iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.wikipedia.org/wiki/Albertynki
Albertynki – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Albertynki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albertynki
Dewiza: Być dobrym jak chleb
Pełna nazwa

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim

Nazwa łacińska

Congregatio Sororum Albertinarum Pauperibus Inservientium

Skrót zakonny

CSAPI

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

św. Adam Chmielowski

Data założenia

15 stycznia 1891

Przełożony

s. Teresa Maciuszek

Strona internetowa
Kraków ul. Krakowska 47
Dom Macierzysty Sióstr Albertynek.

Albertynki – Zgromadzenie Sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu Posługujących Ubogim (CSAPI, pol. ZSAPU), żeński zakon katolicki założony przez św. Adama Chmielowskiego 15 stycznia 1891 roku w Krakowie.

Pierwsze siedem sióstr albertynek przyjęło habity za zgodą kard. Albina Dunajewskiego w kaplicy w kurii krakowskiej. Najpierw placówki zgromadzenia powstawały w zaborze austriackim m.in. we Lwowie, Stanisławowie, Jarosławiu, Przemyślu, Samborze i Sokalu, a po I wojnie światowej także w innych częściach Polski. Siostry opiekowały się bezdomnymi, ubogimi, chorymi i uchodźcami wojennymi. Powstała też pustelnia w Starym Bruśnie, przeniesiona w 1898 r. do Prusia, a następnie do Zakopanego[1].

W 1922 roku pierwsza kapituła generalna sióstr wybrała Bernardynę Jabłońską na przełożoną generalną. W 1926 roku abp Adam Stefan Sapieha zatwierdził zgromadzenie na prawie diecezjalnym. W 1940 r., w chwili śmierci Matki Jabłońskiej zgromadzenie liczyło ok. 500 członkiń i prowadziło 56 placówek. Po II wojnie światowej zgromadzenie utraciło swoje placówki na Kresach Wschodnich. W 1974 roku siostry podjęły posługę w USA, a w 1982 w Argentynie, gdzie najpierw opiekowały się polskimi emigrantami i kombatantami, a następnie też ludnością miejscową. Po 1990 roku powróciły do Lwowa oraz utworzyły nowe placówki na Słowacji, w Watykanie, Włoszech, Anglii i Boliwii. W 2001 roku powstała też placówka w Usolu Syberyjskim w Rosji[2].

Zgromadzenie w Polsce podzielone jest na 3 prowincje: krakowską, warszawską i poznańską. Istnieje także wiceprowincja Ameryki Południowej (z domami zakonnymi w i Argentynie i Boliwii)[3].

Od 1928 roku dom generalny mieści się w zabytkowym dworku „Pocieszka” w Krakowie, ul. Woronicza 10, który przebudowany został według planów Jana Sasa-Zubrzyckiego[4]. Tam też mieści się Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta, z relikwiami Założyciela, kanonizowanego w 1989 roku, i bł. siostry Bernardyny Jabłońskiej, beatyfikowanej w 1997 roku.

Zakon udostępnia turystom zabytkowy klasztor Albertynek w Zakopanem na Kalatówkach.

Od 2016 roku przełożoną generalną zgromadzenia jest s. Teresa Maciuszek[5].

W 2020 prof. Beata Zarzycka, albertynka, została wybrana prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, będąc pierwszą w historii uczelni zakonnicą na tym stanowisku[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (ZSAPU) [online], www.rkc.lviv.ua [dostęp 2023-08-30].
  2. Historia [online], Albertynki [dostęp 2023-08-31] (pol.).
  3. Domy poza Polską [online], Albertynki [dostęp 2023-08-31] (pol.).
  4. Pocieszka [online], MAŁOPOLSKA TO GO [dostęp 2023-08-30] (pol.).
  5. z, Nowy Zarząd Generalny Sióstr Albertynek | Zakony Żeńskie [online], zakony-zenskie.pl, 11 września 2022 [dostęp 2023-08-30] (pol.).
  6. z, S. dr hab. prof. KUL Beata Zarzycka: Nie postrzegam pracy jako kariery | Zakony Żeńskie [online], zakony-zenskie.pl [dostęp 2023-02-02] (pol.).