iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://hu.m.wikipedia.org/wiki/Wikipédia-vita:Kitiltás
Wikipédia-vita:Kitiltás – Wikipédia

Wikipédia-vita:Kitiltás

Legutóbb hozzászólt SirVivor 12 évvel ezelőtt a(z) Döntés a kitiltásról témában

Elnevezések

szerkesztés

Nem találom Nyenyec javaslatát, hogy hogyan is nevezzük a banning és a blocking policyket.

User vita:Grin/Irányelvek alapján javasolt fordítások: * en:Wikipedia:Banning policy: eltiltás - ez most * en:Wikipedia:Blocking policy: kizárás - Wikipédia:Blokkolási irányelvek A jelenlegi szöveg kicsit vegyes, az eleje a kizárási, a vége az eltiltási rész. Picit rendbe kellene tenni. --grin 2005. június 22., 11:26 (CEST)Válasz

A jelenlegi legutolsó javaslat:

Mivel nem volt ellenvélemény, szerintem maradjunk ennél. --grin 2005. június 28., 20:36 (CEST)Válasz

A grin által eredetileg írt szöveg – nem fordítás

szerkesztés
Ezt elkezdtem írni, de aztán mégis egyelőre jobb az eredeti. Ez amúgy is átfedésben van a blokkolási irányelvekkel, illetve a szerkesztők kitiltása irányelvvel, maximum azokba bedolgozható. Addig ideteszem parkolóba, hátha valaki ötleteket akar belőle meríteni. --grin 2005. június 28., 22:01 (CEST)Válasz

A Wikipédiától való eltiltás a legutolsó utáni mód arra, hogy egy problémás szerkesztő által okozott károkat megelőzzük. Általános elv, hogy kerüljük az eltiltást.

Az eltiltás hatására egy adott szerkesztő vagy szerkesztők (lehet névvel, IP címmel, IP tartománnyal, vagy egyéb, automatikus vagy félautomatikus módon meghatározott módon) a Wikipédiát meghatározott ideig (mely óráktól évekig is terjedhet) csak olvasni tudja, szerkeszteni nem.

Ez az irányelv csupán egy vázlat, lévén a jelenlegi kisszámú adminisztrátor tudatában van önmegtartóztatási kötelezettségének.

Az eltiltások két fő csoportra oszthatóak:

  1. Spammerek eltiltása,
  2. Renitens szerkesztők eltiltása.

Spammerek eltiltása

szerkesztés

A legtöbb vandál (vagy spammer) általában egyszer próbálkozik, ezeket nem szoktuk eltiltani. Ha egy vandál rendszeresen pusztít (legalább 3-4 alkalommal), és több figyelmeztetésre sem reagál, akkor eltiltásra kerülhet. Ez az eset csak akkor alkalmazandó, ha egy adott szerkesztőnek egyáltalán nem volt értékelhető szerkesztése.

IP tartományt általában csak akkor tiltunk, ha onnan nagyon nagy valószínűséggel nem jön valódi szerkesztő (pl. kína vagy korea spambarát hálózatai), de azt is csak rövidebb időkre.

Szerkesztők eltiltása

szerkesztés

Valódi szerkesztőket (akiknek értékes szerkesztései is voltak) csak szavazás alapján lehet eltiltani. A szavazást az alábbi teendők kell, hogy megelőzzék:

  1. csak olyan esetben merülhet fel a kizárás, ahol a megbizonyosodtunk arról, hogy a szerkesztő rendszeresen és szándékosan elfogadhatatlan szerkesztéseket végez, melyek a Wikipédia irányelveinek, a közösség véleményének nem felel meg, vagy jelentősen rontja a Wikipédia cikkek színvonalát. Ilyen példák a cikkek tartalmának szándékos és tudatos hamisítása (ez nem azt jelenti, hogy a cikket szándékosan nem semlegesre [POV] írja át a szerkesztő, vagy hogy az általa hitt dolgok nem felelnek meg a Wikipédia elveinek: itt arról van szó, hogy tudatos rombolást végez, egyértelműen rossz szándékkal), pornográf, törvénybe ütköző vagy egyéb elfogadhatatlan anyagok rendszeres, szándékos felküldése, cikkek rendszeres és nagy mértékű törlése, ismétlődő, szándékos vandalizmus, stb.
  2. A szerkesztővel párbeszédet kell folytatni és kideríteni, hogy milyen okból végez elfogadhatatlan szerkesztéseket. Meg kell próbálni meggyőzni, hogy ezt ne tegye. Ha nem sikerül, ismét meg kell próbálni, esetleg más szerkesztők segítségét kérve.
  3. Ha egy szerkesztő szerkesztései rendszeresen elfogadhatatlanok, a közösség szavaz arról, hogy az adott szerkesztőt megkérjük: egy bizonyos ideig ne szerkesszen egy adott cikket, vagy cikkeket, vagy semmilyen cikket (az eset pontos körülményeitől függően). Ha ezt megszavazzuk (ideális lenne a szavazók 2/3-os többsége) akkor megkérjük a szerkesztőt arra, hogy a megadott ideig ne szerkessze a cikket, cikkeket.
  4. Ha a szerkesztő ezt megteszi, és a kritikus cikket/cikkeket nem szerkeszti, és a Wikipédia más részein nem merül fel ellene egyéb kifogás, akkor kérheti a „tiltási” idő rövidítését vagy elengedését, melyről szintén szavazás folyik.

(foltozása köv.)


Összezavart Math

szerkesztés

Engem teljesen osszezavart az, hogy volt ez a szoveg regen ebben az iranyevlben. Aztan lattam, hogy eltunt. Most esett le, hogy az angol forditast csinaltatok meg, es a regi az volt egy sajat iranyevl. Az aggalyos szamomra ebben az, hogy hogy lehetett a regi szoveg ervenyben? Nem angol iranyeelv volt. Meg volt szavazva? Vagy barki beleirkalhat az iranyelvekbe?! --Math 2005. június 30., 17:14 (CEST)Válasz

Nem bárki, de gondolom a kérdésed költői volt. Azt is pontosan elmondtam, hogy hogy készültek az irányelvek. (Az sincs megszavazva, hogy kék az ég és folyik a víz.) Ha elolvastad volna, akkor látod, hogy pontosan az, amit írtam is: ez a kitiltási és a blokkolási elvek közé esett, és azokban használható fel. És azt sem fogod szerintem megérteni, hogy miért másoltam ki: igaz, hogy a fentieket kellene követni, de a viták megelőzése miatt inkább kivettem onnan, hasznossága ellenére. Nekem ugyanis az a célom, hogy cikkek készüljenek, és ne vitalapok és a kocsmafal. A fenti szöveg remélhetőleg majd be fog épülni a két idevágó irányelvbe, de annyira nem fontos, hogy ezzel a notórius kötekedőknek vitaalapot nyújtsunk. --grin 2005. június 30., 23:15 (CEST)Válasz

grin: Tehat ha jol ertem, akkor itt senki sem valtoztathatja meg az iranyelveket szavazas nelkul, de te igen. Diktatura. --Math 2005. július 20., 11:42 (CEST)Válasz

Döntés a kitiltásról

szerkesztés

"A Wikipédia közössége, a megfelelő, a közösség által kialakított irányelvek által meghatározott módon..."

Vagyis közvetetten az adminok által? SirVivor vita 2012. január 11., 04:40 (CET)Válasz

Ha nem így kell érteni, akkor egyrészt (ha jól tudom) jelenleg nincs olyan irányelv, amire ez érvényes [csak a közvetlen szavazás és a Wikitanács van (meg az egyéb lehetőségek)]; másrészt 6. pontként meg kellene említeni a(z adminisztrátori) blokkolás által történő ideiglenes kitiltást. SirVivor vita 2012. január 11., 05:17 (CET)Válasz

Visszatérés a(z) „Kitiltás” projektlaphoz.