Dizajn tohto auta je cieľom údivu aj posmeškov, ale vo výsledku spôsobí, že keď prejde okolo, každý sa otočí. V Európe sa síce kvôli ostrým hranám nemôže oficiálne predávať, no nezávislí importéri si našli spôsob, ako ho sem doviesť.
Elektrický luxus
Práve toto vozidlo ponúka český zástupca luxusnej tuningovej spoločnosti Mansory, známej svojimi exkluzívnymi úpravami. Podrobnosti o tomto špecifickom Cybertrucku sú zriedkavé, ale je opísaný ako takmer nové auto s iba 738 kilometrami na počítadle kilometrov.
Ide o variant strednej triedy s duálnymi elektromotormi pre pohon všetkých kolies. Môže sa pochváliť kombinovaným systémovým výkonom 450 kW (612 koní) a krútiacim momentom 1008 Nmetrov. S maximálnym dojazdom až 550 kilometrov na jedno nabitie zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 180 kilometrov za hodinu.
Štandardnou výbavou sú 20-palcové kolesá, panoramatická strecha, vzduchové odpruženie a zadná náprava, ktorá sa dá natáčať. Tesla je momentálne v Prahe a predajca preň pripravuje českú registráciu, ktorá zahŕňa rovnaký proces ako pri iných amerických dovozoch, vrátane individuálnej homologizácie.
Extrémna cenovka
To znamená, že Cybertruck bude vyžadovať ochranu hrán a prídavné hmlové svetlo. A cena za tento exkluzívny Cybertruck v Českej republike? Šialených 5,6 milióna českých korún, čo je v prepočte 221 166 eur.
Pre porovnanie - oficiálna cenovka v Spojených štátoch začína na sume 79 990 dolárov (73-tisíc eur). Ponuka z Česka je tak trojnásobne vyššia ako pôvodná americká cena. Za luxus a možnosť byť jedným z prvých, kto sa stane majiteľom tohto vozidla, ju však vystrelila do nebies. A my nepochybujeme o tom, že sa na ňu niekto chytí.
]]>Batérie budú plne nabité za štyri až deväť hodín a vozidlo na ne prejde až 250 km. K dispozícii bude so sklápacou strechou alebo bez strechy, píše portál iDnes.
Moderná jazda, retro dizajn
„Naším cieľom bolo uviesť na trh vozidlo, ktoré kombinuje moderné jazdné vlastnosti a unikátny retro design z 30. rokov. Keď si sadnete za volant Rodstera, pocítite silné emócie. A či už pôjdete do práce, na nákup, pre dieťa do školy, alebo na víkendovú vychádzku, z každej jazdy budete mať skutočnú radosť,“ uviedol hlavný dizajnér a konateľ Patak Motors Andrej Hulala.
Patak Rodster bude už sériovo vybavený airbagmi, ABS, posilňovačom riadenia, kontrolou trakcie, stabilizačným systémom a posilňovačom bŕzd. Za príplatok je možné zaobstarať si klimatizáciu a prispôsobiť vozidlo vlastným predstavám.
Záujemcovia z viacerých krajín
Len od tvojho vkusu tak bude závisieť farba, typ karosérie s pevnou strechou alebo vo verzii kabrio so sklápacou strechou, až po rôzne prevedenia exteriérových doplnkov. Zvoliť možno aj varianty kolies, designové pneumatiky, volant, budíky či farebné prevedenie interiéru.
Výroba vozidiel Rodster bude zahájená v slovenskom meste Lučenec v prvej polovici roku 2024. Výrobca sa chce spojiť so strategickým partnerom, ktorý rozvoj značky akceleruje. O Rodster už prejavili záujem zákazníci z krajín, ako je Nemecko či Francúzsko.
Portál iDnes je patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.
]]>Elektromobily sú stále drahšie ako klasické „spaľováky”, pri ich tvorbe totiž hrá úlohu veľa faktorov - dodávateľské reťazce, montážne linky, výskum a vývoj môžu hrať určitú úlohu v odporúčanej cene elektrického vozidla pred jeho prvým predajom. A najvýraznejším faktorom sú dnes náklady na batérie. Postupným vývojom v technológii však pomaly klesá aj ich cena.
Dnes sa však pozrieme na to najdrahšie, čo slávne automobilové značky na poli elektromobility priniesli na trh. Luxusné modely nájdeš v našej galérii. Ceny uvedené pri autách neodzrkadľujú príplatkovú výbavu, ktorá cenu môže pokojne vyhnať o ďalšie desiatky tisíc eur smerom nahor.
]]>Musk poňal Model S veľmi inovátorsky, napokon ako správny ajťák. Na rozdiel od automobiliek, ktoré svoje „plechovky“ postupne krok za krokom dovybavovali ďalšou a ďalšou elektronikou, ho od začiatku poňal ako jeden veľký počítač na kolesách. Samozrejme s prístupom k internetu, aby bolo možné jeho softvér priebežne aktualizovať.
Tesla bola od začiatku v podstate technologická spoločnosť, ktorá stavala autá. Musk tak pozmenil mnohé v tejto brandži všeobecne používané biznisové princípy a postupy a z niečoho tak nudného, ako je elektromobil, dokázal urobiť sexy záležitosť.
Keď tento milovník komiksov a knižiek od Tolkiena v júni 2002 založil spoločnosť SpaceX, pustil sa aj do solárneho biznisu, a potom v apríli 2004 vložil do rozjazdu automobilového start-upu 6,3 milióna dolárov, pôsobil dojmom rojka, na ktorého sa hľadelo ako na blázna. Prišli mnohé veľké veci, ale dosť často to bola dráma.
Špičková elektronika, ale odfláknuté spracovanie
Americká automobilka si, na rozdiel od klasických výrobcov, väčšinu hlavných komponentov vyvíjala a vyrábala sama. Nespoliehala sa na desiatky riadiacich jednotiek rozosiatych v aute a od začiatku uprednostňovala oveľa jednoduchšiu centralizovanú počítačovú štruktúru, vďaka čomu pred konkurenciou získala veľký náskok. Na druhej strane bol Model S často kritizovaný najmä za dosť odfláknuté spracovanie. Špecifická klientela však dokázala prižmúriť oči.
Aj po desiatich rokoch od uvedenia do predaja vyzerá Tesla Model S stále aktuálne. Vývoj liftbacku s krycím menom White Star sa začal v roku 2008, teda ešte pred uvedením Roadsteru do výroby. Pôvodne mal auto navrhovať Henrik Fisker, autor napríklad BMW Z8 alebo Aston Martinu DB9.
Obe strany si však príliš nesadli. Zástupcom Tesly sa vraj jeho návrhy nepáčili, dánsky dizajnér tak skoro odišiel a založil vlastnú automobilku Fisker Automotive s úmyslom postaviť model Karma s plug-in hybridným pohonom, teda akúsi polovičnú Teslu.
Musk Fiskera zažaloval kvôli tomu, že pre neho začal pracovať, aby získal dôverné informácie o technike Tesly. Súd však nič také nezistil. Musk sa potom dohodol s dizajnérom Mazdy Franzom von Holzhausenom. Predtým sa pri Volkswagene podieľal na koncepte New Beetle, potom pri General Motors pracoval napr. na dizajne Pontiacu Solstice a pri Mazde viedol návrhy konceptu Kabura.
Dizajn Modelu S sa vraj rodil kdesi v kúte továrne ďalšej Muskovej spoločnosti SpaceX, pretože niečo ako dizajnové oddelenie vtedy ešte neexistovalo. Bol to tak trochu „punk“. V prípade Tesly sa totiž stále jednalo o v podstate garážovú firmu.
Kšeft s emisnými kvótami
Šéf Tesly predstavil pojazdný prototyp v marci 2009 v centrále SpaceX. „Toto je jedno z historicky najvýznamnejších áut,“ povedal Musk chvíľu predtým, ako stiahol plachtu zo strieborného prototypu Modelu S, na ktorom sa spoločne s von Holzhausenom pred novinármi prešiel.
Luxusne vyzerajúci liftback s prísne aerodynamickou karosériou a zapustenými kľučkami vyzeral atraktívne. Heslom bola čo najväčšia jednoduchosť pre vonkajší dizajn a prevedenie interiéru, čo sa vyplatilo. Vtedajšie publikum šokoval obrí stredový displej, ktorý pôsobil dojmom, ako by ste si vzali do auta televíziu z obývačky. Nikde žiadne tlačidlá, všetky funkcie sa ovládali len cez ten displej.
Do dvoch mesiacov Tesla prijala viac ako tisíc rezervácií a Musk oznámil spustenie dodávok v roku 2011. Založil tak u Tesly tradíciu planých sľubov a mnohoročných odkladov, ktoré pokračujú dodnes. Všetko totiž vznikalo veľmi živelne a v konfrontácii plánov a vízií s realitou len málokedy došlo k súladu. Nová technológia a všetko, čo s ňou súviselo, predstavovala veľmi komplexnú záležitosť.
Mnohí považujú Teslu za „dotačnú pijavicu“, ale napríklad keď v počiatkoch získala od americkej vlády pôžičku vo výške 465 miliónov dolárov, tak ju následne vrátila. Vrecko si však táto americká automobilka „mastila“ najmä na predaji emisných kvót, bez ktorých by určite neprežila.
Vývoj totiž stál značné prostriedky a nemalým výdavkom bolo aj budovanie siete dobíjacích staníc Supercharger. V júni 2022 je ich celosvetovo v prevádzke už takmer 3 500. Najviac v USA (1 400), nasleduje Čína s 855 stanicami, v susednom Nemecku ich je 128, v Českej republike zatiaľ len sedem a na Slovensku iba štyri. Čoskoro by však v Trenčíne mala pribudnúť piata.
Zákazníci testovacími jazdcami
Desať rokov, to je na jednu generáciu auta dlhá doba, a v prípade elektromobilu dvojnásobne. Model S postupne prechádzal vývojom, dizajn sa nemenil, ale „črevá“ áno, silnejšie motory, lepšie akumulátory, lepší softvér. Stále sa niečo vylepšovalo a zákazníci vlastne boli aj akýmisi skúšobnými jazdcami, ktorí pomáhali ladiť jeho systémy.
Flotila Modelu S najazdila viac ako 1,6 miliardy kilometrov. Tesla dlhodobo zbiera prevádzkové údaje zaslané automobilmi, ktoré pomocou kamier monitorujú interiér aj okolie vozidla a informácie tiež posielajú priamo do automobilky. V Číne dokonca kvôli tomu vlani zakázali jej modelom približovať sa k vojenským objektom.
Model S sa nevyhol vážnym nehodám kvôli takzvanému autopilotu, keď mu vodiči plne zverili riadenie a vôbec nesledovali, čo sa deje, väčšinou neboli schopní zabrániť nehode. Niekoľko ich vo svojom aute aj zhorelo. Boli aj prípady, že v čase nehody sedeli na zadnom sedadle.
Jeden majiteľ svoje vozidlo zase cielene vyhodil do povetria. Fínskeho YouTubera Tuomasa Katainena totiž šokovala cena novej batérie Tesly Model S tak, že svoje vozidlo z roku 2013 nechal vlani pomocou 30 kíl dynamitu spektakulárne rozprášiť. Pri návšteve servisu po skončení osemročnej záruky mu totiž povedali, aby si pripravil poriadne mastnú sumu za novú batériu. Tento kus teda nakoniec skončil svoju púť v opustenom lome, s figurínou s tvárou Elona Muska za volantom.
Od luxusného auta k rodinnej superkáre
Model S začínal pred desiatimi rokmi v najlacnejšej verzii so 40 kWh batériou a dojazdom 224 km, ale rýchlo ju nahradil silnejší variant so 60 kWh batériou a jazdným dosahom 340 km. Najsilnejší variant mal spočiatku dojazd cez 420 km a akumulátor s 85 kWh. Postupne sa objavovali ďalšie a ďalšie prevedenia.
Dnešný Model S je určite lepšie auto ako to, ktoré bolo predstavené pred 10 rokmi. Z hľadiska platformy, hlavnej konštrukcie a celkového vonkajšieho designu je to však stále rovnaký automobil. Vlani sa dočkal výraznejšej modernizácie a novej palubnej dosky s menším, už horizontálne orientovaným stredovým displejom.
A v technickom repertoári sa konečne objavilo tepelné čerpadlo. Faceliftovaný Model S navyše šokoval akýmsi kniplom namiesto volantu, a objavili sa početné reakcie v duchu: „Ten Musk sa asi naozaj už zbláznil!“ A yoke volant sa skutočne objavil pri najvýkonnejšej verzii Plaid. Reakcie naň sú veľmi rozporuplné. Tesle tak opäť zaistil širokú publicitu.
Najvýkonnejší variant Plaid (1 020 k, zrýchlenie 0–100 km/h za 2,1 s, najvyššia rýchlosť 322 km/h) patrí k najrýchlejšie akcelerujúcim automobilom na svete. Rodinné vozidlo svojimi vlastnosťami dokáže tromfnúť aj exotické superšporty za desiatky miliónov. Na Severnej slučke Nürburgringu dokonca sériový model stanovil časom 7 minút a 30,909 sekúnd nový traťový rekord pre elektromobily, pričom dosiahol priemernú rýchlosť približne 166 km/h.
Predaje klesajú, plány narastajú
Predajné počty sa v poslednej dobe spoločne s tým, ako Tesla rozšírila modelovú paletu o ďalšie modely, najmä dostupnejší model 3, veľmi „zmrskli“. Od 22. júna 2012, kedy si prvých desať zákazníkov prevzalo svoje vozidlá v továrni automobilky v kalifornskom Fremonte, sa Modelu S predalo takmer 350-tisíc kusov. Vlani to bolo 21 400 áut, zatiaľ čo v rekordnom roku 2017 viac ako dvojnásobok.
V celkovom objeme dodávok je to už v poslednej dobe len kvapka v mori, predsa len ide stále o luxusný tovar. Vlani Tesla celosvetovo predala celkom 936 222 vozidiel. A plány do budúcnosti nie sú práve malé. V roku 2025 by chcela táto americká firma vyrobiť 2,5 milióna áut ao päť rokov neskôr sa priblížiť méte 20 miliónov elektromobilov ročne. Latka je teda veľmi vysoko a všetko sa bude odvíjať najmä od schopnosti vyrobiť či nakúpiť dostatočný počet batérií.
Portál iDnes.cz patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.
]]>Vozidlo je produktom šesťročného výskumu a vývoja inžinierskeho tímu spoločnosti. To znamená, že sa príliš nelíši od prototypu elegantného sedanu, ktorý startup prvýkrát odhalil v roku 2019, píše web The Verge.
Tankuje zo slnka
Najväčšou prednosťou Lightyearu 0 sú jeho solárne panely, ktoré umožnia, aby sa vozidlo nabíjalo počas jazdy, alebo pri parkovaní v exteriéri. Slnečná energia dokáže vozidlu pridať až 70 kilometrov dojazdu za deň nabíjania iba pomocou slnka. Týmto by sa minimálne sčasti vyriešil najväčší problém elektromobilov – nabíjanie.
„Elektromobily sú krokom správnym smerom, ale sú závislé od nabíjania, ktoré stále závisí prevažne od energie z fosílnych palív,“ hovorí generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Lex Hoefsloot. „Pridanie nového zdroja, slnka, dodáva istotu, že budete mať možnosť na nabíjanie vždy a tiež nebudete musieť nabíjať tak často.“
Optimalizovaná solárna strecha a holistický dizajn znamenajú, že auto môže jazdiť mesiace bez nabíjania. V zamračenom podnebí, na základe priemerného dochádzania okolo 35 kilometrov za deň, môže auto jazdiť až dva mesiace, kým ho bude potrebné nabiť.
11-tisíc kilometrov zadarmo ročne
V slnečnejších krajinách to môže byť dokonca až sedem mesiacov. Výhradne len z energie zo solárnych panelov je možné ročne absolvovať až 11-tisíc kilometrov.
Spotreba elektrickej energie má byť pritom len okolo 10,5 kWh/100 kilometrov. Maximálna rýchlosť dosahuje 160 km/h, akcelerácia z pokoja na rýchlosť 100 km/h však trvá približne 10 sekúnd.
Ďalším plusom je udržateľný interiér vozidla, ktorý je stopercentne vegánsky a ekologický. Obsahuje totiž rastlinnú kožu, látky vyrobené z recyklovaných PET fliaš a drevené dekoračné prvky z udržateľne reštrukturalizovanej ratanovej palmy.
Vonkajšie panely karosérie Lightyear 0 sú tiež vyrobené z regenerovaného uhlíka; zvyškových materiálov z uhlíkových vlákien, ktoré by inak vyšli nazmar. Cena holandského solárneho liftbacku je 150-tisíc dolárov (143 410 eur).
]]>Prvý z nich dostal názov Thor Vision Vehicle a ide o elektrický obytný automobil založený na dodávke Ford Transit. Dizajn je konvenčný, ale Thor predstavil „najlepší dojazd vo svojej triede“, ktorý predstavuje 300 míľ (482 kilometrov). Vozidlo disponuje aj digitálnym kokpitom, ktorý obsahuje rozsiahle nástroje, napríklad na nájdenie nabíjačiek pozdĺž trasy.
Druhý koncept je však omnoho divokejší. Volá a eStream a disponuje vlastným pohonom. Dvojmotorový príves nielenže znižuje zaťaženie ťažného vozidla, ale možno ho aj ovládať cez telefónu na diaľku. Tým však nemáme na mysli len svetlá a chladničku.
Pomocou telefónu ho budeš môcť doslova riadiť. Nebude mať síce dostatočnú rýchlosť na to, aby si s ním osobitne vyrazil na dlhé cesty, ale určite dosť na to, aby si ho premiestnil v rámci kempingu alebo zarovnal na pripojenie k autu. Keď sa s ním nakoniec usadíš, stáva sa z neho príves ako každý iný.
Motory dokonca môžeš použiť na posunutie rozloženia hmotnosti, takže na manipuláciu s určitými nákladmi prívesu už nebudeš potrebovať žiadne špeciálne zariadenie. Na stránke výrobcu síce nateraz nie je napísané, či sa modely dostanú do výroby, no podľa nadšených reakcií na internete o tom bude Thor určite uvažovať.
Karavany a iné prívesy výrazne obmedzujú dojazd akéhokoľvek ťažného vozidla a často vyžadujú extra výkon. Zatiaľ čo elektrický karavan ako eStream by mal svoje muchy (napríklad hmotnosť a opotrebovanie batérií), mohol by obmedziť celkový vplyv na dojazd a zároveň dal možnosť aj slabším autám, ktoré by ho takto mohli bez problémov ťahať.
]]>Podnikateľ zverejnil videozáznam zo svojej jazdy na serveri YouTube. Uviedol pritom, že nahrávka vznikla minulý rok na 10 kilometrovom rovnom úseku diaľnice s tromi jazdnými pruhmi, kde bola dobrá viditeľnosť. „Bezpečnosť bola prioritou,“ uviedol.
Na väčšine diaľnic v Nemecku je neobmedzená rýchlosť, pripomína AP. Nemecké ministerstvo dopravy však v stredajšom vyhlásení uviedlo, že "odmieta akékoľvek správanie v cestnej doprave, ktoré vedie alebo môže viesť k ohrozeniu používateľov cestných komunikácií".
„Všetci užívatelia ciest musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky,“ dodalo ministerstvo. Vodiči môžu podľa neho jazdiť len takou rýchlosťou, pri ktorej si dokážu udržať kontrolu nad vozidlom.
Passer je podľa magazínu Forbes 33. najbohatším Čechom s majetkom v hodnote 308 miliónov dolárov.
Tento päťdesiatosemročný podnikateľ a developer už v minulosti podobne "testoval" svoje Bugatti Veyron, píše iDnes.cz. V toku 2015 pri tom dosiahol rýchlosť 402,5 kilometra za hodinu, čo bola vtedy vôbec najvyššia nameraná rýchlosť na verejnej diaľnici.
]]>Poslnanci nedávno schválili zákon, podľa ktorého sa postupne s písmenovými ešpézetkami rozlúčime, nahradia ich číselné a každý bude mať tú svoju jednu v doživotnej držbe. Autá budeme meniť, ešpézetky zostanú.
]]>Dojazd 700 km na jedno nabitie
Zaujme tiež svietiacimi kolesami. Vyzerá ako vajíčko so žiabrami na zadku, ktoré sa vysúvajú tak, aby imitovali dýchanie živočíchov. V podlahe má údajne revolučnú batériu s kapacitou 110 kWh, ktorá je grafénová-organická, teda neobsahuje žiadne kovy, ani tie vzácne. Vďaka tomu je možné ju úplne recyklovať alebo kompostovať. Zvláda vraj nabíjanie za pätnásť minút a dojazd 700 km na jedno dobitie, pričom výkon pohonnej sústavy dosahuje 350 kW.
Koncept sa snaží šokovať predovšetkým ovládaním. Ide o autonómne vozidlo s dvoma sedadlami sklonenými natoľko, že posádka dosiahne len na stredový tunel. Auto má byť totiž prvým, ktoré je napojené na ľudskú myseľ.
IN PICS | Mercedes-Benz Vision AVTR concept can read your mind
— HT Auto (@HTAutotweets) September 7, 2021
The automaker has created this concept car in collaboration with @Disney and it takes inspiration from the movie popular sci-fi movie, #Avatar. @IAAmobility
Details: https://t.co/svdJLFDUts pic.twitter.com/dd6QWN4D7X
Meria aktivitu neurónov
„Zariadenie s nositeľnými elektródami pripevnenými k zadnej časti hlavy používateľa zaznamenáva mozgovú aktivitu a po minútovej kalibrácii nadviaže priame spojenie s vozidlom. Mozog reaguje na vizuálne podnety na palubnej doske. Zariadenie meria aktivitu neurónov v kôre v reálnom čase. Analyzuje namerané mozgové vlny a rozpoznáva, na ktoré svetelné body užívateľ sústredí svoje zameranie a plnú pozornosť,“ píše sa vo vyhlásení automobilky s tým, že čím silnejšie je zameranie, tým vyššia je vraj aktivita neurónov, na základe čoho systém spustí cielenú funkciu vo vozidle.
Okrem toho sa v jeho priestore premietajú rôzne ikony, ktoré sa, keď ich človek virtuálne stlačí, aktivujú. Týmto spôsobom tak možno surfovať ponukou v menu.
]]>Event sme začínali v luxusnom hoteli Four Seasons Prague, kde si pre nás prichystali večernú plavbu po Vltave na loďke Charlotte Garrigue, ktorá je pomenovaná po manželke prvého československého prezidenta. Bola to skrátka iná Praha, dokonca sme nevideli ani sandále a ponožky.
Roadtrip začína
Z mäkkých podušiek s monogramami značky hotela sa mi síce v po zazvonení budíku na druhé ráno príliš nechcelo, no mozog sa okamžite zafixoval na slovo roadtrip, čo ma definitívne prebralo. Zástupcovia spoločnosti nám po raňajkách v krátkosti predstavili priebeh cesty. Po Brno pôjdeme v jednom modeli, z Brna do Budapešti na druhom. Sounds like a plan.
Na výber sme mali z viacerých Rolls-Royceov, no ja som mala pred očami jasný cieľ. Vyskúšať práve najnovší Ghost. Podarilo sa nám ho so spolucestujúcou uchmatnúť, keďže pohľady našich ďalších medzinárodných kolegov novinárov upútalo napríklad žiarivo modré prvé SUV od Rolls-Royce meno Cullinan. Ten dostal meno podľa najväčšieho diamantu nájdeného v Južnej Afrike. Majestátnosťou si niektorých podmanil aj dôstojný smaragdový Phantom, a tak sme mali skrátka voľnú cestu k Novému Ghostu. Ten mal premiéru v septembri minulého roka, no je najaktuálnejším prírastkom značky.
Je nástupcom najúspešnejšieho modelového radu v celej vyše 116-ročnej histórii značky. V tlačovej správe pri uvedení stálo, že dizajnéri si dali záležať na jeho minimalistickom vyhotovení. Nebola som si istá, či som to pochopila správne, pretože to znelo šialene. Čo môže byť minimalistické na aute, ktoré patrí svojím spôsobom k najväčším a najmajestátnejším na našich cestách? Takto. Minimalizmus je tu ukrytý v ladnosti a jednoduchosti dizajnu. Nie sú tu žiadne ázijské spoilery, zbytočne ostré rohy či previsy. To, že ide o Rolls-Royce pochopíš už na prvý pohľad, keďže základné tvary sa prísne držia svojich starodávnych predchodcov. Jednoduchý, no pritom nesmierne luxusný štýl tohto vozidla je vyhotovený v zmysle postopulentného dizajnu.
Galéria a hviezdny strop
V prvom úseku cesty sme si so spolucestujúcou na striedačku vychutnali prejdené kilometre za volantom a na strane spolujazdca. Mala som tak dosť možností si poobzerať interiér, ktorému sa iné značky len ťažko rovnajú. Prispôsobiť si tu môžete časť palubnej dosky pred spolujazdcom, ktorú zvykne výrobca nazývať Galéria. Jasné, veď prečo nie, ehm? Rolls-Royce totiž podľa tvorcov nie je len auto. Je to umenie. A tak si do Galérie môžete napchať doslova čo len chcete. Môže byť napríklad zaplnená nejakou formou výtvarného umenia a zasklená. Túto možnosť absolútnej personalizácie využíva množstvo zákazníkov po celom svete a je jednou z najväčších prestíží v aute.
„Galéria nám dala možnosť využiť materiály, ktoré neboli nikdy predtým v autách použité,“ vysvetlila mi v rozhovore Sina Maria Eggle, jedna z hlavných dizajnérok Galérie Rolls-Royce. „Mohli sme použiť lahôdky ako porcelán či špeciálne pierka. Tieto materiály by sa v skutočnosti mohli veľmi ľahko rozbiť a poškodiť, ak nie sú vhodne opatrené.“ Z porcelánu tak vznikli jedinečné britské ruže, ktoré tvoria súčasť palubnej dosky v niektorých modeloch. Cena za tento typ umenia sa rádovo pohybuje v desiatkach tisíc eur. Ak by si chcel s Galériou nejako "vybabrať" po svojom, si na omyle. Eggle mi totiž objasnila, že tento kúsok umenia nie je žiadna „úprava“ po kúpe vozidla. Vzniká ešte počas návrhu auta a je doň riadne vstavaný priamo vo výrobnej fabrike. Okej. To tiež vysvetľuje ten mastný príplatok.
No a keď sa ti zunuje pohľad na hriešne drahé umenie, pokochať sa môžeš hviezdnym stropom. Nie je to žiadny lacný fejk s fosforovými hviezdičkami, ale zo stropu na teba hľadí približne tisíc jemne svietiacich LED hviezd, ktoré zodpovedajú reálnej nočnej oblohe. Najlepší výhľad máš na ňu zo zadného sedadla a je jednou z vecí, pre ktoré si zamiluješ podjazdy, tunely či jazdu počas noci. Tieto hviezdy si, prosím pekne, môžeš aj sám nakonfigurovať. Vyrobia ti tak napríklad kópiu oblohy z dňa tvojho narodenia alebo nejakej podobne významnej udalosti, heh. Príplatok za túto funkciu je približne od desaťtisíc eur.
Dva typy Ghostu
Po 250 kilometroch, s pocitom Strýka Držgroša sme dorazili do Brna. Tu, vo Vile Tgendhat sme sa občerstvili, ponaťahovali - a zakecali. Zistili sme, že máme menší sklz a tak som ako fanúšik technológií využila aplikáciu hotela Four Season. Pomocou nej som si nastavila neskorší check-in a tiež som si tu prihodila ten jeden fenomenálny vankúš navyše.
Následne sme sa už o niečo pokojnejšie mohli pobrať ďalej. Plánovali sme si presadnúť do Phantomu, ktorý zaujal moju spolucestujúcu, no ten bol už obsadený výpravou z Poľska. Zostal nám jediný voľný kus Rollsu. Bol to však osud, pretože nám do cesty prihral ešte luxusnejšiu alternatívu nového Ghostu. Táto verzia Rolls-Royce Ghost Extended je totiž ešte o sedemnásť centimetrov dlhšia ako klasický Ghost. Zaujímavosťou pritom je, že táto dĺžka sa neprejavuje vo zväčšenom kufri.
Oba modely si zachovávajú slušný objem 500 litrov. Väčšia vzdialenosť náprav sa však pretavila vo väčšej lóži v druhom rade sedadiel. Práve preto tu pribudla elektronicky nastaviteľná podložka na nohy v podobe dokonale mäkkého koženého vankúša. Proste, tu nemusíš so šoférom zjednávať, či sa má posunúť o pár centimetrov dopredu, aby si mal aký taký pľac na kolená. Okrem toho si majiteľ vychutná aj sledovanie multimediálneho obsahu na kvalitných masívnych vyklápacích obrazovkách, ktoré sa vynoria zo zadnej strany predných sedadiel. O pohodlie sa tu postará aj nenápadná chladnička. Áno, chladnička. V priestoroch, kde majú bežné autá v zadnom sedadle dieru na lyže či sklápateľnú opierku na ruku, v Rollse nachádza chladnička, kde si odložíš fľašu sektu a dva poháre.
Magický koberec
Hoci zvuk motora nebol v dokonale odhlučnenej kabíne počas jazdy nijako extrémne badateľný, pozorné ucho ihneď zistí, že pod kapotou je krém-de-la-krém. Nové Ghosty totiž poháňa poriadna dávka výkonu. Poctivý benzínový dvanásťvalec produkuje maximálny výkon 420 kW. O jeho sile hovorí i fakt, že celý kolos s hmotnosťou dva a pol tony dokáže rozpohybovať z nuly na stovku za 4,8 sekundy. Motor má miesto za prednou nápravou, čím inžinieri zároveň dosiahli proporčne presné rozloženie hmotnosti 50/50. Riadiť nový Ghost prinášalo absolútne uspokojenie. Poradil si v mihu oka s rýchlou diaľničnou jazdou, keď sme len jemným pošteklením plynového pedála mohli dať okolitým autám najavo, kto je na ceste teraz pánom.
Dominantne tiež pôsobil na okreskách, ktorými sme sa dostávali v Maďarsku k zvolenému vyhliadkovému bodu. A či už si to jeho 21-palcové kolesá vinuli cez výmole alebo akékoľvek nerovnosti, dovnútra kabíny prakticky nič neprenikalo. Skrátka ideálne auto na slovenské cesty, priatelia. Nie nadarmo sa výrobca pýši tým, že jazda na Rolls-Rocei je hladká ako na lietajúcom koberci. Rollsy sú totiž vybavené planárnym závesným systémom, ktorý má meno po dokonalej geometrickej rovine. Na jeho vývoji pracovali desať rokov, pričom kombinuje pokročilé fyzikálne inžinierstvo a softvérové technológie.
Tvoria ho viaceré časti, ako napríklad špeciálne namontovaná jednotka horného uloženia tlmičov. Svoj podiel tu má aj systém kamier, ktorý sníma cestu a pripravuje závesný mechanizmus na nadchádzajúce zmeny povrchu cesty. Ďalšou súčasťou je satelitný prenos čerpajúci dáta z GPS. Ten sa snaží vopred vybrať optimálny stupeň prevodu. Špeciálny hliníkový rám vozidla je vyrobený exkluzívne pre Rolls-Royce a zakladá sa na štyroch fixných uchyteniach v každom z rohov vozidla. Karoséria je vyrobená v jedinom kuse. Zo 100-percentného hliníka sú i dvere, čo ovplyvnilo hmotnosť i veľkú tuhosť. Takýto materiál má tiež nižšiu akustickú impedanciu ako oceľ, čo tiež vyúsťuje do odhlučnenia kabíny.
Nevýhody?
Pozri. Hľadať nevýhody na takomto aute je Mission Impossible. Jednu som však predsa len našla, aby tento text nebol oslavou Rollsov. Ako sme dorazili do úchvatného budapeštianskeho Gresham Palace, kontrolovala som spotrebu. No a tá bola pomerne vysoká, cez 14 litrov na sto kilometrov. Úprimne?
Budúceho majiteľa to iste nebude nijako zaťažovať. Kto si kúpi Ghosta, nehľadí na spotrebu. Zamysleli sme sa však nad tým aj z druhej strany. Je to z hľadiska dnešných emisných noriem vôbec prijateľné? Navyše, spotreba bola ešte pomerne nízka vzhľadom na diaľničnú jazdu. Ak by sme sa pohybovali v zapchatom meste, bolo by to o pár litrovy vyššie. Od výrobcu som však dostala zaujímavú odpoveď. „V nasledujúcich rokoch prinesieme prvý elektrický Rolls-Royce a elektrifikovať budeme celý modelový rad, krok za krokom. Zatiaľ však máme pocit, že uznávaný 12-valcový motor Rolls-Royce je nekompromisne presne tým, čo momentálne očakávajú naši zákazníci,“ vysvetlil mi postoj Frank Tiemann, šéf korporátnej komunikácie Rolls-Royce. „Znamená to tiež udržateľnú filozofiu výroby produktov s dlhou životnosťou.“
Ono, s takýmto autom skutočne nechodíte často do servisu. A napokon, na takýto masívny motor pod kapotou ani 14 litrov nie je zas tak prehnane veľa. Ehm, malý fun fact na záver? Množstvo majiteľov Rolls-Royceov má toto auto len na víkendové jazdenie. V rámci neho ho pritom idú len prevetrať, aby ho udržali fit. Následne odpočíva opäť v garáži.
Okrem spotreby sa celkovo nevýhody tohto ultra luxusného vozidla hľadajú len ťažko. Pridať k nej však môžeme ešte cenu. Tá je už roky na úplnom vrchole, a tak ťa iste neprekvapí suma nami testovaných kusov. Presnejšie vyše 340- a 360-tisíc eur. Je to zároveň posledná prekážka, teda sito, ktoré vytriedi, kto si tohto kráľa ciest môže skutočne dovoliť. S hlavou plnou spomienok a myšlienok som tak zaspávala na pridanom vankúši a počítala, koľko by ma vyšiel Ghost aspoň so základnou výbavou… Od prehriatia mozgových závitov ma zachránili sny - s hviezdnou oblohou.
]]>
Výstavný Lexus GX Overland priam vyzýva vyraziť do náročného terénu. Pneumatiky Toyo Open Country s výrazným dezénom, odolné disky, zavesenie a odpruženie kolies s tlmičmi nárazov si majú poradiť s rôznymi ťažkými prekážkami pri jazde mimo spevnených ciest.
Podvozkové časti následne chránia dodatočné kryty a na bokoch vozidla sú umiestnené i odolné pancierové prahy čiernej farby.
V prednej časti vozidla sa pod mohutnou maskou chladiča vyníma rám so šikovne ukrytým navijakom. Pre dlhé expedície mimo civilizácie je vozidlo vybavené ľahko rozložiteľným strešným stanom s posteľou a veľkou markízou.
Súčasťou tohto konceptu je aj praktický modul so sprchou, aby ste si nemuseli odopierať hygienu ani na konci sveta. Jedinečnosť vozidla zdôrazňujú potom nápisy Lexus GX Overland Concept a grafika pripomínajúca topografickú mapu na kapote či bokoch karosérie.
Do terénu s luxusom
Základom pre zostrojenie modelu Lexus GX Overland sa stal sériový Lexus GX 460 po facelifte z vlaňajšieho roku 2019, vybavený dodatočným balíkom s označením Executive Package. Terénne vozidlo a všetky štyri kolesá pritom poháňa atmosférický vznetový osemvalec s objemom 4,6 litra s najvyšším výkonom 301 koní.
Aj napriek terénnemu vzhľadu a vynikajúcim terénnych schopnostiam má modifikovaný Lexus stále luxusný interiér s chladiacim boxom v stredovej konzole a niekoľkými multimediálnymi displejmi. Pre využitie posádkou nechýba ani výkonný multimediálny systém s obrazovkami pre cestujúcich vzadu a 17 reproduktorov prémiovej značky Mark & Levinson.
Auto je taktiež vybavené balíkom aktívnej bezpečnosti Lexus Safety System+ a systémami Crawl Control a Multi-Terrain Select, ktoré vodičovi v prípade potreby uľahčujú jazdu v teréne.
Modifikácie mu nie sú cudzie
Unikátny koncept Lexus GX Overland je ďalším exemplárom luxusného terénneho vozidla značky po značnej modifikácii. Už v roku 2019 však vytvorila americká pobočka výrobcu výstavný Lexus GXOR (GX Off-Road).
Auto vtedy dostalo nielen modifikované hydraulické pruženie a terénne pneumatiky, ale aj vychytávky ako Safari šnorchel, mohutnú LED lištu, strešný nosič a špeciálny terénny príves.
Model GX je teda zjavne predurčený na šialené terénne úpravy pre priaznivcov jazdy po nepreskúmaných cestách, či sa niektoré podobné prevedenia dostanú aj do sériovej výroby je otázne. Zrejme to zostane stále len špecialitou individuálnych úpravcov.
]]>Novinka vzišla zo základov špičkovej verzie Mercedes-AMG G63, prešla kompletnou premenou interiéru v podobe luxusnejších a prepracovanejších materiálov.
Pribudlo hviezdne nebo, známe napríklad z luxusných modelov automobilky Rolls-Royce, karbónové prevedenie úchytu na strane spolujazdca, stredovej konzole či multifunkčnom volante. Do detailu vypracované sú taktiež koberčeky na podlahe, dvere a sedadlá.
Agresívny vzhľad vozidla má na svedomí karoséria kompletne zabalená do karbónu, odolná ochrana nárazníka i celej prednej časti, prídavné LED výstražné svetelné prvky, dodatočné LED svetlá na streche či výsuvný schodík na bokoch vozidla pre jednoduchšie nastupovanie.
Nechýbajú ani špeciálne kolesá navrhnuté a vyvinuté špeciálne pre obrnenú triedu G. Tieto kované kolesá majú veľkosť 21 palcov a zabezpečujú používanie bezpečnostných pneumatík.
Najväčšou špecialitou tohto modelu je však "neviditeľné" brnenie, ktoré pripravila nová sekcia tejto spoločnosti. Auto totiž na pohľad nepôsobí ako pevnosť na štyroch kolesách, hoci rešpekt si na cestách získa okamžite.
Dostupné sú pritom až dva stupne odolnosti - prvé funguje v súlade s nižším štandardom VPAM4 disponujúc ľahkým pancierom. Odolnejšia špecifikácia VPAM7 ponúka prvotriednu ochranu pred útokom ručným granátom, improvizovaným výbušným zariadením, krátkou aj dlhou zbraňou a to až do kalibru 7,62 x 51 milimetrov.
Pochopiteľne, vyššiu záťaž v podobe pancierovania museli technici v spoločnosti vykompenzovať vyšším výkonom štvorlitrového twin-turbo osemvalca. Benzínový agregát tak ponúkne vodičovi až 588 kW (800 koní) a závratných 1 050 Nm krútiaceho momentu. To uspokojí aj najnáročnejších klientov, ktorí by nad kúpou tohto luxusného obrnenca rozmýšľali.
Technici spomínajú zlepšenú jazdnú dynamiku s maximálnym pohodlím. Do kompletnej prestavby majú byť zahrnuté tiež všetky bezpečnostné prvky, ako siréna, hasiaci prístroj, dýchacie masky pre všetkých cestujúcich a signalizačný systém. Hmotnosť nenaloženého vozidla po konverzii je 3 750 kilogramov (s užitočným zaťažením 500 kilogramov).
Ako to už býva zvykom, pri podobných úpravách firma konečnú sumu nezverejňuje a vlastne, záleží to od požiadaviek konkrétneho zákazníka. Vyhovieť vám vie úpravca v podstate v akejkoľvek pripomienke. Rátať však môžeme so stovkami tisíc eur.
]]>Patrila sem nepochybne i Felicia, ktorá brázdi slovenské cesty v podstate dodnes a vidieť ju v bežnej prevádzke nie je zatiaľ ničím výnimočným. Iné je to s jej špecifickou "prázdninovou" verziou Fun. Okrem účelných vozidiel pre rodinu i podnikanie totiž v ponuke značky nikdy nesmeli chýbať ani športové modely a autá na voľný čas.
Atraktívna novinka
Takéto široké možnosti otvoril nástup úplne novej generácie automobilov značky s motorom umiestneným naprieč pri pohone predných kolies. Na základný hatchback Favorit, debutujúci 16. septembra 1987 na brnenskom výstavisku, nadviazalo vývojové oddelenie automobilky celým radom ďalších karosárskych verzií. Do fázy sériovej výroby sa však nakoniec dostal iba kombík s označením FORMAN (1990) a dvojmiestna úžitková verzia Pick-up (1991).
Cestu k budúcemu vozidlu pre voľný čas vytýčil dvojmiestny štvordverový prototyp Š 781 Tremp (1989) upravený zo spomínaného Favorita. Nad sedadlami vodiča a spolujazdca zostal zachovaný pevný diel strechy, smerom vzad nadväzovala masívna rúrková konštrukcia s ochranným oblúkom. Jediný vyrobený Tremp sa dochoval iba v depozitári Škoda Múzea.
Ďalší vývojový stupeň predstavovala prepracovaná dvojica konceptov Škoda Fun na báze modelu Favorit. Jeden z nich bol lakovaný fialovo, druhý žltou farbou. Na frankfurtskom autosalóne IAA 1993 táto atraktívna novinka zaujala o 60 milimetrov zvýšeným podvozkom pre jazdu v ľahšom teréne či trubkovým rámom na prove, nehovoriac o rade praktických detailov, vkusnom farebnom zladení vonkajšieho laku karosérie s interiérom a sedemlúčovými zliatinovými diskami kolies.
Po sklopení zadnej priečnej steny s elektricky sťahovateľným oknom bolo pomocou pákového mechanizmu možné ľahko vytvoriť dve ďalšie sedadlá. Na zadnej ložnej ploche sa našlo miesto pre chladničku a batožinu, prídavný strešný nosič umožnil prepravu rozmernejšieho športového vybavenia ako horských bicyklov alebo surfových dosiek.
Sériová výroba
Po svetovej výstavnej premiére vozidla Felicia Fun na marcovom ženevskom autosalóne sa v októbri 1995 v závode Vrchlabí rozbehla dokonca aj jeho sériová výroba. Základ konštrukcie tvoril spomínaný a veľmi populárny modelový rad Felicia, ktorý o rok skôr vznikol komplexnou evolúciou predchodcu Favorit, s využitím 1 187 nových významnejších dielov.
Medzigeneračne sa podstatne zvýšila úroveň bezpečnosti aj komfortu, medzinárodný certifikát ISO 9002 potvrdil vysoké kvalitatívne štandardy výroby i montáže. V dobovom propagačnom materiáli pre atraktívnu Feliciu Fun sa napríklad dočítame, že "svieža žltá farba vozidla symbolizuje dobrodružstvo, za ktorým Vás Felicia Fun ochotne odvezie." A ďalej: "Len si siahnite na ten žiarivo žltý volant! Otočte kľúčikom a rozbehnite sa za slnkom a zábavou. Fun - jazda pre radosť."
Tento "žiarivý" model však zaujal okrem iného aj "party trikom", rozvíjajúcim riešenie použité v prototypoch Fun na báze modelu Favorit. Išlo o výklopnú a posuvnú zadnú stenu v základe dvojmiestnej kabíny, umožňujúc rozšíriť kapacitu interiéru o dve pomocné, prakticky rozkladacie sedadlá.
V tom prípade sa dĺžka ložnej plochy s podlahou pokrytou smrekovými lištami skrátila zo 1 370 na 850 milimetrov. Prepravné možnosti potom rozšírila montáž strešného nosiča. Špecializované nezávislej firmy ponúkali aj ľahké nadstavby zo sklolaminátu, objem nákladového priestoru potom vzrástol približne na dva metre kubické.
Felicia Fun bola pri rázvore 2 450 milimetrov dlhá 4 245 milimetrov, sa šírku merala 1 680 milimetrov a dosahovala výšku 1 465 milimetrov. Zákazníci si pritom mohli vyberať z troch štvorvalcových motorov a to z benzínovej jednotky s parametrami 1289 centimetrov kubických a výkonom 68 koní (50 kW), respektíve 1598 centimetrov kubických a 75 koní (55 kW). Tieto agregáty dopĺňal aj diesel s objemom 1896 centimetrov kubických a výkonom 64 koní (47 kW).
Zberateľský kúsok
Základné prevedenie 1.3 MPI so stupňom výbavy LX stálo v tých časoch 304 900 českých korún, verzia 1.6 MPI bola o 40 000 korún drahšia a za diesel sa priplácalo ďalších 10-tisíc českých korún. Typická "jednašestka" s pohotovostnou / užitočnou hmotnosťou 1035/445 kilogramov dosahovala maximálnu možnú rýchlosť až 163 kilometrov za hodinu pri kombinovanej spotrebe udávanej výrobcov 7,3 litra na sto kilometrov - podľa vtedy platnej metodiky 93/116 / EU.
Od októbra 1995 do augusta 2000 zišlo z produkčnej linky v českom závode Vrchlabí celkom 4 016 atraktívnych automobilov série Felciia Fun. Čas ich kvality preveril,pričom tieto žiarivo žlté autá pre voľný čas sa stali veľmi žiadaným zberateľským artiklom. V mori viac ako 1,4 milióna celkovo vyrobených zástupcov modelového radu Felicia (z toho 915 843 hatchbackov, 351 905 kombi, 124 565 verzií Pick-up a 5 160 vozidiel Vanplus) sa prázdninovo zameraný svieži Fun rozhodne nestratil.
Stretnúť dnes na cestách práve tento variant obľúbenej Felicie je takmer nemožné, pričom dochovaných bolo skutočne pomerne málo kusov v dobrom stave. Ide teda nielen o vtedy atraktívny, ale dnes i nepochybne vzácny zberateľský automobil spadajúci do skupiny takzvaných youngtimerov.
]]>
Medzi lídrov v bezpečnosti dlhé roky patrila nepochybne automobilka Volvo a i dnes ponúka špičkové modely s vynikajúcou ochranou cestujúcich i okolitých účastníkov premávky (cyklisti a chodci). Prednedávnom sa rozhodla podrobiť svoje vozidlá naozaj extrémnej nárazovej skúške, ktorá prakticky nemá obdobu.
Opakované pokusy
10 luxusných automobilov tejto švédskej značky postupne zdvihol žeriav až do výšky ohromných 30 metrov, na diaľku ich operátor "odstrihol" od lana a voľným pádom si to namierili priamo na betón. Takúto situáciu by v "reálnom svete" nechcel zažiť asi žiadny vodič, naozaj už na pohľad hrozivo vyzerajúce divadlo.
Táto možno až prehnane krutá skúška dokáže nasimulovať nielen prípadný pád auta z výšky, ale najmä náraz vozidla vo veľmi vysokej rýchlosti do maximálne tvrdej a nedeformovateľnej prekážky. A to sa môže stať podstatne väčšiemu počtu vodičov na cestách. Prirovnať sa to dá k čelnému nárazu auta do pevnej betónovej steny pri rýchlosti približne 80 kilometrov za hodinu.
"Za bežných okolností vykonávame simulácie nárazov iba v laboratórnych podmienkach, teraz sme však prvýkrát zhodili naše autá zo žeriavu," okomentoval pokus Håkan Gustafson, vedúci tímu automobilky pre výskum dopravných nehôd.
Po dopadnutí na betón to niektoré kúsky dokonca zvládli až prekvapivo dobre, preto musela automobilka pristúpiť aj k niekoľkým opakovaným zhodeniam áut, aby v skúške docielili výsledné extrémne deformácie. A prečo?
Pomoc záchranárom
V tomto nezvyčajnom pokuse totiž nešlo primárne o demonštráciu odolnosti vozidiel značky Volvo na nárazy, hoci aj to nepochybne bolo jemným zámerom automobilky, ale najmä o pomoc zasahujúcim záchranárom v prípade nehody. Tí najčastejšie trénujú na modeloch z vrakoviska, ktoré môžu byť staré aj 10 a viac rokov, čo v dnešnom rýchlom tempe nástupov nových systémov nestačí.
V mnohých oblastiach ťahajú staré autá za kratší koniec, čo môžu tréning záchranárov skresliť. Na vývoj áut však musia záchranári reagovať a prispôsobovať mu aj svoju vyslobodzovaciu techniku tak, aby tiež neohrozili účastníkov nehody a ani seba. Po páde áut z 30 metrovej výšky teda simulovali vyslobodzovanie posádky.
Vozidlá nepadali iba čelom k betónu, ale niektoré dopadali napríklad na bok, čím sa dosiahli výsledky ako po naozaj silnom bočnom náraze. "Vedeli sme, že po teste budeme svedkami extrémnej deformácie. Urobili sme to, aby mohli tímy záchranárov pracovať na skutočnej výzve," dodáva Gustafson. Volvo pritom so švédskymi záchrannými zložkami spolupracuje dlhé roky.
Po nehodách s takýmto rozsahom sa posádka v aute dostane veľmi pravdepodobne do vážneho až kritického stavu a tak je prioritou dostať ju čo najskôr za pomoci hydraulických nástrojov ("čelustí života") von a zabezpečiť rýchly prevoz do nemocnice. Záchranári hovoria o "zlatej hodine", ktorá je na vystrihnutie posádky z auta a následný transport.
Všetky zistenia záchranárov a výsledky z týchto extrémnych nárazových testov sa zahrnú do finálnej výskumnej správy, ktorú budú mať k dispozícii zdarma záchranári po celom svete a na základe ktorej môžu optimalizovať svoje postupy pri dôležitej a náročnej záchrane životov.
]]>Vo svojich útrobách nosia modely automobilky Elona Muska techniku, ktorá v top verziách poráža aj výkonné vozidlá so spaľovacím motorom a zároveň sa môžu v podstate navzájom dojazdom na nabitie a natankovanie rovnať. Nie je totiž ničím výnimočným, keď elektromobily Tesly disponujú možnosťou absolvovať na plnú kapacitu batérie viac než 500 kilometrov.
Aj "ľudový" Model 3 má v prevedení Long Range atakovať 580 kilometrov a necelých 600 kilometrov (certifikovaný EPA dojazd 597 km) má novo zvládať vo verzii Long Range Plus tiež športovo-úžitkový Model X. Jedno však majú vozidlá americkej značky Tesla spoločné - interiér nie je oproti konkurentom z prémiových radov nijak ohurujúci.
Netvrdíme, že nie je príjemný na cestovanie alebo je nekvalitný, len môže byť pre mnohých nevýrazný a až príliš minimalistický. Výrobca totiž dáva prednosť uhladenosti, jemnosti a napríklad takmer všetky tlačidlá integruje do dotykovej obrazovky. Ak však túžite po väčšej noblese v kabíne, riešením môžu byť úpravárenské firmy.
Príkladom je bulharská spoločnosť Vilner, ktorú využila pred Vianocami i manželka jedného majiteľa elektromobilu Tesla Model X. Pre partnera si ako vianočný darček vyžiadala kompletnú dizajnovú prerábku kabíny tohto elektrického športovo-úžitkového vozidla, pričom zameranie znelo aj napriek ponechaniu "voľných rúk" úpravcovi zdá sa jasne - prvotriedne materiály, kvalita a luxus.
A následná majiteľova návšteva spoločnosti po obdržaní úchvatného daru za účelom vrúcneho poďakovania asi vraví za všetko. Finálny výsledok je nepochybne dych berúci, veď si len pozrite podrobné snímky v našej galérii vyššie.
Hoci sa po technickej stránke na vozidle nemenilo nič a na karosérii potom pribudol iba červený znak "T" (ako nos Rudolfa) či zatmavené svetlomety, z vizuálneho hľadiska je dopodrobna prepracovaný práve interiér. Prím tu hrá kravská koža, ktorá je pre vyzdvihnutie športového ducha obohatená aj o brúsenú kožu Alcantara či červené kontrastné prešívanie a linky.
Významnú úlohu zohráva v kabíne novo taktiež karbón a zmeny sa podpísali v zásade na každom diely. Vylepšené sú tak panely dverí so špičkovo zvládnutým dizajnovým diamantovo tvarovaným obložením, palubná doska, strop či multifunkčný volant sú následne potiahnuté Alcantarou a karbón si našiel miesto okrem iného aj na stredovej lakťovej opierke.
Že si úpravca dáva záležať aj na malých detailoch dokazujú prepracované štýlové bezpečnostné pásy s prešívaním. Dúfame len, že majiteľ disponuje vo svojej výbave tiež kvalitnými rukavicami na šoférovanie alebo ich dostal spolu s úpravou auta pod stromček, v opačnom prípade totiž krásne vypracovaný volant s brúsenou kožou nezostane príliš dlho pekný. A čo cena? Tú úpravca už tradične nezverejnil, no malá suma to teda určite nebude.
]]>Použité sú v kabíne špičkové materiály a nechýba ani punc luxusu či mnohých vychytávok (napríklad závesy na oknách). Pozornosť pritiahne nielen obrovskými 20-palcovými diskami, ale pod svojou kapotou ukrýva aj hybridný systém s 4,4-litrovým benzínovým osemvalcom a výkonom 600 koní. O prenos sa stará obrovská automatická deväťstupňová prevodovka.
Ihneď si získal označenie "ruský Rolls-Royce", za čo mohol i samotný dizajn vozidla. Ten sa totiž až nápadne podobá na superluxusné vozidlá britskej značky Rolls-Royce, najmä teda model Phantom, ale taktiež na Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard alebo Chrysler 300.
Neskôr výrobca predstavil taktiež civilnú verziu pre ruských boháčov, ktorá však v ponuke zachovala i možnosť pancierovej karosérie či nepriestrelné kolesá - s vystuženými bočnicami.
O úroveň... vedľa?
Zdá sa však, že pre ruský trh nie je žiadny extrém dosť extrémny. Preto si Aurus Senat vzal do rúk tamojší známy úpravca vozidiel, ktorý však pôsobí aj niekoľkých ďalších krajinách. Podľa uverejnených plánov a taktiež prvej skice plánuje Larte Design skombinovať luxusný sedan s prvkami SUV i superšportu.
Výsledkom je tak opulentné vozidlo so zdvihnutou svetlou výškou, LED svetelnou rampou na streche a množstvom aerodynamických doplnkov z uhlíkových vlákien. Z kompozitu bol totiž vyhotovený zadný spojler, zadný difúzor a o slovo sa prihlásil aj napríklad na prepracovaných agresívnych nárazníkoch. Rozšírené boli potom blatníky, pochopiteľne, za pomoci uhlíkových vlákien.
Na skici vidieť ešte obrovské disky kolies so športovými pneumatikami a spopod upravených bočných prahov trčí ešte dvojica koncoviek výfuku. Nelogickou zaujímavosťou však je, že ďalšia štvorica "kanónov" trčí aj zo zadného nárazníka. Ako bude toto riešenie vyzerať vo finále a či sa skutočne dostanú na auto všetky vyobrazené koncovky je zatiaľ otázne.
Zásah aj pod kapotou
Príjemnou správou je, že úpravca plánuje okrem "skrášlenia" karosérie siahnuť aj na motor pod prednou kapotou. Z osadeného 4,4-litrového osemvalca, ktorý využíva pomoc elektromotora, tak bude možné vytiahnuť ešte vyššie čísla, než súčasných 441 kW. Samozrejmosťou by mal zostať aj pohon oboch náprav, ktorým disponuje model Aurus Senat aj dnes.
Viac z technických úprav, ale v podstate aj z celkových informácií o novinke, sa na verejnosť zatiaľ nedostalo. Na detaily si teda budeme musieť ešte chvíľu počkať a počkať si budú musieť aj prípadní záujemcovia o vozidlo.
Civilné vozidlá plánuje Aurus posielať k prvým zákazníkom až v priebehu nasledujúceho roka, keď naplno rozbehne linky v závode Sollers, ktorý leží v zóne Alabuga v Tatárskej republike. Skôr teda zrejme nebude možné získať ani svalnatý špeciál od Larte Design.
Pýtate sa, kto by mal o takýto zjav záujem? Dizajn je síce subjektívna vec a mnohým sa teda vozidlo páčiť zrejme nebude, no zároveň niet pochýb o tom, že v Rusku bude o takýto model vysoký záujem.
Rovnako bude niekoľko kusov nepochybne smerovať aj k bohatým arabským šejkom a do Číny, kde mohutný a svojský vzhľad zákazníci milujú.
]]>Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čechov a Slovákov sprevádzala doslova od kolísky (sanitné verzie) až po cestu poslednú (pohrebné prevedenie), nehovoriac o mikrobusoch, dodávkach, valníkoch či montážnych verziách. Úžitkový automobil s jednopriestorovou karosériou bol poháňaný štvorvalcom OHV s výkonom 39 kW.
Z počiatku sa model vyrábal v spomínanom Vrchlabí, no v roku 1981 sa produkcia presunula do Trnavy, kde sa 1203-ka vyrábala až do druhej polovice 90. rokov. Produkcia v Trnave bola ukončená až v roku 1999 pre odbytové ťažkosti týchto už vtedy značne zastaraných áut. Po roku 1999 vo výrobe tohto „nesmrteľného“ automobilu pokračovala (na zákazku) malá česká firma Ocelot.
Štúdia, ktorá by sa mohla pretaviť do reality
Ako by však ikonický škodovácky model vyzeral v súčasnosti očami dnešných dizajnérov? Odpoveď prináša samotná automobilka v rámci svojho seriálu "Ikony v novom kabáte", kde už vdýchla moderného ducha napríklad i Škode 130 RS. Na pretvorení úžitkovej "tisícdvestotrojky" sa podieľal Daniel Hájek, 31 ročný český dizajnér.
Ten je s automobilkou Škoda Auto spätý už od samotného začiatku. V roku 2016 ešte počas štúdií nastúpil do automobilky Škoda Auto a pôsobí v nej na pozícii dizajnéra užívateľských rozhraní (HMI), s jeho prácou sa môžete stretnúť napríklad v palubných systémoch modelov Octavia a Enyaq iV, no pracoval aj na prototypoch Vision X, Vision RS, Vision iV a Vision IN.
"Takú v prevedení valník máme u babičky a deda na záhrade, len už je nepojazdná," hovorí Hájek. "To bolo vlastne moje prvé auto, používali sme ho ako pracovný stroj na poli, už v 15 rokoch som si ho mohol občas naštartovať a sem-tam sa s ním po poli posúvať," spomína. Niet sa teda čomu čudovať, že na prácu si vybral práve tento model.
"Áno, bavili sme sa o tom s kolegami, že keď mám skúsenosti s 1203, mohol by som ju skúsiť oživiť pre nové tisícročie, ale zároveň si myslím, že by takéto auto dnes značke Škoda veľmi pristalo," dodáva Hájek. Podľa neho je to vozidlo, ktoré úplne bez pochyby stelesňuje hodnoty značky: praktickosť, veľký vnútorný priestor aj Simply Clever riešenia.
V jeho predstavách je však "nová" Škoda 1203 moderným kempingovými vozidlom s výklopnou strechou. "Popularita tohto typu áut v poslednej dobe rastie, takže som nakoniec zvolil práve toto prevedenie." Skutočne má štúdia reálny potenciál, veď v ponuke automobilky práve veľkopriestorové MPV chýba a niet pochýb o tom, že by s ním značka vedela ukojiť potreby mnohých rodinne zameraných zákazníkov.
Práve segment MPV by mohol v nasledujúcich rokoch vzrásť a prekonať trend SUV, nad ktorými pomaly legislatíva láme palicu. Sympatickým členom by sa tak po pretavení do sériovej podoby mohla stať práve znovuzrodená praktická Škoda 1203, najpravdepodobnejšie s elektrickým pohonom.
Skvelá variabilita
Hájek sa pri návrhu štúdie snažil o čo najmodernejšiu podobu s odkazom na minulosť, no chcel sa vyvarovať príliš retro riešeniam. Zároveň volil cestu uhladenosti a maximálne čistého vzhľadu. Treba však podotknúť, že určitých charakteristickým prvkom sa ani novinka nevyhla.
Nová 1203 dostala "dvojitý šilt", ako autor nazýva mierne pretiahnutý lem strechy a masky chladiča, namiesto jemných oblín je oboje vyvedené v trochu ostrejších rysoch. Obvodovú horizontálnu líniu pôvodnej 1203 nahradila pre vozidlá značky dnes typická "tornado línia" a auto dostalo veľmi moderný svetelný podpis. Auto opticky rozširujú horizontálne línie a odkazom na úzku stavbu 1203 sú sklenené bočnice a relatívne úzka strecha.
Hájek sa nebráni predstave, že by nový model 1203 stál na platforme koncernového Volkswagenu Transporter, prípadne že by išlo o vozidlo so spomínaným plne elektrickým pohonom. "Elektromobil by dovolil ešte lepšie využitie priestoru," podotýka. Dominantou interiéru je minimalisticky poňatá palubná doska opäť s výrazným horizontálnym členením a tiež horizontálnym dvojramenným volantom.
Na historickú 1203 odkazuje aj polica v tvare obráteného krídla v spodnej časti palubnej dosky. Tá obsahuje úložné priestory a jej zaujímavosťou je, že je výsuvná. Skutočne atraktívnym riešením, ktoré zvolila napríklad i nová generácia Dacie Sandero, je náhrada infotainmentu vlastným zariadením.
"Predstavou je, že vodič využije pre tieto informácie vlastné zariadenia, napríklad smartphone alebo tablet," hovorí Daniel s tým, že by samozrejme pre tieto zariadenia mohol navrhnúť špeciálnu aplikáciu, ktorá by obsluhu funkcií auta zvládala. Palubná doska tak má len malý informačný displej pod volantom.
Či sa takéto riešenia alebo rovno celý nápad štúdie znovuzrodenej Škody 1203 dostane v budúcnosti aj do reality je nateraz otázne. Možno sa v nasledujúcich rokoch dočkáme priestranného MPV modelu, ktorý si vezme príklad aj z riešení tejto ikonickej štúdie.
]]>Problém však nastáva, keď nastane ich porucha a tá môže byť u jazdených starších áut podstatne pravdepodobnejšia a môže vás stáť nemalé financie. Netvrdíme, aby ste sa luxusným a komfortným prvkom vyhýbali. Najmä teda ak po nich túžite alebo ich potrebujete, pokojne si zvýšenie komfortu doprajte. Je treba len brať na vedomie fakt, že tieto "zbytočnosti" vám môžu priniesť i neželané problémy.
Pozrite si i výber najobľúbenejších jazdených áut na Slovensku:
Jednoducho, ak nebudete mať vzduchové pruženie, nemusíte riešiť unikajúci vzduch z mechov. Ak nebudete mať strešné okno, nemusíte sa obávať pokazenia mechanizmu či prípadného zatekania. Pripravili sme pre vás výber niekoľkých najčastejších prvkov, o ktorých je dobré vedieť, aké riziko so sebou prinášajú a že v prípade výberu jazdeného auta s ohľadom na nízke prevádzkové náklady nebudú najlepšou voľbou.
Štart/Stop systém
Najzbytočnejším prvkom, ktorého prítomnosť vo vozidle však nie ste schopný ovplyvniť (jedine si auto nekúpiť), je otravný systém Štart/Stop. Do výbav vozidiel prišiel kvôli nutnosti automobiliek znižovať emisie, no jeho prínos priamo pre vodiča je v zásade nulový. Mnohí výrobcovia hovoria, že jeho funkcia je jemne znižovať spotrebu auta (najmä pri státí v zápche a na červenej), avšak ide o tak nepatrnú úsporu, že to pre potencionálne problémy nestojí.
Jeho najväčšou nevýhodou sú nároky na batériu (často je potrebná drahší typ/variant) a taktiež jeho "schopnosť" ničiť ju. Môže za to časté opakované štartovanie a variabilné dobíjanie, ktoré spôsobí, že akumulátor auta budete meniť každé tri roky a nie každý päť či viac rokov. Nepríjemnou správou je, že tohto problému sa nezbavíte ani ak systém softvérovo deaktivujete. Variabilné dobíjanie totiž môže prebiehať i naďalej.
Dotykové displeje infotainmentu
Podľa mnohých štatistík, napríklad i spoločnosti JD Power zaoberajúcej sa vyhodnocovaním dát spotrebiteľov, patria k užívateľmi najviac kritizovanými prvkami výbavy práve dotykové displeje infotainmentov a s nimi spojené problémy. Je to pomerne nepríjemná správa, keďže dnešné autá sú preplnené displejmi, prichádzajú o bežné hardvérové tlačidlá a centrálna obrazovka zoskupuje čoraz viac funkcií nielen týkajúcich sa infotainmentu vozidla.
Okrem nelogického a mätúceho ovládania sa užívatelia podľa JD Power často sťažujú na zamŕzanie či výpadky systému. Okrem toho, ako sme spomínali, skrz stredový displej infotainmentu sa často ovládajú aj ďalšie funkcie auta a tie sú pri jeho poruche v "ohrození". Čoraz častejšie sa takto nastavuje klimatizácia auta, jeho funkcie, jazdné režimy i vyššie uvedený Štart/Stop systém. Kvalita sa pomaly zlepšuje, no najmä u starších áut môže byť riziko problémov vyššie, myslite na to pri výbere auta a jeho výbavy.
Strešné okno
Šikovným doplnkom, ktorý dokáže zvýšiť hodnotu auta a zlepšiť jeho vzhľad, je strešné okno či panoramatická strecha. Aj tu je však nutné počítať s možnosťou poruchy, ktorá nie je príjemná a opäť vás bude stáť nemalú čiastku či porciu nervov. I v prípade lepších značiek s dobrou povesťou sa totiž môže stať, že sa časom mechanizmus otvárania strešného okna zanesie, začne do vozidla zatekať alebo sa pokazí elektrický pohon.
Jemnú výhodu majú strešné okná s manuálnym ovládaním, no ani tu sa často nevyhnete riešeniu zatekania a zanášaniu kanálikov pre odvádzanie vody. Okrem toho, možno o tom ani neviete, avšak práve kvôli osadeniu strešného okna prichádzate o v mnohých prípadoch dôležité milimetre priestoru nad hlavou. V letných mesiacoch budete aj tak využívať účinnú klimatizáciu a zistíte, že so strešným oknom sú skôr problémy, než reálny osoh.
Adaptívny podvozok
Časti podvozka a tlmiče sú do istej miery "spotrebný" materiál a po rokoch bude nutná ich výmena na akomkoľvek aute. Najmä teda pri využívaní vozidla na nekvalitných cestách (takmer všade), kde dostávajú podvozkové časti poriadne zabrať. Následne sa budete chytať za hlavu, keď si porovnáte servisovanie bežných tlmičov a podvozka oproti podvozku s adaptívnou funkciou, vzduchovým pružením a ďalšími vychytávkami.
Tieto verzie síce zaistia lepší komfort, no položte si otázku, či je skutočne nutné kupovať jazdené auto s adaptívnym podvozkom - najmä teda v prípade, že ide o pomerne bežný alebo rodinný model, ktorého primárnym účelom nebude športová alebo top komfortná jazda.
Ak však hľadáte mladší ostrý automobil so športovým charakterom a vlastnosťami, bez adaptívneho podvozka zrejme nenájdete žiadny a budete tak musieť rátať s prípadnou finančne náročnou opravou/výmenou alebo zvoliť staršie modely bez takýchto vymožeností. Rovnako dajte radšej ruky preč od systémov natáčania zadných náprav, aktívnych stabilizátorov či aktívneho riadenia s premenným prevodom.
Nízkoprofilové pneumatiky a veľké disky
Ako sa vraví - kolesá robia auto. Mnohé modely by vyzerali na obyčajných plechových diskoch s vysokým profilovým číslom pneumatiky naozaj komicky, no práve nízkoprofilové pneumatiky a obrovské disky kolies dokážu spôsobiť mnohé problémy. Áno, podstatne zlepšia vizuálny dojem z auta, avšak dokážu poriadne potrápiť časti podvozka.
Okrem väčšieho zaťaženia, ktoré priamo spôsobuje väčšie opotrebenie podvozka, znižujú veľké kolesá a nízkoprofilové pneumatiky jazdný komfort auta. Pneumatiky s vyšším profilom totiž dokážu pri jazde pohltiť väčšie množstvo vibrácií a nerovností, takže ich následne neprenášajú do častí podvozka a kabíny, čím sa zvýši pohodlie.
Široké a veľké disky tiež zvyšujú valivý odpor a tým pádom jemne i samotnú spotrebu auta, oproti užším pneumatikám sa zvyšuje riziko aquaplaningu a auto môže "plávať" aj na vyjazdených koľajach, čo nie je rozhodne príjemné. Nehovoriac o tom, že nízkoprofilové pneumatiky sú často typu "Runflat" (majú zosilnené bočnice a sú teda ešte tvrdšie) a predstavujú nepochybne väčšie riziko vzniku defektu alebo kompletného preseknutia pri prejazde cez veľkú dieru na ceste či "chytenie" obrubníka.
Adaptívne bi-xenónové a Full LED svetlomety
Na svetlách by sme nemali šetriť a hovoríme to takmer u všetkých testovaných modeloch, ktoré sú vybavené LED technológiou svietenia. Stačí si vyskúšať a porovnať jazdu v noci s vozidlom disponujúcim halogénovými svetlami a autom s Full LED alebo bi-xenonóvou technikou. Ten rozdiel je skutočne markantný.
Odporúčame teda voľbu výkonnejších svetiel, avšak netreba zabúdať na jeden háčik, ktorý pri prípadnej nehode nepoteší. Je ním cena opráv. Bežné svetlo môže stáť pár desiatok či stoviek eur, ak však dôjde k "ťukancu" u staršieho auta s výkonnými svetlami (LED či bi-xenón) môže sa pokojne stať, že oprava/kúpa nového dielu stála dokonca značnú hodnotu auta.
Pohon všetkých kolies
Ak ho vzhľadom na využívanie auta potrebujete, nevidíme v tom problém. Pohon všetkých štyroch kolies je skvelým pomocníkom, ak vaše trasy vedú skrz náročný terén, auto využívate často mimo spevnených ciest alebo sa pohybujete v chladných oblastiach krajiny s veľkým výskytom snehu.
Ak si však vyberáte vozidlo pre bežné jazdenie po meste či mimo neho a na hory vás to príliš neláka (a raz za rok to zvládnete aj s "predokolkou"), voľba modelu s pohonom 4x4 je zbytočnosť. A neplatí ani, že sa jeho prítomnosťou rapídne zvyšuje bezpečnosť jazdy.
Najmä u jazdených áut je potom kúpa "štvorkolky" mačkou vo vreci - správna údržba pohonu všetkých kolies totiž stojí nemalé financie a preto ju mnohí užívatelia zanedbávajú (výmena oleja v diferenciáli, medzinápravovej spojke a podobne). Keď už sa má potom schyľovať k možným problémom, radšej auto rýchlo predajú a kúpia ďalšie novšie.
No a vy tak dostanete síce skvelé auto s poháňanými oboma nápravami, no čaká vás možno servis, ktorý dokáže opäť ľahko presiahnuť značnú časť hodnoty samotného auta. Pred kúpou teda, keď-už po takomto aute túžite, odporúčame dôkladnú kontrolu a návštevu servisného strediska či vyžiadanie servisnej knižky.
]]>Spadá sem miera luxusu, materiály, vyhotovenie interiéru, dizajnové pakety karosérie, pohonná jednotka a taktiež napríklad typ prevodovky. Odhliadnuc od bezstupňových prevodoviek napríklad v hybridných vozidlách, najčastejšie je pri bežných konvenčných motoroch k dispozícii na výber z dvojice prevodoviek - manuálna alebo automatická.
Pochopiteľne, záleží na viacerých faktoroch a tiež na tom, čo od vozidla človek očakáva alebo o aké vozidle v konkrétnom prípade ide. Vo všeobecnosti však máme niekoľko plusov ako u manuálnych, tak i automatických prevodoviek. Ktoré sú to a čo vám môžu ako užívateľovi ponúknuť?
Automatická prevodovka
V poslednom období sa dá povedať, že automatické prevodovky putujú čoraz viac do popredia a pomaly už zatienili prevedenia s manuálom. Nie vždy však musí ísť pre vodiča o skutočne lepšiu voľbu pri kúpe automobilu a výbere jeho "výbavy".
Medzi hlavné výhody patrí nepochybne jednoduchosť ovládania. Oproti manuálnym prevodovkám je prevádzka vozidla a jazda s autom vybaveným automatickou prevodovkou jednoduchšia než pri manuálnej prevodovke. Odpadá stláčanie spojky, radenie prevodových stupňov a teda sústredenosť môže vodič upriamiť inde.
Ďalšou výhodou automatických prevodoviek je, že vodič nemusí skladať ruky z volantu pre radenie prevodových stupňov. Volič automatu presuniete do polohy "D" pre jazdu vpred a o nič iné sa už v tomto smere nemusíte starať. Keďže nemusíte toľko používať ruky, môžete sa viac venovať bezpečnejšiemu riadeniu vozidla a teda najmä držaniu volantu oboma rukami.
Obrovskú výhodu automatických prevodoviek nájdete pri jazde v mestskej premávke. Najmä vo veľkomestách, kde sú zápchy na dennom poriadku, je pri manuálnej prevodovke "státie na spojke" či neustále rozbiehanie sa otravné a znižuje sa tak i životnosť spojky/prevodovky. Automatická prevodovka prináša naopak ľahšie ovládanie a plynulejší pohyb v hustej premávke. Znižuje sa tak aj miera nervozity u vodiča.
Vozidlá vybavené automatickou prevodovkou sú vhodné aj pre menej skúsených vodičov - okrem toho, že vyžadujú menej pozornosti pri prevádzke, poskytnú "oporu" pri jazde napríklad pri stromom stúpaní. Tu je totiž dôležité rozumne voliť prevody na manuálnej prevodovke a taktiež môže byť pre neskúsených vodičov samotné preraďovanie na strmom kopci problémové/náročné - s automatickou prevodovkou tento problém odpadá.
Mimochodom, automatické prevodovky sa využívajú aj pri skutočne výkonných vozidlách, kde prispievajú k dynamike/zrýchleniu (kvôli rýchlosti radenia) a lepšiemu prenosu krútiaceho momentu na kolesá. V niektorých prípadoch by spojenie s manuálnou prevodovkou v podstate ani nebolo možné pre optimálne vlastnosti modelu.
Manuálna prevodovka
Manuál je v automobiloch akýmsi "predchodcom" automatických prevodoviek a v minulosti bola drvivá väčšina vozidiel na našom trhu vybavená práve manuálnym volením prevodových stupňov. Pravdou je, že dnes už je tento typ prevodovky vytláčaný pohodlnejšími automatmi, stále však dokáže ponúknuť niekoľko výrazných výhod a nájsť si tak priaznivcov.
Hlavným rozdielom je nižšia kúpna cena. Ak máte na kúpu auta vyhradený obmedzený rozpočet, práve verzia s manuálnou prevodovkou je pre vás ideálnou voľbou. Záleží od konkrétneho modelu, značky a cenovej ponuky, avšak vo všeobecnosti ušetríte s manuálnou prevodovkou stovky či dokonca tisícky eur oproti kúpe rovnakého modelu s automatom.
Spolu s nižšou kúpnou cenou takto vybaveného vozidla súvisí i lacnejšia údržba. Automatické prevodovky sú zložitejšie, vyžadujú si náročnejšie servisovanie, pozornosť a prípadná porucha je pomerne nákladná. Platí však, že s manuálnou prevodovkou treba pracovať zodpovedne, v opačnom prípade ju môžete pomerne rýchlo zničiť. Aj napriek tomu je servis manuálnej prevodovky vo všeobecnosti menej náročný, než je tomu u automatických prevodoviek.
Ďalším argumentom pre kúpu vozidla s manuálnou prevodovkou môžu byť nižšie náklady na pohonné hmoty, respektíve nižšia spotreba. Manuálne prevodovky sú totiž jednoduchšie konštruované, sú ľahšie a v konečnom dôsledku dopomáhajú za pomoci predvídavejšieho volenia stupňov vodičom k nižšej spotrebe benzínu. S autom s manuálnou prevodovkou tak dokážete reálne ušetriť asi päť až 15 percent nákladov na pohonné hmoty, oproti vozidlu s automatom.
Hovorí sa, že ak kupovať športové auto, tak jedine s manuálom. Je pravdou, že vodič má pri kombinácii pohonu s manuálnou prevodovkou "väčšiu kontrolu" nad vozidlom a môže si v niektorých prípadoch jazdu užiť viac - je viac zapojený do celého procesu jazdy. Vyhnete sa aj tomu, že automatické prevodovky majú tendenciu chybovať na úkor opatrnosti, preraďovať pri príliš vysokých otáčkach/rýchlosti a tým niekedy zabíjať výkon motora.
Opäť však záleží na konkrétnom modeli, jeho zameraní a v mnohých prípadoch sú vozidlá s automatom vybavené i dostupným "manuálnym režimom". Ten však nefunguje vždy úplne podľa predstáv a systém v mnohých prípadoch i tak preberie úlohu automatického volenia prevodových stupňov.
Záver?
Nedá sa vo všeobecnosti odporučiť len jeden jediný druh prevodovky. Záujemca sa pri výbere auta musí zamyslieť nad charakterom modelu, jeho plánovaným používaním a svojimi preferenciami.
Oba typy prevodovky ponúkajú výhody i nevýhody, avšak vo všeobecnosti sú automatické prevodovky pre vodičov jednoduchšie na používanie a zvyšujú komfort jazdy, zatiaľ čo vozidlá s manuálnym prevodom sú lacnejšie na údržbu, prispievajú k lepšej spotrebe a môžete takéto vozidlá "viac ovládať".
Ak sa neviete medzi dvojicou rozhodnúť, odporúčame vyskúšať si jazdu v oboch prevedeniach a na základe vlastnej skúsenosti sa potom prikloniť k preferovanej voľbe.
]]>Medzi praktické doplnky patrí i bezkľúčové otváranie dverí a štartovanie auta, keď v podstate kľúč od vozidla nemusíte ani vyberať z vrecka. Vďaka vysielanému signálu automobil eviduje, že stojíte v blízkosti a dovolí vám otvoriť dvere. Málokto však pozná odvrátenú stránku tohto obľúbeného a najmä u prémiových značiek už pomerne zaužívaného prvku výbavy.
Svoje o tom vie aj majiteľ športového modelu BMW M2 zo susedného Poľska. Nejde pritom vôbec o prvý a rozhodne nie ani o posledný takýto prípad. Už v minulosti sme vás o podobnom spôsobe krádeže informovali, keď zlodejom na odcudzenie auta stačilo len pár minút alebo sekúnd.
Šťastný koniec
Na videozázname kamery namontovanej na dome vidno, ako zlodeji použili známu techniku, kedy jeden člen zosilňuje signál kľúča odloženého niekde v dome a druhý čaká pri vozidle aby ho mohol otvoriť a naštartovať. V tomto prípade stačili len zhruba dve minúty a zlodeji už z pozemku odchádzali na "svojom novom" aute.
Celý proces im mal podľa majiteľa zabrať maximálne päť minút - aj s obhliadkou okolia. Tento prípad má však pomerne šťastný koniec, keďže majiteľ na sociálnej sieti píše, že sa vozidlo podarilo nájsť po 1,5 hodine asi 40 kilometrov od domu. Bolo naštartované a s nemeckými evidenčnými tabuľkami.
"Pravdepodobne sa zlodeji chceli presvedčiť, že ich nikto nesledoval a pokračovať vo svojom pláne,“ hovorí. Vďaka promptnosti, hlasnému výfuku, ktorý zobudil jeho aj susedov, a zabudovanému GPS sa vozidlo však podarilo rýchlo nájsť.
"Chcel by som pochváliť policajtov z policajného riaditeľstva Poviat v Bełatatone. Je pravda, že ma potrestali pokutami, ale odpúšťam im. Bez nich by som svoje auto naspäť nezískal," ďakuje. Svoje špeciálne tabuľky síce nenašiel, no je rád za samotné auto.
Automobilky už zasiahli
Tento problém sa netýka iba vozidiel BMW, ale každého modelu, ktorý disponuje bezkľúčovým otváraním a štartovaním. Základom by teda malo byť, ak sa chcete podobnej situácii vyhnúť, odkladať kľúč od auta čo možno najďalej od okien a samotného vozidla. Na trhu už sú rôzne skrinky, ktoré zabraňujú šíreniu signálu a teda i prípadnému ukradnutiu auta.
"Kľúče udržiavajte mimo dosahu dverí, aby sa nedali naskenovať a vozidlo sa neodomklo/nenaštartovalo. Neurobil som to, čo umožnilo krádež," upozorňuje majiteľ ukradnutého BMW.
Niektorí majitelia si vytvorili svoju vlastnú bezsignálovú skrinku - plechovku obalenú alobalom a podobne. Problémom sa však začali zaoberať aj samotné automobilky, ktoré už priniesli aj isté riešenia. Do svojich kľúčov napríklad Seat umiestnil senzor pohybu, ktorý počas toho, ako sa s kľúčom nemanipuluje, dočasne deaktivuje vysielanie signálu.
Pri modeloch Arona, Ibiza, Leon, Ateca a Tarraco je sériovo kľúč od auta vybavený spomínaným pohybovým senzorom a v prípade, že sa s ním dlhšie nehýbe, prestane vysielať signál. Stačí teda, ak kľúč od auta nehybne leží po dobu 15 minút. Môže bezpečne nocovať napríklad na nočnom stolíku, pričom za dverami parkuje vaše vozidlo. Žiadny zosilňovač signálu tu dlhoprstým nepomôže.
]]>Jazdené vozidlá môžu mať síce podstatne lepšiu výbavu za rovnakú cenu ako nové auto, sú zabehnuté a často si môžete dovoliť lepší či výkonnejší model, než keby ste ho kupovali nový, avšak na druhú stranu sa môžete pri neopatrnej kúpe oklamať, spôsobiť si problémy súvisiace s históriou auta a riešiť i vážne technické vady.
Ak sa tomu chcete vyhnúť alebo si predsa len chcete užívať benefity nového vozidla so zárukou, no máte obmedzený kúpny rozpočet, môžete siahnuť po "ľudových" voľbách dostupných v slovenských ponukách automobiliek.
Stále je pritom výber viac než slušný a do sumy 10-tisíc eur si dokážete zaobstarať malé mestské vozidlá, sedan, kombík či dokonca populárne SUV. Pravdou však je, že ponuka je oproti minulosti výrazne okresaná, na čom sa mohli podpísať i hroziace vysoké pokuty automobilkám za nadlimitné emisie.
Značky teda musia zarobiť viac a kompenzovať si to vyššími predajnými cenami. Z výberu do 10-tisíc eur napríklad vypadli známe modely ako česká Škoda Fabia, Volkswagen Up, trnavský Peugeot 208, Citroen C3 a C-Elysée.
Medzi vozidlá, ktoré zdraželi a do rebríčka sa tak nemohli dostať patria aj Suzuki Swift, Toyota Yaris či modely legendárnej Lady a tiež i prichádzajúca nová generácia modelu Hyundai i20. V niektorých prípadoch za to môže i príchod nových generácií, ktoré sú podstatne lepšie vybavené a drahšie, alebo modely prešvihli stanovenú hranicu 10-tisíc eur len o pár desiatok eur.
]]>