Polsuw Poznań
Polsuw Poznań – kolejowy zestaw kołowy ze zmiennym rozstawem kół opracowany w 2019 na bazie systemu SUW 2000 skonstruowanego w latach 1992-1998 przez inżyniera Ryszarda Suwalskiego z ZNTK w Poznaniu[1].
Zestaw powstał w wyniku współpracy pracowników z PKP SA, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Kolejnictwa w Warszawie. W stosunku do systemu SUW 2000 zastosowano nowe rozwiązania technologiczne znacząco ograniczających koszty eksploatacji produktu[2]. Głównym celem stosowania zestawu jest szybka zmiana rozstawu wózków kolejowych pojazdu szynowego na styku systemów o innym rozstawie szyn, a zatem najczęściej na granicy państw, ale też na granicy obszarów obsługiwanych przez różnych przewoźników, jak np. Polskie Koleje Państwowe/Linia Hutnicza Szerokotorowa[3]. W 2019 zestaw (patent, dokumentacja i majątkowe prawa autorskie) został zakupiony przez PKP SA[1].
Najważniejszym zadaniem systemu będzie wspomaganie przewozów przez polską granicę wschodnią (szczególnie chodzi o przewozy na Nowym Jedwabnym Szlaku). Przestawianie wózków będzie się odbywało automatycznie, bez konieczności zatrzymania składów, przy prędkości 30–40 km/h. System jest znacznie bardziej uniwersalny niż rozwiązania hiszpańskie Talgo. Możliwe jest jego dostosowanie do każdego rozstawu szyn. Działa również w każdych warunkach pogodowych. Montaż systemu jest rozważany w Gniewczynie Łańcuckiej, gdzie fabrykę wagonów zamierza zbudować PKP Cargo[4].
Przypisy
edytuj- ↑ a b RK, POLSUW – szerokość toru przestaje mieć znaczenie, w: Raport Kolejowy, nr 6/2019, s. 76-77, ISSN 2081-383X
- ↑ Forsal, PKP SA kupiły prawa do POLSUW Poznań. "To duża szansa"
- ↑ Inżynieria.com, PKP – koniec wielogodzinnych postojów na granicach
- ↑ Rynek Kolejowy, Co nam da Polsuw, następca SUW 2000?