iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Gąsiorowska
Anna Gąsiorowska – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Anna Gąsiorowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Gąsiorowska
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1906
Nuna

Data i miejsce śmierci

ok. 1970
Nuna

Zawód, zajęcie

rolniczka

Miejsce zamieszkania

Nuna

Narodowość

polska

Małżeństwo

Lucjan Gąsiorowski

Dzieci

Czesław, Wojciech, Jan, Eustachiusz

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Anna Gąsiorowska z domu Ziółkowska (ur. 1 stycznia 1906 w Nunie, zm. ok. 1970 tamże) – polska rolniczka, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Z małżeństwa z Lucjanem Gąsiorowskim Anna miała czterech synów: Czesława, Wojciecha, Eustachiusza (Staśka) i Jana. Ich piąty syn zginął w wypadku. W drugiej połowie 1944 r. Anna razem z mężem Lucjanem przygarnęła włóczącą się od dwóch lat po okolicznych wsiach Dobę Drezner z Serocka, która uciekła z warszawskiego i legionowskiego getta. Odtąd Gąsiorowscy nazywali ją Danusią i przygarnęli na czas działań wojennych. Z obawy przed restrykcjami spotykanymi przez Polaków ukrywających Żydów, Gąsiorowscy ukrywali żydowskie korzenie Doby nawet przed swoimi synami. Anna wspólnie z Lucjanem zapoznała Dobę z praktykami wiary chrześcijańskiej i zabierała ją na nabożeństwa do lokalnego kościoła. Dziecko pomagało w pracach gospodarczych u Gąsiorowskich. W 1945 r., gdy wieś Nuna zamieszkała przez Gąsiorowskich znalazła się w strefie zagrożenie frontowego, wszyscy domownicy skryli się na dwa dni w piwnicy na ziemniaki. Doba Danusia opuściła Gąsiorowskich w styczniu 1946 r. bez pożegnania, po czym skierowała się do Legionowa w poszukiwaniu ojca. Stamtąd przygarnięcie wcześniej przez Annę dziecko dostało się do Warszawy, później do żydowskiego sierocińca w Otwocku, a następnie do Częstochowy, gdzie zostało odnalezione w 1949 r. i przetransportowane do Stanów Zjednoczonych przez rodzinę mieszkającą w Nowym Jorku[1].

19 kwietnia 2015 r. Instytut Jad Waszem uznał Annę Gąsiorowską za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Razem z nią uhonorowany został jej mąż, Lucjan Gąsiorowski[1]. Odznaczenie odebrał ich syn, Eustachiusz Gąsiorowski wspólnie ze swoją córką Mariolą Wyszyńską w lutym 2020 r.[2][3]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Krzysztof Bielawski, „Jeśli starczy chleba dla nas, to starczy i dla niej”. Historia rodziny Gąsiorowskich. Polscy Sprawiedliwi, Mateusz Szczepaniak (red.) [online], sprawiedliwi.org.pl, czerwiec 2020 [dostęp 2020-12-30].
  2. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2020 [online], yadvashem.org, 1 stycznia 2020, s. 25.
  3. Nasielsk.pl – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata [online], nasielsk.pl [dostęp 2020-12-30].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]