iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tiffany_&_Co.
Tiffany & Co. – Wikipedie Přeskočit na obsah

Tiffany & Co.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tiffany & Co.
Logo
Logo
Ústřední sídlo firmy na Fifth Avenue v New Yorku
Ústřední sídlo firmy na Fifth Avenue v New Yorku
Základní údaje
Právní formaNew York Business Corporation a Delaware corporation
Datum založení18. září 1837
ZakladateléCharles Lewis Tiffany
John B. Young
Sídlo727 5th Ave, New York, NY 10022, Spojené státy americké
Adresa sídlaNew York, 100 22, USA
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéMichael J. Kowalski
(CEO)
Mark J. Erceg
(CFO)
Charakteristika firmy
Rozsah působenícelosvětově
Oblast činnostiMaloobchod
Produktyšperk
Tržní kapitalizace11,92 mld. USD (2018)
Zaměstnanci~14 200 (březen 2020)
Mateřská společnostLVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton
MajiteléInvestcorp
JANA Partners
LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.tiffany.com/
ISINUS8865471085
NYSENYSETIF
LEI549300C9X2TIB0FMTR23 a 549300EJG9IEYQL5XT21
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tiffany & Co. (zkráceně Tiffany) je americká společnost prodávající luxusní šperky, hodinky, drahokamy, módní doplňky a parfémy, s hlavním sídlem v New Yorku.

Firma Tiffany v současnosti prodává šperky, stříbrné mince, porcelán, křišťál, lahvičky a flakóny, náramkové a závěsné hodinky, kazety s módními osobními doplňky, parfémy a drobné kožené zboží. Mnoho z těchto výrobků se prodává ve 326 značkových obchodech Tiffany, také prostřednictvím přímého nebo firemního merchandisingu. Firma Tiffany je tradičně proslulá svými luxusními výrobky a je známá zejména díky diamantovým, smaragdovým a zlatým šperkům. Tiffany byl kdysi dodavatelem ruské carské rodiny.

Nefritová plastika pro Světovou výstavu v Paříži roku 1900

Založení 1837

[editovat | editovat zdroj]

Společnost založili v roce 1837 Charles Lewis Tiffany a John B. Young v Brooklynu v Connecticutu jako obchod se zbožím kancelářským, papírnickým a maškarním, který nejprve prodával širokou škálu papírnických výrobků pod názvem „Tiffany, Young a Ellis“ a přesídlil do Dolního Manhattanu v New Yorku. Finanční podporu poskytl Tiffanyho otec z výnosu svých bavlníkových plantáží. Roku 1845 vyšel první firemní katalog, zvaný podle modrých desek Blue book.

Vzestup 1853–1899

[editovat | editovat zdroj]

1853 byl název zkrácen na Tiffany & Company a řízení firmy převzal sám Charles Tiffany. Rozšířil sortiment šperků a náramkových hodinek, přijal britský standard pro ryzost stříbra 920/1000, zavedl pevné ceny a prodej pouze za hotové (nikoliv na úvěr). Praxi pevných cen za hotové peníze převzal po vzoru firmy Palmer’s z London Bridge v Londýně, v níž ji zavedl roku 1750 pozdější sociální reformátor Robert Owen. Také díky řemeslné kvalitě se Tiffanyho firma se stala důvěryhodnou i finančně stabilní a za stříbrné výrobky byla oceněna Velkou cenou na Světové výstavě v Paříži roku 1867. V době americké občanské války firma ovšem musela změnit výrobní program, výrobou šavlí, praporů a chirurgických nástrojů podporovala státy Unie. Po skončení války společnost Tiffany & Company postupně rozšiřovala sortiment svého zboží na sklo a porcelán. Rok 1887 firma z reklamních důvodů koupila třetinu francouzských korunovačních klenotů a téhož roku získala v jihoafrickém Kimberley nalezený žlutý diamant o hmotnosti 128,54 karátu, nazývaný od té doby Tiffanyho diamant[1]. Jeho moderní montáž má figurku kanárka (podle kanárkově žluté barvy kamene) a je dosud v majetku firmy.

Vrchol 1900–1939

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1902 zakladatel firmy zemřel a vedení formálně převzal jeho syn Louis Comfort Tiffany, který kromě vojenské akademie vystudoval malířství a již od roku 1875 se věnoval designu sklářské výroby a malbě na sklo. Prošel praxí v několika sklárnách, proto výrobní program firmy rozšířil již před rokem 1900 na secesní sklo, jednak nádobí s listrovou či irizovanou povrchovou úpravou, a dále na vitráže, aplikované v malém měřítku na stínidla stojacích lamp, a ve velkém na chrámová okna a skleněné mozaiky. První úspěchem byla prezentace skla na světové výstavě v Paříži roku 1900, konkurence dosavadnímu monopolu francouzské firmy Gallé. Tiffany se obklopil vynikajícími designéry a dodavateli. Mezi jeho důležité subdodavatele patřila česká sklárna Johann Loetz Witwe z Klášterského Mlýna. Tiffany se jako klenotnická firma zaměřila také na hledání nových drahokamů: průzkum v Kalifornii přinesl roku 1902 objev růžového drahokamu nazvaného podle gemologa a historika Johanna Georga Kunze kunzit, na Madagaskaru byl roku 1910 objeven žlutý drahokam nazvaný morganit podle bankéře a zákazníka firmy Johna Pierponta Morgana. Roku 1934 rozvoj firmy ochromila Velká hospodářská krize a následně druhá světová válka.

1940–1989

[editovat | editovat zdroj]
Oltář universalistů v New Yorku

Od roku 1940 Tiffany provozuje svůj nejznámější, ústřední obchod na rohu Páté avenue a 57. ulice v Manhattanu v New Yorku, USA. Kamenný portál této funkcionalistické budovy bronzovou plastikou nesoucí hodiny a interiér je znám mimo jiné z filmů, především z roku 1961 natočené Snídaně u Tiffanyho s Audrey Hepburnovou nebo ze Sweet Home Alabama s Reese Witherspoonovou. Bývalá budova společnosti v 37. ulici je zapsána Národním registru historických památek USA. Poválečná obnova výroby a obchodů se soustředila na šperkařství, klenotnictví a hodinářství. Gemologové firmy prezentovali nové barevné drahokamy, v roce 1967 tanzanit a roku 1974 tsavorit.

1990–dosud

[editovat | editovat zdroj]

Firma od roku 1990 expandovala do zemí celého světa. Před coronavirovou krizí v březnu roku 2020 společnost provozovala celkem 326 obchodů, z toho 121 v Americe, 72 v Asii a Tichomoří, 54 v Japonsku, 37 v Evropě a další v rozvojových zemích. U příležitosti oslav 175. výročí založení společnosti roku 2012 byla vystavena sbírka drahokamů, jež zůstává v majetku firmy, především dva největší diamanty a kolekci barevných drahokamů, včetně náhrdelníku, v němž je zasazen morganit o váze 175,72 karátu a prsten s hedvábně modrým tanzanitem.

Typické modré dárkové krabičky

V letech 1990–2010 bylo v USA otevřeno několik obchodů: na Fairfax Square ve městě Tysons Corner ve Virginii je největším mimo New York> Další obchody sídlí USA v South Coast Plaza ve městě Costa Mesa v Kalifornii patří k nejýnosnějším po New Yorku, Bostonu a v Honolulu na Havaji, následují Natick Collection v Naticku v Massachusetts, kasino Mohegan Sun v Connecticutu v USA a nákupní centrum Providence Place v Providence na Rhode Islandu . V letech 2004–2009 provozovaný řetězec obchodů „Iridesse“ pro perlové šperky a klenoty měl 16 obchodů na Floridě, New Jersey, New Yorku, Pensylvánii, Kalifornii, Illinois a Virginii a jako ztrátový byl zrušen.

Ve Francii obchody sídlí v Paříži v Rue de la Paix a na Avenue des Champs Elysées (největší evropský obchod), v obchodních domech Galeries Lafayette a Printemps a dva v terminálu 2 pařížského letišti Charles de Gaulle. Ve Spojeném království jsou obchody Tiffany v terminálu 5 na londýnském letišti Heathrow, v nákupním centru Westfield London v Shepherd's Bush, v ulici Old Bond Street a v Manchesteru v Selfridges Exchange Square. V Irsku je obchod v Brown Thomas v Dublin's Grafton Street. K otevření obchodu v Madridu ve Španělsku byl prezentován žlutý diamant Tiffany.

V Austrálii je hlavní obchod Tiffany umístěn na Collins Street, druhý v nákupním centru Chadstone v Melbourne, další v ulici Castlereagh, Westfield Bondi Junction a DFS Galleria v ulici George v Sydney, Queens Plaza v Brisbane a v King Street v Perthu. Latinskoamerické obchody jsou v Brazílii v nákupním centru Iguatemi a poblíž slavné ulice Oscar Freire, z dalších v měst v Rio de Janeiro, Brasílii a v Curitibě, také v Kolumbii v komplexu Centro Andino v Bogotě. Tiffany & Co sídlí také v Kuala Lumpuru v Malajsii a v Japonsku.

V České republice sídlí jediný obchod Tiffany & Co. v Pařížské ulici v Praze, otevřený v roce 2012.

  1. Historie firmy [1]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]