Začnite so stratégiou
Dekarbonizácia je smerovanie k udržateľnej energetickej budúcnosti. Podceňovanie dekarbonizačnej stratégie môže pre jednotlivé spoločnosti znamenať ich stratu konkurencieschopnosti.
Neefektívne prevádzky spôsobujúce záťaž na životné prostredie, budú vystavené nielen zvýšeným nákladom na energie, ale aj dodatočným poplatkom. Aj v odberateľsko - dodávateľskom reťazci sa nastavujú pravidlá trhu, kde spoločnosti bez jasnej dekarbonizačnej stratégie a cieľa, budú ťahať za kratší koniec. Veľké firmy a spoločnosti musia už teraz reportovať stav ESG nielen svojich vlastných aktivít, ale aj aktivít svojich dodávateľov. Preto záleží na tom, s kým spolupracujú.
Cesta, ako dekarbonizovať, má dve línie. Prvá, najdôležitejšia, je energetická efektívnosť. To znamená, že najskôr je potrebné sa zamerať na zníženie spotreby energie. A druhou líniou je implementácia mixu obnoviteľných zdrojov. Práve tie môžu významne pomôcť dosiahnuť stanovené ciele.
Prečo sa oplatí spolupráca s odborníkmi
„Dekarbonizačné ciele nie je možné dosiahnuť iba jediným riešením. Ide o kombináciou viacerých opatrení, ktoré by mali byť investične dostupné a v budúcnosti nebudú mať zásadný vplyv na rast ceny energií. Existuje celý rad riešení, od fotovoltiky, cez energiu vyrábanú pomocou vetra, biomasy, bioplynu, vodíka cez tepelné čerpadlá až po riešenia, akými sú batériové úložiská, ktoré vyrobenú energiu uskladnia,“ hovorí Róbert Ruňanin, riaditeľ divízie obchodných činností spoločnosti ENGIE Services.
Zásadným vplyvom energetického mixu je aj reflektovanie na flexibilitu energetických tokov, nielen vlastných zdrojov, ale zároveň samotnej spotreby. To je zmena z pasívneho prístupu na aktívneho účastníka trhu v energetike („prosumer“). Ten prináša nielen dodatočný benefit, ale zároveň vytvára aktívnu rovnováhu medzi spotrebou a výrobou energie.
Dôležité je vybrať si správny mix a riešenia, ktoré budú pre danú firmu nielen účinné, ale aj finančne dostupné. A práve s tým vie zákazníkovi pomôcť spoločnosť pôsobiaca v energetike, akou je napríklad ENGIE Services.
Špecialisti na energie
Čo vlastne takáto firma robí a ako vášmu biznisu pomôže? Odborníci z oblasti dekarbonizačných riešení z ENGIE Services začínajú zmapovaním súčasnej situácie konkrétnej firmy, ktorej pripravia riešenie na mieru. Urobia hĺbkovú analýzu zdrojov, ktoré firma využíva. „Odrazíme sa od dát, ktoré nám daná firma poskytne. Vyhodnotíme ich a navrhneme riešenia, pomocou ktorých dosiahne firma svoje ciele na zníženie spotreby energie,“ vysvetľuje Róbert Ruňanin.
Rovnako pripravia biznis model, ktorý zahŕňa spôsob financovania projektu. Či už z vlastných zdrojov danej firmy alebo formou partnerstva. Výsledkom spolupráce bude realizácia samotného energetického projektu a jeho prevádzka.
Naozaj efektívne riešenia
ENGIE Services vlastní prevádzky na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a má za sebou desiatky úspešne zrealizovaných projektov. „Na trh energetiky sa pozeráme ako na celok. Už to nie je delenie na výrobu tepla, chladu, či stlačeného vzduchu separátne, ako to bolo kedysi. Energetika je prepojená a všetky technológie sa navzájom prelínajú a ovplyvňujú. Nie je dôležité iba navrhnúť a realizovať jednotlivé typy technológií, ale nazerať na ne komplexne a pripraviť ich tak, aby sa vzájomne prepojili a bolo možné s nimi v budúcnosti pracovať. To znamená, nevyužívať ich iba v rámci výrobného závodu. Klienti sa môžu stať aktívnymi hráčmi na trhu s energiami, poskytovať ďalšie podporné služby, čo im môže priniesť dodatočný príjem alebo zlacnenie nakupovanej energie,“ uzatvára Róbert Ruňanin.
***
ENGIE na Slovensku je súčasťou medzinárodnej Skupiny ENGIE, ktorá patrí medzi lídrov transformácie v energetike. Poskytuje komplexné služby z oblasti energetiky a Facility manažmentu, so zameraním na plnenie dekarbonizačných cieľov.
Prostredníctvom svojich služieb pomáha klientom zvyšovať energetickú efektívnosť prevádzok, optimalizovať náklady a znižovať uhlíkovú stopu. Dlhodobým záväzkom ENGIE je dosiahnuť nulovú uhlíkovú stopu do roku 2045.
Viac info o ENGIE a jej službách: www.engie.sk
]]>Viac sa dozviete vo videorozhovore
]]>Participačné práva detí, čiže práva detí participovať, t. j. byť účastný v konaniach, ktoré sa ich týkajú, získavajú konkrétnejšiu podobu. Je potrebné povedať, že tieto práva nie sú ničím novým. Na právo detí byť vypočuté nepriamo odkazuje už Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd z roku 1950. Tento medzinárodný dohovor z dielne Rady Európy síce priamo toto právo nedefinuje, no na základe tu zakotveného práva na súkromný a rodinný život, Európsky súd pre ľudské práva judikoval aj právo detí byť vypočuté. Právny základ pre participačné práva detí ďalej nachádzame aj v ďalších medzinárodných, ako aj vo vnútroštátnych právnych predpisoch, a to napríklad v Dohovore OSN o právach dieťaťa, Dohovore o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, ale aj v zákone o rodine, či v Civilnom mimosporovom a sporovom poriadku. Avšak vzhľadom k nejednotnosti súdov pri aplikovaní týchto práv, vydalo Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa spomínanú metodiku. Ministerstvo spravodlivosti SR v nej usmerňuje súdy napríklad v tom, ako majú deti o súdnych konaniach informovať a ako ich majú vypočúvať. Načrtáva aj praktické problémy súvisiace s inštitútom kolízneho opatrovníka. V súvislosti s realizáciou týchto participačných práv detí postupne na súdoch pribúdajú miestnosti, ktoré sú určené na ich vypočutie. Je to priestor prispôsobený deťom, aby sa vyhli striktnej atmosfére súdu. Je potrebné povedať, že niektoré súdy takýmito miestnosťami disponovali už pred prijatím tejto metodiky, no bolo to skôr výnimočné.
Aké práva majú deti počas rodinnoprávnych konaní?
Medzi participačné práva detí v konaniach týkajúcich sa maloletých patrí právo na informovanie o priebehu a výsledku súdneho konania a právo detí byť vypočuté. Pre objasnenie problematiky je potrebné uviesť, že v konaniach týkajúcich sa maloletých, sú deti účastníkmi konania. Deti sa však týchto konaní vo väčšine prípadov nezúčastňujú osobne a je na rodičoch, či a ako ich o tom informujú. Od určitého veku a vyspelosti detí má však túto úlohu prevziať súd a má deťom zaručiť, aby sa nerozhodovalo „o nich, bez nich“. Deti teda majú právo s prihliadnutím k ich veku a vyspelosti vedieť, že sa o nich na súde koná, ako bude upravený ich vzťah s rodičmi, komu a za akých podmienok budú zverené. Ďalej majú právo byť vypočuté, teda právo vyjadriť svoje pocity a postoje v situáciách, keď sa rodinné prostredie mení. Sudcovia používajú na informovanie detí o priebehu súdneho konania napríklad aj rôzne informačné materiály z dielne ministerstva spravodlivosti. Cieľom je, aby deti lepšie pochopili svoju účasť na konaní, a že majú právo vyjadriť svoj názor, pokiaľ sa tak rozhodnú. Ako však bolo uvedené, tieto práva je potrebné posúdiť vzhľadom k veku a vyspelosti detí. Týmto dvom atribútom je potrebné prispôsobiť aj postup, ktorým sa tieto práva aplikujú.
Ako vypočutie dieťaťa prebieha?
Civilný mimosporový poriadok upravuje právo detí vyjadriť svoj názor a môže sa to uskutočniť bez prítomnosti iných osôb, čo znamená aj rodičov. Osobne to považujem za správne, dieťa bez prítomnosti rodičov vie svoj názor povedať bez stresu a strachu, že svojimi slovami jedného či druhého rodiča zraní, sklame alebo mu nevyhovie. Je tak odbremenené od nátlaku rodičov, teda aspoň pri vypočutí. Z výsluchu dieťaťa by mal byť vyhotovený zvukový záznam. A práve tu vzniká zaujímavý právny problém, na ktorý sa môžeme pozerať z viacerých uhlov pohľadu. Niektorí sudcovia nesúhlasia, aby rodičia tento zvukový záznam dostali, a to s odôvodnením, že to nie je v záujme dieťaťa, pretože môže dôjsť ku tzv. konfliktu lojality medzi dieťaťom a rodičmi. Pokiaľ dieťa uvedie, že si neželá, aby zvukový záznam bol sprístupnený rodičom, súd mu môže vyhovieť. Z hľadiska ochrany práv dieťaťa môže byť tento postup správny, avšak pozrime sa na to aj z pohľadu rodičov.
A ten je aký?
Vypočutie dieťaťa môže pri rozhodovaní súdu významne zavážiť. Pokiaľ súd nahrávku z vypočutia odmietne rodičom sprístupniť, účastníci konania nevedia, čo na vypočutí zaznelo. Akým spôsobom sudca vypočutie viedol, čo sa pýtal, akým spôsobom sa pýtal a ako presne dieťa odpovedalo. Sudca je napríklad povinný dieťa poučiť o tom, že keď nechce, vyjadriť sa nemusí. Toto poučenie ja osobne považujem za veľmi dôležité. Dieťa totiž môže mať na súde pocit, že je tu na to, aby si vybralo niektorého z rodičov, a tak aj urobí. Vyjadrenie dieťaťa naopak uľahčí sudcovi prácu, keď má rozhodovať medzi dvoma hádajúcimi sa rodičmi. V prípade nesprístupnenia zvukového záznamu z vypočutia dieťaťa, rodičia nevedia nijako reagovať alebo ho namietať. Dieťa pritom môže odpovedať tendenčne, či už zo strachu, alebo preto, že je obeťou manipulácie jedného z rodičov. Môže sa stať, že dieťa tiež svedčí podľa svojich záujmov, teda chce zostať s rodičom, ktorý je benevolentnejší, nevyžaduje od neho disciplínu a podobne. Tiež treba brať do úvahy, že pokiaľ je záujem rodiča o vzťah s dieťaťom skutočný, nesprístupnením zvukovej nahrávky, sa takémuto rodičovi odníma možnosť zlepšiť svoje rodičovské zručnosti, pokiaľ nevie, čo o ňom dieťa vypovedalo. V neposlednom rade je potrebné zodpovedať si otázku, či takýmto postupom naozaj dôjde k eliminácii konfliktu rodiča a dieťaťa. Predstavme si nezriedka sa vyskytujúcu situáciu, keď stoja proti sebe rodičia s protichodnými vyjadreniami o ich rodičovských kompetenciách, súd vypočuje dieťa a vydá rozhodnutie, ktorým vyhovie návrhu jedného z rodičov. Rodič, ktorého návrhu nebolo vyhovené, sa bude cítiť ukrátený na svojich právach, pričom nebude poznať dôvod, keďže zvukový záznam z vypočutia dieťaťa mu sprístupnený nebude. Okrem toho, že môže pociťovať negatívne emócie voči vlastnému dieťaťu, nebude vedieť, či je na mieste podanie odvolania.
Kde teda začínajú a kde končia práva dieťaťa a kde práva rodičov?
Vypočutie dieťaťa sa označuje za úkon sui generis, na ktorý sa podľa názoru viacerých súdov nemajú vzťahovať ostatné pravidlá o procesných úkonoch podľa Civilného sporového poriadku. Civilný sporový poriadok totiž ustanovuje, že o všetkých procesných úkonoch sa vyhotovuje zvukový záznam. Ten sa na požiadanie vydá bezodkladne strane sporu, aby mohla realizovať svoje – medzinárodnými, ako aj vnútroštátnymi predpismi garantované – právo vyjadriť sa v konaní ku všetkým dôkazom, na základe ktorých sa rozhoduje. Nesprístupnením zvukového záznamu z výsluchu dieťaťa sa toto právo zvyšných účastníkov konania, najčastejšie rodičov, nerealizuje. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že s právami detí, o ktorých sa v konaniach vo veciach maloletých rozhoduje, sú nerozlučiteľne spojené aj povinnosti ostatných účastníkov konania, napríklad rodičov, pestúnov, či detských domovov, a to napríklad povinnosť starať sa, vychovávať, niesť zodpovednosť za správanie a konanie neplnoletých osôb, platiť výživné atď. Rozhodovaním na základe vypočutia dieťaťa, ku ktorému sa nemajú možnosť zvyšní účastníci konania vyjadriť, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu ich práv a oprávnených záujmov. Preto je potrebné správne nastaviť procesy ochrany záujmu dieťaťa tak, aby týmto neboli vážne porušované práva iných osôb.
Kto je prítomný pri vypočutiach dieťaťa?
Okrem sudcu a maloletého dieťaťa by tam mal byť prítomný kolízny opatrovník. Kolízny opatrovník má byť zástupcom dieťaťa v konaniach, v ktorých dochádza k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi zastúpenými tým istým rodičom navzájom. Kolízneho opatrovníka súd ustanoví aj v prípadoch, ak maloleté dieťa nemá zákonného zástupcu, alebo ak zákonný zástupca nemôže z vážneho dôvodu maloleté dieťa v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať. Najčastejšie je za kolízneho opatrovníka ustanovený príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Prakticky to teda znamená, že na súdne konanie chodí a veci sa venuje určitý zamestnanec tohto úradu. V ideálnom prípade, ak sa zastupovaniu dieťaťa počas celého konania venuje jeden zamestnanec úradu, a ak je jeho záujem o dieťa naozaj úprimný, je aj litera zákona naplnená a záujmy dieťaťa sú skutočne chránené. Prax však býva rozdielna. Sú tu objektívne dôvody, ktoré bránia kolíznym opatrovníkom napĺňať svoje poslanie, ako pracovná vyťaženosť či častá zmena v osobe zamestnanca úradu, ktorý sa veci venuje. V neposlednom rade je to aj ťažko uchopiteľná až takmer žiadna zodpovednosť, ktorú nesie kolízny opatrovník za svoje rozhodnutia a odporúčania v konaniach týkajúcich sa maloletých. Všetky vyššie uvedené problémy spôsobujú, že kolízni opatrovníci často záujmy detí, ktoré zastupujú, skutočne nechránia.
Čo znamená pojem „najlepší záujem dieťaťa“?
Podľa Dohovoru OSN o právach dieťaťa „Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akýchkoľvek postupoch týkajúcich sa detí, či už vykonávaných súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.“ Legálna definícia tohto pojmu nie je, je to pojem veľmi široký a je potrebné ho posudzovať veľmi individuálne. V podstate to znamená aj to, že v konaniach, ktoré sa týkajú maloletého dieťaťa, je menej dôležité, čo chcú rodičia, ako to, čo je dobré pre dieťa. Čo je dobré pre dieťa by mali, samozrejme, najlepšie vedieť práve rodičia, čo však nie je to také jednoduché, a to preto, že partnerský konflikt veľmi často prerastie aj do konfliktu rodičovského. Pod vplyvom emócií rozvádzajúcich sa párov alebo rodičov, ktorých rodičovské práva a povinnosti upravuje súd, sa racionálne riešenia hľadajú niekedy ťažšie. Ak sa rodičia ohľadom najlepšieho záujmu dieťaťa nezhodnú, musí ho identifikovať súd. A to je niekedy veľmi problematické.
Vedia podľa Vášho názoru súdy definovať najlepší záujem dieťaťa?
Podľa môjho názoru je problémom aj to, že súdy nemajú kapacitu alebo objektívne sa nedokážu detailne venovať konkrétnemu prípadu do hĺbky. Do súdneho spisu sa dostane zlomok života maloletého dieťaťa, a na základe toho sa ťažko objektívne posúdi, čo je pre neho dobré. Okrem toho často vnímam aj to, že ak na strane matky neexitujú nejaké vážne dôvody, súdy nepristupujú k zvereniu dieťaťa do starostlivosti otca s nadšením. Práve naopak. Často sa rozhoduje automaticky bez toho, aby sa naozaj detailne, prípad od prípadu, skúmalo, kde bude dieťaťu lepšie. Často je postavenie rodičov nerovnovážne, a prevahu majú matky. Mám aj viaceré prípady z praxe, kedy sa otec v rámci striedavej starostlivosti oveľa výraznejšie o dieťa zaujímal, venoval sa mu v rámci mimoškolských aj školských povinností, dieťa sa pri ňom oveľa lepšie pripravilo do školy aj na tréning, ako keď bolo u mamy, ktorá ho dokonca nechala potulovať po večeroch. Otec mal aj lepšie podmienky na bývanie. Napriek tomu súd nezveril dieťa výlučne do starostlivosti otca.
Čo okrem výpovede detí súd ešte berie do úvahy?
Súd berie do úvahy vyjadrenia rodičov, aj keď tie sú väčšinou protichodné a často aj prispôsobené cieľom, ktoré chce rodič v konaní dosiahnuť. Súd môže prihliadať aj k vyjadreniam učiteľov, zvukovým, obrazovým a zvukovo - obrazovým záznamom či ďalším svedectvám a dôkazom. A samozrejme dôležitý je názor kolízneho opatrovníka.
Sú prípady, keď sa pristupuje aj k znaleckému dokazovaniu z odboru psychológie alebo psychiatrie. Aj napriek tomu, že psychológovia a psychiatri používajú zložité diagnostické metódy, je potrebné vziať do úvahy aj to, že znalec skúma rodičov a dieťa len niekoľko hodín. Dôležitým faktorom sú aj voľne dostupné informácie z tejto oblasti, vďaka ktorým sa rodič, ktorý sa vo voľnom čase venuje štúdiu takýchto informácií, môže vhodne pripraviť na posúdenie znalcom. Preto závery znalca nemusia byť vždy presné. Rodičia sa v súdnych konaniach týkajúcich sa detí niekedy uchyľujú k manipulatívnym technikám, aby ovplyvnili odborný posudok vo svoj prospech, preto sa stáva, že znalec analyzuje neautentické správanie posudzovaných subjektov. Počas posudzovania je tiež rodič pod veľkým stresom, čo ovplyvňuje jeho správanie. Tým v žiadnom prípade nechcem znevažovať odbornosť znalcov. Sú to však objektívne skutočnosti, ktoré ich kvalifikovanú prácu môžu ovplyvniť.
Závery súdu teda nie vždy odrážajú realitu vzťahov, ktoré sú vo svojej podstate komplikované. Hoci súdy postupujú podľa zákonov a noriem zameraných na najlepší záujem dieťaťa, rôzne faktory môžu viesť k tomu, že nevyhovujú potrebám a očakávaniam všetkých strán. Preto je ideálne, keď sa rodičia dohodnú a nenechajú rozhodovanie na súd. Rodičia, ktorí už nevedia fungovať ako pár, stále vedia uzavrieť konštruktívnu dohodu.
KTO JE ...Martina Lysinová je partnerkou a zároveň advokátkou L/R/P advokáti, s.r.o.
Špecializuje sa na oblasti rodinného a občianskeho práva, pričom má skúsenosti aj s vymáhaním pohľadávok a právom v oblasti samospráv. Vo svojej práci zastupuje klientov v náročných sporoch o práva a povinnosti k maloletým deťom, vrátane prípadov fyzického a psychického násilia. Rieši aj súdne spory medzi rodičmi, ktorí sa nedokážu dohodnúť v otázkach týkajúcich sa starostlivostí detí a zároveň vedie rokovania o majetkovom vyrovnaní manželov. Okrem toho sa venuje aj právnym otázkam Slovenskej ľudovej majoliky a Nadácie Fides et Ratio.
L/R/P advokáti, s.r.o.
Zakladajúcim partnerom Rastislavovi Roškovi a Tomášovi Lysinovi sa podarilo vybudovať poprednú slovenskú advokátsku kanceláriu poskytujúcu právny servis domácim i zahraničným klientom. L/R/P advokáti poskytujú komplexné právne služby vo väčšine sfér verejného i súkromného práva vychádzajúc z potrieb a špecifických požiadaviek klientov.
Osobitne sa L/R/P advokáti zameriavajú na poskytovanie právnych služieb v oblastiach:
• Energetiky
• Farmaceutického a medicínskeho práva
• M&A, investičných a zvereneckých fondov
• Komunálneho práva
• Real estate developmentu a stavebného práva
• Súdnych sporov a rozhodcovských konaní
• Rodinného práva a majetkového práva manželov
Kontaktné údaje: www.l-r.sk/office@l-r.sk
]]>Viac sa dozviete vo videorozhovore
]]>Patríte medzi málo architektonických ateliérov v Bratislave, ktoré sa môžu pochváliť už 20-ročnými skúsenosťami v úzkom prepojení s developermi najúspešnejších rezidenčných projektov. Čo dnes podľa vás investori projektov bývania najviac potrebujú? Čo očakávajú od architektov?
Investori očakávajú efektnú, no zároveň efektívnu architektúru projektu. Projekt musí byť architektonicky kvalitný, zohľadňovať lokalitu, rešpektovať územný plán, no zároveň byť praktický a čo najefektívnejšie navrhnutý. Ako ateliér máme prakticky „dvoch“ klientov, na jednej strane je to investor, developerská spoločnosť, no zároveň máme na zreteli aj potreby a očakávania klienta koncového, a teda budúceho majiteľa. Preto je naším prvoradým záujmom navrhovať projekt s pridanou hodnotou, o ktorý majú koncoví užívatelia záujem a ktorý je zároveň komerčne efektívny pre partnerské developerské spoločnosti. Investori potrebujú najmä ekonomicky dobre nastavený projekt. Teda projekt, pri ktorom vieme navrhnúť v rámci územia maximálne využitie toho, čo je na jeho pozemku možné.
Čo je podľa vašich skúsenosti na začiatku projektovania rezidenčných nehnuteľností to najpodstatnejšie?
Kľúčovú rolu hrá vždy od začiatku úzka spolupráca s developerom a navnímanie jeho zámeru. Riadime sa heslom, že naše projekty nenavrhujeme pre klienta, ale s klientom. A to najlepšie popisuje proces našej práce. Úlohou nášho tímu je nielen naštudovať si zadanie investora, možnosti a obmedzenia danej lokality, územný plán výstavby, nastaviť architektúru a dizajn, ale zamerať sa aj na veličiny, akou je cieľová skupina, teda na budúcich majiteľov a ich kúpnu silu.
S čím za architektmi dnes developeri prichádzajú? Ako prebieha proces nastavovania optimálneho vzťahu medzi vami a nimi?
V praxi sa najčastejšie vyskytujú dve situácie. Tá prvá, ktorú odporúčame, je, že investor príde hneď na začiatku, kedy má pozemok, no ešte nemá ucelenú predstavu, čo s ním. Vtedy pripravíme analýzu a spoločne nastavujeme projekt od návrhu až po dolaďovanie detailov stavby. V druhom prípade sa na nás obracajú investori, ktorí už sú v určitom štádiu projektu (napr. s naprojektovanou objemovou štúdiou) a obrátia sa na nás, ako na ateliér so skúsenosťami s developmentom, s cieľom upraviť už navrhnuté riešenia. To nám už neumožňuje takú flexibilitu riešení. Vo vzťahu medzi developerom a architektmi by mala byť istá miera synergie, dôvery, no najmä intenzívny dialóg. Mať na niečo odlišný názor nám dáva priestor k zamysleniu sa nad lepším variantom. Klienta upozorňujeme aj na riziká, ktoré sa môžu zdať menej dôležité, ako naozaj sú. Klient často nemá toľko skúseností z praxe. Tie však už nám po dvadsiatich rokoch na trhu nechýbajú.
Už viackrát skloňujeme pojem efektivita navrhovaného projektu pre developera. V akých oblastiach dokážete ako architekti zvýšiť developerom hodnotu ich projektov? V čom pristupujete k svojej práci inak ako ostatné ateliéry?
Ako som už spomenul, pre rezidenčného developera je kľúčové mať čo najefektívnejšie navrhnutú skladbu a dispozície bytov. To je predajná plocha, ktorá generuje návratnosť investície a zisk. Neskúsený investor si možno ani neuvedomuje, do akej miery môže nepremysleným naprojektovaním bytov, chodieb či balkónov prísť o peniaze. Potom je nútený túto stratu zohľadniť v koncovej cene a dostane sa tak do nepriaznivého boja s konkurenciou. Naším zámerom je tiež investorovi ušetriť čas. Statika, svetlotechnika, požiarna ochrana a ďalšie, to všetko sú profesie, s ktorými konzultujeme návrh projektu už pri architektonickej štúdii. Chceme sa čo najviac vyhnúť tomu, aby musel opakovane prerábať projekt, aby mu úrady vracali dokumentáciu a podobne. Snažíme sa byť už v úvode o pár krokov vpred, a to aj tým, že sa pozeráme očami developera na to, kto je pri výstavbe náš sused či konkurent.
„Neskúsený investor si možno ani neuvedomuje, do akej miery môže nepremysleným naprojektovaním bytov, chodieb či balkónov prísť o peniaze. Potom je nútený túto stratu zohľadniť v koncovej cene a dostane sa tak do nepriaznivého boja s konkurenciou.“ |
Naše návrhy nie sú len o atraktívnej architektúre v zmysle dizajnu budovy, či vonkajšej fasády. Vždy projekt vnímame komplexne, navrhujeme aj exteriéry s ohľadom na ich budúceho užívateľa - komunitné vnútrobloky, ihriská, kočíkovacie dráhy a ďalšie.
Dobrým príkladom je projekt MAMAPAPA, ktorý developer získal s vydaným stavebným povolením a vďaka dialógu developer-architekt sme navrhli zmenu dokumentácie pre stavebné povolenie, kde sme okrem pôvodnej línie budovy zmenili takmer všetko. Optimalizácia pôdorysov a bytového mixu prispela k navýšeniu ziskovosti projektu. V exteriéri sme namiesto garáží nad zemou navrhli byty s predzáhradkami, parkovanie sme sústredili do garáže pod budovu, zmenšili vonkajšie parkovisko a dosiahli tak viac zelene a atraktívnejšie prostredie pre život. Je rozdiel v pojmoch životné prostredie a prostredie na život? (smiech)
Značka ateliéru Architekti Šebo Lichý sa na realitnom trhu neodmysliteľne spája s developerom ITB, ktorý stojí aj za Čerešňami – projektom najžiadanejšieho bývania v roku 2023 v Bratislave. V čom vidíte pridanú hodnotu takto získaných skúseností aj pre ostatných developerov, ktorí sa zaujímajú o spoluprácu s vami?
Čerešne sú ukážkovým príkladom úspešného projektu rezidenčného developmentu, ktorého kvalitu preverili aj krízové časy. V druhom polroku 2023, kedy sa výkonnosť trhu pri predaji novostavieb v Bratislave prepadla na úroveň 30-40 percent, dokázal developer ITB predávať v Čerešniach viac bytov ako v rovnakom období roka predtým. Čerešne sa ukázali ako skutočne dobrý produkt pre ľudí, ktorý má všetko to, čo súčasné moderné rodiny pre bývanie v meste hľadajú - blízkosť prírode a zároveň dobrú dostupnosť do centra, ale tiež vysoký štandard architektúry, preferované dispozície a zariadenie bytov, komunitné vnútrobloky... Zároveň sa ukázalo, že keď je projekt navrhnutý racionálne pre samotného developera, dokáže mu ponúknuť dodatočnú flexibilitu v rámci marketingu. Developer ITB si aj vďaka tomu mohol dovoliť aj v takejto vysokej kvalite poskytnúť extra finančné benefity pre kupujúcich a pritom si stále udržať celkovú biznis efektivitu. Toto v konkurencii rozhoduje. A dáta z trhu hovoria jasnou rečou, podľa porovnaní, s ktorými prišiel startup BulitMind, bol minulý rok predaný každý ôsmy byt v Bratislave práve v tomto našom projekte.
Táto spojitosť nás však v ničom nelimituje, ostatných developerov nevnímame ako konkurenčné prostredie. Práve naopak, možnosť spolupráce s ďalšími investormi na realitnom trhu považujeme za príležitosť pomôcť ostatným, aj menším firmám, ktoré možno nevedia ako začať, ako sa presadiť.
Náš vybudovaný model dobre fungujúceho vzťahu medzi developerom resp. investorom a architektonickým štúdiom chceme ponúkať aj ďalším partnerom. Neskromne si dovolím povedať, že klienti, ktorí s nami spolupracujú, túto pridanú hodnotu pociťujú. Sú dôkazom toho, že dokážeme dať vzájomnému vzťahu iný rozmer.
To znamená, že nespolupracujte výhradne s ITB?
Všetky projekty v portfóliu ITB sú výsledkom našej internej spolupráce ateliér-developer. No naše portfólio tvorí výrazne viac projektov. V súčasnosti predstavujú externí klienti cca 45 % zákaziek.
Na ktoré projekty, ktoré máte za sebou, ste ako ateliér najviac hrdí a prečo?
Sme radi, že sa môžeme podieľať na kvalitných projektoch, ktoré oceňujú nielen klienti ale aj odborná verejnosť. Napríklad, náš projekt Gansberg na Kolibe si vyslúžil v čase jeho kolaudácie status najlepšieho prémiového rezidenčného developmentu v Bratislave. Projekt Nový Háj v Petržalke sa tiež komerčne mimoriadne osvedčil v čase realitnej krízy a v roku 2015 získal aj cenu CE ZA AR.
Keď už sme pri CE ZA AR-ovi, uplynulé tri roky (2021-2023) sme sa tešili každý rok nominácii niektorého z našich projektov, Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle, Galvaniho Business Center 5 a rezidenčný projekt Kolísky v Záhorskej Bystrici.
V našom portfóliu sa nachádzajú stavby rôzneho druhu, navrhujeme nielen bytové či komerčné priestory. Máme radi aj urbanizmus a projekty pre ľudí v meste, príkladom je aj verejnosťou pozitívne vnímaná Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle či pripravovaná MHD zastávka na Harmincovej.
Aké nové projekty v hlavnom meste máte aktuálne rozpracované? Môžete uviesť pár príkladov?
Spomenul by som hlavne projekt na Miletičovej ulici Nový trh v spolupráci so zahraničným investorom. Našou ambíciou je pretvoriť túto lokalitu novou výraznou architektúrou a odstrániť bariéru, ktorá tam bola doteraz.
Tešíme sa na oživenie ikonickej Zotavovne Morava v Tatranskej Lomnici. Tento projekt má pre nás obrovskú charizmu, sme vďační investorovi za možnosť podieľať sa na rekonštrukcii tejto legendy z prvej republiky. Náš cieľ je jasný, rešpektovať toto historické dedičstvo a citlivo ho modifikovať v kontexte dnešnej doby.
Samozrejme, pokračujeme aj v našom vlajkovom projekte s ITB. Aktuálne projektujeme už piatu fázu Čerešní. Byť súčasťou budovania prakticky novej mestskej štvrte v Dúbravke je pre nás veľká výzva. Každá etapa je niečím inovatívna a umožňuje byť kreatívni.
Ako sa pozeráte na aktuálne trendy v architektúre a urbanizme? A ako sa ich darí prinášať do developerských projektov na Slovensku?
Sledovanie dopadu na životné prostredie a odolnosť voči klimatickým zmenám sa stáva v stavebníctve a urbanizme témou číslo jeden. Výstavba budov s ohľadom na ekológiu, energetickú efektívnosť a udržateľnosť je pre klientov už nevyhnutnosť. Našou úlohou je samozrejme ponúkať pri projektovaní komplexné a nadčasové riešenia. Pričom chceme neustále prichádzať aj s inováciami pre budúce generácie. Už pred desiatimi rokmi sme napríklad ako prví predstavili unikátnu patentovanú zelenú fasádu, ktorú sme umiestnili na našom business centre Wallenrod na Mickiewiczovej. Dnes na tejto technológii staviame a v ešte rozšírenej forme ju prinesieme v rámci nového projektu administratívnej budovy Petržalka City/Meander. Vertikálna zeleň sa tu bude tiahnuť po celej južnej fasáde a zapadne prirodzene do prírodného prostredia blízko Chorvátskeho ramena. Zároveň tato zeleň pôsobí ako prirodzený slnečník, presklená fasáda sa nebude prehrievať a reguluje tak potrebu nadmerného klimatizovania interiéru. V tomto projekte uvažujeme aj o využití geotermálneho zdroja energie na vykurovanie, čo doteraz nevyužíva žiadna budova na Slovensku. Všetko sú to kroky smerom k environmentálne zodpovednému prístupu k architektúre.
Ako projektanti máte prehľad aj o najnovších technológiách v stavebných materiáloch a celkovo inováciách v stavebníctve. S čím novým aktuálne pracujete?
Tešíme sa z projektu budúcej zastávky MHD na Harmincovej ulici v Dúbravke, ktorý vznikol z našej podpory partnerskej platformy architektov UMPRUM v Prahe, štúdia Collarch a firmy ICE. V rámci nej bude po prvýkrát použitá nová technológia 3D tlače z betónu. Ide o pilotný projekt nášho ateliéru s použitím riešenia, ktoré predstavuje budúcnosť architektúry a na Slovensku ešte nie je naplno využívaná. V minulosti sme priniesli už spomínané patentované riešenie zelenej fasády nášho sídla Wallenrod ako aj využitie mikrorias v architektúre. Úzko spolupracujeme s profesorom Imrom Vaškom z pražskej UMPRUM, ktorý nám aj z akademického kreatívneho prostredia prináša nové podnety. Naposledy to boli interiérové stoličky v našom ateliéri realizované 3D tlačou z recyklovaných materiálov. Novými trendmi, prvkami a materiálmi zo zahraničia sa chodíme inšpirovať osobne aj v rámci našich teambuildingových aktivít. Každoročne spolu cestujeme za architektúrou po európskych metropolách a tak do našich projektov vnášame aj túto pridanú hodnotu.
Kde vidíte svoje miesto pri budúcom rozvoji architektúry v Bratislave? S akými víziami pracujete?
Ako ateliér, za ktorým stoja skúsení architekti, vnímame ako našu zodpovednosť priamo ovplyvniť, ako bude vyzerať náš životný priestor. Naše skúsenosti chceme odovzdať aj nášmu mestu – jeho obyvateľom, ktorí sú užívateľmi našich riešení a aj celkovo odbornej brandži, pre ktorú sme radi inšpiráciou. Naši zakladatelia Tomáš Šebo a Igor Lichý sa popri svojej práci aktívne angažujú v podpore a vzdelávaní mladých talentov v architektúre, či už ide o projekt Vertikálneho ateliéru v rámci Fakulty architektúry a dizajnu na STU, iniciatívy ako Dni architektúry, Deti v architektúre a mnoho ďalších. Chceme byť aj naďalej pevnou súčasťou skúsenej komunity, vďaka čomu dokážeme spoločne posúvať kvalitu architektúry na Slovensku a tiež čerpať nové podnety pri tvorbe tých najlepších riešení pre našich klientov.
Tomáš Kuchárek, Executive Managing Director ateliéru Architekti Šebo Lichý
Po ukončení bilingválnej strednej školy začal v rokoch 2006 -2016 svoju kariéru v spoločnosti Bilfinger HSG Facility management AG ako priestorový a projektový manažér pre alokácie IBM na Slovensku, popri tom ukončil vysokoškolské vzdelanie na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave, medzi rokmi 2016 – 2018 riadil výstavbu fit-outov pre Millenium Towers v Bratislave pre zahraničnú spoločnosť Immofinanz. Od roku 2019 pôsobí ako riaditeľ ateliéru Architekti Šebo Lichý.
]]>
Azda najvýraznejším poznávacím znamením novinky je jeho zovňajšok. Nájdeme tu totiž zaujímavý materiál ceraluminum, s ktorým sme sa stretli už aj pri väčšom modeli. Ten zaisťuje okrem krásnej štruktúry aj nízku hmotnosť, no najmä vysokú odolnosť.
Okrem toho však Zenbook S 14 ponúkne viacero vlastností, ktoré z neho robia skutočne špičkové zariadenie. Aj preto sa nám na ňom hľadali chyby len ťažko, keďže sa Asus zjavne poučil a odstránil pár neduhov, ktoré sme vyčítali väčšiemu modelu. Viac si už však prečítate v našej recenzii.
Asus použil pri tvorbe laptopu Zenbook S 14 špecifický materiál ceraluminum, čiže keramický hliník. Ten sa používa aj v leteckom priemysle či v drahých hodinkách a na rozdiel od bežného hliníkového šasi je odolnejší proti poškodeniu a na dotyk nie je taký chladivý.
Zenbook prichádza na trh v dvojici farieb, a to sivá Zumaia Gray, ktorou bol vybavený aj testovaný notebook a v striebornom až bielom prevedení Scandinavian White. Na vonkajšej strane vidíme taktiež zaujímavý strieborný vzor, rovnako ako nápis Asus Zenbook, ktoré navodzujú prémiový pocit zo zariadenia. Jedinou nevýhodou však je, že na povrchu vidieť mastné odtlačky prstov.
Zaujímavosťou je aj nízka hmotnosť a hrúbka notebooku. 14-palcový kúsok totiž váži len 1,2 kilogramu a hrúbka sa hýbe v rozmedzí od 1,19 do 1,29 centimetra. Napriek tomu však použitý materiál zaisťuje vysokú odolnosť, čo potvrdzuje aj americký vojenský štandard MIL-STD 810H. Zenbook S 14 si vďaka tenkým rámčekom okolo displeja zachoval aj kompaktné rozmery 31,03 krát 21,47 centimetra.
Po otvorení nás teda uvíta ozaj krásny OLED panel, ktorý je však kvôli dotykovej funkcionalite lesklý. Ohraničujú ho tenšie rámčeky vpravo a vľavo, kým pod a nad displejom sú o niečo širšie. Pod displejom opäť vidíme nápis Asus Zenbook, nad ním webovú kameru a infračervený snímač pre podporu služby Windows Hello a sústavu mikrofónov.
Odomknutie prebieha zvyčajne rýchlo, aj keď sme sa občas najmä v náročnejších svetelných podmienkach stretli s problémami pri detekcii tváre. Trochu nás mrzela aj absencia štítu webovej kamery, ktorou by si mohli používatelia zvýšiť súkromie. Zabezpečeniu však pomáha umelá inteligencia od Asusu, ktorá dokáže sledovať vašu pozornosť.
Pokiaľ ide o samotnú webovú kameru, jej rozlíšenie je FullHD a ide o štandard v kategórii notebookov. Neočarí, ale ani nesklame. Obrazová kvalita je postačujúca, v náročných podmienkach však poznať jej nedostatky. Mikrofóny a ich hlasový záznam zaisťujú zrozumiteľné konverzácie, ale nejde určite o štúdiovú kvalitu.
Zaujímavé dizajnové voľby sledujeme aj pri pohľade na klávesnicu, respektíve mierne nad ňu. Vidíme tu totiž mriežku chladenia s 2 715 chladiacimi otvormi vytvorenými CNC technológiou. Toto riešenie pomáha zlepšiť efektivitu vetrania a zvýšiť jeho účinnosť.
Ale späť ku klávesnici. Tá je pomerne štandardná rozmermi, teda pokiaľ ide o 14-palcové notebooky. Numerická sekcia jej chýba, čo umožňuje dostatočné rozmiestnenie a veľkosť klávesov. Tým sa predíde častým chybám. Pochváliť musíme aj nesmiernu tichosť napriek dostatočnému zdvihu kláves. Z tohto hľadiska patrí Zenbook S 14 k špičke. Vyčítať musíme veľmi intenzívne podsvietenie aj na najnižšom stupni svietenia a rozmery šípok.
Pochváliť však musíme aj zlepšený trackpad, ktorý dosahuje veľké rozmery a podporuje ovládanie viacerými prstami. Po krajoch zároveň reaguje aj na úpravu odlišných funkcií, ako je zmena hlasitosti, jasu či úprava pozície videa. Posledným spôsobom ovládania je dotyk na displej, či už prstom alebo stylusom. Tento spôsob reaguje kvalitne, Asus dodáva aj vlastné dotykové pero.
Boky prinášajú dostatok portov, hoci je badateľné, že si nižšie rozmery vybrali svoju daň. Vľavo vidíme HDMI port spolu s dvojicou USB-C portov a s 3,5-milimetrovým audio jackom. Na opačnej strane leží len jeden štandardný USB-A port a kontrolka stavu batérie.
Pri pohľade zo strany vidíme nenápadný pánt, ktorým displej skvele prilieha k zvyšku konštrukcie. Je dostatočne pevný, nevýhodou je však istá miera otrasov krátko po upravení polohy. Pri otrasoch však obrazovka drží stabilne na mieste. Zrejme najväčším sklamaním pántu je pomerne malý uhol náklonu. Ten zrejme nepresiahne 120 stupňov.
Na spodnej strane vidíme vyvýšené gumené plochy pre uloženie notebooku, čo pomáha aj s chladením, keďže mriežku chladenia vidíme aj tu. Na ľavom a pravom okraji môžeme pozorovať ešte výduchy reproduktorov.
Konštrukcia je skutočne silnou stránkou Zenbooku S 14 a vo svojej triede sa určite v konkurencii iných drahších notebookov nestratí.
Každého fanúšika skvelých vizuálnych zážitkov určite poteší 14-palcový Asus Lumina OLED panel s rozlíšením 3K a s podporou technológie Dolby Vision. Čo sa ďalších parametrov týka, jas siaha bežne na 400 nitov alebo ešte o stovku vyššie pri zobrazení HDR obsahu. Celkovo dokáže panel zobraziť až vyše miliardy farieb a tie by mali byť presné, čo garantuje certifikácia Pantone.
Obrazovka zároveň poteší hráčov vďaka nízkej odozve 0,2 milisekundy, zároveň aj kvôli obnovovacej frekvencii 120 hertzov. Pozitívne treba ohodnotiť aj 100-percentný rozsah farebného spektra DCI-P3 či množstvo certifikácií ochrany zraku. Tie garantujú, že displej modelu Zenbook S 14 produkuje o 70 percent menej škodlivého modrého svetla.
Čo sa týka farieb, ide o skutočne prvotriedny výkon, keďže sú sýte a skutočne presné. Kontrast garantuje dokonalá čierna, keďže ide o OLED panel. Vyrušovať vás teda nebudú čierne pásy okolo prehrávaných videí. Jas síce nie je najvyšší, ale nám na používanie v interiéroch aj počas slnečných dní postačoval. Nevýhodou je len lesklý povrch, ten však súvisí s možnosťou dotykového ovládania.
Skvelý obraz dopĺňa aj príťažlivý zvuk. Štvoricu reproduktorov totiž vyladila firma Harman Kardon a doplnila ju aj o podporu technológie Dolby Atmos. Samotný zvuk je prekvapivo plný a čistý. Nechýbajú basové tóny a stredy a výšky znejú čisto. Na túto kategóriu ide o jeden z lepšie znejúcich Windows notebookov so 14-palcovým displejom. Jedinou nevýhodou je priemerná maximálna hlasitosť.
Kvalitný zvuk je zachovaný aj pri prenose cez bluetooth a 3,5-milimetrový audio konektor. Stabilita je príkladná a šum sme nepozorovali. Problémom nebola ani hlasitosť. Stereo efekt a rozdelenie tónov je taktiež postačujúce.
Vnútri testovaného notebooku Asus Zenbook S 14 sme našli procesor Intel Core Ultra 7 s ôsmimi jadrami a základnou taktovacou frekvenciou 2,2 gigahertzu, pričom maximálna hodnota dokáže dosiahnuť až 4,8 gigahertzu. Tento čip je vybavený aj výkonnou NPU jednotkou pre umelú inteligenciu, ktorá zvládne až 47 tera operácií za sekundu (TOPS).
Operačná pamäť RAM je na úrovni 32 gigabajtov a ide o rýchlu LPDDR5X jednotku. Vnútorné úložisko dosahuje úrovne jedného terabajtu, pričom ide, samozrejme, o SSD disk.
Miernym sklamaním môže byť pre niekoho integrovaná grafika Intel Arc. Tá dosahuje maximálny takt 1,95 gigahertzu a je vybavená ôsmimi jadrami. Podporuje tiež ray tracing a jej výkon dosahuje maximálne 64 TOPS.
Po našom teste musíme uviesť, že notebooku výkon nechýba. Áno, nejde o úplne najvýkonnejšie zariadenie, ale na väčšinu aktivít bude postačovať. Pri bežnom surfovaní na webe, sledovaní videa, úprave textu sme nebadali žiadne sekanie či pokles obnovovacej frekvencie.
Taktiež pokiaľ budete vykonávať úpravu fotografií, problémy pozorovať zrejme nebudete, avšak výkon klesá pri vyšších teplotách a dlhodobej záťaži, čo sklame aj hráčov počítačových hier. Pozitívom však je nesmierne tichý chod notebooku. Fakt, že nejde o herný notebook, potvrdzuje aj voľba integrovanej grafiky. Samozrejme si herné tituly zahrať môžete, ale plnú úroveň grafiky využijete málokedy.
Pokiaľ ide o softvér, v notebooku nájdeme Windows 11 Pro. Ten dopĺňa séria funkcií od Asusu vrátane balíka MyAsus pre správu systému, GlideX, ktorý slúži na zdieľanie obrazu medzi zariadeniami a prenos dát, či ScreenXpert pre optimalizáciu workflowu.
Súčasťou systému je aj priama integrácia chatbota Microsoft Copilot. Umelú inteligenciu dopĺňajú aj riešenia od Asusu vo forme Asus AI. Medzi ne patrí generátor videa, odstránenie pozadia fotografií, asistent obsahu pre generovanie a súhrny, zlepšenie videohovorov, tvorba titulkov v reálnom čase či automatické usporiadanie obsahu v StoryCube.
Asus si zakladá aj na bezpečnosti, o čom svedčia funkcie odomknutia Windows Hello, ukladanie citlivých dát priamo v zariadení, kamera Asus AiSense a funkcia automatického zamknutia obrazovky Asus Adaptive Lock.
V novom 14-palcovom Zenbooku S nájdeme 72-watthodinovú štvorčlánkovú batériu, čo zaostáva za 16-palcovým modelom iba o 6 watthodín. To znamená skutočne kvalitnú výdrž, s ktorou sa nebudete musieť obávať, či vám laptop zvládne celý pracovný deň alebo či vás nesklame na cestách.
V realite sa nám darilo udržať výdrž na úrovni deviatich hodín pri konštantnej práci s viacerými oknami v prehliadači Google Chrome, súbežne so spusteným Wordom a občasnou úpravou fotiek. Navyše sme nelimitovali ani jas displeja.
Pokiaľ ide o zábavu, pri hrách výdrž jednoznačne klesá, keďže tu ide skôr o hrubú kapacitu a výdrž padá zhruba na polovicu. Za to sledovanie filmov a seriálov príjemne prekvapilo. Pri sledovaní dvojhodinového filmu s plným jasom displeja totiž Zenbook S 14 prišiel iba o 11 percent kapacity batérie, čo je skvelá hodnota.
Pozitívne hodnotíme aj nabíjanie. Jeho výkon dosahuje 65 wattov a notebook nabije na plnú kapacitu do dvoch hodín. Na nabíjanie poslúžia oba USB-C porty.
Asus Zenbook S 14 (UX5406) je skutočne lákavým 14-palcovým notebookom. Prináša totiž nízku hmotnosť, krásnu a pevnú konštrukciu, softvér bohatý na AI funkcie, výkonnú batériu, ale aj prvotriedny displej a patrične postačujúce reproduktory.
V novinke len ťažko hľadať chyby, keďže aj softvérové problémy väčšieho súrodenca boli vyriešené. Niekomu však možno nebude sedieť lesklý dotykový displej, pomerne nízky uhol náklonu obrazovky či menší počet portov. Hráčov sklame využitie iba integrovanej grafiky, ale ani jej výkon nie je na zahodenie.
Testovaný model je vlastne jedinou špecifikáciou tejto línie. Asus Zenbook S 14 totiž prichádza iba s jedinou voľbou procesoru, grafiky a úložiska. Parametre sú však postačujúce a v dnešnej situácii nie je cena 1 899 eur prehnaná. Najmä pokiaľ zvážite, čo všetko dokáže model od Asusu ponúknuť.
]]>Objavte svoje miesto pohody na Jadrane, v jednej z najmalebnejších oblastí Dalmácie. Túžba po krištáľovo čistej vode, idylických zátokách, voňavých borovicových lesoch a skalnatom pobreží vás vždy privedie späť do vášho súkromného prímorského domu.
Podrobnosti nájdete na stránke premiumliving.com.
]]>Stavbou vo verejnom záujme sa rozumie stavba dopravnej infraštruktúry a technickej infraštruktúry, stavba určená na vybavenosť v oblasti výchovy a vzdelávania, sociálnych služieb, zdravotnej starostlivosti a verejnej správy, alebo stavba určená na výrobu, ochranu kultúrneho dedičstva, historického dedičstva, prírodného dedičstva a ochranu a tvorbu krajiny a stavba určená na rozvoj alebo ochranu územia štátu, regiónu, obce alebo zóny vymedzená v územnoplánovacej dokumentácii.
Reflektujúc oprávnené záujmy obcí a vyšších územných celkov, spočívajúce v tvorbe a podpore pracovných miest, zvyšovaní kvality života občanov a diverzifikácii regionálneho rozvoja, s účinnosťou od 24. júla 2024 došlo k novelizácii zákona č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách (ďalej len „Zákon“).
Kľúčovú úlohu v procese nakladania s nehnuteľnosťami vo vlastníctve štátu má Slovenský pozemkový fond, ktorý ako právnická osoba spravuje určené nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu.
Pôvodná právna úprava ukladala Slovenskému pozemkovému fondu výlučne možnosť previesť do vlastníctva obce alebo vyššieho územného celku nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, na ktorých podľa záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie majú byť umiestnené stavby vo verejnom záujme, ktorých stavebníkom bude obec alebo vyšší územný celok. Práve Zákonom upravená možnosť, nie povinnosť, spôsobovala v aplikačnej praxi značné problémy spôsobené situáciou ohľadom nevysporiadaných pozemkov.
Prihliadajúc na uvedené má novela Zákona zabezpečiť prehľadnosť pravidiel, na základe ktorých bude Slovenský pozemkový fond realizovať bezodplatný prevod vlastníckeho práva k pozemkom v prospech obcí a vyšších územných celkov.
Zmluva o prevode vlastníctva
Platná právna úprava, účinná od 24. júla 2024, zakotvuje vo vzťahu k Slovenskému pozemkovému fondu povinnosť previesť do vlastníctva obce alebo vyššieho územného celku pozemok vo vlastníctve štátu, a to za Zákonom stanovených predpokladov.
Prvým predpokladom je, že ide pozemok vo vlastníctve štátu, na ktorom podľa záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie má byť umiestnená stavba vo verejnom záujme, ktorej stavebníkom bude obec alebo vyšší územný celok.
Alternatívnym predpokladom je, že ide o pozemok vo vlastníctve štátu, na ktorom je umiestnená stavba vo verejnom záujme vo vlastníctve obce alebo vyššieho územného celku, na ktorú je vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie, ak pozemkový fond vydal súhlasné stanovisko k územnému konaniu alebo stavebnému konaniu.
Novelou Zákona je upravený aj spôsob, akým sa predmetné nehnuteľnosti majú prevádzať do vlastníctva obcí a vyšších územných celkov. V prípade plánovanej, ako aj jestvujúcej stavby vo verejnom záujme, ktorej stavebníkom, resp. vlastníkom je obec alebo vyšší územný celok, je podkladom zmluva o prevode vlastníctva.
Samotná zmluva o prevode vlastníctva však nepostačuje, pričom v prípade plánovej stavby vo verejnom záujme je nevyhnutné disonovať právoplatným územným rozhodnutím o umiestnení stavby. V prípade už jestvujúcej stavby je za účelom prevodu vlastníckeho práva potrebné disponovať právoplatným kolaudačným rozhodnutím, ak pozemkový fond vydal súhlasné stanovisko k územnému konaniu alebo stavebnému konaniu.
Na to, aby bola zmluva o prevode vlastníctva platná, v súlade s ustanovením § 34 ods. 11 Zákona, musí zakotvovať právo Slovenského pozemkového fondu na odstúpenie od zmluvy alebo nárok Slovenského pozemkové fondu na zaplatenie zmluvnej pokuty vo výške dvojnásobku hodnoty prevedených pozemkov určenej znaleckým posudkom podľa osobitného predpisu ku dňu uplatnenia nároku na zaplatenie zmluvnej pokuty, a to v prípade ak (i) na nájomné byty vo vlastníctve obce alebo vyššieho územného celku, ktoré majú byť umiestnené na pozemkoch vo vlastníctve štátu, nebude do troch rokov odo dňa účinnosti zmluvy vydané právoplatné stavebné povolenie, (ii) na nájomné byty vo vlastníctve obce alebo vyššieho územného celku, ktoré majú byť umiestnené na pozemkoch vo vlastníctve štátu, nebude do piatich rokov odo dňa účinnosti zmluvy vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie, (iii) umiestnené nájomné byty prestanú slúžiť na poskytovanie sociálneho bývania obcou alebo vyšším územným celkom alebo (iv) dôjde k prevodu vlastníckeho práva umiestnených nájomných bytov z obce alebo vyššieho územného celku na inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu.
Súčasne je nutné uviesť, že nadobúdateľ, teda obec alebo vyšší územný celok, je povinný odo dňa účinnosti zmluvy o prevode vlastníctva strpieť kontrolovanie zo strany Slovenského pozemkové fondu, ktorého cieľom je overenie dohodnutého účelu stavby a trvalé zachovanie tohto účelu.
Prihliadajúc na všetko uvedené by sa obce a vyššie územné celky mohli dočkať toho, že nadobudnutie vlastníctva k pozemkom vo vlastníctve štátu bude časovo a administratívne jednoduchý postup. Na druhej strane však evidujeme aj názory, ktoré kritizujú nedostatky prezentovanej právnej úpravy, a to v tom význame, akým spôsobom budú obce a vyššie územné celky nadobúdať vlastníctvo k pozemkom, na ktorých je umiestnená stavba vo verejnom záujme, ktorá nebola skolaudovaná alebo skolaudovaná bola, ale neexistuje súhlasné stanovisko Slovenského pozemkového fondu k územnému alebo stavebnému konaniu. Odpoveď na túto polemiku však poskytne aplikačná prax.
JUDr. Roman Lunter
L/R/P advokáti, s.r.o.
]]>Aké bývajú príznaky toho, že sme si priviezli neželaný suvenír, parazita, za aký čas sa to prejaví, je už potom neskoro?
Je to rôzne, nemusí byť neskoro. Väčšina parazitóz sa dá liečiť, ak sa včas diagnostikuje. Inkubačná lehota môže byť týždeň či dva, ale niekedy to môžu byť mesiace či dokonca roky. Črevné parazity, ktoré sa vyskytujú napríklad v Indii alebo v iných teplých oblastiach zemegule, kde je nízka úroveň hygieny či socioekonomického štandardu, sa prejavia v priebehu niekoľkých dní či týždňov potom, ako sa cestovateľ napil z neznámej vody a nakazil sa črevnými meňavkami. Améba, konkrétne druh Entamoeba histolytica, môže byť situovaná iba v čreve, ale za určitých okolností dokonca prenikne cez črevo pacienta a usadí sa v tkanivách pečene, kde vytvára cysty. Dirofilárie, čo sú dlhšie nitkovité červy, ktorých prenášačmi sú komáre vyskytujúce sa už aj u nás, v tele človeka postupne dospievajú šesť až osem mesiacov. Po tomto čase si pacient nájde podkožnú hrčku. A existujú aj parazity, ktoré sa prejavia až po niekoľkých rokoch. Naše laboratórne vyšetrenia dokážu odhaliť minimálne 20 rôznych rodov cudzokrajných parazitov.
Prečo sú parazity pre naše telo nebezpečné?
Parazity produkujú a do ľudského tela uvoľňujú toxické látky, ktoré zaťažujú pečeň a imunitu. Poškodzujú bunky a môžu rozvíjať autoimunitné a alergické reakcie. U nás v Medirexe robí vysoko odborne erudovaný tím pracovníkov diagnostiku pomocou špičkových technológií, ktoré umožňujú odhaliť aj veľmi zriedkavé parazitárne ochorenia. Využívame nielen spoľahlivé štandardné metodiky, ale aj najmodernejšie molekulárno-biologické metódy, a máme k dispozícii vysoko citlivé špecifické testy, vďaka ktorým dokážeme determinovať aj minimálne množstvá parazitov v organizme. To je dôležité, pretože podľa nejasných klinických príznakov by sa mnohé odhalili omnoho neskôr.
Koľko percent ľudí si prinesie z dovoleniek nejakého parazita, aké prípady ste zažili?
V celosvetovom meradle aktuálne ročne podľahne malárii približne 600 000 ľudí. U nás sa objavuje toto ochorenie našťastie iba sporadicky. Máme dva či tri prípady za rok, keď si ľudia prinesú z ciest parazity, ktoré toto ochorenie spôsobujú. Väčšinou ide o druh Plasmodium falciparum, ktorý je najnebezpečnejší z hľadiska úmrtia. Infekcia má pomerne rýchly vzostup. Pacient má triašku, zimnicu, horúčku, potí sa, a to sa opakuje v určitých časových intervaloch. Existujú rôzne typy malárií. Naši špecialisti majú bohaté skúsenosti s diagnostikou exotických parazitóz a sú schopní identifikovať aj menej časté druhy.
Z ďalších tropických ochorení je to schistozomóza. V tomto prípade je nebezpečenstvom kúpanie v sladkých vodách, kde sú prítomné slimáky, obsahujúce larválne štádiá tohto parazita. U niekoľkých desiatok pacientov, prevažne z juhozápadných oblastí Slovenska, sme riešili dirofilariózu, spôsobenú Dirofilaria repens, ktorú prenášajú komáre. Môžu si ju priniesť aj cestovatelia zo zahraničia. Alebo prípad pacienta, ktorý mal na chrbte päť rán, kde ho poštípal komár a preniesol mu Dermatobia hominis, čo sú také zaujímavé larvičky tropických múch, vyskytujúcich sa hlavne v Strednej a Južnej Amerike, ktoré majú zaujímavý životný cyklus. Mucha kladie vajíčka na komára, ktorý následne pri saní krvi infikuje človeka. Larvy týchto múch spôsobujú myiózy, podkožné ochorenie, pri ktorom sa vytvárajú podkožné hnisavé rany. Larvička, keď je už vyvinutá, by mala prirodzene vypadnúť z rany do pôdy a tam sa z nej zase vytvára mucha. Štandardne sú tieto muchy ako parazity prirodzené pre dobytok, ale príležitostne môžu infikovať aj človeka. Ak má cestovateľ či dovolenkár už počas pobytu v zahraničí klinické prejavy, niekedy mu aj domáci poradia, čo s tým treba urobiť, pretože veľmi dobre vedia, čo sa u nich vyskytuje. V prípade lariev Dermatobia hominis používajú v Peru špeciálny balzam, ktorým zatrú postihnuté miesto, čím zneprístupnia larvám kyslík a tie povychádzajú von. Alebo ošetrujúci lekár larvy chirurgicky odstráni a postihnuté miesto vydezinfikuje. Riešili sme aj vyše tridsať prípadov, keď si ľudia priniesli, väčšinou z oblastí juhovýchodnej Ázie, helminta – červa, ktorý spôsobuje ankylostomózu, kde bola zdrojom infekcie trvalo zmáčaná pôda.
Ak ma poštípe komár na dovolenke v Chorvátsku alebo v Taliansku, môže sa mi niekde v tele vytvoriť takýto červ?
Áno, dokonca takéto prípady boli už aj zo Slovenska. Komár prenesie počas cicania krvi pod kožu človeka larvičku mikrofiláriu, a tá sa tam vyvíja a pohybuje. Dosahuje veľkosť desať až pätnásť centimetrov a za 48 hodín prejde asi 30 centimetrov. Stáva sa aj to, že podkožné hrčky sa v jeden deň objavia a na ďalší deň zmiznú. Niekedy má tento červ tendenciu ísť až do oka. Mali sme asi štyri prípady očnej dirofilariózy. Väčšinou však ide o subkutánne formy, teda priamo pod kožou.
V akom prípade treba pred cestou na dovolenku navštíviť zdravotnícke zariadenie, ktoré sa zaoberá cudzokrajnými chorobami, prípadne sa dať zaočkovať?
V Európe je v tomto smere, dá sa povedať, bezpečne. Ale ak človek cestuje ďalej, do trópov, subtropických alebo rovníkových oblastí, či už je to do Afriky, Ameriky, Ázie, mal by si zistiť, aké možné parazitózy, vírusové či bakteriálne ochorenia sa tam vyskytujú, a proti čomu sa dá zaočkovať. Na internete nájdu cestovatelia informácie o tom, čo sa môže v danej oblasti nachádzať a či vôbec proti tomu existuje očkovanie. Doteraz napríklad neexistovalo očkovanie proti malárii, ale v niektorých krajinách Afriky už robia klinické štúdie a začali testovať očkovacie vakcíny, čo je veľmi potešiteľné. Prípadne vám lekár odporučí pred cestou antimalariká. Ak existuje očkovanie, dajte sa zaočkovať. Ak cestujeme do oblastí kalamitného výskytu komárov alebo iného krv cicajúceho hmyzu, pomáha používanie klasických repelentov, alebo sa chráňme počas spánku moskytériou. Prípadne večer a v noci, keď sú komáre aktívne, nosme oblečenie, ktoré nemôžu prebodnúť. Aj v prípade leishmaniózy, ktorej zdrojom sú tzv. piesočné mušky v blízkosti vodných zdrojov, pomáha používanie repelentov a oblečenie s dlhými rukávmi či dlhé nohavice. A takisto je dôležité vyvarovať sa možných zdrojov nákazy.
Aké môžu byť zdroje nákazy, čomu sa treba vyhnúť, napríklad v stravovaní?
Pri dostatočne tepelne upravenom pokrme je riziko minimálne, ale šaláty a jedlá pripravované z vodných rastlín môžu obsahovať larválne štádiá motolíc. Zárodky pľúcnych motolíc môžu byť i v nedopečenom či nedovarenom krabom mäse. Infekciu z rýb zase spôsobujú motoličky z rodov Clonorchis alebo Opisthorchis, čo sú tkanivové motolice, takže treba dávať pozor aj na nedostatočne tepelne upravené rybie mäso. Sú to parazity, ktoré napádajú hlavne tkanivo pečene a žlčníka a spôsobujú dlhodobé chronické infekcie, ktoré sa ťažko diagnostikujú. Prvou indíciou môžu byť zlé hepatálne výsledky a keď vyšetríme stolicu, môžeme nájsť typické vajíčka týchto parazitov. V laboratóriách Medirexu sme riešili prípady z juhovýchodnej Ázie, Vietnamu a podobne. Boli tu napríklad futbalisti z Nigérie, ktorí mali schistozómy, čo sú krvné motolice. Dospelé helminty (červy) schistozóm parazitujú v krvi a produkujú pomerne veľké vajíčka, samozrejme, neviditeľné voľným okom. V prípade črevnej schistozomózy sa zhromažďujú v okolí ciev hrubého čreva. Majú tŕne a prenikajú do čreva, následne do stolice a tak opúšťajú telo hostiteľa. Vtedy môže byť v stolici prítomná krv. Zdrojom tejto nákazy sú subtropické či tropické sladkovodné plochy, v ktorých sa vyskytujú slimáky s larválnymi štádiami parazita. Prvým prejavom môže byť aj kožný výsyp.
Môžu sa tieto parazity vzhľadom na otepľovanie objavovať aj v južnej Európe?
Momentálne by som z európskych jazier očakával skôr prítomnosť nepatogénnych améb, alebo aj infekcie spôsobené kryptosporídiami, čo sú infekcie z vodných zdrojov. Najčastejšie sa objavujú u malých detí, pretože sa pri kúpaní zväčša napijú kontaminovanej vody, a tak sa infikujú. Sú to drobné mikroskopické jednobunkové parazity, ktoré ohrozujú črevný systém. Väčšinou spôsobujú urputné hnačky. Táto infekcia u zdravého človeka pominie asi za dva týždne. Organizmus je vtedy potrebné rehydratovať. Čo sa týka Európy, z hľadiska otepľovania sa tu vyskytujú aj krvné parazity leishmanie. Mali sme pacientku, ktorá prišla z Chorvátska a tieto parazity jej napadli kostnú dreň. Mala veľmi zlé hematologické výsledky, lekári uvažovali nad transplantáciou kostnej drene. Keď sa vzorka z kostnej drene dostala k nám, videli sme množstvo tzv. amastigotných štádií leishmanií.
A vedeli ste jej pomôcť?
Áno, správnou diagnostikou. Leishmanie sú vlastne krvné prvoky, ktoré u človeka napádajú biele krvinky. Prenášajú ich piesočné mušky. Štandardný výskyt je v Strednej a Južnej Amerike, ale aj v starom svete, v tropických oblastiach. Keď muška počas cicania krvi inokuluje (prenáša, pozn. red.) leishmanie, u ľudí sa najčastejšie vytvárajú kožné vredy, čo je kutánna forma leishmaniózy. Rana sa sama nevyhojí, najlepšie je prísť k nám, na vyšetrenie do Medirexu. Pre analýzu je podstatný okraj lézie, pretože prítomnosť leishmanií je najvyššia na rozhraní mŕtveho a živého tkaniva. Ak nájdeme parazity v zoškrabe z rany, ošetrujúci lekár začne liečbu. Spolupracujeme s odborníkmi z Kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK a UNB v Bratislave.
Čo sa týka piesočných pláží, tam nič nehrozí?
Piesok je obvykle vyhriaty, slnko ho prepečie, takže tam parazity nehrozia. Naopak, v trvalo zmáčanej pôde, napríklad v Holandsku a v krajinách, kde nemrzne, sa parazity môžu vyvíjať po celý rok. Keď človek chodí po takej pôde naboso, larvičky strongyloidov alebo ankylostóm, ktoré žijú v pôde, preniknú cez kožu, putujú krvou do pľúc a po prehltnutí sa dostávajú do čreva, kde spôsobujú zdravotné problémy. Zo začiatku infekcie ide o tzv. larvu migrans, tvoria sa chodbičky v podkoží, ale infekcia prebieha najmä v črevnom trakte. U nás by sa mohli zvieracie ankylostomy vyskytovať na brehoch riek. Ak si ľahneme s obnaženou kožou na kontaminovanú pôdu, mohlo by sa stať, že larvičky zvieracích ankylostóm nám preniknú do kože, ale tam sa ich vývin končí.
A čo ploštice?
Aj ploštice posteľné si cestovateľ môže priviezť z dovolenky. Ide o drobný hnedočierny hmyz s veľkosťou štyri či päť milimetrov, niekedy až takmer centimeter. Závisí to od toho, v akom sú vývinovom štádiu. Väčšinou majú od nich ľudia štípance na odkrytých častiach tela, na krku, rukách či nohách. Ploštice dlhodobo prežívajú v škárach. Keď prídete na dovolenku, rozložíte sa, a náhodou sa vám taký jedinec dostane do kufra, priveziete si ho domov. Rozmnoží sa a ťažko sa ich potom zbavíte. Ploštice patria medzi ektoparazity.
U nás sa v posledných rokoch objavila pásomnica psia či líščia...
Tie klasické, dlhodobo známe črevné pásomnice sú veľké, ale tieto, psie a líščie, sú tkanivové pásomnice, tzv. echinokoky. Majú veľkosť dva až tri milimetre. Nachádzajú sa v čreve psov alebo líšok. Produkujú tam vajíčka, ktoré trusom zviera roznesie po okolí, napríklad na lesné jahody. Človek sa môže nakaziť takýmto neumytým lesným plodom. Vajíčko sa črevným traktom človeka dostáva zväčša do pečene, kde sa tvoria cysty, ktoré pripomínajú onkologické ochorenie. Mali sme veľa pacientov, ktorí absolvovali diferenciálnu diagnostiku, aby sa zistilo, či ide o onkologické ochorenie alebo parazitózu.
Dá sa to liečiť?
To závisí od veľkosti a množstva cýst, a podľa toho, kde sú situované. Problémom môže byť aj to, že tieto infekcie sú veľmi dlhodobé. Cysta sa môže vyvíjať po zjedení infikovaného lesného plodu aj počas piatich či desiatich rokov. To už pacient väčšinou ani netuší, čo mohlo byť zdrojom infekcie. Cysta sa zväčšuje, tlačí na ostatné tkanivá. Prípadne, keby cysta nedajbože praskla, obsahuje množstvo choroboplodných zárodkov, ktoré sa zase krvným obehom rozptýlia po tele a môžu sa vytvoriť ďalšie cysty. Je to veľmi nebezpečné.
Ako sa teda účinne ochránime pred parazitmi, ktoré sa vyskytujú aj u nás?
Spoľahlivá ochrana spočíva v tom, aby sme pili nekontaminovanú vodu, kvalitne umývali ovocie a zeleninu, konzumovali dostatočne tepelne upravené mäso, umývali si ruky pred jedlom. Ak má pacient podozrenie na parazita, môže prísť k nám do Medirexu ako samoplatca, zdiagnostikujeme ho. Poskytujeme komplexné vyšetrenia rôznych typov črevných a tkanivových parazitóz, a ak sa niektorá z nich potvrdí, nasleduje liečba, ktorú určí lekár.
RNDr. Vojtech Boldiš, PhD.
]]>
Dnešná ponuka notebookov je vážne široká. Pokiaľ však ide o väčšie zariadenia so 16- alebo 17-palcovým displejom, portfólio sa u jednotlivých výrobcov pomerne rýchlo zužuje. Zaujímavosťou pritom je, že 16-palcové laptopy sú zvyčajne vývojom 15-palcových, ktorým mohol narásť displej vďaka technológiám, ktoré umožnili zmenšenie rámčekov.
Asus tento rok nasadil do boja o zákazníkov novinku Zenbook S 16, ktorá prináša konštrukciu zo zaujímavého materiálu Ceraluminum. Tá mu okrem prémiového dizajnu a pocitu umožňuje docieliť aj prekvapivo nízku hmotnosť. Zaujať však môže aj silnou batériou, výkonným procesorom pripraveným na umelú inteligenciu a nádherným displejom.
Samozrejmé však je, že nie všetko na tomto notebooku musí byť dokonalé. To je prípad optimalizácie niektorých ovládačov, ktoré znepríjemňovali chod zariadenia počas testovania. Naše poznatky si môžete prečítať v tejto recenzii.
Zenbook S 16 a jeho telo prekvapí už pri prvom dotyku. Môže za to použitý materiál Ceraluminum, čiže keramický hliník, ktorý poznáme napríklad z leteckého priemyslu. Jeho štruktúra je odlišná od bežných kovových šasi, čo ju robí jemnejšou na dotyk. Zároveň je však prekvapivo ľahká, keďže hmotnosť jeden a pol kilogramu je na 16-palcový notebook skutočne málo.
Odolnosť konštrukcie potvrdzuje vojenský štandard MIL-STD 810H. Aj napriek tenkému displeju s úzkymi okrajmi je jeho panel pevný a pánt ho drží stabilne na mieste. Telu sa navyše podarilo ostať v stále pomerne kompaktných rozmeroch 35,36 krát 24,30 centimetra, pričom hrúbka sa hýbe iba od 1,19 do 1,29 centimetra. Súčasťou dizajnového jazyka Asusu sú však aj ostré hrany.
Displej ohraničujú pomerne tenké rámčeky, a to najmä z ľavej a pravej strany. Nad displejom nájdeme webkameru a infračervený snímač pre podporu služby Windows Hello. Odomknutie touto technológiou prebieha rýchlo a takmer bezchybne. Občas sme sa však stretli s pádom systému počas procesu odomykania. Prekvapila aj absencia posuvného štítu. Vrchný rám dopĺňajú ešte mikrofóny.
Notebook je možné zakúpiť v sivom vyhotovení Zumaia Gray alebo v nami testovanom striebornom Scandinavian White. Na zadnej strane nájdeme iba v ľavom hornom rohu nápis Asus Zenbook. Inak tu nájdeme už len dizajn dopĺňajúce priečne čiary. Ide o minimalistický vzhľad, ktorý pôsobí elegantne a dopĺňa príjemnú štruktúru zariadenia.
Na spodnej strane nájdeme len gumené výklenky, aby sa zefektívnilo chladenie na rovných povrchoch, ktoré prebieha cez mriežky uprostred spodnej steny. Na spodnej strane nájdeme ešte výrezy reproduktorov.
Zaujímavá je aj klávesnica. Aj napriek rozmerom notebooku jej chýba numerická časť, čím zaberá pomerne malý priestor a ohraničujú ju široké rámy po stranách. Z hľadiska jej funkčnosti prekvapí prehodenie tlačidla Delete a zapínacieho tlačidla. Občas sme sa tak stretli s omylnými klikmi.
Pri písaní ju však musíme iba pochváliť. Ponúka dostatočný chod kláves a zároveň ostáva nesmierne jemná pri dotyku. Ešte viac nás však očaril nízky hluk, čím ide o jednu z najtichších klávesníc, aké sme mohli otestovať. Ak teda nechcete rušiť okolie pri písaní, Zenbook S 16 bude skvelou voľbou. Samozrejmosťou je aj prítomnosť klávesy Microsoft Copilot.
Nad klávesnicou nájdeme tvarovanú mriežku ukrývajúcu reproduktory, v jej pravej časti je logo spoločnosti Asus. Pod klávesnicou je veľký trackpad, ktorý sa používa ideálne a je doplnený o podporu gest na ovládanie jasu či hlasitosti.
Z hľadiska portov nájdeme na pravej strane bežný USB port a čítačku SD kariet, taktiež ukazovateľ nabíjania batérie. Na ľavej strane sú HDMI port, dvojica USB-C portov a 3,5-milimetrový audio konektor.
Pánt je vyhotovený v štýle MacBooku. Na rozdiel od mnohých produktov Asusu s dvomi jednoznačne oddelenými pántami, Zenbook S 16 má celistvý pánt, ktorý sa tiahne po celej dĺžke rámu. Z hľadiska stability drží displej na mieste nesmierne stabilne a nedochádza k pohybom pri otrasoch. Nevýhodou je len pomerne malý uhol ohnutia do približne 140 stupňov.
Displej Zenbooku si zaslúži jednoznačné slová chvály. Ide totiž o 16-palcový OLED panel s 3K rozlíšením a pomerom strán 16:10. Z hľadiska parametrov treba spomenúť aj obnovovaciu frekvenciu 120 hertzov, viaceré technológie ochrany zraku, schopnosť zobraziť viac ako miliardu farieb či overenie firmou Pantone, ktoré má zabezpečiť vysokú vernosť farieb.
Miernym sklamaním je jas, ktorého maximálna nastaviteľná hodnota dosahuje úroveň 400 nitov, pričom pri HDR obsahu dokáže stúpnuť na 500 nitov. Pri cene notebooku by sa dali očakávať o niečo vyššie čísla. Vo väčšine situácií bude jas postačovať, avšak počas slnečných dní môže byť s jasom problém. Nepomáha ani lesklá povrchová úprava, keďže ide o dotykový panel.
Pokiaľ by ste ho však chceli využiť na sledovanie obsahu či úpravu fotografií a videí, displej podá skvelý výkon. Farby sú intenzívne, OLED technológia umožňuje zobrazenie úplnej čiernej, čím sa dosiahne perfektný kontrast. Pri rozmeroch zároveň dosiahnete skvelý zážitok, len pri tmavších scénach by sa jasu hodilo viac a pri pohľade z uhla budú prekážať odlesky.
Pomer strán 16:10 je ideálnym balansom medzi prácou a zábavou. Nie ste tak príliš oklieštení pri grafických aktivitách, ale ani sledované filmy a seriály neohraničujú zbytočne hrubé čierne pásy. OLED vypína čierne pixely, čiže v tomto prípade nie sú rušivé.
Dotykové ovládanie funguje bez problémov, nevýhodou je len nízka ohybnosť pántu, čím nemôžete využiť notebook v režime tabletu, ktorý by bol na dotykové ovládanie ideálny. Asus však k Zenbooku pribalil aj svoj stylus Asus Pen 2.0, ktorý využijete pri kreatívnych aktivitách.
Z hľadiska zvuku si Zenbook S 16 počína taktiež dobre. Je vybavený šiestimi reproduktormi vyladenými spoločnosťou Harman Kardon. Ich výkon je postačujúci, hlasitosť dostatočná, dokonca pozorujeme aj známky basov. Občas síce zaostáva čistota a oddelenie tónov, jednoznačne však tieto reproduktory oceníte pri sledovaní obsahu. Prítomná je aj certifikácia Dolby Vision Atmos.
Webkamera poskytuje rozlíšenie FullHD a jej obraz je dostatočne kvalitný pri väčšine videohovorov, ale aj v mierne zhoršených svetelných podmienkach. Asus Ai Sense navyše umožňuje monitoring sledovania displeja, čím sa zabráni nechcenému sledovaniu obsahu a zvyšuje sa bezpečnosť.
Nami testovaný Zenbook bol vybavený procesorom AMD Ryzen AI 9 HX 370 s 12 jadrami, základnou taktovacou frekvenciou dva gigahertze, ktorá sa dokáže zvýšiť až na hodnotu 5,1 gigahertzu v prípade nutnosti. AMD Ryzen AI pritom dokáže vykonať až 81 tera operácií za sekundu (TOPS), z čoho vyplývajú bohaté možnosti umelej inteligencie.
Operačná pamäť RAM je vždy na úrovni 32 gigabajtov a ide o rýchlu LPDDR5X jednotku. Na výber sú dva varianty úložiska, a to buď s kapacitou jedného, alebo dvoch terabajtov, ktoré sú jedinou zmenou medzi konfiguráciami. Cenový rozdiel predstavuje sto eur.
Grafiku zaobstaráva integrovaná jednotka AMD Radeon 890M. Tá pozostáva zo 16 jadier vytvorených štvornanometrovým procesom, pričom jej taktovacia frekvencia dosahuje hodnotu až do 2 900 megahertzov. Navyše umožňuje pripojenie až štyroch monitorov.
Zo stránky výkonu teda nový Asus jednoznačne nepatrí k slabým zariadeniam a pri akýchkoľvek bežných činnostiach jeho výkon postačuje. Zároveň sme sa nestretli ani s problémami pri náročnejších aktivitách, ako je úprava fotografií. Miernym problémom je síce prehrievanie, s čím sa spája okresanie výkonu.
Výkon postačuje aj na hranie hier, za vrcholnými hernými notebookmi však nový Zenbook S 16 zaostáva. Problémom môžu byť vyššie detaily a slabšie chladenie.
Keďže je testovaný kúsok ešte pred spustením predaja, pozorovali sme aj problémy so stabilitou, ktoré boli spojené so softvérom ovládačov webkamery pri procese odomknutia. Počas krátkeho obdobia testovania taktiež na testovaný kúsok dorazili aj dve aktualizácie BIOS-u.
Notebook je vybavený systémom Windows 11 Pro. Ten dopĺňa séria funkcií od Asusu vrátane balíka MyAsus pre správu systému, GlideX, ktorý slúži na zdieľanie obrazu medzi zariadeniami a prenos dát, či ScreenXpert pre optimalizáciu workflowu.
Súčasťou systému je aj priama integrácia chatbota Microsoft Copilot. Umelú inteligenciu dopĺňajú aj riešenia od Asusu vo forme Asus AI. Medzi ne patrí generátor videa, odstránenie pozadia fotografií, asistent obsahu pre generovanie a súhrny, vylepšenie videohovorov, tvorba titulkov v reálnom čase či automatické usporiadanie obsahu v StoryCube.
Asus si zakladá aj na bezpečnosti, o čom svedčia funkcie odomknutia Windows Hello, ukladanie citlivých dát priamo v zariadení, kamera Asus AiSense a funkcia automatického zamknutia obrazovky Asus Adaptive Lock.
Batéria patrí k pozitívnym vlastnostiam notebooku. Ide o akumulátor s kapacitou 78 watthodín a s rýchlym nabíjaním prostredníctvom 65-wattového adaptéra. Pri bežnom použití zvládol v našom teste celý pracovný čas pri maximálnom jase displeja, pričom mu v batérii ostalo ešte ďalších 30 percent energie nazvyš.
Pri náročnejších aktivitách bude vybíjanie zrýchlené, ale aj pri hraní hier a editácii fotografií a videa by nemal byť problém prekročiť hranicu piatich či šiestich hodín výdrže.
Nabíjanie prebieha prostredníctvom USB-C portu, pričom s priloženým adaptérom kompletné dobitie zaberie výrazne menej ako dve hodiny.
Asus Zenbook S 16 (UM5606) je zaujímavým notebookom, ktorý prináša skvelé prvky ako krásny displej, vysoký výkon, celodennú výdrž batérie či množstvo AI funkcií a najmä dizajn, ktorý mu umožnil udržať si prekvapivo nízku hmotnosť vzhľadom na rozmery.
Spočiatku sa borí s istými nedostatkami, ako je systémová stabilita, tú však môžu vyriešiť budúce aktualizácie. Väčším rizikom môže byť chladenie, ktoré v niektorých prípadoch nemusí stačiť a vedie k obmedzeniu výkonu.
Testovaný kus príde do predaja za cenu 2 399 eur, pričom lacnejší model stojí o stovku menej a prináša iba zmenšenie pamäte na polovičnú hodnotu jedného terabajtu. Z tohto hľadiska síce nemáte veľa možností, Zenbook S 16 však ponúkne všetky potrebné špecifikácie a mal by postačovať na niekoľko rokov bezproblémového používania.
]]>Mimoriadna popularita SUV a crossoverov odsúva ostatné segmenty tak trochu na druhú koľaj. Nie každý však podľahol trendu a nájdu sa aj takí motoristi, ktorí sú zástancami tradičnejších strihov karosérie. A nezabúdajú na nich ani výrobcovia. Dôkazom je vlajková loď japonskej automobilky Toyota a zároveň už desiatky rokov globálny model, ktorý jasne definuje segment manažérskych sedanov.
Okrem toho ide na mnohých trhoch o jeden z vôbec najpredávanejších modelov z portfólia značky – Toyota Camry. Najnovšia generácia obľúbeného sedanu sa teraz ešte viac orientuje na luxus, pohodlie či rezprezentatívny vzhľad, no rozhodne neobchádza ani najmodernejšie technológie a úsporu paliva, za čo vďačí piatej generácii hybridného systému z dielne Toyoty.
Toyota Camry sa držala vždy pri zemi pokiaľ išlo o dizajn. Bol konzervatívnejší, aby vyhovoval čo najširšej skupine záujemcov, no zároveň moderný a tiež nadčasový. Rovnakým smerom sa pritom uberá aj model v najnovšej forme, oproti predchodcovi však pridáva trochu okorenený športovejší nádych. Najmä predná časť je výrazne agresívnejšia, zatiaľ čo tá zadná naskočila skôr na vlnu elegancie. A všetko to spolu veľmi pekne funguje.
Značka na novinku aplikovala svoj nový dizajnový jazyk, čo sa prejavuje na nízkom skosenom tvare predku, ktorý zvýrazňujú štíhle, ostro zalomené nové svetlomety. Tie už v základe dostávate s projektorovými LED svetlami, pričom vo vyšších stupňoch výbav pribúda LED technológia aj pre nové zadné skupinové svetlá a smerovky sa integrujú do denného svietenia vozidla.
Nechýbajú rôzne prelysy a taktiež tradičné označenie vozidla na veku kufra. Ten za sebou ukrýva objem na úrovni 428 litrov, čo vystačí pre potreby služobných ciest i dovoleniek s rodinou. Interiér ako taký následne robí výrazný krok vpred, na kompletne prepracovanej palubnej doske je k dispozícii štandardne multimediálny systém Toyota Smart Connect Pro s 12,3-palcovou obrazovkou a šiestimi reproduktormi, ktorý môže od strednej výbavy Prestige dopĺňať aj rovnako veľký digitálny prístrojový štít pred vodičom. V základnej verzii dostávate sedempalcový TFT displej.
Na prepojenie smartfónov je pripravená bezdrôtová technológia Apple CarPlay a Android Auto; pre potreby nabíjania a pripojenia mobilných zariadení je následne v kabíne celkovo až päť portov USB a súčasťou už štandardnej výbavy je aj bezdrôtová nabíjačka telefónov. V ponuke je aj vylepšený balík Smart Connect+ s ďalšími prvkami a funkciami, pričom aktualizácie softvéru multimediálnych a bezpečnostných systémov vozidla sú k dispozícii prostredníctvom bezdrôtového prenosu, aby si ich mohol majiteľ nainštalovať vtedy, keď mu to vyhovuje, a nemusel s vozidlom chodiť do servisného strediska.
Systém Toyota Smart Connect obsahuje navigačný systém na báze cloudu, ktorý sa nepretržite aktualizuje o živé dopravné informácie, a dokonca aj funkciu inteligentného palubného hlasového agenta, ktorý reaguje na širokú škálu vyslovených príkazov a požiadaviek aj v slovenskom jazyku. A ak chcete vo vozidle naozaj špičkový zvukový zážitok, v rámci voliteľnej výbavy je v ponuke exkluzívny audiosystém JBL so sústavou až deviatich reproduktorov.
Prvé vozidlá novej Camry by sa mali v predajniach objaviť na jeseň tohto roku, pričom počiatočná cena je známa už teraz. Základ začína na akciových 39 990 eur s už štandardne slušnou výbavou aj v najnižšom stupni Comfort. Ten dokonca možno navýšiť voliteľne o paket Business za tisíc eur.
Vtedy k prejektorovým LED predným svetlometom, bezkľúčovému odomykaniu a štartovaniu, dvojzónovej klimatizácii, vyhrievaným predným sedadlám, zadnej parkovacej kamere, inteligentným parkovacím senzorom (vpredu i vzadu) so systémom detekcie prekážok či napríklad armáde asistenčných i bezpečnostných systémov, dostávate tiež zatmavené zadné sklá, kožené čalúnenie sedadiel a predných dverí, rovnako ako vyhrievaný volant.
Automobilka je známa paletou systémov Toyota T-Mate, ktoré dohliadajú na ochranu posádky i ostatných účastníkov cestnej premávky a Camry je toho jasným dôkazom. Značka pritom razí stratégiu, že mnohé bezpečnostné a asistenčné systémy ponúka už v štandarde a nie je nutné si za ne priplácať. Kto však chce mať nad sebou ešte účinnejšiu „ochrannú ruku“, armáda sa od stredného stupňa Prestige ešte jemne rozširuje – napríklad o upozornenie na dopravu pred vozidlom (FCTA) a asistent zmeny jazdného pruhu (LCA).
Už najnižší stupeň však prichádza s funkciami ako predkolízny bezpečnostný systém (PCS), systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu (LTA), inteligentný adaptívny tempomat (iACC), systém monitorovania mŕtvych uhlov (BSM), automatické prepínanie diaľkových svetiel (AHB), upozornenie na dopravu za vozidlom s funkciou automatického brzdenia (RCTAB), asistent bezpečného vystupovania (SEA) či systémom núdzového zastavenia vozidla (EDSS) a proaktívnym asistentom riadenia (PDA). A to nie je bežné ani u prémiových výrobcov.
Najvyšší stupeň Executive potom rozširuje napríklad kožené čalúnenie či ventilované predné sedadlá výbavy Prestige aj o trojzónovú klimatizáciu, vyhrievané zadné sedadlá, elektricky ovládané predné sedadlá, rozšírené ambientné podsvietenie v kabíne, roletky zadných bočných okien a elektricky ovládanú roletku zadného okna, digitálne vnútorné spätné zrkadlo, panoramatický 360-stupňový monitor a projekčný head-up displej i prémiový audiosystém JBL.
V spojení s osvedčeným 2,5-litrovým štvorvalcovým benzínovým hybridom sa výkon novinky teraz dostáva až na celkových 231 koní, pričom spotrebou paliva sa budete hýbať stále na veľmi slušnej úrovni iba 5,1 litra na sto kilometrov. Nová Toyota Camry prináša tiež nový lítiovo-iónový akumulátor s vyšším výkonom a lepšou odozvou, čo zlepšuje celkový užívateľský dojem.
Hlavné zložky, vrátane prevodovky hybridného systému, elektrických motorgenerátorov a invertora, sú prepracované tak, aby sa znížili vnútorné straty a ušetrila sa tak hmotnosť, ako i využívaný priestor. Novinka je v zrýchlení dynamickejšia a lineárnejšia, s prakticky okamžitou odozvou a intuitívnejšou kontrolou. Na stovke ste už za 7,9 sekundy a vďaka zvýšenému prínosu akumulátora môže motor pracovať aj pri nižších otáčkach, čo podporuje úsporu paliva i emisií a tichšiu prevádzku, typickú pre hybridy.
K plnohodnotnejšiemu zážitku z jazdy prispieva aj nové vyladenie zavesenia kolies – vzpier MacPherson vpredu a dvojitého lichobežníkového zavesenia vzadu – na zaistenie spoľahlivej odozvy a svižnejšieho ovládania, najmä na kľukatých cestách mimo mesta. Aj s Camry môžete využívať aplikáciu MyToyota, kde okrem sledovania údajov o vozidle a ovládania niektorých funkcií môžete absolvovať „kurz“ Hybrid Coaching, v ktorom sa naučíte, ako naplno využiť potenciál modelu v oblasti úspory.
]]>Vo vnútri totiž pracuje čip Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorý je postavený na ARM architektúre, čím sa podobá mnohým mobilným procesorom alebo riešeniu použitému v zariadeniach Applu, čiže čipom Apple M. Notebook je navyše pripravený na nástup umelej inteligencie, o čom svedčí aj prítomnosť tlačidla pre rýchle spustenie asistenta Microsoft Copilot.
Asus Vivobook S 15 je teda notebookom pripraveným na budúcnosť, teda minimálne hodnotami na papieri. V tejto recenzii sa vám pokúsime priblížiť, čo môžete od novinky očakávať, aké sú jej silné stránky, ale aj slabiny a či sa zaujímavé hodnoty z papiera pretavia aj do reality.
Asus Vivobook S 15 je notebookom s 15,6-palcovým displej ako vyplýva už z názvu. Napriek tomu ide stále o pomerne kompaktné zariadenie najmä vďaka tenkým rámčekom okolo displeja a nízkej hrúbke.
Telo notebooku tvorí celokovová unibody konštrukcia, ktorá okrem elegantného dizajnu zabezpečuje aj vysokú odolnosť, o čom svedčí vojenská norma MIL-STD 810H. Zároveň však pri ohnutí displeja v niektorých častiach cítiť jeho tenkosť a nepôsobí úplne istým dojmom. Problémom môžu byť aj pomerne ostré hrany zariadenia.
Nad displejom nájdeme webkameru a infračervený snímač pre podporu služby Windows Hello. Odomknutie prostredníctvom tejto technológie prebieha rýchlo, občas však nedôjde k rozpoznaniu okamžite. Samozrejmosťou je prítomnosť mikrofónov na ľavej aj pravej strane. Nad webkamerou sa nachádza aj posuvný bezpečnostný štít.
Zadná strana je jednoduchá a nájdeme ne nej iba nápis Asus Vivobook. Celý notebook je v striebornej farbe Cool Silver. Súčasťou zadnej strany je ešte výrez v oblasti medzi pántmi. Výduchy ventilátora nájdeme na zadnej strane medzi pántmi a v spodnej stene. Spodnú stenu narúšajú aj mriežky reproduktorov na oboch stranách a výklenky, ktoré zabezpečujú mierny zdvih na rovných povrchoch.
Klávesnica je štandardom v oblasti 15-palcových notebookov, jej súčasťou je aj numerická časť. Kvôli tomu majú jednotlivé tlačidlá pomerne nízky rozostup, čo spôsobuje častejšie omyly, ale nejde o vážnu chybu. Tí, ktorí sú však zvyknutí na písanie na 15-palcových notebookoch, ktorých súčasťou je aj numerická klávesnica, sa budú cítiť ako doma.
Samotné písanie je pohodlné, klávesy majú zdvih jeden a pol milimetra a tlačidlá nie sú hlučné. Súčasťou klávesnice je aj klávesa asistenta Copilot, čítačka odtlačkov prstov však chýba. Špecifikom klávesnice je jednozónové podsvietenie s voľbou farieb kompletného RGB spektra a s pár svetelnými efektmi.
Pod klávesnicou s miernym posunom do ľavej strany leží veľký touchpad s podporou inteligentných gest, ktoré môžu meniť hlasitosť, posúvať v prehrávanom obsahu, či meniť jas. Touchpad je zároveň tichý a ponúka príjemnú odozvu.
Na ľavej strane nájdeme väčšinu portov. V smere od pántu nájdeme HDMI 2.1 port, dvojicu USB-C portov v štandarde USB4, čítačku microSD kariet a 3,5-milimetrový audio konektor. Na pravej strane nájdeme dvojicu USB-A portov štandardu USB 3.2 Gen 1 Type-A s prenosovou rýchlosťou päť gigabitov za sekundu. Vedľa nich ležia už len diódy stavu notebooku.
Dvojica pántov je pomerne kvalitná, je však pozorovať mierny pohyb pri otrasoch a po úprave polohy chvíľku trvá, kým sa otrasy stabilizujú. Bez problémov však dokáže udržiavať akýkoľvek uhol. Časť s OLED displejom viete ohnúť až do 180 stupňov.
Rozmery notebooku sa zastavili na hodnotách 35,26 centimetra na šírku, 22,69 centimetra hrúbky a iba 1,47 centimetra na výšku. Hmotnosť pritom ostala na príjemnej hodnote 1,42 kilogramu. Vivobook S teda možno označiť ako mimoriadne skladný a prenosný, aj napriek uhlopriečke obrazovky.
Displej Vivobooku je doslova špičkový. 15,6-palcový OLED panel prináša skvelé farby, úplnú čiernu, ako je u OLEDu štandardom, krásny kontrast a pozorovacie uhly. Obrazovka s rozlíšením 3K je v pomere strán 16:9, čo je ideálne najmä pre sledovanie obsahu. Obnovovacia frekvencia dosahuje plynulých 120 hertzov.
Pozitívom je aj možnosť zobrazenia 1,07 miliardy farieb, zobrazenie sto percent farebného spektra DCI-P3 a HDR certifikácia VESA. Ako nevýhody treba spomenúť lesklý povrch s pomerne vysokou reflexivitou, čo nepomáha sledovaniu v slnečných podmienkach, či absenciu snímania dotyku. Zároveň si však displej zbytočne nezašpiníte odtlačkami prstov.
Z hľadiska obrazu je teda možné vytknúť len málo. Obrazový zážitok je kvalitný, tí ktorí preferujú výrazné farby si prídu na svoje. Maximálna hodnota jasu dosahuje 600 nitov, automatická regulácia jasu displeju často bráni dosiahnuť túto hodnotu a obraz je potom tmavší, ako by ste čakali. Pri filmoch navyše ani plný jas niekedy nestačí.
Zvuková výbava je tvorená dvojicou reproduktorov na spodnej strane. Tie podporujú technológiu Dolby Atmos pre priestorový zvuk a sú ladené firmou Harman Kardon.
Zvuk však nie je úplne presvedčivý. Hlasitosť je pomerne nízka a pri zapnutom priestorovom zvuku chýbajú basy. Keď je technológia Dolby Atmos vypnutá, zvuk pôsobí plnším a čistejším dojmom. Pre bežné sledovanie a videohovory však budú reproduktory stačiť.
Prítomnosť Dolby Atmos sa osvedčila pri použití slúchadiel, ktorých zvuk bol kvalitný pri pripojení cez bluetooth, ale aj cez bežný 3,5 milimetrový konektor. Vtedy sme voči prejavu nemali prakticky žiadne námietky.
Mikrofóny taktiež odvádzajú kvalitnú prácu a hlas je počuť počas videokonferencií dostatočne čisto. Kamera je štandardom medzi notebookmi. Napriek rozlíšeniu Full HD je obraz mierne neostrý, ide však o bežný problém notebookov.
Nami testovaný Vivobook S 15 ponúka celkom prekvapivý procesor. Ide o čip Snapdragon X Elite od Qualcommu, ktorý je vlajkovým procesorom s architektúrou ARM pre počítače Windows. Tá sa osvedčila už u zariadení konkurenčnej spoločnosti Apple, ktorá ju využíva vo vlastných čipsetoch Apple M.
Nový procesor ponúka špičkové parametre ako je 12 jadier, takt 3,4 gigahertzov, či až 75 tera operácií za sekundu (TOPS), čo z neho robí ideálneho spoločníka aj pri využití umelej inteligencie. 45 TOPS pritom zabezpečuje samostatná NPU jednotka. V nami testovanej verzii robí procesoru spoločnosť 32 gigabajtov rýchlej LPDDR5X operačnej pamäti a jednoterabajtové SSD úložisko.
Táto výbava zaisťuje plynulý chod systému pri ľahších, ale aj náročnejších úlohách, pričom na výkon náročnejšia 3K obrazovka nemá problém s obnovovacou frekvenciou 120 hertzov, pri ktorej sme nezaznamenali prakticky žiadne poklesy. Pri bežných úlohách ostal ventilátor vypnutý, aj keď sme mali v prehliadači Chrome otvorených aj 20 rôznych kariet, čo svedčí o vysokej efektivite.
Vivobook S 15 je pritom vybavený kvalitným systémom ventilácie, ktorej výduchy nájdete na zadnej strane v priestore medzi pántmi obrazovky. Pri náročnejších úlohách by teda mal byť minimalizovaný efekt zníženia výkonu v dôsledku vysokej teploty vnútorných komponentov. O tom svedčí aj kvalitný výkon, ktorý sme pozorovali pri úprave fotografií v RAW formáte.
Vysoký výkon napomáha aj umelej inteligencii, najmä pokiaľ ide o procesy vykonávané lokálne v zariadení. Samozrejmosťou je prítomnosť asistenta Microsoft Copilot, ktorého rýchlu skratku nájdeme aj na samotnej klávesnici.
Okrem neho však Asus využíva AI aj na ochranu súkromia automatickým zamykaním a úpravou jasu v prípade vašej neprítomnosti, či potlačením ruchov, aby váš hlas znel pri hovoroch lepšie. Dostupná je aj funkcia StoryCube pre automatické usporiadanie fotografií a videa.
Batéria s kapacitou 70 Watthodín dosahuje ozaj očarujúcu výdrž. Výrobca tvrdí, že v závislosti od typu využitia dokáže dosiahnuť až 18 hodín. Batéria by zároveň mala zvládnuť až 1 200 nabíjacích cyklov.
V našom prípade sme vyskúšali scenár využitia v kancelárii s prácou v prehliadači Google Chrome s viacerými otvorenými kartami, pričom sme odpisovali na maily, písali články a upravovali fotografie. V takomto prípade nebol problém zvládnuť celú pracovnú dobu, dokonca po jej skončení ostávalo v batérii v závislosti od využitia 40 až 50 percent kapacity.
Batéria teda ponúkne kvalitnú výdrž pre takmer kohokoľvek. Pomáha tomu efektívny procesor a úsporný OLED displej. Pri sledovaní filmov môžu byť tieto hodnoty ešte lepšie.
Tempo nabíjania taktiež nepatrí k najhorším. Nabíjací adaptér s výkonom 90 wattov dokáže nabiť notebook na 60 percent už za 49 minút a k nabíjaniu môžete využívať aj powerbanky s certifikáciou Power Delivery (PD), čo sa môže hodiť na cestách. Celková doba nabíjania sa hýbe okolo dvoch hodín.
Asus Vivobook S 15 (S5507) je kvalitne vybavený notebook nielen, na doma, či do kancelárie. Vysoká výdrž batérie umožní dlhodobý dostatok výkonu aj na cestách a cestovateľov poteší aj nízka hmotnosť a kompaktné rozmery. Netreba zabudnúť na krásny OLED displej, efektívny procesor, či kvalitnú a elegantnú konštrukciu.
Samozrejme ako každý stroj, aj Vivobook S 15 má svoje nevýhody, ako je absencia dotykovej obrazovky a pomerne vysoké odlesky, či reproduktory, ktoré zaostávajú za očakávaniami. Niekomu bude chýbať aj prítomnosť čítačky odtlačkov prstov.
Tento notebook síce pri cene od 1 599 eur, nie je najlacnejším zariadením na trhu, ale prináša skvelú hodnotu pre tých, ktorí hľadajú notebook so špičkovým výkonom, ktorý sa nebojí ani dlhšej doby bez elektrickej zásuvky. To všetko je navyše zabalené do lákavého tela s množstvom pozitívnych vlastnosti.
]]>Kórejský Samsung je jednou zo spoločností, ktorá predstavila svoj balík funkcií umelej inteligencie pre smartfóny. Spolu s odhalením smartfónov série Galaxy S24 totiž uviedol aj takzvanú Galaxy AI. Tento jednotný názov zahŕňa široké spektrum asistentov, ktoré vám s pomocou umelej inteligencie uľahčia každodenný život.
Patria medzi nich asistenti na písanie, poznámky, prepisy, prehliadanie webu, ale aj editor fotografií, tlmočník či simultánny preklad. Zaradiť k nim môžeme aj vyhľadávanie Circle to Search od Googlu. V tomto článku vám ukážeme, ako môžete tieto funkcie používať naplno.
Editor fotografií je súbor funkcií, ktoré dokážu vylepšiť alebo vyrovnať snímky, upraviť ich pozadie či odstrániť neželané objekty. Môžete tak získať fotografie, ktoré sa z bežných snímok stanú doslova hitom vášho profilu na sociálnych sieťach. A ako spoznáte snímky upravené umelou inteligenciou? Vďaka logu hviezd Galaxy AI v rohu snímky.
Ak chcete snímku vyrovnať, kliknite na tlačidlo ceruzky na spustenie úprav. Následne v ľavom dolnom rohu nájdete modré tlačidlo s logom hviezd, ktoré znázorňujú Galaxy AI úpravy. Kliknutím ich aktivujete. Posunutím po číselníku pod snímkou ju dokážete vyrovnať. Po kliknutí na tlačidlo generovať zariadenie Samsung Galaxy fotografiu vyrovná a umelá inteligencia nahradí chýbajúce kúsky snímky. Fotku môžete uložiť alebo si môžete zobraziť originál.
Na úpravu polohy alebo odstránenie objektov na snímke opäť kliknite na tlačidlo ceruzky a následne na logo úprav Galaxy AI. Zakrúžkovaním označíte objekt, ktorý chcete upraviť alebo odstrániť. Dokreslením dokážete výber spresniť. Na označenom objekte podržte prst a presuňte ho do požadovanej časti fotografie. Potiahnutím za guľky ohraničujúce objekt môžete upraviť jeho veľkosť a náklon. Stlačením tlačidla generovať získate výsledok, ktorý môžete uložiť.
Ak chcete objekt vymazať, na označenom objekte podržte prst, čím sa zobrazí tlačidlo gumy, ktoré umožní odstránenie objektu. Jej stlačením a kliknutím na tlačidlo generovať získate fotografiu s odstráneným objektom.
Pri výmene pozadia sú prvotné kroky rovnaké. V úpravách Galaxy AI označíte zakrúžkovaním či obkreslením objekty či pozadie, ktoré chcete upraviť. Presnosť môžete opäť upraviť ďalším dokreslením. Tlačidlo generovať spustí generovanie označeného pozadia. Výsledok si môžete taktiež uložiť.
Na vylepšenie snímky v nižšej kvalite alebo vytvorenej za zlých svetelných podmienok posuňte prst s fotografiou smerom k hornému okraju obrazovky, čím zobrazíte možnosť zvýšenia kvality. Po kliknutí zariadenie snímku vylepší a ukáže posuvník, ktorým môžete zobraziť fotografiu pred vylepšením a po ňom.
Asistent na písanie je balík funkcií umelej inteligencie, ktorý pomáha pri písaní pomocou klávesnice Samsung. Môžete tak kontrolovať pravopis a gramatiku, zmeniť štýl textu alebo si nechať text preložiť. Tohto asistenta môžete využiť v akejkoľvek aplikácii, pokiaľ používate vstavané riešenie klávesnice.
Ak chcete skontrolovať gramatiku a pravopis, pod textom napísaným pomocou klávesnice Samsung stlačte tlačidlo hviezd, ktoré symbolizuje umelú inteligenciu Galaxy AI. Následne stlačte možnosť Pravopis a gramatika, čím vaše zariadenie Samsung Galaxy analyzuje text. To potom ponúkne opravenú verziu textu, ktorú môžete vložiť alebo skopírovať.
V prípade, že si chcete nechať poradiť v súvislosti so štýlom textu, opäť pod textom stlačte tlačidlo hviezd, ktoré symbolizuje umelú inteligenciu Galaxy AI, a následne vyberte možnosť Štýl písania. Zariadenie ponúkne viacero možností upraveného textu, napríklad do zdvorilého, neformálneho či profesionálneho štýlu. Verziou, ktorá vám bude najviac vyhovovať, môžete následne nahradiť pôvodný text alebo ju skopírujete.
Prvý krok je zhodný aj v prípade prekladu textu. Z ponuky možností umelej inteligencie zvolíte možnosť Preklad konverzácií, pričom zariadenie Samsung Galaxy automaticky rozozná jazyk textu a preloží ho do vami vybraného jazyka z ponuky. Slovenčina však nateraz podporovaná nie je.
Asistent na poznámky ponúka možnosti formátovania, sumarizácie, opravy pravopisu a prekladu poznámok v aplikácii Samsung Notes.
Ak chcete vami vytvorenú poznámku formátovať, pod textom kliknite na tlačidlo hviezd, ktoré symbolizuje umelú inteligenciu Galaxy AI. Vyberte možnosť Automatický formát a zvoľte, či má byť text ponúknutý v hlavičkách a odrážkach alebo ako poznámky ku schôdzi. Zariadenie Samsung Galaxy zanalyzuje text a ponúkne viaceré možnosti formátovaného textu.
Pod návrhmi máte možnosť kopírovania textu, nahradenia pôvodného textu alebo pridania textu do novej poznámky. Po zvolení nahradenia pôvodného textu sa zobrazí poznámka vo vami zvolenom formáte.
Na sumarizáciu poznámok zvoľte z funkcií Galaxy AI možnosť Sumarizovať. Zariadenie text zanalyzuje a vytvorí sumár poznámok. Podobný je postup aj pri oprave pravopisu, telefón alebo tablet v tomto prípade ako výsledok ponúkne pôvodnú poznámku s podčiarknutými slovami, na ktorých bola vykonaná oprava. Opravený text môžete kopírovať, nahradiť ním pôvodný alebo pridať do novej poznámky.
Funkcia prekladu funguje iba v podporovaných jazykoch. Ak teda máte text poznámky napríklad v angličtine, kliknite na možnosť Preložiť, pričom zariadenie ponúkne výber možností jazykov, do ktorých môžete poznámku preložiť.
Asistent na prepisy slúži na vytvorenie prepisov nahrávok, ich sumarizáciu a prípadný preklad. Galaxy AI dokáže zároveň odlíšiť viacero osôb, ktoré je počuť na nahrávke, a následne im pridelí nimi hovorený text.
Pri prepise nahrávky v aplikácii Hlasový záznamník je po zvolení nahrávky ponúknutá možnosť prepisu. Následne dostanete možnosť výberu jazyka, do ktorého chcete nahrávku prepísať. Sú poskytnuté iba možnosti podporovaných jazykov, medzi ktorými chýba slovenčina. Zariadenie Samsung Galaxy vytvorí prepis nahrávky, pričom sa môžete prekliknúť aj na ponúknutú možnosť Sumár, ktorá sumarizuje obsah nahrávky.
Ak chcete tento prepis preložiť, v pravom hornom rohu treba kliknúť na tlačidlo prekladu. Z ponuky jazykov následne vyberiete jazyk, do ktorého bude prepis preložený, a zariadenie Samsung Galaxy zanalyzuje prepis. Výsledkom je prepis a jeho preklad priamo pod odsekom prepísaného textu. Vidíte tak obe jazykové verzie.
Asistent na prehliadanie webu ponúka možnosť sumarizácie a prekladu webových stránok, ktoré sú v jednom z podporovaných jazykov. Tieto funkcie umelej inteligencie využijete iba v prehliadači Internet od Samsungu.
Ak chcete webovú stránku v akomkoľvek jazyku sumarizovať, stlačíte tlačidlo hviezd, ktoré symbolizujú funkcie Galaxy AI, a zvolíte možnosť Sumarizovať. Zariadenie Samsung Galaxy zosumarizuje obsah webovej stránky a ponúkne sumár, ktorý môžete skopírovať, a v prípade podporovaného jazyka aj preložiť.
V prípade prekladu musíte navštíviť webovú stránku v jednom z podporovaných jazykov. Stlačíte tlačidlo hviezd, ktoré symbolizujú funkcie Galaxy AI, a zvolíte možnosť preložiť. Zariadenie Samsung Galaxy automaticky rozozná jazyk webovej stránky a vytvorí preklad do vami zvoleného jazyka. Text môžete následne skopírovať.
Vyhľadávanie Circle to Search with Google je zjednodušený spôsob vyhľadávania, vďaka ktorému nemusíte opúšťať vami sledovaný obsah a vyhľadávanie dokážete spustiť priamo v aplikácii, v ktorej sa nachádzate.
Na jeho aktiváciu na obrazovke znázorňujúcej akýkoľvek obsah podržíte prst na tlačidle návratu na domovskú obrazovku. Zobrazí sa rozhranie vyhľadávania Circle to Search with Google a pozastaví sa zobrazovaný obsah. Zakrúžkovaním alebo zamaľovaním zvolíte obsah, ktorý chcete vyhľadať. Vyhľadávanie rozozná objekt a ponúkne relevantné výsledky vyhľadávania.
Funkcie Tlmočník a Simultánny preklad slúžia na preklad konverzácií počas telefónnych hovorov. Nateraz sú dostupné v obmedzenom počte jazykov, medzi ktoré slovenčina nepatrí, ale pokiaľ ste v zahraničí a neovládate tamojší jazyk, ale angličtinu či nemčinu áno, tieto funkcie pre vás môžu byť užitočné.
V pokročilých nastaveniach zvolíte položku Galaxy AI a Telefón. Zapnete funkciu Simultánneho prekladu a zvolíte jazyk, akým rozprávate vy a akým druhá osoba. Potom už iba počas telefonátu necháte všetko na zariadenie Samsung Galaxy.
To ponúkne prepis konverzácie v preloženej verzii, zároveň za vás dokáže odpovedať v jazyku, ktorý používa osoba na druhej strane. V nastaveniach pritom môžete zvoliť, aby druhá strana počula iba čistý preklad bez vášho hlasu.
]]>Slovenský zákon o kybernetickej bezpečnosti sa bude novelizovať v súlade s európskou smernicou NIS2. Návrh zákona je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ale už teraz sa viete pripraviť a rozhliadnuť po trhu. Najmä, ak na tomto trhu chýbajú kapacity a samotná kybernetická bezpečnosť je komplexná a náročná téma.
A v skratke?
Čaká nás nová kategorizácia poskytovateľov základnej služby, a tým sa zvýši aj počet firiem a inštitúcií, ktorým pribudnú povinnosti. Napríklad ak ste výrobný podnik, ktorý má viac ako päťdesiat zamestnancov a ročný obrat nad desať miliónov eur, tak je vysoko pravdepodobné, že sa stanete regulovaným subjektom. Sú tu nové bezpečnostné požiadavky aj povinnosti pri hlásení incidentu a zároveň sa zvýšia aj pokuty.
Ktoré segmenty a sektory by mali teda spozornieť, ak hovoríme o novelizácii zákona o kybernetickej bezpečnosti?
Subjekty sa po novom budú deliť na kľúčové a dôležité a z toho budú následne vyplývať aj ich povinnosti.
Sektory ako napríklad energetika, doprava, bankovníctvo, zdravotníctvo, pitná voda, poskytovatelia infokomunikačných služieb a verejná správa budú musieť prehodnotiť svoje povinnosti. Väčšina z nich zostáva kľúčovým subjektmi a pribudnúť by mali subjekty ako odpadová voda a vesmír.
Ďalšia kategória sú dôležité subjekty, kam sa majú preradiť poštové a kuriérske služby a chemický priemysel. Zároveň sa však kategória rozširuje o mnohé výrobné segmenty, výrobu aj distribúciu potravín, odpadové hospodárstvo, výskum a poskytovateľov digitálnych služieb.
Ktoré nové povinnosti prinesie novelizovaný zákon firmám?
Nové povinnosti pribudnú všetkým organizáciám, či už ide o kľúčové alebo dôležité subjekty. Rozdiel bude v miere nevyhnutnej implementácie, a preto čakáme na finálne znenie zákona.
Už teraz však vieme, že medzi hlavné povinnosti patria analýza rizík a bezpečnostné politiky informačného systému, riešenie incidentov a kontinuita činností a krízové riadenie. A to je niečo, na čo sa dá pripraviť.
Je dôvod na masívnu paniku a zmeny?
Už prvé znenie slovenského zákona o kybernetickej bezpečnosti v roku 2018 významne reflektovalo na prvú európsku smernicu NIS, nepredpokladáme, že novelizácia zákona bude mať u nás také masívne následky ako napríklad v susednej Českej republike. Ako zaujímavosť uvádzam, že Slovensko má v súčasnosti približne tisícšesťsto poskytovateľov základnej služby a Česko tak štyristo.
Predpokladaný počet prevádzkovateľov základných služieb, ako sa dnes nazývajú, bude na Slovensku vyše štyritisícšesťsto. Takže ešte stále tu však máme tri tisícky organizácií, ktorým pribudnú nové povinnosti.
Predpokladaný aktualizovaný počet prevádzkovateľov základných služieb* 4 617 Štátna správa: ministerstvá, ostatné ústredné orgány, miestna správa 110 Samospráva: vyššie územné celky, mestá a obce nad 1 000 obyvateľov, úrady VÚC 1 038 Orgány činné v trestnom konaní 89 Stredné podniky 2 725 Veľké podniky 655 * Zdroj: Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti |
Takže firmy na Slovensku to majú náročnejšie už dnes? V zmysle, že náš zákon o kybernetickej bezpečnosti je prísnejší v porovnaní s inými štátmi európskeho spoločenstva?
Slovensko už prvú smernicu transponovalo v podstate jedna k jednej. Tu problém nevidíme. Problémom je skôr prenesenie zákona do reality a samotnej praxe.
Koľko máme času, aby sme sa pripravili na nové povinnosti?
Návrh novelizácie zákona o kybernetickej bezpečnosti je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ako členský štát EÚ musíme smernicu transponovať do zákona v priebehu októbra 2024, následne bude tzv. adopčné obdobie, ktoré môže byť 6 - 12 mesiacov.
Možno na pohľad jednoduchá otázka – ako bude firma vedieť, že podľa nového zákona je regulovaný subjekt v kybernetickej bezpečnosti
Povinnosťou každého štatutára je poznať zákon. Týka sa to aj kybernetickej bezpečnosti. Tu upozorňujem aj na to, že zodpovednosť štatutárov je neprenosná a podľa predbežných informácií z odborných kruhov práve nová legislatíva bude akcentovať a aj sankcionovať túto oblasť. Či budete po novom regulovaným subjektom alebo nie, si každý nájde v príslušnej vykonávacej vyhláške k zákonu o kybernetickej bezpečnosti.
Regulácia je silný faktor, aby firmy realizovali kyberbezpečnostné opatrenia. Hlavnou motiváciou v tomto smere však nemá byť legislatíva, ale zdravý sedliacky rozum a spočítanie si rizík.
Vaši firemní zákazníci zrkadlia v požiadavkách aktuálne kyberbezpečnostné témy?
Musím povedať, že až prekvapivo. Najmä v súvislosti so spomínanou smernicou NIS2 sa záujem zvýšil a predpokladáme ešte viac komunikácie v tejto oblasti.
Robíme regionálne workshopy pre zákazníkov a účasť je prekvapivo vysoká. Prichádzajú účastníci zo všetkých sektorov a veľkosti firiem od štatutárov, až po správcov infraštruktúry. Máme aj školiace materiály.
Každý zákazník nás môže kontaktovať a sprostredkujeme mu konzultáciu, prípadne spracujeme analýzu a návrh riešenia. Povedzme si však aj druhú časť – veľa firiem sa uspokojilo s projektom a zabudlo na realizáciu. Kyberbezpečnostný audit je iba začiatok, ďalšie nevyhnutné kroky sú zabezpečenie a prevádzka.
Súčasným telekomunikačným operátorom už dávno nestačí predávať telefonickú a dátovú konektivitu, nech je akokoľvek rýchla.
Dopyt po bezpečnosti je obrovský. Už aj na úrovni základnej konektivity. Dnes sa už za bežný bezpečnostný štandard považuje ponuka operátora, ktorá zahŕňa ochranu pred DDoS útokmi, manažment identity prístupov, či služby strediska bezpečnostných operácii, čiže SOC.
Z používateľského hľadiska robíme dvojfaktorové overovanie, manažment mobilných zariadení, DNS ochranu pred návštevou kompromitovanej alebo nebezpečnej webovej lokality a tréningové phishingové kampane pre zákazníkov. Ale to bolo iba pár príkladov na ilustráciu. Pozeráme sa na bezpečnosť z technologického aj filozofického pohľadu.
Povinnosti sme zhrnuli, načrtli riešenia a teraz to najťažšie. Kde vziať na to ľudí? Keď na Slovensku chýbajú tisíce kyberbezpečnostných odborníkov.
Práca bezpečáka je jedna z najťažších. Musia veľa vedieť, uniesť stresové situácie a zvládnuť vysoké nároky od aplikácii umelej inteligencie až po rôzny hardvér. Predstavte si nákupy, servis, neustály prehľad, monitoring siete, zmenovú prevádzku aj riešenie incidentov. Útočníci nekončia pracovný čas po piatej a ani nechodia na víkendy. Práve naopak.
Profesionáli nielenže chýbajú, ale personálne a vzdelávacie náklady na nich sú vysoké, takže ak ste malá firma, rozhliadate sa po externej službe. Ak ste väčšia firma, hľadáte už externé stredisko bezpečnostných operácií alebo inú špecializovanú službu.
Na základe vašich skúseností zo slovenského prostredia – ak by ste mali takú moc, čo by ste uzákonili ako prvú prioritu v opatreniach v kybernetickej bezpečnosti v malých a stredných firmách?
Prvou by bola povinnosť investovať minimálne tri percentá z ročného obratu do opatrení na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti. Ideálne by však bolo, keby to organizácie robili preto, že si ozaj uvedomujú riziká.
A potom hneď školenia. Školenia pre každého zamestnanca minimálne štyrikrát do roka a k tomu povinnosť overovať povedomie napríklad formou riadených phishingových kampaní. Práve povedomie zamestnancov o hrozbách dokáže ochrániť organizáciu veľmi efektívne a s minimom investícií.
Výborná nahrávka. Ak už sme pri phishingu, telko a IT segment sú dlhodobo cieľom kybernetických útokov. Phishing sa s nástupom AI skvalitňuje každou minútu. Ako trénujete vašich zamestnancov?
Zamestnancov testujeme phishingovými kampaňami neustále. Miera kliknutí sa zmenšuje, ale čo je ešte lepšie, pri posledných testovaniach už nikto neodovzdal heslo ani číslo karty či iné požadované informácie. Zameriavame sa aj na iné formy testov ako podvodné správy, telefonáty alebo QR kódy. Testovanie aj kyberbezpečnostnú osvetu robíme pravidelne, takže úspešnosť simulovaných útokov klesá každým testom.
Čo sa týka reálnych phishingových útokov, snažíme sa ich v čo najväčšej miere eliminovať a odchytávať ešte pred tým, ako dorazia ku koncovým používateľom. Zároveň sa vrátim k tomu, čo ste povedali, vďaka AI dokáže podvodný mail vyzerať na nerozoznanie od originálu vrátane odosielateľa, oslovenia aj obsahu.
Používate aj praktiky ofenzívnej bezpečnosti?
Je to absolútne trendová oblasť. Testujeme našu „nedobytnosť“. Pri testoch sa simuluje, ako sa útočník snaží prelomiť bezpečnostné opatrenia, infiltrovať sa, dostať sa cez turniket alebo inak uškodiť. Robíme aj testovanie, respektíve tréningy na rôzne kybernetické útoky. Tento typ testovania ponúkame aj našim zákazníkom. A ak hovoríme o smernici NIS2, vyššie bezpečnostné povedomie si dáva za cieľ aj pripravovaná legislatíva.
Zameriavame sa aj na havarijné plány obnovy systémov – disaster recovery a udržanie biznis kontinuity, ktoré sú potrebné v prípade paralyzovania systémov. Sme telekomunikačný operátor a uvedomujeme si strategický význam našich služieb, a tým pádom aj svoju zodpovednosť. Kybernetickú bezpečnosť berieme veľmi vážne.
Tak sme sa dostali od bruselskej smernice k firemnému životu a späť. Čo by ste chceli, aby si čitateľ zapamätal z nášho rozhovoru?
Čaká nás dôležitá novelizácia zákona. Ale podstatné je, že kyberbezpečnosť ako téma je oveľa dôležitejšia. Firmy sú čoraz závislejšie od digitálnych technológií, počínajúc konektivitou, cez výpočtový výkon až po dáta uložené v cloude. Pre každého by malo byť úplne prirodzené a štandardné mať to pod kontrolou a robiť všetko pre to, aby to ochránil a zabezpečil.
Aké nové povinnosti prinesie novelizovaný zákon o kybernetickej bezpečnosti?
|
Huawei v rámci svojej Roadshow zavítal aj na Slovensko. Bratislava sa tak stala jedným z 54 európskych miest v 21 krajinách, ktoré kamióny so špičkovou technológiou výrobcu navštívili. Tie priniesli ukážku zariadení a riešení, ktoré môžu pomôcť menším, ale aj veľkým firmám v digitálnej a zelenej transformácii biznisu.
V kamiónoch si tak prišli na svoje najmä firmy z oblasti zdravotníctva, vzdelávania, maloobchodu či poskytovatelia internetových služieb. Huawei zároveň ukázal aj možnosti, ktoré dokáže ponúknuť verejnej správe.
Zelená transformácia znamená snahu o dosiahnutie ekologicky udržateľnej budúcnosti. Cieľom je dosiahnutie ekonomickej, sociálnej a environmentálnej udržateľnosti.
Pri digitálnej transformácii ide o proces zmeny tradičných a nedigitalizovaných procesov biznisu a služieb na nové digitálne riešenia. To má pozitívne dosahy na zákazníkov, vývoj trhu, ale aj na spôsoby riadenia podnikateľských aktivít.
Roadshow bola súčasťou podujatia Huawei ICT Day 2024, ktoré okrem ukážky technológií pozostávalo aj z viacerých prednášok na rôzne témy.
Okrem expertov spoločnosti Huawei sa návštevníkom prihovorili aj prezident IT Asociácie Slovenska Emil Fitoš, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vladimír Šimoňák či Peter Sinčák, ktorý je vedúcim katedry kybernetiky a umelej inteligencie TUKE. Firma taktiež poukázala na svoju úlohu vo vytváraní vzťahov medzi Slovenskom a Čínou.
Zásadným bodom programu bola dátová infraštruktúra, ktorá je pripravená na nástup umelej inteligencie a zavedenie AI na úrovni firiem a verejnej správy. Pomocou produktov firmy budú môcť spoločnosti, organizácie, ale aj vzdelávacie a vládne inštitúcie jednoduchšie postupovať v digitálnej a zelenej transformácii.
Vylepšená dátová infraštruktúra má pomôcť transformovať spoločnosť, aby bola viac zameraná na ľudí. Zásadným prostriedkom má byť prepojený technologický ekosystém, ktorý sa dá použiť vo viacerých aplikáciách. Huawei preto pripravil portfólio produktov, ktoré je schopné vyhovieť štandardom inteligentného ekosystému.
Jeho súčasťou sú sieťové riešenia pre bezdrôtové, ale aj optické sieťové pripojenia, cloudové riešenia, ale aj dátové úložiská.
Spoločnosť v kamiónoch ukázala viaceré riešenia, ktoré jej produkty môžu predstavovať pre rôzne druhy biznisov. Nezabudlo sa však ani na domácnosti. Sieť routerov spoločnosti Huawei vo svojich domácnostiach môžete transformovať na zdieľané internetové úložiská pre členov rodiny.
Postačí pripojiť príslušné zariadenie Huawei s funkciou dátového úložiska k routeru a za pomoci aplikácie môžete vytvoriť zdieľanú sieť na ukladanie iba pre zariadenia s prístupom k danej sieti.
Medzi príkladmi pre firmy a organizácie boli napríklad možnosti siete, vďaka ktorej dokážu obchody nahradiť papierové cenovky digitálnymi, pričom úprava cien a produktov prebieha v horizonte niekoľkých sekúnd bez nutnosti míňania papiera a manuálnej výmeny cenoviek.
Význam môže mať aj vysoko rozvinutá sieť pripojenia pre nemocnice, ktorá môže byť prepojená s umelou inteligenciou, vďaka čomu sa dokáže zredukovať čas detekcie výsledkov vyšetrení na pár sekúnd. To môže viesť k rýchlejšej detekcii chorôb a účinnejšej liečbe.
Umelá inteligencia dokáže pomôcť aj pomocou externých zariadení v odľahlých regiónoch, v ktorých neexistujú veľké nemocničné komplexy. S využitím prenosných zariadení pripojených na cloud môžu zdravotníci za pomoci AI zistiť diagnózu aj bez komplexného vybavenia, čo môže znamenať prelom v skvalitnení životnej úrovne v takýchto oblastiach.
Ďalším z riešení môže byť komplexná sieť pre sklady, ktoré môžu získať vďaka digitálnym identifikátorom okamžitý a neustále aktualizovaný prehľad o tovaroch pre rýchlejšie spracovanie tovaru a okamžitú informovanosť obchodov o dostupnosti a stave predávaných produktov.
Nemenej zaujímavým je koncept virtuálnej elektrárne. Princípom je platforma energetického manažmentu pre účinné prerozdelenie elektrickej energie a čerpanie z menších zdrojov energie, ako sú solárne panely. So súhlasom majiteľa tak môže byť táto energia uskladnená a využitá v sieti inými používateľmi, čím dôjde k redukcii tvorby emisií.
Účastníci si mohli vyskúšať aj schopnosti umelej inteligencie Huawei, ktorá zábavnou formou dokázala pretvoriť prostredie, v ktorom sa nachádzajú, a vytvorila snímku na základe parametrov účastníka.
Z hľadiska pripojenia pre kampusy ponúka Huawei vysokokvalitné Wi-Fi 7 riešenia, ktoré dokážu zákazníkom ušetriť náklady, keďže môže ostať zachovaná už aktuálna káblová sieť. Štandard Wi-Fi 7 zároveň zaručuje výrazne rýchlejšie dátové pripojenie, ktoré sa prejaví plynulejším používateľským zážitkom. Súčasťou portfólia sú vysokokvalitné prístupové body AirEngine, prístupové ovládače a zároveň aj prepínače CloudEngine s podporou multigigabitových prenosových rýchlostí.
Huawei taktiež ponúka eSphere riešenia virtualizácie dátových centier, ktoré umožňujú serveru fungovať ako viacero virtuálnych serverov. Tieto riešenia prinášajú rýchlu automatizovanú obnovu, ktorá dokáže vytvoriť prispôsobivejšiu infraštruktúru s nižšou energetickou náročnosťou.
Spoločnosť poskytuje komplexné softvérové vybavenie pre zálohovanie aj obnovu, ale taktiež potrebné hardvérové produkty vrátane infraštruktúry FusionCube, dátových úložísk OceanStor či serverov a prepínačov.
Z hľadiska dátových úložísk ponúkajú produkty OceanStor, ale aj ďalšie línie vysoký výkon, ktorý podporí nástup umelej inteligencie (AI), ale aj dátovú ochranu. Nezabudlo sa na ochranu voči útokom ransomwaru. Využití je však ešte omnoho viac.
Technológie Huaweia môžu byť použité ako vysokorýchlostné internetové pripojenia pre hotely, obchody, kancelárie, továrne, sklady, nemocnice či školy, ale aj dátové infraštruktúry pre firmy, školy či nemocnice podľa vzoru spomenutých príkladov. Na ich základe je možné vytvárať inteligentné, bezpečné a energeticky účinné riešenia pre udržateľnú budúcnosť.
]]>Notebooky do redakcie na testy často nedostávame, ale ExpertBook B5 od Asusu sa stal výnimkou. Ide o zaujímavý prístroj, ktorý v sebe kombinuje dostatočný výkon, kvalitnú konštrukciu, ktorá vydrží, a batériu, ktorá zvládne prakticky celý kancelársky pracovný deň.
Počas pár dní sme ho mohli vyskúšať práve v prostredí našej redakcie. Bežnou náplňou práce, ktorú musel ExpertBook zvládnuť, boli odpovede na maily, tvorba článkov, práca s množstvom otvorených kariet v internetových prehliadačoch, úprava fotografií a účasť na videokonferencii prostredníctvom aplikácie Teams.
Tento scenár vyskúšal jeho výkon a výdrž v situáciách, ktoré sa budú podobať tým, ktorými si ExpertBook prejde v množstve iných kancelárií. Výsledky nášho testu prinášame v tejto recenzii.
Konštrukcia ExpertBooku je ako stvorená na prácu v kancelárii, ale aj mimo nej. Spĺňa totiž vojenský štandard MIL-STD 810H, klávesy sú odolné proti poliatiu a hmotnosť v závislosti od špecifikácie môže dosiahnuť iba 1,29 kilogramu. No pekne po poriadku.
Ide o notebook so 14-palcovým displejom, ktorý je ohraničený pomerne tenkými rámčekmi najmä po stranách. Nad displejom nájdeme infračervenú webkameru, ktorá podporuje odomknutie systémom Windows Hello. Nad ňou leží mechanický štít, ktorým ju dokážete zakryť a po stranách jej robia spoločnosť mikrofóny.
Celokovové šasi v čiernej farbe ponúka jednoduchý dizajn s nápisom Asus uprostred zadnej strany a s názvom línie ExpertBook v hornom rohu. Miernym problémom je zachytávanie odtlačkov prstov.
Klávesnica je rozmerovým štandardom pri 14-palcových notebookoch s operačným systémom Windows. Je pomerne tichá a ponúka jedenapolmilimetrový zdvih klávesov. Tie sú ideálne umiestnené a oddeľuje ich dostatok priestoru, čiže písanie je rýchle a pohodlné, zároveň sú rozmiestnením klávesov minimalizované prípadné preklepy.
Vo vypínacom tlačidle nájdem čítačku odtlačkov prstov, ktorá zvyčajne funguje dobre, občas sme však museli prst priložiť viackrát a detekcia niekedy trvala dlhšie, ako sme zvyknutí z čítačiek na našich smartfónoch. V pravom tlačidle Control nájdeme aj logo asistenta Copilot na rýchly prístup k tejto funkcii. Pod klávesnicou leží veľký touchpad s čistým dizajnom a podporou viacerých prstov zároveň. To využijete aj pri ovládaní gestami.
Z hľadiska rozmerov ide stále o celkom kompaktný notebook. Šírka dosiahla 31,37 centimetra, hrúbka 22,68 centimetra a výška v zatvorenom stave iba 1,89 centimetra. Posledná hodnota je o to zaujímavejšia, že si notebook zachoval bohatú výbavu portov.
Na ľavej strane totiž nájdeme konektor káblového pripojenia ethernet v plnom rozmere, výduchy ventilátorov a čítačku čipových kariet. V závislosti od špecifikácie vzadu nájdete slot pre Nano SIM karty a ďalšie výduchy ventilátora.
Pravá strana je doslova preplnená portmi. V smere od pántu obrazovky leží bezpečnostný slot Kensington Nano, dvojica USB-C portov s podporou štandardu Thunderbolt 4, HDMI 2.1 port, dvojica USB-A portov v štandarde USB 3.2 Gen 2 s prenosovou rýchlosťou do 10 gigabajtov za sekundu a audiokonektor. Vedľa neho leží ešte dióda, ktorá znázorňuje stav nabíjania.
Pánt notebooku je kvalitný a drží displej pevne na mieste. Pri otrasoch sa hýbe minimálne, ale zároveň kvalitne drží polohu v akomkoľvek uhle. Otvoriť ho môžete prakticky do 180 stupňov. S otvorením pántu sa zároveň mierne zdvíha konštrukcia ExpertBooku, čím sa zlepšuje uhol klávesnice a uľahčuje sa chladenie zariadenia.
Mediálnu výbavu možno ohodnotiť pozitívne. 14-palcový displej s matným povrchom a absenciou snímania dotyku ponúka minimalizované odlesky, ale niekomu môže táto absencia chýbať. Pomer strán 16:10 je štandardom a rozlíšenie FullHD 1 920 na 1 200 pixelov taktiež. Rozlíšenie je miernym sklamaním, pri kancelárskych notebookoch však neprekvapí.
V spojení s obnovovacou frekvenciou 60 hertzov a LED podsvietením ide o energeticky efektívne riešenie, ktoré pomáha kvalitnej výdrži batérie. Maximálny jas s hodnotou 300 nitov neočarí, ale vďaka nízkym odleskom nie je problém s čitateľnosťou ani v slnečných prostrediach. Absentuje senzor na automatickú reguláciu jasu.
Pozorovacie uhly sú dostatočné, dochádza k nízkej zmene farieb a strata kontrastu nie je výrazná. Aj pri pohľade z uhla je obraz čitateľný, pri sledovaní obsahu sú však výsledky horšie. Fanúšikov sledovania filmov nepoteší maximálny jas či absencia úplnej čiernej, keďže nejde o OLED panel. Čierna však dosahuje dostatočné hodnoty a pásy po okrajoch obrazu nie sú rušivé a nesvietia.
Z hľadiska zvuku je ExpertBook B5 vybavený stereoreproduktormi s podporou Dolby Atmos. Hlasitosť nie je veľmi vysoká, zvuk je však čistý a vyrovnaný. Basov nie je veľa, ale zvuk nepôsobí plechovo a na bežné sledovanie obsahu tieto reproduktory stačia. Pomáha uloženie na tvrdé povrchy. Pre bežné videohovory ide o dobré reproduktory, ktoré zachovávajú čistý a zrozumiteľný hlas.
Vstupné zariadenia ponúkajú decentné výkony. Mikrofóny zaisťujú zrozumiteľný hlas bez šumu a dobre redukujú ruchy a hlučné tóny. Webkamera je vybavená umelou inteligenciou, ktorá dokáže vyčistiť obraz od šumu. Rozlíšenie FullHD je štandardom a obraz je na pomery podobných notebookov dostatočne kvalitný.
Nami testovaná verzia je vybavená procesorom Intel Core i7 13. generácie s taktom 1,7 gigahertza, pričom jeho boostovaná frekvencia dosahuje hodnotu 5,1 gigahertza. V procesore nájdeme desať jadier a tým robí spoločnosť vstavaná grafika Intel Iris X. Operačná pamäť RAM dosiahla hodnotu 32 gigabajtov a ide o DDR5 jednotku. Vnútorné SSD úložisko má kapacitu jedného terabajtu.
Parametrami ide o špičkový model, ktorý ponúka kvalitné parametre s dostatkom výkonu na všetky činnosti a využitia, s ktorými sa v kancelárii môžete stretnúť. Vysoké množstvo otvorených kariet vo webovom prehliadači Google Chrome nepredstavovalo žiaden problém a aj pri 15 otvorených kartách fungoval systém Windows 11 Pro optimálne.
Občasné spomalenie je skôr problémom optimalizácie niektorých aplikácií, ktoré by potrebovali aktualizáciu. Takých aplikácií však bolo málo a so spomalením sme sa stretli na dva krátke momenty za celý čas testovania. Otváranie viacerých okien funguje plynulo.
Pri komplexnejších aktivitách, ako je úprava fotografií či videokonferencie s otvorením ďalších aplikácií, sme nepozorovali žiadne spomalenie či nadmerné zahrievanie. Ventilátor sa nezapínal často a ak áno, jeho zvuk bol síce hlboký, ale zároveň tichý a určite nie rušivý. Jeho obrátky nie je na tele ExpertBooku cítiť.
Ak by ste chceli notebook využiť na hranie hier alebo prácu s náročnými formátmi videa, mohli by ste sa stretnúť so zníženou obnovovacou frekvenciou pre absenciu dedikovanej grafickej karty. Pri rôznych špecifikáciách si však môžete verziu s grafickou kartou zvoliť, pričom je dostupná grafika NVIDIA® GeForce RTX 2050.
Prostredie systému je štandardom Windowsu. Asus ponúka niekoľko vlastných riešení v rámci balíka MyAsus. Patrí medzi ne diagnostika, stav batérie a nabíjania či profil ventilátora a iné.
Celkový chod systému treba označiť ako bezproblémový, pričom na bežné kancelárske aktivity postačí výkon na niekoľko rokov úplne bez problémov.
Batéria s kapacitou 63 watthodín neponúka najvyššiu kapacitu, efektívny procesor a najmä displej s nízkymi nárokmi však zaisťujú, že výdrž postačí pri väčšine scenárov prakticky na celé trvanie pracovného času.
Ak využívate menej náročné aplikácie ekonomického charakteru, programy balíka Office či webové programy, sedem a pol hodiny až deväť hodín používania by malo byť dosiahnuteľných. V našom prípade sme sa hodnoty šesť a pol hodiny dočkali aj v kombinácii s hodinovou videokonferenciou.
Náročnejšie používanie, ako je úprava fotografií, práca s videom a podobné sa síce na výdrži batérie negatívne podpíšu, ale päť hodín používania by malo byť minimom.
Nabíjanie prebieha prostredníctvom dvojice USB-C portov, pričom v balení nájdete adaptér s výkonom 65 wattov. Nedosahuje očarujúci nabíjací výkon a kompletné nabitie prekoná dve hodiny, zároveň sa však nestane, aby nabíjanie prebiehalo pomaly aj počas využívania náročnejších aplikácií.
Asus ExpertBook B5 (B5404) je kvalitným pracovným notebookom, ktorý prinesie všetko potrebné pre prácu v kancelárii a mimo nej. Výdrž batérie je dostatočná, výkon zaručí bezproblémové používanie aj po niekoľkých rokoch prevádzky a konštrukcia bráni poškodeniu pri práci mimo kancelárie či pri nekritických pádoch.
Za nevýhodu možno označiť absenciu OLED displeja s vyšším rozlíšením a s vyššou obnovovacou frekvenciou, pre niektorých môže byť nedostatkom aj absencia dotykovej obrazovky či pomalý nabíjací výkon.
Za cenu od 799 eur s DPH pri absencii operačného systému či od 1 099 eur s DPH s operačným systémom Windows 11 Pro získate kvalitné zariadenie, ktoré je ako stvorené na prácu v kancelárii alebo doma. Pritom nebude problémom ani prevádzka v období viacerých rokov. Cena testovanej verzie je 1 329 eur.
]]>Pri prehliadke Dubajského starého mesta a historickej štvrte Al Fahidi sa zastavte v Al Ustad Special Kebab, ktorý je jedným z najstarších podnikov. V tomto malom klenote, ktorý podčiarkuje historickú atmosféru, podávajú autentickú iránsku kuchyňu. Odporúčame vám kebab, ktorý tu robia naozaj výborný alebo zmes šafranovej ryže a mäsa v jogurtovej marináde.
Niekoľkými prevádzkami v celom Dubaji sa môže pochváliť indická reštaurácia Calicut Paragon, ktorá je preslávená výbornými recenziami na chutné kari a priaznivé ceny. Návštevníci často ochutnávajú lahodný vyprážaný pokrm pakoda a syrom plnené šampiňóny, pýchou podniku sú morské plody. Skúste pikantné krabie masalu, ľahko pálivé rybie kari s mangom alebo pražmu, obalenú v tajnej zmesi korenia. Zapite šálkou voňavého šafranového čaju zafrani a pokračujte v prehliadke mesta.
Arabské či indické
Za ďalšími indickými chuťami zájdite do reštaurácie The Meating Room, ktorá sa nachádza v Neighbourhood Foodhall v Motor City a návštevníci si ju obľúbili najmä pre grilované dobroty. Ponúkajú neuveriteľné jahňacie kotlety podávané s dipom tzatziki, ktoré sa rozplývajú na jazyku, alebo pikantné krevety s pečenými paprikami a marinádou sambal. Ochutnajte aj kuracie Tikka Bihari alebo jahňacie kebab adana. Aj v tomto podniku potešia príjemné ceny.
Zdravú arabskú kuchyňu nájdete v palestínskej reštaurácii Zaroob. Ľuďom tu chutí klasický arabský pikantný falafel, manakiš alebo fatayer. V pobočke, ktorá sa nachádza na bulvári Sheikh Zayed Road sa usaďte v svojráznej záhradke, alebo si zoberte jedlo so sebou a vyberte sa obdivovať moderné galérie umenia do neďalekého Dubajského medzinárodného finančného centra.
Jedlo s kulisou prístavu
Aj v Dubaj Marina si vychutnáte indické jedlo v obľúbenej pobočke siete reštaurácií Aappa Kadai. Populárne sú ich jedlá z oblasti Chettinadu a Hajdarábádu a širokú ponuku tu nájdu nielen milovníci mäsa ale aj vegetariáni. Zážitok z jedla spojte s prehliadkou prístavu.
Rybársky prístav Umm Suqueim ponúka bistro Bu Qutair s neformálnou atmosférou. Toto obľúbené miesto podáva lahodné čerstvé morské plody. Medzi tunajšie špeciality patrí vyprážaná ryba podľa aktuálneho úlovku, grilované krevety a štipľavé rybie kari. Po jedle sa prejdite na pláž Sunset Beach, odkiaľ si môžete odfotiť slávny hotel Burj Al Arab.
Typické chlebové placky
Špičkový manakiš, čo bola pôvodne jednoduchá chlebová placka a dnes pripomína skôr pizzu, si dajte v podniku Mama‘esh. Pečú ho v kamennej peci na drevo z bio múky. Pravý palestínsky za‘atar manakiš si vychutnáte v niektorej z viacerých pobočiek roztrúsených po celom Dubaji, len za menej ako 10 emirátskych dirhamov, čo je približne 2,50 eura.
Pestrú zmes národností a etnických skupín zažijete v pakistanskej reštaurácii Ravi Restaurant v štvrti Satwa. Za vyskúšanie stojí všetko čo majú na jedálnom lístku, ale najčastejšie odporúčané sú pikantné baranie kotlety a kuracie mughlai, čo je smotanové karí podávané s nastrúhaným vajíčkom. Šťavu zotrite chlebovou plackou parátha. Takto to vraj chutí najlepšie.
Medzi vežami
Vo štvrti Jumeriah Lakes Towers je jednou z cenovo najdostupnejších dubajských reštaurácií Café Isan, kde podávajú domácku thajskú kuchyňu. Výborné je tam všetko, od pálivého karí a hustých polievok, až po celý rad restovaných jedál, takže budete odchádzať spokojní.
V nákupnom centre Mall of the Emirates navštívte taiwanský podnik Din Tai Fung, ktorý je ideálnou zastávkou pred alebo po návšteve krytého lyžiarskeho strediska Ski Dubai, nachádzajúceho sa v tomto centre. Môžete si tu vychutnať veľké porcie rezancov, lahodné xiao long bao, chutné knedlíčky či zeleninové jedlá. Nasýtite sa tu za 50 emirátskych dirhamov, čo je v prepočte 12,50 eura.
]]>
Slovensko je v rámci Európskej únie druhou krajinou po Rumunsku s najvyššou mierou vlastníctva nehnuteľnosti. Takmer 93 percent ľudí žije v dome alebo byte, ktorý im patrí. Slováci vnímajú nehnuteľnosť ako vhodný spôsob investície a tiež sa snažia dosiahnuť istotu bývania do budúcnosti. Jednou z možností, ako si zabezpečiť budúce bývanie, je stavebné sporenie.
Nárok na stavebný úver
Bežnou praxou pri kúpe nehnuteľnosti je, že záujemca ju chce zaplatiť pomocou hypotéky či iného úveru na bývanie. V neprospech tohto riešenia však hovoria zvyšujúce sa úrokové sadzby, ktoré úvery značne predražujú. Preto je ideálne pripraviť sa na kúpu oveľa skôr, dokonca niekoľko rokov vopred. Dlhodobé sporenie totiž prináša viacero výhod. Ak má sporiteľ uzavreté stavebné sporenie, vzniká mu zákonný nárok na stavebný úver.
Aby mu nárok na stavebný úver, ktorým zafinancuje kúpu nehnuteľnosti, vznikol, musí aspoň dva roky sporiť a vložiť na stavebné sporenie minimálne štvrtinu cieľovej sumy. Cieľová suma je zmluvne dohodnutá suma, ktorú môže sporiteľ získať na financovanie bytových potrieb podľa svojich plánov a možností. Ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na získanie stavebného úveru sú výška a pravidelnosť vkladov, doba sporenia i prípadné mimoriadne vklady.
Rekonštrukcia bývania
Nemusí to byť však len kúpa domu či bytu. Ak už nehnuteľnosť máte, sporenie s možnosťou získania stavebného úveru sa vám zíde aj tak. Väčšia i menšia prerábka si totiž vyžaduje ďalšie financie, preto je opäť vhodné na neočakávané udalosti šetriť peniaze s časovým predstihom.
Cieľová suma – čiže suma, ktorú budete v budúcnosti potrebovať, sa pohybuje od 5 000 do 300-tisíc eur. Minimálna suma 5 000 eur je v dnešnej dobe úplne bežnou sumou, ktorú pri rekonštrukcii bývania miniete. A ak budete na takúto situáciu pripravení, o to lepšie pre vás.
Cieľová suma
Ako sme už naznačili, cieľovú sumu, ktorú môže sporiteľ získať na financovanie bytových potrieb, si dohodne vopred pri uzatváraní zmluvy. Cieľovú sumu tvorí nasporená suma, čiže súčet vkladov, pripísaných úrokov a štátnej prémie, a tiež stavebný úver. Týmto úverom sa myslí požičaná suma vo výške rozdielu cieľovej sumy a nasporenej sumy, pričom môže predstavovať až 75 percent z cieľovej sumy.
Výhodou pre sporiteľa je, že počas doby sporenia si môže cieľovú sumu prispôsobovať svojim aktuálnym potrebám. Takže ak neskôr zistí, že bude na kúpu alebo prerábku bývania potrebovať viac, cieľovú sumu si môže navýšiť.
Fixná úroková sadzba
Ktokoľvek, kto žiada o peniaze na bývanie, by prijal čo najnižšiu úrokovú sadzbu. Napokon nikto nechce preplatiť na hypotéke viac, než je potrebné. Pri financovaní bývania prostredníctvom hypoték však úroková sadzba v poslednom období rástla a navyšovala tým nielen mesačné splátky, ale tiež celkovú sumu, ktorú bude potrebné v priebehu rokov vrátiť.
Aj v tomto prípade je vhodné pozerať sa pár rokov vopred a odsledovať si, na ako dlho platí fixácia úrokovej sadzby takýchto úverov. Veľkou výhodou stavebného sporenia je to, že úroková sadzba stavebného úveru, pohybujúca sa od 1,8 percenta ročne, je fixovaná na celé obdobie splácania. Dopredu tak viete, koľko budete mesačne platiť a že sa splátka počas celej doby splácania stavebného úveru nebude navyšovať.
Výhodné zúročenie
Ako sme už spomínali, aby klient získal nárok na stavebný úver, je potrebné začať sporiť. Výška vkladov, závisí od finančných možností sporiteľa. Pravidelnosť sa síce nevyžaduje, no určite uľahčuje získanie úveru. Okrem toho treba povedať, že sporiteľ si na účte nájde viac, než vloží, a to najmä vďaka úročeniu vkladov. Navyše teraz platí akcia, vďaka ktorej sa vklady môžu zhodnocovať nie 1 percentom ročne, ale rovno 4 percentami ročne.
V roku 2024 sú to spomínané 4 percentá ročne, budúci rok to bude 3,25 percenta ročne a v roku 2026 to bude 2 percentá ročne. Ďalšie 3 roky bude celkové úročenie 1 percento ročne.
Úrokový bonus sa vzťahuje na novo uzatvorené zmluvy. Takže ak práve teraz zvažujete stavebné sporenie, úrokový bonus môže byť dôležitým faktorom pri vašom rozhodovaní.
Princíp úročenia nasporenej sumy s úrokovým bonusom:
Štátna prémia
Nasporiť si čo najviac je nepochybne dobrým základom pri plánovaní budúceho bývania. Či už budete nehnuteľnosť kupovať, alebo vás čaká prerábka.
Na rozdiel od hypoték však stavebné sporenie ponúka ďalší benefit v podobe štátnej prémie. Ide o peniaze, ktorými štát podporuje sporiteľov v oblasti bývania a výstavby. Štátna prémia sa po splnení podmienok pripíše sporiteľovi na účet stavebného sporenia.
V tomto roku predstavuje štátna prémia 7 percent z ročného vkladu, maximálne však 70 eur. V praxi to teda znamená, že mať stavebné sporenie sa stále oplatí. Napokon, za šesť rokov môže len štátna prémia priniesť 420 eur. A to je už naozaj pekná suma.
Zabezpečenie pre deti
Otázku bývania bude raz riešiť každý. Aj naše deti. Preto je celkom pochopiteľné, keď im rodičia chcú v tomto smere pomôcť. Aj v prípade stavebného sporenia pre deti platí, že čím skôr sa začne, o to viac peňazí sa po rokoch na účte objaví.
Výslednú sumu na účte budú totiž tvoriť nielen samotné vklady, ale aj výhodné úroky a štátna prémia. Rodičia si môžu k benefitom pripísať tiež to, že za uzatvorenie zmluvy do 6. roku dieťaťa nič neplatia.
Nezanedbateľnou výhodou je aj to, že štátnu prémiu môže získať každé dieťa bez ohľadu na výšku príjmu svojich rodičov, respektíve zákonných zástupcov.
Netreba sa pritom obávať ani situácie, ak sa rodičom niečo stane. Prvá stavebná sporiteľňa totiž k sporeniu pre deti ponúka špeciálnu výhodu – extra istotu. Znamená to, že v prípade úmrtia zákonného zástupcu po splnení podmienok bude v sporení PSS pokračovať, a to až do výšky 10 000 eur.
Záujem rastie
Prvá stavebná sporiteľňa doteraz uzatvorila viac ako 5 miliónov zmlúv a klientom pomohla investovať do bývania vyše 12 miliárd eur.
Vedúci odboru komunikácie PSS Oskar Sekereš potvrdil, že záujem o stavebné sporenie prudko rastie. Svedčia o tom napokon aj čísla z posledných rokov. „V minulom roku si klienti uzavreli o 29 percent zmlúv stavebného sporenia viac ako v roku 2022. Rast podporili najmä zvyšujúce sa úrokové sadzby v poslednom období. Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že spoliehať sa iba na úverové financovanie pri kúpe bývania nemusí byť dobrý nápad, a na tento krok sa pripravujú prostredníctvom stavebného sporenia,“ spresnil Sekereš.
Nárast sa týka aj stavebného sporenia pre deti, pri ktorom Prvá stavebná sporiteľňa eviduje ešte vyšší záujem. „Stavebné sporenie pre deti stále patrí k obľúbeným produktom. V minulom roku si klienti v PSS uzavreli o 60 percent viac zmlúv stavebného sporenia pre deti ako v roku 2022. Mnohí rodičia chcú deťom pomôcť pri kúpe ich prvého bývania. Vložené peniaze sa zhodnocujú o úrokovú sadzbu a štátnu prémiu. Pri štarte do dospelosti tak majú pripravenú sumu, ktorú môžu použiť ako základ pre svoje prvé bývanie.“
Čomu sa venuje PSS
Prvá stavebná sporiteľňa je banka, ktorá sa špecializuje na financovanie bývania. Na slovenskom trhu pôsobí už od roku 1992. Dnes poskytuje klientom pod jednou strechou široké portfólio produktov na financovanie bývania – sporiace a úverové produkty, hypotéky a aj poistenie. Vďaka týmto produktom si môžu klienti financovať kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciu a modernizáciu svojho bývania. O tom, že stavebné sporenie je stále výhodný produkt na financovanie bývania svedčí fakt, že do dnešného dňa využilo služby Prvej stavebnej sporiteľne takmer 2,5 milióna klientov.
]]>
Kým súčasná generácia dospelých sa s digitálnymi médiami zoznamovala postupne, ich deti, tzv. generácia alfa, sa do digitálneho prostredia už narodili. Digitálny svet vnímajú odmalička, internet, umelá inteligencia a smart zariadenia sú pre ne už bežným štandardom. Poskytuje im široké množstvo zábavy, či možností na učenie sa, no môže sa k nim dostať aj nevhodný obsah, ktorý robí vrásky na čele mnohým rodičom.
SIM-ka O2 Junior
Na trhu doteraz chýbal jednoduchý program navrhnutý pre interakciu rodičov s deťmi, ktorý by im pomáhal navzájom komunikovať a zároveň dozeral na to, aby boli v digitálnom svete v bezpečí. Spoločnosť O2 prišla s programom, ktorý tieto benefity poskytuje. Dieťa má prostredníctvom SIM-ky Junior neobmedzené volania a SMS na tri zvolené mobilné telefónne čísla do všetkých sietí na Slovensku. Výhodou je to, že na tieto telefónne čísla môže zatelefonovať aj po prečerpaní limitu. To poskytuje rodičom istotu, že budú so svojím potomkom v kontakte vždy, keď ich potrebuje. Dieťa tiež získa dátový balík so 4 GB dát.
O limitoch rozhoduje rodič
Rodičia môžu prostredníctvom tohto programu nastaviť na telefóne svojho dieťaťa limit na telefonovanie, posielanie správ i dátovanie. Tento limit však môže rodič pravidelne meniť a prispôsobiť aktuálnym potrebám svojho dieťaťa. Vďaka tomu rodičom nepríde prekvapenie vo forme prehnane vysokej faktúry na konci mesiaca a zároveň majú istotu, že sa s nimi dieťa v prípade núdze skontaktujte aj po prečerpaní limitov. Navyše rodičom odpadá starosť s dobíjaním kreditu.
Súčasťou novej SIM-ky O2 Junior je aj nová služba O2 Security, ktorá chráni deti pred falošnými webmi, neželaným obsahom a inými nástrahami internetu, takže digitálny svet dieťaťa bude bezpečný. Zároveň jeho mobilný telefón bude mať automaticky zablokované služby tretích strán, teda VAS služby. Rovnako bude vyradený z akejkoľvek marketingovej komunikácie zo strany operátora, takže dieťa už nebudú vyrušovať reklamy.
]]>
Ako hodnotíte postupné, ale už jasne viditeľné oživenie predaja bytov v Bratislave?
Dopyt na rezidenčnom trhu v Bratislave rastie pozvoľna už od konca minulého roka a v prvom kvartáli 2024 bol tento nárast opäť viditeľnejší. Hoci je oživenie trhu pre jarné obdobie typické, možno hovoriť o výraznom zvýšení predaja oproti jari minulého roka. Ak zhodnotíme predaje z pohľadu nášho vlajkového projektu Čerešne na bratislavských Poliankach, v prvom kvartáli tohto roka sme predali 34 bytov, kým minulý rok za rovnaké obdobie ich bolo 19. Ide teda o medziročný skok až na úrovni 79 percent. Tomuto oživeniu trhu sa tešíme. Zároveň však treba povedať, že sme mu išli celý minulý rok ako developer aktívne naproti. Snažili sme sa konkrétnymi benefitmi v prospech klientov prekonávať bariéry, ktoré na ich strane v dôsledku ekonomickej situácie prirodzene nastali.
Akým tempom bude podľa vás ďalej rásť dopyt po novom bývaní? Kedy očakávate, že sa predaje v hlavnom meste ustália na dlhodobom priemere?
Podľa prognóz, ktoré máme k dispozícii, by sa mohli predaje priblížiť k dlhodobému priemeru trhu už v štvrtom kvartáli tohto roka. Pochopiteľne, dôvodom je hlavne očakávaný pokles úrokových sadzieb a odložený dopyt z roka 2023. Podľa zdrojov ECB možno očakávať už v júni tohto roka pokles úrokových sadzieb ECB pre banky o 0,25 percenta s následným postupným znižovaním až k hodnote 3,75 percent na konci roka 2024. S ekonomickým oživením a rastúcim dopytom príde aj rast priemernej ceny za meter štvorcový. Tu však očakávame na trhu zatiaľ všeobecne skôr pozvoľný, nie skokový rast cien. Hovorili sme to celý minulý rok a hovoríme to aj teraz – situácia na rezidenčnom realitnom trhu priala a zatiaľ ešte stále praje kupujúcim – až doteraz si mohli, bez časovej tiesne, vybrať zo širšej ponuky bytov, dostať sa k výhodnejším cenám aj benefitom, ktoré na trhu dovtedy nemali obdobu.
V roku 2023 ste patrili medzi developerov rezidenčného bývania v Bratislave, ktorým sa aj napriek celkovému výraznému prepadu predajov na trhu darilo udržať záujem klientov a predávali ste podľa plánov. Ako vnímate tento úspech?
Podľa dát nezávislého startupu BuiltMind, ktorý sledoval verejné predaje bytov spomedzi 90 rôznych projektov v Bratislave, bol takmer každý ôsmy predaný byt minulý rok v našich Čerešniach. To znamená, že sme v roku 2023 dosiahli 12 percentný podiel na trhu rezidenčných novostavieb. Stali sme sa tak najúspešnejším rezidenčným developerom roka a naše Čerešne najžiadanejším bývaním v hlavnom meste. Výsledky porovnania našich predajov s ostatnými projektmi vnímame ako spätnú väzbu na naše úsilie a intenzívne hľadanie riešení, ktoré našim klientom dopomohli k rozhodnutiu vybrať si Čerešne ako svoj domov.
V čom spočíva váš recept, na základe ktorého sa vám darilo v ekonomicky náročných časoch takto napredovať?
Akokoľvek negatívne zneli počas minulého roka prognózy pre developerov, snažili sme sa tejto situácie chopiť ako výzvy, aby sme dokázali klientom čo najviac sprístupniť možnosť nového bývania, ktoré potrebujú. Sme presvedčení, že sa nám to podarilo vďaka dvom hlavným faktorom – na jednej strane stojí kvalita ponúkaného bývania v Čerešniach, ktorá vyplýva zo samotnej lokality, architektúry, možností komunitného vyžitia a tiež nadštandardného prevedenia a vybavenia bytov. Na strane druhej záujem podporili aj inovatívne riešenia prefinancovania, ktoré sme klientom na bratislavskom trhu ponúkli ako úplne prví.
ITB Development na trhu rezidenčných novostavieb v roku 2023 skutočne zarezonoval finančnými programami, ktoré potom začali využívať aj ďalší developeri...
Áno, aj to bol signál, že sme priniesli inovácie, odbúravajúce bariéry pre kúpu nehnuteľnosti, ktoré majú pre ľudí aj samotných developerov zmysel. Keďže klienti začali mať oprávnené obavy z čoraz drahších hypoték, rozhodli sme sa ponúknuť pre kúpu bytu z tretej etapy Čerešní riešenie. Ako developer garantujeme, že ak bude splátka hypotéky klienta v čase kolaudácie v roku 2026 vyššia než sadzba 1,49 percenta, budeme klientom v mesačných platbách do roku 2028 kompenzovať vzniknutý rozdiel. Priniesli sme tiež atraktívne cenové zvýhodnenia, na ktoré klienti zareagovali veľmi dobre. Tak isto aj na bonusy, napríklad ponuku druhého parkovacieho miesta zdarma k trojizbovým bytom. Úspech má aj náš originálny benefit „bývanie na skúšku“, ktorým umožňujeme zažiť kvalitu nášho bývania ešte pred podpisom zmluvy. Všetky tieto benefity samozrejme aj naďalej ponechávame a už čoskoro predstavíme aj ďalšie novinky, ktoré klientov určite potešia.
Aké výsledky tento váš marketingový prístup priniesol?
Naše výsledky už v druhom polroku 2023 ukázali, že aj keď sa celkovo výkonnosť trhu pri predaji novostavieb zastavila na úrovni 30-40 percent priemerných predajov, nám sa darilo predávať viac bytov než v rovnakom období roka 2022.
Ako som už spomínal, medziročné porovnanie výsledkov v prvých kvartáloch 2024 a 2023 prinieslo až takmer 80-percentný nárast predajov v Čerešniach.
Podarilo sa nám tak splniť predpredajové požiadavky banky na financovanie tretej etapy a zároveň už takmer kompletne vypredať skolaudovanú druhú etapu.
Tretiu etapu Čerešní ste rozbehli na konci jesene, v období, keď tempo novej výstavby v Bratislave dosahovalo historické minimum za ostatných 20 rokov a ostatní developeri sa do nových projektov nepúšťali. Ako dnes v tejto výstavbe postupujete?
Teší nás, že záujem o bývanie v Čerešniach pretrváva, vďaka čomu sme splnili podmienky predpredaja pre bankové financovanie. V tretej etape Čerešne Residence sme predali už vyše 80 bytov, čo je viac ako tretina. Výstavba troch bytových domov prebieha podľa naplánovaného harmonogramu prác. Na prvom objekte sa začne o pár dní budovať už 4. podlažie. Na zvyšných dvoch objektoch bude dobudovaná základová doska a realizujú sa zvislé konštrukcie. V rámci tretej etapy takto skolaudujeme do roku 2026 ďalších 255 bytov a apartmánov.
Pôjde o priestranné byty s balkónmi či terasami, ktoré sú ideálne pre rodiny. Ponúkame ich v štandarde s nadštandardnou kvalitou drevených podláh, prémiovou sanitou značky Villeroy & Boch, bezfalcovými interiérovými dverami či stropným chladením a vykurovaním.
Aké ďalšie projekty máte aktuálne v Bratislave otvorené? Ako vyzerá vízia rastu ITB na najbližšie roky?
Na Poliankach finišujeme s prípravami už aj štvrtej etapy Čerešne Plaza, ktorá prinesie do lokality tri bytové domy so 420 bytmi a apartmánmi, a tiež hotel Čerešne Inn s približne 100 ubytovacími jednotkami. Štart predaja pre Čerešne Plaza je plánovaný na koniec tohto roka. V štádiu posledných schvaľovacích procesov pred výstavbou máme aj projekt v Devínskej Novej Vsi. Rezidenčná časť bude tvorená šiestimi bytovými objektmi a bude doplnená občianskou vybavenosťou a administratívou. Šesť objektov prinesie 457 bytov, hotel poskytne 116 apartmánov.
Čo považujete za kľúčové parametre, ktoré majú všetky projekty ITB spoločné? V čom je váš prístup iný ako u ostatných developerov na trhu?
Kľúčový je náš osobný vklad do toho, čo spoločne v Bratislave tvoríme. Nebojíme sa ukázať, kto stojí za našimi projektmi. Nie sme pobočka zahraničného developera, sme slovenská spoločnosť. Náš tím je aktívne involvovaný vo všetkých procesoch developmentu našich projektov aj tvorby unikátnych služieb, pri ktorých sledujeme trendy a aktuálny ekonomický vývoj a tiež úročíme naše takmer 20-ročné skúsenosti. Veľa kolegov a kolegýň si našlo svoj domov v projektoch, za ktorými ITB stojí. S našimi projektami sme teda osobne zžití. V ITB spájame developerov a architektov, ktorí každý projekt riadia od prvých plánov až po odovzdanie kľúčov klientovi. Tí sa môžu spoľahnúť, že sa stávajú majiteľmi premysleného, a po architektonickej stránke atraktívneho bývania, ktoré harmonicky zapadá do svojho okolia.
Rezidenčné projekty ITB v hlavnom meste spája práve ich spätosť s prírodným prostredím a tiež dôraz na ekologický urbanizmus. Ako túto filozofiu v praxi oceňujú klienti?
Uvedomujeme si, že našimi projektami, svojím dielom, formujeme budúcnosť života v Bratislave, nielen po vizuálnej stránke ale aj z hľadiska celkovej trvalej udržateľnosti, a preto veľa energie venujeme aj ekologickému urbanizmu. Snažíme sa minimalizovať spotrebu zdrojov a šetriť energiu tak, aby sme zachovali vysoký komfort a kvalitu bývania pre našich klientov. Dokazujú to aj bytové domy z našej tretej etapy Čerešní. Tie dosiahnu, vďaka vysokej úrovni technológií, najvyššiu energetickú triedu A0+ a prinášajú nový energetický štandard na trh nehnuteľností v Bratislave. Pri plánovaní vždy venujeme špeciálnu pozornosť zeleni a funkčnému využitiu priestoru v okolí domov. Pre klientov vytvárame v našich projektoch spoločenské priestory, komunitné záhrady aj ihriská pre malých a veľkých. Bezprostredná blízkosť prírody je pre nás kľúčová. Čerešne sme postavili priamo na začiatku lesoparku Sitina.
Ohlasy už zabývaných, približne 1000 obyvateľov Čerešní dokazujú, že najmä z pohľadu mladých rodín ponúka novovznikajúca časť Dúbravky ideálne prostredie pre život.
Do akej miery je pre ITB strategická spolupráca s architektonickou firmou Architekt Šebo Lichý?
Spolupráca s architektmi je základným kameňom našej práce. Spoluzakladateľmi ITB sú aj dvaja architekti, čo považujeme za benefit na ktorom staviame, a to doslova. Odbornou verejnosťou oceňovaný ateliér Architekt Šebo Lichý stojí za návrhmi, prípravou a architektúrou všetkých našich projektov. Dovolím si povedať, že práve naši kolegovia z ateliéru sú pre nás aj našich klientov istotou kvality, estetiky a funkčnosti. Schopnosť skĺbiť tieto atribúty v našich projektoch je absolútnou prioritou. Aj vďaka tomu vynikajú všetky hotové aj plánované bytové domy nadštandardnou architektúrou a dokonale reagujú na danú lokalitu a jej genius loci. Sme hrdí na to, že táto spolupráca nám priniesla aj viaceré ocenenia, nielen od verejnosti, ale aj od odborníkov. Nový Háj sa stal laureátom CE ZA AR 2015, Kolísky a Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle boli na toto ocenenie nominované. Čerešne, Gansberg i Kolísky boli ocenené ako Najlepší rezidenčný projekt podľa CIJ. Druhá etapa Čerešne Lake získala tiež uznanie od medzinárodnej poroty BIG SEE Awards. V minulosti si ho vyslúžili aj naše Kolísky a Vyhliadková veža.
Ako bude vyzerať budúcnosť rezidenčných developerských projektov v Bratislave? Ako sa budú vyvíjať potreby, preferencie Bratislavčanov, čo sa týka nového bývania, respektíve, ako sa dá odhadnúť vývoj ponuky a dopytu na najbližšie roky?
Ostatné roky nás naučili, že akékoľvek predpovede a očakávania sa môžu zmeniť prakticky zo dňa na deň. Pandémia a s ňou spojený rast cien stavebných materiálov, vojna u našich susedov či vysoká inflácia a rastúce úrokové sadzby, sú všetko ťažko „predpovedateľné“ riziká. Samozrejme, predpokladá sa pokles úrokových sadzieb, čo sa odrazí na zlacňovaní hypoték. Trh tak ožije vo výraznejšej miere, keďže sa prejaví odložený dopyt. Problémom však ostáva nízka ponuka nového bývania v Bratislave, na čom sa podpíše aj pozastavená výstavba v uplynulom období pri viacerých projektoch. Potenciálna nová ponuka bude pritom aj naďalej narážať na zdĺhavý povoľovací proces. A pozitívnou správou je postupne sa reformujúci systém povoľovania a posudzovania stavieb, v optimistickom scenári môže novelizácia existujúcej legislatívy skrátiť konania možno aj o rok.
Filip Matovič, Head of development, ITB Development
Po ukončení štúdia na Ekonomickej univerzite v roku 2006 začal svoju kariéru v spoločnosti Eastfield, kde v rokoch 2005 až 2013 pôsobil najprv ako projektový manažér, neskôr ako COO zahraničnej real estate pobočky. V rokoch 2011 až 2013 bol country CEO zodpovedný za Slovensko. Medzi rokmi 2013 a 2015 realizoval projekt OC Vajnoria pre slovenského investora. Od roku 2015 pracuje ako projektový manažér v spoločnosti ITB Development, od roku 2018 prevzal riadenie oddelenia projektového manažmentu.
]]>
Dubaj založili v roku 1833 ako malú rybársku osadu. V súčasnosti tam žije 3,4 milióna ľudí a viac ako 200 národností.
V 19. storočí si Dubajčania zarábali najmä lovom perál a obchodom so zlatom, dnes sú to najmä ťažba ropy a turizmus, z ktorých mesto bohatne.
Dubaj sa radí medzi najbezpečnejšie mestá sveta pre obyvateľov i návštevníkov, podľa prieskumu z roku 2019 sa 96,1 percenta obyvateľov cítilo v meste bezpečne.
Tamojšia polícia sa môže pochváliť flotilou najrýchlejších áut na svete. Policajti jazdia na značkách ako Aston Martin, Bentley Continental GTS, Ferrari či Lamborghini a investovali aj do najvýkonnejšieho sériovo vyrábaného auta na svete – Bugatti Veyron, ktoré dosahuje rýchlosť 407 kilometrov za hodinu.
Dubajčania sú jednými z digitálne najvyspelejších na svete, pretože podľa Global Media Insight je 98,98 percent populácie Spojených arabských emirátov aktívnych na sociálnych sieťach.
Dubaj má viac ako 200 mrakodrapov a viac než 915 výškových budov. Z nich je najvyššia Burj Khalifa a s výškou 828 metrov je aj najvyššou budovou na svete.
Burj Khalifa má najrýchlejší výťah na svete. Za desať sekúnd vyvezie návštevníkov na terasu na 124. poschodí.
V Dubaji je aj prvá funkčná budova na svete vytlačená v 3D tlačiarni. The Office of the future s rozlohou 250 metrov štvorcových vytlačili v roku 2016 za necelý mesiac.
Najvyšší orientačný nápis na svete je v Hatte neďaleko Dubaja a svojou výškou 19,28 metra prekonal aj slávny nápis Hollywood v Los Angeles.
V Deep Dive Dubai nájdete najhlbší bazén na svete s hĺbkou 60,02 metra.
Najväčšie umelecké plátno na svete s veľkosťou 1580 štvorcových metrov namaľoval v Dubaji britský umelec Sacha Jafri. Nedávno ho predali za 62 miliónov dolárov, ktoré putovali na pomoc deťom v núdzi v spolupráci s UNICEF.
Dubaj má najväčší krytý zábavný park na svete IMG Worlds of Adventure s rozlohou 139 354 metrov štvorcových, čo je plocha 28 futbalových ihrísk.
Akvárium a podmorské ZOO nájdete v jednom z najväčších obchodných centier na svete – Dubail Mall, kde počas prechádzky 48 metrov dlhým tunelom spoznáte 33 000 vodných živočíchov a 300 druhov žralokov.
Dubaj je, podľa Ázijskej dostihovej federácie, hostiteľom najdrahších dostihov na svete - Dubajského svetového pohára v hodnote 35 miliónov dolárov, ktorý každoročne priláka tisíce návštevníkov.
V púšti neďaleko Dubaja zažijete modernú verziu tradičných pretekov tiav, kde na ich chrbtoch sedia robotickí džokeji a majitelia, či tréneri ich ovládajú na diaľku.
]]>
Kedy spoločnosť NAY spustila program NAY PRE FIRMY?
Program NAY PRE FIRMY sme spustili v pilotnom režime už v roku 2023, ale intenzívnejšie sme začali tento program komunikovať smerom k zákazníkom až tento rok.
Ako máte vo vašej spoločnosti nastavenú komunikáciu so zákazníkmi programu NAY PRE FIRMY? Máte na to vyčlenené samostatné oddelenie ?
Áno, na komunikáciu so zákazníkmi programu NAY PRE FIRMY máme dedikované samostatné oddelenie, ktoré sa venuje firemným zákazníkom a v rámci tohto oddelenia ponúkame aj osobný prístup k zákazníkom, čiže vieme vyriešiť aj špeciálnejšie požiadavky.
O ktoré kategórie vašich produktov je v rámci programu NAY PRE FIRMY najväčší záujem ?
Zákazníci nášho programu sa zaujímajú všeobecne o všetky kategórie spotrebnej elektroniky, ktoré ponúkame na predaj v našej spoločnosti, čiže čierna a biela technika, taktiež IT technika a aj záhradná technika – ak by som však mal niektorú špeciálne „vypichnúť“, tak je to veľká biela technika, o ktorú je u nás v poslednej dobe pomerne veľký záujem najmä zo strany developerov, ale samozrejme aj menších firiem, ktoré sa živia zariaďovaním nových rodinných domov a bytov. V princípe však samozrejme vieme kompletne zariadiť či už celú domácnosť, alebo firmu.
Zvyknete mať v rámci programu NAY PRE FIRMY aj špeciálne akcie pre svojich klientov ?
Tak ako som už spomenul na začiatku nášho rozhovoru – program NAY PRE FIRMY je ešte pomerne „mladá záležitosť“ a intenzívne začíname tento program komunikovať až v tomto roku. Napriek tomu však už aj teraz máme na rôzne produkty z nášho portfólia výrobkov zaujímavé ceny, vrátane rôznych benefitov, ktoré riešime v spolupráci s našimi dodávateľmi.
Môžete nám prezradiť, čo pripravujete pre klientov vášho programu do budúcnosti?
Určite chceme našich klientov intenzívnejšie a cielenejšie informovať o našich zaujímavých ponukách formou newslettrov, ktoré budú cielené presne podľa zamerania daného klienta, či už je to developer, štátna správa, zdravotníctvo, školy a podobne.
]]>
Prvým zeleným centrom Klokan na Slovensku, ktoré spoločnosť otvorila, bolo centrum vo Zvolene. Odvtedy sa rozrastajú aj v ďalších mestách. „Ohlasy nájomcov sú veľmi pozitívne, podarilo sa im znížiť spotrebu energie v letných mesiacoch. Keďže fungujú na tepelných čerpadlách, spotreba elektriky je pomerne vysoká a vďaka tomu, že strecha je pokrytá zeleňou, dochádza pri chladení v letnom období k značným úsporám. Okrem toho sme zasadili vyše 100 vzrastlých dubov, ktoré sme doviezli z rôznych krajín Európy, zeleň na stenách sa rozrástla, vybudovali sa retenčné nádrže, z ktorých sa zavlažuje celý pozemok. Spokojná je samospráva, pretože sme priniesli niečo nové do mesta, spokojní sú zákazníci, tým pádom aj my,“ hovorí Rastislav Čačko, člen predstavenstva KLM real estate.
Základom týchto retail parkov je zelená strecha, ktorá znižuje prehrievanie v budove. Pri bežných strechách teplota stúpa až na 80 stupňov, pri zelených je možné zmierniť teplotu o 30 až 40 stupňov. Ďalšou výhodou je zadržiavanie vody v priestore. „Vybudovali sme takzvané retenčné zariadenia, čo sú hlavne retenčné dlažby a retenčné nádrže. Týmto systémom sa snažíme zadržať čo najviac vody v tom prostredí, kde stojí každý Klokan. Takto je to napríklad v Chorvátskom Grobe. Všetky naše budovy majú certifikáty A, čiže snažíme sa plniť parametre inak ako je štandartom pri podobných budovách na Slovensku a v Čechách,“ dodáva Čačko.
Environmentálna zodpovednosť
KLM k stavbám zväčša prináša aj pridanú hodnotu. Vo Zvolene vystavali dubovú alej, v Chorvátskom Grobe vysadili okolo 1800 stromov. V rámci obchodných centier budujeme cyklochodníky. Vo Zvolene a v ďalších mestách, kde bol dostatočný priestor, sa vybudovali dažďové jazierka. „Aktuálne v Banskej Bystrici bude časť zelenej strechy a dažďové jazierko. V tejto oblasti, kde sú priemyselné budovy, zachováme časť zelene. Práve to naše OC Klokan bude takým zeleným svetielkom v rámci zastavaného územia,“ upresňuje Čačko.
So zelenými úpravami spoločnosť KLM začala pri projekte nákupného centra vo Zvolene už od začiatku stavby, kedy zrecyklovala zhruba stotisíc ton materiálu zo starej kopy stavebného odpadu do terénnych úprav a základov stavby. „Niekde bol postup takýto, ale každé miesto je individuálne. V Banskej Bystrici sa napríklad odváža kvantum mazlavej hmoty a nahrádza sa spevneným kamenivom. Na pozemku bolo veľa vody a rástlo tam rákosie. Miestni si mysleli, že je to také špeciálne miesto s mokraďou. Špeciálne však bolo, že 40 rokov tam tiekol hlavný vodovod, ktorý sa podarilo pri výstavbe opraviť. Čiže vždy to robíme tak, aby sme dodržiavali environmentálne zákony,“ hovorí Rastislav Čačko.
Expanzia na český trh
Nové obchodné centrá buduje KLM aj v Čechách, konkrétne prvé dve už otvorila v Humpolci a Lipníku nad Bečvou. Tiež sa môžu pochváliť zelenými opatreniami. Keďže spoločnosť KLM má nájomných partnerov na Slovensku aj v Čechách podobných, tento expanzný krok vyplynul zo situácie. Ako hovorí Čačko: „Základným motívom bolo, že väčšina našich nájomcov pôsobí v Čechách. Sú s našou prácou spokojní a potiahli nás, aby sme s nimi išli do Čiech. Zároveň mám okolo seba neskutočne šikovných a zodpovedných ľudí,takú silnú kamarátsku partiu,ktorú to rovnako ako mňa baví. Pred 4 rokmi sme sa teda rozhodli, že ideme do toho. Vytvorili sme tím a kúpili prvé projekty, získali sme stavebné povolenia a začali sme stavať. Podarilo sa otvoriť prvé centrá v Humpolci a Lipníku, aktuálne pracujeme na štyroch ďaľších nových projektoch. Presun bol teda prirodzený, jazyková aj mentálna bariéra s našimi susedmi je nízka, ľahšie sa aj prispôsobujeme zákonným podmienkam, i keď niektoré veci sú samozrejme iné, ako napríklad nájomné zmluvy. Tým sme sa ale úspešne prehrýzli a sme radi, že sa Humpolec a Lipník otvorili.“
Do iných krajín sa zatiaľ spoločnosť nechystá, ale nové projekty sa pripravujú. Okrem posledného otvorenia v Bytči sa plánuje Senica, Šaľa, Banská Bystrica, Piešťany. „Začneme stavať Žilinu, Dolné Krškany pri Nitre, Svidník, v Čechách Úpice,Bystrice pod Hostýnem,Uničov, možno na prelome rokov ešte Rimavskú Sobotu, Chorvátsky Grob, takže rozpracovaných projektov je veľa, mnohé sú ešte vo fáze kúpy pozemkov, úpravy územného plánu, prípravy územných rozhodnutí, takže ideme rýchlym tempom. Verím, že Klokanov pribudne ešte dosť, ale do konca roka by sme ich chceli mať asi 20,“ hovorí Čačko.
Rozrastanie projektov
Inšpiráciu čerpajú aj zo zahraničia, napríklad zelené rastlinné prestrešenia na parkovisku, ktoré pomáhajú vychladiť horúci asfalt vzali pozorovaním z Chorvátska. „Počas cestovania vidíme ako to funguje vo svete a zároveň sa bavíme s rôznymi združeniami na ochranu životného prostredia a komunikujeme o ďalších možnostiach. Myšlienky sa tvoria prirodzene, máme aj niečo premyslené, čo by sme chceli do budúcna zrealizovať, to ukážeme pri výstavbe nových Klokanov“ dodáva Rastislav Čačko.
V Terchovej spoločnosť KLM zrealizovala projekt Vŕšky, kde sa nachádza komplex rôznych služieb, ako je ubytovanie v chalupách a apartmánovom dome, tak aj wellness, reštaurácia s pivárňou, drobné obchodíky s lokálnymi produktami, priestor na kempovanie, detské ihrisko a podobne. Plánuje sa aj projekt Vŕšky II. Rozšírenie počíta s výstavbou komunikácií, vrátane parkovacích miest, chodníkov.
„Plánuje sa aj dvojka, prvú časť sme otvárali v 2009 roku, a máme veľmi dobré ohlasy. Dostavovali sa kongres aj wellness časti, dokupovali sme časť pozemku, kde sa rieši povolenie na dostavanie celého projektu, čiže v druhej časti to bude ešte krajšie a väčšie. Máme tam tiež pivovar, ktorý chceme rozširovať,“ upresňuje Čačko.
Komunitné aktivity
Projekty, ktoré spoločnosť KLM real estate stavia sú stavané s environmentálnou zodpovednosťou a ako sami prisvedčili, pomoc z eurfondov by určite pomohla. „Do obchodných centier, ktoré sme do teraz postavili, sme preinvestovali 150 mil euro. Tie, ktoré ideme stavať tento a budúci rok, to budú stáť okolo 200 miliónov eur. Pomohli by nám určite dotácie z eurofondov,čím by sme množstvo zelených opatrení ešte radikálne zvýšili. Žiaľ, nemáme k nim prístup,“ upresňuje Rastislav Čačko.
Spoločnosť KLM podporila aj projekt Obnovy Pustého hradu, spolupracuje s Nadáciou Detského kardiocentra, podporuje hokej, futbal, volejbal aj našu nádejnú lyžiarku Rebeku Jančovú. „Jednoducho chceme byť v meste podporovateľmi viacerých komunitných aktivít, aby sme pomohli mestu,v ktorom pôsobíme. Snažíme sa nájsť pridanú hodnotu,“ ukončuje Čačko zo spoločnosti KLM real estate.
KLM real estate predstavuje 20 ročné skúsenosti v oblasti developmentu. Prostredníctvom svojich divízií pôsobia na Slovensku a v Českej republike. Hlavným zameraním spoločnosti je development nákupných centier, retail parkov, logistických parkov, dovolenkových bytov, bytových domov a individuálnej bytovej výstavby.
Kto je Rastislav Čačko
Vyštudoval Obchodnú Fakultu na Ekonomickej Univerzite v Bratislave.Počas štúdia založil spoločnosť Inmedia,ktorá sa zaoberala distribúciou potravín do všetkých zariadení verejného stravovania.Tú,ako najväčšiu na Slovensku vo svojom obore predal a začal sa venovať realitám.Spoločne so svojimi dvoma spoločníkmi,Vladimírom Bučekom a Michalom Kozačekom,založili spoločnosť KLM real estate,ktorá je dnes jedným z najväčších developerov retailparkov na Slovensku a v Čechách.
]]>
V rozhovore sa dozviete
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.
]]>
Slovenské výrobky na zahraničné pulty
Slovenskí dodávatelia exportovali prostredníctvom Lidlu tovar za viac ako pol miliardy eur, v časovom období od roku 2016, čiže sprostredkoval domácim dodávateľom export v hodnote vyše 500 000 000 eur. Tak sa aj vďaka Lidlu rozširujú a presadzujú naše kvalitné potraviny v zahraničí. V roku 2023 tak mohli slovenskí dodávatelia exportovať do zahraničných Lidlov výrobky v hodnote 93,5 milióna eur. Táto suma tvorí takmer dve percentá z celkového ročného exportu agropotravinárskych výrobkov zo Slovenska. „Možnosť vyviezť výrobky do zahraničia majú všetci dodávatelia, ktorí spĺňajú naše prísne kvalitatívne požiadavky, majú dostatočné kapacity a sú cenovo konkurencieschopní. My takéto výrobky odprezentujeme na našich medzinárodných stretnutiach a je už na rozhodnutí nákupu v danej krajine, či sa rozhodne pre spoluprácu,“ povedala Justyna Siekanko, konateľka Lidl Slovenská republika pre rezort nákupu, a dodala: „Slovensko je veľmi silné v produkcii mliečnych a mäsových výrobkov, rastlinných nátierok a tofu, cukroviniek, papierových výrobkov či alkoholických nápojov. Tieto a mnohé ďalšie výrobky majú v Európe veľmi dobré meno.“
Od zeleniny, cez syry až po slivovicu
Keďže o vývoz vlastných výrobkov na zahraničné pulty je čoraz väčší záujem, túto možnosť využili v roku 2023 desiatky firiem zo Slovenska. Objavili sa teda v 27 krajinách v predajniach Lidl. Vďaka diskontnému reťazcu si zákazníci v Rakúsku či Bulharsku môžu zakúpiť slovenskú Marlenku, v Škandinávii šúľance, v Lotyšsku a Nemecku parenicu, vo Veľkej Británii a Lotyšsku slivovicu a v Srbsku či Litve syr nivového typu. „Do zahraničia vyvážame vyše 40 percent produkcie našich syrov, či už typu camembert alebo Niva. Na trhu s mliečnymi výrobkami panuje tvrdá konkurencia a jedinou možnosťou, ako sa presadiť, je skutočne ich vysoká kvalita. S Lidl spolupracujeme už od jeho vstupu na slovenský trh. Náš pôvodný objem spolupráce sme v priebehu rokov niekoľkokrát znásobili aj vďaka exportným aktivitám tohto reťazca,“ uviedol Ján Husák, obchodný riaditeľ a člen predstavenstva Tatranskej mliekarne. „Aktuálne vyvážame zemiaky, cibuľu, mrkvu, petržlen a cesnak do Maďarska a Česka. Naše produkty dokonca dokážeme predať aj na náročných trhoch západnej Európy,“ povedal Jozef Zruban, obchodný riaditeľ spoločnosti Zeleninárska.
]]>Výhodnejšie ceny nielen pre firmy a korporácie ale aj pre verejné inštitúcie aktuálne prináša spoločnosť NAY prostredníctvom programu NAY pre firmy. Po registrácii na webovej stránke spoločnosti získajú užívatelia oprávnenie nakupovať za výhodnejšie ceny.
Jednoduchá registrácia
Samotná registrácia je veľmi jednoduchá. Stačí vyplniť prihlasovací webový formulár, kde vyplníte základné iniciály a firemné údaje, ako sú meno a priezvisko, názov firmy, IČO, IČ DPH, email či telefónne číslo. Ak je zákazník platcom DPH, tak je do formulára potrebné nahrať aj snímku osvedčenia o registrácii, teda kartu DIČ. Ak nie je platcom DPH, vtedy nahrá sken osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Po odoslaní vyplneného formuláru, s nahratými oskenovanými dokumentami, dostane zákazník do dvoch pracovných dní potvrdzujúci email o zaevidovaní žiadosti a samozrejme aj prístupové údaje pre prvé prihlásenie do nového konta.
Výhody programu
Program ponúka výhody, ktoré užívatelia uvidia v e-shope už pri objednávke tovaru. Zobrazia sa im totiž výhodnejšie firemné ceny aj s výškou zľavy oproti bežným cenám. Ušetrené peniaze potom môžu využiť na iné potrebné položky. Program neprináša žiadne povinnosti. Naopak, ďalšou výhodou môže byť osobný prístup a podpora obchodníka, ktorého takýto zákazník automaticky dostane a pomôže mu s nákupom „na mieru“. Navyše, svoje faktúry nájdu užívatelia na jednom mieste prehľadne pripravené na stiahnutie vo svojom firemnom profile. Prostredníctvom tohto programu sa dá nakupovať aj v kamenných predajniach, kde ako jedinečný identifikátor slúži emailová adresa, ktorú užívatelia, pri prihlásení do programu NAY pre firmy, uviedli. Nechýba ani možnosť nákupu na splátky, čo je rovnako praktické.
]]>Projekt Stockerka vyrastá priamo pod svahmi Devínskej Kobyly, v blízkosti prírodnej rezervácie Štokeravská vápenka, ktorá je jedným z najcennejších chránených území v Bratislave. Divoké lesy, skalné útvary, vzácne druhy flóry aj unikátne náleziská prastarých pamiatok. To sú len niektoré z výnimočných divov, ktoré budú môcť denne objavovať obyvatelia projektu. Pri potulkách tamojšou prírodou sa pritom nemusia spoliehať iba na vlastné nohy. Lesy Malých Karpát sú totiž pretkané množstvom cyklistických trás a ďalšie desiatky kilometrov upravených cyklochodníkov sú tesne za hranicami, v susednom Rakúsku a vďaka cyklomostu Slobody, ktorý je od bytov v Stockerke vzdialený do desiatich minút jazdy na bicykli, sú rovnako ľahko dostupné.
Prírodná rezervácia ale aj hlavné mesto
Stockerka vyrastá v zastavanom území a kým z jednej strany susedí s lesom, z druhej strany budú mať rezidenti hneď po ruke obchodné centrum so supermarketom, zastávku mestskej hromadnej dopravy a dokonca aj plaváreň. Školy, škôlky a ďalšia potrebná vybavenosť sa nachádza v pešej dostupnosti od projektu. Na dosah je aj najmodernejšia nemocnica na Slovensku či nákupné centrum s multiplexom. Za prácou či ďalšími vymoženosťami Bratislavy sa rezidenti pohodlne dopravia autom, diaľničný obchvat je od Stockerky vzdialený len päť minút jazdy autom.
Park, prekážková dráha či komunitná klubovňa
Aj bezprostredné okolie projektu ponúka množstvo podnetov na aktivity. V parku, ktorý vznikne v okolí bytoviek, sa dá zašportovať si na multifunkčnom aj workoutovom ihrisku, pre deti bude lákadlom zdolávanie prekážkovej dráhy alebo pyramídy na lezenie. Budúci obyvatelia budú môcť relaxovať na komunitnej terase alebo v piknikovej zóne s grilom, v prípade nepriaznivého počasia im príde vhod aj komunitná klubovňa. Úplný pokoj a ticho zabezpečí oddychová zóna so sedením, ktorú architekti umiestnili v odľahlom kúte parku, v tesnom dotyku s okolitým lesom.
Aktuálny je aj bezplatný prenájom parkovacích miest
Projekt ponúka široký výber dvoj až štvorizbových bytov pre rodinné bývanie. K bytom na prízemí patria zelené predzáhradky, tie na najvyšších poschodiach sa pýšia veľkorysými terasami a ostatné zase majú praktické balkóny. Ako jeden z mála projektov, ponúkajú záujemcom o väčšie byty aj možnosť spájania dvoch susediacich bytov do jedného, čím vznikne až päťizbový byt. Keďže je už projekt vo výstavbe, investor avizuje, že prípadné dispozičné zmeny budú možné len do určitého času. Byty sa predávajú v štandarde, ktorý okrem podláh či sanity zahŕňa aj predprípravu na montáž elektrických žalúzií či klimatizácie. Byty na najvyšších poschodiach sú navyše vybavené rekuperáciou aj systémami pre inteligentné ovládanie domácnosti Smarthome. Samozrejmosťou je parkovacie miesto v podzemnej garáži, ktoré sa dá nielen kúpiť, ale v rámci aktuálne prebiehajúcej kampane aj bezplatne prenajať. Súčasťou prezentácie projektu je aj virtuálna realita, ktorú developer sprístupnil na stránke projektu, a tak sa dá sa v bytoch poprechádzať už dnes. Kompletnú ponuku bytov v Stockerke nájdete na www.stockerka.sk
]]>
V rozhovore sa dozviete:
Spoločnosť NAY prichádza s programom NAY pre firmy. Aký je to program a aké sú jeho výhody?
Keď to poviem zjednodušene, tak je to program, vďaka ktorému vie zákazník u nás nakupovať za lepšie ceny ako sú bežné ceny uvedené na našom webe alebo v našich predajniach, pričom na webe zákazník hneď aj uvidí svoje ceny aj s výškou zľavy oproti bežným cenám. Stačí len na našej webovej stránke vyplniť registračný formulár. Je to zadarmo a bez ďalších povinností. Ďalšími výhodami sú osobný prístup a podpora našich obchodníkov, ktorí vedia pripraviť ponuku na mieru a poskytnúť poradenstvo a podporu. A napokon, zákazník si nájde vo svojom profile v prehľadnej forme všetky svoje faktúry.
Poďme bližšie k tomu pre koho je program určený, nejde len o firmy?
Presne tak, program je určený nielen pre firmy, čiže živnostníkov, malé či veľké firmy a korporácie, ale aj pre štátne inštitúcie a verejný sektor, napríklad školy, zdravotnícke zariadenia, štátne úrady a podobne.
Ako sa dá zaregistrovať do programu NAY pre firmy, čo je potrebné k samotnej registrácii?
Pri registrácii je najdôležitejším údajom IČO a samozrejme všetky ostatné dôležité iniciály, ako sú meno a priezvisko, názov firmy, adresa, DIČ, IČ DPH, email a telefónne číslo. Ak je zákazník platcom DPH, tak je do formulára potrebné nahrať aj scan osvedčenia o registrácii, teda kartu DIČ. Ak nie je platcom DPH, vtedy je potrebné nahrať scan osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Keď zákazník odošle vyplnený formulár s nahratými scanmi, odošleme mu potvrdzujúci email o zaevidovaní žiadosti a do dvoch pracovných dní, v prípade správne vykonanej registrácie, dostane prístupové údaje k novému kontu pre prvé prihlásenie.
Ak už je firma alebo organizácia zaregistrovaná môže rovno nakupovať? Dá sa nakupovať cez web alebo aj priamo v predajniach?
Áno, môže rovno nakupovať či už cez web, kde sa prihlási so svojimi prihlasovacími údajmi alebo priamo v predajni, kde slúži emailová adresa, ktorú zákazník uviedol pri svojej registrácii, ako jedinečný identifikátor.
Môže už zaregistrovaný zákazník NAY pre firmy nakupovať u vás aj na splátky?
Samozrejme, v prípade záujmu o tieto služby je potrebné nás kontaktovať priamo na našej kontaktnej emailovej adrese, ktorú máme uvedenú na našej webovej stránke v sekcii pre firmy.
Ak už je zákazník členom vášho vernostného NAY Extra klubu a chce sa zaregistrovať do programu NAY pre firmy, čo je k tomu potrebné urobiť?
Opäť, musí nás priamo kontaktovať cez už spomínanú kontaktnú emailovú adresu.
Aká je zákonná záruka pri nákupe tovaru cez program NAY pre firmy?
Zákonná záruka pri nákupe právnickou osobou je 12 mesiacov.
Môže už zaregistrovaný zákazník NAY pre firmy požiadať aj o predĺženú záruku a poistenie tovaru? Ak áno, sú pri tom nejaké obmedzenia?
Áno, môže požiadať, avšak tovar s týmito službami sa nesmie využívať na podnikateľské účely. Detailnejšie informácie vieme opäť poskytnúť prostredníctvom kontaktnej emailovej adresy.
A ak sa povedzme už zaregistrovanému zákazníkovi programu NAY pre firmy zmenia firemné údaje, môže si ich v systéme zmeniť?
Vieme to samozrejme zmeniť, je potrebné, aby nám zákazník nové firemné údaje poslal na našu emailovú adresu a zmenu zrealizujeme do dvoch pracovných dní.
]]>STARMUS VII prinesie do Bratislavy deväť laureátov Nobelovej ceny, astronautov, špičkových výskumníkov a najväčšie osobnosti v oblasti klimatických zmien, životného prostredia, umelej inteligencie a kybernetickej bezpečnosti.
Toto je prvý ročník STARMUSu, ktorý sa zameriava na planétu Zem ako najúžasnejšiu planétu vo vesmíre. Rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch sa na festivale stretne veľké množstvo nositeľov Nobelovej ceny - napríklad Michel Mayor, Emmanuelle Charpentier alebo Kip Thorne -; astronautov, ktorí sa zapísali do histórie vesmírnych pretekov - napríklad Charlie Duke alebo Chris Hadfield - a svetových ikon, ako je Dr. Jane Goodall DBE a hudobná legenda Brian May, ktorý je tiež spoluzakladateľom festivalu.
Z bohatého programu odborných prednášok sme vybrali dve prednášky, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť:
Dr. Jane Goodall DBE je primatologička a etologička, ktorá sa špecializuje na štúdium správania a života primátov, konkrétne šimpanzov.
Jane Goodall študovala správanie šimpanzov viac ako 45 rokov v džungli v Národnom parku Gombe v Tanzánii. Začala tu pracovať spolu so slávnym primatológom Louisom Leakeyom; ten rozvinul jej záujem o šimpanzov a podporil ju pri jej rozhodnutí študovať tieto zvieratá vo voľnej prírode. Na základe jej pozorovaní a objavov získala svetovú povesť ako odborník na správanie primátov.
Jane Goodall získala doktorát z Cambridge University v roku 1965. Je vedúcou vedeckou pracovníčkou Gombe Stream Research Center od roku 1967. V roku 1984 získala Jane Goodall cenu J. Paul Getty Wildlife Conservation Prize za "pomoc miliónom ľudí porozumieť dôležitosti ochrany prírody pre život na tejto planéte."
Napísala desiatky článkov pre medzinárodne známe vedecké časopisy, ako napr. National Geographic. Dr. Goodall napísala aj dve knihy - Divokí šimpanzi a V tieni človeka.
Dr. Goodall rozšírila svoje globálne pôsobenie založením Jane Goodall Institute, ktorého cieľom je výskum, vzdelávanie a ochrana divokej prírody.
Aktuálne prednáša, píše, učí a pokračuje vo svojej misii mnohými vynaliezavými spôsobmi, vrátane projektu Guardian Project.
Astronaut Charlie Duke, ktorý bol súčasťou misie Apollo 16 a kráčal po mesiaci, bude mať prednášku o projekte Artemis, ktorý má za cieľ opäť dostať človeka na Mesiac.
Charlie Duke je bývalý americký astronaut a inžinier, ktorý sa stal desiatou osobou, ktorá vkročila na povrch Mesiaca. Ako pilot lunárneho modulu Orion sa zúčastnil na misii Apollo 16. Misia Apollo 16 je považovaná za jednu z najúspešnejších misií, vďaka množstvu experimentov vykonaných na povrchu Mesiaca a množstvu materiálu privezeného na Zem.
Apollo 16 (16. – 27. apríla 1972) odštartovalo z vesmírneho strediska Johna F. Kennedyho a išlo o piatu misiu na Mesiaci s ľudskou posádkou. Posádku tvorili John W. Young ako veliteľ, Ken Mattingly ako pilot veliteľského modulu a Charlie Duke ako pilot lunárneho modulu. Apollo 16 bolo prvou vedeckou expedíciou, ktorá skúmala a odoberala vzorky materiálov v oblasti Descartes. Ich pobyt na Mesiaci trval 71 hodín a 14 minút. Duke strávil na mesačnom povrchu mimo modulu celkovo 20 hodín a 15 minút. Počas tohto času vykonával rôzne aktivity, ako napr. umiestnenie a aktiváciu vedeckých zariadení, zber takmer 96 kg vzoriek hornín a pôdy a presuny vozidlom Rover-2.
Medzi úspechy Apolla 16 patrilo najväčšie užitočné zaťaženie umiestnené na obežnej dráhe Mesiaca (34 595 kg), umiestnenie prvého detektoru kozmického žiarenia na mesačnom povrchu a prvé lunárne observatórium s UV kamerou.
Po svojej kariére astronauta pracoval Charlie Duke ako inžinier a podieľal sa na rôznych projektoch súvisiacich s vesmírnym výskumom. Stal sa tiež publicistom a motivačným rečníkom, ktorý zdieľa svoje skúsenosti s verejnosťou a motivuje ďalšie generácie k preskúmaniu a objavovaniu vesmíru.
Festival STARMUS VII prináša do Bratislavy aj prestížnu medailu Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje v štyroch kategóriách: Hudba a umenie, Vedecká tvorba, Filmy a zábava a Celoživotné dielo.
Festival otvorí 12. mája koncertom legendárny priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre. Svoje festivalové vystúpenie nazval „Bridge from the Future". Na pódiu sa k Jarremu ako špeciálny hosť pripojí Brian May, gitarista skupiny Queen. Koncert sa uskutoční v areáli výstaviska Incheba pri Moste SNP a bude zadarmo prístupný verejnosti.
Festival prináša aj nevídaný hudobný program s exkluzívnymi vystúpeniami populárnej kalifornskej punk-rockovej skupiny The Offspring, Tonyho Hadleyho - bývalého speváka britskej popovej ikony z 80. rokov Spandau Ballet, všestrannej umelkyne Laurie Anderson - a ďalších jednorazových živých vystúpení, ktoré budú čoskoro oznámené spolu s kompletným line-upom tohto úžasného ročníka.
Okrem toho má organizácia STARMUS podpísané dohody s hlavnými slovenskými univerzitami a akademickými inštitúciami, ako sú Univerzita Komenského v Bratislave alebo Vysoká škola výtvarných umení a dizajnu, Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Masarykova univerzita v Brne v Českej republike. Prostredníctvom týchto akademických spoluprác bude STARMUS realizovať svoj "Mestský program" s exkluzívnymi aktivitami medzi prednášajúcimi a slovenským akademickým prostredím, ako aj niekoľko dobrovoľníckych programov, ktoré budú súčasťou festivalu. Pri tohtoročnom ročníku sa STARMUS spojil so slovenským gigantom v oblasti kybernetickej bezpečnosti, spoločnosťou ESET, ktorá je v prvom rade zameraná na výskum a hrdo manifestuje svoju podporu vede prostredníctvom ceny ESET Science Award. Aj preto festival oslavuje svoj siedmy ročník v Bratislave, hlavnom meste Slovenska.
Okrem toho STARMUS VII sponzorujú VÚB Banka - druhá najväčšia banka na Slovensku a prvá banka, ktorá sa Zeleným manifestom 2020 prihlásila k udržateľnosti a ochrane životného prostredia, OMEGA, renomovaný švajciarsky výrobca hodiniek a tradičný sponzor STARMUS-u, a KIA Slovakia, ako partner tohto výnimočného ročníka v oblasti mobility.
Festival má tiež tú česť potvrdiť, že STARMUS VII sa bude konať pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a mládeže SR, primátora Bratislavy a pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
PROGRAM FESTIVALU:
1. DEŇ, pondelok 13. mája
Úvodná prednáška Dr. Jane Goodall, DBE - Inštitút Jane Goodall a Posol mieru OSN
- Prednášky: Mary Robinson, Katharine Hayhoe, Nathaniel Keohane, Mary Kaldor, Steven Chu, Sylvia Earle, Maureen Raymo
- Panelové diskusie: Damia Barcelo, Ros Rickaby, Bob Bishop, Olivia Lazard, Svitlana Krakovska a Chris Rapley, Staffan Qvist
2. DEŇ, utorok 14. mája
- Prednášky: Edvard Moser, Charlie Duke, Tony Fadell, Bernhard Schölkopf, Richard Marko, Neil Lawrence, Philip Torr, Gary Marcus, Roeland Nusselder
- STAR Party: umelci budú čoskoro ohlásení v plnom zložení
3. DEŇ, streda 15. mája
- odovzdávanie medailí Stephena Hawkinga a koncert Sonic Universe
- Slávnostné odovzdávanie cien, ktoré povedú populárny vedecký komik Robin Ince a zakladatelia STARMUS-u Garik Israelian a Brian May
- Koncert Sonic Universe na čele s kapelou The Offspring a Tony Hadley ako špeciálny hosť, po ktorom budú nasledovať ďalšie jednorazové špeciálne vystúpenia
4. DEŇ, štvrtok 16. mája
- Prednášky: Pietro Barabaschi, Martin Rees, George Smoot, Michel Mayor, Laurie Anderson, Anton Zeilinger, Donna Strickland, Emmanuelle Charpentier, Kurt Wüthrich
- 108‘ Okrúhly stôl - najexkluzívnejší okrúhly stôl Starmusu na počesť historického letu Jurija Gagarina, ktorý sa stal prvým letom človeka do vesmíru (priamy prenos na kanáli STARMUS youtube)
o Panelisti: Jane Goodall, Kip Thorne, Laurie Anderson, Chris Hadfield, Dexter Holland, Garik Israelian, Emmanuelle Charpentier, Martin Rees, Katharine Hayhoe a Steven Chu
5. DEŇ, piatok 17. mája
- Prednášky: Kam Ghaffarian, Kathryn Thornton, Chris Hadfield, Kip Thorne & Lia Halloran, Carole Mundell, Dante Lauretta, Brian Green
- Panelová diskusia: Joel Parker, Patrick Michel, Scott Hubbard, Garret Reisman
Vstupenky si môžete zakúpiť cez TICKETPORTAL.
Vstupenky zahŕňajú:
]]>
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Brose.
V rozhovore sa dozviete:
Brose je spoločnosť, ktorá sa zaoberá nielen výrobou ale aj vývojom dverových systémov do automobilov, čo na Slovensku nie je úplne bežné, ste takpovediac svetlým príkladom toho, že na Slovensku dokážeme robiť vývoj a uvádzať ho aj do praxe?
Sme nadnárodná spoločnosť, máme približne 31 tisíc zamestnancov v rámci celého sveta. Sme štvrtou najväčšou rodinnou dodávateľskou spoločnosťou v rámci automotive, pôsobíme v 25 krajinách sveta a máme tri väčšie divízie. Je to divízia exteriér, interiér a divízia rôznych elektronických pohonov do automobilov. Na Slovensku sme práve rozbehli časť z divízie exterior, kde sme v roku 2015 začali s výrobným závodom. Vrátim sa späť k vašej otázke, či u nás funguje vývoj. Po spustení výroby sme si spravili aj prieskum toho, či je možné u nás etablovať vývojové centrum. Prieskum nám ukázal, že tá možnosť tu je, máme tu vysoké školy, máme tu ľudí, ktorí vývoj dokážu robiť a preto sme sa rozhodli urobiť tento krok. V súčasnosti, z celkového počtu okolo 1300 zamestnancov v Prievidzi, máme 20 percent čisto zamestnancov vývoja. S vývojom je to tak, že keď začnete s niečím čo dokážete vyrábať a vývoj vám dopĺňa pohľad do budúcnosti. To znamená, že Brose sem neprišlo na päť, desať či dvadsať rokov, ale je to naozaj dlhodobý horizont. A keď chcete vytvoriť vývojové centrum, tak potrebujete k tomu špecifických ľudí, potrebujete veľmi špecifické know how a skúsenosti. A tie nedokážete nadobudnúť v priebehu mesiacov, roka či dvoch tiež nie, je to dlhodobý proces, kedy to skúšate.
Zároveň je vaša spoločnosť vizionárska v zmysle interných procesov, apelujete na uvoľnenú atmosféru na pracovisku, ani toto v slovenských podmienkach nie je úplne bežné, skôr by som povedala, že sa to firmy len postupne učia, ako je to u vás a čo na to hovoria zamestnanci?
Približne nejakých 35 percent času človek strávi v práci, keď odrátam spánok a víkendy, tak je to aj oveľa viac, a keď sa rozprávame o vývoji a o činnostiach spojených s ním, tak je nutné, aby ten kolega, zamestnanec, ten čas na pracovisku tráviť chcel, aby nebol k tomu nejakým spôsobom donucovaný. Vrátim sa trošku do histórie, sám som zažil v automotive nejaký ten rok a je to, desať či pätnásť rokov dozadu, kedy tento priemysel vyzeral tak, že ste dostali čiastočnú informáciu, dostali ste k tomu nejaký príkaz, plus nejaké obmedzenie a nariadenie, a bolo povedané vykonaj. To v dnešnej dobe už nefunguje. Situácia na trhu sa otočila a my sa snažíme byť viac inovatívni. Poviem jeden z príkladov, môže sa vám stať, že príde nový zamestnanec, príde kolega z vysokej školy a stretne na pracovisku 50 nových ľudí. S niektorými si potyká, s niektorými si vyká, sadnú si spolu do nejakej miestnosti ako projektový tím a teraz možno sa bojí opýtať kolegu vedľa, pretože rozmýšľa nad tým, či si s ním potykal alebo nie. Čiže jedna z týchto vecí, ktoré sme u nás zaviedli od začiatku je, že keď niekto k nám nastúpi, hneď si všetci tykáme a nemusíme tým pádom uvažovať nad tým, či sme si už potykali alebo nie...Je však nutné k tomu povedať, že to, že si tykáme ešte neznamená, že sme vonku na nejakom zápase ale naozaj sme v pracovno-právnom vzťahu a preto na to potrebujete určitý typ ľudí. Úspešne sa nám darí týchto ľudí nájsť, musím povedať, že to u nás funguje vynikajúco a sme veľmi otvorení takýmto záležitostiam. Tím a spolupráca je pre vývoj veľmi dôležitá. Veľmi sa mi páči jeden výrok, ktorý použil Steve Jobs, keď povedal: „Nenajímate tých múdrych a inteligentných ľudí nato, aby ste im následne hovorili, čo majú robiť. Je to presne naopak. Tí ľudia vám povedia, čo máte robiť.“ A preto, je tá uvoľnená atmosféra, podľa môjho názoru, vo vývojových spoločnostiach veľmi dôležitá.
To je veľmi zaujímavé a treba povedať aj to, že idete ešte ďalej ako konkurenčné firmy v tom, že poskytujete štedrý home office, flexibilný pracovný čas, osvedčuje sa vám táto stratégia? Je totiž ešte veľa manažérov, ktorí si myslia, že to nie je efektívne, čo by ste im nato povedali..?
Existujú na to viaceré názory. Rozprával som sa o tom s viacerými kolegami, dokonca som zisťoval aj informácie v materských spoločnostiach. Ja vám poviem môj osobný názor, ktorý je čiastočne potvrdený aj meraniami, pretože my si meriame efektivitu kľúčovými ukazovateľmi. Čo sa nám potvrdilo je, že home office a plne flexibilný pracovný čas našu efektivitu neznížili. Rovnako musím priznať, že ju ani nezvýšili, ale zostala na tej istej úrovni. Čo ma vedie späť k tej predošlej otázke o atmosfére na pracovisku. Máte rôzne typy ľudí v rámci spoločnosti, niektorí prácu z domu doslova vyžadujú, niektorí ju potrebujú v prípade, že idú robiť nejaké administratívne činnosti. U nás máme modernú spoločnosť, máme otvorený pracovný priestor, to znamená, že ľudia sedia jeden vedľa druhého, prebiehajú tam medzinárodné diskusie, je tam určitá forma pracovného ruchu a v prípade, že máte spraviť nejakú administratívnu činnosť, pri ktorej sa potrebujete sústrediť, tak podľa môjho názoru je vtedy home office výhodou, ak máte doma na to prispôsobené prostredie. Tak presne na toto sme sa zamerali. Musím priznať, situácia s koronou nás posunula v tomto smere výrazne dopredu, ako aj väčšinu spoločností, ale nespravili sme ten krok naspäť. To znamená, že keď skončil tento príkaz, tak jednoducho sme v tom pokračovali. Nastavili sme si určité hranice a bariéry, aby tam nejaké pravidlá boli, napríklad home office si človek so svojím priamym nadriadeným potvrdzuje dopredu, čo je logické, nejde to cez oddelenie ľudských zdrojov alebo priamo cezo mňa, pretože ten daný priamy nadriadený vie najlepšie, či si ten home office môžete zobrať alebo nie, ale sme v tomto veľmi otvorení, a ako som spomínal, osvedčilo sa nám to. Častokrát som konfrontovaný s otázkou, koľko toho home officu poskytujeme, sto percent, nula percent? Môj osobný názor je, že v prípade, ak hovoríme o extrémoch, nula alebo sto, tak to asi nie veľmi dobre funguje. Ale keď ste niekde v strede medzitým, tak sa nám naozaj dlhodobo meraniami osvedčuje, že tento koncept je dobrý a mal by tak fungovať aj ďalej. A v kombinácii s flexibilným pracovným časom sme dostali od zamestnancov spätnú väzbu, že to bol vynikajúci krok a veľmi sa im to páči a využívajú to. Efektivita sa nám neznížila ani nezvýšila, ale atmosféra na pracovisku sa určite zlepšila. Máte role a pozície, kde to nie je možné z charakteru vykonávanej práce, jednoducho tí ľudia musia tráviť čas v práci, a na tie pozície, kde je to viac či menej možné a tým, že sme projektovo orientovaná spoločnosť a nápady vznikajú samozrejme kooperáciou ľudí, rôznymi názormi, tak je dobre, keď sa kolegovia spolu stretnú a vidia, ale zase nie je dobré striktne vyžadovať jedno alebo druhé. Moderný pracovný trh to dokonca automaticky vyžaduje. A nie je to už forma benefitu ale skôr požiadavka trhu.
Aké ďalšie benefity ponúkate svojím zamestnancom?
Z tých ďalších benefitov máme viac štandardné veci, ako sú príspevok do tretieho dôchodkového piliera, príspevok na dopravu, či rôzne športové aktivity a akcie v rámci firmy. Teraz sme práve robili menší prieskum a vyšlo nám z neho, že by bolo dobré mať psychologické poradenstvo. Neviem, či to je úplne štandardom, ale zamerali sme sa na to a máme jednu spoločnosť, ktorá nám poradenstvo poskytuje online nielen pre našich zamestnancov ale aj pre ich rodinných príslušníkov. Doba, v ktorej žijeme, je náročná, a pokiaľ nám takáto forma pomôže, tak prečo nie. V neposlednom rade by som určite rád spomenul jeden dosť výnimočný benefit, sme myslím len dve automotive spoločnosti na Slovensku, ktoré poskytujú tento benefit a je to firemná škôlka. Náš majiteľ, ktorý sídli v Nemecku, je sociálne veľmi zodpovedný a do komunity, kde sa Brose nachádza, sa snaží aj prispievať. A tak sme vybrali miesta v rámci Brose, kde to podľa nás dáva zmysel, aby tá škôlka bola postavená a práve Prievidza je jedným z týchto miest. Zhruba pred rokom a pol sme začali stavať samostatnú budovu, je to veľmi moderná stavba so všetkým vybavením, ktoré ku škôlke patrí, je v rámci areálu ale samozrejme oddelená, aby to bolo chránené. Zamestnali sme špecialistov v tejto oblasti a od septembra tohto roku škôlku otvoríme pre deti našich zamestnancov. Mali sme aj deň otvorených dverí, kde si kolegovia mohli priestory pozrieť, a sú naozaj veľmi pekné. Ešte v rámci benefitov spomeniem to, že čím ďalej tým viac mladých ľudí sa zaujíma o životné prostredie. Na pohovoroch sme konfrontovaní s celkom zaujímavými otázkami, napríklad ako prispievame k ochrane životného prostredia, k jeho obnoviteľnosti, a v tomto smere sme celkom aktívni. Investovali sme približne pred rokom niekoľko miliónov eur do obnoviteľného zdroja elektrickej energie, kde sme celú našu fabriku, 70 tisíc metrov štvorcových, pokryli fotovoltaickými panelmi, a tým pádom sme schopní si vytvárať zhruba 50 percent energie z obnoviteľných zdrojov. Celá spoločnosť Brose sa zaviazala do roku 2039 byť úplne CO2 neutrálnou, a týka sa to aj našich dodávateľov.
Záleží vám na tom, aby bol každý zamestnanec spokojný a zároveň, aby rástol. Ako podporujete zamestnancov v ich profesijnom raste?
To je veľmi zaujímavá otázka, ja osobne som toho názoru, že naši zamestnanci by mali dostávať šancu vždy, keď je to možné. Máme dlhodobé plánovanie, vieme kam chceme rásť, vieme, že sa otvárajú nové pozície a ja som vždy najradšej, keď sa každá pozícia, nemusí to byť len vedúca pozícia, k tomu sa ešte dostanem, obsadí našim interným kolegom. Je to vynikajúci odkaz pre organizáciu aj pre všetkých kolegov, ktorí vidia, že to dáva zmysel. A presne o to nám ide, aby každý kolega videl kam smerujeme, a aký zmysel mu to dáva. V tomto ohľade si myslím, že sme, ako spoločnosť, celkom dobre nastavení, pretože nemáme možnosť rastu len po línii riadiacich pozícií a manažmentu, ale zameriavame sa aj na expertný rast. A potom, tretiu os profesijného rastu máme v rámci projektového manažmentu. Máte ľudí, ktorí nechcú ísť na vedúce pozície, majú radi to, čo robia, chcú sa v tom stať väčšími expertmi a toto je u nás celkom silne rozvinuté, respektíve začíname s tým dobre pracovať. Čo je úžasné na tom, že to nie je len v Prievidzi, teraz hovorím celosvetovo o Brose. Akonáhle dostanete štatút expert, tak ste expert na medzinárodnej úrovni. Dostať tento prívlastok vôbec nie je jednoduché, máme pár expertov v rámci spoločnosti, ale to už sa napríklad bavíme o tom, že tí ľudia chodia prednášať na vysoké školy v danej oblasti. Z celého sveta sa im ozývajú kolegovia a pýtajú sa ich na riešenia, alebo chcú radu ohľadom tých najzložitejších vecí, ktoré pri vývoji našich produktov máme. Čo sa týka lídershipu, vždy si sadnem s našimi kolegami, s celým manažmentom, a pýtam sa najprv na interného kandidáta, preberieme si komplet celé portfólio našich ľudí, kde vidíme, že ich potenciál treba rozvíjať. Máme programy, kde ľudí na vedúce pozície trénujeme už dopredu. Napríklad, aj keď tam tá pozícia zatiaľ nie je, ale vidíme výhľadovo, že za tri roky bude, tak už pracujeme na tom s človekom, ktorý je dobrý a chce to robiť. Má to svoje plusy, že ten človek je pripravený, keď daná situácia nastane, a má to aj svoje mínusy, keď sa náhodou situácia zmení, vtedy musíte s tým človekom ďalej nejakým spôsobom pracovať. Práve vtedy nám dosť pomáha tá otvorená atmosféra, pretože u nás sa informácie neskrývajú, ale sa otvorene a nahlas hovoria. Myslím si, že ľudia vám budú veriť len vtedy, keď ste autentický a ukážete im, čo je na tej ceste, kam smerujete vy aj pre nich, aby rozumeli tomu, kam spoločnosť ide a prečo by tam mali ísť s vami. V tomto smere si myslím, že to u nás celkom dobre funguje a budeme v tom určite pokračovať.
]]>STARMUS v spolupráci so spoločnosťou ESET opäť potvrdzuje, že je najambicióznejším vedecko-hudobným festivalom na svete a v máji tohto roku prinesie do Bratislavy najinšpiratívnejšiu debatu o budúcnosti planéty, ktorá na celý týždeň premení slovenské hlavné mesto na svetové hlavné mesto vedy. Podujatie podporuje aj VÚB banka, prvá banka, ktorá sa Zeleným manifestom 2020 prihlásila k udržateľnosti a ochrane životného prostredia.
STARMUS VII prinesie do mesta deväť laureátov Nobelovej ceny, astronautov, špičkových výskumníkov a najväčšie osobnosti v oblasti klimatických zmien, životného prostredia, umelej inteligencie a kybernetickej bezpečnosti.
Toto je prvý ročník STARMUSu, ktorý sa zameriava na planétu Zem ako najúžasnejšiu planétu vo vesmíre. Rovnako, ako v predchádzajúcich ročníkoch, sa na festivale stretne veľké množstvo nositeľov Nobelovej ceny - napríklad Michel Mayor, Emmanuelle Charpentier alebo Kip Thorne a svetových ikon, ako je Dr. Jane Goodall DBE a hudobná legenda Brian May, ktorý je tiež spoluzakladateľom festivalu. Ďalšími rečníkmi budú astronauti Chris Hadfield, ktorý v minulosti velil medzinárodnej vesmírnej stanici ISS či Charlie Duke, ktorý bol súčasťou misie Apollo 16 a kráčal po mesiaci.
Festival prináša do Bratislavy aj prestížnu medailu Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje v štyroch kategóriách: Hudba a umenie, Vedecká spisba, Filmy a zábava a Celoživotné dielo.
Festival otvorí 12. mája koncertom legendárny priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre. Svoje festivalové vystúpenie nazval „Bridge from the Future". Na pódiu sa k Jarremu ako špeciálny hosť pripojí Brian May, gitarista skupiny Queen. Koncert sa uskutoční v areáli výstaviska Incheba pri Moste SNP a bude zadarmo prístupný verejnosti.
Festival prináša aj nevídaný hudobný program s exkluzívnymi vystúpeniami populárnej kalifornskej punk-rockovej skupiny The Offspring, Tonyho Hadleyho - bývalého speváka britskej popovej ikony z 80. rokov Spandau Ballet, všestrannej umelkyne Laurie Anderson - a ďalších jednorazových živých vystúpení, ktoré budú čoskoro oznámené spolu s kompletným line-upom tohto úžasného ročníka.
Okrem toho má organizácia STARMUS podpísané dohody s hlavnými slovenskými univerzitami a akademickými inštitúciami, ako sú Univerzita Komenského v Bratislave alebo Vysoká škola výtvarných umení a dizajnu, Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Masarykova univerzita v Brne v Českej republike. Prostredníctvom týchto akademických spoluprác bude STARMUS realizovať svoj "Mestský program" s exkluzívnymi aktivitami medzi prednášajúcimi a slovenským akademickým prostredím, ako aj niekoľko dobrovoľníckych programov, ktoré budú súčasťou festivalu a budú zadarmo prístupné verejnosti na Hlavnom námestí v Bratislave.
Pripravili sme pre vás kvíz, v ktorom sa dozviete veľa zaujímavých informácií o festivale STARMUS:
Čo všetko viete o festivale STARMUS? |
]]>
Novovznikajúci rezidenčný bytový komplex ponúka desiatky bytov, pričom v každom zo šestice domov sa nachádza najviac 22 bytov, čo naznačuje komornejší charakter bývania. Byty sú navrhnuté na štyroch nadzemných podlažiach s piatym ustúpeným. V prvom objekte budú jedno a dvojizbové byty. Zvyšných päť bytových domov bude zahŕňať aj troj-, štvor- a päťizbové byty. Zelené strechy a fasády v projekte prispievajú k zlepšeniu kvality vzduchu, izolácii a estetike budov a lokálna rekuperácia s podlahovým vykurovaním zase zabezpečuje efektívne využitie energie, čo sa prejaví na znížení mesačných nákladov na bývanie. Posuvné tienidlá na balkónoch umožňujú prispôsobiť si množstvo slnečného svetla a súkromia, zatiaľ čo priestranné balkóny poskytujú priestor na relaxovanie a vychutnávanie si výhľadov na okolitú prírodu. Zo strany od Ulice Svornosti sa nachádza ochranný val, ktorý odhluční ruch ulice, zelený val zo severnej strany zas vytvára prirodzený zatrávnený priestor na voľné využitie. Architekti sa tak snažili minimalizovať ekologický odtlačok a vytvoriť trvalo udržateľné prostredie pre budúce generácie.
Tento projekt myslí na voľný čas svojich rezidentov oveľa viac než ktorýkoľvek iný podobný projekt. Voľnočasová zóna totiž počíta s dvomi bazénmi, pre dospelých i pre deti, čo je v našich podmienkach naozaj výnimočné. Nechýba tu klasické detské ihrisko, priestor pre vonkajší fitnes, vyvýšené záhony či altánky so sedením, čo sľubuje bohaté možnosti na aktívny oddych a relax budúcich obyvateľov Laurinho dvora. Pokojný a bezpečný životný priestor zabezpečia kontrolované vstupy, kamerový systém, podzemné parkovanie s bezpečnostnou závorou a súkromný prístup na hrádzu Malého Dunaja pre šport či prechádzky.
Menej poschodí aj bytov v každom dome znamená viac možností spoznať svojich susedov aj po mene a nežiť izolovane a anonymne. Komunita je tak jedným z hlavných pilierov tohto projektu. Súkromný dvor medzi domami je navrhnutý tak, aby čo najviac podporoval interakciu a komunikáciu medzi jeho obyvateľmi. Otvára sa tak priestor pre skutočnú komunitu ľudí, ktorí sa môžu priateliť a podporovať.
Parkovanie pre rezidentov bude zabezpečené najmä v podzemnej garáži. Samozrejmosťou sú aj pivničné priestory, príprava na nabíjanie elektromobilu či výťah, vďaka ktorému sa suchou nohou prepravíte až k bytovým dverám. Ďalšie parkovacie miesta budú umiestnené vonku, kde sa počíta aj s parkovaním návštevníkov bytového komplexu. Súčasťou areálu bude aj cyklopoint s bezpečným odkladaním bicyklov a cyklostojany pred každým domom. Investor avizuje aj prepojenie s cyklotrasou pri Malom Dunaji nachádzajúcou sa tesne pri rezidenčnom komplexe, ktoré bude prístupné len rezidentom.
Rýchlu a pohodlnú mobilitu zabezpečuje blízke napojenie na diaľnicu R7 a obchvat, ale aj viaceré zastávky spojov mestskej hromadnej dopravy, ktoré sú neďaleko komplexu a spoja jeho obyvateľov s ostatnými časťami Bratislavy. V tesnom či blízkom okolí sa nachádzajú zdravotnícke, školské aj predškolské zariadenia, ako aj pošta či banky. Pre nevyhnutné nákupy nájdete v blízkosti nákupnú zónu Kaufland, Lidl aj Billa. Všetko ostatné si rezidenti môžu nechať doručiť do praktických a obľúbených balíkomatov, ktoré budú priamo v komplexe. Táto novovznikajúca lokalita vyzerá ako príjemné miesto na život a poskytuje výhodné, praktické a moderné bývanie s množstvom zaujímavých benefitov pre jej rezidentov. Cena za meter štvorcový pritom začína už pri sume 3 400 eur.
Viac informácií hľadajte na www.laurindvor.com.
]]>Tento rok je pre Rybu Žilina výnimočný – nesie sa v znamení dvoch okrúhlych výročí. Priblížite fanúšikom žilinskej tresky, s akými udalosťami oslavy u vás súvisia?
V prvom rade ide o míľnik, aký si môže pripomínať len málo producentov potravín na Slovensku. Už rovných 100 rokov máme u nás v Žiline najdlhšie nepretržite fungujúci závod na výrobu rybích špecialít na Slovensku, na čo sme veľmi hrdí. Oslavujeme zároveň sedemdesiate „narodeniny“ našej žilinskej tresky, ktorej výroba sa v Žiline datuje od roku 1954.
Treska zo Žiliny je skutočne legendárny výrobok, ktorý obľubujú celé generácie. Ako vlastne vznikla jej receptúra?
Receptúru na tresku, tak ako ju dnes poznáme, vytvoril Július Boško - kuchár a cukrár pôvodom z Nového Mesta nad Váhom, ktorý pracoval v bratislavskej prevádzke národného podniku Ryba. Jeho špecialita vtedy dostala názov treska v remuláde. Novinku si ľudia okamžite obľúbili a ešte v tom istom roku sa začala vyrábať aj v žilinskom závode, ktorý bol súčasťou Ryby. Treska, vyrábaná z vareného mäsa aljašskej tresky, marinovanej zeleniny a majonézy, sa stala v klasickej kombinácii s rožkom neoficiálne naším národným jedlom. Zaujímavosťou je, že sa nevyrába nikde inde na svete, iba na Slovensku.
A práve Ryba Žilina je oficiálne najväčším výrobcom tejto špeciality...
Áno, uvedomujeme si naše postavenie lídra, ktorého úlohou je chrániť historické dedičstvo tohto ikonického produktu a zároveň ísť s dobou a prinášať neustále novinky. Dlhodobo si udržiavame pozíciu najväčšieho producenta rybieho a lahôdkového sortimentu. V segmente tradičných rybích špecialít máme štandardný trhový podiel 60 %. Mesačne vyrobíme viac ako 300 ton tresky. Žilinská Treska Exklusiv je dlhodobo najpredávanejšou treskou a podľa prieskumov trhu, ktoré pravidelne realizujeme, zákazníkom spomedzi tresiek na trhu aj najviac chutí. (zdroj: Prieskum výkonnosti značiek od agentúry 2muse, online panel s riadeným prístupom, populácia Slovenska 15-65 rokov, 809 respondentov, január 2024)
Hovoríte, že dbáte na tradíciu aj inovácie vo výrobe. Ako konkrétne k tejto úlohe pristupujete?
Naša priorita je napĺňať očakávania zákazníkov viacerých generácií. Ryba Žilina bola na našom trhu vždy lídrom, ktorý nastavoval trendy a uvádzal inovácie. Žilinská treska bola prvá, ktorú sme zákazníkom postupne priniesli aj s vyšším podielom rybieho mäsa, bez umelých sladidiel, s prídavnými látkami obmedzenými len na nevyhnutné minimum. Na rozdiel od iných výrobcov, v našej treske nenájdete kontroverzný konzervant benzoan sodný. Dlhodobo ako prví prichádzame aj s produktovými novinkami.
Ako prijímajú Slováci novinky v pomerne konzervatívnom segmente tresiek či lahôdkových špecialít? Ako rýchlo si na ne zvykajú?
S prijímaním našich noviniek na trhu máme veľmi dobré skúsenosti. Pred uvedením nového produktu sledujeme odborné štúdie, uskutočňujeme dôkladný prieskum trhu, reflektujeme na podnety od zákazníkov. To je aj príklad nášho najnovšieho produktu Tresky Cottage Exklusiv, ako aj prvej vegánskej alternatívy klasickej tresky Vegan Exklusiv či ďalších noviniek z čisto rastlinného portfólia. Spotrebitelia na tieto nové špeciality na pultoch potravín reagujú pozitívne a pomerne rýchlo. Súvisí to, samozrejme, už aj s postupnou zmenou preferencií v stravovaní, čo je vidno hlavne u mladších konzumentov. Ako lídri na trhu si uvedomujeme, že nové generácie chcú ochutnávať nové chute. Zároveň je však naším dlhodobým poslaním udržiavať rovnováhu medzi trendmi a tradíciou. Stále obsluhujeme významnú časť zákazníkov, ktorí očakávajú výrobky, na ktoré sú zvyknutí celé desaťročia. A my chceme ponúknuť top kvalitu a chuť všetkým bez rozdielu. Samozrejme, aby sme mohli napredovať vo výrobe, kľúčové sú pre nás investície do modernizácie závodu a procesov.
Ako sa modernizácia a inovácie v technológiách odzrkadľujú na zvyšovaní kvality výrobkov?
V ostatných rokoch sme veľa investovali hlavne do nových technologických zariadení, ktoré zvyšujú kvalitu aj bezpečnosť vyrábaných potravín ako aj materiálovú a energetickú efektívnosť procesov.
Aj vďaka tomuto a ďalším krokom má dnes žilinská treska výrazne menej prídavných látok v porovnaní s minulosťou. Prinášať produkty s čo najnižším obsahom prídavných látok „E“ je naša dlhodobá stratégia, za ktorou si stojíme a v ktorej nebudeme poľavovať. Samozrejme, zárukou najvyššej kvality tresky sú aj samotné suroviny – najmä hĺbkovo zmrazené filety aljašskej tresky a zelenina a v našom závode vyrábaná majonéza. Technológie nám zároveň umožňujú spracovávať suroviny spôsobom, aby si zachovali čo najlepší prínos aj z hľadiska prirodzeného obsahu živín.
Do akej miery pomáhajú modernejšie stroje a procesy vašim zamestnancom?
Nové technológie a spôsob výroby jednoznačne zvyšujú kvalitu práce našich zamestnancov. Tí sa môžu vďaka tomu starať najmä o plynulosť produkcie, obsluhu strojov a majú tak ešte viac pod kontrolou kvalitu na výstupe. Ryba Žilina si historicky aj v súčasnosti udržiava miesto popredného zamestnávateľa v žilinskom regióne – prácu dáva viac ako 450 ľuďom. Mnohí z našich kolegov a kolegýň pracujú v Rybe desiatky rokov a aj vďaka ich skúsenostiam a know-how sa nám darí neustále rásť a udržiavať kvalitu produkcie.
Ktoré ďalšie investičné rozhodnutia v žilinskom závode vám umožňujú dosahovať vaše ciele?
Stále viac sa zameriavame na znižovanie dopadu našej výroby a podnikania na životné prostredie. Tak ako chceme pre budúce generácie zachovať ikonickú tresku, máme cieľ ísť príkladom aj v environmentálnej sfére. Celkovo je v rámci prevádzok Ryba Žilina a našej materskej spoločnosti PRETO na strechách nainštalovaných už takmer 1300 fotovoltaických panelov. V zapájaní obnoviteľných zdrojov energie budeme pokračovať a čoskoro si tak dokážeme vyrobiť až jednu pätinu spotreby elektriny ročne. Intenzívne sa zaoberáme aj redukciou podielu plastu v obaloch. Znížením hmotnosti o 0,4g plastu na jeden téglik vieme ročne ušetriť takmer 10 ton plastu. Upustili sme od využívania freónových chladiacich zariadení a nahradili ich efektívnejšími a ekologickejšími zariadeniami. Uvedomujeme si, že ide o beh na dlhú trať. Naďalej sa chceme zlepšovať a patriť v potravinárstve medzi lídrov v investíciách do zelených riešení.
V jednej z predošlých odpovedí ste sa už dotkli produktových noviniek. Na ktoré špeciality, ktoré vyšli zo žilinského závodu v ostatnom období, ste vy osobne najviac hrdý a prečo?
Spomeniem opäť našu novú verziu Tresky Exklusiv s cottage syrom. Tá je pre nás jasným dôkazom, že naša dlhodobá snaha dopriať chuť a kvalitu originálnej žilinskej tresky čo najviac Slovákom, sa vypláca. Pri vývoji novinky sme sa zamerali na mladých, aktívne žijúcich ľudí a športovcov, ktorí oceňujú benefity ako vyšší podiel proteínov či nižší obsah kalórií a cukru. Reakcie na ňu, a to nielen od týchto spotrebiteľov, sú mimoriadne pozitívne. V tomto produkte vidíme veľkú budúcnosť. Tešia nás odozvy trhu aj pri rozširovaní nášho vegánskeho portfólia. Týmto výrobkom prichádzajú čoraz viac na chuť nielen vegáni, vegetariáni ale aj tí, ktorí chcú z rôznych dôvodov „len“ obmedziť konzumáciu mäsa. Naša prvá „vegánska treska“ Vegan Exklusiv sa dokonca umiestnila na prvom mieste v hlasovacej súťaži Rastlinný produkt roka 2023, za ktorou stojí iniciatíva Jem pre Zem. Kvalitu týchto produktov však oceňujú nielen zákazníci ale aj partneri v biznise. V tejto sfére sa nám podarilo nadviazať partnerstvo so svetovou špičkou medzi producentmi vegánskych potravín – značkou Violife. Tento rok sme však s novinkami ešte len začali – v týchto dňoch dokonca prišla na trh už aj Treska Cottage Exklusiv s pažítkou, pripravujeme špeciálnu limitovanú verziu tresky k 70. výročiu. S novinkami rozhodne nekončíme.
Ryba Žilina má pod sebou tri hlavné značky. Aké ciele máte pre ne zadefinované? Ako vidíte vašu víziu do budúcnosti?
V rámci značky PRETO Ryba Žilina chceme dlhodobo strážiť receptúru tradičných rybích špecialít, rozširovať nielen toto portfólio, ale tiež rozvíjať ponuku mrazených rýb najvyššej kvality. Značkou PRETO Radoma pokrývame primárne segment rokmi overených lahôdkových šalátov. Prinášame v rámci nej aj pestrú paletu poctivých nátierok či praktické polotovary, ktoré chceme dostať do každej kuchyne. A ako som už spomenul, značkou PRETO Radoma Vegan máme ambíciu ponúkať tie najchutnejšie rastlinné alternatívy lahôdkového sortimentu pre každého. Nech už zákazník siahne po ktoromkoľvek z nami vyrábaných produktov, chceme, aby mal istotu, že si kupuje chutné potraviny, pri ktorých dbáme o suroviny, spôsob výroby a tiež obsah len tých nevyhnutných prídavných látok. Aj naďalej chceme prinášať zo Žiliny len to najlepšie.
]]>Zážitok z ohňa a jedla
Priekopníkom vo využívaní sezónnych produktov z miestnych zdrojov a jedla z farmy na stôl je reštaurácia Lowe. Otvorená kuchyňa s grilom na drevné uhlie a pecou na drevo vťahuje návštevníkov priamo do diana, kde sa zúčastnia rustikálneho kulinárskeho zážitku. Lowe je držiteľom Zelenej hviezdy Michelin z roku 2022, ktorú udeľujú reštauráciám s environmentálne udržateľnými postupmi. Vyskúšajte napríklad Žlté šrotové kari so zázvorovou kôrou, stonkami koriandra a rybími hlavami.
Udržateľná kuchyňa roka
Vo finančnej štvrti Dubaja stojí zato ochutnať modernú európsku kuchyňu, ovplyvnenú španielskou gastronómiou, ktorá využíva lokálne suroviny a podporuje miestnych farmárov a rybárov. Reštaurácia Boca zaviedla celý rad opatrení, ako je odmietnutie plastov na jedno použitie, vykonávanie auditov prevádzok kuchýň a barov a spoluprácu s rovnako zmýšľajúcimi partnermi. Vyslúžili si zato cenu Gault&Millau 2022 SAE - Udržateľná kuchyňa roka a nedávno ich uviedli na prestížnom zozname 50 najlepších objavov. Vyskúšajte Záhradu na púšti – čo tvorí miestna cvikla, pyré z pečeného baklažánu, nakladaný melón, miestne bylinky a jedlé kvety.
Odvážne jedlá
Teible sa zameriava na odvážne jedlá. Kuchyňu vedie šéfkuchár Carlos Frunze, ktorý každú sezónu vytvára „bistronomické“ menu, pričom sa inšpiruje nielen svojím mexickým a ruským dedičstvom, ale aj jedinečným dubajským ekosystémom, klímou a prírodnými zdrojmi. Menu reštaurácie je ukážkou Frunzeho vášne pre fermentáciu, pričom každé jedlo pozdvihne domáce kimchi, kysnuté cesto a množstvo nakladaných ingrediencií. Vyskúšajte hovädzí tatarák Garum, vyrobený z miestnej hovädzej sviečkovice, podávaný s hubami, vaječným žĺtkom a žeruchou.
Wellness kaviareň
Paus Café, v dubajskej štvrti Umm Suqeim, je moderná wellness kaviareň. Ponúka nielen široký sortiment kávy, čaju a džúsov, ale poskytuje aj wellness kurzy a masáže. Zelené nádvorie kaviarne a svetlý a vzdušný interiér sú ideálnym miestom na relaxáciu a oddych. Kaviareň sa zaviazala používať trvalo udržateľné suroviny z miestnych zdrojov, podporovať miestnych farmárov a propagovať filozofiu „z farmy na stôl“. Jedlom na vyskúšanie môže byť napríklad Zamatový baklažán a nadýchaná ryža ghee.
Večera na streche
Moonrise sa nachádza na streche elegantnej veže Eden House v Dubaji, ktorá ponúka úchvatný výhľad na panorámu centra mesta i pláž Jumeirah. Zažijete tu 11-chodové degustačné menu s ingredienciami zo Stredného východu a kulinárskymi príbehmi pod vedením najmladšieho dubajského šéfkuchára Solemanna Haddada, ktorý získal v roku 2022 Michelinskú cenu pre mladých šéfkuchárov. Ide o koncept Omakase, čo je japonská fráza pri objednávaní jedla, ktorá znamená „nechám to na vás“, teda hosť sa nechá prekvapiť, čo mu naservírujú. Vyskúšate tak množstvo vynikajúcich jedál, ako napríklad Výlet do Masafi, čo je kombinácia Madai - pravej morskej pražmy, sladkej kukurice, kôpru a omáčky Bzar.
Sedem obrazov
Seven Paintings je koncept pohlcujúceho stolovania. Kombinuje divadelné rozprávanie, ilúziu a špičkovú 3D grafickú technológiu a vytvára tak nezabudnuteľnú kulinársku výpravu. 7-chodová večera, pod vedením medzinárodne uznávaného umelca a šéfkuchára Omara Satwariho a šéfkuchára Daniela Sheperda, obsahuje príbeh rozprávaný Leonardom da Vincim a Monou Lisou. Hostia objavujú diela veľkých majstrov, ako sú Michelangelo, Banksy, Pablo Picasso, Jackson Pollock, Andy Warhol, Salvador Dalí a Vincent Van Gogh a podávané jedlá sú nimi inšpirované. Obľúbený je napríklad Picasso, čo je šalát z morských plodov, s jedlou potlačou jeho obrazu - Plačúca žena.
Minimalistická Milos
Estiatorio Milos je minimalistická a zároveň jedna z najlepších svetových stredomorských reštaurácií s morskými plodmi. Uznávaný šéfkuchár Costas Spiliadis prináša hosťom špičkovú helénsku kuchyňu a zároveň pohostinnosť, naplnenú filozofiou jednoduchosti. Každé jedlo, od čerstvo ulovenej ryby až po divoké grécke ustrice, ceviche a tzatziki, je prezentované vo svojej najčistejšej forme, s nádychom egejskej kamennej soli alebo kvapkaním olivového oleja zo storočných olivovníkov Koroneiki, čo zdôrazňuje prirodzenosť a čerstvosť surovín. Vyskúšajte predjedlo s gréckymi nátierkami, ktoré ponúka sviežu, no zároveň zjednodušenú škálu autentických gréckych chutí.
Allo Bejrút
Výnimočným miestom medzi mnohými cenovo dostupnými libanonskými reštauráciami v meste je Allo Beirut. Hostia si tu užijú príjemný farebný priestor, s odhalenými stropmi a otvorenou kuchyňou, kde môžete sledovať tím pekárov ako pečú čerstvý saj a šéfkuchárov, ktorí rýchlosťou blesku formujú falafelové krúžky. Vyskúšajte Arabské kura Shawarma, zabalené v chlebe Saj, podávané s kyslou uhorkou, hranolkami a cesnakovým krémom.
https://www.visitdubai.com/cs/travel-to-dubai
]]>
Na úvod, v krátkosti, čím sa zaoberá vaša spoločnosť?
Sme súčasťou skupiny GX a už viac ako 24 rokov sa venujeme inovatívnemu softvérovému vývoju a aplikačným riešeniam. V rámci aplikačných riešení zbierame dáta, ktoré pomáhajú riaditeľom, manažérom, starostom či primátorom v lepšom rozhodovaní a riadení. Vieme im napríklad poskytnúť informácie o pohybe a činnosti techniky, zmanažovať denné aktivity, monitorovať rôzne typy dopravy (dopravná firma si napríklad vie odkontrolovať, kde sa nachádzajú jej kamióny, kde mali prestávku, koľko pohonných hmôt minuli, atď.) a zabezpečujeme taktiež vnútropodnikovú bezpečnosť vďaka antikolíznemu systému.
V prípade miest a obcí monitorujeme stroje zimnej a letnej údržby, pri ktorých vieme napríklad povedať koľko posypovej soli sa použilo za určité obdobie alebo kde sa kosilo, náš systém vie automaticky vygenerovať elektronickú stazku s výkonmi vozidla za daný deň, poskytujeme informácie o tom, kto a koľko komunálneho odpadu vyprodukoval a teda koľko za svoj odpad zaplatí. Samozrejme, je toho ešte oveľa, oveľa viac.
Je to celkom široké portfólio riešení, kto sú vaši klienti?
To áno, je toho celkom dosť, no keďže máme dobrý softvérový aj hardvérový produkt a šikovných vývojárov, tak sa to dá. 😊 K tým najväčším zákazníkom, ktorých iste poznáte, patrí Unipharma, Continental Automotive Systems Slovakia, PRETO Ryba Žilina, Volkswagen Slovensko, Národná diaľničná spoločnosť, Slovwood, atď. Zaujímavým klientom sú pre nás mestá a obce, v ktorých zabezpečujeme už spomínané riešenia na údržbu ciest, elektronický vývoz a váženie odpadov. Tam by som spomenul napríklad Prešovský samosprávny kraj, mestá ako Senica, Spišská Belá, Galanta, Kremnica, obce Dojč, Veľké Úľany alebo Margecany.
Pred pár rokmi získala spoločnosť Volkswagen Slovakia cenu za Inovatívny čin roka v kategórii Inovácia služby s projektom Manažment autobusových liniek. Pokiaľ viem, v tomto má prsty aj GX. Aký bol váš vstup do tohto riešenia?
Volkswagen zabezpečuje svojim vyše 8000 zamestnancom vlastné autobusové spojenie do a z práce 37 spojmi. My sme im ponúkli inteligentné riešenie pre „smart“ zvoz zamestnancov, ktoré im poskytuje online informácie o polohe vozidla, jeho prípadnom meškaní a čo je najdôležitejšie, každý zamestnanec sa pri vstupe do autobusu identifikuje. Vedúci zmeny tak má presný prehľad, kto na zmenu nastúpi a vie včas zariadiť plynulú prevádzku bez neočakávaných personálnych výpadkov. Takéto isté riešenie využíva napríklad aj spoločnosť Jaguar Land Rover Slovakia.
Pre spoločnosti ide určite o veľmi cenné riešenie. Spomínali ste aj nakladanie s odpadom, čo je, v posledných rokoch, veľmi často diskutovanou tému. Vašim produktom sú ale najmä softvérové riešenia. Ako to ide spolu dohromady?
Sme slovenská softvérová firma a uvedomujeme si spoločenskú zodpovednosť, ktorú máme. V roku 2022 sa na Slovensku vyprodukovalo 2,6 milióna ton komunálneho odpadu (za rok 2023 ešte konkrétne číslo nemáme). Je to veľmi veľké číslo na tak malú krajinu. Tým, že vieme ku každému občanovi priradiť konkrétnu smetnú nádobu a tú aj odvážiť, tak obyvatelia platia len za svoj vyprodukovaný odpad. To ich následne núti k väčšiemu triedeniu odpadov a opätovnej recyklácii. Na Slovensku máme takto označených v našom systéme niekoľko desiatok tisíc odpadových nádob. Odpadmi zo svojej činnosti sa už čoraz viac začínajú zaoberať aj samotné podniky, ktoré taktiež využívajú náš monitoring nádob a váženie. Dúfame, že ich bude stále pribúdať a ľudia budú viac triediť.
Zaujal ma tiež pojem „antikolízny systém“. Spomínali ste ho v súvislosti s bezpečnosťou pri práci. Komu a ako pomáha?
Podľa štatistiky Národného inšpektorátu práce došlo napríklad v septembri 2023 k trom závažným pracovným úrazom s následkom smrti a k šiestim úrazom s ťažkou ujmou na zdraví. Ak k tomu prirátame 502 prípadov s práceneschopnosťou nad tri dni, tak ide o nemilé číslo. A to všetko v odvetviach priemysel, doprava, stavebníctvo, skladovanie. Bezpečnosť pri práci si väčšina firiem „odbije“ nejakým hodinovým školením a tým to padlo. Podstatou nášho systému Active safety je, že dokáže detekovať blížiacu sa kolíziu medzi strojmi navzájom alebo medzi strojmi a človekom.
Viete nám systém trochu podrobnejšie popísať?
Active safety funguje tak, že detekčné zariadenie je nainštalované na vysokozdvižných vozíkoch, stavebných strojoch, samotní zamestnanci ho majú na ruke v podobe náramku alebo ako prívesok na krku. Systém zvukovou a svetelnou signalizáciou upozorní na možnú zrážku či už dvoch vozíkov, vozíka so zamestnancom, stavebného stroja napríklad bagra s iným mechanizmom, nebodaj človekom. Detekčné jednotky vieme taktiež umiestniť do nebezpečných zón, napríklad na stavbách sa totiž môže stať, že robotník je zamyslený a neuvedomí si, že sa blíži k nejakej jame či okraju strechy. Active safety mu toto nebezpečenstvo včas signalizuje. V logistike, okrem už spomínaného, umožňuje aj automatické otváranie brán, dvíhanie rampy pri priblížení vysokozdvižného vozíka, v úsekoch, kde je to potrebné ho spomalí, hlási mu, aj keď sa nebezpečne rýchlo blíži k regálu, paletám, aby do nich nenabúral. Samozrejme, zabezpečuje aj autorizovaný prístup do vozíka, takže hocikto si vozík len tak nepožičia.
Tento systém prináša aj benefity pre firmu, aké?
Najväčším plusom je samozrejme bezpečnosť pri práci, o tom sa nemusíme ani baviť. Z biznisového pohľadu je výhodou systému plynulý chod prevádzky. Obsluhujúci personál už nemusí schádzať z vozíka a manuálne si otvárať brány, rampy, zariadenie mu značí rôzne typy kolízií, spomalí ho, ak treba, a to isté platí aj pri stavebných strojoch. Čo znamená, že za ten istý čas sa urobí viac práce. Vedúcim pracovníkom dáva zasa info o tom, kto aký stroj obsluhoval, ako s ním manipuloval, koľko tovaru si nabral a či vozík nepreťažil alebo nenabúral do všetkého, čo mu stálo v ceste a tým pádom ho aj viac nepoškodil.
Témou ostatných rokov je aj Inudstry 4, tzv. 4. priemyselná revolúcia, ktorej podstatou je digitalizácia. Ako reaguje GX na túto trhovú požiadavku?
Aj na slovenskom trhu vidíme narastajúci tlak na automatizovanie procesov. Je potrebné preto čo najviac zefektívňovať vnútropodnikové procesy a vylepšovať zber informácií, ktoré nám následne generujú potrebný výstup. V inteligentnej prevádzke je minimalizovaný ľudský faktor a tým aj chybovosť. Takto k tomu pristupujeme aj my. Naše softvérové riešenia sú ľahko modifikovateľné a vedia spolupracovať s inými informačnými systémami v rámci firmy. U každého klienta najskôr zisťujeme jeho potreby a následne navrhujeme individuálne riešenia, ktoré mu prinesú potrebné informácie. Vo viacerých firmách totiž ešte stále fungujú na manuálnom vypĺňaní rôznych výkazov, prácnom a časovo zdĺhavom dopĺňaní excelových tabuliek. Pevne verím, že v krátkej budúcnosti prejde čo najviac firiem na tento online zber dát, ktorý im pomôže v efektívnejšom rozhodovaní.
]]>V januári tohto roku nadobudlo účinnosť nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ týkajúce sa zmeny pôvodnej právnej úpravy európskych dlhodobých investičných fondov, označovaných aj ako ELTIF. Pôvodné nariadenie účinné od roku 2015 malo za cieľ uľahčiť retailovým investorom investovať dlhodobo mimo bankové produkty, a tak zabezpečiť aj pre ekonomiku alternatívny nebankový zdroj financovania. Po ôsmich rokoch však Európska komisia konštatovala, že zámer sa minul účinkom, keďže podľa dostupných údajov vzniklo do konca roku 2021 len 57 takýchto fondov. Navyše spravovali len relatívne malú časť kapitálu v porovnaní s celkovým objemom kapitálu vo všetkých fondoch mimo bankového sektora.
Nové nariadenie ELTIF 2.0 tak má za cieľ odstrániť prekážky pre investície retailových investorov a zväčšiť objem zdrojov spravovaných ELTIF fondmi. Takto by sa mohli viac prejaviť výhody týchto fondov, ktorými sú jednotná európska identifikácia, jednoduchšia distribúcia naprieč EÚ a vyššia bezpečnosť pre investorov oproti bežným alternatívnym investičným fondom.
Aké fondy môžu používať označenie ELTIF?
Označenie ELTIF môžu používať fondy, ktoré na to dostanú povolenie od národného regulátora. Následne už nie je potrebné schvaľovanie v iných štátoch Európskej únie.
Akými ďalšími špecifikami sa vyznačujú ELTIF fondy?
ELTIF fondy musia spĺňať minimálne požiadavky vyplývajúce z nariadenia, aby garantovali rizikový profil, vhodnosť pre retailových investorov a druh investícií. Špecifiká ELTIF fondov by som rozdelil do troch skupín, a to z hľadiska štruktúry, investícií čiže aktív a spôsobu distribúcie. Takýto fond musí mať okrem povolenia aj depozitára a spravovaný môže byť len správcom s povolením. ELTIF fondy zároveň môžu investovať do obmedzeného druhu aktív s prihliadnutím na obmedzenia týkajúce sa diverzifikácie a expozície portfólia. V neposlednom rade tieto fondy benefitujú z európskej passportizácie a na ich distribúciu v členských štátoch EÚ nie sú potrebné žiadne ďalšie povolenia.
S akými ďalšími kľúčovými zmenami prichádza aktualizácia nariadenia o ELTIF fondoch?
Nová úprava zatraktívni ELTIF fondy pre retailových investorov, a to tým, že sa zrušila požiadavka na ich minimálny vklad, ako aj maximálna expozícia retailového investora. Na druhej strane úprava umožňuje vytvárať širšie investičné stratégie a portfólio investícií, ktoré znížia rizikovosť fondu. V prípade, že ELTIF je určený len pre profesionálnych investorov, fond môže uplatňovať rizikovejšie stratégie. Umožnilo sa investovať aj do minoritných investícií, dokonca nielen priamych investícií, reálnych aktív, ale aj investícií do iných regulovaných fondov. Znížením minimálnej hranice kapitálu, ktorý musí byť investovaný, sa podporila likvidita fondu pri výkone investičných stratégií. Vzhľadom na to, že ELTIF je fond s obmedzenou možnosťou predčasnej výplaty investície, poskytuje lepší investičný priestor pre správcu na zhodnotenie kapitálu. Z hľadiska distribúcie sa zrušila povinnosť správcov mať v každom členskom štáte EÚ zriadené kontaktné miesto, čo odstráni praktickú prekážku pri využívaní výhod passportizácie. Na druhej strane, test vhodnosti retailového investora ostal zachovaný v zmysle platnej úpravy MIFID II.
Čím môže byť pre retailového investora ešte zaujímavé investovanie do ELTIF fondov?
ELTIF ponúkajú zaujímavú alternatívu pre investorov, ktorí majú záujem investovať a dlhodobejšie zhodnocovať svoje peniaze, a pre ktorých bankové produkty nie sú zaujímavé a priame investície, hoci aj do minoritných pozícii, zasa príliš rizikové. ELTIF ponúka profesionálnu správu, diverzifikáciu portfólia a primeranejšie riziko ako priama správa investícií. V rámci ELTIF fondov je umožnené investovať do reálnych aktív, ale aj do iných európskych štandardizovaných alebo alternatívnych investičných fondov, čiže pri dostatočnej ponuke fondov by nemal byť problém nájsť vhodný fond s investičnou stratégiou, akú investor hľadá. Zníženie regulačných nákladov správcov môže takisto priniesť zníženie poplatkov pre investorov.
Nariadenie ELTIF 2.0 odstránilo aj limit pre investíciu retailového investora, ktorá predstavovala maximálne 10 % hodnoty jeho portfólia. Mali by zostať drobní investori obozretní v diverzifikácii svojho portfólia?
Jednoznačne. A platí to nielen pri ELTIF, ale pri akomkoľvek investovaní. Samozrejme, záleží to od rizikového apetítu investora, ale preto je stále nutné, aby správcovia posudzovali vhodnosť investora pre investície do konkrétneho fondu. Odstránenie limitu vnímam ako správny krok, nakoľko dovtedajšia hranica bola zrejme nízka a neatraktívna pre mnohých investorov. Som zástancom skôr soft riešení, nepodceňoval by som schopnosti investorov posúdiť riziko, ktoré sú ochotní znášať a umožnil im nájsť na trhu vhodné investície. Prílišná regulácia neodlíši ELTIF fondy od iných fondov na trhu, a to bolo zrejme aj jedným z dôvodov, prečo doteraz neboli atraktívne ani pre správcov, ani pre investorov.
Aké sú Vaše očakávania od zmenenej úpravy ELTIF fondov?
ELTIF 2.0 by malo rozhýbať pokojné vody v tejto oblasti a zatraktívniť ponuku fondov. Ako som spomínal, v roku 2021 bolo len 57 ELTIF fondov, no v súčasnosti, len po troch mesiacoch od účinnosti zmien, sa ich počet takmer zdvojnásobil. K dnešnému dňu je evidovaných 101 ELTIF fondov. To je prísľubom, že sa podarilo nastaviť regulačné požiadavky tak, že to začína byť zaujímavé aj pre trh. Vyšší objem kapitálu vo fondoch bude znamenať aj viac investícií do podnikov, čo bolo cieľom Európskej komisie pri zavedení ELTIF fondov v roku 2015. Hoci je umožnená zmena aj aktuálnych alternatívnych investičných fondov na ELTIF, je nevyhnutné zosúladiť prospekt fondu s požiadavkami na ELTIF a zároveň tento proces podlieha súhlasu investorov, takže konverzia zrejme nebude častým spôsobom vzniku ELTIF fondov. Otázne je aj teritoriálne rozloženie povolených ELTIF fondov, nakoľko nateraz sú domicilované len v štyroch štátoch EÚ. Zvýšenie ich atraktivity by mohlo prispieť k rozšíreniu zoznamu štátov, kde budú mať sídlo novovzniknuté ELTIF fondy.
JUDr. Ing. Rastislav Roško, LL.M., partner
Rastislav je zakladajúci partner advokátskej kancelárie L/R/P advokáti, s.r.o. Je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Komenského a Ekonomickej Univerzity v Bratislave. Postgraduálne štúdia absolvoval na Vrije Universiteit Brussels v Bruseli a na London School of Economics and Political Science v Londýne. Patrí medzi členov Law Society a Slovenskej advokátskej komory.
Profesionálne sa venuje viacerým oblastiam práva, ktorých spoločným menovateľom sú komerčné vzťahy. S úsmevom poznamenáva pozmenený citát Tomáša Baťu, keď hovorí, že „dobrý obchod je vtedy, keď sú napokon všetci zúčastnení trochu nespokojní“. Právnici často pri obchodných rokovaniach musia plniť úlohy mediátora, psychológa a v neposlednom rade poradcu, ktorý má prehľad aj v iných praktických oblastiach ako sú zákony. Výsledná dohoda by mala motivovať všetky strany plniť ju dobrovoľne, bez ohľadu na to, ako s ňou sú alebo nie sú spokojní.
V ostatných rokoch sa venuje oblasti podnikateľského prostredia a investovania, pretože dynamický vývoj otvoril investorom nielen nové možnosti, ale aj spôsoby, ako investovať. Sám je aktívny ako investor, a preto pozná praktické prekážky investovania. Táto oblasť je predmetom neustávajúcich zmien, ktoré zároveň kladú nové výzvy pre všetkých zúčastnených. Sleduje aktuálne trendy v zahraničí a snaží sa o ich priblíženie v slovenských podmienkach.
]]>ROG Zephyrus G16 si môžete zobrať do práce, cestovať s ním, pozerať na ňom filmy a žiť svoj digitálny život, a ak vás budú deti poslúchať, dostanú ho na narodeniny a budú hráčske hviezdy. Má to byť hráčsky notebook pre mužov a ženy v biznise a my sme chceli vedieť, či obstojí v náročnom teste.
Hľadali sme recenzenta, ktorý dá Zephyrusu „zabrať“
Andrej Pisarčík sa venuje dizajnu počítačových hier aj vývoju hier a aplikácií pre virtuálnu realitu. Na doktorandskom štúdiu na Žilinskej univerzite sa začína špecializovať aj na spracovanie obrazu s využitím neurónových sietí. Jeho snom je mať pri sebe partnerov, s ktorými by vedel ľudom „prinášať herné zážitky, ale aj také mimo počítačového sveta“.
Ako sám o sebe hovorí: „Herné zariadenia mám v rukách už od raného detstva. Aj napriek tomu, že som bol väčšinu času vonku s ostatnými deckami, stále som mal prístup k počítačom a konzolám. V dvanástich rokoch som sa prvýkrát stretol s notebookom s procesorom Intel Core i7 720QM v kombinácii s grafickou kartou GTX 330M od NVIDIA. Prvé hry na tomto stroji boli niečo úžasné a neskôr som sa predral džungľou viacerých výpočtových jednotiek. Popri tom som mal vždy možnosť mať aspoň na krátky čas pod palcami zariadenia, ktoré disponovali aj tými najnovšími procesormi a grafickými kartami.“
Andrejov hráčsky víkend
Počas víkendu som mal možnosť otestovať ROG Zephyrus G16 s OLED displejom. Model disponoval najnovším procesorom Intel Core 9 Ultra 185H s AI akcelerátormi a grafickou kartou NVIDIA RTX 4090 16 GB.
Táto kombinácia dokonalo pohltí používateľa do digitálneho sveta zobrazenom na 16" OLED displeji s rozlíšením 2 560 x 16 00 pixelov, obnovovacou frekvenciou až 240 Hz a jasom (ne)uveriteľných 500 nitov.
Dizajn notebooku a svetlé vyhotovenie pôsobí čistotou a poctivým spracovaním. Celohliníkové šasi a vonkajšia konštrukcia pomáhajú odvádzať teplo a dosiahnuť tak lepšie chladenie oproti konkurentom.
Tenké telo notebooku, RGB podsvietená klávesnica a na zadnej strane obrazovky nádherný svetelný pás pôsobia až futuristicky. Chýbajúca numerická klávesnica mi nijako neprekáža a taktiež menšie tlačidlá šípok na klávesnici neuberajú ani z produktivity, ani z krásy
Zvuk šíriaci sa do priestoru ma pohltil počas hrania vďaka svojej frekvenčnej hĺbke a čistote. Už len pri spustení notebook vydá uvítací tón, ktorý zachytil pozornosť mojich uší.
Prítomnosť ultrarýchlych portov 2x USB-A a 2x USB-C je veľmi kľúčová pre dnešné zariadenia a HDMI port pre rýchle pripojenie sekundárnej obrazovky dopĺňajú toto zariadenie na najvyšší možný level využiteľnosti. Chýbajúci Ethernet port RJ-45 sa dá jednoducho vyriešiť dokúpením USB-C docku alebo HUBu, ktoré už predstavujú bežnú súčasť moderných notebookov.
Chod notebooku je tichý, avšak pri maximálnom zaťažení už počuteľný je. Treba však vziať do úvahy nízku hmotnosť 1,85 kilogramu a hrúbku len 1,49 centimetra.
To, čo robí život s notebookom krásnym
Je dôležité podotknúť, že Zephyrus je výborne optimalizovaný systém pre zábavu aj prácu, žiadne výpadky, zamŕzanie a ani neprirodzené artefakty, ktoré by negatívne ovplyvňovali chod a zážitok z používania.
Aby som nezabudol na veľké benefity tohto notebooku, tak okrem nádherného obrazu, živého priestorového zvuku a nadčasového dizajnu treba vyzdvihnúť jeho nízku spotrebu energie.
Pri najvyšších záťažiach, ktoré mohli tento notebook stretnúť počas víkendu u mňa, spotreba CPU neprekročila 95 W a spotreba GPU nepresiahla 115 W. Dokopy aj so spotrebou zvyšných komponentov systému sme sa nedostali nad príkon 220 W.
Ponorme sa do zážitkov počas hrania hier
Schválne sme si vybrali na testovanie hru, ktorá je označovaná za najnáročnejšiu z hľadiska hardvérového vybavenia Alan Wake 2. Na ich oficiálnej stránke sa môžete dočítať optimálne požiadavky, ale netreba zabudnúť, že to sú požiadavky hlavne pre desktopové zariadenia.
Notebooky majú rozmerové limity, ktoré následne ovplyvňujú teploty a tie ovplyvňujú výsledný výkon systému. No ROG Zephyrus G16 zvládol túto hru na známku 1++.
Napriek vysokým teplotám 89 °C od CPU a 74 °C od GPU pri prispôsobení nastavení hry pre maximálny detail obrazu sme dosahovali najmenej 34 FPS bez sekaní a výpadkov a v priemere 41 FPS.
Ventilátory stále nešli na maximálne otáčky v móde Turbo, aj keď teploty nám už signalizovali blížiaci sa vrchol. Ak sme nechali grafické nastavenia hry na maximum, ale DLSS sme optimalizovali na výkon, tak sa FPS zvýšili na priemerných 51 s podobnými teplotami systému.
Na záver sme otestovali aj obľúbenú hru širokej verejnosti The Witcher 3: Wild Hunt. Táto hra je na trhu už deväť rokov, ale za posledné dva roky si prešla radikálnymi aktualizáciami umožňujúcimi využívať hardvérový ray tracing na maximum. Vizuál tejto hry na notebooku ROG Zephyrus G16 vyzeral dychberúco a po optimalizovaní DLSS nastavení v hre na výkon sme dosahovali krásnych 115 FPS v priemere.
Cinebench testy (čítanie pre tých ozaj náročných)
Výsledky zo Cinebench 2024 testov preukázali kompetetívnosť procesorov Intel Core Ultra 9 185H. Získali 110 bodov v Single-Core teste voči Apple M1 Max a Ultra, ktoré dosiahli 113 bodov.
Multi-Core testy preukázali Intel Core Ultra 9 185H získanie 1 074 bodov v porovnaní s Apple M1 Ultra, ktorý dosiahol 1 625 bodov.
Testy pre GPU ukázali skvelú synergiu integrovanej grafiky procesora Intel s grafikou NVIDIA RTX 4090, ktoré spolu dosiahli až 18 576 bodov.
]]>Zlacnenie o desať percent sa týka aj mnohých ďalších produktov, ktoré ľudia najčastejšie nakupujú. Reťazec pre ne zrušil daň z pridanej hodnoty. „S bojom proti zdražovaniu to myslíme naozaj vážne. Teším sa z toho, že už niekoľko týždňov sú ceny v našich predajniach na úrovni z minulého roka. Teraz ideme ešte ďalej a zákazníkov odbremeníme od dane z pridanej hodnoty pri sto základných potravinách. Do tohto zníženia cien investujeme stovky tisíc eur, aby sme ochránili peňaženky našich zákazníkov a dopriali im ešte bohatšiu Veľkú noc,“ povedala Zita Szlavikovics, generálna riaditeľka Lidl Slovenská republika.
Znížili si obchodnú maržu
Spotrebiteľské prieskumy od viacerých agentúr, ako sú Icertias, 2muse, NMS a ACRC ukázali, že zákazníci vnímajú Lidl ako najlacnejší obchod s potravinami u nás. Agentúry sa odvolávajú na svoje prieskumy medzi tisíckami ľudí vo veku 15 až 70 rokov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenska podľa veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska a kraja a realizovali ich na slovenskom trhu v ostatných rokoch. Aj analýza portálu Finstat ukazuje, že diskont tlmí infláciu. Vyplýva z nej, že Lidl je jediným reťazcom na Slovensku, ktorému v priebehu troch rokov klesol podiel obchodnej marže na tržbách za tovar. Ceny, za ktoré nakupoval Lidl tovar od dodávateľov rástli rýchlejšie ako ceny na pultoch. Diskont teda neprenášal zdražovanie v plnej miere na plecia zákazníkov a aj tým potvrdil pozíciu lídra v nízkych cenách na Slovensku.
Odviedli najviac na daniach
Finančná správa oceňuje od roku 2013 najväčších platiteľov dane z príjmu, tento rok už po desiatykrát. Deväťkrát z toho ocenenie získal Lidl. „Ideou ceny Merkúr je ocenenie tých najlepších a najzodpovednejších, aby sme posilnili hrdosť firiem na ich daňovú disciplínu a motivovali aj ostatné spoločnosti,“ konštatuje Finančná správa. Pri oceňovaní hodnotia štyri základné podmienky: nemať žiadny dlh na daniach, žiadne nálezy z kontrol nad 10 000 eur, žiadne porušenia zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice a byť v indexe daňovej spoľahlivosti hodnotenie ako „vysoko spoľahlivý“ subjekt. Lidl ako verejná obchodná spoločnosť získala ocenenie Merkúr prostredníctvom spoločníka CE Beteiligungs-GmbH.
Spoločnosť zaplatila v obchodnom roku 2022, čo predstavuje obdobie od marca 2022 do februára 2023, prostredníctvom svojho spoločníka do štátneho rozpočtu korporátnu daň vo výške 33 465 097 eur. Podľa portálu cenastatu.sk inštitútu INESS ide o viac ako 1% z celej vybranej dane z príjmov právnických osôb na Slovensku. Patrí touto cestou medzi najväčších platiteľov dane z príjmu právnických osôb na Slovensku. Celkovo Lidl investoval na Slovensku približne ako 900 miliónov eur a odviedol dane v celkovej výške takmer 2,7 miliardy eur.
Finančné benefity pre krajinu
Odborná štúdia poradenskej spoločnosti Mazars dokumentuje, že podnikanie Lidla prináša Slovensku viac ako 1,6 miliardy eur ročne. Priamy ekonomický dosah činnosti Lidl na Slovensku predstavoval v obchodnom roku 2022 takmer 791 miliónov eur (nákup tovarov súvisiacich s primárnou činnosťou Lidl a DPH), nepriamy prevýšil 233 miliónov (všetky ostatné platby pre slovenských beneficientov). Každé 1 euro distribuovanej ekonomickej hodnoty spoločnosti Lidl má na Slovensku potenciál vygenerovať dodatočných 58 centov pre slovenských beneficientov. Celková ekonomická hodnota vyvolaná aktivitami a prítomnosťou spoločnosti Lidl v slovenskej ekonomike v obchodnom roku 2022 predstavovala 1 617 741 798 eur. Z ekonomických aktivít Lidl Slovenská republika ťažia ako pracovníci, tak aj privátny sektor, štátna pokladnica, mestá a tretí sektor. Za sumu peňazí, ktorú rok čo rok Lidl prinesie Slovensku, by sa športoví nadšenci mohli tešiť z 2 048 km nových cyklotrás, v našich 8 krajoch by sa vytvorilo spolu 54 386 miest pre škôlkarov a rodičom by odpadol jeden z problémov logistiky, kam dať svoje dieťa, zatiaľ čo oni pracujú. Dokázal by sa tiež zmierniť aj tzv. brain drain v zdravotníctve. Ako? Zafinancovaním prípravy 14 231 nových lekárov, čo je 22-krát viac ako počet akútne chýbajúcich všeobecných lekárov a primárnych pediatrov v roku 2022.
Okrem finančného aj ekologický prínos
Spoločnosť sa dlhodobo venuje aj projektu Nenechajme to plávať, ktorý prináša od jesene roku 2020 a jeho hlavným motívom je inšpirovať zákazníkov k tomu, aby sa zamysleli nad tým, či to, čo robíme, vieme robiť inak. „V tomto projekte sa zameriavame na zdanlivo drobnosť, ktorou je mikroténový sáčok. Sám o sebe možno taký je, ale tých sáčkov, keď je viacej, vieme, koľko takých sáčkov sa na Slovensku aj v Európe spotrebuje. A čo sa stane po tom, ako sáčok použijem, to je už druhá vec,“ hovorí Slavomír Špánik, obchodný riaditeľ Lidl. Ako ďalej dodáva, cieľom a motívom je edukovať zákazníkov a celú slovenskú verejnosť a primäť ich k zamysleniu, či mikroténových sáčkov nevieme spotrebovať menej. História tohto projektu ukázala, že je to možné. V rámci projektu tiež zákazníkom umožňuje Lidl darovať jeden cent za každý sáčok, do ktorého si zabalia pečivo, zeleninu, ovocie alebo iný produkt, Tieto dobročinné príspevky sa potom využívajú na vyčistenie slovenských vodných tokov a riek. „Vieme totiž, že práve mikroténové sáčky tvoria jednu z najväčších častí, ktorá vodné plochy na Slovensku znečisťuje. Veríme, že sa nám týmto spôsobom podarí edukovať verejnosť a o tom, že sa nám to darí, svedčia aj čísla. Počas pôsobenia projektu sa nám s partnerskými organizáciami podarilo vyzbierať viac ako 1600 ton plastov zo slovenskej prírody,“ uzatvára Špánik.
Edukáciou o nespotrebovávaní alebo znížení spotreby mikroténových vreciek sa podarilo Lidlu znížiť spotrebu o 12 miliónov kusov, čo predstavuje 26 ton plastov, ktoré by boli zbytočne vyrobené, distribuované a istá časť, zrejme nie zanedbateľná, by opäť skončila v slovenskej prírode.
]]>Nie je síce fyzikom či konštruktérom, ale zostrojil zariadenie, ktoré, ako tvrdí, využíva účinky odstredivej sily. Ide o vibračné čerpadlo, ktoré si nechal Pavol Nemeš patentovať na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky ešte v roku 2021. Nedávno ho dal otestovať na Technickej fakulte Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. „Merania sa uskutočnili certifikovanými meracími prístrojmi na pôde školy za účasti pracovníkov univerzity a bol o nich vytvorený protokol, kde sú zaznamenané hodnoty, ktoré vibračné čerpadlo dosiahlo pri práci. Takéto merania poskytuje univerzita za odplatu, ide približne o 3000 eur,“ objasňuje Pavol Nemeš. Chceli sme vedieť, ako odborníci z univerzity merania zhodnotili. Autor vynálezu tvrdí, že prístroj využíva odstredivú silu, ale fyzikálna teória hovorí o tejto sile ako o fiktívnej, teda zdanlivej, ktorá nepredstavuje výkon a nemožno ju prakticky využívať. „Naša univerzita vykonávala na základe zmluvného vzťahu merania, o ktorých je k dispozícii protokol. Stanovisko expertov z oblasti fyziky nebolo predmetom tejto spolupráce,“ uvádza sa v stanovisku Danky Moravčíkovej, riaditeľky Kancelárie projektových a transferových činností a koordinátorky partnerstiev Kreatívneho centra Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Čo ukázali merania
Vynálezca hovorí, že podľa protokolu z meraní SPU Nitra, dosiahlo jeho vibračné čerpadlo pri zaťažení vyšší prietok a nižšiu spotrebu ako dosahujú klasické čerpadlá. „Pozrime sa na konkrétne čísla: kým vibročerpadlo spotrebovalo 190 W na pretlačenie 38 litrov tekutiny za minútu, klasické bežne predávané čerpadlo spotrebuje až 340 W nato, aby pretlačilo 19 litrov za minútu. Vibračné čerpadlo teda dosahuje vyšší výkon pri nižšej spotrebe energie. Dokonca jeho spotreba energie pri zvyšujúcej sa záťaži klesá, pričom pri bežných strojoch je to presne naopak, so stúpajúcou záťažou stúpa aj spotreba energie,“ vysvetľuje Pavol Nemeš.
Rozpor medzi vedou a praxou
Podľa vyjadrenia nemeckého vedca Manuela Ungera z Ústavu energetickej ekonomiky a racionálneho využívania energie Univerzity v Stuttgarte, ktorému Pavol Nemeš ešte predčasom telefonicky referoval o svojom vynáleze, by namerané hodnoty pri skúške čerpadla znamenali, že tu ide o obrovský objav a objaviteľ by si zaslúžil Nobelovu cenu. Profesor Manuel Unger ale samotným meraniam neveril. Snáď teraz, keď Nemešov vynález preskúšali na akademickej pôde pomocou certifikovaných prístrojov, sa mu konečne podarí nevôľu vedcov prelomiť. Na jednej strane sa totiž stretáva s tvrdením fyzikov, že odstredivá sila je iba zdanlivá sila, na strane druhej sa táto sila v priemysle už dávno využíva v zariadeniach, ako sú vibračné dosky, napríklad aj od spoločnosti Bomag. Nemeš hovorí: „Rovnako ako naše vibračné čerpadlo aj vibračné dosky pracujú na princípe využívania odstredivej sily a jej účinky dokonca deklarujú v technických popisoch k zariadeniam.“
Rovnica sveta a vynález
V knihe Rovnica sveta, ktorú Pavol Nemeš napísal v roku 2003, teda pred vyše dvadsiatimi rokmi po silnom duševnom zážitku a svojpomocne vydal v roku 2013, hovorí o tom, že ľudstvo si bude vytvárať umelú inteligenciu. Tá sa mu bude podobať a bude mu pomáhať. Nebolo to v tom čase až tak prevratné, veď vo vedeckých kruhoch sa o umelej inteligencii hovorilo minimálne od roku 1956, ale do bežnej praxe a povedomia ľudí sa dostala len pred pár rokmi. Nemeš v tejto knihe hovorí aj o prepisovaní niektorých fyzikálnych zákonov, čo je na nefyzika dosť odvážne. Ale ako sa neraz v histórii ukázalo, aj nemenné fyzikálne zákony sa postupne prepisovali, menili či dopĺňali. V každom prípade, je na svete jeho prototyp, a ako hovorí, je možné ho využívať pri všetkých priemyselných strojoch, kde ušetrí energiu a tým aj náklady na výrobu. „Dá sa využívať aj na pohon dopravných prostriedkov, kde sa ukazuje až tridsaťpercentná úspora pohonných látok,“ dopĺňa Pavol Nemeš. A to by mohlo stáť za pozornosť.
]]>Siahneme po nich automaticky, vždy keď si v obchode potrebujeme zabaliť niekoľko jabĺk, reďkoviek či iných potravín. Ide väčšinou o ovocie a zeleninu, prípadne pečivo, chlieb či koláče, ktoré nie sú zabalené. Obchodníci ročne rozdajú zákazníkom zadarmo stovky miliónov mikroténových vreciek. Sú pre nich pripravené pri regáloch, pretože to predajcom nariaďuje zákon. Už čoskoro sa však chystá legislatívna úprava tohto zákona. „Cieľom je znížiť jednorazové plasty, ktoré využijeme pár minút a vyhodíme,“ povedal podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.
Na zmenu správania niektorí obchodníci pripravujú svojich zákazníkov už dnes. V jednej z bratislavských predajní na jeden deň úplne odstránili všetky mikroténové vrecká a rozdávali zákazníkom viacnásobne použiteľný obal zadarmo. „Ako sa hovorí, najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne. Preto by sme po mikroténových vrecúškach mali siahnuť až po vedomom zvážení všetkých alternatív. Pokiaľ je to možné, najlepšou alternatívou je žiaden obal. Ak to bez obalu nejde, siahnime po opakovane použiteľnom vrecúšku. Aj zdanlivo jednorazové mikroténové vrecúško môže byť užitočným pomocníkom v domácnosti ešte niekoľkokrát. Opakovane použiteľné vrecúško musíte používať zvyčajne niekoľko desiatok krát, aby splatilo svoj dlh voči prírode. Preto ho majme po ruke pri každom nákupe,“ povedala Denisa Rášová, predsedníčka platformy cirkulárnej ekonomiky Circular Slovakia.
Ivana Poláčková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica k tomu dodáva: „Vítame iniciatívu znižovania množstva odpadu z obalov, najmä ak ide o také jednoduché a praktické riešenie ako je náhrada jednorazových mikroténových vrecúšok trvácnymi látkovými vrecúškami či sieťkami. Už len naučiť a inšpirovať ľudí, aby ich počas nákupov mali vždy so sebou a používali ich.“
„Určite je to lepšie, aj preto, že to nebude negatívne pôsobiť na životné prostredie, že sa to dá viackrát použiť a vyprať,“ hovorí zákazníčka Mária Prokešová z Bratislavy, ktorá tiež viacnásobne použiteľné vrecúško v predajni dostala.
Tento predajca sa už dlhdobo snaží motivovať zákazníkov k udržateľnejšiemu nakupovaniu. Ešte v jeseni 2020 spustili projekt Nenechajme to plávať, ktorý vysvetľuje, že príroda už dokonalý obal vymyslela a pre ostatné potraviny sú k dispozícií udržateľné a viacnásobne používateľné obaly. Odvtedy si zákazníci, vďaka projektu, nezobrali 11 887 000 vreciek, čo je objem takmer 26 ton plastov. Ďalších 1 666 ton odpadu vylovili zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku a dobrovoľníci zo slovenských riek a vodných nádrží. „Každý z nás dokáže prispieť k tomu, aby bola príroda čistejšia a aby taká aj zostala. Denne robíme množstvo rozhodnutí, ktoré si ani neuvedomujeme. Stačí však málo a výsledok bude hmatateľný. Nie vždy je však jednoduché byť zodpovedným človekom, my v Lidli sa v tom našim zákazníkom snažíme pomáhať. Najlepším výsledkom projektu Nenechajme to plávať je pokles spotreby jednorazových mikroténových vrecúšok,“ povedal Slavomír Špánik, obchodný riaditeľ Lidl Slovenská republika
Od marca 2024 získa projekt Nenechajme to plávať nového partnera – Občianske združenie Upracme Slovensko, ktoré už spoločne s Lidlom organizuje upratovania naprieč celým Slovenskom v rámci projektu diskontu Upracme si Slovensko. Projekt financovali z prostriedkov získaných prostredníctvom zálohovacích automatov na vratné obaly. V rokoch 2022 a 2023 upratovalo 45 tisíc dobrovoľníkov slovenskú prírodu, pričom vyzbierali 615 ton odpadu. Nadchádzajúcu spoluprácu víta aj Veronika Repiská, predstaviteľka OZ Upracme Slovensko: „Rozšírenie našej spolupráce s Lidlom o projekt Nenechajme to plávať berieme ako vizitku úspechu aktuálnej iniciatívy Upracme si Slovensko. Okrem klasických „pozemských“ upratovaní sa budeme zameriavať aj na upratovania v okolí vodných tokov, a môžeme tak pomôcť k čistote riek, jazier a nádrží. Čisté vody u nás pritom tečú do ďalších krajín až do morí a oceánov, takže zodvihnutie odpadku u nás pocítia aj ľudia a živočíchy v iných častiach sveta. Voda je základ života, spája nás všetkých, preto poďme spolu udržiavať čistotu tam, kde ju najviac treba.“
]]>Hľadali sme niekoho, kto je bežný biznisový používateľ, často je na cestách, pri práci využíva viacero zdrojov a má vyššie nároky na aplikácie a dizajn.
Tak sme požiadali o recenziu – právnika.
Miroslav Chlipala sa špecializuje na legislatívu v kybernetickej bezpečnosti a umelej inteligencii a patrí medzi špičkových odborníkov na európskej úrovni. Nie, nebolo ľahké presvedčiť ho na „recku“, ale potom nebolo ani ľahké ho od Zenbooku odtrhnúť.
Keďže náš recenzent je používateľ AI aplikácií, skúsenosti okamžite zadal do Copilotu:
(Dodajme, že maximálny rozsah môže byť 2 000 znakov, a tak treba vybrať to najdôležitejšie.)
Som právnik a nikdy som nepísal recenziu na notebook. Mám rád nový hardvér, rád si prečítam iné recenzie. Dostal som možnosť vyskúšať úplne nový Zenbook Duo.
Ide o špecifický notebook. Má dva OLED displeje, oba sú veľké 14 palcov. Má odnímateľnú klávesnicu. Využíva prvky umelej inteligencie.
Má špeciálny softvér slúžiaci na jednoduchú obsluhu a nastavenie oboch displejov.
Zenbook Duo je vynikajúci na prácu vo viacerých dlaždiciach. Aktívne pracujem na jednej obrazovke. Na druhej obrazovke mám otvorené a prehľadne rozmiestnené iné aplikácie. Napríklad, na hlavnej obrazovke mám otvorený Word alebo rozpísaný e-mail. Na druhej obrazovke mám otvorený Outlook, WhatsApp a internetový prehliadač.
Aplikácie viem jednoducho rozložiť v prehľadných oknách, čo mi uľahčuje prácu.
Výhodou je, že displeje si viem upraviť do vhodnej polohy. Výhodou je aj odnímateľná klávesnica, ktorá pripomína prácu na klávesnici stolného počítača. Medzi ďalšie výhody tohto notebooku patrí možnosť virtuálnej klávesnice na vedľajšom displeji.
Oba displeje sú dotykové a majú neskutočne kvalitné vykreslenie farieb.
Zaujímavou funkciou je zdieľaný režim. Túto funkciu je možné využiť, ak chcem osobe oproti mne jednoducho zobraziť obsah môjho displeja. Škoda len, že nie je možné displeje postaviť do polohy stolného kalendára, ale iba položiť do vodorovnej polohy na stole.
Jednoduchšie sa pracuje s dvomi displejmi nad sebou, čo je prirodzená poloha pre Zenbook Duo. Môžete displeje uložiť vedľa seba „na šírku“, ide však o menej stabilnú polohu.
Práca s viacerými aplikáciami, ktoré používate vo viacerých dlaždiciach, je však úžasná a pri tomto notebooku veľmi návyková.
Ak potrebujete pracovať s viacerými aplikáciami naraz, tento notebook si obľúbite.
Nezanedbateľný je výkon a spracovanie notebooku. Zenbook Duo okamžite štartuje, je tichý. Spracovanie je elegantné a kvalitné. Hrúbka poskladaného Zenbook Duo je iba 1,5 centimetra, má USB, USB-C porty, HDMI aj jack. A pri tom všetkom váži 1,35 kg.
Zároveň dostala AI aplikácia Copilot aj zadanie ako spracovať recenziu
Vyššie uvedený text spracuj do uceleného a logického textu v podobe recenzie nového notebooku. Ber do úvahy, že ide o recenziu amatéra, bežného používateľa, ktorý prvýkrát píše recenziu hardvéru.
Chcem, aby recenzia vyznela ako osobné a úprimne vyznanie spokojného bežného používateľa, ktorý oceňuje používateľské vlastnosti tohto nezvyčajného trojdielneho notebooku s dvoma displejmi.
Takto napísal Copilot recenziu s využitím generatívnej umelej inteligencie:
Recenzia na Zenbook Duo: Môj úprimný pohľad
Ahoj, priatelia!
Dnes sa s vami podelím o svoje dojmy z úplne nového Zenbook Duo. Nechcem sa tváriť ako expert, pretože som len obyčajný používateľ, ktorý prvýkrát píše recenziu na hardvér. Takže, ak hľadáte technické špecifikácie a vedecké porovnania, možno by ste mali pokračovať inde. Ale ak vás zaujíma, ako sa tento notebook hodí do bežného života, čítajte ďalej!
Dvojitý Displej a Odnímateľná Klávesnica
Prvá vec, ktorá ma zaujala na Zenbook Duo, boli jeho dva OLED displeje. Oba sú veľké 14 palcov a majú neskutočné vykreslenie farieb. Keď som si ich prvýkrát zapnul, cítil som sa, akoby som vošiel do budúcnosti. A tá odnímateľná klávesnica? Je to ako pracovať na stolnom počítači, len s tým rozdielom, že ju môžem odpojiť a mať viac miesta na hlavnom displeji.
Praktický Multitasking
Ale teraz k tomu najlepšiemu: práca s dvoma displejmi. Aktívne pracujem na jednej obrazovke, napríklad píšem článok alebo rozpracovaný email. Na druhej obrazovke mám otvorený Outlook, WhatsApp a internetový prehliadač. Aplikácie viem jednoducho rozložiť v prehľadných oknách, čo mi uľahčuje prácu. A to nie je všetko! Displeje si viem upraviť do vhodnej polohy, takže pracujem s nimi tak, ako mi to najviac vyhovuje.
Zdieľaný Režim a Ďalšie Drobnosti
Zaujímavou funkciou je zdieľaný režim. Ak chcem niekomu oproti mne jednoducho zobraziť obsah môjho displeja, stačí mi to jedným kliknutím. Škoda len, že nie je možné displeje postaviť do polohy stolového kalendára, ale iba položiť do vodorovnej polohy na stole. No, aspoň sa s nimi pracuje pohodlne.
Výkon a Spracovanie
Zenbook Duo okamžite štartuje, je tichý a jeho spracovanie je elegantné a kvalitné. Hrúbka poskladaného Zenbook Duo je iba 1,5 centimetra, má USB, USB-C porty, HDMI aj jack. A pri tom všetkom váži iba 1,35 kg.
Takže, ak potrebujete pracovať s viacerými aplikáciami naraz, tento notebook si obľúbite. Je to ako mať dve obrazovky, ale bez toho, aby ste museli mať dve fyzické monitory. Ako amatér, som nadšený z tohto nezvyčajného trojdielneho notebooku s dvoma displejmi. Ako by som to povedal? Je to ako mať dve oči, ktoré vám pomáhajú vidieť viac. 🌟
Takže, ak hľadáte niečo iné, niečo, čo vás dostane, Zenbook Duo je skvelou voľbou. A pamätajte, že toto je len môj osobný názor.
Recenzent mal k dispozícii ASUS Zenbook Duo (2024) UX8406.
Dva 14-palcové OLED displeje majú rozlíšenie 3K, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a spolu tvoria rozšírenú pracovnú plochu až 19,8 palca. Vynikajúci výkon zaisťuje procesor až Intel® Core™ Ultra 9 využívajúci umelú inteligenciu, 32 GB pamäte LPDDR5x a až 2 TB PCIe® 4.0 SSD. Špeciálny inteligentný softvér, intuitívne ovládanie gestami a 75Wh batéria s dlhšou výdržou skvelo kombinujú multitasking s mobilitou. Na každodenné použitie vybavili Zenbook Duo špeciálne testy odolnosti. Pečať udržateľnosti mu dáva fakt, že je vyrobený z 90 percent z recyklovaných materiálov.
]]>Nezávislý inštitút Top Employers už viac ako tri desaťročia certifikuje najlepších zamestnávateľov na celom svete. Posudzuje pritom dvadsať oblastí ľudských zdrojov, ako sú pracovné prostredie, firemná kultúra, vzdelávanie, možnosť budovania kariéry či diverzita a inklúzia. Tento rok inštitút ocenil zamestnávateľov v 122 krajinách na piatich kontinentoch, ktorí majú pozitívny vplyv na život viac ako 9 000 000 zamestnancov. Medzi spoločnosťami pôsobiacimi na Slovensku dominuje spoločnosť Lidl Slovenská republika, ktorá získala titul Top zamestnávateľ už ôsmykrát po sebe. Po prvýkrát získali titul vo všetkých 31 krajinách, v ktorých pôsobia a zároveň obhájili titul Top Employer Europe. „Výnimočná doba prináša to najlepšie z ľudí a organizácií. A práve to sme tento rok videli v našom certifikačnom programe, výnimočné výsledky certifikovaných Top Employers 2024. Títo zamestnávatelia vždy dokazovali, že im záleží na rozvoji a prosperite ich zamestnancov," hovorí David Plink, generálny riaditeľ inštitútu Top Employers.
Kto boduje a prečo
Najmä ekonomicky silnejší západ našej krajiny bude aj naďalej zápasiť s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Medziročne totiž klesá počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku. Spoločnosti sa snažia zastabilizovať si svojich zamestnancov a podľa prieskumov zo zamestnávateľských ankiet sa ukazuje, že bodujú najmä tí, ktorí odmeňovanie zamestnancov každoročne zhodnocujú. Od januára tohto roka je zákonom stanovená minimálna mzda 750 eur, spoločnosť Lidl aktuálne zaplatí všetkým svojim zamestnancom mesačne najmenej o tristo eur viac. „Som hrdá na to, že Lidl je stabilným a zodpovedným partnerom pre svojich viac ako 6500 zamestnankýň a zamestnancov. Dlhodobo platí, že medziročne si každý finančne polepší, vďaka povýšeniu, zvýšeniu platu či mimoriadnej odmene a rovnako to bude aj v roku 2024. Chceme byť aj ďalej najzamestnávateľom a preto zvyšujeme základné zložky mzdy a garantujeme, že nikto nezarobí na plný úväzok menej ako 1050 eur,” povedala Zita Szlavikovics, generálna riaditeľka Lidl Slovenská republika. Firma zvyšuje platy pravidene každý rok a od roku 2022 investovala do zvýšenia miezd takmer 35 miliónov eur. Tento zamestnávateľ zároveň podporuje rovnaké odmeňovanie žien a mužov, čo potvrdzuje aj certifikát Equal Salary, ktorý prvýkrát získali v roku 2022. Aktivity Lidla ako zamestnávateľa dlhodobo oceňujú odborníci i verejnosť. Firma je teda nielen osemnásobným držiteľom ocenenia Top Employer Slovensko a Top Employer Europe ale už aj päťnásobným víťazom domácej ankety Najzamestnávateľ.
Lákadlom je kariérny rast
Jednou z kľúčových oblastí pri budovaní atraktivity firmy pre zamestnancov je možnosť ich kariérneho rastu, keď povýšenie nie je dostupné iba pre zopár vyvolených. Najzamestnávateľ Lidl, od marca 2020, posunul na vyššiu pozíciu takmer 1200 ľudí. Skoro štyridsať percent všetkých zamestnancov, ktorí vo firme pôsobia aspoň tri roky, zažilo povyšenie, mnohí dokonca viackrát. Jednou z nich je aj Karina Nogová, manažérka predajne v Turčianskych Tepliciach: „V mojom prípade išlo o postupný kariérny rast. Z pozície predavačky-pokladníčky som sa postupne všetkými fázami prepracovala až na manažérku predajne. Za to vďačím svojmu vtedajšiemu manažérovi predajne, že vo mne videl potenciál a tento kariérny rast mi umožnil. Na túto pozíciu som po zaškolení nastúpila v novembri 2018. Neskôr som mala 2-ročnú prestávku v podobe materskej dovolenky a od júla 2022 som znova súčasťou tímu.“ Aktuálne hľadá spoločnosť manažéra predajne, ktorému poskytuje, okrem obvyklých výhod, ktoré bežne firmy ponúkajú, aj služobné auto na súkromné účely či každoročný príspevok do tretieho piliera vo výške 200 eur a výber ďalších benefitov v hodnote 450 eur ročne. Súčasťou ponuky je aj dovolenka navyše za vernosť firme, platené voľno v deň nástupu prváka do školy či bezplatné jazykové vzdelávanie, teda široká paleta benefitov, čo v našich podmienkach, nie je úplne obvyklé.
]]>V záplave modelov SUV dnes dokážu v ponukách značiek o to viac vyniknúť ich často neprávom prehliadaní súrodenci. Veľakrát ešte praktickejší, dostupnejší a pre mnohých vo výsledku oveľa vhodnejší. Jedným z týchto zástupcov je i Peugeot Rifter, priestranný MPV model franúczkej automobilky, ktorý sa nedávno dočkal aj pomerne rozsiahlej modernizácie.
Zákazníci u Riftera už v minulosti oceňovali najmä pohodlnosť, priestrannosť, variabilitu v priestore pre cestujúcich, vysokú úroveň technologickej výbavy či pôžitok z jazdy ako u bežných osobných áut. A teraz k tomu všetkému Francúzi pridávajú ešte atraktívnejší vzhľad i modernejšiu výbavu vo vnútri. Vlastnosti známe doposiaľ sa teda zlepšili, najdôležitejšou novinkou však je možnosť voľby nielen plne elektrickej verzie e-Rifter, ale pre záujemcov o konvenčné verzie aj prevedenia so „spaľovákom“ pod kapotou.
Rifter si teda možno zaobstarať v benzínovej verzii s motorom 1.2 PureTech a výkonom 110 koní (spolupracuje s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou) alebo na dnešnú dobu prekvapivo aj na dlhé cesty v ideálnom naftovom prevedení 1.5 BlueHDI s výkonom rovných sto alebo dokonca až 130 koní. Slabší variant spolupracuje výhradne s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, no s výkonnejším naladením si možno zvoliť aj osemstupňový automat EAT8 pre zaistenie ešte vyššieho komfortu.
Ak túžito po absolútnom tichu, nulových emisiách a ešte lepšej dynamike auta, voľba môže padnúť na plne elektrický Peugeot e-Rifter. Ten sa teraz pýši väčším dojazdom i rýchlejším nabíjaním, čo celkové využívanie vozidla výrazne zlepšuje a tiež rozširuje. Pohodlný výkon, ktorý možno využiť v troch jazdných režimoch, siaha na hranicu až 136 koní a maximálny krútiaci moment dosahuje 270 Nm. Na optimalizáciu dojazdu dostal model nový systém rekuperácie pri brzdení, ktorý možno aktivovať v troch rôznych úrovniach pomocou pádiel umiestnených prakticky za volantom. Vďaka tomu nielen šetríte brzdové obloženie, ale taktiež prispievate k dlhšiemu dojazdu.
Ten sa však po novom dokáže na jedno nabitie vyšplhať až na slušných 320 kilometrov (zlepšenie voči predchodcovi o 40 kilometrov), vďaka optimalizácii sa znížila taktiež spotreba a s 11 kW palubnou trojfázovou nabíjačkou dokážete dočerpať energiu osadenej 50 kWh batérie ešte pohodlnejšie aj doma. Jednosmerným DC prúdom poskytuje e-Rifter výkon až do sto kW, čo v praxi zaistí nabitie už za 30 minút. Takže žiadne dlhé prestoje na nabíjačkách.
Bohatému výberu pohonov sekunduje prepracovaný dizajn – MPV z dielne Peugeotu sa s novým kabátom ponorilo do výrazne modernejších vôd, najmä predná časť teraz pôsobí podstatne atraktívnejšie, dynamickejšie a pritom nechýbajú ani typické „pazúre“ v podobe LED denného svietenia. Celkovo sa vzhľad prednej časti zaoblil a pribudli taktiež nové farby ako zelená Sirkka Green či modrá Kiama Blue.
Dve dĺžky karosérie pritom dokonale splnia rôzne nároky na vnútorný priestor – Standard (s dĺžkou 4,40 metra) a Long (s dĺžkou 4,70 metra). Navyše je tu možnosť výberu medzi päťmiestnou a sedemmiestnou verziou, nehovoriac o tom, že samostatné sedadlá v druhom rade možno sklopiť do podlahy. A batožinový priestor? Ten ponúka objem od 775 litrov pod platom pre päťmiestnu verziu Standard až po štyritisíc litrov pod strechou so sklopenými sedadlami verzie Long. Model si tak obľúbia rodiny, podnikatelia i vyznávači dobrodružstva a aktívneho životného štýlu.
Celkom 17 asistenčných a bezpečnostných systémov drží „ochrannú ruku“ nad posádkou, no vrámci zástupu vylepšení pribudol aj nový 10-palcový prístrojový panel a nový veľký centrálny 10-palcový HD dotykový displej na ovládanie audiosystému či online navigácie. Nechýba podpora bezdrôtového Apple CarPlay/Android Auto, aktualizácie prebiehajú na diaľku vzduchom a poteší i stredová bezdrôtová nabíjačka na smartfón. Praktická štýlovka od Peugeotu sa na cesty dostane už začiatkom roka 2024.
]]>
V rozhovore sa dozviete:
Rozhovor vznikol v spolupráci so spoločnosťou Eset.
]]>
Čo je Art Banking a čím je UniCredit Bank v tejto oblasti výnimočná?
Prostredníctvom Art Bankingu poskytujeme klientom konzultácie a asistenciu pri kúpe a predaji umeleckých diel, ako aj pri vytváraní zbierok. Jedná sa predovšetkým o diela v oblasti výtvarného umenia, zväčša maľby, ale aj grafiky a sochy. UniCredit Bank je špecifická nielen dĺžkou rozvíjania tejto nevšednej aktivity, ale taktiež ojedinelosťou toho, že náš tím má interného art konzultanta pracujúceho na plný úväzok, rovnako ako všetci naši investiční špecialisti. Okrem spomínaných aktivít má na starosti aj prípravu časopisu Art Bulletin, ktorý mapuje najzaujímavejšie udalosti v oblasti lokálneho umenia v Česku a na Slovensku, ale aj v globálnejšom meradle. Všetky naše aktivity v oblasti Art Bankingu by neboli možné bez nami vytvorenej siete osvedčených a starostlivo vybraných partnerov. Tá zahŕňa renomované aukčné domy, kurátorov, expertov a galeristov. Pre klientov, tiež organizujeme výstavy a vernisáže, kde môžu spoznať zaujímavých umelcov a viesť konzultácie priamo s nimi, prípadne s kurátormi. Doteraz išlo predovšetkým o slovenských výtvarných umelcov, nakoľko naša klientela prejavuje najväčší záujem práve o nich.
Špecializujete sa na výtvarné umenie. Zameriavate sa skôr na súčasných umelcov alebo aj na umelcov z predchádzajúcich období?
V prvom rade musím povedať, že sa zámerne neorientujeme na umenie už nežijúcich matadorov. Na Slovensku je tento trh síce veľmi zaujímavý, ale relatívne malý. Mám na mysli najznámejších výtvarníkov ako boli Benka, Bazovský, Alexy, či hlavní zakladatelia slovenskej moderny, Fulla s Galandom. Spadajú sem aj umelci s maďarským pôvodom, ktorí tvorili na Slovensku, ako napríklad Medňanský, Jasuch alebo Jakoby. Zberatelia, ktorí v minulosti investovali do diel spomenutých autorov, nadštandardne zhodnotili svoje zbierky. Ich kvalitnejšie diela, ktoré sa objavia v aukciách sú však už dlhodobejšie raritou. Tie, ktoré by aj k dispozícii boli, podľa názoru galeristov už zväčša nedosahujú tú najvyššiu kvalitu. Nehovoriac o ich nižšom potenciáli obchodovateľnosti v zahraničí. Naše zameranie sa preto skôr sústreďuje na súčasných a osvedčených umelcov, často s medzinárodným presahom. Ak by sa však naskytla iná zaujímavá príležitosť, s radosťou zareagujeme.
S akými výtvarnými umelcami ste doposiaľ spolupracovali a ako táto spolupráca prebieha?
Pomáhali sme napríklad klientom, ktorých neoslovuje súčasné umenie a zaujímajú sa skôr o nákupy diel autorov generácie 1909 alebo vojnovej 1919-ky. V prípad Vincenta Hložníka, ktorého diela sme mali vystavené aj v našich priestoroch, musela pri kúpe rozhodovať licitácia. Najdrahšie dielo, pri kúpe ktorého sme boli nápomocní, je od Martina Benku. Jeho cena vysoko prevýšila stotisíc eur. Martin Benka je výtvarníkom, ktorého diela dosahujú dlhodobo na slovenskom trhu s umením najvyššie hodnoty. Tie najdrahšie presahujú dvestotisíc eur. Veľmi cenené sú aj diela výtvarníkov zo skupiny Mikuláša Galandu, obrazy Paštéku, Kompánka či Laluhu, ktoré sa obchodujú v desiatkach tisíc eur. Vďaka nášmu partnerovi, architektovi a nadšencovi umenia Pavlovi Kuzminovi, ale aj rodinám umelcov, sa nám podarilo zorganizovať ojedinelú privátnu výstavu diel Galandovcov, z ktorých väčšina nebola nikdy predtým vystavovaná.
Ale ako som vravel, venujeme sa hlavne súčasným, osvedčeným, prevažne slovenským umelcom. Spomeniem aspoň niektoré vernisáže a výstavy, zorganizované v našich priestoroch, o ktoré bol prejavený najväčší záujem. Išlo o sochárov Juraja Čuteka, Jozefa Hobora, Vojtecha Farkaša či Jozefa Jankoviča. Z maliarov to boli Bohumír Gemrot, Aleš Krejča, Peter Pollág, Igor Piačka, Jana Farmanová a Stano Bubán. Doteraz najúspešnejšia bola výstava jedného z najvýznamnejších slovenských konceptuálnych výtvarníkov Rudolfa Sikoru. Pri príležitosti 75 ročného jubilea Petra Rollera aktuálne pripravujeme vernisáž a výstavu jeho sôch, malieb a grafík. Veríme, že bude pre návštevníkov zaujímavá.
Viem o vás, že máte veľmi rád výtvarné umenie. Ovplyvnila vás Vaša profesia pri pestovaní tejto záľuby?
Určite áno. V oboch prípadoch ide o hľadanie hodnoty a o nadšenie, ktoré pri tom človek zažíva. Z profesionálneho hľadiska ide najmä o hodnotu prinesenú klientovi, čo sa týka predovšetkým výkonnosti jeho financií. To dosiahneme, ak nájdeme hodnotu v cenných papieroch, za ktorými sú vždy nejaké reálne aktíva, správne túto hodnotu odhadneme, a tak tieto aktíva prinesú požadovaný výnos. Na jednej strane, je to veľmi racionálna činnosť, ale na druhej, sú cenné papiere uložené v podobe elektronického záznamu niekde na účte, ktorý je nehmatateľný.
Umenie, vrátane toho výtvarného, mi prináša zväčša emocionálnu hodnotu, ktorú je ale naopak možné reálne vidieť, chytiť, akokoľvek vnímať, pretože obraz či grafika visia hmatateľne na stene. A pritom sa navyše taktiež zhodnocuje.
Mňa práve zaujímajú súčasní umelci, ktorých som prvotne spoznal prostredníctvom našich výstav.
Aké sú skúsenosti v oblasti investícií do výtvarného umenia? Na jednej strane je emočná hodnota umenia a na druhej strane jeho reálna hodnota. Ako sú na tom tieto investície z hľadiska zhodnotenia?
Umenie dlhodobo poskytuje možnosť zaujímavého zhodnotenia. Z hľadiska zhodnotenia sa môžeme obrátiť k štatistikám od spoločnosti Knight Frank, ktorých index luxusných investícií sa skladá z viacerých investičných zberateľských oblastí. Za rok 2022 zaznamenali najvyšší nárast medzi všetkými zberateľskými akciami práve v umení, a to takmer tridsať percent. Padali aj aukčné rekordy. Ceny piatich diel prevýšili hodnotu sto miliónov amerických dolárov. Môže nás tešiť, že najdrahšie vydražené dielo bolo od Andyho Warhola, ktorý je spätý so Slovenskom prostredníctvom jeho rodičov pochádzajúcich z východného Slovenska. Viaceré jeho diela patria medzi najdrahšie.
Všeobecne, aj v dlhodobom desaťročnom horizonte, výnos z investícií do umenia podľa indexu prevyšuje hodnotu deväťdesiat percent. Okrem zhodnotenia poskytujú tieto investície aj stabilizačný efekt v podobe diverzifikácie portfólia. Radosť zo zbierky a status sú taktiež podstatné dôvody, prečo týmto smerom investovať. Diela sú unikátne a zbierky vyjadrujú to, akí ich majitelia sú a čo ich inšpiruje. Umocňujú tiež ich postavenie a výnimočnosť.
Drvivá väčšina klientov sa zameriava skôr na emočnú hodnotu ponúkanú dielami. To máme odskúšané. Dielo musí klienta osloviť. Zhodnotenie je až na druhom mieste. Do tohto typu investície sa klienti púšťajú hlavne kvôli nadšeniu.
Našou ambíciou je spojiť emočnú stránku s pragmatickou. Napríklad pri zabezpečení originality diela. Podľa galeristov, obsahuje slovenský trh celkom vysoký počet falzifikátov, zväčša v prípade známych umelcov. Ak nie sme my alebo náš partner Paľo Kuzmán presvedčení, že tzv. proveniencia diela je v poriadku, čiže, ak si nie sme istí jeho originalitou, do investície rozhodne nejdeme. Toto platí často pre staršie diela.
Výhodou novšieho, súčasného umenia je, že umelec sa nachádza na mieste výstavy osobne. Tým pádom vie zabezpečiť originalitu svojich diel. Ľudia ho osobne stretávajú a rozprávajú sa s ním, čo je extrémne dôležité. Prostredníctvom aktivít banky sa klient vie dostať k radám od odborníka, ktoré sú v tomto zberateľstve a zhodnocovaní naozaj nutné.
Nevýhodou umenia je nízka likvidita. Klient sa musí zmieriť s tým, že umenie sa nedá speňažiť tak rýchlo ako napr. cenné papiere. Diela sa môžu predávať aj viacero mesiacov.
Aké sú ďalšie alternatívne investície, o ktoré sa klienti zaujímajú?
Po umení, sú mince druhým najčastejším aktívom v tejto oblasti, pri ktorom sa stretávame so záujmom zo strany klientov
V globálnom meradle sú zberateľskými alternatívami veterány, hodinky, vína, kabelky, šperky a ďalšie. Knight Frank taktiež uvádza kategóriu Zberateľská Whisky, ktorá v desaťročnom horizonte zarobila cez 370 percent, tým pádom je suverénne najvýkonnejšia. V minulom roku však narástla iba o 3 percentá, a to z dôvodu prekúpenosti trhu a premnoženia sa špekulatívneho kapitálu, ako je uvedené v krátkych komentároch k indexom. V minulom roku sa po najvýkonnejšom umení umiestnili veterány s 25 percentami, v desaťročnom horizonte približne so 180 percentami. Tu padol aj rekord, historický Mercedes Uhlenhout Coupe sa predal za neuveriteľných 143 miliónov amerických dolárov a stal sa najdrahším autom, aké bolo doteraz predané. Tretie boli hodinky s 28 percentami, v desaťročnom horizonte to bolo 147 percent. Aj tu padol rekord, a to v počte hodiniek, ktoré sa v aukciách predali v cene nad 1 milión libier, bolo ich 40. Kabelky mali 15 percentný nárast, najdrahšia sa v aukcii predala za vyše 350 tisíc amerických dolárov. Spomínané mince narástli v minulom roku o 8 percent, v desaťročnom horizonte o 59 percent.
Výhodou alternatívnych investícií je ich nízka previazanosť s klasickými investíciami, aktívami ako sú dlhopisy, akcie, či nehnuteľnosti. Na dnešných globálne prepojených trhoch je to skôr výnimkou a veľkou cennosťou. Pre investora môže mať ich zaradenie do portfólia významný diverzifikačný a stabilizačný efekt.
Okrem toho, sú zaujímavou zberateľskou alternatívou aj štruktúrované investičné produkty vo forme cenných papierov. Zjednodušene, investičné certifikáty. Ich výhodou je vysoká likvidita porovnateľná s klasickými aktívami. Ponúkajú tiež možnosti zhodnotenia i v časoch, keď finančné trhy stagnujú alebo klesajú. V tejto oblasti spolupracujeme s našou sesterskou bankou HVB Mníchov, ktorá patrí v certifikátoch medzi najoceňovanejšie inštitúcie na svete. Prostredníctvom nej vieme ako jediný na slovenskom trhu ponúkať cez aplikáciu individuálne emisie, kde bankár nastaví parametre certifikátu podľa vlastných preferencií klienta.
V čom, okrem spomenutých Art-Bankingových aktivít, je UniCredit Bank zaujímavá a odlišná, v porovnaní s inými bankami?
Okrem spomínaných investičných certifikátov, za ktoré sme získali na slovenskom trhu viaceré ocenenia za najlepšiu výnosnosť a distribútora, ponúkame ojedinelý koncept otvorenej investičnej architektúry. Prostredníctvom našej značky onemarkets Fund spolupracujeme s viacerými špičkovými investičnými partnermi, čím si zabezpečujeme nezávislosť v poradenstve.
UniCredit taktiež ponúka starostlivosť nielen o hlavných držiteľov aktív, ale aj o ich rodinných príslušníkov. Staráme sa o rodiny našich klientov.
V neposlednom rade je veľkou výhodou, že základný servis Privat Premium, ktorý poskytuje viac ako prémiové riešenia, môžu naši klienti získať už od 50 tisíc eur uložených v banke.
Banka, privátnej klientele, v porovnaní s trhom, ponúka naozaj vysoko nadštandardne široké spektrum kvalitných služieb, ktoré klienti určite ocenia.
Celý rozhovor si môžete vypočuť aj vo forme Podcastu:
]]>
Aké sú vaše skúsenosti z predchádzajúcich pozícií a ako vás pripravili na novú úlohu v McDonald‘s?
V oblasti komunikácie a marketingu pôsobím už viac ako 12 rokov. Posledné štyri roky som pracoval v spoločnosti Lidl Česká republika a zameriaval som sa najmä na posilnenie transparentnej komunikácie a komunikácie expanznej stratégie, udržateľnosť a ESG témy, či posilnenie vnímania spoločnosti ako najviac udržateľného obchodného reťazca v Českej republike. Zároveň som kládol veľký dôraz na internú komunikáciu a zlepšovanie firemnej kultúry. Verím, že moja expertíza v týchto oblastiach bude pre McDonald’s veľkým prínosom a všetky moje doterajšie skúsenosti využijem pri strategickom nastavovaní procesov a komunikácie. Aj naďalej sa budem zameriavať na témy ESG, public affairs či oblasť filantropie, ktoré sú mi veľmi blízke. Tentokrát však už aj v regionálnom koncepte troch úzko prepojených trhov.
Prečo práve McDonald‘s?
McDonald‘s vnímam ako jednu z globálne najvýraznejších a najznámejších značiek. Je to dynamická spoločnosť so zameraním na zákaznícku skúsenosť, kvalitné produkty a silnú orientáciu na zamestnancov. Veľmi si cením spôsob, akým využíva svoj silný dosah na pomoc komunitám, ale napríklad aj transparentnosť v oblasti biznisu a komunikácie. Samozrejme, pozorujem aj silný potenciál značky v rozvoji na českom, slovenskom a ukrajinskom trhu.
Aké výzvy vás čakajú na pozícii impact directora?
Najväčšou výzvou pre mňa bude jednoznačne nastaviť komunikačnú stratégiu reflektujúcu všetky lokálne špecifiká a potreby troch krajín, ktoré spadajú pod jeden regionálny trh. Dôraz budem klásť najmä na posilnenie vnímania McDonald’s ako značky, ktorá pozitívne ovplyvňuje komunity. Chcem sa podieľať na zlepšovaní našej firemnej kultúry a posilniť náš imidž renomovaného zamestnávateľa. Zameriam sa však aj na zlepšenie environmentálneho profilu spoločnosti, formulovanie stratégie pre klimatické záväzky na trhu a vytvorenie komplexnej stratégie a infraštruktúry odpadového hospodárstva. Samozrejme, všetko v súlade s globálnymi hodnotami spoločnosti a záväzkami, ktoré sme si ako nadnárodná firma zodpovedne nastavili.
Keď už spomínate zlepšovanie environmentálneho profilu McDonald’s, povedzte nám, aké sú plány v oblasti udržateľnosti či filantropie?
V prvom rade si uvedomujeme, že ako jeden z popredných svetových lídrov v gastro segmente dokážeme vhodne zvolenými krokmi pozitívne vplývať na prostredie i na ľudí, kde pôsobíme, či už na globálnej alebo lokálnej úrovni.
Jednou z významných oblastí, na ktorú sa budeme v najbližšej dobe zameriavať, je zavádzanie vylepšení vo forme obalových inovácií. Budeme však hľadať aj nové udržateľnejšie technologické a procesné riešenia, ktoré prispejú k postupnému znižovaniu uhlíkovej stopy pri prevádzke reštaurácií.
Zároveň sme súčasťou mnohých komunít a naozaj chceme byť dobrým susedom – pre nás to rozhodne nie je iba fráza. Preto budeme aj naďalej podporovať aktivity neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities, ktorá pomáha zabezpečiť blízkosť rodinám v slovenských nemocniciach. Rovnako sa zaväzujeme, že v čase nečakaných krízových situácií budeme poskytovať pomoc komunite, ktorá to bude potrebovať. Ja osobne veľmi pozitívne vo vzťahu k ESG vnímam aj naše upratovacie hliadky Trash Patrols, ktorých cieľom je udržiavanie čistoty nielen v blízkom okolí reštaurácií, ale aj v širšom okolí miest či regiónov. Našim cieľom je dlhodobo rozvíjať podobné aktivity, ktoré v konečnom dôsledku budú mať významný pozitívny dopad pre súčasné aj budúce generácie.
Na Slovensku poznajú našu značku tiež mnohé generácie aj vďaka legendárnemu futbalovému turnaju pre deti prvého stupňa základných škôl, známeho ako McDonald’s Cup, ktorý práve tento rok oslavuje 25 rokov existencie.
V rámci interných projektov sa budeme zameriavať na podporu profesionálneho aj osobného rozvoja našich zamestnancov prostredníctvom programu Skills For Life a udržiavať inkluzívne a príjemné pracovné prostredie.
Slováci sa čoraz častejšie zaujímajú aj o pôvod jedla, ako sa v McDonald´s prispôsobujete tomuto trendu?
McDonald’s veľmi transparentne komunikuje pôvod surovín. Spoločnosť kladie naozaj veľký dôraz na čerstvosť surovín a má nastavené prísne kvalitatívne štandardy. Celá sieť dodávateľov tieto štandardy plne rešpektuje a dodržiava. Väčšina surovín v slovenských reštauráciách McDonald’s pochádza z Európy, konkrétne od českých, slovenských, maďarských či poľských dodávateľov. Čerstvé vajcia v obľúbenom raňajkovom menu sú napríklad z podstielkového chovu z farmy Babičkin dvor Veľký Krtíš. Ďalším slovenským dodávateľom je firma SLOVATYS, ktorá zásobuje reštaurácie čerstvým ovocím a zeleninou, a to aj v Čechách. Dodávky surovín od lokálnych dodávateľov využívame aj pri sezónnej syrovej ponuke.
Budete pôsobiť na troch trhoch, aká je vaša vízia v tomto smere?
Česko, Slovensko a Ukrajina - sú to tri jazyky, tri rozdielne kultúry a najmä tri krajiny s rôznym vnímaním značky. Nastaviť celkovú komunikačnú stratégiu bude nielen výzva, ale aj veľká príležitosť učiť sa od seba navzájom. Vzniká tu totiž ideálny priestor na regionálne zdieľanie rôznych osvedčených, nielen komunikačných prístupov. Teším sa na túto skvelú príležitosť a hľadanie správnych strategických a komunikačných prienikov, ktoré nám v každej krajine pomôžu ešte viac zviditeľniť značku McDonald´s cez nové projekty v jednotlivých krajinách, ale aj spoločne, cez ktoré sa nám, verím že podarí ukázať, že podnikanie tejto svetoznámej spoločnosti u nás má svoj celospoločenský a hospodársky prínos. Zároveň veľmi oceňujem skvelé tímy, ktoré v jednotlivých krajinách pôsobia a na ktoré som patrične hrdý – sú to tí najlepší profesionáli v odbore, pre ktorých je McDonald’s srdcovou záležitosťou.
McDonald‘s kladie dôraz na bezchybnú zákaznícku skúsenosť a kvalitu jedla a služieb. Ako sa vyvíjajú jednotlivé služby? V ostatných rokoch sa veľa zmenilo, ktoré boli tie najzásadnejšie zmeny a aké sú plány do budúcna?
Tu musím pripomenúť, že posledné roky boli pre gastro podnikanie veľmi kritické, nestabilné a nepredvídateľné, no McDonald’s ani na chvíľu nepoľavil v expanzii, inováciách a rozvíjaní predajných kanálov. Dokonca, najmä počas pandémie bol komunitným partnerom v mnohých mestách, podporoval rôznymi formami zdravotné tímy či organizácie. Medzi najzásadnejšie predajné kanály považujem jednoznačne službu McDelivery, vďaka ktorej si zákazníci už tretí rok objednávajú svoje obľúbené menu z pohodlia domova. Zlepšovanie zákazníckej skúsenosti sú súčasťou DNA spoločnosti a McDonald´s je, bezpochyby, ukážkovou gastro spoločnosťou, ktorá to dokazuje najmä svojimi činmi a prístupom. Tomu napomáhajú nielen školenia zamestnancov, ale aj inovácie, akou je napríklad aj tento rok uvedená služba MyOrder, vďaka ktorej si zákazníci môžu objednať jedlo ešte pred vstupom do reštaurácie cez McDonald’s aplikáciu alebo priamo od stola a skrátiť tak čakanie na svoje jedlo. K nej patrí aj doplnková služba Zaparkuj a vyzdvihni, cez ktorú si môžu zákazníci naplánovať vyzdvihnutie svojej objednávky v McDonald’s aj dve hodiny vopred. Po zaplatení ju zamestnanec reštaurácie prinesie zákazníkom priamo do auta na uvedené parkovacie miesto. Čo sa týka plánov, McDonald’s bude rozhodne pokračovať vo výstavbe nových reštaurácií s osvedčenými predajnými kanálmi, a zároveň hľadať ešte udržateľnejšie zariadenia a riešenia v rámci nášho celého podnikania, ktoré už vo veľkej väčšine, aj na Slovensku, patrí pod franšízový koncept.
Koľko prevádzok je momentálne na Slovensku a bude ich viac v novom roku 2024?
McDonald´s sa na Slovensku teší veľkej zákazníckej priazni a lojalite skalných návštevníkov. Počítame tu s investíciami do rozvoja podnikania aj v nasledujúcich rokoch, aby sme mohli posilňovať predajné kanály, rozširovať naše služby a zlepšovať zákaznícku skúsenosť. V roku 2023 sme na slovenskom trhu otvorili tri nové reštaurácie - v Pezinku, Trenčíne a Dunajskej Strede. Momentálne tak máme na Slovensku už 43 reštaurácií a väčšinu z nich dnes už úspešne prevádzkujú trinásti licenční partneri i licenčné partnerky.
Cieľom spoločnosti na Slovensku je aj naďalej rozširovanie siete prevádzok v rámci celého Slovenska, a to aj v menších mestách či v rámci slovenských ciest, a pravdou je, že sa nebránime akýmkoľvek tipom od našich priaznivcov zo všetkých regiónov na možné legálne výstavby či možnú expanziu, s ktorou v najbližších rokoch výrazne počítame.
]]>
Podielové fondy sú nástroje kolektívneho investovania, ktoré združujú malých investorov, to znamená ľudí, ktorí nemajú dostatok finančných prostriedkov na to, aby si kúpili napr. štátny dlhopis, či vyskladali investičné portfólio zložené z rôznych investičných nástrojov, ako sú spomínané dlhopisy, ale aj akcie, komodity a podobne. Práve vďaka princípu kolektívneho investovania sa združí viacero menších súm a vytvorí sa podielový fond s dostatočným kapitálom na investovanie na trhoch. Tento kapitál následne spravuje manažér (investičný špecialista), ktorý sa rozhoduje, ako s nazbieraným kapitálom naložiť, t.j. do ktorých konkrétnych dlhopisov či akcií investovať.
História podielových fondov siaha až do 18. storočia, konkrétne roku 1774, kedy vznikol prvý podielový fond. Vtedy sa prvýkrát združili viacerí investori s cieľom vytvoriť investičné portfólio, na ktorého zhodnotení sa následne sami podieľali. Tento základný princíp je v podstate nemenný, avšak fondy ako také si prešli svojím vývojom. Fondy, tak ako ich poznáme dnes, sa začali objavovať okolo roku 1920, a to spolu s rozvojom kapitálových trhov (búrz). Postupom času vznikali rôzne správcovské a investičné spoločnosti, nové prístupy, princípy a stratégie. Koncom 20. a začiatkom 21. storočia sa začali rozličné inovácie. Dobrým príkladom sú aj ETF fondy, ktoré sú medzi klientmi čoraz viac populárne.
Podielové fondy sa delia na aktívne spravované a pasívne.
Pasívne fondy sú fondy bez aktívnej správy, známe ako indexové fondy (ETF). Kopírujú nejaký z kapitálových trhov. Uveďme si príklad: Ak máme americký akciový trh reprezentovaný 500 najväčšími akciovými spoločnosťami, ETF nakúpi všetkých 500 spoločností s určitými váhami. Následne bez manažmentu kopíruje výkonnosť vybraného trhu.
Naopak, aktívne riadený fond ráta s príspevkom portfólio manažéra. Súčasťou tohto fondu je ľudský faktor tvorený analytikmi, ktorí sa snažia nakúpené spoločnosti analyzovať a využívať rôzne špecifické stratégie, ktoré pomáhajú prekonávať trhové ETF fondy.
Záujem sa vyvíja v závislosti od ekonomického stavu. Možno pozorovať, že trhy sa historicky vyvíjajú, rátajúc s lepšími a horšími obdobiami. Práve v období vysokých úrokových sadzieb, vysokej inflácie a rôznych kríz, zasahuje do portfólia jeden z portfólio manažérov a vyberá spoločnosti, ktorým sa darí, a naopak sa snaží vyhýbať spoločnostiam s horšími vyhliadkami. Počas kríz sa aktívne riadeným fondom darilo viac. Noví, mladší investori posledného desaťročia tieto rozdiely nezažili, čiže si to nedokážu porovnať, keďže vo všeobecnosti boli trhy veľmi efektívne. Viezli sa na stimuloch centrálnych bánk, a to najmä v podobe politiky lacných peňazí a nízkych úrokových sadzieb.
Ako som už spomínal, ETF fondy nabrali na popularite v slovenskom prostredí najmä v poslednom desaťročí. Môžeme povedať, že k ich úspechu prispela aj daňová legislatíva. Je pravda, že oproti aktívne spravovaným fondom, majú ETF fondy určitú daňovú výhodu pre slovenského investora. V súčasnosti dochádza k úprave pravidiel, čo znamená, že aj aktívne podielové fondy budú mať od roku 2024 možnosť daňového oslobodenia za splnenia určitých podmienok. Osobne vnímam určitú polarizáciu medzi aktívnymi a pasívnymi fondmi, čo však nepovažujem za správne. Oba typy fondov (prístupov) majú svoje výhody a nevýhody, a taktiež svoje opodstatnenie v dobre diverzifikovanom portfóliu.
Prístup UniCredit, ktorý sa uplatňuje aj v segmente Private Premium, je založený na našej vlastnej skupinovej investičnej stratégii. Jej cieľom je selektovať najlepšie fondy z výberu podielových fondov, ktoré sú klientom k dispozícii. Práve v tomto období uvádzame na Slovensku nové aktívne riadené fondy, ktoré nesú názov onemarkets Fund. Skupina Unicredit má svoj vlastný investičný tím, ktorý má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti. Celosvetovo uplatňujeme jednotnú investičnú stratégiu. Tiež využívame Fund selection team, skupiu špecialistov, ktorá z množstva správcov a podielových fondov vyberá tých najlepších z najlepších vo svojej kategórii. Využívame pri tom najväčších investičných správcov, ako sú BlackRock, Fidelity, Amundi, J.P. Morgan, Allianz Global Investors a i. Niektorí správcovia na trhu sú napríklad najlepší v investovaní do dlhopisov, teda do konzervatívnych investícií, iní sa špecializujú na americké akcie, prípadne sú tu segmenty trhu, ktoré je najvýhodnejšie pokryť práve prostredníctvom ETF.
Môžeme to prirovnať k futbalu. Manažér (v tomto prípade UniCredit) vyberie 11 základných hráčov, ktorí by v tomto prípade predstavovali naše portfólio. Na miesto obrany postaví hráča obrany a nie útočníka. To isté môžeme pozorovať vo výbere podielových fondov. Ak pre naše konkrétne potreby najviac vyhovujú napríklad služby Fidelity, vyberieme si Fidelity a nie BlackRock. Snažíme sa, aby naša futbalová jedenástka pozostávala z tých najlepších hráčov na svete. Toto je princíp, ktorý uplatňujeme v novej rodine aktívne riadených fondov – onemarkets Fund.
onemarkets Fund je naša vlastná UniCredit značka, ktorá zastrešuje samotnú technickú stránku fondu, teda to, ako fond funguje. K jednotlivým fondom vytvárame materiály a distribujeme ich, a zároveň delegujeme investičnú časť, t.j. samotnú správu akcií, či dlhopisov, na veľkých investičných správcov. V tomto je onemarkets Fund naozaj jedinečný, pretože združuje rôznych správcov, ako sú napr. BlackRock, Fidelity, Amundi, J.P. Morgan, Allianz Global Investors a i.
Týmto sa výrazne odlišujeme od konkurencie, ktorá zväčša využíva svoj vlastný lokálny portfólio manažment pozostávajúci z miestnych ľudí, ktorí spravujú prostriedky investorov. Pri všetkej úcte, ide často o veľmi šikovných a skúsených ľudí z tejto oblasti, avšak v prípade, že chcete investovať napríklad na amerických trhoch, či dokonca na trhoch z rozvíjajúcich sa krajín, veľkí správcovia majú obrovskú výhodu v lokálnej pôsobnosti v týchto oblastiach. Uveďme si znovu príklad, americké akcie spravujú ľudia sediaci priamo na Wall Street, ktorí žijú v danom prostredí, stretávajú sa osobne s manažmentom firiem, do ktorých investujú, a vedia tak oveľa lepšie vyhodnotiť, ktoré firmy sa oplatí nakúpiť.
Formou onemarkets prinášame našim klientom na Slovensku to najlepšie z investičného sveta, keďže delegujeme fondový manažment na veľkých a osvedčených správcov. Najväčšia pridaná hodnota je v obrovskom „know-how“ správcovských spoločností a zdroje, ktoré využívajú.
Pre klientov Private Premium sa onemarkets Fund spustil už v septembri. Rozširujeme sa však aj pre našu pobočkovú sieť. Možnosť investovať prostredníctvom onemarkets Fund a nakúpiť podielové fondy spravované najväčšími správcami bude mať každý z našich klientov na Slovensku. Z kvalitatívného pohľadu je to najlepšie, čo našim klientom môžeme priniesť.
Rozhovor si môžete vypočuť aj vo forme Podcastu:
]]>Pán Hajduk, od sumy 50 tisíc eur môže klient dostať od vašej banky špeciálne služby, pričom v iných bankách je na to potrebná oveľa vyššia čiastka. Porovnajme si teda ponuku klasického bankovníctva a ponuku bankovníctva pre privátnu klientelu v UniCredit Bank. V čom sa líši a čo má spoločné?
Rozdiel medzi klasickým bankovníctvom a službami Privat Premiun môžeme vidieť v individuálnom prístupe bankára ku klientovi. Má naňho viac času, čím sú stretnutia osobnejšie, podrobnejšie a viac výhodné pre samotného klienta. Ďalším rozdielom je aj šírka investičných ponúk, keďže Privat Premium pracuje s otvorenou architektúrou osvedčených investičných správcov, ako sú napríklad Black Rok, Fidelity, JP Morgen. Správcov vyberáme na základe našich vlastných analýz a ratingov, ktoré im udeľuje nezávislá ratingová agentúra Morningstar. Toto má napomôcť nezávislosti pri poradenstve, čo vo viacerých bankách nie je možné. Cieľom je vybrať pre klienta najlepšie investície z ponuky zmienených správcov a dosiahnuť tým čo najvyšší prínos pri čo najprijateľnejšom riziku. Okrem špeciálne nastavených hypoték, sú v rámci ponuky aj individuálne úverové riešenia. Klient vie čerpať takzvaný Lombardný úver, ktorý je krytý jeho zainvestovanými aktívami. Výhoda je tá, že klient nemusí zasiahnuť do svojich aktív ak potrebuje hotovosť. Vie si túto potrebu vykryť práve týmto typom veľmi flexibilného úveru.
Prečo je dobré obrátiť sa na profesionála v prípade, ak máme hotovosť?
Základnou úlohou bankára je, skrz jeho odborné znalosti, navigovať klienta tak, aby sa vyvaroval chyb pri investovaní. Tieto chyby vznikajú hlavne vtedy, ak klient na investovanie nemá dostatok času alebo sa jedná o investovanie do oblasti, v ktorej nemá početné skúsenosti, lebo svoj čas plne venuje rozvoju svojho biznisu, v ktorom je doma. Bankár je práve na to, aby klienta sprevádzal a pomáhal mu predchádzať chybám. Najčastejšie sa stáva to, že klienti držia až príliš veľa hotovosti, pričom v takom prípade majú malú šancu pokryť infláciu. Druhou najčastejšou chybou je, že vnímajú svoj investičný horizont skôr krátkodobo. Počas komunikácie s bankárom však prídu na to, že môže byť aj dlhodobejší. Dokonca z pohľadu klienta je najlepšie to, keď si uvedomí, že jeho zdroje sú generačné, čiže využije ich nielen on, ale aj jeho potomkovia. Tým pádom jeho investičný horizont môže byť dlhodobý, čo následne rozširuje možnosti pre investičné riešenia. Treťou chybou je to, že klienti majú niekedy tendencie koncentrovať až príliš veľa aktív do jedného sektora v ktorom pracujú, ktorému rozumejú, alebo ktorý ich geograficky láka. Príkladom toho je Čína, kde nemalá časť klientely má až priveľa zdrojov, a zvlášť v dnešných časoch si „užíva” pomerne početné korekcie. Ide tu o nedostatok geografického diverzifikovania aktív.
Aké investície vyhľadávajú klienti a akú úlohu v tom zohráva banka?
Drvivá väčšina klientov je veľmi konzervatívna a vyhľadáva bezpečnejšie investície. V dnešných časoch aj bezpečnejšie investície, ako sú bezpečné dlhopisy alebo dlhopisové fondy, ponúkajú možnosť získať zmysluplný úrok, čo v minulosti nebolo možné. Úrokové sadzby sa začali pri týchto typoch investícií hýbať niekde medzi 4 až 6-6,5 %. V súčasnosti vnímame zvýšený záujem práve o tieto typy investícií a vieme ich klientom aj po veľmi dlhom čase poskytnúť. V minulosti sa výnosy častokrát blížili k nule, dnes to však tak už nie je. Druhý typ investícií sú zaistené investície. Spopularizoval ich fakt, že najhorším scenárom je úpadok emitenta a pre klienta to znamená, že získa naspäť zainvestovanú sumu. V tomto prípade výnos závisí od vybraných podkladových aktív. Klienti, ktorí chcú poraziť infláciu a sú skúsenejší, spolu s bankárom radi vyhľadávajú akciové typy investícií, kde majú viac možností. Jednou z nich sú aktívne riadené podielové fondy, ktorých pridaná hodnota je práve v aktívnom riadení, s ktorým sa snažia prebiť index. Ďalšou možnosťou sú pasívne investície cez často zmieňované ETF fondy, ktoré sú voľne obchodovateľné na burze. Investičných možností je veľmi veľa. Úlohou bankára je uľahčiť klientovi život tým, že mu z tohto rozsiahleho sveta investícií vyselektuje to, čo je preňho relevantné. A tým mu ušetrí čas.
Poďme k osobe bankára pre privátnu klientelu. Kto sa ním môže stať a čo k tomu potrebuje vedieť?
V minulosti v tomto segmente pôsobilo veľa mladých ľudí. Klienti boli často prekvapení ich vekom, čo bolo spôsobené tým, že trh ešte nebol pripravený na tento segment. Časom ale časť ľudí získala skúsenosti a dnes sú z nich “ostrieľaní” bankári. To je príklad aj nášho tímu. V každom prípade musí byť človek, ktorý chce pôsobiť v tejto branži odborne zdatný a dôveryhodný, aby si mohol získať dôveru klienta. Taktiež musí byť komunikatívny, empatický a mal by mať vycibrenú schopnosť počúvať, aby vedel čo najlepšie poradiť svojmu klientovi. Čím dlhšie bankár pôsobí, tým je to pre klienta lepšie. Je to dôkazom toho, že má taktiež praktické skúsenosti, a že si prešiel rôznymi fázami trhu. Aj tými dobrými, ale aj tými zlými, keď nastali korekcie. Žiadne výkyvy ho teda neprekvapia. Táto skúsenosť je pri investovaní nenahraditeľná. Už z uvedeného vyplýva, že takýchto ľudí na trhu nie je veľa. Preto si o to viac vážime, že máme stabilný tím skúsených a ostrieľaných bankárov v tejto oblasti.
Aký majú vplyv digitálne nástroje na bankovníctvo pre privátnu klientelu?
Bankárom pri ich práci čím ďalej, tým viac pomáhajú digitálne nástroje. Aj keď musím povedať, že to je, a pravdepodobne aj bude, len doplnková záležitosť. Hlavne preto, že osobný kontakt s klientom je v tomto segmente nenahraditeľný aj pre jednu, aj pre druhú stranu. Je ale veľmi príjemné mať po ruke nástroj v prípade, že sa klient nemôže osobne stretnúť kvôli časovému stresu alebo začne pôsobiť v zahraničí. Vtedy vie bankár komunikovať cez naše aplikácie, alebo môže samotný klient zadávať pokyny cez aplikáciu, alebo na základe telefonického pokynu. To klientom šetrí čas aj stres.
Vladimír Málik je špecialistom vývoja digitálnych produktov UniCredit Bank na Slovensku, pán Málik, aký dopad majú digitálne služby na klientov?
Zavádzanie digitálnych služieb v Private Premium je motivované snahou uspokojiť zvyšujúce sa očakávania klientov na moderné, technicky zdatné riešenia, pričom je zachovaná vysoká miera personalizácie a odbornosti, ktorá je charakteristická pre tento segment bankovníctva. Digitálne služby v Private Premium sa týkajú využívania moderných technológií a online platforiem na zlepšenie a rozšírenie služieb ponúkaných klientom v tomto segmente. Tieto služby majú za cieľ poskytnúť klientom pohodlnejší, efektívnejší a personalizovanejší spôsob správy ich bohatstva, investícií a finančných otázok. Prístup k svojmu bežnému účtu prostredníctvom mobilnej aplikácie či platba mobilným telefónom v dnešnej dobe už asi nikomu nie je cudzia. Digitálne služby v bankovníctve pre privátnu klientelu rozširujú tieto digitálne služby o sofistikované nástroje na správu portfólií, ktoré umožňujú klientom a ich poradcom sledovať investície, analyzovať výkonnosť a urobiť informované rozhodnutia. Digitálne služby taktiež pomáhajú klientom stanoviť si a sledovať svoje finančné ciele, ako sú plánovanie dôchodku, ochrana a zhodnotenie majetku.
Akú efektívnosť prinášajú digitálne služby? Ponúkajú možnosť mať oddelene súkromné a firemné financie?
Digitalizácia prináša niekoľko výhod, tak na strane banky, ako aj na strane klienta. Prvou je efektívnosť, zjednodušujú sa procesy, znižuje papierová záťaž, automatizujú sa rutinné úlohy, čím sa šetrí čas.
Zlepšuje sa klientska skúsenosť. V súčasnosti klienti čoraz viac očakávajú poskytovanie niektorých služieb digitálnou, formou ako doplnok k tej tradičnej. Dostupnosť digitálneho nástroja, ako je napríklad mobilná aplikácia, môže zlepšiť skúsenosť klienta a uľahčiť prístup k svojim účtom, ponúka prehľad investícii, ale aj komunikáciu so svojim bankárom. Vďaka digitalizácii môže banka zbierať a analyzovať obrovské množstvo údajov. Banky tieto údaje využívajú na lepšie porozumenie potrieb a preferencií svojich klientov, čo vedie k ponuke produktov a investičnej stratégii šitej na mieru konkrétnemu klientovi.Dôležitá je aj bezpečnosť. Implementácia robustných bezpečnostných opatrení, ako súčasť digitalizácie, zvyšuje bezpečnosť údajov klientov a ich transakcií, čo je v bankovníctve pre privátnu klientelu nesmierne dôležité. A nakoniec digitalizácia umožňuje banke obsluhovať svojich klientov kdekoľvek a kedykoľvek. Dá sa povedať 24/7. Využívanie služieb v tomto segmente bankovníctva sa nemusí tak obmedzovať len na klientov, ktorí sú v dostupnej vzdialenosti k obchodnému miestu banky. Služby môžu využívať aj klienti na cestách alebo žijúci v zahraničí.
Aké služby a produkty ponúka aplikácia pre klientov ?
Naša mobilná aplikácie Private Invest, ktorá je poskytovaná len v segmente Private Premium a Private Wealth ponúka klientom hneď niekoľko zaujímavých služieb.
Okrem správy portfólia, prehľadu účtov, histórie investičných transakcií, mobilná aplikácia umožňuje klientom aj aktívne nakupovanie vybraných produktov v aktívnej ponuke banky. Nájde tu takzvané „best in class“ produkty od rôznych investičných spoločností, vrátane našich nových „onemarket“ investičných fondov.
Investičné transakcie v mobilnej aplikácii, či už nákupné alebo predajné, sú realizované kompletne online, bez nutnosti návštevy pobočky či podpisu papierových dokumentov. Klient je priebežne online informovaný o stave danej transakcie od jej zadania až po vysporiadanie. Aplikácia tiež umožňuje každému klientovi určitú mieru personalizácie. Klient si môže nastaviť ukazovatele, ktoré chce sledovať, ako je napríklad výkonnosť určitej zložky portfólia, konkrétneho produktu za zvolené obdobie, či nadchádzajúce udalosti napríklad splatnosti produktov, alebo môže sledovať investičné produkty a vývoj ich cien s možnosťou notifikácií o ich zmene. Nespornou výhodou mobilnej aplikácie Private Invest pre klienta je bezpečná komunikácia. So svojim bankárom môže klient v rámci aplikácie komunikovať a prijímať dokumenty bezpečne, oddelene od súkromných záležitosti, čím si zabezpečí dôvernosť a bezpečnosť dát.
Celý rozhovor si môžete vypočuť aj vo forme Podcastu:
Článok vznikol v spolupráci s UniCredit Bank.
]]>