iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Złota_Kaczka
Złota Kaczka – Wikipedia, wolna encyklopedia

Złota Kaczka

polska nagroda filmowa

Złota Kaczka – najstarsza polska nagroda filmowa przyznawana przez miesięcznik „Film” i jego czytelników od 1956 r.

Historia

edytuj

W 1956 tygodnik „Film” (obecnie miesięcznik) świętował swoje 10-lecie i przy tej okazji narodził się pomysł przyznawania Złotych Kaczek. Na samym początku nagroda miała być przyznawana przez jury, które miało być złożone z redakcji oraz redaktora naczelnego pisma. Ostatecznie zdecydowano jednak, że nagrody przyznawać będą czytelnicy „Filmu”. Wśród osób głosujących zostały rozlosowane nagrody takie jak ekspres do kawy, tuzin chusteczek i inne. Projektantem nagrody został profesor Jerzy Jarnuszkiewicz.

Pierwsze Złote Kaczki zostały przyznane w dwóch kategoriach: najlepszy film polski i najlepszy film zagraniczny. Laureatami w tych kategoriach zostali Sprawa pilota Maresza Leonarda Buczkowskiego i Ostatni most Helmutha Kautnera. W 1962 dołożono trzecią kategorię: najlepszy polski film krótkometrażowy. W 1973 nie przyznano Złotych Kaczek, a zamiast nich pismo „Film” wraz z „Gazetą Zielonogórską” zorganizował plebiscyt na parę najpopularniejszych aktorów kina polskiego; zwycięzcami zostali Barbara Brylska i Jan Englert. W latach 1974–1975 Złote Kaczki zastąpiono Złotymi Kamerami, które przyznawali dziennikarze „Filmu” w kategoriach: najlepszy film polski, najlepszy debiut reżyserski, najlepsze kreacje aktorskie. Wręczano także wyróżnienia honorowe dla filmów spoza Polski.

W latach 1976–1981 Złote Kaczki nie były przyznawane. Złote Kaczki zaczęto ponownie przyznawać po stanie wojennym. Nagrody w kategoriach: najlepszy film polski i najbardziej lubiana para aktorów polskiego kina ponownie przyznawali czytelnicy. Gospodarzami gal byli m.in. Grażyna Torbicka, Piotr Bałtroczyk i Maciej Stuhr. Laureaci Kaczek otrzymywali je z rąk m.in. Beaty Tyszkiewicz czy Jerzego Zelnika. Retransmisje z uroczystości przyznania Złotych Kaczek były pokazywane w TVP2. Liczba kategorii rozrastała się od lat 90. W 2006 nagrody zostały przyznane w kategoriach: najlepszy film polski, najlepszy film zagraniczny, najlepsza aktorka polska, najlepsza aktorka zagraniczna, najlepszy aktor polski, najlepszy aktor zagraniczny, najlepsze wydanie DVD; zostały także przyznane przez redakcję pisma dwie nagrody specjalne.

W 2007 obchodzono 50-lecie polskiej szkoły filmowej, w związku z czym odbyła się jubileuszowa gala Złotych Kaczek. Gala prowadzona przez Monikę Richardson i Cezarego Pazurę była retransmitowana w TVP2. Statuetki otrzymali m.in. Andrzej Wajda w kategorii najlepszy film 50-lecia (Ziemia obiecana), Jerzy Stuhr w kategorii najlepszy aktor i Marek Koterski w kategorii najlepszy żart (Dzień świra). Na uroczystość przybyli także Jerzy Antczak, Jadwiga Barańska, Edyta Górniak, Katarzyna Figura, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Zapasiewicz i Jerzy Hoffman.

Złota Kaczka dla najlepszego filmu

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Złote Kaczki 2008. [dostęp 2018-04-22]. (pol.).
  2. bwl, asl: Złota Kaczka dla „Lejdis”. TVP, 12.11.2008. [dostęp 2018-04-22]. (pol.).

Linki zewnętrzne

edytuj