W tym dziale znajdziesz odpowiedzi wybrane najczęściej zadawane pytania i inne przydatne informacje.
Jeśli nie znajdziesz tutaj interesujących cię informacji, możesz skontaktować się z naszym serwisem helpdesk.
EURES (European Employment Services - Europejskie Służby Zatrudnienia) jest siecią współpracy utworzoną przez publiczne służby zatrudnienia. Związki zawodowe i organizacje pracodawców są również jej uczestnikami na zasadzie partnerstwa. Celem sieci EURES jest ułatwienie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) (27 członków Unii Europejskiej oraz Norwegia, Liechtenstein i Islandia) i Szwajcaria.
EURES obejmuje 31 krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy.
Oferta EURES jest skierowana zarówno do osób poszukujących pracy, pochodzących z państw EURES i zainteresowanych prawem do swobodnego przemieszczania się do innego kraju w celu podjęcia pracy lub nauki, jak i do pracodawców zamierzających zatrudnić takich pracowników.
EURES oferuje sieć doradców, którzy poprzez osobiste kontakty mają za zadanie informować, pomagać i wspierać osoby poszukujące pracy i pracodawców. Doradcy EURES to doświadczeni specjaliści świadczący usługi EURES w zakresie informowania, ukierunkowania i dopasowywania ofert, zarówno na rzecz osób poszukujących pracy, jak i pracodawców, zainteresowanych europejskim rynkiem pracy.
Europejska sieć doradców liczy obecnie ponad 900 osób i wciąż się rozszerza. Szczegółowe dane i adresy kontaktowe są dostępne na stronie „Wyszukiwanie doradców EURES” w sekcji portalu „EURES”, lub poprzez kliknięcie na hasło „Usługi sieci EURES”, obecne na wielu stronach portalu.
EURES jest usługą nieodpłatną zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i dla pracodawców, z zastrzeżeniem warunków ustanowionych przez każdego z członków EURES.
Baza ofert pracy EURES jest uaktualniana codziennie. Informacje o tendencjach na rynku i warunkach życia oraz pracy są uaktualniane przynajmniej dwa razy w roku przez krajowych partnerów EURES.
Portal EURES udostępnia nie tylko informacje o ofertach pracy w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii, ale również informacje o tendencjach na rynkach pracy we wszystkich krajach i regionach EOG, praktyczne informacje na temat warunków życia i pracy w Europie oraz bazę on-line zawierającą CV osób poszukujących pracę.
Sekcja portalu dotycząca warunków życia i pracy zawiera liczne szczegóły o ważnych kwestiach takich jak znalezienie mieszkania, szkoły, sprawy podatkowe, koszty życia, ochrona zdrowia, przepisy socjalne, porównywalność kwalifikacji itd.
Portal Mobilności Zawodowej EURES jest dostępny w 26 językach Unii Europejskiej/EOG, tj. w angielskim, bułgarskim, chorwacki, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, gaelickim, greckim, hiszpańskim, islandzkim, litewskim, łotewskim, maltańskim, niderlandzkim, niemieckim, norweskim, polskim, portugalskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, szwedzkim, węgierskim i włoskim.
Naszym celem jest zapewnienie jak największej ilości informacji dostępnych w 26 językach, a przynajmniej w języku angielskim, francuskim i niemieckim.
Obecnie informacje zawarte w części „Życie i praca” są dostępne w języku angielskim, francuskim i niemieckim, a także w języku kraju, o którym mowa.
Każdy obywatel UE ma prawo do pracy i zamieszkania w każdym państwie członkowskim, nie będąc dyskryminowanym ze względu na swoją narodowość. Swobodny przepływ osób jest jedną z podstawowych swobód zagwarantowaną przez Traktat o Unii Europejskiej (art. 3, 39, 40) oraz prawo wspólnotowe.
Wspólnotowe zasady swobodnego przepływu osób stosują się także do państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Szwajcaria podpisała umowę dwustronną z UE w sprawie swobodnego przepływu osób.
Należy zwrócić uwagę, że w następstwie rozszerzenia UE w 2004 r. i w 2007 r. wprowadzono przejściowy okres o maksymalnej długości siedmiu lat, w czasie którego wspólnotowe przepisy odnoszące się do swobodnego przepływu pracowników nie stosują się w pełni do całego obszaru rozszerzonej UE. Więcej informacji znajduje się w sekcjach „Życie i praca” i „Swobodny przepływ pracowników”.
Większa mobilność siły roboczej, zarówno pomiędzy zawodami (mobilność zawodowa), jak również wewnątrz krajów i pomiędzy nimi (mobilność geograficzna) potencjalnie przyczynia się do gospodarczego i społecznego postępu, wyższego zatrudnienia oraz zrównoważonego i stałego rozwoju. Pozwala również skuteczniej i sprawniej dostosować się europejskiej gospodarce, zatrudnieniu i sile roboczej do zmieniających się warunków oraz zapewnić bodźce do zmian w konkurencyjnej, globalnej gospodarce. Większy poziom mobilności pomiędzy państwami członkowskimi będzie również sprzyjał ściślejszej integracji politycznej w UE.
Miliony miejsc pracy w UE są nieobsadzone, natomiast stopa bezrobocia jest umiarkowanie wysoka (7-10% w ostatnich latach). Co więcej ponad połowa przemieszczających się osób bezrobotnych znajduje pracę maksymalnie w ciągu roku, w porównaniu z osobami bezrobotnymi, które pozostają w swoich krajach.
Europa oferuje ogromne możliwości wszystkim, którzy chcą wyjechać, aby poprawić swoją sytuację życiową. Choć tendencja do przeprowadzania się za granicę rośnie, Europejczycy raczej wolą pozostać na miejscu.
Korzyści ze studiowania lub pracy za granicą są liczne: rzeczywista zmiana otoczenia, nowe perspektywy, codzienne kontakty z inną kulturą, znakomita okazja do nauki obcego języka, możliwość współpracy i nauki z ludźmi posiadającymi inne wykształcenie i przygotowanie, wymiana pomysłów oraz porównywanie doświadczeń.
Dostępne w serwisie „Szukaj pracy w EURES” oferty pracy obejmują szeroki zakres zawodów i zawierają stałe lub okresowe możliwości.
W każdej ofercie widnieją informacje dotyczące sposobu złożenia zgłoszenia oraz osoby, z którą należy się skontaktować. Osobą taką może być doradca EURES, który zajmie się zgłoszeniem lub, w innych przypadkach, bezpośrednio pracodawca.
Oferty pracy dostępne w portalu EURES zamieszczają członkowie i partnerzy sieci EURES, a zwłaszcza europejskie publiczne służby zatrudnienia. Korzystają one z portalu EURES w celu zamieszczenia ofert pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z innych krajów europejskich. Takie „oferty pracy EURES” oznacza, że dany pracodawca jest szczególnie zainteresowany naborem pracowników z innych krajów europejskich.
W celu zwiększenia przejrzystości rynku pracy w Europie, na naszej stronie umieszczane są – z nielicznymi wyjątkami – wszystkie ogłoszenia o pracę w posiadaniu europejskich publicznych służb zatrudnienia.
Wolne miejsca pracy w instytucjach europejskich są publikowane na stronie internetowej Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO): http://epso.europa.eu.
Serwis „Szukaj pracy w EURES” posiada łatwą w obsłudze wyszukiwarkę internetową. Osoby poszukujące pracy mogą wybrać np. kraj, region, zawód, rodzaj umowy lub powiązać poszczególne kryteria związane z poszukiwaniem pracy.
Europejskie służby zatrudnienia codziennie aktualizują bazę danych EURES, co sprawia, że znajdujące się w niej oferty pracy pozostają w systemie tylko tak długo, póki są aktualne.
O czym trzeba pamiętać poszukując pracy przez EURES:
Chociaż większość informacji dotyczących stanowisk pracy, takich jak rodzaj umowy, wymagane doświadczenie i poziom wykształcenia, została przetłumaczona na wszystkie języki UE, nie dotyczy to tytułu i tekstu ogłoszeń o pracę. Wyszukiwanie przy pomocy słów kluczowych w danym języku nie umożliwi więc za każdym razem dotarcia do wszystkich ofert pracy w bazie danych. Przykładowo, wpisując jako hasło angielskie słowo waiter, prawdopodobnie nie trafisz na te same oferty pracy, co w przypadku wpisania francuskiego słowa serveur. Takie kategorie jak „zawód”, „wymagane doświadczenie”, „miejsce zatrudnienia” itp. zostały natomiast przetłumaczone na wszystkie języki.
Serwis „Szukaj pracy EURES" jest dostępny w 26 językach UE/EOG; użytkownicy mogą prowadzić wyszukiwanie w dowolnym języku. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że ponieważ oferty pracy w portalu EURES są - w dużej części - importowane bezpośrednio z krajowych baz danych ofert pracy, tekst oferty (nazwa i opis stanowiska) jest zazwyczaj napisany w języku kraju źródłowego. Pozostałe szczegóły odnośnie do miejsca pracy, jak rodzaj umowy, wymagane doświadczenie i poziom wykształcenia itp. są przetłumaczone na wszystkie języki.
Wyszukiwanie według słów kluczowych w jednym z dostępnych języków nie musi więc koniecznie wyświetlić wszystkich ofert dostępnych w bazie danych. Jeżeli na przykład jako słowo kluczowe zostanie wpisane angielskie słowo „waiter”, wyniki wyszukiwania prawdopodobnie nie będą takie same, jak w przypadku szukania przy użyciu francuskiego słowa „serveur”. Kategorie z góry zdefiniowane pod „zawodem”, „wymaganym doświadczeniem”, i „miejscem pracy” obejmują jednak wszystkie trzy wersje językowe.
Prosimy zwrócić uwagę na fakt, że każdy pracodawca sam decyduje o tym, w jakim języku przedstawi ofertę pracy w bazie danych „Szukaj pracy w EURES”. W przypadku gdy dany pracodawca jest szczególnie zainteresowany międzynarodową rekrutacją, dana oferta może figurować w jednym lub większej liczbie języków różnych od ojczystego języka pracodawcy.
Każda oferta pracy zawiera informację na temat sposobu składania aplikacji i osoby kontaktowej, którą jest doradca EURES, zajmujący się dalszym przetwarzaniem aplikacji lub, w niektórych przypadkach, podany jest bezpośredni kontakt do pracodawcy
Wiele usług online EURES jest dostępnych bez rejestracji. Możesz zarejestrować się w portalu Mój EURES i rozpocząć wyszukiwanie pracy. EURES jest jednak narzędziem łączącym potrzeby pracodawców i pracowników korzystających z prawa do swobodnego przemieszczania się na europejskim rynku wewnętrznym. Znalezienie pracy za pośrednictwem EURES nie ma wpływu na krajowe wymogi dotyczące dostępu obywateli państw trzecich do rynku pracy (tj. system zezwoleń na pracę lub pobyt). Więcej informacji dla obywateli państw trzecich można znaleźć na portalu imigracyjnym UE (europa.eu).
Więcej informacji na temat staży i praktyk znajduje się w dziale „Warunki życia i pracy” w portalu EURES. W tym miejscu każdy kraj przedstawia krajowe ramy prawne dotyczące staży i praktyk zawodowych, a także ogólne informacje na temat tego, gdzie można znaleźć szanse, wsparcie i finansowanie.
Niektóre państwa oferują również możliwości staży i praktyk zawodowych za pośrednictwem usługi EURES „Znajdź pracę”. Podobnie jak wszystkie usługi, usługa ta jest bezpłatna. Rejestracja za pośrednictwem EURES pozwoli na skorzystanie z dodatkowych funkcji, takich jak możliwość zapisania własnego profilu wyszukiwania i dopasowania wyszukiwań do rezultatów.
Usługa „Szukaj pracy w EURES” jest dostępna dla wszystkich użytkowników, nawet jeśli nie posiadają oni zarejestrowanego konta „Mój EURES". Niemniej jednak, rejestracja w „Moim EURES” daje Ci dostęp do dodatkowych usług:
- możesz umieścić swoje CV, co sprawia, że możesz zostać wybrana/y przez potencjalnych przyszłych pracodawców;
- możesz sporządzić swoje CV w jednym z języków UE i łatwo przetłumaczyć je na inne języki;
- możesz określić i zachować profile „wyszukiwania pracy” i otrzymywać e-mailem zawiadomienia za każdym razem, gdy w bazie znajdą się oferty pracy zgodne z Twoim profilem.
Osoby poszukujące pracy muszą regularnie odwiedzać swoje konto EURES, aby ich profil pozostał dostępny dla pracodawców. Jeżeli osoba poszukująca pracy nie odwiedzi swojego konta EURES przez dwadzieścia sześć tygodni, jej CV nie będzie już dostępne dla pracodawców. Jeżeli osoba poszukująca pracy nie odwiedzi swojego konta EURES przez rok czasu jej EURES CV zostanie usunięte. Nieodwiedzane konta są automatycznie usuwane po upływie 2 lat.
Po zalogowaniu się za pomocą nazwy użytkownika i hasła, a następnie po rozwinięciu zakładki „Osoby poszukujące pracy” i wybraniu „Moje CV”, możesz zmienić swoje CV.
Osoby poszukujące pracy muszą regularnie odwiedzać swoje strony domowe, aby ich dane były dostępne dla pracodawców. Jeżeli osoba poszukująca pracy nie odwiedzi swojej strony domowej przez dwanaście tygodni, jej dane nie będą już dostępne dla pracodawcy. Jeżeli osoba poszukująca pracy nie odwiedzi swojej strony domowej przez rok, jej dane zostaną usunięte.
Pełny dostęp do CV posiadają doradcy EURES i pracodawcy, którzy zarejestrowali się w serwisie „EURES CV-online ”. Możesz sam(a) zdecydować, czy chcesz, by niektóre Twoje dane, jak nazwisko, adres itp. były widoczne lub ukryte.
Jeśli osoba dokonała wyboru profilu „anonimowego" dla swojego CV on-line, pracodawcy mogą skontaktować się nią poprzez EURES w taki sposób, aby dane osobowe nie zostały ujawnione.
W przypadku utraty hasła lub nazwy użytkownika EURES można je otrzymać pocztą elektroniczną. Kliknij na My EURES na stronie głównej, a na następnej stronie wpisz swój adres e-mail, jeżeli nie jesteś obecnie uwierzytelniony(-a), i kliknij na Dalej. Następnie kliknij na Nie pamiętasz hasła? [możesz zostać poproszony(-a) o wprowadzenie kodu captcha ukrytego na obrazku], a następnie na Uzyskanie hasła. Link do zresetowania hasła zostanie wysłany automatycznie pocztą elektroniczną. Należy użyć tego linku w ciągu 24 godzin. Po kliknięciu na link zostaniesz poproszony(-a) o podanie nowego hasła i o jego potwierdzenie. Proces zostaje zakończony po kliknięciu na przycisk Prześlij.
W przypadku utraty zarówno nazwy użytkownika, jak i hasła należy skontaktować się z helpdeskiem EURES. Dane kontaktowe można znaleźć pod zakładkami Usługi sieci EURES – Skontaktuj się z Helpdeskiem EURES.
Dane osobowe można zmieniać w dowolnym momencie, wystarczy zalogować się do EURES za pomocą nazwy użytkownika i hasła, a następnie udać się do „Mojego profilu” i zmienić dane.
Po zalogowaniu się do EURES przejdź do „Mojego profilu”, a następnie wybierz „Usuń konto”. Wszelkie informacje na twój temat zostaną usunięte z bazy danych. Jeżeli w późniejszym czasie chciałbyś mieć dostęp do EURES CV-Online, musisz się ponownie zarejestrować.
Usługi online EURES są nieodpłatnie dostępne dla wszystkich użytkowników posiadających dostęp do Internetu, tak więc możesz zarejestrować się w Moim EURES i wyszukiwać miejsca pracy. Niemniej jednak fakt znalezienia pracy przez EURES nie wpływa na zmianę wymogów prawnych i procedur administracyjnych, które mogą się stosować do obywateli państw spoza UE.
Aby pracodawca miał dostęp do serwisu „EURES CV-online”, jego przedsiębiorstwo musi posiadać siedzibę w jednym z 29 państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, oraz posiadać ważny numer płatnika VAT lub REGON. Po zatwierdzeniu rejestracji pracodawcy uzyskują nieodpłatny dostęp do usług EURES dla pracodawców.
Po zarejestrowaniu się na stronie EURES otrzymasz dostęp do CV osób poszukujących pracy w bazie danych EURES, a ponadto będziesz mógł przechowywać kryteria wyboru odpowiadające twoim wymogom, otrzymywać powiadomienia e-mailem od zarejestrowanych użytkowników, którzy pasują do twoich kryteriów i będziesz się mógł z nimi kontaktować za pomocą osobistych wiadomości bezpośrednio poprzez EURES.
Pracodawcy, którzy chcą zamieścić ofertę pracy w EURES, postępują zgodnie instrukcjami na stronie „umieść ofertę pracy” w sekcji „Pracodawcy”. Procedury różnią się w zależności od kraju. Niektóre kraje wybrały „samoobsługowe” umieszczanie ofert online przez pracodawców. W każdym razie, zawsze możesz się skontaktować z doradcą EURES i poprosić o pomoc.
Baza danych serwisu „Szukanie pracy w EURES” jest codziennie uaktualniana przez europejskie służby zatrudnienia, a oferty pracy pozostają w systemie tak długo, póki są aktualne.
Swobodny przepływ osób jest podstawowym prawem w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), pozwala ono obywatelom EOG pracować bez konieczności uzyskania pozwolenia w innym kraju EOG. Zasada swobodnego przepływu pracowników będzie stosować się do obywateli nowych państw członkowskich objętych przejściowymi przepisami ustanowionymi w traktatach o przystąpieniu. Sekcja dotycząca „Przepisów przejściowych wprowadzonych w życie dla nowych państw członkowskich" obejmuje szczegółowo kwestie związane z nowymi państwami członkowskimi.
Życie i praca w innym europejskim kraju bywają kłopotliwe w sprawach takich jak: przystosowanie się do innej kultury, praca w języku obcym, zapoznanie się z innym systemem podatkowym i zabezpieczenia społecznego. Aby stawić czoła tego typu przeszkodom, należy być dobrze poinformowanym o wybranym kraju. Osobiste zalety, determinacja, jak również kwalifikacje i znajomość języków obcych, będą oczywiście odgrywały ważną rolę w znalezieniu pracy.
Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy, należy zdać sobie sprawę z tego, że znalezienie pracy wcale nie musi być łatwiejsze za granicą niż we własnym kraju (ogólna stopa bezrobocia w Unii Europejskiej jest wciąż wysoka). Niemniej jednak, niektóre sektory europejskiego rynku pracy mogą oferować duże możliwości: chodzi przede wszystkim o sektor turystyki i usługi (usługi finansowe, doradztwo w zarządzaniu, sektor budownictwa, sektor IT i niektóre działy sektora zdrowia), jak również o pracę sezonową w rolnictwie. Warto również pamiętać, iż możliwości podjęcia pracy różnią się w zależności od regionów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz że sytuacja zmienia się szybko. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji „Życie i praca".
Aby znaleźć pracę przed wyjazdem należy:
- Odwiedzić portal internetowy EURES, gdzie znajdują się oferty pracy, informacje o warunkach pracy i życia oraz o rynku pracy jak również linki do innych użytecznych informacji. Można tam również udostępnić swoje CV dla potencjalnych pracodawców w całej Europie.
- Skontaktować się w celu uzyskania porady z lokalnym lub regionalnym urzędem pracy. Tam można dotrzeć do doradcy EURES, który zapewni bardziej zindywidualizowaną poradę. Doradca może sprawdzić oferty pracy w systemie EURES i skonsultować je z doradcami EURES z kraju, do którego dana osoba zamierza wyjechać.
- Sprawdzić oferty pracy w gazetach „kraju przyjmującego” (główne biblioteki publiczne otrzymują je regularnie). Pamiętać o tym, że wiele specjalistycznych gazet ogłasza oferty pracy dotyczące określonych działów zawodowych.
- Skontaktować się z publiczną służbą zatrudnienia kraju przyjmującego, które powinna udzielić porady. Należy pamiętać, iż jako obywatel EOG posiada się te same prawa w innym państwie członkowskim, co jego obywatele. Należy poprosić o kontakt z doradcą EURES, który posiada doświadczenie w udzielaniu pomocy obcokrajowcom.
Należy pamiętać, iż najpowszechniejszym sposobem uzyskania informacji o ofertach pracy są publiczne służby zatrudnienia.
Niemniej jednak, warto spróbować również następujących sposobów:
- W wielu państwach członkowskich istnieją prywatne agencje zajmujące się szukaniem tymczasowej pracy. Należy wcześniej sprawdzić, czy pobierają one opłaty za swoje usługi i zapoznać się z rodzajem umów o pracę.
- Istnieją również prywatne agencje rekrutacyjne, które jednak często specjalizują się w ofertach pracy dla kadry menedżerskiej lub w specjalistycznych sektorach takich jak informatyka lub finanse.
- Targi pracy oraz dni kariery mogą odgrywać ważną role w poszukiwaniu pracy przez studentów.
- Coraz powszechniejsze staje się spontaniczne składanie podań o pracę bezpośrednio do przedsiębiorstw. Należy zebrać jak najwięcej informacji o danym przedsiębiorstwie, ponieważ o sukcesie może przesądzić zdolność do udowodnienia, iż dana osoba pasuje i spełni wszystkie wymagania, jakie stawia dane przedsiębiorstwo. Należy przedstawić swoją aplikację w formie listu, opisującego posiadane kwalifikacje, zdobyte doświadczenie i powody szczególnego zainteresowania danym przedsiębiorstwem. Wiele firm posiada również swoje własne strony internetowe poświęcone rekrutacji on-line, można tam złożyć aplikację w formie elektronicznej.
- W wielu krajach bardzo ważne jest nawiązywanie kontaktów osobistych: informacje o ofertach pracy są często przekazywane w sposób nieformalny.
- Przebywanie przez pewien czas w wybranym kraju na praktyce lub stażu zawodowym jest najlepszym sposobem na poznanie kraju i szukanie tam pracy. Liczne duże przedsiębiorstwa organizują tego typu staże.
Jednym z najważniejszych elementów jest uzyskanie informacji o tym jak zapewnić uznanie swoich kwalifikacji w kraju „przyjmującym". Zasadniczą kwestią dla osób posiadających kwalifikacje zawodowe, jest uzyskanie informacji czy ich zawód jest regulowany. Zawód regulowany jest zawodem, który mogą wykonywać osoby posiadające określone kwalifikacje (np.: prawnicy, księgowi, nauczyciele, inżynierowie, personel paramedyczny, lekarze, dentyści, weterynarze, farmaceuci i architekci). Dla niektórych zawodów ustalony został wykaz uznawanych i równoważnych kwalifikacji, dla innych równoważność jest oceniana w zależności od indywidualnego przypadku, przy uwzględnieniu czasu trwania i treści programu kształcenia. Jeżeli dany zawód nie jest regulowany, można go wykonywać zaraz po znalezieniu pracy, należy jednak przestrzegać niezbędnych procedur mających zastosowanie do tego zawodu w kraju przyjmującym. Mogą one być różne od tych, które są stosowane w kraju wyjazdu.
Należy upewnić się, czy sporządzone CV jest przejrzyste i dotyczy specyficznej oferty pracy. CV i swoje kwalifikacje należy przetłumaczyć na język kraju przyjmującego (patrz wyżej). Większość państw członkowskich oczekuje, że temat pracy dyplomowej lub magisterskiej jest powiązany bezpośrednio ze stanowiskiem pracy, o które dana osoba się stara, inne państwa nie przykładają do tego większej wagi. UE przyjęła europejski model życiorysu (CV - Curriculum Vitae). Ma on zastosowanie zarówno do absolwentów szkół zawodowych, jak i uniwersytetów. Życiorys ten - EUROPASS - opisuje w sposób przejrzysty umiejętności i przydatność kandydata ponad granicami wewnętrznymi UE. Format EUROPASS jest obecnie dostępny w 20 językach UE w „EURES CV-online”.
Podobnie jak i w swoim kraju, osoba poszukująca pracy powinna przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Należy posiadać podstawowe informacje o przedsiębiorstwie i być gotowym do zadawania pytań odnoszących się do danej firmy, jak i powierzonych obowiązków. Pracodawca oczekuje również, iż osoba udowodni znajomość języka kraju przyjmującego i że jej umiejętności spełnią stawiane przez niego wymagania. Wiele dużych przedsiębiorstw w UE wykorzystuje centra oceny, służące do sprawdzenia reakcji i zachowania potencjalnych pracowników w rzeczywistych sytuacjach.
Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną?
Zwykle należy posiadać:
- kilka kopii CV w odpowiednim języku;
- tłumaczenie przysięgłe dyplomu (zazwyczaj do uzyskania w danej placówce edukacyjnej lub w odpowiednim ministerstwie);
- kopie świadectw szkolnych, dyplomów uniwersyteckich lub innych dokumentów poświadczających kwalifikacje;
- paszport lub ważny dokument tożsamości;
- kopię aktu urodzenia;
- odpowiedni formularz E dający prawo do opieki lekarskiej (np.: E111); oraz
- kilka zdjęć paszportowych.
W przypadku osoby, która jest bezrobotna i która szuka pracy w innym kraju EOG, można przenieść swoje prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez 3 miesiące. Obowiązują jednak surowe zasady i warunki dotyczące zachowania prawa do zasiłku. Zalecane jest skontaktowanie się z lokalnym urzędem pracy lub odpowiednią agencją odpowiedzialną za zasiłki przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. W przypadku nieznalezienia pracy przez okres 3 miesięcy, odpowiednie władze mogą zażądać od danej osoby opuszczenia terytorium kraju przyjmującego chyba, że będzie ona w stanie udowodnić, iż posiada duże szanse na jej znalezienie. Sekcja „Życie i praca” zawiera szczegółowe informacje na ten temat
Więcej wskazówek, porady ekspertów, a także inspirujące historie znajdziesz w sekcji „Aktualności” portalu EURES. Aby otrzymywać aktualności bezpośrednio na skrzynkę pocztową, zamawiając newsletter „EURES i Ty”.
Obywatelom UE (lub obywatelom Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii) przysługują określone prawa w związku z pobytem za granicą. Dotyczą one m.in. możliwości podróżowania do innego kraju UE, zamieszkania w nim, studiowania lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Chcesz wiedzieć więcej na temat zagadnień z zakresu Unii Europejskiej? Potrzebujesz zindywidualizowanego wsparcia lub porad na konkretny temat dotyczący UE? Szukasz rozwiązania problemu na szczeblu UE? Ta strona zapewnia szybki i bezpośredni dostęp do służb, które mogą Ci pomóc.
Punkty kontaktowe UE dla obywateli i przedsiębiorców
Poniedziałku - Piątku 08:30 -18:00 (czasu środkowoeuropejskiego)
Odpowiedzi udzielane są w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim lub hiszpańskim.
Przeprowadzam się do innego kraju UE – jak uzyskać zezwolenie na pobyt? Jakie są przepisy w sprawie opłat roamingowych? Odwołano mój lot – jakie prawa mi przysługują? O jakie unijne dotacje może się ubiegać moja organizacja? Odpowiedzi na wszystkie te pytania udziela centralny serwis informacyjny Europe Direct.
Skontaktuj się z doradcą EURES