iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://fotopolska.eu/2086786,foto.html
Uniwersytet Śląski w Katowicach - filia w Cieszynie (C.K. polskie Seminarium nauczycielskie męskie w Bobrku), Cieszyn - 1919 rok, stare zdjęcia
starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Bobrek ul. Bielska Uniwersytet Śląski w Katowicach - filia w Cieszynie

1919 , Zdjęcie pamiątkowe przed gmachem seminarium. Źródło: Księga Pamiątkowa wydana z okazji 50 lecia Seminarium Nauczycielskiego w Cieszynie
Skomentuj zdjęcie
Stenek
+1 głosów:1
Dzięki Ewqa. Na Twoje zdjęcia starego Cieszyna czekam tu najbardziej .............. będzie coś ????
2022-09-10 23:15:39 (2 lata temu)
Ewqa100
+1 głosów:1
do Stenek: Ciężko coś znaleźć, ale dziś coś wrzucam i to do znalezienia gdzie zdjęcie było zrobione :)
2022-09-12 18:04:24 (2 lata temu)
Ewqa100
Na stronie od 2017 styczeń
7 lat 10 miesięcy 25 dni
Dodane: 30 sierpnia 2022, godz. 4:32:33
Rozmiar: 1106px x 836px
1 pobranie
428 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Ewqa100
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły wyższe
Zbudowano: 1911
Dawniej: C.K. polskie Seminarium nauczycielskie męskie w Bobrku
Dzieje edukacji uniwersyteckiej w Cieszynie sięgają roku 1904, kiedy Polskie Towarzystwo Pedagogiczne zorganizowało w mieście I Letni Kurs Uniwersytecki dla miejscowych nauczycieli. Wśród wykładowców znaleźli się wówczas Kazimierz Twardowski, Jan Kasprowicz, Franciszek Bujak, Adam Szelągowski, Józef Buzek, Stanisław Głąbiński, Odo Bujwid, Emil Godlewski i Michał Siedlecki – czołowi polscy naukowcy w tym okresie. W tym samym roku powstało w Cieszynie Polskie Męskie Seminarium Nauczycielskie założone przez Macierz Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego. W roku 1911 zbudowano dla niego osobny gmach w granicach ówczesnego Bobrka (obecnie główny budynek Wydziału Artystycznego i Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego).
W 1971 roku, wykorzystując 60-letnie tradycje Polskiego Męskiego Seminarium Nauczycielskiego, utworzono Wyższe Studium Nauczycielskie – jako Filię Uniwersytetu Śląskiego – które prowadziło edukację w zakresie filologii polskiej, historii, wychowania obywatelskiego, nauczania początkowego i wychowania muzycznego. Filia, zachowując swój dotychczasowy status, została przekształcona w Wydział Pedagogiczno-Artystyczny. Kolejna reorganizacja, przeprowadzona w 2002 roku, przyniosła zmiany w obrębie struktury. Od tego momentu wydział składa się z dwóch jednostek organizacyjnych: Międzynarodowej Szkoły Nauk o Edukacji i Kulturze oraz Wydziału Artystycznego.
Filia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie nie powstawała w próżni społeczno-kulturowej. Warto sobie uświadomić, że otwarte w 1895 roku, dzięki staraniom Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego, Polskie Gimnazjum Prywatne w Cieszynie było pierwszą polską szkołą średnią na obszarze etnicznie polskiego Śląska.
Na cieszyński kampus składają się: trzy domy studenckie, hotel asystencki, hala sportowa, basen, siłownia, centrum konferencyjne, laboratoria językowe, własna aula wraz z salą kinową, sala baletowa, sala koncertowa i galeria sztuki, biblioteka, stołówka, restauracja, kawiarnia, bary i klub studencki. Z ośrodkiem cieszyńskim współpracują ściśle Alliance française oraz Centrum Nauczania Lingwistycznego, które jest organizatorem nauki języków obcych na różnych poziomach.
Od 1 października 2019 roku, Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, funkcjonuje jako Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wskutek połączenia z Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji.
Źródło
ul. Bielska
więcej zdjęć (530)
Dawniej: Bielitzerstraße