Vairums postpanka aizsācēju bija gados jauni mūziķi, kuru radošā identitāte veidojusies pankroka iespaidā un saskaņā ar panku subkultūrai piemītošo meinstrīma rokmūzikas jeb “korporatīvā roka” nolieguma patosu. Tomēr šo jauniešu muzikālās intereses neaprobežojās ar mākslinieciski visai ierobežoto pankroku un dažos ģitāras akordos balstītām dziesmām, iesniedzoties ievērojami plašākā muzikālā teritorijā, kas aptvēra komerciāli marginālākās progresīvā roka un ārtroka izpausmes (Gong; Here & Now; Van Der Graaf Generator u. c. grupas), folkmūziku, elektronisko mūziku, popmūziku, fanku, disko un citus žanrus. Īpaši nozīmīga postpanka rašanās periodā bija regeja un daba, kā arī krautroka ietekme – žanra eksperti bieži uzsver, ka tādas vācu grupas kā Neu!; Can un Kraftwerk postpanka žanriskajiem kritērijiem atbilstošu mūziku radījušas jau 70. gadu 1. pusē. Nozīmīgs iedvesmas avots bija arī tādu mākslinieku kā The Velvet Underground; The Stooges; MC5; Roxy Music; Deivids Bovijs (David Bowie); Braiens Īno (Brian Eno) un The Suicide jaunrade. Daudzus postpanka mūziķus inspirējušas arī dažādas kultūrvēsturiskas un politiskas doktrīnas. Piemēram, angļu grupa Cabaret Voltaire savu nosaukumu (“Voltēra kabarē”) aizguva no Cīrihes (Šveice) naktskluba, kas pēc Pirmā pasaules kara kļuva par dadaisma mākslas kustības epicentru, savukārt grupas The Gang of Four nosaukums ir atsauce uz Ķīnas komunistiskās partijas darbinieku grupējumu, kas 20. gs. 60. gadu nogalē vadīja prettautisko “tīrīšanas” kampaņu jeb “kultūras revolūciju”, un bija pazīstams kā “četru banda” (angliski gang of four).
Postpanka vēsturei veltītā grāmatā “Saraut gabalos un sākt no jauna: postpanks 1978–1984” (Rip It Up and Start Again: Postpunk 1978–1984, 2006) žanra pētniecības autoritāte Saimons Reinoldss (Simon Reynolds) raksta, ka postpanka grupas nešaubīgi ticēja modernas mūzikas idejai. Viņi nešaubījās, ka rokam vēl ir kur attīstīties, ka vēl ir iespējams izgudrot jaunu nākotni. Postpanka celmlaužu uztverē pankroks bija izgāzies, jo roka status quo centās sagraut ar konvencionāliem muzikāliem līdzekļiem (50. gadu rokenrols, garāžpanks, modu mūzika), kas īstenībā bija senāki par tādām dinozaurgrupām kā Led Zeppelin un Pink Floyd. Postpanka grupas vadīja pārliecība, ka radikālam saturam nepieciešama radikāla forma.
Joprojām balstīdamies pankroka paradigmā, tādi mūziķi kā Joy Division; Magazine; Killing Joke; Wire; Siouxsie and the Banshees sāka eksperimentēt ar citu žanru mākslinieciskajiem paņēmieniem un novatoriskiem producēšanas risinājumiem, liekot pamatus mākslinieciski daudzveidīgākai, kā arī intelektuāli un emocionāli daudzslāņainākai muzikālai estētikai. Vispirms viņu mūzika tika dēvēta par moderno mūziku (modern music), jauno mūziku (new music, arī new musick) un mākslas panku vai ārtpanku (art-punk), bet 70. gadu nogalē tās apzīmēšanai arvien biežāk sāka lietot terminu "jaunais vilnis" (new wave).