iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://hu.wikipedia.org/wiki/A_kis_hableány_(film,_1989)
A kis hableány (film, 1989) – Wikipédia Ugrás a tartalomhoz

A kis hableány (film, 1989)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A kis hableány
(The Little Mermaid)
1989-es amerikai animációs film

Rendező
Producer
Vezető producerMaureen Donley
AlapműHans Christian Andersen: A kis hableány
Műfajfantasy, musical, romantikus
Forgatókönyvíró
  • Ron Clements
  • John Musker
Hang
ZeneAlan Menken
OperatőrJohn Cunningham
VágóMark A. Hester
Gyártás
Gyártó
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelv
Játékidő84 perc
Költségvetés40 000 000 USD
Képarány
  • 1,66:1 (1989)
  • 1,85:1 (2006)
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
KorhatárKorhatár nélkül megtekinthető
Bevétel
Amerikai Egyesült Államok
111 543 479
USD
Világszerte
211 343 479
USD
Kronológia
KövetkezőA kis hableány 2. – A tenger visszavár
Kapcsolódó műsorA kis hableány
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz A kis hableány témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A kis hableány (eredeti cím: The Little Mermaid) 1989-ben bemutatott amerikai rajzfilm, amely a Kis hableány-trilógia első része. Az azonos című Andersen-mese egyik feldolgozása. A 28. Disney-film írói és rendezői Ron Clements és John Musker. Az animációs játékfilm producerei Howard Ashman és John Musker. A zenéjét Alan Menken szerezte. A mozifilm a Walt Disney Pictures és a Walt Disney Feature Animation gyártásában készült, a Buena Vista Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja zenés romantikus fantasy. A film óriási sikert aratott mind a kritikusok, mind a közönség körében, máig is az egyik leghíresebb Andersen-mesefeldolgozásként ismerik. Többek közt ez a film indította el az úgynevezett Disney-reneszánsz korszakot, amely egészen a 2000-es évek végéig tartott. A Disney-féle feldolgozást számos híres folytatás követte és televíziós sorozat, 2008-ban pedig élő szereplőkkel színházi darabként a Broadway-n adták elő.

Amerikában 1989. november 17-én, Magyarországon 1990. december 6-án, felújított változattal 1998. április 2-án mutatták be a mozikban.

Rövid történet

[szerkesztés]

Egy sellőhercegnő fausti alkut köt, hogy feljusson a felszínre, emberré váljon, és elnyerje egy herceg szerelmét.

Cselekmény

[szerkesztés]
Alább a cselekmény részletei következnek!

Atlantikát, egy víz alatti birodalmat sellők népesítenek be. Uralkodójuk Triton király, akinek hét lánya van, közülük a legkisebb a tizennyolc éves Ariel. Ariel megmagyarázhatatlanul vonzódik az emberek világához, érdekli minden olyan dolog, ami velük kapcsolatos. Az idejét a víz felett szereti tölteni, amivel gyakran ki is vívja apja haragját, aki tilt minden sellőt a víz feletti világtól, mondván, hogy az emberek veszélyesek rájuk, tengeri lényekre nézve.

Egy alkalommal Ariel észrevesz egy hajót, amint a tengeren úszik, és kíváncsian követni kezdi. A hajón egy közeli királyság alattvalói ünneplik a királyság ifjú hercegének, Ericnek a huszadik születésnapját. Ariel első pillantásra beleszeret a jóképű hercegbe.

Vihar tör ki a tengeren, ami porrá zúzza a hajót, ám a legénység megmenekül, kivéve Ericet, aki a vízbe zuhan. Ariel kimenti a herceget a vízből és épségben partra juttatja. Eric mindebből csak arra emlékszik, hogy egy gyönyörű lány mentette ki a tengerből, aki varázslatos hangon énekelt. Megfogadja, hogy előbb-utóbb megtalálja őt, és feleségül veszi.

A történtek után Ariel még jobban vágyik az emberek világába, mint eddig valaha. Különös viselkedése azonban felkelti az apja figyelmét, aki, miután rájön, hogy a lánya beleszeretett egy emberbe, éktelen haragra gerjed, és megbünteti őt. Ariel ezért felkeresi a tengerek poliptestű boszorkányát, Ursulát, abban reménykedve, hogy neki hatalmában áll valóra váltani azon vágyát, hogy az emberek közt élhessen. Ursula (aki egyébként Arielt akarja felhasználni a Triton király elleni gonosz tervében) felajánlja, hogy emberré változtatja a hableányt, cserébe annak gyönyörű hangjáért. Továbbá figyelmezteti, hogy a varázslat mindössze három napig tart, ha addig a herceg szerelmes csókot vált vele, akkor egy életre ember marad, de ha nem, visszaváltozik hableánnyá, és örök időkre Ursula rabszolgája lesz. Ariel mindenbe beleegyezik szerelme kedvéért, az alku megköttetik, a bűbáj pedig végbemegy.

Ariel emberi lábakat kap az uszonya helyére, amelyekkel kisebb-nagyobb sikerrel próbál boldogulni a szárazföldön. Rövidesen újra találkozik Eric herceggel, aki befogadja őt a kastélyába. Az elkövetkezendő napokban Arielnek alkalma lesz közelebbről is megismerkedni az emberek világával, Ericcel az oldalán, aki vállalkozott rá, hogy kísérője lesz a felettébb kedves, ám néma hölgynek. Az idő azonban vészesen fogy Ariel számára, így vidám tengeri barátai, Ficánka, a lepényhal, Sebastian, a rák és Hablaty, a sirály mindent megtesznek, hogy közelebb hozzák őt a herceghez, és szerelmes csókot váltsanak egymással.

Ursula varázslattal fiatal lánnyá változtatja magát, és Ariel hangját felhasználva elcsábítja a herceget, aki meg van róla győződve, hogy e hang gazdája az ő titokzatos szerelme. Bejelenti, hogy minél hamarabb feleségül veszi a lányt, a ceremóniát pedig egy nagy óceánjárón tartják meg. Arielnek majd meghasad a szíve, mikor szerelmét egy másik lány karjai közt látja. Barátai azonban rájönnek Ursula cselvetésére, és mindent megtesznek, hogy megakadályozzák a közelgő esküvőt; valamennyi tengeri állat felszökik az esküvői hajóra, és óriási felfordulást keltenek. A felfordulás hevében összetörik Ursula varázsmedálja, így ő visszaváltozik eredeti alakjába, Ariel pedig visszanyeri hangját. Eric ráébred, hogy Ariel az ő igaz szerelme. Mielőtt azonban megcsókolhatná, lenyugszik a Nap a harmadik napon, így Ariel, a boszorkánnyal kötött alku értelmében, visszaváltozik sellővé.

A diadalmas Ursula visszatér Ariellel a tenger mélyére.

Triton király érkezik Ariel megmentésére, a lányt azonban köti Ursula szerződése. A tengeri boszorkány felajánlja, hogy szabadon engedi a hableányt, cserébe, ha Triton átadja neki a hatalmát. A király beleegyezik a dologba, így Ursula megszerzi a koronáját, és Triton mágikus erejű szigonyát. A hatalomra jutott boszorkány immár Ariel megölésére készül, de Eric a tengerbe veti magát és felveszi vele harcot.

Ursula a szigony erejével hatalmas vihart idéz elő a tengeren, hogy elpusztítsa a szerelmeseket. A vihar a felszínre sodor egy régi hajóroncsot, amit Eric némi vesződés után az irányítása alá von, és átgázol vele Ursulán, aki odavész a romok között. A boszorkány halálával megtörnek a varázslatai is, így Triton király visszanyeri hatalmát. Belátja, hogy tévedett az emberekkel kapcsolatban, és, hogy Ariel tiszta szívéből szereti Ericet. Így végül ő maga változtatja Arielt emberré a szigonyával, hogy a lány együtt lehessen szerelmével. Ariel és Eric egybekelnek, s valamennyi tengeri lény óriási boldogságban ünnepli őket.

Itt a vége a cselekmény részletezésének!

Szereplők

[szerkesztés]
Szereplők Eredeti hang Magyar hang Leírás
Ariel Jodi Benson Oszvald Marika Egy hableány, testét deréktól lefelé hosszú halfarok borítja. Az eredeti Andersen-mesével ellentétben a hableány kidolgozottabb karakter, a filmben nevet is kap, ami a műben nem volt neki. Jodi Bensont, aki elsősorban színpadi előadóként szerepelt sokat, azért választották ki a szereplő hangjának, mert olyasvalakit kerestek a szerepre, akinek a hangja beszéd és ének terén is egyformán dallamos.[1] A magyar változatban hasonló adottságok miatt kapta meg Oszvald Marika operett-énekesnő a szerepet.
Eric herceg Christopher Daniel Barnes Zalán János Egy jóképű, életvidám herceg. A szereplő szinkronjának kezdetben Jim Carrey volt kijelölve.[2]
Ursula Pat Carroll Schubert Éva A tengerek gonosz boszorkánya, kinek teste polipcsápokban végződik, a történet negatív főszereplője. Ravasz és fondorlatos, és különös tehetsége van a varázsláshoz. Az eredeti műben a tengeri boszorkány nem lényeges szereplő, az alkotók a filmben szándékosan választották főgonosznak. Elmondásuk szerint a karakter alakját jórészt Divine művésznőről mintázták.[2] Az alkotók első választása a szereplő hangjának nem Pat Carroll volt. Bea Arthur volt kezdetben kijelölve a szerepre, ám miután ő nem vállalta a munkálatokat, a választások Nancy Marchand, Nancy Wilson, Roseanne, Charlotte Rae és Elaine Stritch között zajlottak.[3] Végül Stritch kapta meg a szerepet, aki néhány hónappal munkálatok megkezdése előtt visszavonult, így Pat Carroll váltotta fel helyét.[4]
Sebastian Samuel E. Wright Vass Gábor Kis termetű rák, Triton király főtanácsosa, és udvari zeneszerzője. A király kezdetben Ariel felügyeletével bízza meg őt, ám Sebastian idővel nagyon a szívére veszi Ariel sorsát, és igyekszik őt segíteni, amiben csak tudja. Az eredeti mesében nincs benne.
Ficánka Jason Marin Simonyi Balázs Ariel legközelebbi barátja, egy kedves, bár kissé ijedős trópusi hal. Ő az egyetlen, aki tisztában van Ariel titkával arról, hogy az emberek világába vágyódik. Többek között ő kíséri el a hableányt különböző felfedezőútjaira, pedig ilyenkor vacog a félelemtől. Nem szerepel az eredeti műben.
Hablaty Buddy Hackett Szombathy Gyula Tengerparti sirály, Ariel jóbarátja. Ariel gyakran fordul hozzá segítségért, ha többet szeretne megtudni bizonyos emberi tárgyakról, amikről Hablaty örömmel kioktatja a hableányt, általában tévesen (pl.: Ariel a villát fésűnek hiszi). Noha nem a legfényesebb elme, Hablaty segítőkész, és kalandvágyó, aki mindig készen áll egy kis akcióra. A szereplő hangjára Bill Maher és Michael Richards is esélyes volt.[5]
Triton király Kenneth Mars Mádi Szabó Gábor Keménykezű, nagy hatalmú uralkodója a tengereknek, Ariel apja. Gondviselően óvja a népe és saját családja biztonságát, az embereket pedig ellenségeknek tartja a vízben élő lények számára. Idővel azonban kénytelen megváltoztatni a világnézetét, különösen, mikor a lánya boldogsága kerül szóba. Az alkotók többek között a mitológiai Poszeidón istenről mintázták Triton karakterét.
Grimsby Ben Wright Rátonyi Róbert Eric herceg jámbor nevelőapja, aki arra biztatja az ifjút, hogy találjon végre lányt magának, akit feleségül vehet, ami nemcsak a saját, de egyben a királyság érdeke is.
Carlotta Edie McClurg Csala Zsuzsa Szobalány Eric királyságában, kedves és barátságos. Igazi anyjaként viseli gondját az ifjú hercegnek.
Louis René Auberjonois Balázs Péter Francia séf a királyi konyhán, akinek specialitása a töltött rák. De csak amíg nem találkozik Sebastiannal, aki nem az fajta, akit hamar serpenyőbe lehetne küldeni.
Agónia és Begónia Paddi Edwards Kautzky József A két elektromos angolna, akik Ursula elkötelezett szolgái. A boszorkány jórészt kémkedésre használja őket, hogy rajtuk keresztül figyelemmel kísérje az Atlantikában történteket. Ezenkívül Ariel szemmel tartásával, és az Eric herceggel való szerelmének szabotálásával bízza meg őket.
Tengeri csikó Will Ryan Kósa András Triton király tengeri csikó inasa és hírnöke.
Matrózok Mark Hamill Kránitz Lajos A film elején felbukkanó tengeri matrózok, akik a sellők népéről és Triton királyról mesélnek Ericnek.
Tim Curry Elekes Pál
Hamilton Camp Surányi Imre
Mosónő N/A Galambos Erzsi Az egyik pletykás mosónő a palotában.
Pap Kenderesi Tibor Szerzetes a hajón, aki össze akarja adni Ericet és a lánynak álcázott Ursulát.
Attina Caroline Vasicek Kocsis Judit Ariel nővérei, Triton király másik hat lánya. Ellentétben a filmmel, ahol csak néhány jelenet erejéig bukkannak fel, a későbbi televíziós sorozatban, már nagyobb szerepet kapnak.
Aquata (nem szólal meg)
Andrina Kimmy Robertson Csellár Réka
Alana (nem szólal meg)
Adella Simorjay Emese
Arista (nem szólal meg)

Betétdalok

[szerkesztés]
Magyar Angol
Dal Előadó Dal Előadó
Matrózok dala Bergendy-együttes Fathoms Below Chorus
A hét kicsi lány Csellár Réka
Kocsis Judit
Simorjay Emese
Daughters of Triton Caroline Vasicek
Kimmy Robertson
Vár rám a Föld Oszvald Marika Part of Your World Jodi Benson
Miénk a Föld Part of Your World (Reprise)
Ringat a víz Vass Gábor
Bergendy-együttes
Under the Sea Samuel E. Wright
Chorus
Szegény mélabús lélek Schubert Éva Poor Unfortunate Souls Pat Carroll
Les Poissons Balázs Péter Les Poissons René Auberjonois
A lány csókra vár Vass Gábor
Bergendy-együttes
Kiss the Girl Samuel E. Wright
Chorus
Vanessa dala (rövid dal) Oszvald Marika Vanessa's Song (short song) Jodi Benson
Miénk a Föld (finálé) Bergendy-együttes Part of Your World (Finale) Chorus

Produkció

[szerkesztés]

A kis hableány elkészítését már maga Walt Disney tervbe vette az 1960-as években, csakúgy, mint további Andersen-mesék megfilmesítését. A végleges szerződés a film elkészítésére azonban csak 1985-ben született meg, mikor Ron Clements, Basil, a híres egérdetektív társrendezője vette a kezébe a munkálatokat, John Muskerrel az oldalán.[6] A forgatókönyv rengeteg változáson ment keresztül, míg végül elkészült a végleges formája. Clements és Musker sokszor újra és újra átolvasták az eredeti könyvet, és itt-ott csiszoltak a történeten, hozzáadtak vagy elvettek valamit a szereplőkből; például, a filmből teljesen kiírták a hableány nagyanyjának karakterét, több szerepet adva ezzel Triton királynak, és a tengeri boszorkánynak.[7] A film előkészületei jóval hamarabb megtörténtek, mint a gyártásba helyezés folyamata; ennek egyik oka volt, hogy a stúdió ugyanebben az időszakban, kezdte meg az Olivér és társai című film munkálatait, ami késedelmet eredményezett volna mindkét film megjelenésében.[8] Így a stúdió az utóbbi filmen kezdett előbb dolgozni, míg a másik produkciót jegelték, és csak egy év eltéréssel mutatták be a mozikban.

A kis hableány volt az utolsó Disney film, melyet teljes egészében csak kézzel rajzoltak meg. Későbbi rajzfilmekben, mint az Aladdin vagy Az oroszlánkirály már CGI-technikát is alkalmaztak a komplikáltabb jelenetekhez. A legnagyobb kihívás az animátorok számára a sellők vízben való mozgásának megrajzolása volt. Glen Keane, aki Ariel vezetőanimátora volt, többek közt űrhajósok mozgását figyelte meg az űrben, hogy lássa, milyen is a súlytalanság állapota, amihez hasonló mozgás a vízben is érvényes.[2] Sherri Stoner színésznő volt Ariel rajzmodellje, aki olykor napokat töltött el egy hatalmas üvegmedencében, hogy az animátorok lerajzolhassák az úszó női testet, vagy a hosszú haj lebegését a vízben. Többek közt így rajzolták meg a Part of Your World című betétdal jelenetét is, ahol a hableány csaknem tíz különböző figurában úszik. Ariel arcát a gyermek Alyssa Milano színésznő arcáról rajzolták.[9] Ugyancsak hasonló kihívást jelentett Ursula, a tengeri boszorkány meganimálása. Az animátorok több hónapon keresztül tanulmányoztak élő polipokat, hogy hitelessé tegyék a karakter polipmozgását a filmben.[4] Ezen kívül sok más tengeri állat mozgását és viselkedését figyelték meg, amik a filmben lényeges szereplők voltak.

A film elkészítése több éven keresztül zajlott Kaliforniában, a Disney ebben az időszakban nyitotta meg a Buena Vista Pictures filmstúdiót Floridában, ami immár a második stúdió volt, a Disney-MGM Studios mellett, a kaliforniai Walt Disney World-ben.[10]

Fontosabb díjak és jelölések

[szerkesztés]
Oscar-díj (1990)
  • díj: legjobb eredeti filmzene (Alan Menken)
  • díj: legjobb eredeti filmdal (Alan Menken, Howard Ashman) – "Under the Sea"
  • jelölés: legjobb eredeti filmdal (Alan Menken, Howard Ashman) – "Kiss the Girl"
Golden Globe-díj (1990)
  • díj: legjobb eredeti filmzene (Alan Menken)
  • díj: legjobb eredeti filmdal (Howard Ashman, Alan Menken) – "Under the Sea"
  • jelölés: legjobb vígjáték vagy musical
  • jelölés: legjobb eredeti filmdal (Alan Menken, Howard Ashman) – "Kiss the Girl"

Televíziós megjelenések

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Grant, John. Encyclopedia of Walt Disney's Animated Characters (Third Edition). Hyperion, 344–345. o. (1998). ISBN 0-7868-6336-6 
  2. a b c  Under The SceneThe Little Mermaid Blu-Ray: Walt Disney Studios Home Entertainment.
  3. Clayton-Wright, Harry. Harry Clayton-Wright interviews the directors of The Little Mermaid (Web video content) [Digital video]. YouTube.com. (Hozzáférés ideje: September 6, 2013.)
  4. a b Neuwirth, Allan. Makin' Toons: Inside the Most Popular Animated TV Shows and Movies. Allworth Communications, Inc., 46–47. o. (2003). ISBN 1-58115-269-8 
  5. (2006) Audio Commentary by John Musker, Ron Clements, and Alan Menken Bonus material from The Little Mermaid: Platinum Edition [DVD]. Walt Disney Home Entertainment.
  6. Making Of... The Little Mermaid Behind The Scenes. The 80s Movies Rewind. Fast-Rewind.com, 2009. [2014. november 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. június 20.)
  7. (2006) Treasures Untold: The Making of Disney's 'The Little Mermaid [Documentary featurette]. Bonus material from The Little Mermaid: Platinum Edition DVD. Walt Disney Home Entertainment.
  8. Hahn, Don. (2009). Waking Sleeping Beauty [Documentary film]. Burbank, California: Stone Circle Pictures/Walt Disney Studios Motion Pictures.
  9. (2004) Interview with Glen Keane. Bonus material from Pocahontas: 10th Anniversary Edition [DVD]. Walt Disney Home Entertainment.
  10. Festival de Cannes: The Little Mermaid. festival-cannes.com. (Hozzáférés: 2009. augusztus 8.)

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]