Danuta Stenka
Foto: Paweł Matyka | |
Data i miejsce urodzenia |
10 października 1961 |
---|---|
Zawód | |
Współmałżonek |
Janusz Grzelak |
Lata aktywności |
od 1982 |
Zespół artystyczny | |
Teatr Narodowy | |
Odznaczenia | |
Strona internetowa |
Danuta Maria Stenka-Grzelak (ur. 10 października 1961 w Sierakowicach) – polska aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa.
Jako aktorka debiutowała w 1984 na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, następnie grała również w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz warszawskich teatrach: Dramatycznym, Rozmaitości i Narodowym. Od 1988 występuje w Teatrze Telewizji. Na ekranie zadebiutowała rolą Elżbiety w filmie telewizyjnym Rozmowy o miłości (1990). Do najważniejszych ról w jej karierze aktorskiej należą występy w filmach: Cudze szczęście, Chopin. Pragnienie miłości, Nigdy w życiu!, Katyń, Idealny facet dla mojej dziewczyny, Uwikłanie i Nad życie oraz w serialach telewizyjnych: Boża podszewka, Pogoda na piątek, Lekarze i Nieobecni. Z dubbingu została zapamiętana jako Biała Czarownica z serii filmów animowanych Opowieści z Narnii, Gertruda z Zaplątanych oraz Galadriela z trylogii filmowej Hobbit. Wystąpiła również w kaszubskim dubbingu filmu Jezus w roli Marii.
Zdobywczyni licznych nagród filmowych, w tym pięciu Złotych Kaczek, dwóch Orłów i Złotego Mikrofonu. Laureatka Grand Prix na 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej (2021) za rolę Charlotty w przedstawieniu Sonata jesienna (1978) Ingmara Bergmana w Teatrze Narodowym[1]. Uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie uwzględniana w rankingu „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” sporządzonym przez magazyn „Forbes”, najwyżej w 2009 – na 25. miejscu[2].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodziła się 10 października 1961 w Sierakowicach, a dzieciństwo spędziła w Gowidlinie na Kaszubach[3]. Jej matka była nauczycielką języka rosyjskiego, a ojciec elektromonterem[4]. Ma starszego o dwa lata brata, Eugeniusza[5]. Ukończyła klasę o profilu matematyczno-fizycznym[6] I LO im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach. Po maturze uczyła języka rosyjskiego w gowidlińskiej szkole[7].
W 1984 ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz zadebiutowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie rolą Abigail w Czarownicach z Salem w reż. Inki Dowlasz[8]. Za rolę postaci Pauliny w Białym małżeństwie w reż. Ryszarda Majora odebrała nagrodę dla młodego twórcy na XXVII Festiwalu Teatru Polski Północnej w Toruniu[9]. W kolejnych latach na szczecińskiej scenie grała m.in. Zofię Plejtus w Matce, Zoe w sztuce W mrokach złotego pałacu, czyli Bazylissa Teofanu, Pannę Młodą w Weselu i Maję Ochołowską w Opętanych[10].
W 1988 po czterech sezonach grania w Teatrze Współczesnym dołączyła do zespołu Teatru Nowego w Poznaniu[11]. Za rolę postaci Zosi w Damach i huzarach w reż. Janusza Nyczaka otrzymała wyróżnienie na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” i Medal Młodej Sztuki[12]. Także w 1988 debiutowała w Teatrze Telewizji główną rolą w Listach do Niny w reż. Ryszarda Majora[13] oraz zagrała swoją pierwszą rolę serialową – Zochę w Crimenie.
W 1990 debiutowała w filmie rolą Elżbiety w produkcji telewizyjnej Mirosława Gronowskiego Rozmowy o miłości[13]. W 1991 została aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, na którego scenie debiutowała występem w Metamorfozach w reż. Michaela Hacketta, następnie wystąpiła m.in. jako Maria w Woyzecku w reż. Pawła Wodzińskiego oraz Grzech (Circe) w Magii grzechu w reż. Tadeusza Słobodzianka, a także w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego jako tytułowa bohaterka w Elektrze oraz Katarzyna w Poskromieniu złośnicy[14]. W 1993 grała mamę w serialu dla dzieci Mama – Nic. W 1995 debiutowała na wielkim ekranie rolą Marty Moraczewskiej w filmie Krzysztofa Langa Prowokator[15]. W latach 1997–1998 występowała w roli Marii Jurewicz w serialu TVP1 Boża podszewka[16]. W 1999 za rolę Anny Kowalskiej w Cudzym szczęściu (1998) Mirosława Borka była nominowana do Orła w kategorii „Najlepsza główna rola kobieca”.
W 2001 zaczęła występować jako Jola Jabłońska w serialu radiowym W Jezioranach oraz zadebiutowała na scenie Teatru Rozmaitości w Warszawie rolą Helene w Uroczystości (reż. Grzegorz Jarzyna); na potrzeby roli odmieniła swój wizerunek, ścinając włosy[17]. W 2003 występowała jako Marta Tokarska w serialu TVP1 Zaginiona[18]. Odebrała też szereg nagród: za rolę wdowy Bradshaw w Zwycięstwie w reż. Heleny Kaut-Howson otrzymała Paszport „Polityki”[19], za wykreowanie postaci George Sand w filmie Chopin. Pragnienie miłości odebrała Orła za najlepszą główną rolę kobiecą i Złotą Kaczkę dla najlepszej polskiej aktorki, ponadto zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia przyznał jej nagrodę Wielkiego Splendoru[20].
Ogólnopolską popularność zapewniła jej rola Judyty, głównej bohaterki filmu Ryszarda Zatorskiego Nigdy w życiu! (2004), ekranizacji powieści Katarzyny Grocholi o tym samym tytule[21][22]. W 2004 uczestniczyła w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach[23]. W 2006 została aktorką warszawskiego Teatru Narodowego. W latach 2006–2007 grała Grażynę Borowik-Zamecznik, główną bohaterkę serialu TVP2 Pogoda na piątek[24][25]. Za tę rolę w 2006 była nominowana do Telekamery w kategorii „Aktorka”[26]. Również w 2006 za rolę Ellidy Wangel w Kobiecie z morza na scenie Teatru Dramatycznego otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr”.
W 2007 wróciła po 19 latach na scenę Teatru Współczesnego w Szczecinie rolą Rozkosznej w spektaklu Cz@t. Projekt rozmyślnie niedokończony w reż. Agnieszki Cianciary i Bartosza Jarzymowskiego. Oprócz tego zagrała w serialach Odwróceni[27] i Tajemnica twierdzy szyfrów[28] oraz wystąpiła w koncercie ku pamięci Jana Pawła II „Gorzkie żale” w reż. Jerzego Bielunasa[29] oraz w spektaklu Teatru Telewizji Pastorałka w reż. Laco Adamíka[30]. W 2008 za rolę Róży w Katyniu Andrzeja Wajdy[31] otrzymała Orła w kategorii „Najlepsza drugoplanowa rola kobieca”[32].
Czytuje kaszubskie tłumaczenia Biblii w wejherowskiej kolegiacie – podczas corocznych koncertów w ramach projektu „Verba Sacra”.
W 2009 za podwójną rolę – Teresy Wodzień i jej siostry, Marii Chmurskiej – w filmie Tomasza Koneckiego Idealny facet dla mojej dziewczyny[33] otrzymała Złotą Kaczkę w kategorii „Najlepsza rola kobieca sezonu 2008/2009”. W listopadzie 2009 wystąpiła gościnnie w parze ze Stefano Terrazzino w jednym z odcinków 10. edycji programu TVN Taniec z gwiazdami[34].
W 2010 odebrała statuetkę Fenomenu „Przekroju”[35] i otrzymała nagrodę w kategorii „Teatr i film” w plebiscycie „Mistrzynie stylu XX-lecia” magazynu „Twój Styl”[36], a także pojawiła się jako Urszula w filmie Patryka Vegi Ciacho[37] oraz użyczyła głosu Gertrudzie w polskiej wersji językowej filmu animowanego Zaplątani[38]. W 2011 zagrała komisarz Annę Oster, główną bohaterkę serialu TVP2 Instynkt[39], oraz wykreowała postać Telakowej w filmie Jacka Bromskiego Uwikłanie[40]. Ponadto została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[41] i Medalem Stolema[42][43] oraz odebrała Złoty Mikrofon za „wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia”[44]. W latach 2012–2014 występowała jako Elżbieta Bosak, pulmonolog i dyrektor szpitala w serialu TVN Lekarze[45], jak też w internetowej kontynuacji serialu – Lekarze po godzinach[46].
W 2012 wróciła po 22 latach na scenę Teatru Nowego w Poznaniu, występując w spektaklu Jerzego Satanowskiego Życie to nie teatr, ponadto zagrała doktor Bielecką w filmie Anny Pluteckiej-Mesjasz Nad życie o życiu Agaty Mróz-Olszewskiej[47] oraz Marię, dawną miłość Andrzeja Wolskiego (Jerzy Radziwiłowicz) w serialu HBO Bez tajemnic[48]. Ponadto za rolę Klitajmestry w spektaklu Oresteja (Teatr Narodowy, reż. Maja Kleczewska) była nominowana do zdobycia nagrody Róże Gali w kategorii „Teatr”[49]. W 2013 czytała powieść Ireny Matuszkiewicz Modliszka na antenie Vox FM[50] i wystąpiła w filmie krótkometrażowym Łukasza Ostalskiego Matka[51], a w listopadzie premierę miała książka biograficzna Stenki pt. „Flirtując z życiem”, będąca wywiadem-rzeką przeprowadzonym przez Łukasza Maciejewskiego.
W 2014 wystąpiła jako Zdzisława Bytnarowa, matka Jana Bytnara, ps. „Rudy” w Kamieniach na szaniec, ekranizacji powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec o tym samym tytule[52]. Zagrała także kolejne role teatralne: Hram w sztuce Władimira Sorokina Lód na scenie Teatru Narodowego oraz Pannę Rash w Koncercie życzeń, monodramie koprodukcji nowohuckiej Łaźni Nowej i warszawskiego Teatru Rozmaitości w reż. Yany Ross[53]. W 2015 zasiadała w jury programu Polsatu Celebrity Splash![54], prowadziła program Zabójcze zauroczenie w ID[55], zagrała w jednym z odcinków niemieckiego serialu Telefon 110[56] i wsparła akcję charytatywną Programu I Polskiego Radia „Choinki Jedynki”, przekazując swoją pracę na licytację[57]. Ponadto została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy artystycznej”[58], a za rolę w spektaklach Druga kobieta i Koncert życzeń (oba w warszawskim Teatrze Rozmaitości) była nominowana do zdobycia nagrody w plebiscycie Gwarancje Kultury w kategorii „Teatr”[59].
W 2016 wystąpiła jako matka Ani w filmie Mitji Okorna Planeta singli[60], a także grała tytułową rolę w spektaklu Matka Courage i jej dzieci (Teatr Narodowy) w reż. Michała Zadary[61]. W 2017 wystąpiła w roli generałowej w filmie Marii Sadowskiej Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej[62] i serialu TVP1 Wojenne dziewczyny[63], ponadto zagrała Rudolfa w filmie Tomasza Koneckiego Listy do M. 3[64], a za występ w słuchowisku Polskiego Radia Lilia Weneda otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską na 17. Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie[65]. Również w 2017 premierę miało słuchowisko Biblia Audio. Superprodukcja z udziałem m.in. Stenki[66].
W 2018 czytała powieść Marii Kuncewiczowej Cudzoziemkę w ramach audycji „Książka do słuchania” na antenie Programu II Polskiego Radia[67] i wystąpiła na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w podwójnej roli – Manii i Matki – w spektaklu Ślub w reż. Eimuntasa Nekrošiusa[68], ponadto zagrała Krystynę Kwiatkowską, matkę Ani (Agnieszka Więdłocha) w filmie Mitji Okorna Planeta singli 2[69] oraz Lucynę w filmie Jacka Gwizdały Klecha[70]. Ponadto w 2018 premierę miało wznowienie książki biograficznej Stenki „Flirtując z życiem”, wzbogacone o jej kolejne rozmowy z Maciejewskim. W latach 2018–2019 grała Bognę Mróz, ordynatorkę szpitala i czarny charakter w serialu TVN Diagnoza[71][72]. W 2019 ponownie wcieliła się w Krystynę Kwiatkowską, tym razem na potrzeby filmu Planeta singli 3[73], a także zagrała Dorotę Kołeczek w filmie Marcina Głowackiego 1800 gramów[74] i Krystynę w filmie Jacka Bromskiego Solid Gold[75], ponadto użyczyła głosu Sarabi w polskiej wersji językowej filmu Król Lew[76].
W 2020 zagrała Zofię Krasucką, matkę Gabi (Vanessa Aleksander) w filmie Jana Komasy Sala samobójców. Hejter[77], a także zaczęła występować w roli Elżbiety Zawady w serialu Playera Nieobecni[78][79]. W 2021 pojawiła się jako Rudolf w filmie Patricka Yoki Listy do M. 4[80].
Wpływ na popkulturę
[edytuj | edytuj kod]Pozostaje jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes”, a jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na: 332 tys. zł w 2008 (57. miejsce)[81], 398 tys. zł w 2010 (48. miejsce)[2], 385 tys. zł w 2012 (49. miejsce)[82], 278,5 tys. w 2013 (91. miejsce)[83] i 264,5 tys. zł w 2014 (52. miejsce)[84]. Wystąpiła w kampaniach reklamowych: Euro Banku[85], producenta szkieł progresywnych Varilux[86][87] oraz producenta farb do ścian Magnat[88].
W 2008 wsparła kampanię społeczną „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”, biorąc udział w sesji zdjęciowej do kalendarza na rok 2009[89]. W 2015 została ambasadorką kampanii społecznej Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza” pod hasłem „Zobacz. Niewidome dzieci”[90], w 2016 wystąpiła w kampanii społecznej „Kultura na Widoku”[91], a w 2018 zaangażowała się w kampanię informacyjną „Czas na wzrok 40+”[92].
Wizerunek Stenki znalazł się na tytułowych okładkach wielu czasopism, takich jak m.in. „Viva!”[93], „Twój Styl”[94][95] czy „Sens”[96].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]W sierpniu 1988 wyszła za aktora Janusza Grzelaka, z którym ma dwie córki: Paulinę (ur. 1993) i Wiktorię[97][98].
Filmografia i role teatralne
[edytuj | edytuj kod]Nagrody i wyróżnienia
[edytuj | edytuj kod]- 1988: Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego
- 1990: Medal Młodej Sztuki[12]
- 1999: Nominacja do Orła w kategorii „Najlepsza główna rola kobieca” za film Cudze szczęście
- 2001: Odciśnięcie dłoni na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach
- 2003: Wielki Splendor[20]
- 2003: Orzeł w kategorii „Najlepsza główna rola kobieca” za film Chopin. Pragnienie miłości
- 2003: Złota Kaczka w kategorii „Najlepsza polska aktorka” za film Chopin. Pragnienie miłości
- 2004: Tytuł Honorowej Obywatelki Gminy Sierakowice za rolę, jaką odgrywa w promowaniu kultury kaszubskiej
- 2006: Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 2005/2006, za rolę Ellidy Wangel w przedstawieniu Kobieta z morza według Ibsena w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (reż. Robert Wilson)
- 2008: Orzeł w kategorii „Najlepsza drugoplanowa rola kobieca” za film Katyń
- 2009: Złota Kaczka w kategorii „Najlepsza aktorka polskich filmów historyczno-kostiumowych” za filmy Chopin. Pragnienie miłości oraz Prowokator
- 2009: Złota Kaczka w kategorii „Najlepsza rola kobieca sezonu 2008/2009” za film Idealny facet dla mojej dziewczyny
- 2010: Mistrzynie stylu XX-lecia „Twojego Stylu” w kategorii „Teatr i film”
- 2011: Złota Kaczka w kategorii „Aktorka” za film Uwikłanie
- 2011: Złoty Mikrofon za „wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia”[44]
- 2012: Złota Kaczka w kategorii „Aktorka” za film Nad życie
- 2015: Nominacja do Telekamery „Tele Tygodnia” 2015 w kategorii „Aktorka”
- 2020: Nagroda im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie[99]
- 2021: Grand Prix 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych za rolę Charlotty w spektaklu Sonata jesienna w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie[1]
- 2021: Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie w sezonie 2020/2021[100]
- 2021: Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida[101]
- 2024: Fryderyk w kategorii album roku muzyka chóralna za album Agata Zubel / Maja Kleczewska – Oresteja[102]
Odznaczenia
[edytuj | edytuj kod]- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011)[41]
- Medal Stolema (2011)[42][43]
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2015)[58]
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Werdykt jury 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. www.teatr.kalisz.pl, 25 września 2021. [dostęp 2021-10-01].
- ↑ a b tw: Tomasz Lis i Monika Olejnik mniej cenni reklamowo. wirtualnemedia.pl, 2010-07-30. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 13.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 18, 22.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 30.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 55.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 24, 61.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 59, 68, 72–73.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 72–73.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 77.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 78–79.
- ↑ a b Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 86.
- ↑ a b Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 106.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 153.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 109.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 131.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 145, 171, 315.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 145.
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 180–181.
- ↑ a b Wielki Splendor dla Danuty Stenki. wyborcza.pl, 2003-12-07. [dostęp 2012-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)].
- ↑ „Nigdy w życiu!” wchodzi do kin. [w:] Onet.pl [on-line]. wiadomosci.onet.pl, 2004-02-09. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 110.
- ↑ Kto poniesie olimpijski ogień?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-05-23. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ nmasz: Stenka w nowym serialu TVP 2. wirtualnemedia.pl, 2006-08-29. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: ‘Pogoda na piątek’ powraca do Dwójki. wirtualnemedia.pl, 2007-04-20. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ masz: Lis czy Pospieszalski, Pochanke czy Durczok?. wirtualnemedia.pl, 2006-11-28. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: ‘Odwróceni’ i ‘Archiwum X’ wiosną w TVN. wirtualnemedia.pl, 2007-02-20. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Cezary Żak w nowym serialu TVP1. wirtualnemedia.pl, 2007-07-31. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ ks: Rocznica śmierci papieża w TVP. wirtualnemedia.pl, 2007-04-02. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ kk: Poniedziałki z Teatrem TV w Jedynce. wirtualnemedia.pl, 2007-01-11. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ kk: „Katyń” obejrzało ponad 1,5 miliona widzów. wirtualnemedia.pl, 2007-10-11. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ kk: Orły 2008: „Katyń” najlepszym polskim filmem. wirtualnemedia.pl, 2008-04-15. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pr: Idealny faceta dla mojej dziewczyny – nowy film Koneckiego i Saramonowicza. wirtualnemedia.pl, 2008-07-31. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Jacek Cieślak: Walczę o sprawę, nie o podium. rp.pl, 2009-12-30. [dostęp 2021-03-21]. (pol.).
- ↑ pp: Fenomeny Przekroju wręczone po raz szósty. wirtualnemedia.pl, 2010-06-25. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: “Twój Styl” nagrodził “Mistrzynie stylu XX-lecia”. wirtualnemedia.pl, 2010-11-03. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ „Ciacho”- ponad 200 000 widzów. wirtualnemedia.pl, 2010-01-12. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ masz: Maciej Stuhr jak Cary Grant. wirtualnemedia.pl, 2010-11-11. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ ks: „Instynkt” z Danutą Stenką nie był hitem TVP2. wirtualnemedia.pl, 2011-05-30. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ zsam: „Uwikłanie” z Mają Ostaszewską i Markiem Bukowskim (wideo). wirtualnemedia.pl, 2011-05-11. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ a b Nagrody dla ludzi teatru. mkidn.gov.pl, 6 kwietnia 2011. [dostęp 2011-04-10]. (pol.).
- ↑ a b Otrzymali kaszubskie Medale Stolema (ZDJĘCIA). gazetakaszubska.pl. [dostęp 2011-10-19].
- ↑ a b Medal Stolema [online], Klub Studencki „Pomorania”, 16 marca 2017 [dostęp 2021-01-16] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-21] (pol.).
- ↑ a b Złote Mikrofony dla najlepszych radiowców. TVP Info, 2011-12-18. [dostęp 2011-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-09)].
- ↑ pp: Nowy serial „Lekarze” jesienią w TVN. wirtualnemedia.pl, 2012-04-06. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: „Lekarze po godzinach” – nowy internetowy serial TVN. wirtualnemedia.pl, 2013-09-02. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: TVN wprowadzi do kin film o Agacie Mróz. wirtualnemedia.pl, 2012-04-19. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: „Bez tajemnic 2” w HBO: emisja pięć razy w tygodniu o 22.00. wirtualnemedia.pl, 2012-10-05. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: Lis, Olejnik, Wałęsa, Rubik i Zimoch nominowani do „Róż Gali”. wirtualnemedia.pl, 2012-09-27. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: Danuta Stenka w Radiu Vox FM. wirtualnemedia.pl, 2013-01-07. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 278.
- ↑ pr: „Kamienie na szaniec” podbiją kina. Ponad pół miliona widzów. wirtualnemedia.pl, 2014-03-21. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 287, 300–301.
- ↑ Patryk Pallus: Saleta, Dowbor, Moro, Kraśko i Felicjańska w „Celebrity Splash”. Jankes i Łukasz Grass prowadzącymi. wirtualnemedia.pl, 2015-02-16. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Danuta Stenka gospodynią programu „Zabójcze zauroczenie” [online], Onet Kultura, 10 lutego 2015 .
- ↑ lb: Danuta Stenka i Robert Gonera w odcinku niemieckiego serialu ARD „Telefon 110”. Emisja w TVP1. wirtualnemedia.pl, 2015-12-09. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ lb: 88 tys. zł zebrano w ramach akcji „Choinki Jedynki”. wirtualnemedia.pl, 2016-01-13. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ a b M.P. z 2016 r. poz. 27.
- ↑ Łukasz Brzezicki: Danuta Stenka, Natalia Przybysz i Małgorzata Szumowska z szansami na Gwarancje Kultury. wirtualnemedia.pl, 2015-04-08. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pr: Maciej Stuhr i Agnieszka Więdłocha w filmie „Planeta singli”. wirtualnemedia.pl, 2015-11-18. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 310.
- ↑ mk: „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej hitem kinowym. wirtualnemedia.pl, 2017-03-15. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: „Wojenne dziewczyny” wygrały z konkurencją. 6,55 mln zł z reklam. wirtualnemedia.pl, 2017-05-30. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pr: „Listy do M. 3" jesienią w kinach. Bez Macieja Stuhra i Romy Gąsiorowskiej. wirtualnemedia.pl, 2017-09-05. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ łb: Laureaci 17. Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2017”. wirtualnemedia.pl, 2017-06-22. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ jk: Nagrano słuchowisko „Biblia Audio” z udziałem 480 aktorów. „Nikt tego nie zrobił na tę skalę”. wirtualnemedia.pl, 2017-11-29. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ łb: Danuta Stenka czyta „Cudzoziemkę” Kuncewiczowej w radiowej Dwójce. wirtualnemedia.pl, 2018-04-04. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 298.
- ↑ pp: Prawie 600 tysięcy widzów zobaczyło film „Planeta Singli 2”. wirtualnemedia.pl, 2018-11-14. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: TVP produkuje film „Klecha”. Kinowa premiera 1 marca. wirtualnemedia.pl, 2018-10-31. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Łukasz Brzezicki: Mateusz Kościukiewicz i Danuta Stenka zagrają w trzecim sezonie „Diagnozy” (zdjęcia). wirtualnemedia.pl, 2018-06-07. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ łb: TVN szykuje 4. sezon „Diagnozy”. Maciej Stuhr dołącza do stałej obsady (zdjęcia). wirtualnemedia.pl, 2018-11-26. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: 295 tys. widzów „Planety singli 3” w weekend otwarcia. wirtualnemedia.pl, 2019-02-12. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: „1800 gramów” nowym filmem obyczajowym TVN. Magdalena Różczka w roli głównej. wirtualnemedia.pl, 2019-04-02. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: TVP przejęła dystrybucję filmu „Solid Gold”, premiera przesunięta na październik. wirtualnemedia.pl, 2019-07-15. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ jd: „Król Lew” podbija kina. Ponad 531 mln dolarów. wirtualnemedia.pl, 2019-07-22. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: „Sala samobójców. Hejter” pojawia się w płatnej ofercie Player.pl i Canal+ dwa tygodnie po premierze kinowej. wirtualnemedia.pl, 2020-03-18. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ mk: Finał „Nieobecnych” od wtorku w player.pl, trwają prace nad drugim sezonem (wideo). wirtualnemedia.pl, 2021-02-22. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: Drugi sezon „Nieobecnych” na Playerze ma pojawić się w 2022 roku. wirtualnemedia.pl, 2021-03-04. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ masz: Film „Listy do M. 4" zamiast do kin trafi do Player.pl. wirtualnemedia.pl, 2021-01-25. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: Spadła wartość Lisa i Durczoka, zyskał Majewski – top 100 gwiazdshow biznesu. wirtualnemedia.pl, 2008-07-31. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
- ↑ tw: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Radwańska – Durczok, Majewski i Wojewódzki w dół. wirtualnemedia.pl, 2012-07-27. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Robert Lewandowski – Wojewódzki i Prokop w górę. wirtualnemedia.pl, 2013-07-26. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
- ↑ Tomasz Wojtas: Lewandowski najcenniejszy reklamowo, skok Stocha – w dół Wojewódzki, Rubik, Janowicz i Boniek (TOP 100). wirtualnemedia.pl, 2014-08-01. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
- ↑ isb, pr: Celebryci reklamują banki. Już ponad 50 znanych twarzy. wirtualnemedia.pl, 2011-05-31. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel reklamują szkła okularowe Eyezen (wideo). wirtualnemedia.pl, 2017-03-10. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: Danuta Stenka reklamuje szkła progresywne Varilux (wideo). wirtualnemedia.pl, 2018-09-14. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: Danuta Stenka z magią domu reklamuje farby Magnat (wideo). wirtualnemedia.pl, 2019-05-08. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: Figura, Stenka, Lipnicka i Dąbrowska w kalendarzu przeciw rakowi. wirtualnemedia.pl, 2009-01-12. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: Danuta Stenka w kampanii „Zobacz. Niewidome dzieci” (wideo). wirtualnemedia.pl, 2015-01-23. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ tw: Podsumowanie roku 2016 w reklamie zewnętrznej, prognozy na 2017. wirtualnemedia.pl, 2017-01-09. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ jd: Grupa Essilor zachęca do badania wzroku po 40. roku życia. wirtualnemedia.pl, 2018-03-14. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: 10 okładek na 10-lecie „Vivy!”. wirtualnemedia.pl, 2007-12-13. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: „Twój Styl” z „Shoppingiem na Gwiazdkę”, na okładce Danuta Stenka. wirtualnemedia.pl, 2012-11-12. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ łb: Marcowe wydanie „Twojego Stylu” z albumem wspomnień na 25-lecie pisma. wirtualnemedia.pl, 2015-02-11. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ pp: Kwietniowy „Sens” z Danutą Stenką. wirtualnemedia.pl, 2013-03-20. [dostęp 2021-03-23]. (pol.).
- ↑ Gwiazdy i celebryci [online], kobieta.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
- ↑ Stenka i Maciejewski 2018 ↓, s. 189–191.
- ↑ Danuta Stenka odebrała Nagrodę im. Ireny Solskiej! [online], legalnakultura.pl .
- ↑ Nagrody im. Zelwerowicza i Swinarskiego dla najlepszych w teatrze [online], Rzeczpospolita .
- ↑ Katarzyna Krzykowska , Po raz 20. przyznano Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida [online], dzieje.pl .
- ↑ Nominowani 2024. fryderyki.pl. [dostęp 2024-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-30)].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Danuta Stenka, Łukasz Maciejewski: Flirtując z życiem. Kraków: Znak, 2018. ISBN 978-83-240-4835-9.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Danuta Stenka w bazie filmpolski.pl
- Danuta Stenka, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 2021-04-09] .
- Danuta Stenka w bazie IMDb (ang.)
- Danuta Stenka w bazie Filmweb
- Polskie aktorki teatralne
- Polskie aktorki filmowe
- Polskie aktorki radiowe
- Polskie aktorki dubbingowe
- Artyści Teatru Wybrzeże w Gdańsku
- Aktorki związane ze Szczecinem
- Członkowie Polskiej Akademii Filmowej
- Polscy członkowie Europejskiej Akademii Filmowej
- Laureaci Medalu Młodej Sztuki
- Laureaci Paszportu Polityki
- Osobowości telewizyjne związane z Polsatem
- Laureatki Polskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej drugoplanowej roli kobiecej
- Laureatki Polskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej głównej roli kobiecej
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Odznaczeni Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
- Kaszubi
- Ludzie urodzeni w Sierakowicach
- Urodzeni w 1961
- Laureatki nagrody im. Ireny Solskiej