iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://lt.m.wikipedia.org/wiki/Antoine_Lavoisier
Antoine Lavoisier – Vikipedija
Antoine Lavoisier
Antoine-Laurent de Lavoisier
Gimė 1743 m. rugpjūčio 26 d.
Paryžius, Prancūzija
Mirė 1794 m. gegužės 8 d. (50 metų)
Paryžius, Prancūzija
Palaidotas (-a) Paryžiaus katakombos
Veikla prancūzų mokslininkas
Vikiteka Antoine Lavoisier
Parašas

Antuanas-Loranas de Lavuazjė (pranc. Antoine-Laurent de Lavoisier; 1743 m. rugpjūčio 26 d. – 1794 m. gegužės 8 d.) – prancūzų mokslininkas, pasižymėjęs chemijos, biologijos ir ekonomikos srityse.

Tėvo valia studijavo teisę ir gamtos mokslus. 1766 m. gavo aukso medalį už Paryžiaus miesto apšvietimo pagerinimą.

Šiandien jis vadinamas šiuolaikinės chemijos tėvu. Pirmasis suformulavo masės tvermės dėsnį (1774 m.), išskyrė ir pavadino deguonį, paneigė flogistono teoriją bei padėjo sukurti naują chemijos nomenklatūrą. 1777 m. pradėjo tirti gyvūnų šilumos gaminimo ir jų kvėpavimo ryšį, o po trejų metų dirbo su savo kolega Laplasu.[1] Jis taip pat priklausė mokesčių rinkimo kompanijai „Ferme Générale“, buvo Mokslų akademijos narys ir apskritai užėmė aukštą visuomeninę padėtį. Didžiosios Prancūzijos revoliucijos metu dėl dalyvavimo mokesčių rinkime buvo suimtas, nuteistas ir nukirsdintas. Teisėjas pasakė, kad „respublikai nereikia nei mokslininkų, nei chemikų“. Tuo tarpu vėliau miręs Ž. Lagranžas pasakė, kad „užteko vos vienos akimirkos tai galvai nukirsti, bet prireiks kone 100 metų, kad tokia gera galva vėl užaugtų“.

Biografija

redaguoti
 
Antuanao-Lorano de Lavuazjė laboratorija

Ankstyvieji metai ir išsilavinimas

redaguoti

Antuanas-Loranas de Lavuazjė gimė turtingoje šeimoje 1743 m. rugpjūčio 26 d. Paryžiuje. Lavuazjė pradėjo lankyti Collège des Quatre-Nations mokyklą būdamas vienuolikos metų, joje būdamas paskutiniais metais (1760–1761) susidomėjo chemija, botanika, astronomija ir matematika.

Šaltiniai

redaguoti
  1. GLAZERIS, Rolandas. Biologija kitu požiūriu. Vilnius: Mokslas, 1983, 59 p.