iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ben_Szemen_(moszaw)
Ben Szemen (moszaw) – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Ben Szemen (moszaw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ben Szemen
‏בן שמן‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Centralny

Wysokość

70 m n.p.m.

Populacja (2007)
• liczba ludności


644

Nr kierunkowy

+972 3

Kod pocztowy

73115

Położenie na mapie Dystryktu Centralnego
Mapa konturowa Dystryktu Centralnego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ben Szemen”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ben Szemen”
Ziemia31°57′14″N 34°55′30″E/31,953889 34,925000
Strona internetowa

Ben Szemen (hebr. בן שמן; oficjalna pisownia w ang. Ben Shemen) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Leży w Szefeli na wschód od miasta Lod i na południowy wschód od międzynarodowego portu lotniczego im. Ben-Guriona, w otoczeniu moszawów Chadid, Ginnaton, Kerem Ben Szemen i wioski Ben Szemen.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotna osada powstała w styczniu 1906 roku na powierzchni 1 ha ziemi kupionej od Arabów z pobliskiej wioski El-Hadita. Powstała tutaj fabryka oliwyChadid”, kierowana przez Nahuma Vilbusha. Przy fabryce powstała szkoła rolnicza Kiryat-Séfer z internatem, założona przez Israel Belkinda dla ocalałych żydowskich sierot z pogromów w Rosji[1].

W 1907 zakupiono dodatkowe 17 ha ziemi, na której zasadzono pierwsze drzewka oliwkowe. Zapewniały one surowiec dla fabryki oliwy. W 1909 z powodu kłopotów finansowych zamknięto szkołę rolniczą Kiryat-Séfer i w 1911 w jej opuszczonych budynkach zamieszkali imigranci z Rumunii. W ten sposób powstał współczesny moszaw. W 1911 roku Boris Schatz, założyciel Akademii Sztiki Bezalel w Jerozolimie, otworzył tutaj lokalny oddział swojej szkoły. Realizował on w ten sposób swoje marzenie o połączeniu sztuki z naturą. Wybudowano wówczas kilkanaście nowych domów, w których zamieszkali między innymi złotnicy z Jemenu[1]. Nazwę zaczerpnięto z Księgi Izajasza 5:1

Zaśpiewam teraz miłemu memu piosnkę miłego mego o winnicy jego. Winnicę ma miły mój na pagórku urodzajnym.

Podczas I wojny światowej władze tureckie zniszczyły tutejszą plantację drzewek oliwnych. Fabryka oliwy przerwała wówczas swoją działalność, a jej maszyny przeniesiono do fabryki „Shemen” w Hajfie. W 1917 rozlokowali się tutaj brytyjscy żołnierze. Podczas starć turecko-brytyjskich zabudowania rolnicze moszawu zostały poważnie zniszczone, w wyniku czego większość mieszkańców wyjechało. Moszaw przemieniono na ośrodek badań rolniczych[1]. W 1922 dzięki pomocy Agencji Żydowskiej ponownie otworzono moszaw, w którym od 1926 organizowano letnie obozy wypoczynkowe dla żydowskich dzieci[2].

Po arabskich rozruchach w 1929 osadę Ben Szemen otoczono obronną palisadą. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1947 moszaw był wielokrotnie atakowany przez Arabów z pobliskiego miasta Lod. 1 grudnia 1947 Arabowie rozbili żydowski konwój z zaopatrzeniem i na krótki czas odcięli moszaw Ben Szemen od świata[1].

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. Sprzęt rolniczy i systemy nawadniające konstruuje spółka Technohac Agricultural Machinery[3].

Moszaw jest siedzibą zarządu prywatnych izraelskich linii lotniczych Orange Aviation, dostarczających usługi przewozowe luksusowymi samolotami dla osobistości[4].

Działa tutaj także spółka Cultura & Education Enterpises Ltd., zajmująca się publikacją i dystrybucją książek oraz muzyki[5]. Handlem akcesoriami hi-tech zajmuje się spółka Bug MultiSystem Ltd.[6]. Firma Topmarket zajmuje się handlem nowoczesną elektroniką.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Na północ od moszawu przebiega droga nr 443, którą jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 40 (Kefar SawaKetura) i następnie do miasta Lod, natomiast jadąc na wschód dojeżdża się do moszawów Ginnaton i Kerem Ben Szemen oraz wioski Ben Szemen i następnie do dużego węzła drogowego z autostradą nr 1 (Tel AwiwJerozolima) i autostradą nr 6.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Speedy Look Encyklopedia: Ben Szemen. [dostęp 2008-10-08]. (ang.).
  2. Keren Kayemeth Le'Israel – Jewish National Fund: The Ben Shemen Forest. [dostęp 2008-10-08]. (ang.).
  3. Technohac: Technohac. [dostęp 2008-10-08]. (ang.).
  4. Orange Aviation: Orange Aviation. [dostęp 2008-10-08]. (ang.).
  5. The Book Publisher’s Association of Israel: Cultura & Education Enterpises Ltd.. [dostęp 2008-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 lipca 2007)]. (ang.).
  6. Bug MultiSystem Ltd.: Bug MultiSystem Ltd.. [dostęp 2008-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 września 2008)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]