iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://hu.wikipedia.org/wiki/Lophura
Lophura – Wikipédia Ugrás a tartalomhoz

Lophura

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Lophura
nyerges fácán hímje (Lophura swinhoii)
nyerges fácán hímje (Lophura swinhoii)
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Tyúkalakúak (Galliformes)
Család: Fácánfélék (Phasianidae)
Alcsalád: Fácánformák (Phasianinae)
Nemzetség: Phasianini
Nem: Lophura
Fleming, 1822
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Lophura témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Lophura témájú médiaállományokat és Lophura témájú kategóriát.

A Lophura vagy magyarul csirkefácán a madarak osztályának tyúkalakúak (Galliformes) rendjébe a fácánfélék (Phasianidae) családjába és a fácánformák (Phasianinae) alcsaládba tartozó nem.[1][2]

Rendszerezésük

[szerkesztés]

A nemet Fleming skót zoológus írta le 1822-ben, az alábbi fajok tartoznak ide:

Egyes rendszerezők szerint a

  • császárfácán (Lophura x imperialis) hibrid, önálló faj (Lophura imperialis) néven.

Előfordulásuk

[szerkesztés]

A csirkefácánok hazája Ázsia déli és délkeleti része, több fajuk Ázsia nagy szigetein is előfordul.

Megjelenésük

[szerkesztés]

A csirkefácánoknál, mint a fácánoknál általában ivari dimorfizmus figyelhető meg, a kakasok mindig élénkebb tollazatúak, mint a tojók. Jellemző színezetük a sötétkék és vörös különböző árnyalatai. A különböző fajok tojói többnyire rejtőszínűek, barnásak kivéve a sárgafarkú fácán (Lophura erythrophthalma) tojóját, mely sötétkék. A kakasok pofáján többnyire vörös színű, olykor kék csupasz foltok vannak, melyek emlékeztetnek a házi tyúk kakasának fején levő bőrfüggelékekre, emiatt kapták a csirkefácán magyar nevet. Ezek a bőrfüggelékek a Bulwer-fácán (Lophura bulweri) kakasa esetében rendkívül nagyok, dürgés idején ráadásul ezek megtelnek vérrel, és lelóghatnak egészen a földig is. A kakasoknak ezen kívül sarkantyúi is vannak. A megnyúlt kézevezők és faroktollak kisebb mértékben ugyan, de a tojókra is jellemzőek.

Szaporodásuk

[szerkesztés]

A fajok többsége poligám. Ezeknél a fajoknál a tojók egyedül költik ki és nevelik fel a fiókákat. Csak a Salvadori-fácán (Lophura inornata) él monogám párkapocsolatban.

Többnyire 4-6 tojást raknak a tojók, a költési időszak 24-25 nap.

Rendszerezésük problémái

[szerkesztés]
Ezüstfácán (Lophura nycthemera), ezt a fajt korábban a Gennaeus nembe sorolták

Abban hogy pontosan mely fajok is tartoznak a Lophura nembe, nincs teljes egyetértés a rendszertannal foglalkozó kutatók között. Korábban az ördögfácánt vagy nepáli fácánt (Lophura leucomelanos) és közeli rokona, ezüstfácánt (Lophura nycthemera) külön nembe, a Gennaeus nembe sorolták. Mára a legtöbb kutató beolvasztotta őket a Lophura nembe, de ez a felfogást nem minden rendszer fogadja el, egyesek továbbra is külön nem két fajaként tartja számon őket. Maga a Lophura nemben sem teljes az egység, korábban csak a tűzfácán (Lophura ignita) tartozott a nembe, az összes többi fajt külön nemekbe sorolták. Ezek jelenleg is külön alcsoportokat képeznek. Ilyen különálló alnemekbe tartoznak a tűzhátú fácánok - (Lophura) alnem; külön csoportot alkot a nyerges fácán (Lophura swinhoii), az Edward-fácán (Lophura edwardsi) és a császárfácán (Lophura x imperialis) - (Hierophasis) alnem; a sárgafarkú fácán (Lophura erythrophthalma), a Salvadori-fácán (Lophura inornata) és a csontfarkú fácán (Lophura hoogerwerfi) - (Houppifer) alnem; a hamvas fácán (Lophura diardi) - (Diardigallus) alnem; és külön csoportot képez a fehérfarkú fácán vagy Bulwer-fácán (Lophura bulweri) is - (Lobiophasis) alnem.

Képek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]