iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jurij_Baturin
Jurij Baturin – Wikipedie Přeskočit na obsah

Jurij Baturin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurij Michajlovič Baturin
Kosmonaut oddílu CPK
Státní příslušnostRusko Rusko
Datum narození12. června 1949 (75 let)
Místo narozeníMoskva SSSR
Předchozí
zaměstnání
státní úředník
Čas ve vesmíru19 dní, 17 hodin a 44 minut
Kosmonaut odříjen 1997
MiseEP-16 (Sojuz TM-28/Mir/Sojuz TM-27)
EP-1 (Sojuz TM-32/ISS/Sojuz TM-31)
Kosmonaut do18. května 2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurij Michajlovič Baturin, (rusky Юрий Михайлович Батурин; * 12. června 1949 v Moskvě,[1] SSSR), je ruský politik a kosmonaut, který dvakrát letěl do vesmíru v lodích Sojuz, poprvé na vesmírnou stanici Mir a podruhé na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Stručný životopis

[editovat | editovat zdroj]

Ve svém rodné Moskvě absolvoval řadu škol. V roce 1973 ukončil studium na Moskevském fyzikálně-technickém institutu s titulem inženýr fyziky a začal pracovat u NPO Energija v Moskvě. O sedm let později absolvoval Lomonosovovu univerzitu (mj. obor žurnalistika). V roce 1990 následovala vědecká stáž na Kennan Institute v USA a pak se dostal do kanceláře prezidenta Jelcina jako jeho konzultant. V letech 1991 – 1997 byl zaměstnán na fakultě žurnalistiky Lomonosovy univerzity. V roce 1993 byl zvolen do Prezidentského sovětu v Moskvě a převzal řadu řídících funkcí. V roce 1997 se dostal do týmu kosmonautů, prodělal výcvik a rok poté již do vesmíru letěl poprvé. Po návratu sice v týmu zůstal, ale věnoval se práci pro Novaja gazeta a pak šel učit jako profesor politické analýzy na Moskevský inženýrsko-fyzikální institut. V roce 2000 absolvoval vojenskou akademii Generálního štábu Ruské federace a pak se vrátil pracovat i do výcviku v Hvězdném městečku. V roce 2001 letěl do vesmíru podruhé.

V roce 2005, kdy mu bylo 56 roků, se byl léčit v českých Teplicích a poskytl zde i své úvahy k budoucnosti některých projektů kosmonautiky. Téhož roku byl hostem Týdne ruské kultury v Drážďanech.

Lety do vesmíru

[editovat | editovat zdroj]

V srpnu 1998 se stal 382 kosmonautem Země, když letěl v kosmické lodi Sojuz TM-28. Na palubě lodi, která odstartovala jako všechny ruské z kosmodromu Bajkonur, s ním byli kosmonauti Gennadij Padalka a Sergej Avdějev. Připojili se k orbitální stanici Mir, kde sloužila 26. stálá posádka, společně zde 10 dní pracovali a Baturin pak na palubě Sojuzu TM-27 spolu s původní posádkou odletěl na Zem. Padalka s Avdějevem na Miru zůstali jako nová stálá posádka.

O necelé tři roky později (bylo mu 51 roků) letěl podruhé se Sojuzem TM-32. Letěl s ním kosmický turista Američan Dennis Tito a Talgat Musabajev z Kazachstánu. Cílem letu bylo vyměnit dosluhující kosmickou loď Sojuz TM-31, která byla delší dobu zaparkována jako záchranná loď u orbitální stanice ISS: Na stanici pobyli 7 dní a pak v lodi Sojuz TM-31 společně všichni tři odletěli na Zem s přistáním v Kazachstánu.

Při svých dvou letech strávil ve vesmíru 19 dní.

Vyznamenání

[editovat | editovat zdroj]
  1. Оганджанян, С. Б. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-02-04]. Heslo БАТУРИН. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-02-04. (rusky) 
  2. a b IVANOV, Ivan, a kol. Космическая энциклопедия ASTROnote [online]. Moskva: rev. 2013-6-2 [cit. 2020-02-04]. Kapitola Юрий Михайлович Батурин. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]