Dyskusja:Zesłania w ZSRR
Wygląd
prawa opuszczania miejsca pobytu oraz z przymusem pracy
[edytuj kod]W ZSRR dla wszystkich obywateli istniał obowiązek pracy, tzw "pasożytnictwo" (uchylenie się od pracy) było karalne. Co w tym kontekście ma znaczyć "przymus pracy"? Deportowani formalnie sami obierali miejsce pracy tyle że byli ograniczeni zakresem tych miejsc, gdzie mieli prawo pobytu. Bogomolov.PL (dyskusja) 09:01, 20 lis 2014 (CET)
- nie, nie wybierali sobie miejsc pracy. Rodzaj i zakres pracy przydzielał komendant specposiołka. Nie mogłeś wybrać sobie, że w obrębie specposiołka nie będziesz drwalem, a będziesz młynarzem czy w kołchozie doił krowy. --Piotr967 podyskutujmy 12:59, 20 lis 2014 (CET)
- Ale dla deportowanych narodów (Niemców, Tatarów krymskich, Turków meschetyjskich etc) stan deportacji trwał aż do końca lat 1980ch.
- Deportowani mieszkali nie tylko w "spiecposiołkach" ale i w miastach.
- Znałem Litwina zesłańca który na Syberii był reżyserem teatru (po tym jak ulżono mu reżym zesłania), i tylko w 1973 otrzymał zezwolenie na powrót na Litwę. Bogomolov.PL (dyskusja) 22:15, 20 lis 2014 (CET)
- główne ilościowo, niewspółmierne do tych postalinowskich zesłania (chłopów, a potem narodów lat 30 i Polaków oraz m.in. Bałtów początku lat 40) kierowano do specposiołków nie do miast. I nie było wyboru pracy. Poza tym ja nie piszę o deportacjach, a zesłaniach. Oczywiście deportowana inteligencja w latach 20. (statki filozofów) mieszkała sobie wygodnie w Paryżu czy Berlinie i faktycznie nie mieli ani przymusu pracy ani przymusowego miejsca zamieszkania. Tyle że to nie było zesłanie. Zesłania z lat poststalinowskich były tez inne, ale to marginalna ilość ludzi. Umówmy się tak - jak skończę temat i będzie już pokazany przekrój źródeł, to wtedy się zastanowimy jak i co zmienić w definicji. Na razie jestem dopiero przy kułakach, a i źródeł wykorzystałem mało. To się będzie zmieniać --Piotr967 podyskutujmy 12:44, 21 lis 2014 (CET)
- Jeszcze raz: były spiecposiołki które zlikwidowano jeszcze za czasów Stalina, ale były narody deportowane - Polacy, Niemcy, Turcy etc. mieszkali jak na wsi tak i w miastach. Tak Niemców wg spisu 1989 w miastach było więcej niż na wsi. Bogomolov.PL (dyskusja) 20:20, 21 lis 2014 (CET)