iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Henryk_Krauze
Henryk Krauze – Wikipedia, wolna encyklopedia

Henryk Krauze (ur. 12 grudnia 1912 w Ostrołęce, zm. 23 września 1991 tamże[1]) – artysta malarz, projektant, pedagog, działacz turystyczny i społeczny, żołnierz wojny obronnej 1939 r.

Henryk Krauze
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1912
Ostrołęka

Data i miejsce śmierci

23 września 1991
Ostrołęka

Zawód, zajęcie

malarz, projektant, pedagog, działacz turystyczny i społeczny, żołnierz

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” Złota Odznaka ZNP Złota Honorowa Odznaka PTTK

Życiorys

edytuj

Pochodził z rodziny inteligenckiej, był synem Cezarego i Kazimiery z d. Zielińskiej. Uczęszczał do SP w Ostrołęce oraz do Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce, następnie do Państwowej Szkoły Ogrodniczej w Warszawie i Szkoły Podchorążych w Zambrowie. Był porucznikiem w stanie spoczynku. Ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Status artysty plastyka został mu nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki[1].

W okresie międzywojennym pracował jako nauczyciel przysposobienia wojskowego w Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Po wybuchu II wojny światowej, jako podporucznik rezerwy, na ochotnika zgłosił się do Batalionu Obrony Narodowej, który podlegał Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Narew”[2]. Jako dowódca plutonu zwiadu prowadził działania w okolicach Kruszewa, Różana, Łątczyna, Lipianki, Miastkowa, Nowogrodu. Po zatrzymaniu przez Niemców w okolicach Śniadowa udało mu się uciec i wrócić do Ostrołęki. Otrzymał skierowanie do Krakowa, ale został ujęty przez gestapo. Po brutalnym przesłuchiwaniu 30 grudnia 1939 przetransportowano go do obozu przejściowego w Stablack k. Królewca, gdzie otrzymał numer obozowy 40225, następnie w połowie stycznia 1940 r. – do oflagu IA w Itzehoe k. Hamburga, a po kilkunastu miesiącach do Sandhostel. Podczas ewakuacji jeńców, po inwazji Niemiec na ZSSR, uciekł z wagonu, ale został schwytany przez pościg i odstawiony do Lubeki. 20 kwietnia 1942 r. trafił z ok. 800 jeńcami do Oflagu II C Woldenberg[3]. Tam, mimo trudnych warunków, rozpoczął działalność plastyczną, przesyłając prace Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi. Przez całą okupację przebywał w obozach jenieckich na terenie Niemiec[1].

Po II wojnie światowej pracował na węźle kolejowym PKP, a później w szkolnictwie średnim – najpierw w Liceum Ogólnokształcącym, później przez 30 lat w Liceum Pedagogicznym, a następnie w Technikum Budowlanym w Ostrołęce. Od 1973 przebywał na emeryturze[1]. Będąc nauczycielem wychowania plastycznego i fizycznego, wraz z żoną organizował obozy turystyczne, rajdy i spływy kajakowe dla młodzieży[4].

Działał w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, był, m.in. prezesem Zarządu Powiatowego i członkiem Zarządu Okręgu w Warszawie. Należał do Stronnictwa Demokratycznego, był radnym Miejskiej Rady Narodowej (cztery kadencje)[1][2].

Był mężem Jadwigi z d. Owczarek – nauczycielki (zm. 1992), mieli syna Andrzeja. Przez całe życie był związany z Ostrołęką. Spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce[1].

Działalność artystyczna

edytuj
 
Pomnik wzniesiony ku pamięci Żydów ostrołęckich w miejscu dawnego kirkutu na ul. Poznańskiej zaprojektowany przez Henryka Krauze

Był związany z grupami twórczymi plastyków nauczycieli „Nałęczów-56” i „Mazowsze”, działającymi przy Zarządzie Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jako artysta plastyk wykonał około 400 prac, w tym większość obrazów olejnych oraz grafiki, projekty medali i pocztówek. Był autorem, m.in. pomnika ostrołęckich Żydów na terenie dawnego cmentarza, medalu 600-lecia Ostrołęki, oraz Odznaki „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego”[2]. Wykonał rekonstrukcję pomnika Szarży Artylerii pod dow. ppłk. Józefa Bema na miejscu bitwy ostrołęckiej w powstaniu listopadowym, dzieła Romualda Zerycha z okresu międzywojennego, które zostało zniszczone przez Niemców[5].

Uczestniczył w 43 wystawach zbiorowych i ośmiu indywidualnych. Jego obrazy ukazują Ostrołękę. Był m.in. autorem zbiorów rysunków pt. „Kapliczki kurpiowskie ze szkicownika Henryka Krauze”, „Ostrołęka w rysunkach Henryka Krauze” i „Dawna Ostrołęka”. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucji polskich oraz zagranicznych, m.in. na Węgrzech, w Szwajcarii, Czechach, Słowacji i Stanach Zjednoczonych. Po pożarze kościoła poklasztornego w Ostrołęce wykonał kopię obrazu przedstawiającego fundatora klasztoru i kościoła – Tomasza Gocłowskiego[2].

Medale i odznaczenia

edytuj

Upamiętnienie

edytuj

Skwer przed II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce nosi imię Henryka Krauzego. W sobotę 22 czerwca 2019 uroczyście odsłonięto tablicę na skwerze upamiętniającą patrona[6][7].

Przypisy

edytuj
  1. a b c d e f g Stanisław Pajka, Słownik biograficzny Kurpiowszczyzny XX wieku, Kadzidło: Niezależne Obywatelskie Stowarzyszenie „Kurpik”, 2008, s. 512, ISBN 83-916349-2-2.
  2. a b c d e Jerzy Kijowski, Henryk Krauze, „Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego”, 5, 1991, s. 192–193 [dostęp 2022-11-05].
  3. Henryk Krauze, Wspomnienia z II wojny światowej, „Ostrołęka pełna wspomnień” (6), 2018, s. 18–30, ISBN 978-83-64200-36-6.
  4. Andrzej Krauze, Pani Jadzia, czyli moja Mama, [w:] Na ścieżkach pamięci. 100 lat Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrołęce jak w kalejdoskopie, Ostrołęka: Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrołęce, 2018, s. 167–168, ISBN 978-83-951429-1-8.
  5. Barbara Kalinowska, Romuald Zerych (1888- 1964). Rzeźbiarz niezapamiętany, Ostrołęka: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, 2019, s. 88-91, 192, ISBN 978-83-953620-2-6.
  6. Piotr Ossowski, Henryk Krauze upamiętniony tablicą na skwerze przed LO II w Ostrołęce, „Tygodnik Ostrołęcki” (25), 2019, s. 5.
  7. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Henryka Krauzego na skwerze jego imienia [online], Tygodnik ostrołęcki [dostęp 2022-11-05].