November P
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
edytujJeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
- Nie naruszamy praw autorskich (jeśli masz wątpliwości → zerknij tutaj).
- Wprowadzamy tylko informacje opublikowane w wiarygodnych źródłach (→ zobacz, jak dodawać przypisy), co oznacza, że nie przedstawiamy twórczości własnej.
- Informacje przedstawiamy w sposób neutralny, a artykuły piszemy stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
- Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
- … gdzie szukać pomocy?
- W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.
- Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
- … jak się komunikować?
- Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
Tunel na Przeworskiej kolejce
edytujCześć,
W Europie jest sporo dłuższych tuneli niż tunel na PKD. Pierwszym z brzegu przykładam jest mający ponad 19km tunel Vereina: https://www.rhb.ch/en/company/key-figures/infrastructure Informacja o tym, że tunel w Szklarach jest najdłuższy w Europie jest rzeczywiście często powielana, ale jest zupełnie nieprawdziwa. Skansen (dyskusja) 07:32, 15 lut 2023 (CET)
- Cześć,
- Pisząc o tunelu nie sprecyzowałem, że chodzi o najdłuższy tunel kolejki wąskotorowej, którego szerokość toru wynosi 750 mm.
- Pozdrawiam November P (dyskusja) 20:25, 15 lut 2023 (CET)
Ad: Przeworska Kolej Dojazdowa
edytujCześć. Nieco pospiesznie wycofałem Twoją edycję w ww. artykule, za co przepraszam. Już została przywrócona. --katafrakt (✉) 17:17, 14 mar 2023 (CET)
Szklary (przystanek kolejowy)
edytujCześć. Stron nie przenosi się w taki sposób. Służy do tego funkcja przenieś, dzięki czemu zachowuje się historię i dyskusję. Jeżeli w Polsce istnieje lub istniał przestanek Szklary, tytułem artykułu powinno być w tym przypadku Szklary (przystanek kolejowy w Polsce), a ten na Litwie powinno się za pomocą wspomnianej funkcji przenieść pod Szklary (przystanek kolejowy na Litwie). Aby teraz przenieść musi zainterweniować administrator, po jego interwencji przeniosę hasło. Jakbyś miał jakieś pytania odezwij się na mojej stronie dyskusji. Pozdrawiam Tomasz91 (dyskusja) 22:07, 17 mar 2023 (CET)
To samo dotyczy Szklary Wąskotorowe. Proszę, zapoznaj się z Pomoc:Zmiana nazwy strony. Dodatkowo nie wiem czy rozkład jazdy pociągu turystycznego z 2015 jest wystarczającym źródłem, aby zmieniać nazwę. Googlując można znaleźć także nazwę Szklary Wąskotorowe, jednak żadne znalezione przeze mnie źródło nie było na tyle mocne, aby można było rozsądzić, jaka jest obecna nazwa. Tomasz91 (dyskusja) 22:36, 17 mar 2023 (CET)
- To prawda, że tak nazwanych artykułów może nie być. Wynika to jednak z tego, że hasła o stacjach/miejscowościach/itp. w Polsce powstawały wcześniej i ich autorzy mogli nie wiedzieć, że gdzieś jeszcze istnieje obiekt o tej samej nazwie. Wg. zaleceń (Wikipedia:Strona_ujednoznaczniająca#Tytuły_artykułów_i_strony_ujednoznaczniającej oraz Wikipedia:Neutralny_punkt_widzenia#Polonocentryzm) nie wyróżnia się haseł brakiem uściślenia dlatego, że leżą w Polsce. Tomasz91 (dyskusja) 23:40, 17 mar 2023 (CET)
- Przeniosłem już tamto hasło pod Szklary (przystanek kolejowy na Litwie). Hasło o przystanku w Polsce jest pod Szklary Wąskotorowe. Jeżeli posiadasz źródła o zmianie jego nazwy to przenieś Szklary Wąskotorowe pod Szklary (przystanek kolejowy w Polsce) za pomocą wspomnianej powyżej funkcji. Pod nazwą Szklary (przystanek kolejowy) można zrobić ujednoznacznienie, z linkami do obu haseł. Tomasz91 (dyskusja) 00:30, 18 mar 2023 (CET)
Wniosek
edytujHej, w pozwoliłem sobie złożyć wniosek w twoim imieniu o nadanie uprawnień redaktorskich. W trakcie dyskusji mogą się ukazać pewne uwagi dot. twoich edycji. Proszę o uwagę. Dominik aus Polen (dyskusja) 17:19, 5 kwi 2023 (CEST)
Odp:Szklary Tunel
edytujUjednoznaczniamy tylko wtedy gdy tytuły są identyczne. W innym przypadku w celu odróżnienia stosujemy Szablon:Nie mylić z lub Szablon:Inne znaczenia. Wstawiłem do obu haseł. Andrzei111 (dyskusja) 22:32, 13 cze 2023 (CEST)
Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty
W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.
Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).
Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.
Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie. |
- Jak oznaczać artykuły?
Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.
- Cofanie zmian
Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.
- Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.
Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota PBbot (dyskusja) 22:34, 7 lip 2023 (CEST)
Zaproszenie do wikiprojektu transport szynowy
edytujWitaj serdecznie! | Zapraszam Cię do uczestnictwa w Wikiprojekcie Transport szynowy! |
Pozdrawiam, Dominik aus Polen (dyskusja) 22:45, 7 lip 2023 (CEST)
Rekord Guinnessa może być nasz! Dołącz do uczestników wyjątkowego edytonu!
edytujDzień dobry!
Zapraszam Ciebie bardzo serdecznie do wyjątkowego uczczenia 22 urodzin Polskiej Wikipedii! 26 września rozpocznie się w Warszawie 100-godzinny edyton, którego celem jest pobicie rekordu Guinnessa w długości edytowania. Na stronie Wikipedia:Rekord Guinnessa 2023 przedstawiliśmy szczegóły wydarzenia. Jeśli masz ochotę dołączyć, choćby na kilka godzin, to świetnie! Teraz zbieramy deklaracje TUTAJ.
Zapewniamy nocleg, wyżywienie, dyplom uczestnictwa oraz upominki, możemy również pomóc w organizacji podróży. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące organizacji tego wydarzenia, chętnie odpowiem. Pozdrawiam, Gdarin dyskusja, 20:57, 21 sie 2023 (CEST)
Czy wiesz – Zamek w Pruchniku
edytujDziękujemy i prosimy o więcej, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 19:21, 31 lip 2024 (CEST)
Podziękowanie - Zamek w Pruchniku
edytujW imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:16, 4 wrz 2024 (CEST)
Przypominamy: zagłosuj w wyborach do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation 2024
edytujOtrzymujesz niniejszą wiadomość, gdyż masz prawo głosować w wyborach do Rady Powierniczej WMF w tym roku. Wybory trwają do 23:59 we wtorek 17 września 2024.
Wikimedia Foundation (WMF) odpowiada za projekty, takie jak Wikipedia, zaś na jej czele stoi Rada Powiernicza. Jest to ciało decyzyjne WMF złożone z 12 wolontariuszy. Więcej o Radzie przeczytać możesz tutaj.
W tym roku, społeczności ruchu Wikimedia wybierają czterech swoich przedstawicieli w Radzie. O miejsca w Radzie ubiega się 12 kandydatów z całego świata, 3 z nich ubiega się o reelekcję. Więcej o kandydatach przeczytać możesz pod tym adresem. Dostępne są również „przewodniki” napisane przez członków społeczności.
Do głosowania uprawnionych jest prawie 120 tysięcy użytkowników, w tym Ty! Głosowanie potrwa do godziny 23:59 (UTC), 17 września 2024. Zagłosuj przez link na meta.
Jeśli już zagłosowałeś(-aś), dziękujemy i prosimy o zignorowanie tej wiadomości. Można głosować raz, niezależnie od liczby posiadanych kont.
Więcej informacji – Oddaj swój głos w wyborach!
komunikat wysłany przez Msz2001 (dyskusja) 11:46, 15 wrz 2024 (CEST)