iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://hu.m.wikipedia.org/wiki/Perihélium
Perihélium – Wikipédia

Perihélium

napközelpont, csillagászati fogalom
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2021. április 19.

A perihélium vagy napközelpont[j 1] egy heliocentrikus pályán keringő égitest pályájának azt a pontját jelenti, amely a Naphoz a legközelebb esik.[1] Az egyik apszispont. Ellentéte (a pálya Naptól legtávolabbi pontja) az aphélium. Az aphéliumtávolság és a perihéliumtávolság különbsége annál nagyobb, minél nagyobb a pálya excentricitása; ennek megfelelően az üstökösökre általában jellemző a nagy különbség. A perihéliumban a legnagyobb az égitest pályasebessége is.[2]

A pályának a Naphoz legközelebb, illetve legtávolabb eső pontját nevezzük perihéliumnak és aphéliumnak. A perihélium távolságát a Naptól perihéliumtávolságnak, az aphélium távolságát aphéliumtávolságnak nevezzük

A Föld napközelpontja 147,1 millió km-re, naptávolpontja 152,1 millió km-re található a Naptól.[3]

Különbséget kell tennünk a Föld-Hold rendszer közös tömegközéppontja, illetve a Föld középpontja Naphoz legközelebbi pozíciója között. Ez utóbbi a Föld-Hold kepleri pályája január 4-i perihéliumától ±2 nappal térhet el, egyrészt a Hold pillanatnyi helyzete, másrészt a szökőévi nap eltolódása miatt.

  1. A planetológiai terminológia tervezete (magyar nyelven) (DOC). ELTE, 2008. február 29. [2009. november 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. november 29.)

Lásd még

szerkesztés

Pálya (csillagászat)

  1. Perihélium (magyar nyelven). Kislexikon - Csillagászati tudásbázis. Magyar Csillagászati Egyesület, 2009. [2013. július 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. október 12.)
  2. Afélium. A Pallas nagy lexikona. (Hozzáférés: 2009. november 29.)
  3. Kereszturi Ákos és Tepliczky István (szerk.): Csillagászati tankönyv kezdőknek és haladóknak (magyar nyelven). Magyar Csillagászati Egyesület / OSZK. (Hozzáférés: 2009. november 29.)