iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://lt.wikipedia.org/wiki/Dievas_Tėvas
Dievas Tėvas – Vikipedija Pereiti prie turinio

Dievas Tėvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Krikščionybė

Dievas Tėvas (gr. Ο Θεός Πατήρ, lot. Deus Pater) – pirmoji, pradinė ir pagrindinė Švenčiausiosios Trejybės hipostazė krikščioniškoje trinitarinėje teologijoje. Pasak Biblijos, Jis yra pasaulio ir žmogaus Kūrėjas, o žmonės Biblijoje yra vadinami Dievo Tėvo vaikais.[1] Dievas Sūnus žmones vadino savo broliais.[2] Katalikų bažnyčios šventasis Irenėjus Dievą Sūnų ir Šventąją Dvasią vadina dviem Dievo Tėvo rankomis.[3]

Eucharistijoje, aukščiausiame krikščionių sakramente, beveik visos maldos yra skirtos tik Dievui Tėvui.[4] Pagal krikščioniškąją doktriną, Dievą Tėvą galima pažinti tik per Dievą Sūnų.[5] Kadangi Dievas Tėvas nepasirodė žmonėms regimu pavidalu, kai kuriose bažnyčiose yra draudžiami kai kurie Jo paveikslai.[6]

Pasak Hegelio, Dievas Tėvas yra pagrindinis absoliučios idėjos apibrėžimas. Tai – grynasis idealumas ir grynoji vienybė, abstraktus visuotinio subjekto mąstymas, dialektiškai sukeliantis absoliučią atskirtį, o toliau - trejybę.[7]

  1. 1 Jn 3,1 „Žiūrėkite, kokia meile apdovanojo mus Tėvas: mes vadinamės Dievo vaikai-ir esame! Pasaulis nepažįsta mūsų, nes ir Jo nepažino.“
  2. Mt 25,40 „Ir atsakys jiems Karalius: ‘Iš tiesų sakau jums, kiek kartų tai padarėte vienam iš šitų mažiausiųjų mano brolių, man padarėte’.“
  3. Bishop Kallistos Ware. The Orthodox Way. — London-Oxford, 1979. — P. 44.
  4. „Пневматологическое измерение Евхаристии“. Suarchyvuotas originalas 2015-10-01. Nuoroda tikrinta 2015-08-01.
  5. Mt 11:27 „Viskas man yra mano Tėvo atiduota; ir niekas nepažįsta Sūnaus, tik Tėvas, nei Tėvo niekas nepažįsta, tik Sūnus ir kam Sūnus nori apreikšti.“
  6. „Созерцая «Троицу». Икона Андрея Рублева. Самое известное и таинственное изображение Бога в истории иконописи“. Suarchyvuotas originalas 2016-12-20. Nuoroda tikrinta 2016-12-12.
  7. Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Peter Crafts Hodgson. Lectures on the philosophy of religion. – Berkeley : University of California Press, 1984. – 837 psl. –ISBN 978-0-520-04676-4.