Dyskusja:Okno
Błąd
[edytuj kod]Znalazłem bład logiczne w podtytule: Elementy dodatkowe i pojęcia związane z oknami. Otwór okienny to NIE ościeże. Proszę autora by sprawdził w haśle pod tytułem: Ościeże.
Zawężenie tematu
[edytuj kod]W artykule chyba błędnie przedstawiono okno jako element wyłącznie budynku. A gdzie okna w innych zastosowaniach? Szyberdach to też rodzaj okna, szyby samochodowe, okna na statku itd. Może to ktoś zweryfikować i poprawić? --Wiklol (Re:) 16:28, 1 wrz 2012 (CEST)
- Bo to kolejny art z cyklu przeciez wiem, co to jest okno, wiec Wikipedie powieksze. Potocznosc, polonocentryzm i brak zrodel. Ciacho5 (dyskusja) 19:22, 1 wrz 2012 (CEST)
Szybki gomółkowe i kaflowe
[edytuj kod]W średniowieczu w kościołach spotykamy witraże, w budowlach sakralnych i świeckich montowano ramy okienne wypełniane grubymi, niewielkimi tafelkami szklanymi, zwanymi gomółkami, ujętymi w ołów. W XVII w. pojawiają się szybki kaflowe, stosunkowo cienkie, widoczne na obrazach rodzajowych Holandii i Niderlandów; jako lżejsze od grubych gomółek były one ujmowane w profilowane listewki drewniane. Można było przez nie wyglądać na zewnątrz - i zajrzeć do wewnątrz pomieszczenia. toteż pojawiły się pierwsze zasłonki typu zazdrostki i zasłony drapowane nad oknem. Większość szyb okiennych w Polsce tego okresu pochodziła z importu (A. Wyrobisz, Szkło w Polsce...) toteż z pewnością okna zaszklone szybkami kaflowymi pojawiły się szybko. Szklenie okien nową metodą było tańsze i szybsze niż ujmowanie gomółek w ołów, poza tym kwatery okienne były lżejsze, więc mogły być większe, "kafelki" bardziej przeźroczyste - dzięki temu pomieszczenia stawały się lepiej rozświetlone.