Radioretro.hb
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
edytujKilka informacji o Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Najlepiej rozpocząć od nauki podstaw formatowania oraz edytowania (pisania) haseł w Twoim brudnopisie.
- Przeczytaj stronę o tworzeniu artykułów z podstawowymi informacjami (→ Jak napisać nowy artykuł) oraz z zaawansowanymi (→ Jak napisać doskonały artykuł). Najlepiej zacznij pisać hasło w swoim brudnopisie.
- Pamiętaj, by w artykułach podawać przypisy i postaraj się, by miał strukturę jak nasz wzorzec artykułu.
- Jeśli sprowadza Cię tu własna biografia, to zapoznaj się odpowiednio – ze stroną o tym, jak zmieniać swój biogram lub co zrobić, gdy biogramu nie ma.
- … jakie są zasady tworzenia i zmieniania artykułów? Najważniejsze z nich to:
- Przestrzegamy praw autorskich (→ Pomoc:FAQ/Prawa autorskie), więc nie kopiuj z innych miejsc tekstów i obrazów, zwykle jest to niedozwolone.
- Publikujemy tylko informacje z wiarygodnych źródeł (→ Pomoc:Przypisy). Nie przedstawiamy wiedzy własnej.
- Tekst powinien być neutralny i napisany stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Tematy artykułów muszą być encyklopedyczne, czyli odpowiednio ważne.
- … gdzie szukać pomocy? Znajdziesz ją:
- u przewodników, wolontariuszy, którzy Ci podpowiedzą;
- na stronie do zadawania pytań – tam również wolontariusze Ci odpowiedzą;
- samodzielnie szukając, zaczynając np. od strony Pomoc:Spis treści;
- na Discordzie, jeśli wolisz;
- u własnego Przewodnika, masz kontakt do tej osoby na swojej stronie domowej.
- … jak się komunikować?
- Między sobą komunikujemy się na stronach dyskusji. W takiej komunikacji podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (
~~~~
). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis z datą. - Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć.
- Między sobą komunikujemy się na stronach dyskusji. W takiej komunikacji podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
Zobacz też: Pomoc:Pierwsze kroki • Pomoc:Personalizacja • Żargon wikipedystów • Tablica ogłoszeń • Praca w wikiprojektach
Ad:Zmiana nazwy strony
edytujHej. Być może to powinno być oczywiste. Ale od tego mamy zasadę weryfikowalności – zerknij na nią. Mówi ona by wskazać na źródło, podać je w artykule (tak, by czytelnik wiedział, gdzie może sprawdzić daną informację) – i wtedy można bezpiecznie posługiwać się tak uźródłowioną informacją w artykule. I być może dla Ciebie to oczywiste – ale dla mnie, łodzianina, który chyba nigdy w życiu nawet przez Gliwice nie przejeżdżał, ta informacja nie ma w sobie nic z oczywistości. Wydaje się, że masz rację (tej nazwy używa też gliwickie muzeum, używało jej już w 2005 roku), ale jeśli oczekujesz, że ja to zmienię – to musisz dać mi więcej czasu – muszę więcej pogrzebać (bo do źródeł dodałeś jedną, wydaną w tym roku książkę – i to swojego autorstwa, i stronę, której też jesteś Autorem; co więcej, książka jest wydana własnym sumptem, co powoduje, że nie przeszła recenzji w wydawnictwie – zasada weryfikowalności wspomina o tym jakie powinny być źródła, mówi m.in. o ich rzetelności, którą wywodzimy z procesu recenzowania). A może znajdziesz inne źródła niż własną pracę? pozdrawiam, Piastu βy język giętki… 15:31, 18 paź 2024 (CEST)
- Źródłem nazwy nie jest moja książka.
- Są nimi obecna nazwa używana przez Muzeum w Gliwicach: Radiostacja Gliwice oraz pierwotna nazwa niemiecka: Sender Gleiwitz (Radiostacja Gliwice).
- Książka "Radiostacja Gliwice" posiada także drugiego wydawcę: Wydawnictwo Poligraf, gdzie przeszła podwójne recenzowanie. Jest efektem wieloletniej i dogłębnej pracy nad tematem oraz była recenzowana przez fachowców tematyki. Proszę spojrzeć na moją stronę użytkownika. Recenzowanie tematów "Radiostacja Gliwice" oraz "Prowokacja gliwicka" nie powinno się odbywać przed zapoznaniem się z tą książką. Oba ww. tematy w świetle tej pracy wymagają wielu korekt, a nawet radykalnych zmian. Pozdrawiam. Radioretro.hb (dyskusja) 18:16, 18 paź 2024 (CEST)
- Drobne poprawki do Bibliografii.
- Mam zamiar poprawić dwa hasła: Radiostacja Gliwice i Prowokacja gliwicka, to tematy które znam i nad którymi pracowałem sporo lat.
- Swoje uwagi do Prowokacji wpisałem w Dyskusji, nie wiem czy to właściwe miejsce.
- Pozdrawiam H.B. Radioretro.hb (dyskusja) 14:10, 19 paź 2024 (CEST)
Ad:Prowokacja gliwicka
edytujJeśli tytuł artykułu brzmi prowokacja gliwicka, to takie sformułowanie powinno być też w infoboksie, a nie "incydent...". A jeśli w Wikipedii postacią linkowaną jest Franciszek Honiok to nie ma ani sensu ani potrzeby zmieniać na Franz Honiok, bo ten link będzie świecił się na czerwono i nikt nie przeczyta takiego hasła. I poza tym źródła. Do każdej nowo wprowadzanej informacji powinno się podawać źródła informacji. --Zwiadowca21 16:15, 23 paź 2024 (CEST)
- A. Proszę mi podpowiedzieć jak zmienić nazwę tej strony: prowokacja na incydent.
- B. Franz Honiok, źródła:
- 1. Spiess, H. Lichtenstein. Akcja Tannenberg. Pretekst do rozpętania II wojny światowej. 1979 r.
- 2. www.gliwice.eu
- 3. www. muzeum.gliwice.pl
- 4. Histmag.org
- 5. H. Berezowski. Radiostacja Gliwice. 2024 r.
- C. Proszę o podpowiedź: jak wykasować obrazki, które pomyłkowo wstawiłem dwukrotnie?
- Pozdrawiam
- Henryk Berezowski Radioretro.hb (dyskusja) 20:19, 23 paź 2024 (CEST)
- Brak odpowiedzi więc ciąg dalszy dyskusji.
- Edytuję, a może mi się tylko tak wydaje.
- Proszę zobaczyć, są nowe wątki: studio awaryjne w radiostacji, praca radiostacji na Fali Wspólnej.
- Jeśli chodzi o źródła dla rozdziału "Incydent" to w książce podaję 26 pozycji z którymi dokładnie się zapoznałem. Opracowanie tematu pochodzi z wielu miejsc i wielu pozycji. Radioretro.hb (dyskusja) 14:37, 26 paź 2024 (CEST)
- Aby zmienić tytuł artykułu należy w zakładce u góry strony użyć narzędzia "przenieść stronę". Obawiam się, że początkujący edytorzy nie mają takiej możliwości. To w jaki sposób należy dodawać źródła można przeczytać na Pomoc:Przypisy#Tworzenie nowego przypisu. Jestem wdzięczny za Twój wkład, ale obawiam się, że swoimi edycjami wprowadzasz zbyt dużo zamętu. W tej edycji usunąłeś poprawnie uźródłowiony tekst. A w tej wprowadzasz mnóstwo nieuźródłowionego tekstu.
- No i zostaje jeszcze kwestia nazewnictwa. Skoro w polskim nazewnictwie przyjęła się "prowokacja gliwicka" to nie możemy jej zmieniać na "incydent". Ewentualnie można rozpocząć dyskusję w kawiarence. Zwiadowca21 12:47, 27 paź 2024 (CET)
- Dokładnie uźródłowiony tekst to Altenhöner?
- W 2010 r. F. Altenhöner przedstawia nam należącego do oddziału napastników doktora fizyki, wykształconego radiotelegrafistę z niemieckiej marynarki (Reichsmarine), który był w zespole ekspertem w dziedzinie radiofonii. Jednak i on nie potrafił uruchomić mikrofonu, a program wyemitowany przez mikrofon burzowy został zagłuszony przez oddaloną o 150 km radiową stację wzmacniakową (Rundfunkverstärkeramt) we Wrocławiu.
- Radiotechnikiem w oddziale był Karl Berger inż. studyjny z Radia Berlin.
- Mikrofon burzowy nigdy nie istniał.
- We Wrocławiu nie było żadnej stacji wzmacniakowej.
- Gliwicka radiostacja nie był zagłuszana.
- Jest jeszcze więcej imaginacji doktora F.A. Radioretro.hb (dyskusja) 18:37, 27 paź 2024 (CET)
- Rzetelne źródło - nie jest nim F. Altenhöner. Patrz powyżej, plus: np. Franciszek Honiok, gdzie źródłem jest Spiess, Lichtenstein (dla mnie także najbardziej wiarygodne źródło), ale u ww. Honiok ma na imię Franz. Kolejny przykład: F.A. pisze w swojej książce stale SS, a w źródłach jest SD, a to zasadnicza różnica.
- "Prowokacja gliwicka" - to jakiś dogmat? Nie możemy jej zmienić na "Incydent gliwicki"? Te sformułowanie jest neutralne i takie też zostały użyte czterokrotnie w dziale "Zobacz też", żadnych incydentów. Dyskusja w kawiarence wydłuży proponowane zmiany, wystarczy, że przekonam Ciebie.
- Fala Wspólna (Gleichwelle) - największe źródło to niemieckie Radiomuseum; przetłumaczone i wytłumaczone w mojej książce.
- Studio awaryjne (Notfallstudio) - źródło Jürgen Runzheimer Gleiwitz im letzten Krieg ... Vierteljahrshefte für Zeitgeschichte, München 1979. Kwartalnik Historyczny wydany przez Institut für Zeitgeschichte, München (Instytut Historyczny w Monachium), artykuł historyka, pracownika naukowego Instytutu Pedagogicznego w Weilburgu – Jürgena Runzheimera. Także po polsku w książce.
- Wg Wiki - nie mam prawa przedstawiać wiedzy własnej. Ta wiedza zawarta teraz w książce to efekt mojej wieloletniej pracy. Wykaz przeczytanych źródeł to 50 + 26 pozycji, w różnych językach. Pracowałem także w podobnych obiektach radiotechnicznych i rozmawiałem ze starszymi kolegami, fachowcami radiowymi.
- O tym temacie nie powinni pisać historycy, a fachowcy starej radiotechniki, ponieważ wychodzi to co tutaj widzimy, mnóstwo wątpliwości i znaków zapytania oraz przekłamań. Wszyscy historycy piszący o Radiostacji nie mają podstawowej wiedzy radiotechnicznej, nie byli nawet w obiekcie (w gliwickiej radiostacji spędziłem aktywnie wiele czasu), nawet Ci ze Śląska. Łatwo siedzieć przy komputerze i pisać opowiadania historyczne. Radioretro.hb (dyskusja) 18:53, 28 paź 2024 (CET)
Nie zgadzam się na takie niszczenie artykułu! Był taki czas w historii Wikipedii gdy skupialiśmy się na dodawaniu treści pomniejszając znaczenie przypisów. Ale te czasy minęły bezpowrotnie. Przy dodawaniu tekstu należy zawsze podawać źródła. W sekcji Przygotowania nie ma ani jednego przypisu, a treść która była uźródłowiona została przez Ciebie usunięta. To jest niedopuszczalne i nie ma na to mojego przyzwolenia. Zachęcam do lektury: Wikipedia:Weryfikowalność. W jaki sposób dodawać przypisy przeczytasz na Pomoc:Przypisy. Zwiadowca21 09:22, 17 lis 2024 (CET)
- Przypisy podałem tutaj, lecz nie odniosłeś się do żadnego. Np.: Altenhöner - źródło nierzetelne; Incydent - Prowokacja; Studio awaryjne; Fala Wspólna; Franz - Franciszek. Henryk Berezowski. Radioretro.hb (dyskusja) 11:06, 17 lis 2024 (CET)
Nieencyklopedyczne wpisy
edytujtreść artykułu to nie miejsce na komentarze typu "(wg każdego kto przeczyta poniższy tekst)". Pomijając już logiczny błąd użycia kwantyfikatorów to do dyskutowania o artykule służy, jak sama nazwa wskazuje dyskusja a nie jego treść. Tak samo autorytatywne stwierdzanie, że jakiś autor jest niewarygodny, nie może mieć miejsca w artykule. Zabezpieczyłem artykuł przed dalszymi takimi edycjami. Zapraszam do prowadzenia merytorycznej dyskusji we właściwym miejscu. masti <dyskusja> 16:40, 21 lis 2024 (CET)
- O.K. Podejmę dyskusję z każdym we właściwym miejscu.
- Jest nim:
- Dyskusja w temacie - Prowokacja gliwicka?
- Dyskusja wikipedysty - radioretro.hb ? Henryk Berezowski
- Radioretro.hb (dyskusja) 22:30, 21 lis 2024 (CET)
- Najlepszym wyjściem będzie wykasowanie wszystkich moich wpisów oraz ilustracji, jak proponował jeden z administratorów. Proszę to zrealizować i wówczas nie będę dokonywał dalszych wpisów. Henry Berezowski Radioretro.hb (dyskusja) 13:55, 3 gru 2024 (CET)