iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Psycholog
Psycholog – Wikipedia, wolna encyklopedia

Psycholog (w odniesieniu do kobiet stosuje się powszechnie formę ta psycholog[1], chociaż poprawna językowo jest także forma feminatywu psycholożka[2]) – zawód zaufania publicznego wykonywany przez osobę posiadającą właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami[3], do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie), na udzielaniu pomocy psychologicznej, nauczania, prowadzenia wykładów, kursów, szkoleń warsztatów.

Jak w każdej dziedzinie nauk stosowanych, także i w psychologii istnieje pewien niewielki odsetek adeptów, którzy zamiast ściśle rozumianej działalności zawodowej wolą realizować się głównie w działalności dydaktycznej i badawczej, wybierając karierę naukową, w ramach której prowadzą badania podstawowe (które nie mają na celu dostarczać rozwiązań gotowych do praktycznego zastosowania w celu umożliwienia lub ułatwienia pokonywania problemów społecznych bądź osobistych) lub stosowane (które z założenia ukierunkowane są na tworzenie rozwiązań nadających się do wdrożenia w praktyce zawodowej)[3].

Kształcenie w zakresie psychologii w Polsce

edytuj

Zgodnie z prawem studia psychologiczne można w Polsce podjąć w ramach jednolitych pięcioletnich studiów magisterskich, trzyletnich studiów licencjackich oraz dwuletnich studiów magisterskich (dla magistrów i licencjatów - dla osób, które ukończyły studia magisterskie lub licencjackie - niekoniecznie w dziedzinie psychologii) w trybach: stacjonarnym (studia dzienne), niestacjonarnym (studia zaoczne) oraz online[4]. Projekt nowej ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów, którego planowany termin przyjęcia przez RM zakładany jest na I kwartał 2026 r., zawiera zapis mówiący o tym, że tytuł zawodowy „psycholog” będzie podlegał ochronie prawnej. Dodatkowo po wejściu w życie przepisów w procederowym kształcie, dwuletnie studia magisterskie z psychologii nie będą już dostępne dla osób nieposiadających licencjat z psychologii[5]. Ponadto psycholog może odbyć specjalizację zawodową (np. w psychologii klinicznej, psychoterapii dzieci i młodzieży lub psychoseksuologii). Psycholog może również odbyć 4-letnie szkolenie w zakresie psychoterapii i uzyskać kwalifikacje psychoterapeuty. Zasady wykonywania zawodu psychologa reguluje ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1026).

Uczelnie prowadzące studia psychologiczne to:

Działalność zawodowa

edytuj

…naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem jego działalności profesjonalnej jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich.

Kodeks etyczno-zawodowy psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z 1991 roku

Działalność zawodowa psychologa obejmuje liczne dziedziny życia publicznego, m.in. oświatę (psychologia wychowawcza), medycynę (psychologia kliniczna, psychologia rozwoju człowieka, psychologia zdrowia), współzawodnictwo sportowe (psychologia sportu), wymiar sprawiedliwości i organy ścigania (psychologia sądowa), organizacje (doradztwo personalne), głównie zakłady pracy (psychologia pracy i organizacji), reklamę i marketing (psychologia reklamy) oraz prywatnego (psychoterapia).

Przypisy

edytuj
  1. Stanowisko Rady Języka Polskiego w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów [online], rjp.pan.pl [dostęp 2021-02-21].
  2. Stanowisko Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów (25 XI 2019 r.). Rada Języka Polskiego. [dostęp 2022-04-18].
  3. a b Rathus 2004 ↓, s. 45.
  4. Studia Psychologiczne [online], 21 kwietnia 2024 [dostęp 2024-08-11] (pol.).
  5. Projekt ustawy o zawodzie psychologa [online], 1 lipca 2024 [dostęp 2024-08-11] (pol.).
  6. Psychologia – nowy kierunek na UTH Rad.! – UTH [online], uniwersytetradom.pl [dostęp 2023-03-31].

Bibliografia

edytuj
  • Spencer A. Rathus: Psychologia współczesna. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004. ISBN 83-89120-94-1. (pol.).

Linki zewnętrzne

edytuj