetrzepywałem długo wiszące szablony w edycji i to przekierowanie coś blokowało mi bota. A nie chciało mi się zastanawiać dlaczego. {{wEdycji}} jest przekierowaniem do {{W edycji}}, więc je zmieniłem. ~malarz pl PISZ 21:08, 2 lut 2024 (CET)
Ad.
[edytuj kod]Moim zdaniem takie dopiski są całkowicie zbędne. Zwłaszcza już w tekstach z epoki, gdzie to polszczono wszystkie możliwe imiona. Więc są tam takie rzeczy, jak pan Klaudiusz Debussy itp. Mamy teraz w nagłówkach wszystkich osób z zagranicy dopisać każdemu Michaiłowi, Michelowi i Michaelowi Michała, każdemu Andriejowi, Andreasowi i Andrew Andrzeja? Nie bawmy się w Korwina. Hoa binh (dyskusja) 09:18, 3 lut 2024 (CET)
Teszik Tasz
[edytuj kod]Zapewne, gdybym korzystał z polskich źródeł, pewnie byłoby to inaczej ujęte. Może ja coś źle przetłumaczyłem. A może i nie - pamiętam, że żubr/bizon jest stosowane w odniesieniu do plejstocenu w polskich publikacjach zamiennie, ktoś mi coś już kiedyś poprawiał z jakimś łosiem czy czymś takim podanym za jakąś polską publikacją, gdzie była podana ogólna nazwa zwierzęcia. Daty w niektórych publikacjach były podane BP i to jest chyba OK.
Porobiłem sobie trochę notatek wczoraj, mam do zrobienia jeszcze jednego kanadyjskiego kompozytora, ale muszę temu chwilę poświęcić. Na razie jest sympatyczny pan Wolf. Hoa binh (dyskusja) 08:50, 4 lut 2024 (CET)
Nucius
[edytuj kod]Okej, okej. Hoa binh (dyskusja) 18:37, 5 lut 2024 (CET)
Odp:Pytanie
[edytuj kod]Moim zdaniem na granicy. Mamy ważniejsze rzeczy do opisywania. Ale wolę informacje, że znaleziono ząb, niż że urodził się tam celebryta znany z walki w klatce :-) Mpn (dyskusja) 15:54, 7 lut 2024 (CET)
Wzgórza we Wrocławiu
[edytuj kod]Hm.. zgoda że brak informacji że kota ma taka nazwę. Niemniej jednak dwa fakty są bezsprzeczne. Na mapie hipsometrycznej Wrocławia widać że Wiśniowa góra leży poza granicami miasta. W granicach miasta Jest całkiem wysokie bezimienne wzgórze w lesie mokrzańskim. Źródłem jest mapa hipsometryczna https://gis.um.wroc.pl/imap/?gpmap=hipsometria 77.255.253.17 (dyskusja) 20:10, 7 lut 2024 (CET)
- nie widzę na tej mapie nazwy Wiśniowa Góra. Coś źle patrzę, czy jak? --Piotr967 podyskutujmy 22:33, 7 lut 2024 (CET)
- tu jest artykuł o tej górze twierdzący ze jest poza granicami Wrocławia. - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C5%9Bniowa_G%C3%B3ra_(wzg%C3%B3rze)
Tu jest tabela która zalicza ją do Wzgórz wrocławskich - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wzg%C3%B3rza_we_Wroc%C5%82awiu Tu (źródłem danych jest openstreet map) widać że wiśniowa góra leży przy szlaku zielonym ale już poza granicami miasta (jedyne w tym miejscu wzgórze o wysokości 140m n.p.m - https://en.mapy.cz/turisticka?x=16.8411250&y=51.1743526&z=15
Faktycznie w zachodniej części lasu mokrzańskiego jest wzgórze wyższe i leżące w granicach miasta. czy ma nazwę "kota" to już inna rzecz. Natomiast ma 148 m n.p.m wg mapy hipsometrycznej https://gis.um.wroc.pl/imap/?gpmap=hipsometria tu dodatkowo skan mapy fizycznej (niestety wydania nie znam :( ) - https://photos.google.com/share/AF1QipO88KoceiakAsr210hX5Am4N1fCAW7rlS9-dtD-Vr2a4F11aNChjOSBXm30AVWGcQ?key=N0JZdE1SVVZmVFF2VXJfbnFNVXV0SEgxYmhaZ2J3
tak wiec co najmniej trzeba usunąć z artykułu górę wiśniową jako wzgórze wrocławskie (skoro sama wiki twierdzi ze lezy poza granicami wrocławia) a ponadto dodac bezimienne wzgórze 148m n.p.m w lesie mokrzańskim do tabeli.
Czy coś źle napisałem?
- wikipedia nie może być źródłem na cokolwiek. Optymalnie byłby Geoportal lub jakaś mapa urzędu Wrocławia z wyraźnie zaznaczoną granicą miasta i położeniem oraz nazwą wzgórza. --Piotr967 podyskutujmy 22:10, 17 lut 2024 (CET)
Link do geoportalu jest. jest tam tez wyraźnie zaznaczona granica wrocławia. Widać też wyraźnie, że wiśniowa góra leży poza granicami miasta. Niestety innych źródeł nie posiadam ale chyba oficjalna mapa miasta sporządzona przez profesjonalnych geodetów jest wystarczającym źródłem by wyrzucić góre wisniowa z listy. Utrzymywanie jej na liscie (a jest na to źródło??) jest zwyczajnym wprowadzaniem ludzi w błąd.
Słowiańskie dzieje
[edytuj kod]Wydawca? Bellona. Dziękuję, tego nawet patykiem nie tykam, bo śmierdzi. Kolejna pseudonaukowa makulatura "słowiańska", wydana razem z innymi Bieszkami i Kosińskimi. Hoa binh (dyskusja) 15:06, 9 lut 2024 (CET)
Mamy 2024
[edytuj kod]Proszę o dodanie źródeł w postaci przypisów, jak przywracasz takie treści. WP:WER jest mniej opcjonalne dziś niż kiedyś. Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 02:38, 11 lut 2024 (CET)
Thanka
[edytuj kod]Szczerze, to nie wiem - jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Intuicyjnie to odmieniałbym jak rodzaj żeńska, ta thanka, tych thanek. Edit. Słownik PWN się ze mną zgadza, ale podaje pisownię "tanka" - trzeba będzie zrobić risercz, czy to przyjęta forma, czy PWN-owska prymitywizacja :( Felis domestica (dyskusja) 04:05, 11 lut 2024 (CET)
Rewolucja w Mongolii (1911)
[edytuj kod]A nie lepiej, żebyś zgłosił to do Poczekalni? Autor nie miał zielonego pojęcia o tematach, na które pisze (standard w pl-wiki ([4]), zwłaszcza przy hurtowym "zaliczaniu" Tygodni Tematycznych), co gorsza wielokrotnie udowadniano mu podawanie źródeł, których na oczy nie widział i wstawianie nieoznaczonych fragmentów tłumaczeń z en wiki (np. [5], [6]). Takiego tałatajstwa nie ma co trzymać. Hoa binh (dyskusja) 07:41, 11 lut 2024 (CET)
Re: Ryszard Chróst
[edytuj kod]Ten artykuł był zapisany pod błędną nazwą (nie była to poprawna nazwa brudnopisu). Zastanawiałem się co z tym zrobić i stwierdziłem, że poprawię nieudane przenosiny i zostawię jako nieprzejrzane komuś innemu. Gdyby nie miał żadnej wersji przejrzanej to pewnie przeniósłbym do brudnopisu. Nie widzę przeszkód w przeniesieniu z powrotem do brudnopisu. ~malarz pl PISZ 17:44, 11 lut 2024 (CET)
- On ma login "Chróst Ryszard" a przeniósł na stronę użytkownika "Ryszard Chróst". A takiego użytkownika nie ma. Dlatego ruszałem. ~malarz pl PISZ 20:23, 11 lut 2024 (CET)
Głowa miasta
[edytuj kod]Witaj. Znalazłam głowę miasta w gazecie z 1908 roku, także raczej nie neologizm: Społeczeństwo. Tygodnik naukowo-literacki, społeczny i poltyczny, nr 36, rok I, Warszawa 5.09.1908. Gradonaczalnik to co innego, inne uprawnienia i mianowanie przez cesarza, to prawie gubernator. Głowa miasta to kadencyjna funkcja z wyboru obywateli miejskich. Był jeszcze gorodniczy - naczelnik miejskiej milicji. Farary (dyskusja) 23:06, 11 lut 2024 (CET)
Odp: Pytania
[edytuj kod]Cześć.
- Moim zdaniem niekoniecznie. Zdolności poznawcze, gdybym miał określić trudnym słowem z języków klasycznych, raczej bym utożsamił z kognitywnymi. Natomiast mentalny to imo szersze pojęcie, dotyczące umysłu.
- Gigantyzm i akromegalia mają podobną etiologię, wynikając w obu przypadkach z nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu, tylko że gigantyzm w młodym wieku, kiedy kości mają jeszcze możliwość wzrostu wzdłuż, a akromegalia w starszym, kiedy już raczej idą tylko w szerokość. Więc imo to raczej 2 różne rzeczy, ale nie ma między nimi wyraźnej granicy.
Pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 07:53, 14 lut 2024 (CET)
Czy wiesz – Olbrzymka z Ostrowa Lednickiego
[edytuj kod]Dziękujemy i prosimy o więcej, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 09:46, 15 lut 2024 (CET)
Odp.
[edytuj kod]Istniało coś takiego jak Accademia Filarmonica. Ale to w Bolonii, we Florencji pierwsze słyszę. Hoa binh (dyskusja) 07:05, 16 lut 2024 (CET)
Odp Dzięki
[edytuj kod]To ja dziękuję, ciekawe hasło. Kostniak może się na disambig nadaje. Mało pamiętam z onkologii i patomorfologii. Mpn (dyskusja) 15:33, 16 lut 2024 (CET)
Czy wiesz – Ateńska zamożna pani
[edytuj kod]odp: Ateńska zamożna pani
[edytuj kod]Najwyraźniej wpływa. Nie to, co zwykłe zwłoki zakopane w ziemi, a najlepiej w jakiś sposób zakonserwowane, gdzie różne ciekawe rzeczy można znaleźć. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 18:44, 21 lut 2024 (CET)
Podziękowanie - Terchijn Cagaan nuur
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 06:10, 28 lut 2024 (CET)
Odp Hm
[edytuj kod]Umknęło mi, tak to bym sprawdził. Cóż, pytanie ma przyciągać czytających, a Filet się stara, nawet jeśli popełnia błędy... Niestety na sprawdzanie zdanie po zdanie nie ma przestrzeni Mpn (dyskusja) 16:51, 28 lut 2024 (CET)
- Tak czytam Twoją wypowiedź u CykeNew i ze wstydem muszę stwierdzać, że i mi się zdarzyło niezbyt ubrane panie w artykułach umieszczać: ewolucja gruczołu mlekowego. Mpn (dyskusja) 16:56, 29 lut 2024 (CET)
- istotnie, w artykule o rogu widzę jedynie dobrze ubranego gentlemana, na kobietę z rogiem bez ubioru miejsca również nie widzę :-) ~~
Spod CW
[edytuj kod]Literówek nie będzie, bo odkąd się okazało, że w Encyklopedii Muzycznej nazwiska i nazwy bułgarskie transkrybowane są, powiedzmy, swobodnie (a najczęściej tak, jak gdyby były zapisane po rosyjsku), proszę każdorazowo o pomoc Khana Tengri. Sam mam z bułgarską cyrylicą problem. Hoa binh (dyskusja) 22:45, 28 lut 2024 (CET)
Podziękowanie - Związek Polskich Artystów Lutników
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 06:10, 29 lut 2024 (CET)
Nie każdy Piotr jest tym Piotrem...
[edytuj kod]Ale wszystkie Piotrki to fajne chłopaki! Hoa binh (dyskusja) 12:11, 29 lut 2024 (CET)
Cezary Cezary
[edytuj kod]Dobre pytanie. Zajrzałem w Google - odsiewając śmieci, szukamy tylko prac naukowych ([7], tam jest i Cezary, i Cezariusz, i Cesariusz. Z generalnie, ale von też ([8]). Naprawdę nie wiem. Może w Kawiarence zapytać? Na jakąś formę trzeba się zdecydować, inne podać wtedy w nagłówku. Hoa binh (dyskusja) 06:21, 6 mar 2024 (CET)
- W EK jest Cezary z Heisterbach i ja bym się do tego przychylał. Zapewne całkiem znośny wstęp o charakterze biograficznym jest w najnowszym wydaniu niemieckim Brepolsa z 2009. Paelius (dyskusja) 23:44, 7 mar 2024 (CET)
Podziękowanie - Gazeta Świąteczna
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:55, 7 mar 2024 (CET)
Podziękowanie - Olbrzymka z Ostrowa Lednickiego, Ateńska zamożna pani
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:34, 8 mar 2024 (CET)
Runab zawinił, Pamulaba powiesili
[edytuj kod]Dziękuję za próbę pomocy i wyjaśnienia. Pozdrawiam! Pamulab (dyskusja) 08:34, 8 mar 2024 (CET)
Ad [10]. Mój podwójny błąd. Pierwszy, czyli dopisanie informacji do tekstu zakończonego przypisem do publikacji Teatru NN, wynika po części z wielu materiałów TNN na temat Aleksa, publikowanych w różnych formach pod nie do końca konsekwentnymi tytułami. Drugi prostszy, choć trochę irracjonalny - z niejasnych dla samego siebie powodów (początkowo myślałem o biogramie ojca, ale lepiej ten pomysł zostawić na później) przypis zamieściłem po imieniu (przybranym) i nazwisku, a nie na końcu zdania, w którym znalazły się dalsze informacje, w tym również dopisane przeze mnie. Oba błędy - zdaje się - naprawiłem. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam Kynikos (res.) 03:50, 14 mar 2024 (CET)
Odp:Mail
[edytuj kod]Piotrze nie otrzymałem Twojego e-mail Szukałem w różnych miejscach ale go nie ma --Adamt rzeknij słowo 22:19, 17 mar 2024 (CET)
Hardingfele
[edytuj kod]Re: [11] Chodzi o strój instrumentu. Nie mamy takiego artykułu, a w PWN jest pod hasłem strój. Są strój muzyczny i - nadrzędny - system dźwiękowy, ale słabe jakościowo. Po świętach dopracuję obydwa i zrobię nowy o stroju instrumentu. Będzie można hurtowo podlinkować we wszystkich instrumentach. Dzięki! TazGPL (dyskusja) 12:30, 29 mar 2024 (CET)
Odp:Źródła
[edytuj kod]Słusznie, uściśliłem. Pozdrawiam Joszek (dyskusja) 20:38, 1 kwi 2024 (CEST)
Odp. Atak w Gazie
[edytuj kod]Hej, dziękuje za informację. Pozdrawiam. Kwintesencjax (dyskusja) 22:43, 2 kwi 2024 (CEST)
Odp:Znajomy
[edytuj kod]No i złapałeś mnie za uszy ;). --SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 02:41, 8 kwi 2024 (CEST)
Kolejny kot
[edytuj kod]Czy ten kot, znany zapewne bardzo dobrze (antykwariat na Szewskiej) jest ency? Boję się o następną awanturę, podejrzewam, że nawet pomnik może być problemem... kicior99 =^^=
Kindżał
[edytuj kod]Witaj, a to, że zniknęła kategoria to teraz dopiero widzę, istotnie nie miałem takich intencji. Nie zmieniłem przypadkowo ale druga kategoria miała istotnie pozostać, dzięki za zwrócenie uwagi...nawias?...faktycznie, też to mi umknęło Tokyotown8 (dyskusja) 00:00, 11 kwi 2024 (CEST)
Odp: admin
[edytuj kod]Dziękuję bardzo :). No, nie powiem, pytanie zadane przez Karola739 było ciekawe :). Sir Lothar (dyskusja) 00:05, 15 kwi 2024 (CEST)
Kopernik ale też i Fidel
[edytuj kod]Odpocząłem i wróciłem :) Reprodukcji tego portretu jest bardzo dużo, ale uznałem, że ograniczę się wyłącznie do tych źródeł, gdzie wprost w tekście jest napisane, że wykorzystano wizerunek z portretu toruńskiego. Za znaczki dziękuję, ciekawa sprawa. W ramach rewanżu ciekawostka ode mnie. W 1973 roku powstał niewielki artykuł o Koperniku w Mongolii. Pierwszy raz na ten tekst trafiłem przypadkiem, gdy w ramach studiów szukałem artykułów o Koperniku jako matematyku.
A skąd ten Fidel w tytule? Widziałem, że edytowałeś Zamachy na Fidela Castro. Ja stoję za tym tekstem... Artykuł z 2015 roku, napisany gdy miałem 19 lat. Źródła są okropne, sam temat wymaga zupełnie innego ujęcia. Gdyby można było przenosić swoje stare teksty na żądanie skorzystałbym z tej okazji. Zostaje mi wyłącznie wypożyczyć z biblioteki jakieś książki o współczesnej Kubie, pogrzebać w Google Scholar, zrobić porządną kwerendę i wreszcie na podstawie lepszych źródeł napisać rzetelniejszy artykuł. Runab (dyskusja) 21:35, 17 kwi 2024 (CEST)
- Super, dziękuję za uzupełnienia :) Widziałem uwagę o replikach Knappa, wieczorem zajrzę do książki i sprawdzę. Niestety nie mam pełnego dostępu do pdfa Elzanowskiej, Olszewskiej-Świetlik i Ważnego. Podpytam znajomego, co robi doktorat na UMK, czy ma dostęp do jakiejś bazy, z której można ściągnąć plik. Ale artykuł jeszcze w tym tygodniu zostanie uzupełniony o drobne informacje o historii portretu podczas II wojny światowej. Muzeum Okręgowe udostępniło na swojej stronie katalog pt. Straty wojenne Muzeum Okręgowego w Toruniu w świetle dokumentacji ikonograficznej i archiwalnej, więc mamy kolejne mocne źródło informacji.
Z Fidelem pomyślę na spokojnie. Artykuł wygląda słabo, ale nie chcę teraz rozpoczynać kolejnego zadania mając inne niedokończone. Runab (dyskusja) 09:24, 18 kwi 2024 (CEST)
Poźniak
[edytuj kod]Pochodzenia polskiego, opisany w polskich źródłach. Problem z klasyfikacyją. Hoa binh (dyskusja) 07:39, 18 kwi 2024 (CEST)
- No i słusznieś poczynił, zgodnie z wolą swoją. Ja wolę w niektórych sytuacjach nie orzekać, jakiej kto narodowości, szczególnie że w takich sytuacjach bywa to problematyczne. Hoa binh (dyskusja) 22:28, 19 kwi 2024 (CEST)
Odp:Budynek dawnego gimnazjum św. Elżbiety we Wrocławiu
[edytuj kod]Piotrze to jest jedynie jeden akapit Jeżeli chcesz to przenieść do swojego artykułu to nie ma sprawy. Skrócę ten fragment do jednego zdania. Oczywiście że powinny być osobne artykułu o budynku jak i o samej szkole i jej kontynuacji. Jeżeli chcesz moge się pochylić i nad budynkiem nowej szkoły--Adamt rzeknij słowo 16:33, 21 kwi 2024 (CEST)
- dodam, że jest taka książka „Salve lux post tenebras”. Historia instytucji oświatowych w budynku dawnego gimnazjum św. Elżbiety przy ulicy Dawida we Wrocławiu. Według zamieszczonego tam kalendarium: 4 maja 1944 osiem młodszych klas wraz z 9 nauczycielami przeniesiona do Kłodzka. 21/22 stycznia 1945 "nauka we wrocławskich szkołach została przerwana". Jest tam też info, że uczniowie "wyższych klas wyższego stopnia" już jesienią 1943 zostali skoszarowani w okolicy Wrocławia. Nie wczytałem się jeszcze, kto został w budynku po maju 1944Pbk (dyskusja) 00:10, 22 kwi 2024 (CEST)
- tak, dopiszę w wolnej chwili--Pbk (dyskusja) 08:18, 22 kwi 2024 (CEST)
- @Pbk Dziękuję za tę informację i za podanie książki --Adamt rzeknij słowo 22:57, 27 kwi 2024 (CEST)
- Tak to jest jak się wciąga w jedno a wychodzi drugie.. Artykuł napiszę o szkole na Dawida a dzieki Pbk zamówiłem wspomnianą przez niego książkę, więc dopiero jak do mnie dotrze to będzie mozna coś wiecej napisać - chyba że Pbk uzupełni po mnie. Opierać się będę na pracach współautorki tej pracy A. Gryglewskiej, która pisała o twórczości Pluddemanna --Adamt rzeknij słowo 23:22, 27 kwi 2024 (CEST)
- Tę pozycję o witrażach widziałem w księgarni ale jakoś to nie moje klimaty. W artykule jest taki fragment "W 1861 Seiler ukończył budowę własnej siedziby przy ul. Kołłątaja 5, " Ja zawsze się zastanawiam czy powinniśmy pisać nowe nazwy ulic w odniesieniu do czasów przed wojennych: a) nie jest to poprawne pod względem historycznym b) tego budynku dzisiaj juz nie ma jak i takiego adresu - stoi tam szkoła. Może należało by podawać ówczesną nazwę niemiecką a w nawiasie obecną ? --Adamt rzeknij słowo 23:29, 27 kwi 2024 (CEST)
- Tu masz zdjęcie tej kamienicy gdzie znajdowała się pracownia [12] Teraz jest tam szkoła ta na Kołątaja. --Adamt rzeknij słowo 15:40, 29 kwi 2024 (CEST)
- Obiecany budynek Nowy budynek Gimnazjum św. Elżbiety we Wrocławiu. Przy okazji jest pewein wspólny wątek z Twoim artykułem o zakładzie witraży W szkole tej prawdopodobnie również okna zdobiły witraże z tejże pracowni :) MOże są jakies dokumenty w archiwach budowlanych gdzie podaja dostawce secesyjnych witraży do auli szkoły --Adamt rzeknij słowo 16:53, 4 maj 2024 (CEST)
- Przydało by się zdjęcia współczesne szkoły a zwłaszcza tej auli i jego sufitu. Jest coś w necie ale musze spradzić licencje. --Adamt rzeknij słowo 17:02, 4 maj 2024 (CEST)
- Dziękuję za poprawki. Z witrażami to faktycznie mogły pochodzić z Berlina skoro i kamieniarkę z stamtąd sprowadzali. Pozostało więc teraz do popisania gimnazjum Marii Magdaleny - zarówno stare znadujące się przy ul. Marii Magdaleny jak i to przeniesione do budynku przy ul Parkowej, gdzie dziś znajduje się liceum. --Adamt rzeknij słowo 09:47, 5 maj 2024 (CEST)
- Budynek gimnazjum św. Marii Magdaleny we Wrocławiu MOże Ty coś znajdziesz na temat samej szkoły i jej działlności oraz licznych absolwentów (mamy nawet kategorie Absolwenci gimnazjum MM) ale bez opisu samej szkoły --Adamt rzeknij słowo 13:14, 19 maj 2024 (CEST)
- Gimnazjum św. Marii Magdaleny we Wrocławiu - stworzyłem coś takiego z dostępnych mi żródeł Jeżeli masz coś więcej prosze dodaj i uzupełnij. Najbardziej mnie męczy lista rektorów szkoły bo zwyczajnie nie mogę jej nigdzie znaleźć . Pozdrawiam --Adamt rzeknij słowo 15:22, 26 maj 2024 (CEST)
Odp:Prezydent
[edytuj kod]Witaj. No to zabiłeś mi ćwieka. Z jednej strony to wynik wyborów/wyborcy decydują kto został prez/wótem/burm., z drugiej ustawa o samorządzie gminnym nakłada obowiązek ślubowania (co nie jest równoznaczne z objęciem urzędu) w ciągu 7 dni od podania wyników wyborów (bo przecież ślubowanie nie musi odbyć się w pierwszym dniu nowej kadencji), z trzeciej termin ten nie jest dotrzymywany bowiem... kadencja prez/wótem/burm. rozpoczyna się wraz z kadencją rady (koniec poprzedniej to 30.04) ale nie rozpoczyna się w dniu ślubowania, bo zwołanie inauguracyjnego posiedzenia w terminie 7 dni jest niemożliwe. I bądź tu człowieku mądry. Ented (dyskusja) 23:50, 23 kwi 2024 (CEST)
- Z formalnego punktu widzenia początek urzędowania nowego prez/wojta/burm to pierwszy dzień kadencji rady (wyznaczonej przez specustawę na 01.05.24), choć data kadencji nie jest równoznaczna z wyborem/ogłoszeniem wyników wyborów. Ented (dyskusja) 00:08, 24 kwi 2024 (CEST)
Friese
[edytuj kod]Ja bym to odmienił w formie Friesego. Friesa byłoby od Fries :) Hoa binh (dyskusja) 06:20, 25 kwi 2024 (CEST)
I jak najsłuszniej. Obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku Goethe/go, Heine/go (przepraszam, że się wtrącam). 78.11.191.181 (dyskusja) 10:03, 25 kwi 2024 (CEST)
- Nie za ma co. Hoa binh (dyskusja) 16:12, 25 kwi 2024 (CEST)
Odp:Hm
[edytuj kod]Teraz już prawie poranny :P :) SpiderMum (dyskusja) 04:39, 26 kwi 2024 (CEST)
Archiwa
[edytuj kod]Trochę Ci pogrzebałem w archiwach aby usunąć błędy składni. Jak coś namieszałem za dużo to daj znać. ~malarz pl PISZ 15:24, 26 kwi 2024 (CEST)
WZO
[edytuj kod]Faktycznie, moja wtopa, przepraszam. Teraz dostałem dobre źródło, będę dopisywał, jak będę miał odrobinę więcej czasu. BTW od tygodnia zbieram się aby napisać Ci maila, może zdołam podczas weekendu. Pozdrawiam. kicior99 =^^= 00:23, 27 kwi 2024 (CEST)
- Dzięki za uwagi. Posprawdzam, ale w weekend, dziś jestem padnięty (również z powodu wikidziałalności). Dobranoc. kicior99 =^^= 00:54, 27 kwi 2024 (CEST)
Podziękowanie - Carl Adalbert Herrmann
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:18, 27 kwi 2024 (CEST)
Lengauer
[edytuj kod]Szelma był szybszy, już masz źródło. Pzdr, Wulfstan (dyskusja) 19:58, 28 kwi 2024 (CEST)
Re: Prośba
[edytuj kod]Zrobione Jacek Halicki (dyskusja) 18:10, 30 kwi 2024 (CEST)
- Poprawiłem też drugie zdjęcie w artykule. Jacek Halicki (dyskusja) 19:13, 30 kwi 2024 (CEST)
Żeby to było możliwe , ten nagłówek musiałby nie być nagłówkiem (czyli nie mógłby zamierać <h2>Treść nagłówka</h2>
(jeszcze są opcje w zakresie H3-H6) czy == Treść nagłówka ==
(jeszcze są opcje od 3 do 6 znaków =
)). Rozwiązania, jakie tu dostrzegam, to usunięcie linijki == Przypisy ==
, co spowoduje pozostawienie samej listy przypisów, albo zrobienie "nagłówka", który byłby odpowiednio wystylizowany tagami HTML albo CSS-em (można utworzyć na w/w stronie podstronę z plikiem styles.css albo po prostu napisać styl w kodzie artykułu), tak by przypominał nagłówek "Przypisy". Bo oprogramowanie generuje spis treści automatycznie, gdy strona zawiera 4 lub więcej nagłówków. Użycie magicznego słowa __NOTOC__
/__BEZSPISU__
też tu nic nie da , bo wówczas spis treści nie jest generowany w ogóle (nie wiem, jak to wygląda na nowym vectorze , bo nie korzystam). XaxeLoled ⸤ AmA ⸣
14:57, 3 maj 2024 (CEST)
Upamiętnienie Wielkiego Człowieka
[edytuj kod]Opuścił nas był jeden z najdłuższych stażem, najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych Wikipedystów. Słusznie byłoby wystąpić z upamiętnieniem w postaci Akcji Edycyjnej im. Litwina Gorliwego, która polegałaby na poprawie i uźródłowieniu kiepskich haseł. Na przykład sprzątanie Stajni Augiasza. Hoa binh (dyskusja) 19:24, 8 maj 2024 (CEST)
Re: Pytanie
[edytuj kod]Tak, to jest znak geodezyjny, a dokładniej jego typ zwany reperem geodezyjnym. Aotearoa dyskusja 08:21, 11 maj 2024 (CEST)
Odp. Cześć
[edytuj kod]Cześć. Nie wiem właśnie, dlaczego po użyciu przycisku "wycofaj" każda operacja została wykonana trzykrotnie. Raczej nie zrobiłem tego celowo ręcznie... Pozdrawiam, BZPN (Napisz do mnie!)
20:59, 14 maj 2024 (CEST)
Znak twardy
[edytuj kod]Nie o to mi chodzi. Jeszcze w XIX w. twardym znakiem kończył się każdy wyraz zakończony na spółgłoskę twardą. Później to zniesiono. Pzdr. kicior99 =^^= 23:26, 16 maj 2024 (CEST)
- Tak, jest używany, ale wyłącznie jako znak rozdzielający, np. po przedrostku ob-. Stracił jednak znaczenie znaku stwardniającego i jest używany o wiele rzadziej niż znak miękki. Nieściśle się wyraziłem, przepraszam. pzdr. kicior99 =^^= 23:39, 16 maj 2024 (CEST)
- A takich to cały arsenał: dla jednych znaki miękkie, dla innych sinusy, dyluwia, mitochondria czy dynastia Andegaweńska. Mnie te wszystkie językowe rzeczy zawsze wchodziły dziwnie łatwo, gorzej było z biologią :) Piotrze, mała prośba, czy nie wybrałbyś się na Borowską i nie zrobił zdjęcia tego nowego pomnika? Nikt jakoś nie raczy, a ja już napisałem artykuł. Jak na ironię, koło tego miejsca przechodziłem codziennie przez 7 lat do podstawówki :) Pozdrawiam kicior99 =^^= 11:10, 17 maj 2024 (CEST)
Poczekalnia i prośby o pomoc w poprawianiu haseł
[edytuj kod]Dziękuję za zgodę. Sławek Borewicz, → odbiór 06:35, 22 maj 2024 (CEST)
Podziękowanie - Instytut Witrażowy Adolpha Seilera
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 06:28, 23 maj 2024 (CEST)
Odp. (ad https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Pro%C5%9Bby_do_administrator%C3%B3w&diff=prev&oldid=73856888)
[edytuj kod]Wiem o co Ci chodzi :) Najmłodszy sysop miał, o ile dobrze pamiętam, 14 lat; taka sytuacja zdarzyła się co najmniej dwukrotnie. Jednak wychodzę z założenia, że dzieckiem jest się nie metryczką, lecz dojrzałością - a w ten sposób m.in. Jamnika z Tarnowa dzieckiem nazwać nie można. Karol739 (dyskusja) 01:15, 26 maj 2024 (CEST)
Ad:Dyskusja wikipedysty:Adamt
[edytuj kod]NIe wiem czy do takich tematów nie powinno mieć się większe przygotowanie merytoryczne, już zawodowe. To temat przeglądowy. W innych językach jest łatwiej bo jest wiele kompleksowych opracowań. Mam kilka pozycji w tym temacie, w tym ogromną księgo o sztuce renesansu weneckiego i drugą opisującą wszystkich mistrzów weneckich. W j. polskim jest gorzej. Białostocki coś pisał Rzepińska wspominała więc z tych prac można by było skorzystać. Mam tez Malarstwo Weneckie Złoego okresu. Cos by się dało zrobić ale nie obiecuje kiedy. Czas a raczej jego brak daje mi się we znaki --Adamt rzeknij słowo 16:36, 31 maj 2024 (CEST)
- Co do tej szkoły katedralnej mnie ubiegłeś ale w takim sensie że miałem Ciebie pytać o jaką szkołę chodzi dokładnie. U Zwierza z którego korzystałeś jest jak dla mnie nieco mętnie napisane. Super że to wyjasniłeś. Teraz może faktycznie będzie można to rozwinąć lub napisać coś o pierwszych latach kształtowania sie szkól we Wrocławiu, zwłaszcza tych przyklasztornych--Adamt rzeknij słowo 21:35, 31 maj 2024 (CEST)
Szukałem informacje o willi na Borku a zatrzymałem się na biografii jego właściela MOże ciebie zainteresuje. Otwiera to kolejny worek biografii ludzi związanych z Wrocławiem i tworzącym jego kulturę. Adamt rzeknij słowo 23:11, 9 cze 2024 (CEST)
- sorry poprawiłem ale widocznie nie zapisałem zmian i poszedłem dalej z naprawą. teraz już jest dobrze--Adamt rzeknij słowo 23:15, 13 cze 2024 (CEST)
Odp:Co marz problem:)
[edytuj kod]Edytor rozszerzył kontekst tej informacji i po poprawkach redakcyjnych przejrzałem zmieniony artykuł. --Kenraiz .ꓘ (dyskusja) 21:49, 12 cze 2024 (CEST)
Su-57
[edytuj kod]Hej, dzięki za zwrócenie uwagi, zajmę się tym. Pozdrawiam Tokyotown8 (dyskusja) 15:49, 15 cze 2024 (CEST)
Czy wiesz – Gimnazjum im. Króla Fryderyka II
[edytuj kod]Dziękujemy i prosimy o więcej, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 20:03, 17 cze 2024 (CEST)
Gimnazjum im. Króla Fryderyka
[edytuj kod]Cześć. Nie sprawdzałem jeszcze w książkach, ale na szybko znalazłem to https://sbc.org.pl/dlibra/publication/868288/edition/795850/saecularprogramm-des-koniglichen-friedrichs-gymnasium-zu-breslau-womit-zu-der-am-24-januar-1865-stattfindenden-stiftungsfeier-der-anstalt (publikacja z 1865). Uczył w tej szkole Adolf Anderssen. Pbk (dyskusja) 22:09, 17 cze 2024 (CEST)
- Dobudowałem, dopisze jeszcze coś z lexykonu.--Adamt rzeknij słowo 23:37, 19 cze 2024 (CEST)
- Budynek gimnazjum im. Króla Fryderyka II we Wrocławiu :) --Adamt rzeknij słowo 22:03, 23 cze 2024 (CEST)
Re: III Rzesza
[edytuj kod]Szkoła funkcjonowała w (upraszczając trochę szczegóły):
- Związku Niemieckim - 1 rok
- Związku Północnoniemieckim - 5 lat
- Cesarstwie Niemieckim - 47 lat
- Republice Weimarskiej - 15 lat
- III Rzeszy - 12 lat
Każdy wpis z powyższych ma swoje wady. Przyjęło się, że w infoboksie wpisujemy stan aktualny a jeżeli takiego nie ma to ostatni (z pewnymi uzasadnionymi wyjątkami, głównie stosowanymi jednak dla budowli a nie instytucji). Tu ciężko napisać, że szkoła nie działała w III Rzeszy. Podanie w tym miejscu linku do RFN, państwa powstałego w 1949 (cztery lata po likwidacji szkoły, 10 lat po likwidacji Seminarium) jest moim zdaniem znacznie większym błędem. ~malarz pl PISZ 20:22, 20 cze 2024 (CEST)
- W gimnazjum Królestwo Prus było pobierane z WD (a automat poprawnie rozpoznaje z WD tylko aktualne państwa). A w Seminarium jest link do RFN. ~malarz pl PISZ 23:37, 20 cze 2024 (CEST)
- "Automat" tzn. pobieranie danych z WD i ich przerobienia na szablony państw. Jak się wyświetlało czerwone Królestwo Prus to w wywołaniu nic nie było. III Rzeszę wstawiłem bezpośrednio w wywołaniu. Zobacz na diffie, którego mi wstawiłeś w dyskusji. ~malarz pl PISZ 08:32, 21 cze 2024 (CEST)
- Zresztą obecne wpisy w infoboksie Gimnazjum im. Króla Fryderyka II (Polska, Wrocław, ul. Jedności Narodowej) zamiast właściwych (???, Breslau, Matthiasstraße) też nie są właściwe. ~malarz pl PISZ 09:34, 21 cze 2024 (CEST)
Takie coś znalazłem. Artykuł tragiczny ale źródło ciekawe Nigdy nie widziałem i nie słyszałem o takiej pozycji Może Ty coś wiesz lub widziałeś ? Adamt rzeknij słowo 20:38, 21 cze 2024 (CEST)
Ad:Gimnazjum Realne Zwinger
[edytuj kod]Bardzo niefortunne tłumaczenie. Rozumie że autor jest Niemcem i artykuł powstał w jego języku ale ten zlepek polskich i niemieckich słów jest mocno drażniący. Agnieszka Zabłocka zrobiła to bardziej z głową - Zwinger znaczy "między murem" Tak nazywano tereny pomiędzy jedną a drugą brama świdnicką gdzie obecnie jest pl. Teatralny. U Zabłockiej mamy więc Gimnazjum Na Międzymurzu (Zwingergymnasium) Szkoła o której tu piszemy nigdy nie miała takiej nazwy jaka jest u nas i chyba warto zmienić na tę poprawniejszą (nawet OR tłumaczenia taka nie wynika zwłaszcza słowo realna odnosi się do statusu szkoły a nie nazwy własnej).--Adamt rzeknij słowo 21:26, 21 cze 2024 (CEST)
- Piotrze ale ja nie wyłamuje otwartych drzwi Podałem Tobie nazwę jak to gimnazjum jest nazywane w żródłach: Gumnazjum Na Międzymurzu (Zwingergymnasium lub Realgymnasium am Zwinger) Taką nazwę zaproponowała Agnieszka Zabłocka-Kos, prof. dr hab. z instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego w Atlasie Architektury Wrocławia. Autor artykułu na który się powołujesz prawdopodobnie miał problem z przetłumaczeniem lub odmianą słowa "zwinger" na nasz ojczysty, i opiera się w swoim artykule m.in na swoich własnych wspomnieniach o czym informuje we wstępie. My możemy wybrać odpowiednią nazwę, zbliżoną do rzeczywistej. O źródła się nie martw: mam każdą pozycję z której korzystam na swojej półce w tym i tę Zwierza. --Adamt rzeknij słowo 08:22, 22 cze 2024 (CEST)
- Kiedyś się podśmiewywałem z śp. Picusia że ma książki w kartonach i wciąż szuka źródeł ale teraz sam tak prawie mam bo a) jestem w trakcie tworzenia nowej biblioteczki b) faktycznie nie mam juz prawie miejsca na książki - to ponad 2 tys książek zgromadzonych tylko na obczyźnie w tym ok. 120 o samym Wrocławiu. Ja zwyczajnie nie potrafię wyrzucić książki i nie lubię ich wypożyczać. --Adamt rzeknij słowo 17:08, 22 cze 2024 (CEST)
Bukareszt
[edytuj kod]Oczywista omyłka. To to jest, jak się szybko pisze. Chociaż nie miałbym nic przeciwko, gdyby Wągrów nie było, jednych zamordystów mniej ;) Hoa binh (dyskusja) 06:01, 22 cze 2024 (CEST)
Kot Dante
[edytuj kod]POV jest w źródłach, ja tego kota na oczy nie widziałem :) tylko pomnik, z którym zresztą mam zdjęcie. W zasadzie kot w księgarni to nic niezwykłego i gdyby nie pomnik, artykuł były zwyczajnie nieency. Nie widziałem nawet tego drugiego kota, akurat był nieobecny, kiedy tam byłem, na szczęście wizyta była udana, kupiłem sobie kilka książek (które targałem później przez całą Europę) ale się opłaciło, bo 2 z nich wykorzystałem jako źródła, w tym Atlas Uzdrowisk Polskich. Pzdr. kicior99 =^^= 13:51, 22 cze 2024 (CEST)
Pytanie ws KA
[edytuj kod]Cześć. Co do zasady masz rację, procedura rozpatrywania wniosku powinna zamknąć się w przeciągu miesiąca. Termin ten nie jest jednak terminem stanowczym, a co najwyżej ma charakter instrukcyjny, zwłaszcza że użyto tam sformułowania w miarę możliwości. Podobnie jest z czasem pracy grupy roboczej, który powinien trwać maksymalnie 14 dni, ale może być w razie potrzeby wydłużany. Zdaję sobie sprawę, że rozpatrywanie tego wniosku jest znacznie dłuższe niż innych, jednak jest to sprawa dość precedensowa, w pewnym zakresie też balansująca pomiędzy właściwymi kompetencjami KA, a tym, do czego nie został powołany i czego badać nie może (sam zresztą wyrażałeś wątpliwość co do tego, czy KA może w ogóle zająć się tą sprawą). Ponadto materiał jest dość obszerny, a my działamy bez jednego arbitra, który musiał się wyłączyć.
Status wniosku nie był aktualizowany, bo wciąż trwa praca grupy roboczej. Nie widzę praktycznej możliwości, aby werdykt mógł być opublikowany jeszcze w czerwcu, ale lipiec jest bardzo realnym terminem, choć nie jestem w stanie stwierdzić, czy uda się ten wniosek zakończyć w pierwszej połowie lipca. Wostr (dyskusja) 20:52, 24 cze 2024 (CEST)
Ad:Dyskusja wikipedysty:Adamt
[edytuj kod]W bibliografii wszystko jest ok Gmach to jest tytuł :) To są 4 tomy bardzo dobrego opracowania Dom, Urbanistyka, Gmach i Świątynia Na zjęciu widac to co widać: korytarz i kawałek klatki schodowej --Adamt rzeknij słowo 20:29, 25 cze 2024 (CEST)
Poczekalnia
[edytuj kod]Jakoś prosił, uczyniłem był wczoraj. Hoa binh (dyskusja) 07:31, 27 cze 2024 (CEST)
Podziękowanie - Gimnazjum im. Króla Fryderyka II
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 05:56, 11 lip 2024 (CEST)
Werdykt KA
[edytuj kod]Jak coś, jest już werdykt KA w sprawie Majonez truskawkowy – Nadzik. 37.109.148.65 (dyskusja) 19:54, 18 lip 2024 (CEST)
Orzeczenie
[edytuj kod]Dziękuję, przekażę wiadomość pozostałym arbitrom. Wostr (dyskusja) 23:38, 18 lip 2024 (CEST)
Ad:Instytut Witrażowy Adolpha Seilera
[edytuj kod]Znalazłem żródło gdzie podano informacje, że po śmierci Seilera, w 1873 roku w tylnym budynku otworzone zostało atelier fotograficzne Eduarda van Deldena a miejsce istniejącego tam wcześniej atelier Brunona Koninga istniejące tam od 1863. Po kilku latach atelier Deldena przeniosło się do budynku głównego na drugie piętro . Wspominam o tym bo w Twoim artykule o pracowni nie ma słowa o tym więc pytam czy w Twoim źródle jest coś na ten temat wspomniane? Być może obie firmy współistniały w tym samym budynku--Adamt rzeknij słowo 16:07, 20 lip 2024 (CEST)
- Szukam informacje o Deldenie, Jego biogram jest u nas niepełny i nieścisły dlatego pytałem czy w Twoich źródłach coś jest. W artykule o instytucie witraży informacja o atelier fotograficznym byłaby bardzo drugorzędna i nie wiem czy nawet potrzebna - chyba że jako ciekawostka. --Adamt rzeknij słowo 18:54, 20 lip 2024 (CEST)
Podziękowanie - Gimnazjum św. Ducha
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 10:33, 22 lip 2024 (CEST)
Zdarzało się :)
[edytuj kod]Tyle że ja za ataki osobiste miałem tylko 2 blokady na 16 lat w projekcie, w tym jedną na samym początku, którą powinieneś dobrze pamiętać :) Tak a propos, Kornwalia trafiła do weryfikacji i została obroniona z sukcesem. I blokada była na jednym koncie, a nie dwóch. Natomiast masz rację, jest kilku dobrych edytorów (siebie do nich nie zaliczam) ale trochę wyrywnych inie umiejących trzymać języka za zębami :) Trzeba po prostu znaleźć jakieś salomonowe wyjście, przecież ja się nie upominam za blokadą infinite dla Hoa. Tylko jego czasem czytać hadko, nieraz mi włosy na głowie dęba stawały. Już pomijam sławną niesławną wiki love, ale po co atakować MOs180 zupełnie obok meritum? Nikt z nas nie jest idealny, a jeśli atakujemy to merytorycznie. Pzdr kicior99 =^^= 14:32, 22 lip 2024 (CEST)
Mi-8
[edytuj kod]Hej, z lekka jednak zaokrąglone w górę ale ok. Pozdrawiam serdecznie Tokyotown8 (dyskusja) 02:08, 24 lip 2024 (CEST)
Ad:Dyskusja wikipedysty:Ptjackyll
[edytuj kod]Nie wiedziałem o tym. :) ptjackyll (zostaw wiadomość) 18:40, 24 lip 2024 (CEST)
Ludwik Konopko
[edytuj kod]W artykule o Ludwiku Konopko usunięte zostało miejsce śmierci w infoboxie ze względu na brak źródła. Podaję źródło: https://kuriergalicyjski.com/pamieci-ludwika-konopko/?fbclid=IwY2xjawETgNlleHRuA2FlbQIxMQABHWtTqv4bZp6YWVvXnzKkNBdi0tbAibuKUCnGuF4I471kBYfw9usTqiujeA_aem_z6mNM8hey2iuYQMs5z65uw Niestety nie wiem, jak wstawić referencję w infoxie. Czy mogę prosić o pomoc? Dziękuję i pozdrawiam, Msciszewianka (dyskusja) 22:00, 28 lip 2024 (CEST)
Re:Ulica Piotra Ściegiennego w Kielcach
[edytuj kod]Cześć, na szybko znalazłem mapę z 1939 roku, na której zawarta jest nazwa 3 Maja, aczkolwiek poszukam w wolnym czasie więcej informacji na temat nazwy ulicy Ściegiennego przed wybuchem wojny. Pozdrawiam onui2 (dyskusja) 07:42, 30 lip 2024 (CEST)
- W przypadku nazwy Duża to znalazłem plan Kielc z 1915 roku, na którym jest teoretycznie przypisana nazwa (choć ze względu na umieszczenie napisu może to być trochę problematyczne bo jest on przed rozwidleniem na obecne ulice Ściegiennego i Krakowską). Tak czy inaczej, mam nadzieję, że choć trochę pomogłem onui2 (dyskusja) 07:59, 30 lip 2024 (CEST)
- Dobry pomysł z tym dopisaniem poprzednich nazw ulic, zaraz się za to zabieram onui2 (dyskusja) 14:30, 30 lip 2024 (CEST)
- Co do zdjęcia to domyślam się, o którą tablicę chodzi i pasuje do opisu, jednak dla pewności możesz wysłać skan na maila: onuj5681@gmail.com. Samo zdjęcie postaram się wykonać nawet dzisiaj, choć chciałem się dopytać w jakiej formie chcesz mieć to zdjęcie? Tylko sama tablica i kawałek otoczenia czy umieszczenie również jak największego fragmentu budynku, przed którym się znajduje? Pozdrawiam onui2 (dyskusja) 09:03, 8 sie 2024 (CEST)
- Czyli myślałem o dobrej tablicy, jest już w Commons. Problemem było... drzewo, więc jeśli ten cień przeszkadza to w poniedziałek pójdę o innej porze w celu zrobienia zdjęcia onui2 (dyskusja) 21:36, 8 sie 2024 (CEST)
- Proszę, mam nadzieję, że jest wystarczająco dobrej jakości onui2 (dyskusja) 06:40, 9 sie 2024 (CEST)
- Cieszę się, że mogłem pomóc. W razie potrzeby posiadania kolejnych zdjęć z Kielc do artykułów możesz śmiało pisać onui2 (dyskusja) 10:38, 12 sie 2024 (CEST)
- Wracam z informacją o wrzuceniu zdjęcia bez cienia, więc mam nadzieję, że jest już lepsze. A jak nie to do trzech razy sztuka onui2 (dyskusja) 07:40, 24 wrz 2024 (CEST)
- Cieszę się, że mogłem pomóc. W razie potrzeby posiadania kolejnych zdjęć z Kielc do artykułów możesz śmiało pisać onui2 (dyskusja) 10:38, 12 sie 2024 (CEST)
- Proszę, mam nadzieję, że jest wystarczająco dobrej jakości onui2 (dyskusja) 06:40, 9 sie 2024 (CEST)
- Czyli myślałem o dobrej tablicy, jest już w Commons. Problemem było... drzewo, więc jeśli ten cień przeszkadza to w poniedziałek pójdę o innej porze w celu zrobienia zdjęcia onui2 (dyskusja) 21:36, 8 sie 2024 (CEST)
- Co do zdjęcia to domyślam się, o którą tablicę chodzi i pasuje do opisu, jednak dla pewności możesz wysłać skan na maila: onuj5681@gmail.com. Samo zdjęcie postaram się wykonać nawet dzisiaj, choć chciałem się dopytać w jakiej formie chcesz mieć to zdjęcie? Tylko sama tablica i kawałek otoczenia czy umieszczenie również jak największego fragmentu budynku, przed którym się znajduje? Pozdrawiam onui2 (dyskusja) 09:03, 8 sie 2024 (CEST)
- Dobry pomysł z tym dopisaniem poprzednich nazw ulic, zaraz się za to zabieram onui2 (dyskusja) 14:30, 30 lip 2024 (CEST)
Na spokojnie przeczytałem cały artykuł i dokonałem pewnych cięć. Sporo było cytatów, nieistotnej prasówki i dygresji. Z pewnym wahaniem, ale zdjąłem również akapit o Babiarzu. Nie widzę powodu, by rozwadniać artykuł wiadomościami z sezonu ogórkowego. W paru miejscach faktycznie dostrzegłem problemy z POV, ale na tle edycji Phonepata nie były (mojej ocenie) aż tak drastyczne. Chyba największy zgrzyt miałem z fragmentem o wykonaniu utworu po zamachach w Paryżu. Prace będę kontynuować z Igorem1981, który odpowiada za przetłumaczenie tekstu z en-wiki. Jak nadal masz jakieś wątpliwości to od razu pisz, wszystkim nam zależy przecież na dobrym opracowaniu. Runab (dyskusja) 20:45, 2 sie 2024 (CEST)
- I fragment ten się zachował. Brzmi teraz: Lennon stwierdził: „Imagine”, które mówi: Wyobraź sobie, że nie ma już religii, nie ma kraju, nie ma polityki, to w zasadzie Manifest komunistyczny, chociaż nie jestem szczególnie komunistą i nie należę do żadnego ruchu[14]. Oczywiście zgrzyta to językowo i wymaga redakcji, ale poczekam najpierw na poprawki Igora. Być może poprawi to przede mną. Z Babiarzem i igrzyskami to w ogóle śmieszna sprawa. Raz, Babiarz podobno miał skomentować Imagine już w 2008 roku w Pekinie i przy okazji innych igrzysk. Nie sprawdzałem tego. Dwa, utwór Lennona od wielu lat uchodzi za nieoficjalny hymn igrzysk olimpijskich. To powinno być ujęte. Co do edycji Phonepata, nadal mam wątpliwości. Runab (dyskusja) 12:04, 3 sie 2024 (CEST)
- A co do źródeł dużo gorszych i dawnych zobowiązań: Zamachy na Fidela Castro opracowałem na nowo. Jest na razie tylko jedna pozycja, ale Volker Skierka napisał ten biogram w oparciu o liczną literaturę i dokumenty archiwalne (w większości Stasi, do których Volker jako Niemiec miał łatwy dostęp). Artykuł jest dwa razy mniejszy, ale przynajmniej nie straszy już szablon fakt i ma lepsze źródło. Runab (dyskusja) 23:57, 3 sie 2024 (CEST)
Re: Imane Khelif
[edytuj kod]Dziękuje za zwrócenie uwagi. Masz racje. Rzeczywiście moja literówka, miał być MKOL, nie PKOL poprawiłem i uściśliłem. Tekst tego źródła jest na stronie zarchiwizowanej archive.ph: https://archive.ph/g1NTc#selection-1509.57-1513.7"
Fed up by a history of judging and bribery scandals involving the IBA even before Kremlev was elected as the organization’s president in 2020, the IOC took control of Olympic boxing at the Tokyo Games. Instead, it became suspicious when Kremlev spent heavily on marketing himself, lined up only one sponsor, the Russian energy company, Gazprom, and battled with Olympic leaders. The IOC took control of the boxing competition at the Paris Games as well, and has left the sport off the program for the 2028 Los Angeles Olympics.
Three months after Yu-Ting and Khelif were disqualified, the IOC decertified the IBA. Another organization, World Boxing, supported by United States, Dutch and several other Western countries, has emerged as a potential replacement for the IBA. In the 14 months since, relations between the IOC and IBA have deteriorated further."
pawelmhm (dyskusja) 09:38, 3 sie 2024 (CEST)
Ad:Nibylis Darwina
[edytuj kod]Pewnie niechcący usunąłem. Każdemu się czasem zdarza :) Arturo24 (dyskusja) 07:18, 5 sie 2024 (CEST)
Ad:Ulica Piotra Ściegiennego w Kielcach
[edytuj kod]Cześć. W książce "Kielce przez stulecia" stworzonej przez Muzeum Historii Kielc ISBN 978-83-7660-515-9 na stronie 462 znalazłem wzmiankę, że Browar Karscha w międzywojniu znajdował się przy ulicy 3 Maja. Na stronie 434 jest plan miasta przed 1939 r., na którym ulica biegnąca od Rynku koło kolegiaty i kościoła św. Trójcy opisana jest jako "Długa czyli Krakowska". Na planie skręca ona za obecnym parkiem w prawo (patrząc od Rynku) w obecną ulicę Ogrodową. Jest też taka wzmianka: "... Tablicę pamiątkową zamierzano wmurować na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Biskupa Bandurskiego (dziś Jana Pawła II), ...". Na stronie 389 też jest wzmianka o ulicy Bandurskiego prowadzącej do nowoczesnego kompleksu sportowego związanego z Domem WFiPW. Na stronie 364 jest zdjęcie defilady na ul. Biskupa Bandurskiego z podpisem, że jest z drugiej połowy lat 30-tych (zdjęcie na wysokości parku). Na stronie 327 jest zdjęcie pałacyku Dunina (między parkiem i Dworkiem Laszczyków) z opisem "Schronisko dla legionistów polskich przy ulicy Dużej" - dotyczy okresu I wojny światowej.
Na mapie Kielc z 1828 roku obecna ulica Jana Pawła II jest opisana jako Krakowska. Podobnie na planie z 1862 roku. Kolejny plan miasta z lat 1916-1918 - ulica Duża. Inny plan miasta, który mam opisany jako Kielce 1918 widnieje ulica 3-go Maja. Na mapie Kielce Miasto Wojewódzkie wydania St. Święcickiego (chyba z 1930 roku) widnieje nazwa Trzeciego Maja. Na kolejnej niemieckiej mapie chyba z 1939 roku tak samo 3-go Maja. Mapa Kielc z 1959 roku zawiera już nazwę ks. Piotra Ściegiennego.
--Staszek Szybki Jest @ 09:25, 6 sie 2024 (CEST)
- 1828 Krakowska ale tam gdzie Marmury to nie było wtedy drogi, polna ;)
- Zgodnie z planem WIG (wydany następnie przez Generalstab des Heeres) 3-Maja, a wyjaśnienia kolegi wyżej - nie skręca za parkiem w prawo, a za posesją Karscha, obok obecnej Czwórki Legionowej i basenu. W prawo od razu przy parku to Ogrodowa.
- Zgodnie z planem WIG z 1944 nosiła nazwę 3-Maja
- Kielce znam dość dobrze, pracowałem na Wzgórzu Karscha
Pierre L'iserois (dyskusja) 21:16, 6 sie 2024 (CEST)
- Tylko, że ten nr 42 to będzie po prawej stronie ulicy. Zakład Marmurów to lewa strona, czyli nieparzyste.
- Nie wiem, czy aby nie w Dworku Karscha nie był zarząd, bo potem nic nie ma (WDK), potem stadion. Chyba, że pomiędzy WDK a stadionem. Kiedyś były parterowe budynki obok stadionu Błękitnych, ale poszły do rozbiórki pod nowy stadion. Pierre L'iserois (dyskusja) 19:24, 7 sie 2024 (CEST)
- Tak, zgadza się. Ale ja nie pamiętam by tam były ładniejsze budynki z epoki. Sam plac i działalność owszem zawsze w tym samym miejscu. Nie najpiękniejsze co prawda prawie w centrum miasta. Ale na dokumencie jest adres Duża 42 - zarząd. Wcale zarząd nie musiał być na placu Marmurów, podają i Warszawę. Podobnie jest z "kieleckim" Barlinkiem. Zarząd jest w biurowcach Sołowowa na Solidarności a zakład od zawsze gdzie indziej.
- Być może na samym początku, zakład Marmurów już działał, a zarząd nie miał budynków własnych na siedzibę. Tam były takie parterowe budyneczki dla urzędników, nic ciekawego Pierre L'iserois (dyskusja) 20:28, 8 sie 2024 (CEST)
Zajmę się tym hasłem ;-), już sobie pootwierałam trochę dość dobrych źródeł. Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 16:28, 9 sie 2024 (CEST)
Psalterium
[edytuj kod]Ad: Cześć Piotrze. Dziękuję za te uwagi, rzeczywiście niedobrze to napisałem. Czy mógłbyś rzucić okiem do źródła (wydaje mi się, że masz dostęp), rozdział 1, pierwszy i może kolejne dwa akapity, i sprawdzić, czy taki zapis będzie trafniejszy. Wielkie dzięki. TazGPL (dyskusja) 09:47, 10 sie 2024 (CEST)
- Elegancko. Dzięki! TazGPL (dyskusja) 07:36, 11 sie 2024 (CEST)
Ad:Podziękowanie - Bulionówka
[edytuj kod]Och, dziękuję <3 SpiderMum (dyskusja) 01:09, 18 sie 2024 (CEST)
Ad:PUA
[edytuj kod]Dzięki serdeczne! Pozdrawiam, ptjackyll (zostaw wiadomość) 20:26, 18 sie 2024 (CEST)
Zaproszenie do projektu „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024”
[edytuj kod]Cześć! Do 13 października pracujemy w projekcie Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024. Terminarz nakłada się na Miesiąc Wyróżnionego Artykułu, co stanowi dodatkową motywację do pracy. Zapraszam do dołączenia do naszego kurpiowskiego działania, szczególnie, że tym roku projekt ma formę konkursu i ma temat przewodni (dziedzictwo muzyczne). Informacje o kategoriach konkursowych pojawią się lada moment na stronie projektu oraz w grupie na Facebooku gromadzącej osoby zaangażowane. Zachęcam do zmagań o wartościowe treści i zdjęcia dotyczące Kurpi Zielonych i Kurpi Białych. Zostało sporo do zrobienia, choć mamy już sukcesy. Jeśli zdecydujesz się dołączysz (możesz pisać nowe hasła, może rozbudować istniejące), odnotuj to na stronie projektu. Powodzenia! Pozdrawiam, inicjatorka i koordynatorka projektu Maria Weronika Kmoch (dyskusja) 13:00, 28 sie 2024 (CEST)
Ceramika
[edytuj kod]Dziękuję za dobre słowo. Tak, piszę sobie trochę o ceramice (nowe hobby) i jak to czasami z wikipedią bywa, przy okazji rwę sobie włosy z głowy. Bo oto odkryłem (znowu) że w kolejnej dziedzinie na polskiej wikipedii przez ponad 20 lat nie napisano niemal nic, właściwie same hasła potworki, albo brak haseł. Są jakieś wyjątki (hasło o farfurniach, biało-niebieskiej ceramice, porcelanie miśnieńskiej. To chyba pełna lista jakiejś "minimalnej przyzwoitości" jaką jestem w stanie w tej chwili skompilować), ale generalnie to pustkowie, albo gruz i zgliszcza. Więc mój mózg zaczyna zadawać pytanie - co się dzieje, jak to się stało? Przecież mamy podobno ponad milion haseł. Wikipedia działa od 2001 roku. To nie może być tak, że przeczytałem trzy czy cztery książki o ceramice, i nagle staje się (prawie) głównym ekspertem od tematu na wiki. I wtedy przypominam sobie, że mamy milion haseł o pokemonach, trzecioligowych piłkarzach, gwiazdach porno, grach, serialach, aktorach, celebrytach, itd. itp. Tudzież poświęcamy większość czasu na robienie medalowego hasła o Adamie Małyszu czy jakimś kopaczu kupującym sobie tytuł magistra a la Robert Lewandowski. Wybacz, widocznie musiałem sobie ponarzekać. Może lepiej pogadam o tym z terapeutą. Pozdrawiam w każdym razie i dziękuję za dobre słowo. I dobrego dnia:)--Nous (dyskusja) 08:30, 31 sie 2024 (CEST)
KA
[edytuj kod]Jesteś jeszcze młody a ja za 2 tygodnie kończę 60 lat :( Niewiele już głosowań przede mną. Poza tym dopatruję się tam tylu narsuzeń litery i ducha prawa (mam dokładnie takie samo zdanie jak @Teukros, który jest prawnikiem), że po prostu staram się nie dopuścić do dalszych szkód. Osobom nieodpowiednim nie daje się niebezpiecznych narzedzi do ręki (jest kilka fajnych powiedzeń i idiomów, ale je pominę). Oczywiście masz prawo mieć własne zdanie, któ©e szanuję. Pozdrawiam kicior99 =^^= 16:20, 7 wrz 2024 (CEST)
Re:Katedra Janów w Toruniu
[edytuj kod]Z pamięci nie napiszę, bo nie wiem. We wtorek będę w okolicy biblioteki to książki wypożyczę ponownie i sprawdzę. O tyle jestem w komfortowej sytuacji, iż do 15 września jestem na urlopie, a także będę w Toruniu, więc będę mógł szybko odpowiedzieć. Runab (dyskusja) 19:05, 8 wrz 2024 (CEST)
- Sprawa jest interesująca, bo wykonawców witraży jest dwóch, ale nic nie wskazuje na to, by któryś z nich był związany z Gorlitz (pytanie: mowa tutaj dzisiejszym o Zgorzelcu czy jednak z Görlitz?). Jak podaje Domasłowski, witraże o tematyce chrystologicznej wstawione w latach 1899–1903 wykonała firma Victor von der Forst z Münster. Z kolei w kaplicy św. Stanisława Kostki znajdują się witraże zaprojektowane i wykonane przez Rudolfa i Otto Linnmannów z Frankfurtu nad Menem w latach 1907–1908. Kluczwajd podaje wyłącznie informacje, że na przełomie wieków wstawiono witraże. Runab (dyskusja) 12:03, 10 wrz 2024 (CEST)
- O podziale wiem, ale jest też Görlitz z umlautem, stąd chciałem się dopytać ;) Runab (dyskusja) 15:25, 10 wrz 2024 (CEST)
- Cieszę się, że się wyjaśniło :) Runab (dyskusja) 19:55, 15 wrz 2024 (CEST)
- O podziale wiem, ale jest też Görlitz z umlautem, stąd chciałem się dopytać ;) Runab (dyskusja) 15:25, 10 wrz 2024 (CEST)
Propaganda cukrownicza
[edytuj kod]Cześć, odnosząc się do Twojego komentarza, to czy Twoim zdaniem dobrym wyjściem byłoby dodanie do sekcji bibliografii uwagi, że wszystkie podane pozycje zostały uwzględnione w tej głównej publikacji? AkaruiHikari (Zostaw wiadomość! ✉︎) 09:02, 14 wrz 2024 (CEST)
- https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Propaganda_cukrownicza_w_II_Rzeczypospolitej&diff=prev&oldid=74757857 AkaruiHikari (Zostaw wiadomość! ✉︎) 09:20, 14 wrz 2024 (CEST)
Cóż, popełnił błąd, powinien wiedzieć, że czegoś takiego się nie robi, ale zarzuty o plagiat są absurdalne. Poddałem mu pomysł, jak z tego wybrnąć, pewnie ogólnie nienajlepszy, ale akceptowalny i wydający mi się najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji, zresztą Ty mu doradzałeś coś podobnego: Nowak, 2023 za: Kowalski, 2023. Próbowałem trochę ostudzić dyskusję w WP:PdA, ale zobaczymy, co z tego będzie. Mpn (dyskusja) 20:06, 14 wrz 2024 (CEST)
- Oj, to było 100 lat temu :-) Mpn (dyskusja) 08:27, 15 wrz 2024 (CEST)
Majtek i bałdleryzacji* tło
[edytuj kod]Fascynujące, dziękuję - aż zajrzałem do enwiki. Ale to nie takie proste - może uzupełnimy u nas? : He also chiseled away a part of the fresco and repainted the larger part of Saint Catherine and the entire figure of Saint Blaise behind her. This was done because in the original version Blaise had appeared to look at Catherine's naked behind, and because to some observers the position of their bodies suggested sexual intercourse ... itp.
PS. * Eponim: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Thomas_Bowdler Zezen (dyskusja) 09:45, 15 wrz 2024 (CEST)
- Dodałem tam nieco, na chybcika - sprawdź mnie może, bo jak kura na pieprzu znam się na tych artystycznych spraw(k)ach... Zezen (dyskusja) 11:18, 15 wrz 2024 (CEST)
Ad:Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających
[edytuj kod]Tak mam takowe:
- Aleksy Nowakowic (1600-1647) - brak w słowniku,
- Szymon Baltazar Leszczyński - jest chyba jego syn Leszczyński Szymon, syn Baltazara; imie zakonne Izydor zm 1645 r
- Krzysztof Fokielski - jest krótka notka dla Fokelski Krzysztof, jego obraz pt. Adoracja Dzieciątka znajduje się w bocznym ołtarzu kościoła Św. Stanisława w Sieradzu; datowany na rok 1651 i ufundowany przez sieradzkie Arcybractwo Świętego Różańca NMP i Przenajświętszego Imienia Jezus (SAP, tom II, s.231)
- Jan Ratyński - jest (SAR, t.VIII, s248-249, r. wyd 2007)
--Adamt rzeknij słowo 09:51, 15 wrz 2024 (CEST)
Podziękowanie - Antoni Jaczewicz
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 02:14, 19 wrz 2024 (CEST)
Likurg
[edytuj kod]Takie fikcyjne wizerunki z XVI, XVII wieku bym wstawiał. Bo to dobra sztuka jest! Tylko oczywiście, opis grafiki. Hoa binh (dyskusja) 21:29, 21 wrz 2024 (CEST)
- Ja bym dał opis w rodzaju (Fikcyjny) wizerunek Likurga z [autor, tytuł dzieła, rok]. Hoa binh (dyskusja) 08:16, 22 wrz 2024 (CEST)
Hugonoci
[edytuj kod]W Polsce tytuł tej opery tradycyjnie tłumaczony jest jako Hugonoci. Hoa binh (dyskusja) 20:27, 25 wrz 2024 (CEST)
Odp.
[edytuj kod]A więc to jednak problemy ze wzrokiem ;-). Gytha (dyskusja) 22:14, 25 wrz 2024 (CEST)
Ad:Pytanie
[edytuj kod]Cześć! Ja też usuwam tego typu skróty przy nazwiskach. W przypadku wątpliwości, jak mamy pisać w Wikipedii, warto podpatrzeć rozwiązania z innych publikacji o podobnym do Wikipedii profilu. W encyklopedii PWN nie podaje się skrótów nazw zakonów i zgromadzeń (np. [13], [14], [15]), najlepiej więc po półpauzie podać pełną nazwę zakonu czy zgromadzenia. Pozdrawiam :), Wiktoryn <odpowiedź> 11:24, 26 wrz 2024 (CEST) PS. Ciekawią mnie również rozwiązania z iPSB, ale nie sposób otworzyć jakiejkolwiek strony w tym serwisie.
Re:Gratulacje
[edytuj kod]Dziękuję :) Przez pierwsze dwa dni miałem duży stres, bo pamiętam PUA sprzed lat i bywały stresogenne. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Runab (dyskusja) 08:18, 27 wrz 2024 (CEST)
Halik
[edytuj kod]11 lat zgłaszałeś poważne problemy z artykułem o Haliku. Coś tam podłubałem dzisiaj. Ciekawe jest, że w najnowszej edycji Toruńskiego Słownika Biograficznego, gdzie pojawiła się notka o Haliku, nie było ani słowa o Pulitzerze czy wyprawie do Vilcabamby. Biogram u nas nadal prezentuje się skromnie, ale przynajmniej został zweryfikowany. WTM cztery lata angażował się w pewne prace nad tym biogramem i to właśnie on skorygował blagę o Pulitzerze. Też został poinformowany o zmianach w artykule. Runab (dyskusja) 12:54, 29 wrz 2024 (CEST)
- W TSB też nie wspomniano o tym medalu. Przy tak dużej liczbie mitów, jakie stworzył Halik, nie jestem zaskoczony, że doczekał się swojego biogramu dopiero w ósmym tomie. Nie wiem co Wlekły mógł napisać w swojej książce o tym medalu. Poważnie myślę, czy nie popatrzeć za tą książką w bibliotekach. Runab (dyskusja) 17:27, 29 wrz 2024 (CEST)
Cześć, czy mógłbyś usunąć kat. Jugosłowiańscy wojskowi oraz usunąć Jugosłowiańską Armię Ludową z infoboxu? Tak samo prosiłbym o zmianę kat. Ofiary zabójstw na Ofiary zabójstw w Jugosławii. AkaruiHikari (Zostaw wiadomość! ✉︎) 15:25, 29 wrz 2024 (CEST)
Ad:Ponawiam
[edytuj kod]Witaj. Raz jeszcze przepraszam za moje gapiostwo i w konsekwencji wynikłe błędy i zbędne pouczenia :/ Ented (dyskusja) 00:29, 2 paź 2024 (CEST)
Ad:Błąd czy błond, a nawet blond - dla każdego coś miłego:)
[edytuj kod]Marna to pociecha, oj marna. Z drugiej strony nie za bardzo rozumiem po jakiego grzyba wciskali mi w ręce miotłę admińską, skoro teraz nie mogę jej używać. I to w dodatku w tak oczywistej sytuacji. Z mojej perspektywy argumenty i działanie wikitechiników (a raczej brak działania) to jawne i świadome działanie na szkodę Wikipedii zaniżające jej jakość. Może następnym razem jak będą mieli niedobór administracyjny to niech poproszą sobie miotlarzy innych projektów, o których dobrostan tak się troszczyli w rzeczonej dyskusji. Pozdrawiam ze smutkiem, ptjackyll (zostaw wiadomość) 19:12, 9 paź 2024 (CEST)
PdA
[edytuj kod][16] Umknął mi twój wpis, ale że bot zarchiwizował to odpowiem bezpośrednio u Ciebie. Przyznaję, że wówczas machnąłem ręką, traktując tę edycję jako mającą niską szkodliwość czynu. Podzielam twoje zdanie, że taka edycja mija się z sensem, ale to nie był wandalizm, więc formalnie zatwierdziłem. Nie mniej te nadmierne linki zdjąłem.
Dla informacji pinguje Igora, by przeanalizować tę edycję, o której pisałeś na PdA: @Igor123121. Runab (dyskusja) 17:24, 10 paź 2024 (CEST)
Ad:Józef Faworski
[edytuj kod]Ze Słownika Artystów Polskich tom II. Tam jest znacznie więcej informacji Uzupełnię --Adamt rzeknij słowo 22:24, 15 paź 2024 (CEST)
Ad:Listy władców
[edytuj kod]Piotrze, chyba zapomniałeś , że Paelius nie lubi być pingowany (tutaj wyboldowana informacja na ten temat) :-(. Nie sądzę, byś uzyskał odpowiedź od niego na swoje pytanie z tą wzmianką do niego na początku swojej wiadomości. XaxeLoled ⸤ AmA ⸣
13:51, 19 paź 2024 (CEST)
Opiekun Domowy
[edytuj kod]Założyłem temu rekord w WD - d:Q130601097 Hoa binh (dyskusja) 11:08, 21 paź 2024 (CEST)
Intytut
[edytuj kod]Super, dzięki. Jest też sporo linkowań do Instytut Szlachetnie Urodzonych Panien w Warszawie - zrobiłem redir, bo to chyba to samo? (przynajmniej kontekst tak wskazuje). I jest jeszcze Kategoria:Instytut Szlachetnie Urodzonych Panien w Warszawie - też by trzeba to jakoś uporządkować. Hoa binh (dyskusja) 11:47, 28 paź 2024 (CET)
- Tabela I
- Kolor sukienki: ciemnobordowy (klasa I), jasnobordowy (klasy II–VII)
- Typ tkaniny sukienki: brak danych
- Kolor fartucha: biały
- Typ tkaniny fartucha: brak danych
- Kolor peleryny: biały
- Typ tkaniny peleryny: brak danych
- Sukienka: spódnica prosta, fałdy z tyłu przy pasie, stanik wycięty, rękaw krótki
- Tabela II
- Fartuch: ogólnie przyjęty fason fartucha i peleryny (dni powszednie), brak danych (dni świąteczne)
Farary (dyskusja) 13:00, 28 paź 2024 (CET)
Ad:Dyskusja wikipedysty:Hoa binh
[edytuj kod]No nie, argumentum ad absurdum, czuję się, po takim sposobie przedstawienia racji nie tylko niegodzien trzymania miotły – ja powinienem na wieki zapomnieć swojego loginu i hasła do wiki, by więcej tej społeczności swoją obecnością nie kalać. Piastu βy język giętki… 14:27, 29 paź 2024 (CET)
- Wiem, że tego nie sugerowałeś. A ja nie pisałem, że blokada jest za takie, a nie inne określenie tego właśnie typa – jak przedstawiasz to w dyskusji Hoa. W uzasadnieniu jest wyraźnie, że za język (za formę), w oderwaniu od sytuacji, bo bez stosowania takiego równie skutecznie zostałby bezterminową blokadą zniechęcony. Dodatkowe określenia niczego tu nie zmieniają – na szczęście. (Prędzej zmieniło by indywidualne pingnięcie kogoś z aktywnych adminów, czy napisanie do kogoś z nich na discordzie – to by mogło znacząco przyspieszyć sprawę.) Ale że w swoim komentarzu u Hoa sugerujesz, że to chronienie i niezniechęcanie takich osób stoi za blokadą Hoa, nie zwracając uwagi na uzasadnienie – to pozwoliłem sobie na podobny zabieg erystyczny, i też sprowadzam do absurdu słowa, które tam zostawiłeś, popuszczając wodze fantazji. Takie ździebko frajdy :) Dziękuję za słowa uznania. Piastu βy język giętki… 16:04, 29 paź 2024 (CET)
- "o takiego gościa trzeba dbać i hołubić" – widocznie nadinterpretowałem – wybierając ton prześmiewczy i absurdalne argumenty tym właśnie ryzykujesz, Piastu βy język giętki… 16:24, 29 paź 2024 (CET)
Czy wiesz – Wincenty Flak
[edytuj kod]Dziękujemy i prosimy o więcej, Piotr967 podyskutujmy 02:50, 1 lis 2024 (CET)
Re: Instytut Panien Wielce Nadobnych
[edytuj kod]Cześć, z kontekstu wynika, że w początkowym okresie warszawskim, bo Czapelski pisze tak: (...) Także i w tym zakładzie (wcześniej opisywał Instytut Szlachecki), zwłaszcza w pierwszych latach jego istnienia, nim zaostrzył się kurs rusyfikacyjny, zatrudniano wybitne osobistości polskiej nauki i kultury: by wymienić choćby lekarza i działacza-higienistę dr. Karola Gregorowicza i krótko nauczającą tutaj Narcyzę Żmichowską, filologa Ignacego Boczylińskiego, historyka literatury Wojciecha Grochowskiego i nauczyciela muzyki, kompozytora Adama Münchheimera. Nie dodałem pozostałych, bo nie jestem pewien, czy są ency (nie mamy o nich haseł). Boston9 (dyskusja) 22:42, 1 lis 2024 (CET)
- Hej, niestety nie ma tam więcej informacji poza tym jednym zdaniem. Ale poszukam jeszcze w innych źródłach. Boston9 (dyskusja) 05:06, 4 lis 2024 (CET)
- No, takie czasy:( PS. Oczywiście sprawdzę na koniec i dotylduję się do CzyWiesza, ale chciałbym jeszcze poszukać dodatkowych informacji w przyszłym tygodniu. Wgram i dodam również 1−2 zdjęcia Maurycego Puscha. Boston9 (dyskusja) 21:27, 9 lis 2024 (CET)
Hej. Super, że udało Ci się wyłapać problemy z tym artykułem - bo, jak widzę, naprostować też jakieś błędne informacje. Co do NPA, to podejrzewam, że osoba tworząca ten biogram prawdopodobnie myślała, że jeśli poda źródło, to wszystko jest w porządku - to był 2007 rok, pojęcie o PA było dużo gorsze niż obecnie (tzn. mam nadzieję, że teraz jest lepsze ;-)). Dostęp do archiwum GW mam jeszcze jakoś do początku czerwca, więc jeśli byś czegoś potrzebował, wiesz, do kogo pisać ;-). (A Instytut postaram się jeszcze raz przeczytać i wpisać jako sprawdzająca). Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 14:23, 6 lis 2024 (CET)
Ad:Jan Gajda
[edytuj kod]Cześć. Pewności nie mam, ale wydaje mi się, że z dawnej strony Lubecka (adresu nie pamiętam, ale zapewne już i tak nie istnieje), a konkretniej z zakładki "Historia". Kilka artykułów wtedy napisałem na tej podstawie. A co dokładnie budzi Twoje wątpliwości? Jeśli by coś takiego było, to mogę spróbować gdzieś odszukać tę stronę (w archiwach), o ile przypomnę sobie adres url. :D Szoltys [Re: ] 06:25, 7 lis 2024 (CET)
Podziękowanie za wsparcie projektu „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024”
[edytuj kod]Cześć! W imieniu WMPL serdecznie dziękuję za Twoje zaangażowanie w projekt Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024, za czuwanie nad poprawnością edycji dokonywanych zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Wspólnie rozszerzyliśmy bazę haseł o Kurpiach (Puszcza Biała i Zielona), pisząc nowe, edytując istniejące i ilustrując je zdjęciami załadowanymi do Wikimedia Commons. Powstały wartościowe treści związane z tematem przewodnim edycji (dziedzictwo muzyczne), ale też mnóstwo innych o zwyczajach, osobach, miejscach, wydarzeniach, zabytkach, wsiach... To także Twoja zasługa! Z radością wręczam Ci specjalną gwiazdkę! Niech przypomina Ci o kurpiowskiej wikiwspólnocie i motywuje do dalszych działań na rzecz wolnej wiedzy. Zapraszam do przyszłorocznej edycji projektu. Gratuluję i dziękuję! Maria Weronika Kmoch (dyskusja) 09:32, 10 lis 2024 (CET)
Odp Filozofia
[edytuj kod]Eh, Paeliusowi pewnie bardzo by się Twoje słowa nie spodobały. Niestety mam niekiedy podobne odczucia (jak Ty, nie jak Paelius). Niemniej podstawy nauki, z metodologią, jakoś tam się z filozofii wywodzą. Mpn (dyskusja) 16:48, 13 lis 2024 (CET)
- Eh, istotnie ciekawie ten zarzut do mnie podał. Po angielsku takie jest rozumienie science, humanities są poza tym. Po polsku zazwyczaj rozumie się naukę nieco inaczej, szerzej. Mpn (dyskusja) 20:56, 14 lis 2024 (CET)
Dzięki za zmiany. Zastanawiałam się, czy nie lepiej użyć zamiast wąwozów terminu jar? Zmieniłeś to na kanion, w książce oryginalnie jest Ущелье, a ja nie bardzo wyczuwam różnicę pomiędzy tymi różnymi rodzajami jam. Sargon poruszał się (jeśli dosłownie) po przepaściach i górskich jarach – tu też trzeba by było pewnie zmienić :) Farary (dyskusja) 10:41, 15 lis 2024 (CET)
Ad:Pytanie
[edytuj kod]Hej, chodzi o to, że hasło zostało właśnie zaplanowane do ekspozycji. Dzięki za przypomnienie o szablonie, zdjąłem:)
--AramilFeraxa (Napisz do mnie!) 07:10, 17 lis 2024 (CET)
Podziękowanie - Opiekun Domowy
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 06:27, 19 lis 2024 (CET)
Podziękowanie - Aleksandryjsko-Maryjski Instytut Wychowania Panien
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:11, 22 lis 2024 (CET)
Świadkowie, ale nie na mojej sprawie
[edytuj kod]To sarkazm. Oni piszą po swojemu, jest od lat przyzwolenie i nie ma mocnych. Kiedyś usłyszałem, no bo jak Per excellence zablokujemy (o sprzątaniu to nawet nie ma nawet mowy - ilość, nie ogarniesz), to Nadarzyn przyśle kolejnego pretorianina. No co to za strachy na lachy? Świadkowie Jehowy w Bangladeszu, % ludności kraju (2023) ok. 0,0002%. Pamiętasz słynny dowcip Świadkowie Jehowy na Antarktydzie, gdzie odnotowano 0 aktywnych głosicieli? No właśnie. Per excellence, Premia, kiedyś było coś takiego (przed moimi czasami, odkryłem w historiach haseł) jak "Religioznawca JD". To albo wciąż jedna osoba, albo dyżurny ewangelizator. M.Tomma to kto inny, bo jest za prymitywny stylistycznie - ale na niego też nie ma rady od kilkunastu lat. Robi co chce, ostatnio go chyba organizacja wyciszyła, kiedyś na każdą uwagę wyzywał cię od antychrystów, wrogów Boga itp. Hoa binh (dyskusja) 00:20, 23 lis 2024 (CET)
Kandydaci
[edytuj kod]Cześć. Raczej nie powinno budzić wątpliwości, że wskazanie przez partie sejmowe swoich kandydatów w wyborach prezydenckich przypadających za około pół roku czy też deklaracje startu w tych wyborach ze strony liderów gł. ugrupowań - stanowią informacje encyklopedyczne. Może czy wręcz powinno się to jak najbardziej znaleźć w części biograficznej. Oczywiście kandydatem dana osoba stanie się dopiero po zebraniu podpisów i zarejestrowaniu kandydatury (nie wystarczy zarejestrowanie komitetu wyb.). Jeśli chodzi o wskazany przypadek - to przy uwzględnieniu powyższej uwagi - należałoby napisać, że dana osoba zadeklarowała start w wyborach prezydenckich i uzyskała określone poparcie. PS Widzę, że informacja o tym jest nadal w części bio (co jest słuszne). Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 21:38, 24 lis 2024 (CET)
Słowem wyjaśnienia
[edytuj kod]Pomyślałem, że należy Ci się przecież słowo wyjaśnienia, skoro zawsze ceniłem Twoją dbałość o jakość Wikipedii i nieraz toczyliśmy ciekawe rozmowy. Otóż uważam, abstrahując od mojego radykalnego braku zaufania do instytucji Poczekalni w obecnym kształcie, że tym razem po prostu wybrałeś najgorszy możliwy cel. Anagram16 wlał do Wikipedii masę wiedzy o poezji, rozwinął naszą encyklopedię w kierunku kultury; mamy kilkaset tysięcy haseł gorszej jakości lub bardziej stubowatych, nie wiem, jaką trzeba mieć czelność, żeby akurat te nazywać „katalogowymi” w porównaniu z tymi wszystkimi wioskami, przystankami czy choćby celebrytami. Jego praca, jak wskazałem, była akceptowana i ceniona przez współczesnych mu wikipedystów, zwłaszcza zajmujących się dziedziną. To prawda, używał czasem standardów mało adekwatnych dla Wikipedii, na przykład cztery przypisy po słowach „wiersz angielskiego poety Charlesa Swinburne’a” ogólnie poświadczające, że Swinburne był angielskim poetą, to dość oryginalna maniera, ale sam zdajesz sobie sprawę, że zarzut fałszowania źródeł jest niepokojąco rozdmuchany (nie chcę już szafować wielkimi słowami typu „oszczerczy”). Według mojej oceny dla 90–99% z tych artykułów da się spokojnie znaleźć źródła literaturoznawcze pod kątem recepcji, kiedy tylko ktoś będzie chciał się tym zająć. To są hasła do rozbudowy, a nie do kasacji, już teraz przekazują cenną wiedzę czytelnikom i raczej poprawiają niż pogarszają reputację plwiki. Jestem natomiast głęboko przekonany, że jeżeli pozwolimy na masowe usuwanie dorobku solidnych i szanowanych w swoim czasie wikipedystów, to po pierwsze – nikt poważny nie będzie chciał już z nami pracować, a po drugie – za kilka-kilkanaście lat przyjdzie jakiś troll i tak samo zacznie seryjnie zgłaszać do DNU moje czy Twoje hasła. Sytuacja, w której Archemu czy Karpiakowi poświęcano całe projekty naprawy ich wypocin, a artykuły Anagrama miałyby jeden za drugim przepadać w Poczekalni, to moim zdaniem jakaś kpina ze sprawiedliwości i zdrowego rozsądku, podcinanie gałęzi, na której siedzimy. Pozdrawiam, Marcowy Człowiek (dyskusja) 22:09, 24 lis 2024 (CET)
- Dziękuję, oczywiście nie ma pośpiechu. Marcowy Człowiek (dyskusja) 23:40, 24 lis 2024 (CET)
- Cześć. Szanuję i niemal podziwiam, że chciało Ci się tyle pisać. Obawiam się, że to zmarnowany wysiłek, bo mała szansa, żebym wrócił do edytowania Wikipedii na większą skalę. Poza tym w bardzo znacznej mierze zgadzam się z Twoimi uwagami. To rozsądne i chyba powszechnie uznane kryterium, że ency utworu wynika z niezależnych odniesień czy opisów filologicznych. Anagram16 pisał o w miarę ważnych tekstach, dla których znalezienie takich źródeł i dokonanie rozbudowy nie powinno być problemem, kiedy ktoś znajdzie na to czas: nikt chyba tak poważnie nie sądzi, że nie da się znaleźć źródła literaturoznawczego dla sonetu Swinburne’a. Wobec tego nie można usunąć haseł z powodu braku ency (bowiem „Opisane kryteria encyklopedyczności dotyczą tematów, a nie zawartości artykułów”). Podobnie nie są w jakimś tragicznym stanie, który uzasadniałby skasowanie ze względu na formę: przekazują podstawowe informacje o utworach i nie budzą podejrzenia „batuty”. A w każdym razie twierdzę, że tak poważna decyzja, jak seryjne kasowanie wkładu Anagrama, wymagałaby odpowiedniej dyskusji na forum, nie można tego robić kolejnymi jednostkowymi DNU (jak zapowiada to autor zgłoszenia). Być może warto byłoby założyć w obrębie wikiprojektu Literatura sekcję zajmującą się kontrolą uźródłowienia i uzupełnianiem tych artykułów, ale trudno mi to proponować, gdy zdaję sobie sprawę, że sam wziąłbym udział w takim projekcie w bardzo ograniczonym zakresie lub wcale.
- „To i tak przypis jest zbędny, bo tę funkcję definicji pełni już obecny w haśle link do istniejącego w odrębnym haśle pojęcia z definicją” – to nie jest dla mnie takie oczywiste. Wytłumaczono mi kiedyś, i to w nader obcesowej formie (zobacz: Wikipedia:Propozycje_do_Dobrych_Artykułów/Tomasz_Tatar, Dyskusja_wikipedysty:Jacek555/XI#Tomasz_Tatar), że link do innego artykułu nie likwiduje wymogu dodania przypisu do każdej informacji, bo Wikipedia nie może być źródłem sama dla siebie. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że to nie ma sensu, ale jak tu kopać się z koniem. Zapewne Anagramowi16 wyłożono tożsame stanowisko, to i uźródławiał, co popadło, nawet to, że Swinburne był angielskim poetą.
- Dodam jeszcze, raczej na marginesie dyskusji: o ile zgadzam się z Tobą w najogólniejszym sensie, że pełne dopuszczenie OR doprowadziłoby encyklopedię do ruiny, to granica między OR a czytaniem ze zrozumieniem jest dla mnie bardzo płynna, głównie zależna od tego, czy ktoś chce maksymalnie rozbudować hasło, czy znaleźć bat na jego autora. Przykładowo: jak chcesz napisać dowód matematyczny, który nie będzie ani OR, ani NPA? (Była o tym kiedyś obszerna dyskusja w Kawiarence). Zapiszę 1788 cyframi rzymskimi na podstawie ogólnego źródła o zasadach systemu – OR czy nie OR? Stwierdzę, że stok NE wzgórza jest najbardziej stromy, podając przypis do mapy z poziomicami – OR czy nie OR? Podam, że wiersz jest napisany trzynastozgłoskowcem – OR czy nie OR?… Weźmy moje hasło Gałajda – przy tak rygorystycznej interpretacji pewnie należałoby usunąć fragmenty pisane na podstawie Eljasza, bo nikt dotąd nie utożsamił owego „Gesłajdy” z Gałajdą, więc niby to albo OR, albo nie na temat – ale przecież jest oczywiste, że jakość artykułu tylko by na tym straciła. Marcowy Człowiek (dyskusja) 14:29, 26 lis 2024 (CET)
Re:Sprzątanie po Par Ex
[edytuj kod]Przyjmuję uwagę do wiadomości, następnym razem nie będę podejmować tak radykalnych decyzji i wykażę się większą ostrożnością. Runab (dyskusja) 06:06, 27 lis 2024 (CET)