iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://cs.wikipedia.org/wiki/Dráva
Dráva – Wikipedie Přeskočit na obsah

Dráva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o řece v povodí Dunaje. O řece v povodí Odry pojednává článek Drawa.
Dráva
Řeka ve Villachu v Rakousku
Řeka ve Villachu v Rakousku
Základní informace
Délka toku720 km
Plocha povodí41 238[1] km²
Průměrný průtok610 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ItálieItálie Itálie (Bolzano), RakouskoRakousko Rakousko (Korutany, Tyrolsko), SlovinskoSlovinsko Slovinsko, ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko (Varaždinská, Koprivnicko-križevecká, Viroviticko-podrávská, Osijecko-baranjská župa), MaďarskoMaďarsko Maďarsko (Somogy, Baranya)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Povodí Drávy (Itálie, Rakousko 28,7 %, Slovinsko, Chorvatsko 18 %,[1] Maďarsko)
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dráva (německy Drau, italsky Drava, chorvatsky Drava, slovinsky Drava) je řeka v Evropě, pravý přítok Dunaje. Pramení v italské části Tyrolska (provincie Bolzano) a protéká Rakouskem (Východní Tyrolsko, Korutany), Slovinskem (Dolní Štýrsko) a Chorvatskem (Varaždinská, Koprivnicko-križevecká, Viroviticko-podrávská, Osijecko-baranjská župa), kde z většiny tvoří státní hranici s Maďarskem (župy Somogy, Baranya). Je 720 km dlouhá. Povodí má rozlohu 41 238 km².

Průběh toku

[editovat | editovat zdroj]

Dráva pramení v Itálii, v Karnských Alpách. Na horním toku v Rakousku protíná Klagenfurtskou kotlinu a prodírá se skrze jižní výběžky Alp, zejména pak Gailtalských, kterým tvoří jejich severní hranici. Na území Slovinska pod Mariborem vtéká do Karpatské kotliny. Další část svojí trasy tvoří přirozenou hranici mezi Chorvatskem a Maďarskem, až na posledních 50 km v okolí Osijeku, před soutokem s Dunajem. Hlavní přítoky zleva jsou Isel, Möll, Lieser, Gurk, Lavant, Mura (vůbec největší přítok) a zprava Gail, Vellach, Mieß, Dravinja, Karašica.

Vodní režim

[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšších vodních stavů dosahuje na jaře a během letních a podzimních povodní, které nezřídka nabývají velkých rozměrů. V zimě je vodní stav malý. Průměrný roční průtok vody činí v ústí 610 m³/s a maximální 2500 m³/s.

Na řece byla vybudována kaskáda vodních elektráren a nádrží, a to v Rakousku, ve Slovinsku i v Chorvatsku. Od Villachu je možná lodní doprava v délce 650 km až k ústí. Protéká městy Lienz, Spittal, Villach, Maribor, Ptuj, Ormož, Varaždin, Barcs, Osijek.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]